W inter wenken voor uw auto Goed achterlicht? Allicht! kom even naar DE WASCOMAAT11 Schouwburg Uit Peel en Maas drukwerk Politierechter Nauwe samenwerking tussen 4 Nrd.-Limburgse ziekenhuizen INGEZONDEN VRIJDAG 25 OKTOBER 1968 No. 43 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRUS PER KWARTAAL (buiten Venray 225) Koude, ijs en sneeuw zijn spoedig weer de lastige belagers van de automobilist en zijn voertuig. Het is dan ook zaak bijtijds te denken aan voorzorgsmaatregelen die de automobilist en zijn wagen moeten helpen zo comfortabel mo gelijk de winter door te komen. Hieronder volgen een serie tips, waarvan enkele misschien als van zelfsprekend worden beschouwd, maar die toch maar al te vaak over het hoofd worden gezien. DE WAGEN Controleer de conditie van ban den, remmen, ruitenwissers, lichten, uitlaatsysteem en waterslangen. Denk om antivries! Zorg dat er een goede schraper in de wagen ligt voor het verwijderen van de ijs- en sneeuwlaag op de rui ten. Wanneer u tijdens het winter seizoen wat extra gewicht in de kof ferruimte legt, zorg er dan voor dat dit gewicht vóór of óp de achteras wordt geplaatst. Het plaatsen ervan achter de achteras, beïnvloedt de stabiliteit en voorwielaandrijving gunstig. DE BANDEN Laat de bandenspanning regelma tig controleren en handhaaf de voorgeschreven spanning. Talrijke automobilisten huldigen nog het idee dat door verlagen van de spanning de „grip" op de weg wordt verbe terd. Niets is echter minder waar. Banden met een te lage spanning verliezen een deel van hun houvast op een glad wegdek, omdat het loop- vlak dan enigszins hol gaat staan en het gewicht van de wagen dan hoofdzakelijk op de buitenkant van het loopvlak komt te rusten. Een ge volg is ook dat de profielgroeven zich sluiten, waardoor ze hun anti slip eigenschappen verliezen. Omdat aanzienlijke schommelingen in de buitentemperatuur van invloed zijn op de bandenspanning, verdient het aanbeveling de spanning onder der gelijke omstandigheden te controle ren. Bij het gebruik van „spikes" is handhaving van de juiste spanning nog belangrijker. Als u winterhanden op uw auto wilt monteren, dan bestaan er voor uw gewone banden ook nog enkele tips die te maken hebben met het opslaan gedurende het wintersei- NOVEMBERPROGRAMMA Ook dit seizoen waren tot op he den bijna alle voorstellingen in de schouwburg weer uitverkocht. De schouwburg is dus inderdaad „in". Toch zijn er nog steeds mensen die voor het eerst de schouwburg moe ten bezoeken en speciaal daarvoor biedt het novemberprogramma uit komst, omdat deze maand volledig in het teken van de lichte toets staat. Op maandag 4 november komt CONNY STUART met Annie Schmidt's MET MAN EN MUIS. Na „Heerlijk duurt het langst" wilde men weer zo'n overrompelende voorstelling hebben. Hetzelfde team heeft zich aan het werk gezet en er is iets volkomen nieuws uit de bus gekomen. Het is geen cabaret, geen musical, geen toneel. Het is van alles wat. Geen draad in het verhaal, maar een aantal losse sketches, waarmee men alle kanten uitgaat. Men dient dus onbevooroordeeld naar het theater te gaan en een af wachtende houding aan te nemen. Wel staat vast, dat Conny Stuart en Annie Schmidt U heerlijk zullen la ten lachen. Er zullen dus al naarge lang de smaak goede en minder goe de onderdelen te zien zijn in deze „man en muis", maar het talent dat er achter staat is garant voor een goede afwerking. Op 14 november komt er een bij zonder goede „Musical" door het „Nieuw Rotterdams Toneel" JA IK WIL (I do, I do)) naar de roman van Jan de Hartog „Het Hemelbed". Sinds 1 januari wordt deze musical zoen. Gebruik een schone, droge, koele en afgesloten ruimte, leg de banden plat neer en op een vlakke ondergrond. Banden met een wit zij vlak moeten met de zijvlakken op elkaar geplaatst worden om die wit te rubber te beschermen. De span ning dient met 12 tot 16 lbs. verlaagd te worden als de banden op de wie len gemonteerd blijven. HET RIJDEN. Gun uzelf wat meer tijd als u er gens heen gaat. Bedwing uw onge duld als het verkeer zich slechts langzaam kan voortbewegen. Een rustige en weloverwogen behande ling van rempedaal en stuurwiel voorkomt slippen. Verder voorzich tig optrekken en oo een glad weg dek in de tweede versnelling weg rijden. Houdt voldoende afstand. De rem weg op gladde en besneeuwde we gen is veel langer. Wees attent op beschaduwde weggedeelten, brug gen en viaducten. IJs en sneeuw blijven daar langer liggen. Houdt altijd een raampje open om uzelf te beschermen tegen de gevaren van koolmonoxyde. Controleer regelma tig of uw koplampen en achterlich ten vrij zijn van sneeuw en ijs. Modder, sneeuw en ij zei kunnen zich op het glas afzetten, waardoor de lichtuitstraling wordt verminderd en uw medeweggebruikers u minder goed zullen opmerken. avond aan avond in de Nederlandse theaters gebracht en wel met bijzon der veel succes. Het is gewoou een verrukkelijke voorstelling ondanks de minimale spelbezetting toch Ame rikaans groot aandoet. Ook deze voorstelling heeft geen diepe pretenties maar wil het pu bliek gewoon een avond aangenaam amuseren. Een goede raad, ga er heen, U zult er beslist veel plezier aan beleven. Op maandag 18 november komt het Groot Limburgs Toneel met een verrassing. EEN RAAR KOPPEL is niet zo maar een toneelvoorstelling, het is wat men in Amerika een „gil ler" noemt. De enige bedoeling van deze avond is de mensen te laten la chen. Het gaat om twee mannen die van hun vrouwen zijn weggelopen en samen proberen een ideaal huis houden op te zetten. Dit loopt na tuurlijk helemaal in de soep en dat betekent voor U een hele avond schaterlachen. Een raar koppel is momenteel verfilmd en is in- Ame rika ook als film een uitbundig suc ces. In Nederland werd het stuk reeds eerder door het Nieuw Roter- dams Toneel gebracht en daar spreekt men nu nog over. Een avond onbezorgd uit? Dan naar EEN RAAR KOPPEL. Op maandag 25 november is het dan de beurt aan twee rasartiesten. ENNY MOLS DE LEEUWE en LILI BOUWMEESTER komen dan in Venray met het succesvolle blijspel TWEE ONSCHULDIGE ENGELEN. In Berlijn werd het stuk voor één maand op het programma geplaatst van Theater am Kurfürstendamm. Het bleef er 9 maanden triomfen vieren. Lili Bouwmeester die het toneel vaarwel had gezegd, heeft na het zien van dit stuk onmiddellijk haar besluit herzien en viert nu haar come-back. Ook dit is weer een avond „uit" met uitbundig plezier. Wij kunnen ook deze voorstelling van harte aanbevelen. Zoals U ziet hoeft men niet altijd een cultuurvorser te zijn om in de schouwburg terecht te kunnen. Het novemberprogramma wil het tegen deel ook waarmaken. IEDEREEN naar de schouwburg is het november-devies. Het is in derdaad allemaal ontspanning van een hoog niveau. Nogmaals wijzen wij groepen op deze mogelijkheden en groepen uit de provincie Limburg kunnen aan spraak maken op vervoerssubsidie, zodat de vervoerskosten volledig be taald kunnen worden. Ouden van dagen kunnen twee dagen voor de voorstellingen plaatsen krijgen te gen een sterk gereduceerde prijs van 2.50. Andere voorstellingen die in no vember in Venray komen zijn o.a. op 5 november de Bankzegel Show, op 11 november de Zuid Nederlandse Opera met Maske in Blau, 15 nov. Proloog met Een geboren leugenaar van Keith Waterhouse. Scholen kun nen voor deze voorstellingen in schrijven. van 26 oktober 1918 Menu Centrale Keuken vanaf heden 26 October tot en met 2 Nov. Heden Zaterdag 26 October aard appelen met roode of witte kool met vleeschportie. Maandag 28 October: Groentesoep. Dinsdag 29 October stamppot aardappelen en wortelen met vleeschportie. Woensdag 30 October Erwtensoep. Donderdag 31 October stamppot aardappelen savoye of witte kool met vleeschportie. Vrijdag 1 November (Allerheili gen): keuken gesloten. Zaterdag 2 Nov.: aardappelen, roode kool met vleeschportie. Maandag 4 Nov.: aardappelen wit te kool met vleesportie. Dinsdagmorgen is alhier de centrale keuken geopend. Dat daar mede aan eene dringende behoefte is voldaan, blijkt uit het groote aan tal porties dat dagelijks wordt ver strekt. Gister klom dit getal tot ruim 900. Het uitgereikte eten wordt als uitstekend geroemd. Voor velen, vooral voor de kinde ren der minder gegoeden, is de cen trale keuken dan ook een ware uit komst. Het kaarsenrantsoen. De mi nister van landbouw deelt aan de gemeentebesturen mede, dat bij de toewijzing van kaarsen in de eerste plaats is rekening gehouden met de behoeften der zgn. lichtloze gezin nen. Voor deze wordt in de maan den November en December één pak kaarsen per maand verstrekt, eene ruimere toewijzing is onmogelijk, in verband met den bestaanden voor raad kaarsen. In zeer beperkte mate worden nog kaarsen beschikbaar ge steld voor ziekenhuizen, openbare diensten, industrieën, alleen voor ketelbikken, voertuigen en kwartier gevers, terwijl een reservevoorraad schemerlichten voor gevallen van ziekte, zal worden bijgevoegd. van den munckhof nv KANARIEVERENIGING DE HUISVRIEND Algemene ledenvergadering op maandag 28 oktober om 20 uur in café „In den Engel". Op deze leden vergadering worden de inschrijffor mulieren op de kooilabels voor de wedstrijd uitgegeven. Ieder lid welke vogels inzendt voor de wedstrijd moet dus zeker aanwezig zijn. Verder staat het ver slag van de gewestelijke vergadering op de agenda. Willen de leden welke loten ver kocht hebben op deze vergadering afrekenen. Ook leden welke adver tenties hebben worden verzocht deze af te rekenen. Wij verwachten weer dat alle leden aanwezig zullen zijn. „Meneer de officier, ik ben een twijfelaar", sprak de glimmend-glad geschoren gladde jongen van om streeks 38 jaren. En hij streek zijn glad achterover gekamde blonde haren platter tegen het glanzend schedelvel, om er zo mogelijk nog gladder uit te zien. „U mag het wel tegen mii zeggen" kwam de politierechter tussenbeide. „Jawel, u bent mevrouw Justitia", zei de verdachte, ,u moet mij maar eens afwegen in uw weegschaaltje. Dan zult u wel zien, dat ik hang te schommelen." „Volgens de dagvaarding hebt u al te veel geschommeld." „Neenee, dat is juist de twijfel. Ik schommelde helemaal niet. Die po litieman rook dranklucht, maar ik liep helemaal recht, mevrouw. Ik be doel menéér Justitia, wou ik zeg gen." Er moest een hamer aan te pas komen om de publieke tribune weer rustig te krijgen. „Volgens het politierapport had u veertien glazen bier gedronken!" „Dat klopt. En ik kon ze precies tellen, meneer ehJa, ik ben Limburger, hé. Van huisuit drinken we zo 's avonds een pint of twintig en dat doet ons niks niemendal meer. Als we daarna nog gaan schieten, schieten we nog raak ook." De gladde jongen was nu koop man in dit arrondissement en raak te betrokken bij een verkeersonge luk, waaraan hij overigens zelf to taal geen schuld had. Maar de po litie moest er rapport van opmaken, en rook de alcohol. Toen moest hij mee naar het bureau voor nader on derzoek. De bloedproef gaf 1,15 pro mille alcohol aan, maar dat lag nog ver genoeg beneden de thans gelden de standaard van 1,5 promille. „Ik wil best een paar salto's ma ken om te bewijzen, dat ik mezelf nog best kan besturen" had de koop man op het politiebureau gezegd. „Het gaat er om, of u een auto kon besturen", zei de rechter nu. „Als ik géén bier had gedronken, had dat ongeluk óók kunnen gebeu ren", stelde de verdachte. De getuigen verklaarden, dat even wicht, gang en spraak van de be trokkene op het politiebureau „rede lijk" waren. Maar men had de man toch een tijdje vast gehouden, om dat men het niet aandurfde hem in die toestand met zijn auto verder te laten rijden. „Die veertien glazen waren maar kleine glaasjes", vertelde de gladde beklaagde nu, „met meer schuim dan bier. Goed tappen kennen ze niet meer, of ze willenq bier sparen. Ik zat nog te schuimbekken in de auto." De officier had gezocht naar wet tige en overtuigende bewijzen, maar kon die uit de getuigenverklaringen niet verkrijgen. Daarom wilde hij in dit twijfelgeval konkluderen tot vrijspraak. Toen kreeg de advocaat van de zeer gladde heer het woord en die gaf eerst de heer officier groot gelijk (met een buiging) en schetste vervolgens zijn cliënt als een uiterst betrouwbaar, soliede en voorzichtig chauffeur. Daarna kwam hij met een (geleend) glas uit het café bewijzen, hoe weinig bier per glas kon worden gedronken en ten- slote deelde hij mede, dat die veer tien glazen waren gebruikt met een tussenruimte van zeven uur, name lijk acht om een uur of twaalf en zes 's avonds tussen zeven en acht. En dat kon hij bewijzen met een verklaring van de caféhouder. Voor de politierechter bleef er toen niet veel keus meer. Hij wilde het woord vrijspraak echter verbin den aan een ernstige waarschuwing in het algemeen aan de bierdrinkers. „Ze maken d'r zo'n gewoonte van. veel glazen bier te drinken, dat ze zelf niet meer beseffen dat ze een gevaar op de weg kunnen worden, als ze zo vol alcohol gaan rijden", sprak hij. „U moest liever die caféhouders waarschuwen dat ze teveel schuim tappen", bromde de gladde. „Zó kom je nóóit aan de anderhalf pro mille!" Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Met de instandkoming van het nieuwe ziekenhuis alhier hoopt men ook te komen tot een nauwere sa menwerking tussen dit ziekenhuis en het St. Jozefziekenhuis in Venlo, St. Willibrodusziekenhuis in Tegelen en St. Antonius-ziekenhuis in Horst. Er is namelijk een overlegorgaan in het leven geroepen, dat onder voorzitterschap staat van de in Ven lo geboren oud-staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels. De laatste jaren werd in deze streek steeds meer behoefte aan sa menwerking gevoeld. Er waren reeds geruime tijd kontakten. Er kwam een pathologisch laboratorium voor de vier ziekenhuizen plus het psychiatrisch ziekenhuis St. Anna. De vier participeren ook in de ana- listenschool voor Noord-Limburg te Venlo. Sinds anderhalf jaar komen de 4 ziekenhuisbesturen regelmatig bijeen onder leiding van de longarts G. Ch. M. van Maarseveen uit Ven lo. GEZAMENLIJKE AANSCHAF De samenwerking heeft nu in het overlegorgaan een defiintieve vorm gekregen. Men achtte het wenselijk HERDENKEN OF NIET In Uw overpeinzing van vorige week over de herdenking van okto bermaand 1944 meen ik te moeten lezen, dat U het niet eens bent met een eenmaal genomen besluit wie dat dan ook genomen heeft om te stoppen met deze herdenking. Ik vraag me af welke plaats in Ne derland, met uitzondering van Eind hoven en Overloon, feitelijk nog zijn bevrijding herdenkt buiten dc vijfjaarlijkse officiële herdenking op 4 mei. En waarom zou Venray ook anders doen. De mensen, die voor 24 jaren de bevrijders van Venray be wust hebben meegemaakt en mee beleefd en zij, die datzelfde gedaan hebben met het oorlogsgebeuren, zijn intussen veel ouder geworden en hun aantal is. naar mij lijkt, heel wat kleiner dan het aantal nieuw komers in Venray en de nieuwe ge neraties, die intussen zijn geboren. Naar ik meen is Venrays bevolking in die voorbije jaren met liefst 10.000 mensen toegenomen, die er dus alle maal geen weet van hebben hoe smartelijk en hoe bedroevend Ven- ray's bevrijding is geweest. Natuur lijk moeten ze daarvan kennis ne men op de een of andere manier, maar het heeft toch wel bijzonder weinig zin, om telkens opnieuw bijv. de namen voor te lezen van diege nen, die in die dagen zijn omgeko men, als ze voor een groot deel van het publiek onbekenden zijn. Ik meen dat men er wijs aan ge daan heeft om te stoppen, al moet ik onderschrijven, wat U in diezelf de overpeinzing terecht ook onder streepte, namelijk dat deze uitzen ding van Radio Zuid ook voor de buitenstaander belangrijk was en aangrijpend. S. H. Antwoord van de redaktie. Terecht heeft de inzender gemerkt dat we het niet helemaal eens zijn met het besluit, dat voor enkele ja ren genomen is, om de herdenking van de bevrijding van Venray stop te zetten, als men dat zo zeggen mag. Nadat aanvankelijk de mensen van het verzet een jaarlijkse herdenking organiseerden o.m. door een stille tocht naar het Engelse kerkhof, heeft later het Oranjecomité voor een herdenkingsplechtigheid gezorgd, die dan bestond in een kerkelijke plech tigheid en een stille tocht naar het Henseniusplein, waar een kruis werd opgericht en waarbij o.m. een doden- appel werd gehouden. Op de gronden, die de inzender hierboven heeft genoemd, is voor enkele jaren inderdaad besloten hiermee op te houden. We hebben dat besluit betreurd, niet omdat we dat doden-appèl missen, noch om die om een neutrale persoon, die dus geen deel uitmaakt van een der zie kenhuisbesturen. als permanent voorzitter aan te trekken. Dr. Bar tels heeft zich bereid verklaard om het voorzitterschap op zich te ne men. Het orgaan bestaat uit 9 man. Elk ziekenhuis is met 2 personen vertegenwoordigd. Het overlegor gaan wil aktiviteiten, die zich daar toe leenen, ook op directioneel ni veau, gezamenlijk ondernemen. De aan de ziekenhuizen verbon den specialisten willen via het over legorgaan eveneens nauwer gaan sa menwerken. Onder meer wordt ge dacht aan de gezamenlijke aanschaf fing van apparatuur, die voor de af zonderlijke ziekenhuizen te kostbaar zijn. AUTONOOM De ziekenhuizen blijven in eerste instantie autonoom. Men sluit echter de mogelijkheid niet uit, dat de be stuurlijke samenwerking nog inten siever wordt. Het orgaan is bereid om in de toekomst ook de psychiatrische zie kenhuizen van Noord-Limburg en andere instellingen op het gebied van dc gezondheidszorg bij het over leg te betreken, indien hier behoef te aan bestaat. kerkelijke plechtigheid, maar uit heel andere gronden. Geen mens zal kunnen ontkennen dat vooral de oktobermaand 1944 voor Venray de zwaarste maand uit zijn geschiedenis is geweest. De be vrijding. waarnaar iedereen hunker de heeft hier ontzaggelijke offers gevraagd. Offers in mensenlevens, offers in verminkingen voor het le ven, offers ook in materiële zin En als schrijver stelt dat daar een nieuwe generatie geen weet van heeft, doch het wel dient te weten, dan treffen we elkaar ergens, want dat is ook de zin van het hele her denken. n.l. het terugroepen in de herinnering aan die dagen, de oor zaken daarvan aangeven, ons nog eens duidelijk bezinnen op de waan zin. die oorlog is en wat voor groot goed onze vrijheid is Dat hoeft voor ons niet we zeg gen dat nog eens nadrukkelijk met kerkelijke plechtigheden of met stille tochten te gebeuren, maar „er gens" moet in ons gemeenschaps leven toch gememoreerd worden aan die tijd. Het is goed mogelijk dat andere plaatsen die behoefte niet voelen, maar daar zal de bevrijding ook op een andere manier gebeurd zijn. Dat Eindhoven als eerste bevrijde stad van het zuiden dit gebeuren telken- jare nog feestelijk herdenkt, toont duidelijk aan, dat ook daar. waar de bevrijding praktisch zonder slag of stoot gebeurde, behoefte is om die vrijheid te feesten, hoe zakelijk dat zulk een feest dan ook is geworden. Maar ook het kleinere Overloon, dat praktisch dezelfde oorlogsge schiedenis kent als Venray. bezint zich ieder jaar opnieuw naar aan leiding van het voor hen en voor ons zo droeve gebeuren. En we be treuren het dat Venray is over ge gaan tot de orde van de dag en de bevrijdingsherdenking in welke vorm dan ook heeft afgeschaft. We kunnen slechts hopen dat het komende jaar, na een kwart eeuw, inderdaad een wijze van herdenken zal vinden,die èn voor degenen, die het wel mee beleefd hebben en voor de velen, die er geen weet van heb ben, nog eens duidelijk zal maken om wat het toen gegaan is. fa. MABTENS Voor alU reparaties Schoolftroat 30 T«l. 2389 Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur ioi 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9