Kunststoffen Je moet de wasserij erbij hebben Ongelukken voor, tijdens en na de kermis veroveren de wereld Nog vrij gunstige arbeidsmarkt A a Verwen met goud INGEZONDEN Lamps F I *J5. KSiïïïT™n5Tl"BRST aïb"SS£ weekblad voor venray en omstreken «SFK'ïXKi.aTn mzsns VOETGANGERSAOÏE B68 links-rechts- links gekeken oversteken! Handelsavond school V Je merkt het elke week VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1968 No. 33 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Het is nog niet erg lang geleden enkele jaren na de laatste wereld brand, dat men in etalages uiteen lopende artikelen kon zien liggen, voorzien van een extra aandui ding: plastic. Tegenwoordig ziet men vaak allerlei zaken liggen in diezelfde etalage met de aandui ding: echt leder. Wat zoveel wil zeg gen als: geen kunststof. celluloid voor ping-pong-ballen en films." PRODUKTIE In plaats van een tijdelijk vervan gingsmiddel zijn de kunststoffen dus voorgoed hun plaats gaan innemen. Daarbij nemen zij ook een belang rijke industriële plaats in. De maandcijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau Venray over de voorbije maand juli zijn niet slecht te noemen. Terwijl de pro vinciale werkloosheidpercentaces stegen van 4.41 pet. in juni naar 4.57 procent in juli. waren die van het arbeidsbureau Venray resp. 2.31 en 3.2 procent. Hoewel dus percentage-gewljze hier een grote re stijging van de werkloosheid te zien is, ligen de cijfers zelf ver onder het provinciaal gemiddelde VENRAYSE CIJFERS Voordat we verder gaan is het wellicht goed even de cijfers van het Venrayse arbeidsbureau nader onder de loupe te nemen. Daaruit blijkt dat in het rayon Gennep het aantal werklozen steeg van 92 man nen naar 109, ofwel van 1.82 naar 2.16 procent. In het rayon Venray van dit bu reau steeg het aantal werkloze man nen van 201 naar 275 ofwel van 2.63 naar 3.95 procent vooral wat betreft de bouwnijver heid. Het grootst aantal werklozen bestaat in Venray nog altijd uit bouwvakkers (50 - 52 procent). Ver schillende grote bouwwerken lopen langzaam af, als het bejaardencen trum, de bejaardenflats, de „wolken krabber" en de Levensschool, terwijl er op dit moment weinig vooruit zichten zijn dat met andere grotere objecten begonnen kan worden. Er bestaan wel vooruitzichten op de bouw van een nieuwe BLO-school, de bouw van een medisch centrum, maar een en ander hangt nog te veel in de lucht. Hoe ongemerkt plastics ons da gelijks leven zijn binnengedron gen zou misschien pas blijken als alles in uw omgeving dat uit kunststoffen bestond opeens een fel paarse kleur zou krijgen. U zou zich waarschijnlijk verbazen dat deze tamelijk nieuwe materie zo onherroepelijk verbonden is ge raakt met de dingen in uw dage lijks leven. VERZAMELWOORD DAT WEINIG ZEGT Hoe z\jn de kunststoffen ont staan? We moeten terug naar de tijd waarin allerlei natuurlijke stoffen als hout, staal, glas en dergelijke schaars waren geworden, vlak na of eigenlijk in de jaren '40-'45, als gevolg van de oorlog. Dat was de aanleiding dat men ging zoeken naar vervangingsstoffen, die pien vond in de kunststoffen, plastics genaamd. De naam is misleidend, want 't is niet meer dan een verzamel naam zoals 't woord metaal voor koper, lood, ijzer en tin. Dat iets van plastic is, een uitdrukking waarmee de volksmond tevreden is, wil dus voor een ingewijde niet veel zeggen, omdat er zeer vele uiteen lopende kunststoffen zijn. We onder scheiden daarbij twee sterk uiteen lopende groepen, de thermoplasti sche en de thermohardende plastics, wat zoveel wil zeggen als plastics die door verwarming kunnen wor den gevormd, een proces dat her haalbaar is en plastics die nadat ze hun vorm hebben gekregen nooit meer een andere vorm kunnen krij gen, ook niet door verwarming." FUNKTIE Plastic is in zekere zin een ver vangingsmiddel voor niet kunstma tig verkregen stoffen. Elk nieuw ma teriaal moet zoeken naar de voor hem bestemde plaats. Aluminium is wel toegepast als materiaal voor borden en bestek, maar het wordt verreweg het meest bij de vliegtuig bouw toegepast als het meest vol doening gevend. Plastic is zeer ge schikt voor speelgoed, het vervangt vaak andere materialen waarvan het doel erg uiteen kan liggen. Zo is een plastic boterhamzakje zeker te.prefe reren boven een vetvrij papiertje. Plastic borden, vazen enzovoort vol doen minder. Ook is er een afkeer voor de kunststoffen die een ander materiaal imiteren. Daarnaast moet men niet vergeten dat plastic meer toepassingen kent doordat het vaak wordt vermengd met andere mate rialen als hout, papier en textiel. Overigens zijn de kunststoffen niet zo erg jong want in het begin van deze eeuw kende men als „plastics" al bakeliet voor stopcontacten en De kunststoffen treft men aan in de meest uiteenlopende takken van industrie, bovendien is er de snelle vermeerdering van kunststofverwer- kende industrieën. Omstreeks 1950 werd er anderhalf miljoen ton aan kunststoffen gemaakt, in 1967 was dat opgelopen tot 17 miljoen ton. Een verdubbeling per vijf jaar dus, dit heeft werkelijk een snelle vlucht genomen. Vijfenzestig procent daar van vindt men in West-Europa en de Verenigde Staten, de rest in de Sovjet-Unie, Japan en het verdere oosten. De industrieën die kunststoffen verwerken, zijn nog sneller gegroeid. In 15 jaar dertig maal zo groot ge worden. Toch moet men nu niet den ken dat de wereld nu helemaal uit plastic bestaat, in veel gevallen heeft men er geen idee van dat het gaat om kunststoffen, wat maar goed is omdat het anders niet om uit te houden zou zijn. ZEGENING De gemiddelde mens zou toch vreemd opkijken als alle kunststof fen ineens weg zouden zijn, dat zou op heel wat punten ongemakken gaan veroorzaken. Plastics zijn in zoveel dingen verwerkt. Over het al gemeen is de kunststof zeker in het belang van de mens. De ontwikke ling geeft mensen werk, de produk- ten, denk eens aan kledingstoffen hebben toch veel meer mogelijkhe den geschapen. De kunststoffen, hoe ongemerkt ze ook hun plaats zijn gaan innemen voor de leek, hebben een hoop goed gedaan. Bovendien zal die ontwikkeling nog doorgaan en kunnen we er nog meer goeds van verwachten. BOTSINGEN Het begon al woensdagsnachts voor de kermis, toen als "een soort apotheose op de Langeweg een per sonenwagen op een geparkeerde wa gen reed. De bestuurder had de wa gen niet gezien en deze misser be zorgde hem en de geparkeerde wa gen de nodige brokken. Even tevoren was in de Hoender- straat een personenauto tegen een voorgevel aangebotst. Komende uit de Deken Thielenstraat reed de zoals later bleek dronken bestuur der recht door in plaats van de bocht te nemen, met bovengemeld gevolg. Een stuk voorgevel sneuvelde en de wagen belandde in de woonkamer. Bij nader onderzoek bleek de pas ge kochte wagen ook nog in Eindhoven gestolen te zijn, zodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben voor de bestuurder, die van dit hele avon tuur slechts enkele schrammen over hield. Zo kunnen we dan verder door gaan. In de kermisweek noteerden we nog de volgende botsingen: Juist op het moment dat een personenauto, bestuurd door een Pa ter uit Deume op de Beekweg aan het inhalen was, wilde de bestuur der van de tractor met aanhanger inslaan naar de Beek. De Pater kon de tractor niet meer ontwijken. Er was behoorlijke materiële schade, maarf de tractorbestuurder en de Pater kregen geen noemenswaardig letsel. Dat de waarschuwingsborden langs de Middenpeelweg voor over stekend grofwild noodzakelijk zijn, ondervond W. V. uit Venlo, toen een overstekende reebok aan de door hem bestuurde personenauto geen voorrang verleende. De reebok was op slag doed, terwijl de auto behoor lijke schade opliep. Als pleister op de wond kon de bestuurder de op brengst van de reebok in het voor uitzicht worden gesteld. Op de kruising van de Horster- weg en het Schoor stapte de Duitse bestuurder van een personenauto even uit om de weg naar de grens te vragen. De bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen van een Tegels expeditiebedrijf remde af voor de stilstaande wagen, maar schoof tengevolge van het gladde wegdek door en ramde de Duitse auto aan de achterkant. Er was be hoorlijke materiële schade. Voorrangsregels werden niet in acht genomen op de kruising Vlak- waterwegWestsingel waardoor een botsing ontstond tussen de personen auto's bestuurd door J. H. uit Val- kenswaard en J. G. uit Gemert. Geen persoonlijk letsel, wel flinke mate riële schade. Bij het achteruitzetten in een in rit te Oostrum berekende de chauf feur van een vrachtauto met aan hangwagen zich en botste tegen een lantaarnpaal, die vernield werd. DODELIJK ONGEVAL Het is jammer genoeg niet bij ma teriële schade gebleven. Ook een do delijk ongeval heeft zich voorgedaan toen in de nacht van woensdag op donderdag omstreeks kwart over een de 71-jarige J. M. Jacobs uit Leunen op de Leunseweg door een achterop komende auto, bestuurd door de 22- jarige L. G. M. V. uit Venray werd geschept. Het slachtoffer was op slag dood. Reeds op kermiszondag had zich op dezelfde Leunseweg al een ern stig ongeluk voorgedaan. Het gladde wegdek en totaal afgesleten banden zijn waarschijnlijk oorzaak geweest, dat daar toen een verkeersongeval gebeurde waarbij twee broers (A. J. Wijnhoven en J. Wijnhoven) en hun 65-jarige moeder mevr. Wijnhoven- Engels met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Omstreeks 3 uur stond 'n Duitse personenauto bestuurd door W. E. M. uit Düsseldorf voorgesor teerd om de Acaciastraat in te slaan. De bestuurder van het volkswagen busje A. Wijnhoven remde, maar door het gladde wegdek en de kale banden raakte hij de voorgesorteer de auto en zwenkte naar links waar door hij op het rijgedeelte van de te genliggers kwam. Hier botste het busje frontaal tegen een personen auto bestuurd door H. G. L. uit Nij megen. Het busje werd totaal ver nield, de beide wagens werden zwaar beschadigd. De drie gewonden kwamen van ziekenbezoek van het ziekenhuis waar hun vader, resp. man verpleegd werd. De politie heeft de bestelauto in beslag genomen. Voor alle duidelijkheid wijzen wij er nogmaals op dat ingezonden stuk ken voorzien moeten zijn van volle dige naam en adres van de inzen ders. Zo niet anders gewenst publi ceren wij deze met de initialen van de betrokkenen. STANK EN VUILIGHEID Wie tegenwoordig nog wel eens in de buurt komt van de Venrayse vloeivelden zal merken dat op be paalde dagen die dingen stinken. En wel zodanig dat men b.v. komende van de Smakt en dus al op flinke afstand van deze overigens noodza kelijke velden, hun aanwezigheid zeer goed kan ruiken. Dat is allesbe halve fris, evenals wat men vindt in de afwateringsbeken, waarin de vloeivelden het overtollige water lossen. Ook dat is voor mens en dier bepaald geen „opkikkertje". Flaura en fauna rond deze plaats heeft ook al kennelijk last van deze stank en vuiligheid, zelfs zo dat b.v. jagers goed kunnen merken of hun jacht buit zich hier in deze omgeving heeft opgehouden. Het is dan namelijk niet meer te eten. Moet het beslist zo blijven dat bekkens, die voor een bepaald aantal rioleringaansluitin gen zijn aangelegd al jaar en dag steeds maar weer het vijf- zesvou dige moeten presteren, waarvoor ze veel te klein zijnEn hoe lang moet de steeds groter wordende overlast door buurt en streekbewo- ners nog verdragen worden G. H. Antwoord: Zoals bekend hebben B. en W. reeds lang op hun pro gramma staan een nieuwe zuive ringsinstallatie, ook al omdat bekend is, dat de huidige vloeivelden onvol doende capaciteit hebben om het steeds groter wordende rioleringnet van de gemeente te „bedienen". Plannen daartoe zijn in de maak. Waterschap en provincie dringen ook aan op spoedige verbetering in verband met de vervuiling van de openbare wateren, waarop deze vloeivelden lozen. Een en ander eist echter de nodige voorbereidingstijd en zal straks grote kapitalen gaan kostenZoals gezegd is men bezig met die plannen en wordt links en rechts uitgekeken naar de sommen gelds, die zulks gaat kosten. Tot zo lang zal naar we vrezen de inder daad steeds groter wordende over last nog blijven duren PUINHOOP De kop van de Langstraat is aan merkelijk verbeterd. De Rochuskapel is in de bloemen en het groen gezet, de trottoirs zijn aangelegd en ook hier is voor bloemperken gezorgd. De aansluiting met de Hoebertweg is keurig in orde gemaakt en door de eerste nieuwbouw langs deze kop krijgt deze entree van Venray al een heel andere en sierlijker aanblik. Misschien dat daarom des te meer stoort de puinhoop, die het resul taat is van een verkeerde slooppar- tij. Het voor vele maanden terug al verkeerd gesloopte huis ligt er nog hetzelfde als op de dag, waarop de sloper het achterliet, hoogstens dat er nog vuiligheid bijgekomen is en dat er ratten nestelen. Kan die gri- bushoop intussen niet worden opge ruimd? G. Beperken we ons tot het rayon Venray dan blijkt dat in de maand juli 74 mannen meer werkloos zijn geworden. Op zich geen ongunstig gebeuren, omdat in deze maand het grootste deel van de schoolverlaters zich voor werk gemeld hebben. Zo hebben zich in die maand 83 school verlaters gemeld om werk en het is een gelukkig ding, dat zulks vrij vroeg gebeurd is, omdat nu, terwijl de jongelui nog hun vakantie en hun kermis vierden vanwege het arbeids bureau al naar werk gezocht kan worden. Die bemideling loopt vrij goed, al moet voor de sector timmer lieden en de sector schilders enig voorbehoud gemaakt worden. Daar zit het bepaald niet gunstig en men zal veel moeite hebben om de jonge lui, die dit beroep gekozen hebben, onder te brengen. BOUWAKTIVITEIT MINDER? Men ziet overigens op het arbeids bureau toch wel met enig pessimis me de komende maanden tegemoet. Parelring met prachtig ge cultiveerde oesterparels. Er is keuze uit diverse modellen met 1, 2 of meerdere parels. Afge beeld ziet U een klassieke slagring. Prijzen vanaf f45.- JUWIUI* MOftlOOI* GROTESTRAAT 16 - VENRAV TELEFOON 04780-1261 Antwoord: Deze verkeerde sloop- partij heeft zijn gevolgen, in die zin, dat de verzekeringsmaatschappij van de sloper is aangesproken voor de schade. Daartoe zijn taxatie-rappor ten opgesteld, die echter weer niet voldoende bleken voor de andere partij, kortom het is een wat men zou noemen echte verzekerings geschiedenis geworden, die nu een maal zijn tijd kost. Tot zolang moet het corpus delic ti, ofwel de puinhoop blijven liggen. Inderdaad zou men de betrokken verzekeringsmij kunnen verzoeken eens wat haast achter de afwerking te zetten, want fraai is die puinhoop allerminst. Terwijl in de woningbouwsector weliswaar volop bedrijvigheid is, moet men van de andere kant vra gen of dit zo blijven zal. Veel hangt af van wat uit de woningwetsector nog komen zal, terwijl ook het be gin van plan Molenklef wellicht eni ge soulaas kan brengen. Maar nog maals erg gerust is men er niet op. Daarom is het geen wonder dat men thans reeds aanvragen heeft lo pen voor zgn. aanvullende werken, opdat, als inderdaad de pessimisti sche verwachtingen bewaarheid worden, er toch behoorlijk werk komt voor verschillende mannen. Voor de jeugdige bouwvakkers hoopt men in Merselo nog te kunnen star ten met een speciaal leerlingen- object. Tenslote is de vraag naar manne lijke arbeidskrachten voor het Ven rayse rayon ook aan het teruglopen namelijk van 354 naar 266 einde juli en ook dat is een teken dat het iets minder gaat worden op de arbeids markt Nu maar afwachten wat de cijfers van augustus laten zien waar uit wel blijken zal of men de school verlaters allemaal onder dak heeft kunen brengen en misschien dat het afkomen van enkele bijzondere bouwvergunningen dan het pessimis me van nu doet omslaan in optimis me. Jongens en meisjes die na het ver laten van de lagere school en na af sluiting van de leerplichtige leeftijd geen verder dagonderwijs meer vol gen, biedt de Handelsavondschool de gelegenheid toch nog heel wat alge mene kennis op te doen. Er wordt 4 avonden per week en wel op maan dag, dinsdag, donderdag en vrijdag, telkens van 18.1520.45 uur les ge geven in: Dubbel boekhouden, Han- delsrekenen, Bedrijfseconomie, Orga nisatie en Techniek van de Handel, Rechts- en wetskennis en Neder landse en Duitse Handelscorrespon dentie. Het zich eigen maken van deze leerstof is uitermate geschikt voor jongens en meisjes die straks werk zaam willen zijn in de handeldrij vende- of ambachtelijke sector. Vanzelf ook voor hen die zich ge roepen voelen zelf een dergelijk be drijf te vestigen, want gewapend met het eindexamen van deze school, gepaard aan de nodige onderne mingsgeest kunnen zij een dergelij ke zaak aan. Met het behalen van dit diploma voldoet men tevens aan de door de wet gestelde eisen tot vesti ging van een bedrijf. Allen die enigszins over vrije tijd beschikken, en wie heeft dit niet, kunnen deze vruchtbaar maken. Het programma van de school is niet zo eenvoudig en het vraagt het nodige doorzettingsvermogen, maar aan het behaalde einddiploma wordt dan ook een evenredige waarde toe gekend. Het is de moeite waard om enkele jeugdjaren en gedeelte van de vrije tijd aan deze studie te beste den. De nieuwe cursus begint in sep tember. Leerlingen kunnen zich aan melden bij de leraren, wier adressen men elders in dit blad vindt v VENRAY NEDERLAND Reeds eerder berichtten we van het bezoek van de Venrayse Rowans aan de Harz in Duitsland, waarbü o.m. de heer Linssen een hoge onder scheiding kreeg. De Rowans hebben op een der rotsen in dit vakantie- gebied een souvenir achtergelaten door op 20 meter hoogte het wapen van Venray en dat van de Rowans aan te brengen, dat ver zichtbaar is. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1968 | | pagina 7