Meer vrije tijd S.V. LEUNEN v.v. OOSTRUM miGPfiinfifuni i ffuEVVnivluNU En waar vindt u dat? ATLETIEK Als op de gevel Centra staat, vindt u binnen een verdediger van de kale-kale netto-netto prijzen. En dan niet voor stunt-artikelen, maar al 35 jaar voor de toppers in de kwaliteitsmerken. Bovendien geeft Centra al sinds jaar en dag bij die UITGEREKENDE prijzen nog eens 2% korting op ALLE artikelen, door middel van het U-I-T'G-E-R'E'K'E-N'D'E Centra spaarsysteem. TRUCK-SERVICE pqp- RECTORAAT HEIDE Zondag: 21e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor Johannes en Hen- drikus van Kempen; 10 uur Hoog mis voor het rectoraat. Verkoop aan de kerkdeur van Christus Koning speldjes t.b.v. de katholieke Vrou wenorganisaties. Akolieten: Gerrit Michels en Gerrit Spec. Misdienaars van de week: Jan en Peter Michels. Maandag: 7.30 leesmis voor de overl. vader Wilhelmus Voesten. Dinsdag: 7.30 leesmis uit dank baarheid t.i.v. de familie Janssen- Muijsei»; Woensdag: 'l;tü icÓsmis UT/.l. Donderdag: 7.30 leesmis t.b.i. Vrijdag: Allerheiligen, eerste vrij dag van de maand. Te 7.30 leesmis voor Peter Paul Janssen. 7.45 avond mis t.b.i. Biechtgelegenheid voor Allerheiligen (zondag 3 nov.): 5.30 6.15 bij de rector; 6.307 uur boete viering; 7.157.45 boeteviering. 7.45 Avondmis; 8.158.45 biechtgelegen heid bij de rector; 9.009.30 boete viering. Zaterdag: Allerzielen: 7.30 leesmis voor Harry Muijsers; 7 uur Avond mis voor Andreas v. d. Sterren. Kerkpoetsen: Nellie en Jacqueline Michels. Biechtgelegenheid voor Allerheili gen: 55.30 bij de rector; 5.456.15 boeteviering; 6.307 uur boetevie ring; 7 uur Avondmis. Zondag 3 nov. solemniteit van Al lerheiligen en 4 nov. Allerzielen. 1RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 21e zondag na Pinksteren. Feest van Christus Koning. 7.45 vroegmis t.b.i. (Horst); 10 uur hoog mis v. d. zielerust van overledenen. Door de week H. Mis 7.45 uur. Maandag: v. d. zielerust van een overledene. Dinsdag: v. d. zielerust van een overledene (D. v. B.). Woensdag: t.b.i. (Meterik). Donderdag: v. d. zielerust van overledenen. Vrijdag: Allerheiligen, eerste vrij dag van de maand. 7.45 t.i.v. van Bakel-Peters; 19.30 Wint. van fam. Hertsig, 7.otorüag:; 19.00 avondmis y. d. overl. van fam. van Kasteren-Ja- cobs. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis. VRIJETIJDSPROBLEEM WORDT ONDERSCHAT Volgens talrijke wetenschappelijke prognoses uit binnen- en bui tenland zal over een jaar of twintig de werktijd niet meer dan 35 uur per week bedragen, terwijl de pensioengerechtigde leeftijd dan op 60 jaar zal liggen. Daarnaast zal er een betaalde vakantie zijn van zes weken, aangevuld met tijd om scholing en vorming op te doen. De mens zal dus over steeds meer vrije tijd kunnen be schikken. Deze vrijheid, door de Grieken „scholé" genoemd, werd door de ouden steeds beschouwd als een hoog ideaal. Zij hadden Jaet gevoel dat het zinvolle bestaan pas bij deze vrijheid zou be ginnen. Het is een merkwaardige paradox dat eeuwenlang gevoch ten is voor enige vrijheid van de arbeidende mens en dat juist nu deze vrijheid zich duidelijk gaat aftekenen, overal gesproken wordt over het probleem van de vrije tijd. De vrijetijdsbesteding is in onze maatschappij werkelijk een probleem. Vrije tijd is voor allen een recente verovering en de constellatie van onze maat schappij heeft zich aan deze nieuwe verworvenheid nog niet aan gepast. OVERWAARDERING VAN ARBEID Op Java werd eeuwenlang door een gemiddelde „tani' (landbouwer) niet langer gewerkt dan plm. 45 da gen per jaar. Wat deed zo'n man op die andere 320 dagen? Niets. Was hij daarom een mens temidden van een vrijetijdsproblematiek? In het ge heel niet. Hij deed gewoon niets. En dat ging hem prima af. Neurosen waren er niet. Zijn religie voorzag in het niets-doen. Het niets-doen was een erkend stuk van het geijkte levenspatroon. In een land als Nederland ligt dat anders. In ons land en trouwens in de meeste westerse landen is er een normatief bepaalde, sterke waarde ring voor de produktieve, econo mische arbeid. Deze waardering gaat gepaard met een speciale waardering voor het economisch onafhankelijk zijn en voorspoed op het materiële vlak. In verband hiermee is er een vaak krampachtig streven om op de maatschappelijke ladder te stijgen. Dit is vooral merkbaar aan de na druk die bij de jongeren ligt op de avondstudie „om vooruit te komen in de wereld." TWEEDE PLAN Deze overwaardering van de eco nomische arbeid gaat gepaard met een sterke onderwaardering voor de niet met een beroep samenhangende arbeid en voor allerlei aktiviteiten op het terrein van de kuituur in de enge zin des woords (muziek, lite ratuur enz.). En ingenieur, een di recteur van een grote n.v. staan bij ons in hoger aanzien en verdienen veel meer dan bijv. een violist van het concertgebouworkest, die veel langer heeft moeten studeren dan de meeste academici. Maar een inge nieur is betrokken bij het produk- tieproces, een violist maakt alleen maar muziekTegen Verolme of Zwolsman kijken de mensen méér op dan tegen Bernhard Haitink, die op zijn 30ste jaar toch al dirigent was van een van 's werelds beste orkes ten. Ouders, wier zoon s avonds zit te blokken voor een diploma, zijn trots op hun pupil. Ouders, wier zoon 's avonds als drummer in een beat- band je speelt, generen zich hier soms voor. Alles wat op de arbeid, beroepsstudie betrekking heeft, wordt hoog gewaardeerd, alles wat met ontspanning, recreatie en kunst samenhangt, wordt als een zaak van het tweede plan beschouwd. CONSUMPTIETIJD Maar de mens zal steeds korter werken en over steeds meer vrije tijd beschikken. Vrije tijd gaat in de maatschappij als een eigen grootheid fungeren. Voor steeds meer mensen wordt vrije tijd zelfs het enige waar het in het leven om gaat. Weten schappelijke koppen hebben voor speld, dat dit feit velerlei konse- kwenties met zich mee zal brengen. Zo ligt een verandering in de beste dingen voor de hand. Vrije tijd de economie heeft dit al lang begrepen is consumptie- tijd. Veel mensen zouden zich be paalde goederen niet aanschaffen, indien zij geen tijd haden om ze te gebruiken. Een bestedingspatroon zal met de toeneming van de vrije tijd steeds meer veranderen. Deze ont wikkeling tekent zich reeds af. Uitingen hiervan zijn te vinden in het geld uitgeven voor vakantierei zen en het afsluiten van verzekerin gen en de bestedingen in de sfeer van duurzame goederen (autos, cara vans, kampeeruitrusting, meer com fort in huis). Een ruimere aanschaf van duurzame goederen ligt voor de hand. Hoe meer er van de werktijd afgaat, des te sterker zal de ver andering in de bestedingen worden. Voor de industrie heeft dit alles gro te gevolgen. Er zullen enorme in vesteringen worden gevraagd om wat produktie en verkoop betreft bij de tijd te blijven. GEEN RUIMTE Bekijken we plaatselijk wat we feitelijk nu al doen, om ook dit pro bleem het hoofd te kunnen bieden, dan zien we nu al dat voor een deel der bevolking de vrije tijd reeds een probleem is. Men beschikt immers niet over de ruimte die tot vrije tijdsbesteding uitnodigt. De flats, die in de nieuwe wijken zijn verrezen, zijn funktioneel opgezet. De huizen in de nieuwe wijken zijn dicht aan- eengebouwd en de straten worden in beslag genomen door het verkeer. Er is geen plaats meer voor wat men het straatleven noemt. Zelfs voor spelende kinderen is er dikwijls niet voldoende ruimte. Zij gaan uit arren moede spelen op plaatsen, waar dat niet mag en hier door komen zij weer in konflikt met doe volwassenen en.met de politie. Het is voldoende om door sommige buurten te wandelen om te zien hoe groot het vrijetijdsprobleem daar nu reeds is. Bij de planning van de woonruimte is met vrijetijds besteding helaas weinig rekening ge houden en ook nu wordt deze fac tor nog onvoldoende verdisconteerd. Niet voor niets kijkt men op het Desselke lelijk om dat de daar aan wezige ruimte bestemd wordt voor de BLO. Toeneming van de vrije tijd vraagt daarom om alle mogelijke gemeen schapsvoorzieningen, die een zware aanslag zullen doen op het over heidsbudget. Economen hebben wel iswaar voorspeld, dat het inkomen van alle werknemers de komende jaren aanzienlijk zal stijgen, maar dat is voor een groot deel bruto. Het staat wel vast dat een deel van het gestegen inkomen door de staat wordt opgeslokt, die daaruit de mid delen moeten krijgen om allerlei voorzieningen, die verband houden met de vrije tijd, te financieren. We kunnen in Venray als pluspunten gelukkig ook noemen het zwembad, de schouwburg, de gemeenschaps huizen, het sportpark en de gymnas tiekzalen. VORMING Onze moderne wereld biedt zeer veel mogelijkheden tot zinvolle be steding van vrije tijd. Er is een hele „ontspanningsindustrie" en men be hoeft de reclames in de pers maar te lezen om te beseffen hoeveel de mensen wordt aangeboden. Maar om een verantwoord en kritisch gebruik te maken van de bij de persoon pas sende mogelijkheden, is vorming no dig. Kan deze vorming thuis worden gegeven? Een kind dat opgroeit in een gezin waar men het echte spel van het leven niet verstaat, loopt een groot gevaar om een ongelukkige toekomst tegemoet te gaan. Maar het is niet mogelijk om in een gezin de kinde ren in te leiden in de spelvormen die het moderne leven biedt. Het zou voor de hand liggen, dat hier voor de school een taak ligt. Helaas is de Nederlandse school zeer intellec tualistisch, hij biedt overwegend leerstof. De vorming van het intel lect is het voornaamste deel. Alle andere aspecten van de persoonlijk heid van de kinderen worden prak tisch verwaarloosd. Zo komen er jaarlijks duizenden jongelui van onze scholen af, die heel' veel ge leerd hebben maar voor wie de vrije tijd een probleem wordt, want wat ze daar mee aan moeten, is hen niet bijgebracht. Dat is een kwalijke zaak als men bedenkt dat de arbeidstijd in de ko mende jaren aanzienlijk zal worden ingekort. Noch op onze scholen, noch in menig gezin leren jongelui het spel van het leven op speelse wijze beoefenen. Wel zijn er clubs en jeugdverenigingen, die veel op dit gebied doen. Deze instituten hebben echter nog geen officiële plaats ver overd in het maatschappelijk bestel en ze leiden over het algemeen een moeilijk bestaan, niet zozeer op fi nancieel vlak, als wel door gebrek aan leiders. Men zal zich ernstig moeten bezinnen op het zinvolle ge bruik van vrije tijd en met name de opvoeding tot gezonde vrijetijdsbe steding zal beter ter hand dienen te worden genomen. AUTOMOBIELBEDRIJF BOM STATIONSWEG 183 TELEFOON 2325 OOSTRUM VENRAY GESTOLEN AUTO TERUG GEVONDEN De rijkspolitie trof op de West singel een personenauto onbeheerd aan. De auto bleek in Amsterdam gestolen te zijn. De eigenaar kon nu zijn wagen in Venray terughalen, en gelukkig bleek er geen schade te zijn. COOP. ZUIVELFABRIEK Heden zullen de leden van de zuivelfabriek, afkomstig uit Leunen, kandidaten kunnen stellen voor een bestuurslid van de Zuivelfabriek. De Leunse afgevaardigde G. Jennis- kens stelde zich namelijk niet meer herkiesbaar. Hetzelfde gebeurde gis teren in Castenray waar de opvolger van de heer P. Rambags gekozen moest worden, terwijl komende don derdag de leden in Ysselsteyn voor de heer L. van Asten een plaatsver vanger zullen moeten kiezen. Op al deze vergaderingen heeft de melk- winningsadviseur van de fabriek de heer Fr. Geuyen, een praatje gehou den over de kwaliteit van de melk en de prijsvaststelling. RECHTDOOR OP DEZELFDE WEG GAAT VOOR g Hel- afbuigende verkeer mag hef rechL. I doorgaande verkeer op dezelfde weg mef hinderen. Ook de voehjanaer nief iaTvoc rMMR-. m de rram vormt l Uitslagen: Leunen 1Wittenhorst 4 71 Hegelsom 3 - Leunen 2 22 Leunen 4 - Wittenhorst 7 05 Programma: A.s. zondag de derby Leunen 1 Castenray 1. Laten we hopen dat er voldoende kruit wordt verschoten, maar dan even doeltreffend als j.l. zondag. Aanvang 14 uur. Leunen 2 wist na jaren 1 puntje van Hegelsom af te snoepen. Een teken dat ze naar hoge ogen gooien. Zondag tracht zij Kronenberg 3 te overklassen. Aanvang 12 u. Vertrek 11.45 uur. Ook Leunen 3 probeert het Mete rik a.s. zondag moeilijk te maken. Zij zal zich zeker niet laten ver schalken. Aanvang 12 uur. Vertrek 11.45 uur. Een ouderwetse nederlaag leed het 4e. A.s. zondag trekt zij een nieuw hemd aan, en gaat zich revancheren tegen RK DSO (Lomm). Aanvang 12 uur. Vertrek 11.45 uur. Uitslagen afdeling jeugd: Venray A6 Leunen Al 05 Venray B2 - Leunen BI 20 Leunen B2 - Venray B5 13 Leunen B3 - DIS BI 13 Hol thees Cl - Leunen Cl 60 Leunen C2 - Ysselsteyn C2 01 Programma a.s. zaterdag: Leunen C3 - Venray C3 2 uur Leunen BI - Venray B4 3 uur De enkele weken rust die Oostrum gehad heeft, hebben er geen goed aan gedaan. Met niet minder dan 3-1 werden zij verslagen door Mer- selo 1, die de rode lantaarndrager is in de eerste klasse K. Er werd zeer slecht gevoetbald - zowel Oostrum als Merselo kwamen niet tot vlotte combinaties of tot hun normale spel. Voor de rust werd er door beide partijen slechts eenmaal gescoord. De tweede helft toonde hetzelfde spelbeeldzwak spel. Het zag er naar uit dat beide partijen met een gelijk spel genoegen zouden nemen. Doch in 5 minuten tijds was het Merselo dat twee doelpunten wist te fabriceren, uit verdedigingsfouten van Oostrum. Zodoende kon Merselo de 2 belangrijke winstpunten mee naar huis nemen. Ook Oostrum 2 had een slechte zon dag, met 4-1 werden zij geklopt door Lottum 2 dat zeer goed speelde. De voorhoede kon slechts eenmaal sco ren. Jongens, we verlangen toch wel beter In het kader van een ledenwer- vingsaktie hield het bestuur van de atletiekvereniging Tegelen vrijdag avond 11 oktober zitting in café „In den Engel" te Venray. De bedoeling was: personen met belangstelling voor atletiek de gelegenheid te geven om inlichtingen in te winnen over onze vereniging. Zoals reeds eerder in dit blad werd vermeld, ligt het in de bedoeling om van onze atletiekvereniging een streekvereniging te maken. Dit brengt met zich mee, dat het woord Tegelen uit de naam van de vereni ging gaat verdwijnen. De nieuwe verenigingsnaam zal voor heel Noord-Limburg acceptabel moeten zijn. Tegelen kent al lang een bloeien de atletiekvereniging. Het volgend jaar bestaat ze twintig jaar. De da- mes- en meisjesafdeling, die nog maar enkele jaren bestaat, begint reeds prestaties te leveren op natio naal niveau. Desondanks beseft het bestuur van A.V.T. ten volle dat, in het huidige stadium, Tegelen als recruterings- basis voor een atletiekvereniging die landelijk een woordje mee wil spre ken, te smal is. Van de andere kant leert de prak tijk dit wat betreft Venray dat het erg moeilijk is een nieuwe atle tiekvereniging plaatselijk van de grond te krijgen. A.V.T. had al twee Venrayse le den. Op de bewuste vrijdag waren 7 belangstellenden gekomen, 3 dames en 4 heren. De besprekingen hadden tot resultaat, dat de geïnteresseerden uit Venray besloten een maand lang in Tegelen de training te komen meemaken. A.V.T. zal hen zoveel mogelijk in de reiskosten tegemoet komen. Na afloop van deze kennismakings periode zullen de Venrayse dames en heren besluiten of ze al of niet lid willen worden van onze vereniging. Indien Venray ooit tot een eigen atletiekvereniging wil komen, kun nen deze kontakten alleen maar sti mulerend werken en zal A.V.T. het zich tot een eer rekenen daaraan te hebben mogen meewerken. Voor inlichtingen ter plaatse kunt U zich wenden tot de heer M. van Osch, Akkerweg 6, Venray, tel. 1340. U kunt zich ook rechtstreeks wenden tot de voorzitter van A.V.T. de heer A. L. Thissen te Tegelen, die telefonisch te bereiken is onder nr. 04706-1729.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 6