SVV 1 KAMPIOEN Twee tentoonstellingen De toer verdwijnt auknecht PROFICIAT S.V.V. II Rl AENS-ROYERS PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 5e zondag na Pasen. 7.30 leesmis tot int. van fam. Muy- scrs-Litjens; 10 uur Hoogmis waar onder de plechtigheid van de Eerste H. Communie speciaal tot int. van communiecantjes en ouders; 11.30 leesmis voor Jan en Martha Gielen. In de H. Mis van 10 uur worden plaatsen gereserveerd voor de ouders. Gelieve echter niet met 4 of 5 personen uit een gezin in de ge reserveerde banken plaats te nemen. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen. Om u beter de gelegenheid te geven aan de proces sie en H. Mis deel te nemen is de dienst 's avonds om half acht. Met de kruisdagen bidden we om Gods zegen voor onze arbeid en om ge spaard te blijven van onheil en ram pen. Gelieve daarom deze dienst bij te wonen. Maandag: 19.30 Processie daarna gez. H. Mis voor Elisa Eyssen-Von- cken. Dinsdag: 19.30 Processie en gez. H. Mis voor Peter Hubertus Versteegen. Woensdag: 19.30 Processie waarna gest. jgt. voor Lambert Arts en Theodora Poels. Donderdag: Hemelvaart des He ren. Geboden Feestdag. 7.30 leesmis voor Petronella van Rijswijck-Stip- hout; 10 uur Hoogmis tot int. van leden van de Vee verzekering; 11.30 leesmis voor Gerrit Borssen en Ryer van Valkengoed. Vrijdag: 8.00 gest. jgt. voor Mar- tinus Pubben. Zaterdag: 8.00 gez. H. Mis voor Lambert Michels; 19.30 Avondmis voor overl. fam. Versteegen-Wilms. Biechtgelegenheid: dagelijks na H. Mis en zaterdagavond voor en na de avondmis. MENSEN UIT VENRAY RECTORAAT HEIDE Zondag: 5e zondag na Pasen. 7.30 leesmis uit dankbaarheid. 10 u. gesticht gezongen jaargetijde voor Maria Elbers-Manders. Akolieten: Tonny Derikx en Martien Stevens. Misdienaars van de week: Wim Gielens en Peter Michels. Maandag van de Kruisdagen. 7 u. processie waarna H. Mis voor Jo hannes en Hendrikus van Kempen, Misdienaars: Wim Gielens, Peter Michels, Jan Michels en Reué Gie lens. Dinsdag van de Kruisdagen. Te 7 uur processie waarna H. Mis voor Leonardus Spee en Lamberdina Arts. Misdienaars: Wim Gielens, Pe ter Michels, Naud Gielens en Jan Janssen. Woensdag van de Kruisdagen. Vi gilie van Hemelvaart. Wereldmissie dag der kinderen. Te 7 uur proces sie waarna H. Mis t.i.v. de Heidse kinderen. Er is onder de H. Mis ge legenheid voor de kinderen om de gespaarde gelden te offeren. Misdie naars: Wim Gielens, Peter Michels, Jan Janssen en Peter Spee. Donderdag: Hemelvaart des He ren, geboden feestdagen. Te 7.30 uur leesmis uit dankbaarheid. Te 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Misdie naars: Theo Arts, René Gielens, Jan Janssen, Martien Peeters en Jeu Spee. Vrijdag: 7.30 leesmis t.z.i. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Petrus Mathijs Janssen. Biechtgelegenheid: van 7—8 uur. Te 8 uur Avondmis voor het rectoraat. Kerkpoetsen: Mia Janssen en Bet sy Janssen. RECTORAAT VEULEN Zondag: 5e zondag na Pasen. 7.30 leesmis voor de parochie; 10 uur Hoogmis voor zal. Peter Johannes Schreurs; 2.30 Mei-lof. Maandag, dinsdag en woensdag kruisdagen. Maandag: 8 uur zeswekendienst voor zal. Anna van Rijswijck-Ver- heyen; 's avonds 7.30 leesmis afgest. fam. Timmermans-Jacobs, daarna Kruisprocessie. Dinsdag: 6e noveendag ter ere van de H. Antonius van Padua. 8 uur leesmis ter eer van de H. Antonius voor weldoeners der kerk; 's avonds 7.30 leesmis ter ere van de H. An tonius van Padua (int. offerbloc), daarna kruisprocessie. Woensdag: 7 uur leesmis zal. Sj.. Burgers, echtgenote en zoon Hub, daarna kruisprocessie. Biechten van 67 uur voor 't feest van 's Heren Hemelvaart. 8 uur 's avonds Hoog mis gest. jgt. voor zal. Francisca Aarts. Donderdag: feest van 's Heren He melvaart. 7.30 leesmis overl. fam. Vollenberg-van Rijswijck; 10 uur Hoogmis intentie voor eerste en plechtige communiecanten. Kwart voor 10 worden de communiecanten bij kapel afgehaald. Vrijdag: 8 uur leesmis zal. Leonar dus Thissen. Zaterdag: 's avonds 8 uur Hoog mis voor zal. Maria Sibilla Kunen- van Rens v.w. de buurt. Akolieten voor 19 mei: Gerard Koenen, Harry Verhoeven, Mattie Kunen. RECTORAAT SMAKT Zondag: 5e zondag na Pasen. 7.30 H. Mis tot zekere intentie; 10 u. Hoogmis voor Gerrit Janssen. Maandag, dinsdag en woensdag zijn de kruisdagen. Maandag: 7.30 H. Mis; 's avonds om 7.30 te Holthees H. Mis en pro cessie. Dinsdag: 7.30 H. Mis; 's avonds te Smakt om half 8 H. Mis en proces sie om' Gods zegen te vragen over ons werk en alle belangen. Woensdag: Wereldmissiedag voor de kinderen. 7.30 H. Mis t.e.v. de H. Aan de Laagheidseweg nr. 6 woont Mevrouw Janssen-Willemsen, waar van we hierboven een foto plaatsen. Ze is, zeker wat de kom betreft, de laatste die de toer nog draagt en misschien wel van geheel Venray. Een toer, die ze bewaart als een kostbaarheid, want het is tevens de herinnering aan haar 40-jarige brui loft, toen ze voor het laatst deze oude hoofdbedekking nieuw heeft gekregen. Dat was ruim 16 jaren te rug en toen heeft men al de groot ste moeite gehad om er nog een op de kop te kunnen tikken. Nee, ze is niet van plan met haar 80 jaren nog ooit over te gaan tot de nieuwe mode, maar zal zo lang ze kan de oude dragen En gezeten in de zonnige kamer kan ze vertellen over deze hoofdbe dekking van de Venrayse dames van weleer als een volleerde propagan diste voor de toer. Ja, haar eerste heeft ze gekregen toen ze een jaar of achttien was. Dat was een gebeurtenis in het huishou den van de Willemsen, want daar mede was de dochter feitelijk met een tot huwbare jonge dame ver klaard. Een nieuwe toer kostte in die tijd al behoorlijk veel geld. Want zo'n ding bestaat feitelijk uit drie delen. Eerst het zwarte mutsje, dat op het haar gedragen wordt, dan de witte muts, waaraan vooraan een witte geplooide rand zit, waarop dan de feitelijk toer rust, bestaande uit e enkrans van witte bloemen en tule en met vier fraaie witte linten, die over de schouders naar beneden vallen. Die zwarte en witte muts waren praktisch op alle plaatsen gelijk, maar juist in de opmaak van de toer kon men merken of de draagster uit het Brabantse of Limburgse kwam, want daarin zaten grote verschillen. Trouwens in de opmaak van de toer zat ook in de plaatsen onderling veel verschil. De afgebeelde witte toer was in het begin van deze eeuw de algeme ne hoofddracht van de dames. Was er een sterfgeval in de familie ge weest, dan werd de witte toer ver vangen door een zwarte, als teken van rouw. Kwam men in die dagen in b.v. de Hoogmis, dan zat aan een kant van de kerk helemaal vol met dames met deze toeren op. Het onderhoud van deze toeren en ook van de witte mutsen was een karwei, waar men niet zelf aan be gon. Er waren enkele dames in het dorp (Potten, Truyen, Pijls) die de mutsen wasten en streken (en daar was beslist de nodige vakkennis bij nodig) en de toeren opknapten en repareerdenZe kregen echter geen opvolgsters omdat de „gewone" hoeden-mode in de twintiger jaren langzaam maar zeker de vrij kost bare toer ging verdringen en derhal ve de klandizie langzaam maar zeker terugliep. Na de oorlog moest men zelfs naar Horst, omdat in Venray niemand meer aan wassen, strijken en opmaken deed en daaraan is ook weer enige jaren een einde geko men. Mevr. Janssen heeft niets tegen de moderne dameshoeden, maar „ieder zijn meugik vind de oude toer nog altijd een prachtige dracht en daarom Ja daarom blijft ze haar toer trouw, die haar in de evacuatietijd, toen ze in Weert was geëvacueerd toch wel enige onprettige momenten bezorgd heeft. Natuurlijk was de toer mee geëvacueerd en natuurlijk had ze hem op, toen ze zondags met haar man en kinderen naar de kerk ging. Daar trok ze kennelijk veler aandacht want de hele mis lang werd naar haar omgekeken en over haar gepraat, want haar en haar man zich deden afvragen, wat ze in. Jozef; 8.30 H. Mis voor de school jeugd. Donderdag: Hemelvaartsdag. 7.30 H. Mis voor overl. ouders; 10 uur Hoogmis voor Josephien Asselbergs. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor een zie ke. Zaterdag: 7.30 H. Mis; 's avonds om 7 uur pl. H. Mis voor Martin Moorrees. 's hemelsnaam misschien verkeerd aan hadden of fout gedaan hadden. Na de mis stond de pastoor hen zelfs buiten op te wachten en toen kwam de aap uit de mouw. Hij wou wel eens weten wat die dame toch wel op haar hoofd had. Zo'n vreemde hoed had hij van zijn levensdagen nog niet gezien. Vader Janssen heeft deze pastoor toen uit de droom ge holpen en hem het verhaal verteld van de Venrayse toer. De Venrayse toer die langzaam maar zeker ver dwijnt en slechts in de boerebrulleft, verfromfraaid en wel, nog op komt duiken. Sic tranist gloria mundi, of liever die van de dameshoofden Vrijdag 17 mei: 6.30 A en B koor: 7.00 komen er tenoren en bassen bij, We repeteren vanavond weer in „De Kruuse". Nu echter in een an dere ruimte. In deze ruimte zal het zingen veel beter kunnen gaan. Het klinkt er niet zo hol. Al met al is het nog steeds een gezoek naar de juiste repetitie-ruimte. Wat zou 't toch heerlijk zijn als we een eigen lokaliteit voor ons koor hadden! Zaterdag 18 mei: 10 uur koffie bezorgen bij heer Peeters; 4.45 uur gym in de Beukenlaan. Zondag 19 mei: We zingen van daag de hoogmis in Meerlo. Om 9.15 uur vertrekt de bus vanaf de Leunseweg (hockeyveld). Allemaal (A en B koor) op tijd aanwezig zijn in uniform; plm. 11 uur zijn we weer terug in Venray. Maandag 20 mei: 6.30-7.30 „sextet" 7.308.30 „zware jongens". Dinsdag 21 mei: 6.30 B en A koor, le, 2e en 3e stem in de Kruuse. Woensdag 22 mei: 6.30 „spoedcur sus"; 7.30 blokfluit. Donderdag 23 mei: 6.30 eerste stem A en B; 7.30 tweede stem A en B. Donderdag 23 mei: 6.30 eerste stem A en B; 7.30 tweede stem A en B. Op zondag 26 mei gaan we naar Neerpelt. Er zijn ouders, die graag meegaan. Dat kan. Er rijdt bij vol doende deelname een tweede bus mee. We gaan weg om plm. 11 uur en zijn, nemen we aan, zeker om 20.00 uur terug. Deze mededeling had reeds in de „Galm" gestaan! van UW LEVERANCIER S P O R T H L Grotestraat 18 - Telefoon 1253 Het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Janssen bij de wedstrijd StormvogelsVenray, moet zowel de spelers van Venray als hun talrijk opgekomen supporters als muziek in de oren hebben ge klonken, want in de slotfase van deze wedstrijd kwamen de gast heren nog zeer fel opzetten om te trachten een nederlaag te voor komen. Beide ploegen hadden één puntje nodig met dien verstan de dat Venray het kampioenschap zou veroveren en Stormvogels zeker was van behoud van het derde klasserschap. De 01 voor sprong werd echter niet meer door Venray prijsgegeven. Het was een enerverende wedstrijd. In de eerste speelhelft liet Venray zeer goed en sterk aanvallend spel zien. Stormvogels beperkte zich dan ook hoofdzakelijk tot verdedigen. Na min. scoorde Venray reeds de ope ningstreffer, maar deze werd door de scheidsrechter afgekeurd wegens buitenspel. De uitvallen van Stormvogels wa ren ook zeer gevaarlijk. Na een kwartier spelen passeerde de rechts buiten van Stormvogels enkele te genstanders en lokte ook doelman Arts uit doel, waarna hij de bal snel doorspeelde naar de linksbuiten die een open goal voor zich had. Er bleef voor de snel terugkomende J. Siebers niets anders over dan de taak van „doelman" op zich te ne men. Op het nippertje wist hij de bal onder de lat uit te halen, wat wel ten koste ging van een straf schop. Doelman Arts wist deze hard ingeschoten strafschop op voortref felijke wijze uit doel te ranselen. Hieruit wist Venray voldoende in spiratie te halen om nog meer in de aanval te gaan. Nadat de Siebenge- waldse doelman een hard schot van W. Peeters onschadelijk had kunnen maken, was hij in de 25e min. mach teloos tegen een harde kopbal van Joop de Klerk, die de bal in vrij staande positie ontving na goed voorbereidend werk van Wil Pee ters: 01. Ook na deze voorsprong bleef Venray flink aanvallen, maar de sterk spelende Stormvogels-defensie wist verdere doelpunten te voorko men. In de tweede speelhelft zakte het spelpeil aanmerkelijk. De taktiek van Venray werd tijdens de rust gewijzigd; de verdediging werd ver sterkt, zodat de achterhoede van Venray onder zware druk kwam te staan, doch zij kweet zich ook deze middag bijzonder van haar taak en SVV KAMPIOEN! Op onderstaande foto: rechts boven A. Verberkt, mental-trainer; staande v.l.n.r.: P. Lenssen, grensrechter, A. Arts, J. Sie bers, II. Coppus, M. Schwachöfer, P. Schmeitz, aanvoerder J. Arts, Piet Volleberg, A. Janssen, H. Tonen verzorgers, C. v. d. Molengraft trainer; knielend v.J.n.r. Wil Peeters, Wim Peeters, L. Clephas, A. Coppus, J. de Klerk, A. van Bergen en G. Ewalts. SCHOUWBURG EN KUNSTZAAL BIEDEN VEEL SCHOONS Hoeveel uitnodigingen het bestuur van een Cultureel Centrum uitzendt als er een tentoonstelling in dit centrum geopend wordt is ons onbekend. Maar zeker meer dan het handjevol mensen dat acte de presence gaf, toen zaterdag j.l. burgemeester mr. Custers de tentoonstelling Facetten aldaar opende. De rest had schijnbaar geen tijd noch gelegenheid zich te verontschuldigen. gaf de gastheren weinig scorings kansen. Bovendien waren hun scho ten bijzonder slecht gericht. Het bleef bij 01 en dat was meer dan voldoende om met twee punten voorsprong op Tiglieja de kam pioenstitel in de wacht te slepen. GELUKWENS Een enthousiast publiek stormde na afloop het veld op om hun favo rieten te feliciteren. De supporters club bood als eerste elke speler rood witte anjers aan. Het werd zelfs zo druk op het veld dat de Storm vogels-voorzitter gewoon de gelegen heid niet kreeg om de kersverse kampioenen te huldigen. Die gele genheid kreeg hij wel in het kleed lokaal, waar ook burgemeester Mr. Custers van Venray aanwezig was. Een opmerking van een Storm vogels-speler die meende dat hef al lemaal maar flauwe kul was, „want ze komen het volgend jaar toch weer terug naar de 3e klas", kreeg van Venrays burgemeester te horen, dat hij het toch wel mis had, wij komen hier niet meer terug, wij zul len laten zien dat we ook in de twee de klas kunnen voetballen Van Bergen uit vertrokken be stuur en spelers met hun dames naar Inalfa, waar ze een gastvrij onthaal ontvingen van de familie Steiginga, die zorgde voor verster king van de inwendige mens. CADEAUX Het was een leuk moment toen de voorzitter bekendmaakte dat het eerste cadeau dat de kampioenen mochten ontvangen kwam van hun oud 2e elftal-speler, de Griek Geor ge Kutrullas. Via een vriend van hem bood hij voorzitter Rooij akkers een prachtige vaas aan, die de voor zitter op zijn beurt overhandigde aan aanvoerder Joep Arts. Nadat voorzitter Rooij akkers dank had gebracht aan de directie van Inalfa en de familie Steigenga, ging het naar de kantine aan de Oost- singel, waar de SW-leden gelegen heid kregen om hun vaandeldragers te feliciteren, waar uiteraard druk gebruik van werd gemaakt. Voorop gegaan door Kon. Harmo nie Euterpe gingen de spelers op een grote open wagen en vertrok feestvierend SW via de hoofdstra ten van Venray naar de schouw burg, waar een grote mensenmassa haar opwachting reeds maakte. In de stoet reden vele auto's mee met de dames van de spelers, be stuursleden, trainer, coach, commis sie-leden enz. De stoet werd geslo ten door de drumband van het Pa tronaat. Nadat voorzitter Rooyakkers de geestelijke en wereldlijke overheid van Venray had verwelkomd, was het burgemeester Custers, die als eerste spreker de kampioenen feli citeerde. De burgemeeser had drie geschenken aan te bieden en wel als eerste een feestsigaar voor de voor zitter van SW, ten tweede een ge meentelijke subsidie van 250,en als derde 'n grote bloemenkrans, die hij aanvoerder Joep Arts omhing. Ook Deken Loonen was trots op de SW-kampioen en had dit reeds kenbaar gemaakt door klokgelui en de feestverlichting in de toren van de St. Petrus-Bandenkerk. Een ge schenk zegde de heer Deken toe en zal dit op een later tijdstip namens het kerkbestuur aanbieden. Een overvolle schouwburg stond inmiddels klaar om de kampioenen persoonlijk te kunnen feliciteren met het behaalde succes. Afgevaardigden van zusterverenigingen, waaronder bestuursleden van kampioen Oos trum, standsorganisaties enz. gaven acte de presence. Na deze vrij langdurige receptie kon men eindelijk beginnen aan het feestpilske, wat uiteraard niet bij dat ene is gebleven. Burgemeester Custers gaf namelijk een uur ver lenging en dat is ook goed benut. De volgende morgen ging het feest verder in de feestelijk versierde kan tine aan de Oostsingel, waar de grote kampioensvlag van Broeder Coenders al aankondigde dat er re den tot feestvieren was. De organisatie van al deze festi viteiten was bij de Propaganda-com- missie van SW in goede handen, terwijl ook de supportersclub hierin een groot aandeel heeft gehad. We zouden nog enkele mensen Onbewust onderstreepten ze daar mede het betoog van de inleider van deze tentoonstelling de heer Walther de Bruyn, die wees op de grote af stand die nog altijd bestaat tussen de kunsenaar en zijn publiek. On danks het feit dat de kunst lang zaam maar zeker de 'tempels der musea gaat verlaten en gemakkelij ker bereikbaar wordt doordat in scholen, gemeenschapshuizen, raads zalen e.d. thans gelukkig tentoon stellingen worden georganiseerd, blijft voor een groot deel van het publiek de kunstenaar een vreemd wezen, een soort alchimist, die het ongrijpbare wil grijpen, het onzicht bare zichtbaar wil maken. Terwijl men met een groot gemak en een soort vanzelfsprekendheid zich om ringt met allerlei nieuwe technische vindingen, zonder die overigens te begrijpen, staat men afwerend te genover de kunstenaar, die op zijn wijze poogt te komen tot zelfbeves tiging en uitdrukking wil geven aan wat in hem omgaat en leeft. De mens, aldus de heer de Bruyn, kan toch niet alleen van brood leven en alleen maar het stoffelijke en materiële willen bereiken FACETTEN zoals deze tentoonstelling wordt ge noemd, werd geopend door Burge meester mr. Custers, die er zich over verbaasde dat Venray, waar vroeger eens in de zeven jaren een tentoon stelling was, thans zelfs 7 tentoon stellingen in een jaar kan gaan be wonderen. Hij wees er op dat a.s. zaterdag in de Kunstzaal wederom een ten toonstelling geopend wordt, waarbij ook tekst en uitleg gegeven zal wor den van de plannen, die men heeft, om te komen tot een Vrije Akade- mie, waardoor grote mogelijkheden geschapen worden voor eigen crea tiviteit en kunstzin. En hij vertrouw de dat alle verenigingen, die zich bezig houden met cultuur, daarbij zouden gaan samenwerken in een soort culturele raad. Hoe blij hij overigens ook was met deze tentoonstelling, waarop werken te zien zijn van C. D. v. d. Bergh (wiens ballet-studie in brons een der beste stukken is) J. van Genk, H. Hollewand, J. Tuilemans en J. Vonk, toch moest hem van het hart dat de Culturele Raad Limburg, onder wiens auspiciën deze tentoon stelling georganiseerd is, een grote steek heeft laten vallen. Op de eer ste plaats gaf men een verkeerde lijst van deelnemers aan deze ten toonstelling uit en op de tweede plaats was er geen catalogus tijdig beschikbaar. Van een dergelijke in stelling had hij zulks kennelijk niet verwacht. Met de vergelijking dat kunstwer ken zijn als mensen, waarvan de een je meer aanspreekt dan de an dere, met hun eigen feilen en fou ten, maar toch wijzen op de schoon heid van de schepping, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend, die al weldra weer moest worden weggeruimd voor het triomfale ge weld van een zegevierend SW. Maar tot en met 30 mei kan men nu rustig de schilderijen en plastieken gaan bewonderenOm daarmede ook de afstand tussen kunstenaar en pu bliek te helpen overbruggen KUNSTZAAL Zaterdag om 4 uur is de opening vn de tweede tentoonstelling, nu in de Kunstzaal aan de Langeweg, waarop bijzonder fraaie keramiek te zien is van Rob den Tenonkelaar en schilderijen van de autodidact Wil lem Breddels, die beiden in Holland bekendheid genieten. Deze tentoonstelling wordt geopend wordtge opend door het hoofd van de afdeling Kulturele Zaken van de gemeente Leiden, de heer J. Padt. even voor het voetlicht willen halen, die zoveel als ze kunnen, zich be scheiden op de achtergrond houden, maar er ontzettend veel toe hebben bijgedragen dat dit kampioenschap behaald kon worden. Dat is dan op de eerste plaats de heer van de Mo lengraft, die samen met de heer A. Verberkt de spelers klaar hebben weten te stomen om dit succes te kunnen behalen. Met meer dan ge wone trots kunnen ze nu zeggen: De jeugd" van Venray overwon! Ook voorzitter Rooij akkers, die al tijd en overal voorop gaat, mag wel eens extra genoemd worden. NIEUWE TRAINER Op een feestelijke bijeenkomst op dinsdagavond werd nogmaals dank gebracht aan trainer v. d. Molen graft, die deze taak tijdelijk op zich had genomen en over enige tijd als zodanig afscheid zal nemen. Aan voerder J. Arts dankte de trainer reeds nu voor het vele, vele werk dat hij voor de selectiegroep van SVV. heeft gedaan. Hij hoopte dan ook dat de fundamenten die er thans zijn, door zijn opvolger verder uit gebouwd zullen worden. De heer Verberkt kondigde aan dat de nieuwe trainer, de heer Ad v. Thuyl is, die grote bekendheid ge niet door zijn voetbalkwaliteiten uit zijn PSV periode, waar hij lang de linkshalfplaats bezette, met enige ja ren de heer van de Molengraft op de rechtshalfplaats. Voorlopig zal de heer van de Mo lengraft, die over weinig vrije tijd beschikt, nog blijven trainen.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 10