kom even naar DE WASC0MAATH Zilveren kloosterfeest Pater Jan Oudenhoven m.s.c. Sport voor gehandicapten Gouden Boerenbond afdeling Merselo tot ziens pijls Uit Peel en Maas drukwerk VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1968 No. 39 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS hii DIJ DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPKRI AH X/OflP X/PKIPAV P KI OMQTPPIfPIÜ ADVERTENTIEPRIJS 12 rt. i»r mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 TYtCADLMU VUUrt VEHMiaMT CIM UIYI3 I nCI\CN PRIJS PER KWARTAAL (bultan Vcnray Z2S) Zaterdag 21 september j.l» hebben in LANGUR de klokken geluid voor een Venrayse missionaris. Het was voor zijn zilveren kloosterfeest. Langur ligt in Indonesië in het bisdom Amboina. Misschien kent men beter de naam van die groep eilanden, n.l. de Molukken. In ieder geval is het Pater Jan Oudenhoven die daar zaterdag j.l. zijn zilveren kloosterfeest vierde. En deze feeste lijkheid bleef niet beperkt tot de stad Langgur. Pater Oudenhoven is immers in heel het bisdom bekend en heeft daar een zeer zware taak, een verantwoordelijke taak, die hij echter lachend weet te vervullen. Het bisdom Amboina moeten we ons niet voorstellen vanuit onze eigen kring als bijv. het bisdom Roermond. Heeft men hier iets no dig dan pakt men de telefoon en belt op. Of men neemt een trein, bus of auto en men gaat er heen. Zo gaat het in Amboina zeker niet. Het bisdom bestaat uit een menigte van grote en kleinere eilanden. Enkele namen zullen ons misschien iets zeg gen: Ambon, Groot en Klein Kei, de Tanimbar-eilanden, Temate en Ce- ram. Dit zijn wel de voornaamste. In 1950 is Pater Oudenhoven naar dit gebied vertrokken en is jarenlang werkzaam geweest op de Tanimbar- eilanden in Larat. Hij was daar pas toor en toonde een grote interesse en kundigheid voor het onderwijs en de scholen. Geen wonder, dat Pa ter Oudenhoven na zijn vakantie in 1964 door de bisschop werd aange steld als algemeen coördinator van de scholen in geheel het bisdom. Dit is een zeer verantwoordelijke en zware taak, die hij steeds met een lach weet te vervullen. De scholen zijn daar niet zoals hier van de regering, maar van de missie zelf. Bijna alles wordt door het bisdom verzorgd en ook gefinan cierd. De algemene leiding van het onderwijs lgt bij deze Venrayse mis sionaris. Ofschoon hij als een peel- haas is opgegroeid is hij nu een ware waterrat geworden. Steeds is het voor hem: rondreizen. Heel dik wijls te voet; dan weer met de gro te Bakti, de missieboot en ook dik wijls met kleine bootjes. Zo trekt pater Oudenhoven rond en steeds heeft hij enkele goeroes (onderwijzers) bij zich. Hij kent het gebied op zijn duimpje en heeft de allerbeste kontakten met de Gouver neur van Ambon. Ziet hij dan de kans om de missie te steunen door 'n school op te richten, dan laat hij een of meer onderwijzers achter en het katholiek onderwijs kan daar star ten. Alles wordt zo eenvoudig gezegd, alsof het gemakkelijker is. Maar de moeilijkheden zijn niet van de lucht. Maar Pater Oudenhoven lacht dan maar, zodat men hem de lachende pater noemt. Trouwens moeilijkhe den gaat hij niet uit de weg. Als een bulldozer ruimt hij de moeilijkheden op. J Zo is er onder zijn leiding de laat ste jaren geweldig veel verzet. Hij stichtte zo verschillende kleuter scholen, lagere scholen. Ook de am bachtschool, de naaischool en de landbouwschool zijn te danken aan zijn doorzettingsvermogen. Het is ook daarom, dat Pater Jan Oudenhoven dikwijls heeft gevraagd om oude kleren voor hem te verza melen. Deze heeft hij hard nodig om de onderwijzers te kunnen hand haven. In alle geval kan hij die uitermate goed gebruiken. Maar bij een zilveren feest, waar mee we toch meeleven als Venrayers zullen er zeker mensen zijn, die de ze dappere dorpsgenoot nog eens extra willen gedenken. Hiervoor willen we graag een mogelijkheid geven. U kunt een zilveren gave storten op gironummer 1415524 van Mevr. Oudenhoven-Rutten, Hoenderstraat 26 Venray of gironummer 1451825 van Pater Joos Arts m.s.c. kapelaan Goossensstraat 10, Echt. Pater Oudenhoven Verdient het echt en voor een gave zal hij zeer erkentelijk zijn. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd van 25 september 1918 Speenhof dicht in de „Oude Groe ne": 't Afscheid van Posthuma. Het is gedaan, ik ga nu scheiden Tk ben de zware zorgen moe Tk ga nu hengelen en fietsen En trek voor goed naar Ruurlo toe. Daar hoor ik niemad op me schelden Daar leef ik enkel voor plezier, Tn de waranda van mijn villa Zing ik als dankbaar rentenier. Refrein Adieu we moeten.elkander groeten Tk heb de eer, men ziet mij niet weer Dag barre, booze burgemeesters Dag Tellegen en Zimmerman Tk trek me nu van uwe brieven En uwe gemopper niets meer an. Ge kunt nu niet meer zitten vitten, Op dien verwenschten Posthuma, Terwiil ge met elkander haspelt Zing ik bij mijn pianola. Refrein: Tk groet u mager 's Gravenhage Tk leed bij u genoeg gebrek Tk ga wat snuffelen in Twenthe Daar zijn nog eitjes, vlees en spek Tk heb genoeg van namaak koffie En van uw wilgenbladen-thee De achterhoek zit vol met lekkers Ik zing daar bij een goed diner: Refrein: Dag Telegraaf, dag Rotterdammer Dag Nieuwe Krant en Handelsblad Ge kunt me nu niet meer bespotten Ik heb mijn deel van U gehad. De stakker die mij op moet volgen Is na een poosje de pyas Is 't niet de een, dan is 't de ander Maar ik zing met mijn boerenbas: Refrein Dag Treub, dag Cort, dag brave Lely Dag Pieter Jelles, Kuyper Duys Ge kunt voor mijn part blijven tobben Maar ik ga met pensioen naar huis Ik groet u varkens, ossen, schapen, Ik groet u distributieboel Terwijl Dupuis mijn standbeeld beitelt Zing ik hier in mijn leuningstoel Refrein: Notebladeren 12 ct. per kilo. Braambladeren 15 cent per kilo kunnen iederen voormiddag gele verd worden aan de Brouwerij Gou den Leeuw. Het vrij vervoer van eieren heeft den prijs dadelijk enorm doen stijgen Overal worden ze thans op gekocht voor de steden, tegen prij- prijzen van 25 tot 30 cents per stuk. Voor de mindergegoede burgerij is dit een leelijke streep door de reke- De heer Th. Gerrats, secretaris penningmeester van de Invaliden Sportclub Venray is een vurig voor stander van de sport voor gehandi capten. En niets is hem liever dan dat de krant regelmatig publiceert over deze sport. Het betekent namelijk, volgens deze ij veraar, dat deze sportbeoefe ning steeds meer onder de aandacht van het publiek komt en men er die waardering voor gaat krijgen, die de sport vandaag de dag overal geniet. Die publieke belangstelling is overi gens niet het voornaamste, evenmin als dit geld voor de sportbeoefening van valide mensen. Waar het op aankomt is zonder enige twijfel de eigen prestatie en de inzet van de eigen persoon om tot die prestatie te komen. ONTSTAAN De heer Gerrats weet alles van deze sport af. Hij vertelt dat de sport voor gehandicapten in Enge land voor het eerst op grote schaal is ontwikkeld toen daar in 1948 van uit het befaamde revalidatiecen trum te Stoke Mandeville de „Stoke Mandeville-games" werden georga niseerd. Een eerste internationaal treffen werd gehouden tegen Nederland in 1952, aangezien hier met name de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (B.N.M.O.) op het gebied van de sportbeoefening bepaald ook niet had stilgezeten. Al naar gelang de zwaarte van de handicap worden op deze spelen heel wat takken van sport beoefend. Er zijn vele mogelijkheden voor de gehandicapten om aan sport te doen o.a. basketbal, schermen, gewicht heffen, boogschieten, kogelstoten, zwemmen, biljarten, rolstoelrijden, rolstoel-slalom, badminton, tafelten nis, vogelpiek gooien, speerwerpen, zitvolleybal etc. etc. NOODZAAK In Nederland zijn op het ogenblik zo'n 50 gehandicapten sportclubs, o.a. in Venray. Te weinig, aldus de heer Gerrats, als men bedenkt dat er alleen al in Nederland 400.000 ge handicapten zijn, en schrik niet. er ieder jaar 24.000 bijkomen, hoofdza kelijk als slachtoffer van het ver keer. Men realiseert zich dat niet. zelfs niet als we de berichten over doden en zwaargewonden lezen. We reali seren ons niet, dat er elke dag, ja elke dag, gemiddeld 65 mensen in valide worden, omdat het verkeer nu eenmaal deze zware tol eist. Voor deze mensen moet toch de mogelijkheid blijven als zij daar toe nog in staat zijn aan sport te kunnen doen. Het zijn er gelukkig nog velen en juist voor hen is sport misschien nog belangrijker dan voor niet gehandicapten. BELANGRIJK Immers door de sport kan bij de invalide een begrijpelijke bewe gingsarmoede geheel of gedeeltelijk gecompenseerd worden. De sport geeft hem de levens vreugde die hij of zij misschien eens verloren waande. In de sport her wint hij zijn fighting spirit, ook no dig om in het leven te slagen. Een goed geleidee medisch verantwoorde sportbeoefening en die vindt men in de Nederlandse Invaliden Sport bond maakt van hem of haar een gezond en krachtig mens. die tegen een flink stootje kan in elk opzicht. Daarom doet de N.I.S. met zijn bijna 1500 leden zo nuttig werk, werk, dat de steun en sympathie verdient van de gehele Nederlandse bevolking. Gelukkig zijn er in Nederland ook nog valide sportverenigingen, die ge handicapten als lid accepteren en hen naast de sportbeoefening in eigen kring, de gelegenheid geven hun prestaties aanmerkelijk te ver beteren. Zeer belangrijk omdat ge bleken is dat de gehandicapte zich meestal tussen valide sportbeoefe naars zeer goed thuisvoelt en zo er vaart, er nog wel degelijk bij te kun nen horen ondanks zijn handicap! TE WEINIG AANDACHT Bepaald boos maakt de heer Ger rats zich over het feit dat gezien de grote belangen die op het spel staan zo weinig aandacht door de belangrijke publiciteitsmedia aan de sport voor gehandicapten gegeven wordt. Onlangs werd door diverse gehan dicapten sportclubs (ook door de Venrayse) op de algemene vergade ring van de Ned. Invaliden Sport bond in die zin een klacht geuit. Het antwoord was kort maar krachtig: Nederland heeft maar één sport, die schijnbaar belangrijk is en dat is VOETBAL. Deze komt meer dan voldoende aan haar trekken, want kijkt u maar naar de t.v. (Sport journaal), luister maar naar de radio of leest u de landelijke bladen: Voetbal en nog eens voetbal. Niet dat we iets tegen deze sport zouden hebben, ik ben zelfs een vu rig supporter van de voetballerij, maar er zijn meerdere sporten die m.i. de aandacht verdienen, waar onder zeer zeker de sport voor ge handicapten, aldus de heer Gerrats. Deze zo bitter hard nodige publi citeit krijgt men wel indien bij een gehandicapten-sportfestijn of hoe men het wil noemen, als een lid van het Koninklijk Huis de wedstrijd komt openen, maar bij andere be langrijke wedstrijden, toernooien e.d. zwijgt men meestal hoewel steeds uitnodigingen worden verzon den door de N.I.S. in alle talen. Het was zelfs zo fraai, aldus de heer Gerrats, toen in 1964 de Olym ning want nu bestaat voor hen geen kans meer een ei te bemachtigen dan tegen dezen fabelachtigen hoogen prijs. De boterprijs. Volgens het ,Vad" heeft de Regeering het voor nemen met 1 November den boter prijs (natuurboter) te bepalen op 4.40 per K.G. pische Spelen in Tokio werden ge houden voor gehandicapten, de Ne derlandse afvaardiging met de stille trom moest vertrekken vanaf Schip hol. Toen de ploeg echter 4 gouden. 2 zilveren en 2 bronzen medailles in de allerhoogste regionen van het 1 andenklassement eindigde, dat door de V.S. en Engeland werd aange voerd en na al deze suksessen in Ne derland terugkeerde. toen was Schiphol bijna te klein voor alle mensen van t.v., radio, pers en werd er zelfs een ware veldslag geleverd om alles aan de weet te komen. Men kreeg toen pas in de gasten, dat die Nederlandse gehandicapten op sport gebied toch ook nog tot iets in staat waren! Vijftienhonderd gehandicapten doen in Nederland in georganiseerd verband reeds aan sport, maar er is nog plaats voor minstens het dubbe le! Want hoe groter de club. des te talrijker zijn de mogelijkheden en des te lager per hoofd de kosten. En het belangrijkste van alles, het biedt de gehandicapte nieuwe kan sen in zijn leven en daardoor nieuwe levensvreugde. De viering van het gouden be- staansfeest van Merselo's Boeren bond is voor de leden op de eerste plaats een bezinning geweest op wat voorbij Is. Op de tweede plaats keek men de toekomst in. een toekomst, die nog onzeker schijnt, maar des niettemin reeds komende is. Van het voorbije legden de voor- ziltter en de secretaris van de jubi lerende afdeling der LLTB getuige nis af. waarbij de heer van Hoof nog eens benadrukte de grote rol van de geestelijkheid in het tot stand ko men van deze standsorganisatie, die de economische groei van zijn leden steeds ter harte is gegaan. Geboren uit de armoede en de nood der boe ren heeft zij haar leden van boeren mensen gemaakt, zoals de heer Jo- chems, de ondervoorzitter van de LLTB verklaarde. Mensen, in die zin, dat zij een menswaardig bestaan konden gaan leiden en onafhanke lijker werden van geldschieters en handelaren, eigen afzetmogelijkhe den kregen en een betere ontwikke ling. De heer van Hoof wees ook op de grote rol van de landbouwonder- wijzers, met name de heren Wijn hoven, Janssen (Overloon) en Peters, juist voor de ontwikkeling van de boerenstand in deze contreien, die rond de eeuwwisseling voor het grootste gedeelte op onrendabele kleine bedrijven aan de kost moes ten zien te komen. Voor het overige van de geschiede nis mogen wij verwijzen naar ons overzichts-artikel van twee weken geleden, waarbij het opvalt, dat deze afdeling niet alleen voor haar leden, maar voor de gehele Merselose ge meenschap van groot belang is. Zij heeft immers mede gezorgd voor een betere waterbeheersing in dit ge bied, voor de aanleg van electriciteit, voor de aanleg van verharde wegen, meegeholpen bij de totstandkoming van de bijzondere school en een groot aandeel gehad bij de ontgin ning van de Merselose en de Vrede- peeL Van de economische groei gaf de sekretaris, de heer Arts, op dezelfde feestvergadering een gedegen over zicht, waarbij ook weer de gemeen- schapsaktiviteiten naar voren kwa men. Maar daarnaast toonden de nuchtere cijfers aan de feestvieren de leden dat terecht feest gevierd kon worden, want mogen dan de winsten in deze tijden weer wat krapper zijn geworden, de omzet cijfers tonen duidelijk aan dat er nog steeds sprake is van een gezonde groei TOEKOMST Maar de feestredenaars, de heren van Hoof en de heer Jochems waag den ook een blik in de toekomst, die voor Merselo wel een extra accent krijgt door het feit dat de ruilverka veling van dit oude boerengebied aanstaande is. Een toekomst, die ook het bestuur van de thans 50-jarige afdeling nieuwe zorgen geeft. Want moet het bestaande pakhuis nog worden uitgebreid, nu de vraag naar bulk" artikelen toeneemt en aan passing aan die vraag zeer grote fi nanciële offers zal gaan vragen. Wat moet er gebeuren nu men in land en tuinbouw allerwege de bakens aan het verzetten is. grote inves teringen pleegt en bepaalde eenhe den als b.v. kippen en varkens gro ter en groter worden, andere daar entegen verdwijnen. Het streven om de marge tussen producent en con sument zo klein mogelijk te houden, zal ook zijn steentje gaan bijdragen aan veranderingen, die konven. even goed als de intensiveringen op de bedrijven en het groter worden van de areaals, waaraan ook Merselo niet ontkomen zal. Het zijn allemaal nog vrij onduidelijke uitzichten op een toekomst, die zoals de heer Kluitmans van Landbouwbelang nog eens benadrukte ook de boerenstand steeds opnieuw aan het capituleren en berekenen zal zetten. Ook hij wees op de steeds grotere concen tratie, die zal plaats hebben, medo bij die verenigingen, die thans door de LLTB mogelijk werden. Hij wees op de veilingen en sprak ook de ver wachting uit, dat ook op het terrein van de mengvoeders dergelijke con centraties niet zullen uitblijven. Dat heeft weer zijn gevolgen voor de plaatselijke afdelingen en hun akti- viteiten, maar hoe het allemaal zal gaan, is nog moeilijk te zeggen. PRETTIG FEEST Ondanks deze wat onzekere toe komst-visies hebben de leden van de Merselose bond hun gouden Jubileum plezierig gevierd. Begonnen werd met een plechtige Eucharistieviering opgedragen door Pastoor Jesse met assistentie van Rector Pelt van de Vredepeel. In de feestvergadering kon de on dervoorzitter van de LLTB de heer Jochems niet alleen de gelukwensen overbrengen van de Limburgse bond. maar ook een zilveren drang- speld van die organisatie uitreiken aan de secretaris voor zijn 29 Jarige plichtsbetrachting. Dat gaf een extra accentje aan dit feest, zoals ook de huldiging van de mannen van het eerste uur een extraatje was. dat voor de heren H. Arts. P. J. Michels, C. Pluk en M. Thuyls een kist siga ren opleverde. De thuisblijvers, de heren Muysers en M. Poels kregen die alsnog thuis bezorgd. Dan was er een feestelijke recep tie, waarop bestuurderen van alle mogelijke landbouworganisaties niet ontbraken, evenmin als de mensen, die gezamenlijk de kring Venray vormen van de LLTB. Prachtige bloemstukken gaven de jubileum viering een kleurrijke omlijsting, terwijl voor een muzikale omlijsting gezorgd werd door een f eest-bij een komst van alle leden en hun dames in de avonduren. van den munckhof nv KANARIEVERENIGING „DE HUISVRIEND" Algemene ledenvergadering op maandag 30 sept. a s. om 20.00 uur in café „In den Engel". Op de agen da staat o.a. aanwijzing afgevaardig den voor de gewestelijke vergade ring te Sittard op 19 oktober en een eenmalige bestelling van geanodi- seerde ringen. Willen de leden hier aan denken. Tevens moeten de leden een globale opgave doen van het aantal vogels welke zij op de ten toonstelling denken te zetten. Op deze vergadering zijn nog mede delingen van de T.T. commissie en het bestuur. Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaierdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9