Nieuwe tentoonstelling in de Kunstzaal u Hel Rode Kruis doel een beroep op U Kinderen op vakantie Kringsportdag J.B.T.B. - M.B.L. Venray-Horst JAN PIETER SCH0LS bij Amerikaanse IJsrevue «Holiday on lce« WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Fkleuren 1 Rijschool JAN JANSEN VRIJDAG 24 MEI 1968 No. 21 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRIJS RTENTIEPRIJS 12 ct p.r mm. ABONNEMENTS- PE KWARTAAL 2.(button Vnnroy 2-251 Reeds vorige week, bü de opening van de tentoonstelling Facetten in de schouwburg, moesten we jammer genoeg mededeling doen, dat ondanks het groot aantal genodigden, de belangstelling bq de opening minimaal was te noemen. Datzelfde konden we ook constateren by de opening van de tentoonstelling in de Kunstzaal op de voorbije zaterdag, waar byv. van gemeentebestuur en ge meenteraad slechts een man op kwam dagen. De rest had nog niet de moeite genomen zich af te melden. Toch waren er belangrijke punten aan de orde. Op de eerste plaats de inleidingen van de heer Kleiweg, de eigenaar van de Kunstzaal en van de heer J. Padt, hoofd van de af deling Kulturele Zaken van de ge meente Leiden op de werken van de kunstschilder Willem Breddels en de Keramiker Rob den Ton keiaar. PUBLIEK KUNSTENAAR Zo stelde de heer Kleiweg dat, ondanks dat de tentoonstellingen in zijn kunstzaal behoorlijk belangstel ling trokken, hij toch telkens moest 13 lm If (itttta martens mtuuj "j Aan de Heerlerbaan no. 142, een van de woonwijken van Heerlen ligt het „Sterrehuis". In dit kinderhuis worden kinderen verzorgd die tijde lijk niet in eigen gezin kunnen ver blijven. Dit heeft allerlei oorzaken, zoals ziekte van de moeder en de verschillende ongunstige opvoedings omstandigheden in eigen gezin. In het „Sterrehuis" worden kinde ren opgenomen (jongens en meisjes) vanaf 3 maanden t.m. 14 jaar. Mo menteel verblijven er in dit kinder huis 45 kinderen. Deze worden op gevoed en verzorgd door 14 leidsters onder leiding van een directie, die veel tijd en zorg aan deze kinderen willen besteden. Het „Sterrenhuis" is een oudere villa die de laatste jaren door mijn- schade ernstig bedreigd wordt, zo dat herstel onmogelijk is en alleen nieuwbouw een oplossing kan bie den. Met goede medewerking van verschillende instanties is men in fe bruari begonnen met de nieuwbouw van het kindertehuis. De firma Nelissen uit Venray heeft dit werk op zich genomen en er zit flinke vooruitgang in. De omstandigheden van mijnscha- de en nieuwbouw maken het leven voor kinderen en personeel erg moeilijk, vooral door gebrek aan speelruimte. Daarom wil de directie van het „Sterrehuis" proberen om voor deze kinderen een prettige vakantie te organiseren, in een gebied waar ruimte en frisse lucht in overvloed is. Reeds eerder heeft de directie ondervonden dat Venray en omge ving een mooi vakantiegebied is en dat verschillende gezinnen bereid zijn om deze kinderen gedurende enkele weken gastvrijheid te bieden en een prettig tehuis. Op grond van deze ervaringen durft het „Sterre huis" ook nu weer een verzoek te richten tot de mensen van Venray en omgeving om medewerking bij de organisatie van een vakantie. Het gaat om 30 kinderen (jongens en meisjes) in de leeftijd van 3-12 jaar voor wie een vakantie-gezin wordt gezocht, in het tijdvak van 12 juli t.m. 2 augustus a.s. Aanmelding als vakanie-gezin kan gebeuren bijAalmoezenier H. Dings Merseloseweg 49b, Venray of bij de redaktie van Peel en Maas, vóór 25 mei, als het kan. Na aanmelding zullen deze gezin nen bezoek krijgen van de adj. di rectrice van het „Sterrehuis" om de vakantie nader te bespreken. De kinderen van het Serrehuis ho pen van harte dat Venray en omge ving hen de mogelijkheid zal bieden voor een gezonde en prettige vakan tie in deze moeilijke omstandighe den. constateren, dat men eigentijdse kunstuitingen soms meer bekijkt zo als men dieren in een dierentuin bekijkt, dan als maaksels van men sen, die als ieder ander op hun wij ze mee trachten te werken aan de opbouw van een leefbare gemeen schap. Het respect wat men de ar beider geeft, die naar zijn beste kun nen dagelijks werk verricht, moet men ook geven aan de kunstenaar en zijn werk niet bagatelliseren of verguizen omdat men het niet be grijpt. Ook de heer Padt sprak over de verhouding kunstenaar en publiek en moest evenals de week daarvoor zijn collega-inleider constateren, dat nog veel te weinig mensen zelfs maar een poging doen om wat kun stenaars te zeggen hebben in hun werk te gaan zien of te gaan horen. Hij wees er op dat Venray in zijn Kunstzaal juist hiervoor een unieke gelegenheid heeft, die men in vele en grotere plaatsen mist en hij kon alleen maar hopen, dat het bezit van van een dergelijke zaal de men sen steeds opnieuw zou aansporen het daar ten toon gestelde te gaan bekijken. Zo zal dan de kunst, voor velen ongrijpbaar en ,zo moeilijk iets vanzelfsprekends gaan worden. En men zal rijker door het leven kunnen. TENTOONSTELLING Na opening van de tentoonstel ling, waarbij o.m. wel aanwezig was Burgemeester Geurts uit Horst en de heer Volleberg namens de Cul turele Raad Limburg, konden de be zoekers en bezoeksters kennis ne men van het werk van de schilder Breddels, waarvan een kleine 50-tal olieverf schilderijen, penseeltekenin gen, etsen, lino's en tekeningen in vetkrijt te zien zijn. Breddels maakt het de bezoeker niet gemakkelijk, niet alleen door zijn vrij sombere kleuren, maar vooral door de nogal ingewikkelde composities, vooral in zijn schilderijen. Zijn penseelteke ningen spraken o.i. meer aan, even als zijn etsen en lino's. Hij blijkt een vrij produktief schilder, van wiens werk uit de laatste jaren deze ten toonstelling een goed overzicht geeft. Voor ons gevoel steelt op deze ten toonstelling Rob den Tonkelaar echter de show, die met een kleine 60-tal keramische voorwerpen zijn soms uitbundig kunnen toont. Niet alleen in beelden, waarvan het por tret van Yvonne een der meeste op vallende is, maar ook in zijn tegels, die schilderijen worden, en plastie ken. De serie koppen, die hij brengt bijv. zijn alleen al een gang naar de ze tentoonstelling waard. Daarnaast heeft hij bijzondere kandelaars ont worpen, kleurrijke asbakken en va zen, soms op het bizarre af, maar telkens opnieuw de aandacht trek kend en door hun kleuren en door hun vormgeving. Een tentoonstelling die de moeite van het bezichtigen waard is. Volgende week wordt er weer een aanslag gepleegd op Uw por- temonnaie. Er is dan namelijk de jaarlijkse Rode Kruis kollekte, waarvan 50 procent bestemd is voor de plaatselijke afdeling en de overige 50 procent gaan naar het Hoofdbestuur, dat in deze tijd, nu links en rechts op de wereld oorlogen en rampen aan de orde van de dag zijn, dit geld wat goed gebruiken kan om veler nood te helpen lenigen. Dat ook de plaatselijke afdeling de gelden goed gebruiken kan blijkt uit het jaarverslag van' 1967, het jaar waarop het Nederlandse Rode Kruis 100 jaren bestond en de plaat selijke afdeling haar 4e lusttrum op grootse wijze herdacht. NIEUWE AMBULANCEWAGEN Ongetwijfeld herinnert men zich hoe in september deze beide feiten aanleiding waren voor een Rode Kruis-week, met een wielerronde, met ballonnen- en snertverkoop, met een dansavond en een weldadig- heidsmarkt en tenslotte een bliksem- aktie, die het lieve bedrag van ruim 11.000,opbrachten. Dit enorme bedrag was dan bestemd voor een nieuwe ambulance-wagen voor de plaatselijke kolonne, die intussen al in gebruik is gesteld. Daarmede z n al facetten van het Rode Kruis-werk in eigen plaats naar voren gekomen. T.w. de ambu lance-dienst, die in de toekomst in nauwe samenwerking met de Stich ting Ziekenvervoer alleen maar zal zorgen dat het gewonden- en het ziekenvervoer nog vlotter en des kundiger gebeuren zal. Daarnaast het kolonne-werk, waarin 39 leden zorgvuldig getraind worden om juist dat gewonden- en ziekenvervoer zo deskundig en zo snel mogelijk te doen verlopen. In 1967 kon b.v. aan zes helpsters van deze kolonne het diploma 3e klas elementaire zieken verpleging en ziekteleer worden uit gereikt. Door onderlinge wedstrijden wordt de deskundigheid van de kolonne geregeld getest en men zal zich her inneren dat het vorig jaar een der gelijke oefening hier in Venray plaats had- bii de Sociale Werk plaats. WELFARE WERK Doch de plaatselijke Rode Kruis afdeling doet meer als wat hierbo ven beschreven staat. Men mag in dit verband wijzen op het Welfare- werk, waarbij 32 dames iedere week opnieuw langdurige zieken gaan be zoeken om deze mensen wat bezig heden te geven. In het St. Jozef klooster is zelfs een heel depot in gericht voor de daarbij benodigde materialen en de werkstukken door de verschillende zieken gemaakt trokken de aandacht oo de welda- digheidsmarkt, maar ook in Venlo, Sittard en Heerlen, waar deze werk stukken zijn verkocht. De dames ko men regelmatig bijeen om kennis te nemen van nieuwe technieken op dit terrein en zorgen ook weer dat er de nodige deskundigheid wordt verkregen. Zo behaalden in 1967 zes dames het benodigde diploma. E.H.B.O. Door het Rode Kruis worden ook ieder jaar de EHBO-cursussen ge geven. In 1967 gebeurde dat in Hui ze St. Anna, St. Servatius, in het Cultureel Centrum en op Inalfa. Waren meer docenten beschikbaar en in een plaats als Venray moet zulks toch kunnen dan zou het aantal cursussen nog belangrijk kunnen worden uitgebreid. JEUGD RODE KRUIS Mevr. Cals en mej. G. Tielen zorgen, in samenwerking met het bestuur, dat op de scholen het Rode Kruis idee die aandacht krijgt, die dit werk verdient. Dat hun pogingen geslaagd zijn mag bewezen worden door het feit dat de jeugd in 1967 meer dan 2400 boeken bijeen wist te brengen en meer dan 300 kg tijd schriften voor de zieken. HULP AAN ZIEKEN Een ander facet van het plaatse lijke Rode Kruis werk is de orga nisatie van boottochten. In 1967 maakten 17 zieken uit Venray een dagtrip met de ziekenboot en nu de Limburgse afdeling een eigen boot krijgt, hoopt men in de toekomst hun aantal te kunnen uitbreiden. Twee Venrayse zieken gingen dank zij het Rode Kruis naar het Henry Dunant huis, terwijl twee anderen een vakantiereis op de Henry Dunant-boot meemaakten. BLOEDipANSFUSIEDIENST Een niet onbelangrijk facet van het Roode Kruis werk is de Bloed transfusiedienst, waarvoor in 1967 liefst 410 heren en 95 dames ston den ingeschreven. Tien donors kon de Landsteiner-plaquette worden uitgereikt en 124 kregen de penning ten bewijze dat ze reeds meerdere malen bloed voor hun medemens hebben afgestaan. 1410 leden kent Venrays Rode Kruis-af- deling. Het is een mooi aantal, maar gezien de vele werkzaamheden van de plaatselijke afdeling is hun steun te weinig, hoe zeer ze overigens ook wordt gewaardeerd. Daarom is Onder minder prettige weersom standigheden vonden zondag op het sportpark aan de Leunseweg de wedstrijden plaats van de sportver enigingen van de JBTB en MBL van de afdelingen kring Horst en Ven ray. Na een vlaggenparade en een kleurrijke show opende burgemees ter mr. Custers de sportdag met er op te wijzen dat ook in deze tijd de hoort noodzakelijk is, zeker nu de mechanisatie in de agrarische we reld voortgang vindt. De fanfare St. Catharina verleende aan de ope ningsceremonie de muzikale omlijs ting. Na afloop konden aan de volgen de deelnemers en afdelingen prijzen worden uitgereikt ATLETIEK J.B.T.B. Hink-stap-sprong 1. G. Geelen, Velden 2. P. Lommen, Velden 3. Wim Loonen, Venray meter 10.91 10.59 10.46 Kogelstoten senioren: 1. Antoon Arts, Merselo 10.45 2. Wiel Jenniskens, Meterik 8.95 3. Jac. van Enckevort, Sevenum 8.76 Kogelstoten, junioren: 1. Harrie Poels, Merselo 10.00 2. Martin Raedts, Sevenum 9.85 3. René Arts, Merselo 9.25 Discus-werpen: 1. Piet Hendriks, Merselo 28,35 2. Gerrit Holtackers, Leunen 25,50 3. Anton Verheyen, Sevenum 24,40 Verspringen junioren: Herman Zegers, Merselo 4.82 2. René Arts Merselo 4.68 3. Antoon Jans-Beken, Venray 4.48 Senioren: 1. Sjraar Jans-Beken, Venray 5.56 2. T. Lommen, Velden 5.40 3. Antoon Arts, Merselo 5.32 Hoogspringen: 1. J. Fitten, Velden 1.53 2. Ant. Arts, Merselo 1.52 3. Jan Geurts, Velden 1.48 100 meter junioren: 1. Harrie Poels, Merselo 12.6 sec. 2. René Arts, Merselo 12.9 sec. 3. Piet van Dijck, Leunen 13.3 sec. 4. Herman Zegers, Merselo 13.9 sec. 100 meter senioren: 1. Sjraar Jans-Beken, Venray 12.5 2. Wim Loonen, Leunen 12.6 3. G. Geelen, Velden 12.7 4. Jan Rijs, Sevenum 13.0 400 meter junioren: 1. Harrie Poels, Merselo 0.48.7 min. 2. Sef van Dijck, Venray 1.01.9 min. 3. Ant. Jans-Beken 1.03.6 min. Estafette: 1. Venray 2. Velden 3. Merselo Pyramidebouw: 1. Merselo 2. Venray 3. Velden 4. Leunen 0.51.1 0.51.6 0.51.9 177 p. 165 p. 164 p. 159 p. Wie autorijden wil leren moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 ieders bijdrage bij de komende kol lekte dringend nodig. Dat werd ook nog eens duidelijk uitgesproken op de jongste jaarvergadering van de Venrayse afdeling, waarbij de on derscheiding wegens 10 jaar trouwe dienst werd uitgereikt aan: Mevr. C. Baart-Scholten te Meer- lo, vrijwilligster welfare. Mevr. Storms-Pijpers, helpster Rode Kruis kolonne Venray. P. Rippe, toegevoegd officier bij deze kolonne en bestuursadviseur. L. A. Nelissen, aftredend bestuurs lid. J. Colsen, wnd. voorzitter en hoofd van de sectie EHBO. L. van Bolhuis, sekretaris. Als bestuurslid traden toe dr. W. Oosterbaan en de heer B. Schim van der Loeff. Laatstgenoemde werd door de vergadering tot voorzitter benoemd. De heren dr. A. L. Kroft en L. A. Nelissen hebben wegens drukke werkzaamheden hun bestuursfunktie neergelegd. 800 meter 1. Sjraar Jans-Beken 2.13.0 min. 2. Piet vd Goor Sevenum 2.17.8 min. 3. Ger. v. Dijck, Venray 2.25.2 min. 1500 meter: 1. Martin van Osch, Venray 4.33.0 2. J. van Meyel, Sevenum 4.40.7 3. Louis v. d. Ven, Venray 4.45.3 Discipline: 1. Velden 2. Merselo 3. Leunen 4. Sevenum M.B.L. Muziekoefeningen resp. afd. prijs, knots-oef., muziek- oef. - totaal punten. Heide 1 80 84 164 Veulen 1 80 83 163 Venray 3 79 81 160 Castenray 4 ged. 75 76 151 Merselo 4 ged. 78 73 151 Ysselsteyn 4 ged. 76 75 151 Oirlo 7 70 74 144 Hoogspringen: 1. Nellie Geelen, Velden 1.29 m. 2. Margriet Geurts, Velden 1.28 m. 3. Gonnie v. Rens, Hegelsom 1.21 m. Verspringen: 1. Annie Giesberts Hegelsom 4.55 m. 2. Gonnie v. Rens, Hegelsom 4.31 m. 3. Annie Wiliems, Hegelsom 4.30 m. Bal werpen junioren: 1. Margriet v. Rens, Hegels. 40.00 m. 2. Marian Beelen Hegelsom 39.60 m. 3. Lien Heesen, Sevenum 35.63 m. Bal werpen senioren: 1. Leny Willemssen, Lomm 49.90 m. 2. Gonny v. Rens II Hegels. 45.72 m. 3. Annie Kusters, Kronenberg 44.70 Discipline: 1. Castenray 2. Heide 3. Veulen 4. Venray 100 meter junioren kring Horst: 1. Mar Kursten, Swolgen 14,1 sec. 2. Wies Hengels, Velden 14.5 3. Truus Cuenen, Horst 15.2 4. Thea Dik, Lottum 16,2 100 meter senioren kring Horst: 1. Dorothé v. Helden, Hegelsom 14.9 2. Truus Coenders, Lottum 14.9 3. Annie Giesberts, Hegelsom 15.0 4. Maria Ambrosius, Meterik 15.1 100 meter junioren kring Venray: 1. Bep Custers. Oiruo 14.5 2. Mien van Tilburg. Merselo 15.0 3. Mies Houwen. Castenray 15.7 4. Nellie Vergeldt, Ysselsteyn 16.2 100 m. senioren kring Venray: 1. Jeanne Willemse, Venray 15,0 2. Mia Janssen, Merselo 15.1 3. Diny Zegers, Merselo 15,4 4. Tilly Linders. Heide 16,0 400 meter junioren kring Venray: 1. Bep Custers, Oirlo 1.17.3 min. 2. Nelly Vergeldt. Ysselsteyn 1.18.2 3. Annie van Cuyck, Merselo 1.18.4 400 meter senioren kring Venray: 1. Annie Jans-Beken, Venray 1.05.8 2. Annie Horrevoets, Ysselst. 1.08.8 3. Jeanne Willemse, Venray 1.10.6 400 meter junioren kring Horst: 1. Marga Kursten, Swolgen 1.16.1 2. Margriet Geurts, Velden 1.16.8 3. Sjannie Janssen, Hegelsom 1.18.7 400 m. senioren kring Horst: 1. Engelien Theeuwen, Lottum 1.13.6 2. Nellie Geelen, Velden 1.14.5 3. Marian Keursten, Swolgen 1.14.6 Estafette Horst: 1. Hegelsom 2. Lottum 3. Velden Estafette Venray: 1. Venray 2. Ysselsteyn 3. Merselo. 3-JARIG KIND GESCHEPT De 3-jarige kleine van de fam. de K. werd in de Schoolstraat door een personenauto geschept. Zijn ver wondingen waren van dien aard dat de kleine naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De bestuur der heeft waarschijnlijk niets van het ongeluk gemerkt en is doorge reden. GEEN VOORRANG Op de kruising PaterslaanLang straat verleende H. uit Venray geen voorrang toen hij met zijn wagen van de Langstraat de Paterslaan wilde inrijden. Dit werd mevr. S. uit Venray noodlottig. Na met di verse verwondingen naar het zie kenhuis te zijn vervoerd kon zij la ter op de dag naar huis worden overgebracht. Jan Pieter Schols heeft het defini tieve kontrakt, waarmee hij zich voor enkele jaren verbindt aan de Amerikaanse ijsrevue „Holiday on Ice" ondertekend. 19 augustus zal voor de kunstrij der uit Venray een opwindende dag zijn als hij voor de eerste maal als beroepsschaatser op het ijs ver schijnt. De 21-jarige tweevoudige kam pioen was aangesloten bij de Til- burgse kunstrijclub, waar hij ge traind werd door mej. Anneke Roel uit Den Haag. Jan Pieter Schols debuteert in de nieuwste produktie van „Holiday on Ice", die in Nice Zuid-Frankrijk van start gaat. Van daaruit zal hij een uitgebreid toemee door Europa ma ken. In deze kleurrijke miljoenen show treedt Sjoukje Dijkstra al en kele jaren op en sinds kort is ook Joan Haanappel en Hans JUrgen Büumler aangesloten bij dit wereld vermaarde ijsspektakel.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 7