kosten thuisverpleging voor eigen rekening Boerenleenbank ONRUST over melkprijs t WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN WET BIJZONDERE ZIEKTEKOSTEN Wim Claessens Werkloosheid in Venray toont dalende lijn Politierechter Voor een salarisrekening veehouderij in zak en as VENRAY VRIJDAG 17 MEI 1968 No. 20 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL (buiten V.nroy 225) TER FINANCIERING LANGDURIGE GENEESKUNDIGE RISICO'S Vele Nederlandse burgers, in het bijzonder ouders van gehandicapte kinderen en echtgenoten van chro nische zieken, hebben met een zucht van verlichting de algemene wet bij zondere ziektekosten tot stand zien komen. Hiermee is 'n nieuwe volks verzekering gecreëerd, die beoogt verstrekking in natura ter voorzie ning in behandeling, verpleeging en verzorging ter zake van zware risi co's van geneeskundige aard. Op 1 januari 1968 is een deel van deze wet in werking getreden en per 1 april zijn de rechten, die de verze kerden aan deze wet kunnen ont lenen, weer aanzienlijk uitgebreid. De financiering geschiedt door 'n rijksbijdrage van 475 miljoen per kalenderjaar en door het heffen van premie. Deze premie is op het ogenblik 0,4 procent van het pre mieplichtig loon met een maximum grens van 15.350 De kring der verzekerden is niet door enige leef tijdsgrens beperkt, maar bejaarden behoeven geen premie te betalen. HUN GEHELE LEVEN RECHTHEBBENDE Als onderscheid met de zieken fondsverzekering is de regeling van deze nieuwe wet een volksverzeke ring. Men is verzekerd vanaf de ge boorte tot het overlijden, ongeacht het inkomen, ongeacht de vraag of men aan 't arbeidsproces deelneemt of kan deelnemen. Gedurende het gehele leven is men rechthebbende. De enige voorwaarde is aanmelding. Dat wil zeggen men moet ingeschre ven zijn bij een uitvoerend orgaan. Uitvoerende organen in de zin van deze wet zijn erkende ziekenfond sen en verzekeringsmaatschappijen. Deze verzekering is als het ware een aanvulling van de ziekenfonds verzekering. De verzekerden kun nen aanspraak maken op verstrek king in natura ter voorziening in de behandeling en verpleging ter zake van zware geneeskundige risico's, voorzover die niet krachtens de zie kenfondswet worden verstrekt. Met de inwerkingtreding van de ziekenfondswet van '64 was immers niet de financiering van de gehele sector der volksgezondheid geregeld. Ieder die bij een ziekenfonds is ver zekerd, kan maximaal één jaar kos- tenloos in een ziekenhuis worden verpleegd en behandeld. Maar wat moet er gebeuren, als de patiënt nog langer dan een jaar in 'n ziekenhuis blijft? En hoe moet men de hoge kosten van een psychiatrische ver pleging financieren? Of de verple ging en verzorging van een gehandi capt kind? Hier is er sprake van zeer zware lasten, die uit hoofde van ernstige langdurige ziekten en gebreken op iedereen komen te drukken en fei telijk door niemand zonder bijstand kunnen worden gedragen. In de fi nanciering van deze kosten zal nu de algemene wet bijzondere ziekte kosten voorzien. WELKE RECHTEN? Zoals gezegd, op 1 januari 1968 is deze wet ten dele in werking getre den. Van die datum af geeft de wet Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Leunseweg 47 a Tel. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gedipomeerd DAG DER VERPLEGING TE VENRAY GEVIERD Ter nagedachtenis aan het baan brekend werk van de Engelse ver pleegster Florence Nightengale wordt telkenj are de dag der verple ging gevierd. Een dag waarop de verpleging en de taak van de ver pleging onderwerp van bezinning zijn, niet alleen voor de verplegen- den maar ook voor de gehele ge meenschap waarin die verpleging zich afspeelt. Ieder jaar wordt een apart onderdeel belicht. Omdat dit jaar 12 mei (de sterfdag van de En- gese verpleegster) op zondag viel, koos men als onderwerp „de zondag in de gezondheidszorg". In het psychiatrisch centrum St. Servatius kwamen alle personeels leden in een speciale eucharistie viering bijeen, waarna een gezame- lijk ontbijt volgde in de foyer van de grote zaal van „den Kerkdijk". bijzondere ziektekosten recht op de vergoeding van de kosten van ver zorging, verpleging en behandeling in erkende inrichtingen voor zwak zinnigen, blinde en slechtziende kin deren, doven en slechthorende kin deren, lichamelijk en geestelijk ge handicapte kinderen. Op 1 april jl. zijn de rechten uit gebreid. Vanaf die datum worden ook vergoed de kosten van verzor ging, verpleging en behandeling in erkende verpleegtehuizen, zieken huizen (vanaf 366ste dag), sanatoria voor t.b.c. - patiënten (vanaf 366ste dag), psychiatrische inrichtingen - ook vanaf de 366ste dag) en overige inrichtingen voor geestelijk en lich amelijk gehandicapten. Lichamelijk en geestelijk zieken kunnen dus beiden van deze wet profiteren. Er wordt niet gediscri mineerd tussen deze twee categorie- en van zieken. In de volksgezond- heidsnota van 1966 was terecht te gen een dergelijke discriminatie stelling genomen. Niet voor niets werd in de nota aandacht aan dit probleem besteed, want tot dusverre waren de voorzieningen ten behoe ve van lichamelijke zieken heel wat beter dan die ten behoeve van de geesteszieken.- TOCH DISCRIMINATIE? De wet bijzondere ziektekosten garandeert de Nederlandse burger de verzorging, die voor hem nood zakelijk is. In Nederland bestond op dit punt een grote leemte. Men kon zich natuurlijk wel verzekeren tegen zware geneeskundige risico's, maar in de praktijk kwam daar vaak niet veel van terecht. De meeste men sen gaan er nu eenmaal niet van uit, dat zij wel eens in een psychi atrische inrichting terecht kunnen komen of voor vele jaren in een in richting voor gehandicapten moeten worden behandeld. Daarom heeft de overheid gekozen voor een verplichte regeling, een verzekeringsstelsel dat berust op fi nanciële solidariteit. De gelden wor den opgebracht door alle actieve burgers van 15 tot 65 jaar door (ver plichte) betaling van de premie. Helaas is er in de wet toch sprake van discriminatie. In de wet worden alleen intramurale verstrekkingen genoemd, d.w.z. alleen de behande ling, verpleging en verzorging in zie kenhuizen of inrichtingen worden vergoed. Thuisverpleging valt niet onder de wet. Hierdoor zal er een sterkere drang ontstaan om in een verpleegtehuis te worden opgeno men. Mensen, die eigenlijk goed thuis zouden kunnen worden ver pleegd, voelen nu meer voor opna me, omdat de kosten van thuisver pleging worden niet vergoed. Het buitenspelzetten van deze extra-murale zorg is reeds van alle kanten bekritiseerdd en het is te ho pen dat in de naaste toekomst ook de kosten van deze zorg onder deze wet komen te vallen. De cijfers die het gewestelijk Ar beidsbureau Venray over de afge lopen maand op de tafel legde, to nen gelukkig wederom een terug uitgang van de werkloosheid aan in deze streek. De totaal cijfers (inclusief Gennep) waren in maart 1968 550 ingeschre ven werkloze mannen. Dat beteken de dat toen 4,3 pet. van de beroeps bevolking werkloos was. Einde april was dat cijfer teruggelopen tot 381 en dat betekent een percentage van 2,9 pet. waarmede we dus langzaam maar zeker in de buurt komen van het Nederlandse gemiddelde van 2°/o. In het rayon Venray stonden einde maart 363 werkloze mannen inge schreven ofwel 4,7 procent van de mannelijke beroepsbevolking. Einde april was dat cijfer teruggezakt tot 238 ofwel 3 procent. Daarentegen is de vraag toegenomen en wel van 204 in maart tot 234 einde april. Een daling dus van 125 werklozen, waarvan een groot percentage bouw vakkers is. De bouwvakken blijken nu dus behoorlijk wat mensen opge vangen te hebben en wel op een vrij uitzonderlijk vroeg tijdstip. Vorig jaar maart stonden namelijk in het rayon Venray 305 mannen ingeschre ven en dat aantal was einde april zelfs opgelopen tot 320. Ten opzichte van het vorige jaar geeft dit jaar dus een heel wat gunstiger beeld te zien. Van de 238 thans nog ingeschre ven werklozen zijn er 78 bouwvak ker en 24 jeugdigen beneden de 19 jaren. Ook in het rayon Gennep van het Gewestelijk Arbeidsbureau Venray zijn gunstige cijfers aan te wijzen. Tegen 187 werklozen einde maart stonden er einde april 143 ingeschre ven, waarmede het percentage zakte van 3.7 naar 2,8 procent (vorig jaar waren die cijfers resp. 250 en 227). Hier dus ook een vermindering van 44 werklozen, waarbij aangete kend mag worden dat de Duitsland- pendel juist in die contreien weer langzaam aantrekt. Bovendien zijn juist in dit gebied enkele aanvullen de werken goedgekeurd, die dus ver schillende mensen werk zullen ver schaffen. Zo worden door hen in Sie- bengewald nieuwe sportvelden aan gelegd en riolering, terwijl ook in Wellerlooi door hen sportvelden aan gelegd kunnen worden. Voor het ra yon Venray is de goedkeuring geko men van de aanleg van het sport park in Sevenum. Voor wat betreft de komende maanden vertrouwt men op het ar beidsbureau, dat deze gunstige situ atie zal aanhouden. Er is nog vraag naar bouwvakkers, terwijl ook in dustrieën als Inalfa en Rank Xerox nog altijd mensen gebruiken kan. Een andere kwestie, die nu lang zamerhand gaat spelen is de opvang van de schoolverlatende jeugd. Hier over is al goed kontakt met de scho len, maar het is misschien toch nog wel dienstig er op te wijzen dat het in het belang is van iedere jeugdige, die wil gaan deelnemen aan het ar beidsproces niet te wachten tot na zijn vakantie of tot het najaar met zich op te geven bij het Arbeids bureau. Men kan beter direct na het verlaten der school en/of het beha len van het diploma zich melden en eerst dan vakantie gaan houden. JAARVERGADERING BEJAARDEN In zaal „Wilhelmina" kwamen in grote getale de georganiseerden van de afdeling Venray van de „Bond van Bejaarden en Gepensioneerden" in jaarvergadering bijeen. De vergadering stond onder voor zitterschap van de heer van Eijk, de vice-voorzitter van de vereniging. Uit het jaarverslag bleek o.m. dat deze vereniging vele aktiviteiten heeft ontplooid en er nog vele op stapel heeft staan. Bestuursverkiezingen vonden niet plaats. De penningmeester liet een opti mistisch geluid horen, omdat er 'n goed batig saldo aanwezig was. Hoogtepunt zal ook dit jaar weer zijn het jaarlijks door de Midden stand te organiseren uitstapje. SCHOOLKINDEREN 10 DAGEN NAAR DUITSLAND Zoals wij reeds eerder berichtten zullen de twee hoogste klassen van de lagere school te Geysteren tien dagen te gast zijn bij de leerlingen van de Volkschule te Heröngen (D.). Sinds enkele jaren bestaan er goede kontacten tussen de leerlingen van beide scholen. De uitwisseling is mogelijk geworden dank zij de me- werking van Dr. Bracht, hoofd van het Kulturambt te Krefeld, en de inspectie van het lager onderwijs in Noord Limburg. De leerlingen zullen normaal het lesrooster - aangepast aan de Neder landse gasten - volgen. RIJKSGOEDKEURING VOOR B.L.O.-SCHOOL Binnenkort is de Rijksgoedkeu ring te verwachten voor de bouw van een nieuwe permanente school voor bijzonder lager onderwijs te Venray. 24 JAAR TROUWE DIENST Voor het front der troepen te Vol- kel werd aan de oud-Venrayer de hr. P. Arts de medaille voor 24 jaar trouwe dienst uitgereikt, van het wapen der Luchtmacht. „Het is maar goed, dat we bij wer kelijke rampen allemaal van aan pakken weten" zei de politierechter, „want als het dan zo zou toegaan als bij deze oefening, kwamen we van de regen in de drup". En gedrupt had het bij de gecom bineerde oefening van BB-ers, plaat selijke brandweer, EHBO-ers, re serve politie en de dames van de boerinnenbond. Zij zouden gezame- lijk 25 personen moeten redden na een in scène gezette vliegtuigramp. „Ik geloof, dat die slachtoffers al een drupje vooraf genomen hadden" verklaarde de verontwaardigde voorzitster van de vrouwelijke help sters, „we hadden wekenlang geoe fend met mond-op-mond beademing maar met deze kerels dorsten we er niet aan te beginnen! We ademden pure jeneverlucht in". Die plichtverzaking had grote ont stemming teweeg gebracht bij de he ren die zich in grote getale als de pseudo-slachtoffers hadden gepos teerd in het voor de sloop bestemde huis, dat tot rampgebied was ver klaard. De heren beklaagden zich bij hun vrienden onder de brand weerlieden en deze meenden wer kelijk een vriendendienst te verrich ten door niet alleen de willige vlam men van de namaakbrand doch ook de onwillige vrijwilligsters nat te spuiten. „Maar dat hebben we geweten...." klaagde een gedagvaarde patiënt uit het rampgebied. „De gehele EHBO trok partij voor de natte plattelands vrouwen en begon ons te knevelen en te spalken van heb ik jou daar. En mij hebben ze met z'n tienen op een brancard gebonden en toen in de regenton laten zakken". Dat was de druppel die de ton deed overlo pen. „Jaja" las de politierechter in het dossier, „en een jongeman van 25 met een namaakbeenwond hebben e zo goed uit het raam geholpen, dat hij dat been gebroken heeft. Er waren dus ook werkelijk gewonden te helpen". „Maar niemand wou dat jong ge loven" zei de eerste verdachte. „En toen hebt U ze daar met de haren bijgesleept!" „Niet bij de haren, maar ik moest ze d'r toch wel bijhalen! Dat jong werd zowat onder de voet gelopen in die drukte. Met d'r neus moest ik ze d'r op drukken voor ze d'r wat aan deden. ,,'t Was een regelrechte poging tot wurging" zei de voorzitster van de vrouwenafdeling scherp, „hij had ze als katten bij d'r nekvel". De commandant van de reserve- politie had aan het tumult een einde gemaakt en processen-verbaal aan de lopende band geschreven. „Die konden niet allemaal in behandeling worden genomen" zei de officier van justitie, „de burgemeester werd zelfs van diefstal beticht omdat hij enke le autos had laten gebruiken voor de afvoer van de gewonden. Maar een burgemeester heeft het recht om auto's te vorderen". „Maar een hoofdman van de B.B. niet" kreet een tweede verdachte uit, „en als ik een ander achter het stuur van mijn auto zie wegrijden, heb ik het volste recht om hem op z'n lazer te slaan". „Dat hebt u beslist niet" zei de politierechter, „want een hoofd BB is uitvoerder van de bevelen van de burgemeester en mag zelfs in zijn plaats bevelen geven. U hebt zich dus schuldig gemaakt aan mishan deling van een ambtenaar in fuktie en daar staat 2 jaar en 8 maanden op...'. „Ambtenaar?" sputterde het voor het hekje, „die vent is aannemer!" „Die meneer is ambtenaar in de tijd dat hij dienst doet en een oefe ning is dienst, dus is hij dan een ambtenaar in de zin der wet. En als U een aannemer mishandelt in de tijd dat hij als ambtenaar werkt, krijgt u er precies een derde bij van de straf die u zou hebben gekregen als hij geen oefening had". De officier wilde er verder geen tijd aan verspillen. Tegen de man die hardhandig hulp had gehaald eiste hij een maand of 150 en tegen de meneer die een BB-er uit zijn eigen auto had willen slaan drie maanden of 500 Twee andere verdachten wilde hij vrijspreken wegens gebrek aan bewijs. De politierechter von niste conform. „En neemt U voor taan maar padvinders of andere kleine jongens als namaak-slacht- offers" zei hij tegens de organisator van de oefening. „Als de dames het goedvinden..." klonk het. de hank toor iederéén De instorting van de kaaspr(js en de daling van de melkprijs met gemiddeld vijf cent hebben bij alle melkveehouders grote onrust verwekt. Terecht, want wanneer de melkprijs niet verbetert zal niemand nog één cent aan een koe verdienen. De heer Koekoek wees er de minister op, maar deze antwoordde, dat de lage melk prijs van nu nog niet betekent dat de prijs over het hele melkjaar 1968'69 zo laag zal zijn. Met andere woorden: wacht maar eens af! Dat afwachten slaat dan op het Europese zuivelbeleid, dat mis schien per 1 juli van kracht wordt. Eensklaps en zonder veel steekhoudende argumenten ging de minister vorige week over stag door opeens wél zijn fiat te geven aan een inleveringsrege ling voor mager melkpoeder per 2 juni a^. tegen een interventie prijs van 142,50 per 100 kg. Dat zal inderdaad een bodem in de markt leggen, maar hoe men het ook wendt of keert: dat de melk prijs straks die van vorig jaar zal evenaren gelooft niemand meer. OPEENSTAPELING VAN FOUTEN De geweldige melk- en zuivel - misère behoeft niet uitsluitend mi nister Lardinois verweten te wor den. Bijna iedereen heeft zijn steen tje tot de crisis bijgedragen. Het ontbreken van een plan voor een goed structuurbeleid ligt niet alleen voor rekening van Brussel en Den Haag, maar net zo goed voor die der organisaties. Wij hebben met z'n al len te veel gevaren op het kompas van 1945—1955: veel en doelmatig produceren, dan komt de winst van zelf wel. Nu nog geven wij jaarlijks vele miljoenen uit aan voorlichting en onderzoek dat alleen maar de melkplas vergroot, maar wij geven hoegenaamd niets uit aan een onder zoek dat de afzet ten goede zou ko men. Dat het standaardisatiebesluit niet 10 jaar geleden is opgeheven, is daarvan een diep treurig voorbeeld. Het is uiteraard dwaasheid om melk te standaardiseren tot (vroeger 2,5 procent vet. Het veroorzaakt alleen maar boteroverschotten. Het klets praatje dat vette melk niet gezond zou zijn verdien geen aanhang: bij de driekwart kan die wij per persoon en per dag (nog niet eens) drinken is dat een verschil vannog geen acht gram vet per dag! Wie daarvan aderverkalking zou krijgen zal het tóch wel krijgen. HAAGS Standaardiseren kost kapitalen aan machines, mensen en tijd, om van de controle maar te zwijgen. Maar het heeft vele jaren geduurd voor men dat begon in te zien. En nóg is het inzicht niet algemeen. Mi nister Lardinois zegt het op zijn Haags: „het intrekken van de stan daardisatievoorschriften voor door consumptiemelkbedrijven af te leve ren consumptiemelk en consumptie- produkten acht de minister om re denen van sociaal economische aard, alsmede uit een oogpunt van volks gezondheid niet gewenst." Dat is dan een standpunt dat in negen van de tien landen door nie mand aangehangen wordt. Bijzonder druk heeft men zich in Den Haag en Brussel weer eens ge maakt over de kwestie van de ver koop van rauwe melk door veehou ders. Nu is dat een wassen neus, want 90 procent der weidebedrijven lig zover van dorp of stad af dat men er nooit aan toe zal komen en van de 10 procent die het wel zou kunnen denkt maar een heel klein deel er aan. BEPALINGEN Nu zou men zeggen: als het vee vrij is van tb.c. en brucellose kan men zijn gang gaan. Voor de con trole daarop is zelfs geen bezoek aan de hoeve nodig. Maar neen, hiervoor gaat men weer reeksen be palingen ontwerpen, die betrekking hebben op de gezondheid van het vee, de melkwinning, de melkbehan- deling en de melkkwaliteit. Daar komt zelfs het Europese Parlement aan te pas (hoewel dat in de E.E.G. niets te vertellen heeft) en het heeft al een „gunstig advies" aan de raad van ministers uitgebracht Belangrijker zou zijn, dat men voor het magere melkpoeder naar stig had gezocht naar meer toepas singen. Thans neemt de kalvermelk- industrie dit poeder voor het groot ste deel af. Stijgt de prijs van het pore, dan komt óók de bloeiende kalvermesterij in het gedrang, die juist voor ons land zo'n belangrijke deviezenbron is. Men zal moeten nagaan, welke toepassingen van mager poeder mo gelijk zijn in voor menselijke con sumptie bestemde produkten. Op dit gebied is nog heel wat verder on derzoek gewenst HET AANTAL MELKKOEIEN Hoe men de kwestie ook bekijkt, zij gaat geld kosten. Zo moet de in leveringsregeling voor mager poeder toch weer door het bedrijfsleven worden gefinancierd. Uiteindelijk betaalt de boer het dan toch weer zelf. Bovendien is elke ingreep, die de melkproduktie niet vermindert op de lange duur onhoudbaar. Daar om is het aan te bevelen om te be ginnen bij het begin en koeien uit de markt te nemen. Hiervoor moet men uiteraard de slechtste kiezen, zodat de melkproduktie wel mindert, maar tevens doelmatiger wordt Hier en daar wordt reeds gepleit voor een opkoop- of inleveringsstelsel en te recht. Een zeer dringend vraagstuk is natuurlijk ook de kwestie van het scheuren van grasland. Immers, het mesten van rundvee blijft een zich traag ontwikkelende zaak. Het gaat er om een lonende bestemming te vinden voor veel gronden die in de laatste 10 jaar in gras zijn gelegd. Daarop zal het onderzoek zich al heel lang moeten richten. Maar in plaats van dat heeft men subsidies gegeven aan bedrijven met minder dan 18 koeien per man. Op deze te kleine bedrijven heeft men inmid dels grote lasten op zich genomen, vooral door de nieuwbouw van stal len. Dit is in vele streken een sociaal vraagstuk van de eerste orde. Want wanneer deze bedrijven bij een da lende melkprijs in de verdrukking komen en moeten sluiten, gaan grote kapitalen verloren. En zelfs nu is nog niet duidelijk of men dit wil voorkomen of niét! Juist deze on zekerheid is een grote bron van on rust en wantrouwen. DE TOEKOMST Omdat thans niemand meer durft te rekenen op een melkprijs zoals die in de voorgaande jaren was be grijpt ieder, dat de loonkosten bij de melkwinning doorslaggevend zul len worden. Er zijn in de laatste ja ren bedrijfssystemen ontwikkeld, waarbij het aantal melkkoeien per arbeidskracht wel het dubbele van het landelijke gemiddelde bedraagt. In de praktiik waren deze bedrijven niet bemind: men vreesde, dat men ze als uitgangspunt zou nemen bij kostprijsberekeningen. En wat op het ene bedrijf kan. is op het andere absoluut onmogelijk. Men kan echter de ogen niet blij vend gesloten houden zonder tegen de muur aan te lopen. Die muur is nu al heel dichtbij. In de nabije toe komst staat een ontwikkeling te wachten die men sanering zou kun nen noemen. Daarbij zal een groot aantal bedrijven uitvallen. Voor de betrokkenen is dat bijzonder hard, maar het zal onvermijdelijk zijn. Want het is ondenkbaar, dat men in de E.E.G. niet tevens de prijs zal hanteren om de produktic af te rem men. KIEUNGMMAZUN lG80Tt>W!m ltL 06780 27371

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5