Sporttoto.. Voor sportieve aktieve mensen I Kljlf kom even naar DE WASCOMAATI! werkloosheidvoorziening Politierechter Mej. P. Loonen vierde jubileum INGEZONDEN Uit Peel en Maas WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 10 MEI 1968 No. 19 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ei p.r mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL £- (buiten V.nray 125) Het heeft lang geduurd in ons land voordat de sporttoto kwam. Al vóór de tweede wereldoorlog was er een aantal particulieren met een toto begonnen. Het heeft een juridi sche strijd tot voor de Hoge Raad opgeleverd, die de toto uiteindelijk verbood. Toch had oud-voetballer Bok de Korver (in het begin van de ze eeuw international) in die juridi sche strijd met overtuiging ver klaard, dat er van een kansspel geen sprake kon zijn, omdat kenners in de sport de uitslagen met zekerheid konden voorspellen.... We weten intussen wel beter, de meesten van ons uit eigen ervaring. In 1954 begon in Alkmaar bij de invoering van 't betaald voetbal in ons land de victorie van de toto. We hadden in die eerste tijd heel wat voetbalpools, maar alleen de Alkmaarse wist zich te handhaven tegen de aanvallen van de justitie. De prijzen waren niet zo groot, slechts enkele duizenden guldens voor de eerste prijs en bovendien moesten de prijzen in waardebonnen worden uitgekeerd. Het duurde liefst vijf jaar voordat de voetbalpool wettelijk werd toe gestaan. De maximum hoofdprijs werd in de wet beperkt tot 25.000 en twee jaar later (1961) verhoogd tot 50.000,Het verzet van de protestants-christelijke partijen te gen de voebaltoto nam af en in '64 kon de hoofdprijs worden verhoogd tot 100.000,Na heel wat geharre war is het dan nu eindelijk 500.000 geworden, maar vrijwel heel sport- minnend Nederland zou die hoofd prijs het liefst onbeperkt zien. CONCURRENT Kort nadat de hoofdprijs in de voetbaltoto was verhoogd tot een ton kwam de inleg aan de één mil joen gulden toe. De schattingen lo pen vrij sterk uiteen, maar de weke lijkse inleg voor de Duitse Lotto be loopt ongeveer één tot anderhalf miljoen gulden. Het socialistische tweede kamerlid drs. J. J. Voogd noemde „dat een afschuwelijke zaak als je bedenkt, dat wij uit de op brengsten van de toto geweldig veel zouden kunnen doen. Alleen al op het gebied van de accomodaties is er een geweldige achterstand in de Ne derlandse sport." De voetbalpool wordt gerund door de n.v. Sporttotalisator. De kosten van de organisatie worden bestreden uit het geld, dat men betaalt bij de registratie als toto-deelnemer. Tot nu toe bedroegen die registratiekos ten 1.50 jer jaar, maar die worden verlaagd tot slechts 0.50 per jaar. Overigens zou het beslist aanbeve ling verdienen als men zich niet elk jaar opnieuw heeft te laten registre ren, maar dat dat voor een langere tijd kan, bijvoorbeeld drie jaar. MEER PRIJZEN Er komen nog meer verbeteringen dan de verhoging van de hoofdprijs tot een half miljoen en de verlaging van de registratiekosten. Allereerst de mogelijkheidheid, dat er meer dan één toto per week wordt gehou den als het voetbalprogramma daar toe aanleiding geeft. Verder gaat in totaal 45 procent van de inleg naar de prijzenpot, terwijl dat nu slechts 33 procent is. Hierdoor zullen ook de tweede, derde en extraprijs veel ho ger kunnen zijn. Die derde prijs kennnen we nu niet en juist omdat daardoor veel meer mensen de kans krijgen ook een een prijs te winnen, zal het enthousiasme voor de voet baltoto zeker toenemen. Een maatregel die nodig was om de prijzen elk groot genoeg te laten zijn en bovendien voldoende over te houden voor de financiering van sportprojecten en voor de liefdadig heidsinstellingen, is de verhoging van het inleggeld van 0.30 tot ƒ0.45 per kolom. De maximale inzet per formulier wordt verhoogd tot 6. en het formulier krijgt twaalf in plaats van acht rijtjes. Het is te hopen, dat de aantrek kingskracht van de nieuwe sport toto zo groot zal zijn, doordat niet alleen veel deelnemers een prijs win nen, maar vooral opdat de Neder landse sport er wel bij zal varen. RECHT OP MAXIMAAL 2 JAAR UITKERING De werkloosheid is sinds de laatste anhalf jaar het meest ernstige probleem van de Nederlandse samenleving. Tienduizenden Neder landers trekken momenteel van de werkloosheidswet nadat z(j on vrijwillig werkloos zyn geworden. Maar op een uitkering krach tens deze wet kan de werkloze werknemer slechts voor ten hoog ste 26 weken recht doen gelden. Is hij dan nog werkloos (en niet zelden is dat het geval), dan komt hy niet zonder inkomsten te zitten, noch hoeft hy een beroep te doen op de bijstandswet. Naast de werkloosheidswet is er de wet werkloosheidsvoorziening, die niet door de bedrijfsverenigingen maar door de gemeente wordt uitgevoerd en die de werkloze werknemer voor de termijn van ten hoogste twee jaar een uitkering garandeert, die 75 procent van het dagloon bedraagt. UITVOERING DOOR „SOCIALE ZAKEN" Een werknemer die onvrijwillig werkloos wordt, kan dus onder be paalde voorwaarden het eerste half jaar na zijn werkloosheid aanspraak op uitkering ontlenen aan de werk loosheidsverzekering, geregeld in de werkloosheidswet. In de eerste plaats moet de werkloosheid onvrijwillig zijn (dat wordt door de bedrijfsver eniging beoordeeld) en voorts moet de trokkene in de periode van 12 maanden, aan het intreden van zijn werkloosheid voorafgaande, tenmin ste 65 dagen hebben gewerkt, dan wel in de periode van 6 weken, aan het intreden van zijn werkloosheid onmiddellijk voorafgaande, onafge broken hebben gewerkt. De werkloosheidsuitkering be draagt 80 procent van het dagloon met een maximum van 77,per dag. De werkloze werknemer moet zich in laten schrijven bij het ar beidsbureau. De uitkering krachtens de werk loosheidswet wordt echter maar over een bepaalde periode verleend, die maximaal 26 weken bedraagt. Dan is de verzekerde „uitgetrok ken". Het zou echter onbillijk zijn, wanneer hij, immers nog steeds on vrijwillig werkloos, dan geheel zon der inkomsten zou komen te zitten. Hij kan in dat geval aanspraak ma ken op een uitkering krachtens de wet werkloosheidsvoorziening. De uitvoering van deze wet is in han den van het gemeentebestuur. Dat impliceert dat iemand, die recht op een uitkering krachtens deze wet kan doen gelden, zich bij sociale za ken moet vervoegen. 75®/o De uitkering krachtens de wet werkloosheidsvoorziening bedraagt per dag 75 procent van het dagloon. Op de uitkering worden voor een gedeelte, t.w. voor 65 procent, in mindering gebracht de inkomsten uit arbeid, door de werknemer verricht in de periode, waarover hij recht heeft op uitkering ingevolge deze wet (art. 17). Dat wil zeggen: wan neer een werkloze werknemer bij voorbeeld één dag per week werk verricht, wordt 75 procent van het geen hij die dag verdient op de uit kering gekort. Bijverdiensten, die de werkloze werknemer reeds vóór zijn werkloosheid verrichtte, worden evenwel niet op de uitkering inge houden. Dat is trouwens bij de werkloosheidswet evenmin het ge val. De werknemer mag zijn bijver diensten alleen niet uitbreiden tij dens zijn werkloosheid. Doet hij dat wel, dan heeft dit konsekwenties m.b.t. de uitkering. Krachtens art. 43 van deze wet is de werknemer verplicht aan net ge meentebestuur mededeling te doen van elke verandering van feiten en omstandigheden .waarvan hij weet of redelijkerwijs kan vermoeden, dat zij tot intrekking of verlaging van de uitkering aanleiding kan geven. Wanneer iemand dus een baantje vindt en dit voor sociale zaken ver zwijgt, dan maakt hij zich schuldig aan een strafbaar feit, dat kan wor den gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste 600, MEEWERKEN! Het gemeentebestuur kan in be paalde gevallen de werkloze werk nemer tijdelijk het recht op uitke ring ontzeggen of wel de uitkering Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 ir-^j verlagen. Een dergelijke beslissing kan worden genomen, wanneer de beirokkene niet voldoet aan de hem bij de wet opgelegde verplichtingen bepaalde inlichtingen weigert te ver strekken, niet mee wil werken aan een voor hem gewenst medisch of psycho-technisch onderzoek of bij ziekte of ongeval de voorschriften van de behandelende deskundige niet opvolgt. Ook bij weigering van passende arbeid kan het gemeentebestuur be slissen dat de uitkering van de be trokkene wordt ingetrokken. Bij de ze nalatigheden kan dus diciplinair worden ingegrepen, aangezien de wet terecht uitgaat van het feit, dat de werkloze bepaalde verantwoorde lijkheden draagt en moet meewer ken aan alle redelijke pogingen om hem weer zo snel mogelijk in het ar beidsproces op te nemen. Het gemeentebestuur mag deze disciplinaire maatregelen alleen ne men na de z.g. commissie werkloos heidsvoorziening te hebben gehoord Deze commissie, waarin o.a. verte genwoordigers van de drie grote vakorganisaties zitting hebben als ook de rijksconsulent, in wiens ambtsgebied de gemeente is gelegen, dient het gemeentebestuur van ad vies omtrent onderwerpen die ver band houden met de uitvoering van de wet werkloosheidsvoorziening. „Wat gaat u me nou vertellen? schrok de politierechter op, „U dient een klacht in wegens mishan deling en u weet niet eens wie het gedaan heeft?" „Ik heb die man nooit gezien, edel achtbare." „O, dus dit is een andere man? U bedoelt dat u door iemand anders bent geslagen?" „Nee, 't is wel de goeje edelacht bare, maar ik zeg alleen dat ik 'm niet gezien heb. Ik zie 'm nou eigen lijk voor 't eerst." De rechter legde het dossier weer neer dat hij juist had willen inzien, en keek de getuige verbouwereerd aan. De officier van justitie blader de in de dagvaarding en herlas iets duidelijker, wat hij tevoren in mo notone dreun had afgerateld, „dat verdachte op onsportieve en lafhar tige wijze de beklemde, althans in zijn bewegingen belemmerde getui ge in het achterdeel van zijn li chaam, resp, onderste gedeelte van de rug had geprikt en/of gestoken, althans pijnlijk aangedaan met een paraplu met ijzeren punt of pin, res pectievelijk een scherp voorwerp, terwijl hij wist dat getuige voor noemd niet in staat was of kon zijn zichzelf te bewegen en/of te verde digen." „Deze getuige zat namelijk ge klemd in een kelderraam met het hoofd naar de binnenzijde en de benen naa*- buiten. Verdachte heeft op een ergerlijke wijze misbruik ge maakt van het onvermogen van de getuige om zich te verroeren." „Ik kon er niet meer in of uit", lichtte het slachtoffer toe. Maar waarom ging u dan niet door de deur ue kelder in?" „Ik kon qc sleutel niet vinden, edelachtbare, en in'n vrouw moest en zou op slag een flessie limonade voor de kinderen uit de kelder heb ben. Ik keek nog an de spijker, maar de sleutel was er niet. Toen zei m'n vrouw dat die limonade pal onder 't kelderraam stond en dat ik d'r zo door het raam ook bij kon. ,En u kon er niet bij." .Jawel edelachtbare, ik kon d'r best bij. Ik had al een grote fles in elke hand. Maar ondertussen was ik wat te ver ge/akt, hè, en toen zat ik finaal klem door het verraderlijke buikje van me." „En toen kwam er iemand langs, buiten, en die heeft u mishandeld?" „Gedeeltelijk edelachtbare." „Wat gedeeltelijk? U bent mishan deld of u bent niet mishandeld." „Nee, ik ben niet helemaal mis handeld, edelachtbare. M'n boven stuk hing in de kelder, dus daar kon ie niet bij." De verdachte meende, dat de ge tuige „helemaal niet" mishandeld was. Hij had de figuur in de vreem de houding op straat alleen maar even aangestoten om te kijken of die nog leefde, ,,'t Kon een lijk we zen. edelachtbare, of een gewonde." ,Jaja, en ais 'i geen lijk is, dan maakt u er een gewone van", ant woordde de politierechter. „Wie wei- kelijk meent met een verkeersslacht offer of een zieke te maken te heb ben, die gaat een dokter of een am bulance bellen en die kijkt of er hulp geboden kan worden, maar die gaat niet met een paraplu in een li chaam steken alsof die thuis in de aardappels prikt." „Hij hielp me d'r ook niet uit", klaagde de getuige. „Moest ik dat doen?" riep de ver dachte hooglijk verbaasd. „Z'n eigen vrouw stond er bij te gieren van de lach en z'n kinderen hadden de grootste lol en trokken ook niet!" „Dan wist u ook wel, dat er geen lijk lag", concludeerde de rechter. „Moet u niet zeggen, edelachtbare Je kan heel komisch an je eindje komen. En ik mocht toch wel aan nemen dat ze iemand zouden helpen, die nog lééfde?" Er waren gelukkig nog andere ge tuigen opgeroepen. Die verklaarden droog en zakelijk, dat zij de ver dachte met zichtbaar plezier en leedvermaak hadden zien manipu leren met zijn paparplu. „Hij kietel de en prikte hem opzettelijk" ver telde een buurvrouw „en toen wc de arme ziel er eindelijk uit trokken, ging ie d'r als een bange haas van door. De sch De officier eiste vijfentwintig gul den boete .„En berg die sleutel van de kelder voortaan beter op" advi seerde hij de gedeeltelijk geprikte. „Ik had 'm goed opgeborgen" klonk het, „ik had 'm in m'n zak." In de Deurnese Mariaschool tot voor kort Meisjes-ULO is vrijdag een dubbel zilveren feest gevierd. De school zelf èn mej P. Ch. B. Loonen uit Leunen hadden er een kwart eeuw dienstbaarheid aan de jeugd van Deurne opzitten. De officiële datum van belde ju bilea is 1 september, maar omdat de school binnenkort een fusie met de jongens ULO aangaat heeft men de viering vervroegd. Die viering begon met een eucha ristieviering in de parochiekerk. Daarna werd mej. Loonen dubbel en dwars in de spreekwoordelijke bloe men gezet Eerst door de voorzitter van het schoolbestuur, dr. Van der Kar, en vervolgens door het hoofd van de school, zuster Ancilla. De hulde trof ook zuster Imelda, het eerste school hoofd dat vijfentwintig jaai geleden met mej. Loonen de school oprichtte. Tot voor kort voer de school onder het vaan van de zusters Francisca nessen uit Veghel, wier congregatie- bestuur de feestmiddag mee beleef de. Mej. Loonen en zuster Imelda be gonnen met 34 leerlingen; thans telt de inmiddels gemengd ge worden school 290 leerlingen. Slaagden er in 1947 acht leerlingen, dit jaar zullen er dat waarschijnijk 64 zijn. Zuster Ancilla spon namens de collega-lezrkrachten de aktiviteiten van mej. Loonen (die ook al 25 jaar van huis naar school vice versa bust) en zuster Imelda uitvoerig uit Dat beiden bij de leerlingen hoog op de lijst staan en grote populari teit genieten bleek duidelijk uit een complete schoolrevue die de meisjes die middag presenteerden. Leerlingen en personeel boden mej. Loonen een transistor-radio en een schilderstuk aan. Vele relaties, vrienden en beken den stonden van zes tot zeven uur in de rij om persoonlijke heilwensen aan te bieden. Naast de gemeente en de onderwijswereld waren ouders en oud-leerlingen goed vertegenwoor digd. De feestviering werd zaterdag voortgezet met een eucharistievie ring om kwart voor vijf, gevolgd door een reünie van oud-leerkrach ten en oud-leerlingen. Venray, 4 mei 20.02 uur Geachte lezer. Mijn huur is hoog, mijn huis is klein, waar drie kinderen tegelijk moeten zijn. Toch zal er voor ons voorlopig wel niets anders zijn. Dit is geen klacht, dit is een feit, welke bij veel gezinnen wel de gelijke zal zijn! Toch is het bij ons aan de Westsingel wel fijn, als er wat plaats voor onze kinderen mocht zijn. De Doorman heeft een ruim sop, dit is voor onze kinderen 'n flop! Och was er van al dat recreatiegroen toch maar iets, waar onze kinderen iets mee konden doen. Burgemeester, wat zou dat fijn zijn. Geachte lezer tot besluit, moet dit er nog uit: Een stad zal geen stad zijn en Venray zal geen Venray zijn als de jeugd en de tuintjes zonder „verboden toegang" er niet zijn. Een inwoner van Venray. AANRIJDINGEN De 10-jarige C. F. uit Venray wil de al rijdende met de fiets op de Maasheseweg linksaf slaan om het schoolplein op te rijden, maar raak te daarbij de verpleegster G. de B. uit Venray. Zowel leerlinge als ver pleegster kwamen te vallen en be kwamen diverse schaafwonden. De Venrayer F. M. verleende op de kruising Langeweg—Merselo- seweg met zijn auto geen voorrang. Deze bestuurder had enkele wagens laten passeren, maar zag te laat de bromfietser G. v. K. uit Westerbeek. Gelukkig bleef de schade beperkt tot het materiële. Te Merselo ontstond een gecom pliceerde botsing toen de wagen be stuurd door W. v. O. tijdens het af remmen in een slip geraakte en te gen een tractor met aanhangwagen, bestuurd door M .S. uit Oirlo, botste en toen dwars over de weg, na eerst nog de volkswagen van A. H. uit Venray te hebben geramd, tot stil stand kwam. De materiële schade was groot, maar persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. DR. W. DREES TREEDT AF ALS VOORZITTER CURATORIUM OORLOGSMUSEUM In een speciale bijeenkomst op maandag 20 mei a.s. zal dr. W. Drees voorzitter van het curatorium van het Nationale Oorlogs- en Verzets museum te Overloon afscheid ne men, na deze taak vanaf 1960 te heb ben vervuld. Als zijn opvolger zal worden geïnstalleerd mr. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Mr. C. v. d. Heuvel zal Peter Zuid opvolgen, terwijl enkele nieuwe le den van het curatorium zullen wor den geïnstalleerd o.a. mr. dr. Ch. van Rooy gouverneur in de provin cie Limburg. BEZOEK ENGELS KERKHOF Op zondag 5 mei bezocht een vijf tal Britse nabestaanden van gesneu velden de oorlogsgraven in Venray. Zij waren gasten van het Ned. Oor- logsgravencomité door wiens bemid deling de overkomst van deze men sen mogelijk werd. van 11 mei 1918 - Verzekert U voor besmettelijke ziekten. Premie per jaar 50 cent voor eene uitkering van 7 gulden per week. Inlichtingen bij: M. Verhoe ven, Kruissen. Van 1 Juni tot en met 15 Juni mag op bon 30 en van 16 Juni tot en met 30 Juni op bon 31 eener kof fie- en theekaart een half ons kof fie afgeleverd worden. Vleesnood. Eet nu haring. - Nog prima volle haring ad 33,per ton van 700 tot 750 stuks en Engel- sche bokking ad 4.50 per 100 stuks. Alles tegen inslagbewijs van H.H. Rijksambtenaren verkrijgbaar. Th. Cantelberg, Venlo. Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur ioi 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 13