Je moet de wasserij erbij hebben Boerenleenbank 7 Z- Groeiend personeelsbestand in het winkelbedrijf A m Camps Voetgangersaktie 1968 Politierechter Filmnieuws Venray in het weekend WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Rijschool JAN JANSEN Voor aan- en verkoop van buitenlands geld VOETGANGERSACTIE 1968 links-rechts- links gekeken Je merkt het elke week VRIJDAG 19 JULI 1968 No. 29 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL (buiten V.nroy 225) In de zomermaanden storten de scholen een nieuwe golf van ar beidskrachten uit over de arbeids markt. Voor al deze mensen moet werkgelegenheid worden gezocht. Een deel van hen vindt onderdak in de industrie. Anderen zoeken hun heil in een administratieve funktie. Voor beide soorten van bedrijvigheid geldt dat er relatief minder arbeids plaatsen beschikbaar komen onder invloed van mechanisatie en auto matisering. Het zwaartepunt van de werkgelegenheid zal zich langzamer hand verplaatsen in de richting van de dienstverlening, waaronder het winkelbedrijf, de horeca- en de ver voersbedrijven kunnen worden gere kend. Onze aandacht richtend op het winkelbedrijf zien wij daar een snelle uitbreiding van de werkgele genheid. Weliswaar is het aantal de tailhandelzaken in de loop der ja ren verminderd maar daar staat te genover dat de levensvatbare bedrij ven steeds groter worden. Zij trek ken steeds meer werknemers aan. Van 1950 tot 1967 is de werkgelegen heid globaal gezien verdubbeld in de sector zowel in het grootbedrijf als in het klein- en middenbedrijf. Het is te verwachten dat deze ont wikkeling zich verder zal voortzet ten. PROBLEMEN Het gesignaleerde verschijnsel stelt zowel werknemers als ondernemers voor problemen. Toekomstige werk nemers zullen zich bij de voorberei ding op de maatschappij meer op de dienstverlening moeten richten. Het onderwijs is bezig haar aandeel daarvoor te leveren. Voor winkelpersoneel in de uit voerende funkties zijn er de l.e.a.o.- scholen gekomen, die in de hogere klassen een voorbereiding geven voor de winkelpraktijk. Voor kaderper soneel en hogere leidinggevende funkties zorgen de detailhandels scholen voor de vorming van vakbe kwame mensen. Belangrijk is voorts hoe de onder nemers in de detailhandel het aan bod van beschikbare krachten zul len opvangen. Het grootbedrijf heeft hier reeds de nodige revaring opge daan. Toch zijn ook deze bedrijven er niet steeds in geslaagd de juiste mensen voor het kontakt tussen on derneming en konsument aan te trekken. Voor een deel heeft er veel aan de opleiding ontbroken,, voor een ander deel vragen wij ons af of de betaling van het personeel in rrn 1 Y^fE 1 p5J PONTIAC nssOT OMEGA Dameshorloges. Precisie- kunst in de vorm van 'n sieraad. Vervaardigd door 's werelds be- faamdste specialisten. Met garantie, gratis verzekering en onze vertrouwde service. Prijzen vanaf f 70.- JUWELIER MORLOC GROTESTRAAT 16 - VENRAY TELEFOON 04780-1261 winkels voldoende aantrekkelijk is geweest om bekwame mensen naar het winkelbedrijf te trekken. Gelukkig is daar gaandeweg ver betering in te bespeuren nu de strijd om de gunst van de consument zich meer toespitst op het geven van vol doende voorlichting aan de gebrui kers van een steeds breder assorti ment aan artikelen. Veel van die ar tikelen zijn nieuw voor de gebrui ker en vragen dus deskundigheid van de verkopers. PERSONEELSEXPANSIE In het midden- en kleinbedrijf schept de personeelsexpansie nog meer vraagstukken. In de eerste plaats zullen ondernemers met een groeiend personeelsbestand zich ter dege moeten verdiepen in het vraag stuk van leidinggeven. Het aantrek ken van goed personeel zal de de taillist met zorg moeten uitvoeren. Het maken van een juiste selectie uit het aanbod is geen eenvoudige zaak en vereist ervaring. Ook moet de ondernemer zich goed realiseren welke plaats een aan te nemen kracht in het bedrijf zal be zetten en welke werkzaamheden hem of haar zullen worden opge dragen. Ook de hoge kosten aan het houden van personeel verbonden dwingen hem daartoe. Een goede taakomschrijving voor elk personeelslid leidt er in de eer ste plaats toe dat men de werk kracht van het juiste niveau aan trekt. Voor de ondernemer betekent dit dat hij het gewenste loon- of salarisniveau kan meten. Daarnaast wordt hij ertoe gedwongen om te zien of hij werk heeft voor de aan te nemen kracht. Dit werkt kostenbesparend. Bij een doelmatige organisatie van het bedrijf kan men meestal met min der werkkrachten volstaan dan men op het gevoel af heeft berekend. De hieruit voortvloeiende kostenbespa ring heeft meer gunstige gevolgen voor de onderneming. Kostenbespa ring vergroot het rendement van het bedrijf. Dit betekent dat men perso- -aq ueq aapq a;ieqa3 pao3 uba iaau talen. Daarhee kunnen betere men sen hun intrede doen, die op hun beurt een prettige werkkring vinden omdat zij een welomschreven taak hebben en weten waar zij aan toe zijn. Het verhindert de wrijfpunten tussen het personeel onderling. De consument kan van de kostenbespa ring profiteren in de vorm van la gere prijzen en van het betere per soneel in de vorm van een betere dienstbetrekking. SERVICE Juist in het midden- en kleinbe drijf dient men aan de kwaliteit van het personeel alle aandacht te geven. Het wil immers meer „ser vice" aan de klanten verlenen dan het grootbedrijf. Die „service" was in het verleden meestal te vinden in de persoonlijke band tussen onder nemer en klant. Bij een groeiend personeelsbestand valt die persoon lijke relatie hoe langer hoe meer weg. Zij moet worden overgenomen door het personeel dat begrip moet krijgen voor de funktie die een be paalde onderneming moet vervullen. De ondernemer is ervoor om de kwa liteiten van zijn persoonlijke dienst verlening over te dragen op zijn personeel. In een minder groot bedrijf is dat ook mogelijk wanneer de eige naar-ondernemer in samenkomsten met zijn personeel voortdurend de problemen van de juiste verkoop methoden bespreekt en het bedrijf op dit punt niet aan zijn lot over laat. Verkoop en groeiende omzet zijn dikwijls afhankelijk van een reeks van gevoeligheden. Die liggen in de verhouding tussen werkgever en werknemer, die liggen in de sfeer van de zaak en de naam die het be drijf zich via de aktiviteit van het personeel verwierf. Er is veel werkgelegenheid in het winkelbedrijf beschikbaar voor men sen die een waarlijk dienende funk tie willen vervullen. Voor onderne mers in de detailhandel wacht er goed personeel als men bereid is de „Ik heb er anders kou genoeg om geleden, eerwaarde", zei de juf frouw, terwijl zij nog enigszins na- klappertandde. „De kou ging me door merg en been." Onze wet kent echter de lijfstraffen niet Het was duidelijk, dat de rechter nog een boete aan de kou zou toevoegen. „Hoe komt 't nou eigenlijk alle maal?" informeerde de kantonrech ter. „Alles als gevolg van een gezellig avondje", zei verdachte, „daarna keerde ik in nou ja, zeg opgewek te stemming huiswaarts met een ge slachte kalkoen onder m'n jas. Maar dat beesie was verschrikkelijk koud." „Het was, alsof ik de hele winter onder m'n jas had gehaald", klaag de zij nu. Om aan deze kalkoense kilheid te ontkomen had zij het stoffelijk over schot onder haar mantel vandaan gehaald. Zij had de diepvrieskalkoen in haar hoofddoek gepakt en de buit op deze wijze huiswaarts getorst. Bij iedere stap evenwel had zij zich die per in de misdaad gedompeld. Iede re stap was een schrede op het hel lend vlak geweest, mag men wel zeggen. Want de kille kalkoen was gestolen, in de opwinding van het gezellige avondje. „Het was meer als een lolletje be doeld", verduidelijkte de vriendin van de kalkoense dame. „We zijn er de volgende morgen heen geweest met onze excuses en een doos siga ren". De gerechtelijke molen was toen echter al aan het draaien, voor al ook omdat de eerste dame op knakworstjes had getrakteerd ter wijl zij het kalkoenlichaam in haar hoofddoek droeg. Deze knakworstjes waren eveneens ontvreemd en de vriendin had zich schuldig gemaakt aan heling, omdat zij zich tegoed had gedaan aan de door misdrijf verkre gen worsten. Het lolletje kon niet uitwissen dat zij in strijd met de wet een deel van de knakworstjes in haar strafbaar lichaam had laten verdwijnen. Vandaar dat beiden nu terecht stonden, de een wegens dief stal van de kalkoen en de worstjes, de ander wegens heling van worst jes. „Wij hebben een man en kinderen, eerwaarde", zuchtte die van de dief stal met betraand oog. „Ik wil zelfs wel aannemen dat u ieder een man hebt", zei de rechter, „maar daarom mag zoiets nog niet." De dames wil den dit wel aanvaarden. Bij de po litierechter wil men altijd alles aan nemen. Er blijft alleen zo weinig van hangen. „Als ik nu zeg dat het nooit en nooit weer gebeurt", pleitte de vrien din van de worstjes. „Daar reken ik zonder meer op", vond de rechter. „Als u beiden nog eens opnieuw hier terecht zou moeten staan, dan kunt u er op rekenen dat de gevan genisdeuren open gaan." Dit dreigement deed het tweetal in luid gesnik uitbreken. Daarmee was de weg geëffend voor het requi sitoir van de officier. Zestig gulden voor die van de kalkoen, veertig gulden voor die van de knakworst eiste hij. De dames begonnen nu alle ziek ten op te sommen die hun kinderen in hun leven hadden gehad en nog zouden krijgen. Bovendien gaven zij beschrijvingen van het inkomen van hun echtgenoten, die spotten met iedere welvaart. De rechter echter had dit alles al lang zwart op wit. Daarom hield die van de kalkoen haar zestig gulden. Die van de knakworst kwam er af met twee tientjes boete. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 loontol voor vakbekwaamheid en juiste mentaliteit te betalen. In de exploitatie van detailhandelszaken spelen in- en verkoop een belangrij ke rol. Als de handelskosten door vakmensen wordt gevormd zal een bloeiend bedrijf het gevolg zijn en zal de groei van het economisch le ven soepeler verlopen. Want het grote economische probleem van he den ligt in het stimuleren van een doelmatige consumptie, die tegen zo gering mogelijke kosten dient te worden gerealiseerd. DE TWAALF VEROORDEELDEN „Projekt amnestie; U moet 12 ge vangenen uitzoeken, die allen we gens moord, aanranding, beroving en/of andere misdaden, ter dood of tot levenslange dwangarbeid zijn veroordeeld. Leidt deze mannen od in een zo kort mogelijke tijd tot een goede commando eenheid. Daarna zullen zij achter de Duitse linies in Frankrijk worden gedropped om een belangrijk doel een kas teel onschadelijk te maken. Een en ander dient kort voor D-day te geschieden". Marston-on-Tyne; miiltaire gevan genis; Engelandmaart 1944. Op de door zon overgoten binnen plaats van een zwaar bewaakte ge vangenis in Zuid-Engeland wordt Majoor Reisman geconfronteerd met de 12 veroordeelden. Dit zijn de mannen waarover de gemeenschap het lot heeft uitgesproken: De dood straf. Dit ook de mannen die door Reisman opgeleid moeten worden voor een gevaarlijke missie achter de Nazi-linies, vlak vóór D-Day. Wan neer zij het er goed afbrengen zal hun gratie verleend worden. De mannen voelen niets voor elkaar. Het enige dat hen bindt, is dat zij allen ter dood zijn veroordeeld Een door prikkeldraad omgeven barakkenkamp ergens in Engeland mei 1944. De twaalf mannen hebben zelf hun opleidingskamp moeten bouwen. Er zijn nog al wat problemen; tus sen de mannen onder elkaar en tus sen de officieren en de gevangenen. Er zijn reeds pogingen gedaan om de bank roor iederéén Reisman te vermoorden. Het is een bonte mengeling, deze 12 verdoem den: Franko, met altijd een grimmi ge, spottende grijns op zijn tronie; Wladislaw, ijskoud en graniethard; Jefferson, een neger die zijn colle ga's evenveel als de Duitsers haat; Maggot, een religieuze fanatikus met stiekeme obscene handelingen; Posey, een reus die bij een ongeluk een moord gepleegd heeft; Jiminez, een vrolijke, roekeloze Mexikaan; Pinkley, lang, sloom en levensge vaarlijk; Bravos, een treiterige fi guur; Lever, onverstoorbaar en glas hard; Samyer, hoogst onbetrouw baar. Het wordt juni 1944de inva sie kan elk ogenblik plaats vinden. In het trainingskamp beginnen de twaalf mannen te handelen en te denken als een hechte commando eenheid. Majoor Reisman en zijn rechterhand, de MP sergeant Bow- ren hebben een harde strijd moeten leveren. Maar langzamerhand zonder dat ze het bemerkten is de opleiding geslaagd. Maar één vraag hangt als het zwaard van Da mocles boven het hoofd van Reis man: Wie wordt de meest door de 12 verdoemden gehaat; de officieren De voetgangersongevallen blijken telkenjare opnieuw toe te nemen, hetgeen onrustbarend is. Van 1964 tot 1966 steeg het aan tal in het verkeer gedode voetgan gers in ons land van 520 naar 606. ofwel met ruim 16,5 procent terwijl in dezelfde periode het totaal aantal gedode verkeersdeelnemers steeg van 2375 naar 2620, ofwel met iets meer dan 10 procent. Een belangrijke oorzaak van voet gangersongevallen ligt in het feit dat de voetganger nogvrijwel overal in ons land niet of slechts ten dele delijk van de rijbaan gebruik te ma ken als hij zich naar de overzijde moet begeven. Op buitenwegen zon der voet- of fietspad moet hij zelfs voortdurend van de rijbaan gebruik maken om zich te verplaatsen. Slechts bij een volledige scheiding van voetgangers- en rij verkeer zul len voetgangersongevallen kunnen worden voorkomen, zoals bijvoor beeld is gebleken bij de aanleg van de 23 „nieuwe steden" die men na de oorlog in Groot-Brittannië heeft gebouwd. Een dergelijke volledige scheiding tussen voetgangers en rijverkeer zal in de meeste bestaande stadssituaties in ons land niet o fslechts ten dele zijn door te voeren. Gelukkig zijn vele gemeentelijke autoriteiten er gedurende de laatste jaren toe over gegaan in de stadscentra met hun grote concentraties van voetgangers verkeer voetgangersgebieden te creëren. Behalve de voetgangers veiligheid wordt hiermede tevens het economische belang van de mid denstand in die centra gediend, om dat de stadskernen als gevolg van het voortdurend toenemende aantal rijdende en geparkeerde auto's steeds moeilijker bereikbaar werden en daardoor economisch dreigden te verstikken. Ook de sociale funktie van de stadskern als uitgangs- en vermaakcentrum dreigde hierdoor verloren te gaan. Buiten de reeds gecreëerde voetgangersgebieden blijf het met de voetgangersveilig heid evenwel zorgwekkend gesteld zoals bovengenoemde cijfers laten zien. De voetgangersveiligheid is in feite voor ons allen een zaak van levens belang, want hoewel velen van ons zich als regel wel met één of an der vervoermiddel door het verkeer verplaatsen, voetganger zijn we da gelijks voor kortere of langere tijd allemaal, al was het alleen maar om ons van stalling, parkeerplaats of halte naar de plaats van onze be stemming te begeven. Het is dus zaak dat allen mede werken de veiligheid voor de voet ganger lees van onszelf te ver beteren. Men bereikt dat door als .andere verkeersdeelnemers" voort durend te trachten de voetganger zo veel mogelijk te ontzien. Het gaat er daarbij niet om wie in zijn recht staat of rijdt, of wie gelijk heeft, hoofdzaak is te trachten een voet gangersongeval te voorkomen. Ook al zou de „schuld" of de oorzaak van het ongeval, juridisch gezien, voor namelijk bij de misschien bejaarde of zeer jeugdige voetganger blijken te liggen ruim 75 procent van de gedode voetgangers valt in deze leeftijdsgroepen niemand zal het zich waarschijnlijk ooit kunnen ver geven of vergeten als hij, zelfs zon der aanwijsbare schuld zijnerzijds, een medemens in het verkeer heeft gedood. De wettelijke bepalingen zijn ge maakt voor onze eigen bescherming. Loopt men op een zebra, dan behoort men daar b.v. veilig te lopen, wil men als bestuurder afslaan dan dient men op rechtdoorgaande voetgan gers te letten, rijdt men langs ge parkeerde auto's dan weet men dat er een kind onverwachts de weg op kan schieten. Het aantal voetgangersongevallen kan drastisch omlaag worden ge bracht. Medewerking aan het boven staande verbetert tevens de eigen levenskansen en die van familie leden en vrienden. in het kamp of de Duitse vijand aan de overkant van het Kanaal Majoor Reisman staat bekend als een zeer persoonlijk denkende offi cier. Dit feit levert hem vaak moei lijkheden op met het hoofdkwartier. Vooral met kolonel Everett Dasher- Breed ligt het nog al eens overhoop. Op een dag wanneer Reisman een paar uur uit het kamp is ar riveert kolonel Breed met een aan tal manschappen. Hij neemt de lei ding van het kamp en deelt mee dat de mannen naar de gevangenis te ruggevoerd zullen worden en dat Project Amnestie afgelast wordt. Maar dan komt Reisman op het kamp terug, ontdekt wat er gebeurd is en zet de kolonel, in front van de gevangenen en manschappen op een grandioze wijze voor schut. De kolo nel wordt woedend maar hij wordt het kamp afgelachen. Enige dagen later wordt er een heftige discussie op het hoofdkwartier gevoerd. Kolo nel Breed wil het hele plan van de baan doen maar generaal Worden wil Majoor Reisman een kans geven om te tonen wat zijn mannen waard zijn. Zij zullen als onafhankelijke eenheid meedoen aan legeroefenin- gen. Door een aantal slimme listen weten de 12 mannen in zeer korte tijd het hoofdkwartier van de "vij and" (waar kolonel Breed het bevel voert) te bezetten. De generaal is uitermate tevreden over de toch niet geheel brandschone taktiek van de groep. De geheime missie gaat door. Bezet Frankrijk; het kasteel; juni 1944. Omringd door zwaar bewaakte toegangswegen en vele ondergrondse bunkers ligt het kasteel in het Fran se landschap. Elk weekeinde komen hier vele Duitse officieren uitrusten na de strijd aan het front De taak van de commando eenheid is zoveel mogelijk officieren te doden en het kasteel op te blazen. De avond voor D-Day In het donker stijgt eeq_C-47 bom menwerper in Engeland op. Aan boord zijn de twaalf mannen. Ma joor Reisman en Sergeant Bowren. Het vliegtuig gaat over het Kanaal en enige ogenblikken later zweven 14 parachutes geluidloos naar de donkere aarde. De aanval begint VERKEERSONGEVALLEN Op de kruising KempwegHel- frichstraat verleende de bromfiets berijder A. v. G. uit Venray geen voorrang aan zijn plaatsgenoot G. M. B. Bij de daardoor ontstane botsing bekwam de bromfietser v. G. diverse verwondingen en een schouderfrac tuur en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bromfiets en auto werd beschadigd. Door oververmoeidheid en het innemen van pillen omdat hij zich grieperig voelde botste de bestuur der van een personenauto W. H. Th. uit Nijmegen op de Maasheseweg te gen drie bomen. De auto werd vrij wel totaal vernield, maar de be stuurder bekwam geen noemens waardig letsel. IN KELDER GEVALLEN De Venrayer H. viel zaterdag j.l. in de kelder van een der in aan bouwde zijnde woningen. Hij wilde via de keldertrap die ruimte gaan bekijken. Deze trap stond echter los waardoor hij in de 2.20 m. diepe kel der viel. De heer H. liep bij deze val slechts enkele schaafwonden op. INBRAAK Tijdens afwezigheid voor vakantie in het buitenland werd in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken door verbreking van een ruit in de achterzijde, in de bakkerij en winkel van L. aan de Maasheseweg. Zowel woning, winkel als bedrijfsruimte werden doorzocht maar wat precies vermist wordt is nog niet bekend. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1968 | | pagina 7