Geef moeder a.s. zondag de LEA school en Kerkelijke Diensten Thomassen de toekomst van 12 tot en met 18 mei Vredeskerk Yenray {Baukriecht PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kap. J. Verdonschot Grote Markt 5 Tel. 1882 Zondag: 4e zondag na Pasen. 8 uur W. Broers, echtgenote en over leden kinderen; 9.30 hoogmis voor de parochie; 11 uur moeder Baltus- Loonen; 18 uur Moeder van de Borst en van Els. Maandag: 7.30 uit dankbaarheid; 8.15 voor de leden van de Stille Om gang; 9 uur mevr. Coenen-Hout- ackers vwg. de buurt; 19 uur R. Ver- blakt en echtgenote. Dinsdag: 7.30 Petronella v. Rijs- wtjck-Stiphout; 8.15 gest. jgt. Ge rard Manders, Lambertus en ouders; 9 uur Willem Pirlo vwg. Bejaarden vereniging; 19 uur Harry Schrooten vwg. de buurt. Woensdag: 7.30 gest. jgt. van Bee- sel-Cortenbach; 8.15 H. Messe- maeckers; 9 uur overl. ouders Jans- sen-Maassen; 19 uur Bernhard Kro nenberg. Donderdag: 7.30 fam. Thomassen- Creemers; 8.15 H. Messemaeckers vwg. St. Vincentiusver.; 8.15 (zij altaar) Hendrik Willems en echtge note; 9 uur Martin Litjens vwg. buurtvereniging St. Joseph. Vrijdag: 7.30 gest. jgt. Willemsen- Vollenberg; 8.15 Jan Janssen vwg. de buurt; 9 uur geen H. Mis; 10 uur plechtige huwelijksmis voor het bruidspaar Jansen-Rutten; 19 uur H. Messemaeckers. Zaterdag: 7.30 overl. ouders Flin- senberg-v. d. Mortel; 8.15 Mathieu Stoks; 9 uur Herman Coopmans; 15 uur gezongen H. Mis uit dank baarheid t.g.v. zilveren huwelijks feest; 19 uur avondmis t.i.v. Leonar- dus Nooyen, Petronella Zeegers en zoon Simon. Mededeling Zondag 12 mei zal na iedere H. Mis kerkdeurkollekte gehouden wor den voor de hereniging der kerken. Akolieteniyst Zondag 12 mei: 8 uur J. Laurens- se en G. Cox; 9.30 L. Bexkens, M. Janssen, L. Manders; 11 uur W. Janssen, J. Bexkens; 18 uur P. Hanssen, P. v. d. Heuvel. Zaterdag 18 mei: 19 uur G. Ter wijn en H. v. d. Bekerom. Misdicnaarslyst Maandag en dinsdag: 7.30 Johny van Gestel en Tonnie Pelzer; 8.15 Hub Thuyls, Jos Thielen; 19 uur Paul Cuppen en Leon Claessens. Woensdag en donderdag: 7.30 Geert Kengen en Gerard van Vegchel; 8.15 Bert Verbruggen en Louis Wijnho ven; 19 uur Twan Oudenhoven en Pieter Janssen (behalve donderdag). Vrijdag en zaterdag: 7.30 Lambert Janssen en Jan Ruyten; 8.15 Wim Kremer en Adje Verbeek; 19 uur Paul Zwitserlood, Jos Laurensse (be halve zaterdag). Vrijdag 10 uur huwelijksmis Huub Janssen en Caspar Michels. Zaterdag 15 uur Jos Swaghoven en Tonnie Janssen. PAROCHIE PATERSKERK Pater van de week: Pastoor Zondag: 4e zondag na Pasen. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; Hoogmis om 10.30 uur (half elf); 18.00 avond mis. Vrijdag: om 19.00 avondmis om Gods zegen te vragen over de gezin nen van de parochie. Zaterdag: om 5 uur en 6 uur en na de avondmis tot 8 uur gelegen heid om het sacrament der biecht te ontvangen. Om 18.30 avondmis als zondagsviering. Mededeling Zondag 12 mei zullen 80 kinderen van de parochie hun eerste commu nie doen, onder de Mis van 9 uur. Ouders, kunt U zorgen, dat uw com- muniecantje om 8.30 uur bij San Damiano is? Om 8.45 vertrekt de stoet. Parochianen, wilt U de eerste helft van de kerk vrij laten tot het dimdenpaadje voor de eerse communiecantjes en hun ouders? Dank U wel. De Hoogmis begint vandaag om half elf. Misintcnties Zaterdag: 18.30 Jan de Jong (v.w. buren). Zondag: 7.30 overl. ouders Jans- sen-Maures; 9 uur parochie: voor de eerste communiecantjes en hun ouders; 10.15 Herman Coopmans; 11.45 Wilhelmus Aarts; 18.00 Wilhel- mina Pouwels-Peeters. Maandag: 7.45 t.e.v. de H. Geest; 8.30 Peter Smedts, echtgenote en overl. kinderen; 19.00 jrg. Gerardus van Houdt Dinsdag: 7.45 te.v. St. Antonius; 8.30 Victor Fonck (D.O.); 19.00 Fran- cina Clephas-Spreeuwenberg (v.w. buren). Woensdag: 7.45 Jan de Jong; 8.30 gel. zielen; 19.00 Gertruda Thomas- sen-Custers (v.w. ouden van dagen). Donderdag: 7.45 gel. zielen; 8.30 gel. zielen; 19.00 Jo van Geenen. Vrijdag: P. Casimirus en ouders; 8.30 Hubertus Jacobs; 19.00 gezins mis, Jan de Jong (v.w. ouden van dagen). Zaterdag: 7.45 gel. zielen; 8.30 uit dankbaarheid (V. O.); 18.30 Jan de Jong (v.w. buren). Dienbeurten akolieten Zaterdag: 18.30 Ant. Claessens en P. Philipsen. Zondag: 7.30 Hans Arts en Henk Evers; 9 uur geen H. Mis; 10.15 Jan Evers en Paul Pop; 11.45 Eric Vas- tert en Jan Schellekens. Zondag: 4e zondag na Pasen. Zaterdag: 19.00 avondmis voor de overl. ouders Siebers-Dielemans en zoon Theo. Zondag: 7.30 leesmis voor overl. ouders Hendriks-Seijkens; 9.00 lees mis voor overl. Wilhelmina van Dijck-Reijnen; 10 uur hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. fam. Wijnhoven-Vollenberg; 18.30 avondmis voor overl. Anna Rutten-Peeters. Maandag: 8.00 leesmis voor de overledenen van de parochie; 19.00 avondmis voor overl. Wilhelmina Pauwels-Peeters. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. Albert Stevens; 19.00 avondmis voor overl. ouders Siebers-Dielemans en zoon Theo. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. Maria Evers-Clevers (bejaardenver eniging); 19.00 avondmis voor overl., Theodorus Pouwels en overl. familie. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Sinten-Sijbers; 19.00 avond mis voor overl. Maria Hoedemae- kers-V ersteegen. Vrijdag: 8.00 leesmis voor overl. Johannes GosSens en Elisabeth Kes- sels; 10 uur plechtige eucharistievie ring uit dankbaarheid (V.); 11.00 pl. eucharistieviering uit dankbaarheid bij gelegenheid van het 25-jarig hu welijksfeest fam. Hermsen-Jacobs; 19.00 avondmis voor overl. Elisabeth Theu ws-Reij niers. Zaterdag: 8.00 leesmis tot zekere intentie; 19.00 avondmis voor overl. Noud van Lin en overl. ouders. Biechtgelegenheid van 5 tot 7 uur. Mededelingen Zondag 12 mei wordt aan de kerk deur een kollekte gehouden voor het Apostolaat der Hereniging. Het doel van het Apostolaat der Hereniging is: de eenheid tussen de Katholieke Kerk en de Oosterse Kerken te bevorderen. Misdienaarslüst van 11 18 mei Zaterdag 11 mei: Boekjes 10.30: H. Janssen, J. Janssen, H. Kusters, H. Linders, P. Peeters, B. Philipsen, N. Philipsen. Zondag: 7.30 H. Kusters H. Lin ders; 9.00 B. Arts, W. Franssen; 10.30 T. Peeters, R. Jans, M. Eibers; 11.30 G. Swinkels, W. Voss; 18.30 L. Si mons, M. v. d. Bekerom; 19.05 Boek jes dezelfden als zaterdag. Week: 8.00 W. Voss, J. van Meyel; 19.00 W. Tijssen, G. Willemsen. Vrijdag huwelijk: 10.00 W. Voss, H. Linders, M. v. d. Bekerom; 11.00 P. Peeters, H. Kusters, L. Simons. HERVORMDE GEMEENTE Zondag begint de dienst in de Her vormde Kerk aan de Maasweg te Blitterswijck om half elf. Predikant is Ds. Sprey uit Nijme gen, die de H. Doop zal bedienen. In Venray geen dienst. Zondag: 4e zondag na Pasen. 8.30 Francina Clephas-Spreeuwen berg; 10 uur Hoogmis, jrd. Theod. Verstegen en Hendrika Hoeben; om 3 uur Lof met preek en ommegang over de Vlasakker. Vandaag aan de kerkdeur kollek te voor het Apostolaat der Hereni ging. Maandag: 7.30 Johanna Zegers- Camps. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. Peter Joh. Thielen enMaria Cath. Meerts. Woensdag: 8.45 Mathijs Claessens. Donderdag: 7.30 overl. fam. Loo- nen-van Rens. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jrd. Henr. Rutten en Johanna Cremers. Zaterdag: 7.30 geen H. Mis; 15.00 gez. H. Mis tot dankzegging 40-jarig huwelijk Moorrees-Custers; 19 uur avondmis Piet en Gerrit Camps. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 4e zondag na Fasen. Kollekte voor het wer kvan de Her eniging. 7.00 leesmis; 8.30 voor Hen- ricus Baten best. door de buurt; 10 uur hoogmis voor de parochie. Maandag: 10 uur hoogmis voor Gerardus Hub. Kemmelings. Dinsdag: 10 uur hoogmis voor Jan Linskens, Elisabeth Hellegers en Mi chael Linskens. Woensdag: 10.00 hoogmis voor Ca- tharina Bistervels^ Donderdag: 7.30 maanddienst Ge rardus Nelissen. Vrijdag: 7.30 maanddienst Joh. v.d. Sterren; 15.00 H. Mis van dankzeg ging b.g.v. een 40-jarig huwelijks feest. Zaterdag: 7.30 gest. jaard. voor Leonard Custers en Barbara Lens- sen; 19.00 avondmis voor de levende en overleden leden van de Boeren leenbank. EenHeinzelmann zit alttfd goed... zèllsin't water! Grotestraat •P\ROCw,E C^STcmrav Zaterdag: 19.00 leesmis Leonard Geurts en overl. ouders. Zaterdagavond en zondag: buskol- lekte voor de Hereniging. Zondag: 4e zondag na Pasen. 7.30 leesmis; 10 uur hoogmis voor de parochie. Maandag: 7.30 gez. H. Mis P. J. Philipsen. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. Mart. Keysers en Cath. Hellegers. Woensdag: 7.30 Gezinsmis tot int. van hen die vanmorgen offeren. Donderdag: 7.30 gez. jrd. Maria Donders-Hoedemakers. Vrijdag: 7.30 gez. maandd. M. H. Heidens-Schouten. Zaterdag: 7.30 leesmis t.e.v. O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor of ferden. Biechtgelegenheid: 18.30 19.00 uur. Kerkpoets: Wies Kuypers en Nelly Kunen. Misdienaars: L. Cleven-G. Gooren J. Heldens-H. Cox. N.B. Zondag 19 mei: Bedevaart naar O.L. Vrouw van Tienray. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 4e zondag na Pasen. 7.00 leesmis voor welslagen van een examen; 8.30 leesmis voor Antonetta Smeets-Vergeldt en overl. fam.; 10 u. Hoogmis voor de parochie. Maandag: 8.00 leesmis voor Jo hanna Verlinden-Maassen. Dinsdag: 8.00 leesmis voor Victor Luyten; 3.30 huwelijksmis voor het bruidspaar Vogelsangs-Lemmens. Woensdag: 8.00 leesmis v. overl. ouders Wismans-van Vegchel. Donderdag: 19.00 avondmis lees mis voor Marinus van Dijck. Vrijdag: 8.00 maanddienst v. Ma- thias van Asten. Zaterdag: 19.30 leesmis uit dank baarheid. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 4e zondag na Pasen. 7.30 leesmis voor To Flinsenberg- Gooren; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 11.30 gest. lsm. voor Wil helmina Laarakkers. Maandag: 8.00 best. jgt. voor Leen- tje Arts. Dinsdag: 8.00 gez. H. Mis voor Elisabeth Eyssen-Voncken. Woensdag: 8.00 gest. jgt. voor Ma ria Claes. Donderdag: 8.30 gez. H. Mis voor Petronella Pluk-Ewals, te verzorgen door de schoolkinderen. Vrijdag: 8.00 geen H. Mis; 10 uur pl. huwelijksmis voor bruidspaar Emonts-Muysers. Zaterdag: 8.00 gest. jgt. voor Leo- nardus Kessels en Maria Kaffers; 19.30 leesmis voor overl. fam. Arts- Emonts. Biechtgelegenheid: dagelijks na H. iMs en zaterdag voor en na avond- RECTORAAT VEULEN Zondag: 4e zondag na Pasen. Zaterdagavond en zondag in alle H. Missen Herenigingszondag, kol lekte voor Apostolaat der Vereniging 7.30 leesmis voor de parochie; 10 u. Hoogmis jgt. voor zal. Peter Ewals en Joh. Pouwels; 2.30 Meilof. Maandag: 8 uur leesmis bijz. int. dankbaarheid (T.). Dinsdag: Voorbereidingsnovene ter ere van H. Antonius van Padua. 8 u. leesmis voor zal. Sj. Burgers. Woensdag: 8 uur leesmis overl. fam. Vollenberg-van Rijswijck. Donderdag: 8 uur leesmis overl. ouders van Wylick-Engelen. Vrijdag: 8 uur leesmis zal Maria Sibilla Kunen-van Rens. Zaterdag: 8 uur 's avonds leesmis Jacobus Geurts en Wilhelmina Croy- mans. Akolieten voor 12 mei: Gerardus van Staveren, Harrie Drabbels en Cor Janssen. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 4e zondag na Pasen. 7.45 vroegmis tot int. van fam. Arts- Beren ts; 10 uur vroegmis v. d. zie- lerust van overledenen. Vandaag kerkdeur-kollekte voor het Apostolaat der Hereniging van de kerken. Door de week H. Mis om 7.45 uur. Maandag: t.b.i. Dinsdag: v. d. zielerust van een overledene. Woensdag: t.b.i. (Horst). Donderdag: v. d. zielerust van Maria Pubben (Merselo). Vrijdag: v. d. zielerust van over ledenen. Zaterdag: 19.30 avondmis v. d. zie lerust van een overledene (D.). Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis. RECTORAAT HEIDE Zondag: 4e zondag na Pasen. Herenigingszondag. 7.30 leesmis voor het rectoraat; 10 uur gez. jaargetijde voor Harry Muijsers. Kerkdeurkol lekte t.b.v. het Apostolaat der her eniging. Akolieten: Willy Claes en Tonny Poels. Misdienaars van de week: Harrie Maas en Jan Michels. Maandag: 7.30 leesmis voor Johan nes en Hendrikus van Kempen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Leonar- dus Giezen en Jeane Swinkels. Woensdag: 7.30 leesmis voor de overl. fam. Derikx-Voesten. Donderdag: 7.30 leesmis tot int. va nde familie Voesten-Gielen. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Leonar- dus Spee en Lamberdina Arts. Zaterdag: 7.30 leesmis t.b.i. Biecht gelegenheid van 78 uur. Te 8 uur avondmis voor de overl. familie leden Versteegen-Willems. Kerkpoetsen: Nelly en Nelly De- rikx. Zaterdag 11 mei: Kringbedevaart van de L.V.B. te 8 uur in Oostrum. RECTORAAT SMAKT Zondag: 4e zondag na Pasen. 7.30 H. Mis int. fam. Berden; 8.30 pl. Eucharistieviering uit dankbaar heid en le H. Communie van Marjo Wijenberg; 10 uur Hoogmis voor Maria Asselberghs-Keursten. Maandag: 7.30 H. Mis tot zekere intentie. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Antonia Bovens. Woensdag: 7.30 H. Mis t.e.v. de H. Jozef voor welslagen van examen. Donderdag: 7.30 H. Mis int. Hof- mans-Thissen. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Antoon Janssen en Theodora Vermeulen. Zaterdag: 7.30 H. Mis; 's avonds om 7 uur pl. H. Mis voor P. Op 't Veld. PARA LOS ESPAflOLES Y PORTUGUESES DE VENRAY Y ALREDEDORES El domingo próximo, aqui en Ho- landa es el dia de la Madre: felici- dades para todas las Madres. Agra- decidos todos ofrescamos una Misa de acción de gracia a las diez y media en la Ermita de San José en Smakt con plètica en Castellano. Esperamos que todos estén presen- tes en esta Misa dominical. Si, hay trabajo en el esparago pero el hom- bre no vive de solo pan: necesita también alimento espiritual! El sabado próximo, el dia 11 de mayo hay la excursion en Keuken hof, el parque mès bonito de Ho- landa cerca de La Haya. Salida del autobus a las ocho de la manana desde la unica parada en Plaza Hen- senio cerca de los correos. Si hay menos de 30. participantes se anula la excursion. Mas informaciones en la casa de Da. Catalina Rulland, Paulusstraat 24 (tel. 1020). El precio, en que esta encluido la entrada, el viaje y la comida, debe ser pagado el miércoles antes de la excursion. El autobus, que es un autocar de lujo, volveré en Venray cerca de las 9 de la noche. jKtMIÏItFMM Sm o\U AcmUfinpm ',T AKM financumqftv J )UUANASINGEL4l-/e/«/Ï061(M78O) S. R. 65 - VENRAY Vrijdag 10 mei: soos voor boven 16 jaar. Zaterdag 11 mei: cabaret „Tintel" met „Opgeruid staat netjes", aan vang om 20.30 uur. Toegang vanaf 16 jaar, in samenwerking met M.A.S. Entree 1.50; entree niet-leden: 2.50. Zondag 12 mei: soos voor boven 16 jaar in San Damiano dansen voor van 4 tot 10 uur, entree 1.25. Or- leden en niet-leden van 14 tot 17 jr. kest: The Hitch Hikers. Dinsdag 14 mei: soos voor jongens van 7 tot 8.30 uur. Woensdag 15 mei: soos voor meis jes van 7 tot 8.30 uur. Voortaan zal m envoor platen niet meer hoeven te betalen. Platen kan men aanvragen bij de bar-keeper. Verder kan men eigen platen mee brengen. Zaterdag 1 en zondag 2 juni spe len „The Jettys" voor resp. boven en beneden 16 jaar. Wanneer zondag 12 mei aanbreekt, zullen vele moederharten ver wachtingsvol kloppen, ook al zullen de gezinsleden weinig aan haar merken. Want moeder zegt niets, maar toch ziet zy „moeder dag" met spanning tegemoet. Ze is veel te benieuwd, wat de kin deren zullen doen! NIET ALLEEN COMMERCIEEL Goed, we geven dadelijk toe dat moederdag" een instelling is die door de winkelstand is gecreëerd met commerciële doeleinden. Maar dat neemt niet weg, dat we in prin cipe zo'n speciale feestdag voor de moeders toejuichen. Laten we niet vergeten, dat voor de moeders de huisvrouwen dus de werkdag eigenlijk al begint wanneer ze 's morgens uit het bed stappen en dat die werkdag, vooral wanneer er een flink gezin is, voor moeder pas eindigt wanneer ze weer naar bed kan. Daardoor zijn de werkdagen voor de huisvrouw heel lang en bovendien is het elke dag weer het zelfde, ongeacht of het wasdag of strijkdag, zaterdag of zondag is. Het huis moet schoon, er moet voor het eten worden gezorgd, kortom er is altijd veel te doen. En zo gaat het het hele jaar door. Zo'n speciale feestdag voor moe der is daarom zeker op zijn plaats. Een dag waarop de kinderen moe der eens vertroetelen, haar laten merken hoezeer zij haar werk en zorg op prijs stellen. EEN FEESTDAG? Velen demonstreren dit, door moe der met een kleine attentie te ver blijden en zij is daar dankbaar voor. Maar na het in ontvangst nemen van die attentie gaat voor haar .het gewone leven door. Ook die dag. Zij gaat weer koffie malen, aardappels schillen, groenten schoonmaken, kin deren aankleden, tafel dekken, alle kamers doen en eigenlijk is het voor haar maar een halve ofhele maal geen feestdag. Een werkelijke feestdag wordt het voor haar, wanneer ze nu echt eens een heel weekend vrijaf zou hebben. En dat kan, waarom niet? Vader of een van de oudere kin- INGEZONDEN Door de nieuwe onderwijswet, de z.g. Mammoetwet, is behalve een vernieuwde opzet bij de scholen voor voortgezet wetenschappelijk on derwijs ook een totaal nieuw type onderwijs in het leven geroepen, dat Venray jammer genoeg nog niet kent namelijk het Economisch en Administratief Onderwijs. In de laatste maanden zijn in ver band met de invoering van de Mam moetwet zeer veel artikelen ver schenen in kranten en tijdschriften. Speciale T.V.-uitzendingen zijn aan deze materie gewijd, om de ouders wegwijs te maken in de nieuwe mogelijkheden, die in de nieuwe onderwijswet zijn gegeven. Dit te meer, omdat de tijd weer is aange broken, dat veel ouders staan voor de keuze van het schooltype, dat voor hun kind de beste weg voor verdere studie verzekert. Deze keuze zal enerzijds moeten overeenstemmen met de studiemoge lijkheden, die in het kind zelf ge legen zijn: met zijn of haar intelli gentie, met de persoonlijke eigen schappen die een kind moet bezit ten, om een begonnen studie tot een goed einde te brengen. Maar ander zijds zal ook rekening gehouden moeten worden met de kansen, die de maatschappij biedt aan hen, die deze studie voleind hebben. Voor wat de studiemogelijkheden van het kind betreft kan men zich het best houden aan het advies van de onderwijzer of onderwijzeres, waarbij het kind op het laatste schooljaar ^at, eventueel aangevuld door een psychologische test. Met de kansen, die de maatschap pij aan het kind zal bieden, ligt het heel anders. Er zijn immers grote veranderingen gaande in het be drijfsleven sinds de specialisatie, de automatisering en de computer hun intrede deden in het produktiepro- ces. Eenvoudig voorgesteld zouden wij de opbouw van een bedrijf in vroe ger jaren kunnen vergelijken met 'n pyramide, in de top de directeur, daaronder de leidinggevende perso nen en onder de grote groep arbei ders, die het produkt vervaardigden. Door de bovengenoemde veranderin gen zijn er echter steeds meer tech nici nodig, die een hogere technische studie gemaakt moeten hebben, ter wijl voor de vervaardiging steeds minder arbeiders nodig zullen zijn. deren kan toch wel eens voor het baden van de kleuters zorgen en de tafel feestelijk dekken? Allerlei huishoudelijke karweitjes als stof afnemen, stofzuigen, bedden opma ken, schoenen poetsen en de afwas doen zijn dingen, die voor een week end gemakkelijk door de anderen gedaan kunnen worden. Het is wel zeker, dat moeder zich dan heerlijk zal voelen is. Zij is dan misschien voor het eerst eens heelmaal vrij, kan doen waar ze zelf zin in heeft en wordt die dag op haar wenken bediend. Mocht vader niet in staat zijn te koken en een goed middagmaal op tafel te zetten, iets dat overigens helemaal geen schande is, laat hij dan zijn gezin voor die dag meene men naar e£n restaurant of panne- koekenhuis. Door „buitenshuis" te eten, bespaart hij moeder veel zor gen en zichzelf de vaat! EN DE SFEER? Maarbij dit alles mag het niet blijven. Wij moeten er ook voor zorgen, dat er die dag een prettige sfeer heerst in huis. Nu eens geen gemopper over dit en over dat, geen onaangename opmerkingen en der gelijke. Het is moeders dag en on getwijfeld zal het een extra verras sing voor haar zijn, als alle huisge noten eendrachtig meewerken en bij dragen tot een aangename stem ming. Wanneer zo'n dag geslaagd is, heeft moeder een geestelijk opkik kert je gehad, dat stimulerend werkt op alle huisgenoten. In het gewone, alledaagse leven leeft iedereen veel al voor zichzelf en is men weinig ge neigd tot ongevraagde hulp. Dan missen we juist het prettige gevoel, dat we kunnen krijgen als we iemand een bijzonder genoegen doen. Als we op moederdag dit ge luksgevoel wel ervaren, kunnen we er zeker van zijn niet alleen moeder verwend te hebben, maar ook zelf wijzer te zijn geworden. De pyramide komt staan. op „z'n kop" Geen wonder, dat de nieuwe on derwijswet er op uit is, de begaafde kinderen een mogelijkheid te bieden om hun intelligentie volop produk- tief te maken. Liggen de kansen voor de minder begaafde kinderen dan werkelijk zó, dat het „spook van de werk loosheid" reeds nu voor hen begint af te tekenen? Dit behoeft beslist niet te zijn, mits ook voor hen een juiste keuze wordt gemaakt. De bovengenoemde pyramide gaf maar een gedeelte aan van hetgeen in de maatschappij plaats vindt. Hij was een beeld van het produktie- proces. Naast de produktie moeten ook mensen zijn, die het gemaakte produkt naar de verbruiker brengen. We denken dan aan magazijnen, ver voer en verkoop, maar ook aan alle administratieve arbeid, die daarmee samengaat. We noemen dit „de dienstenverlenende sector". Deze dienstenverlenende sector was er in het verleden, maar zal bij meer intensievere produktie nog uitgroeien. Voor deze sector was tot op heden nog geen opleiding dan het avond onderwijs op de handelscursus, dat voorlopig ook nog blijft. In de nieu we onderwijswet werd echter ook een nieuwe opleiding opgenomen: het economisch en administratief onderwijs. Voor de meer eenvoudige funkties in deze sector werd het Lager Eco nomisch en Administratief Onder wijs, de z.g. LEAO-school, in het le ven geroepen. Het leerprogramma, dat o.a. twee moderne talen, boek houden, bedrijfsrekenen, handels- en wetskennis omvat, kan door leer lingen, die behoorlijk kunnen leren, maar waarvoor een verdere studie aan het MAVO toch te riskant is, gevolgd worden. Er bestaat ook nog een mogelijkheid, uiteraard alleen voor de beste leerlingen, later door te studeren aan het MEAO, het Mid delbaar Economisch en Administra tief Onderwijs. Dit leidt op voor ho gere funkties op het economische en administratieve vlak. Ons is gebleken, dat er nog veel ouders zijn, die over deze mogelijk heid, hun kind een opleiding te la ten volgen voor de dienstenverle nende sector, niet hebben gedacht. Dit is wel begrijpelijk, als men weet, dat juist over deze LEA-school tot op heden maar weinig is gepubli ceerd en bovendien in Venray niet is. Het is een totaal nieuwe vorm van onderwijs, waar men momenteel aan het Departement nog volop aan werkt, om daarvoor de meest ge schikte vorm te vinden. Nadere bijzonderheden kunnen echter binnen zeer korte tijd worden verwacht. Het is misschien goed er op te wijzen dat in Venlo een LEA- school is met een jongens- en meis jesafdeling. Leerlingen kunnen daar worden aangemeld bij de Mgr. No- lensschool voor LEA (jongensafde ling) Mgr. Boermansstraat 2a en in de Zustersstraat 2 (meisjesafdeling).

Peel en Maas | 1968 | | pagina 10