De „Neduco" woningen Als de liefste Moeder ook de mooiste moet zijn - kies dan bij ons zo'n Philips cadeau! H.NAGELHOUT r- H.NAGELHOUT veremgings drukwerk mff. Daar zetten ze de trein voor stil... GESPREK MET WETHOUDER SCHOLS Het feit dat de gemeente Venray beraadslaagt over bouwen van zgn. geprefabriceerde woningen in Ven ray, waarover wij vorige week een verslag gaven is voor verschil lende mensen aanleiding geweest hierop commentaar te geven via in gezonden stukken. Zoals bekend is er intern beraad tussen woning bouwvereniging en gemeentebestuur om te komen tot de bouw van 144 zgn. Neduco-wonignen in plan Vel- tum en hoewel de raad met het ge voerde beleid in deze akkoord ging, blijken verschillende mensen hier anders over te denken. Zo vraagt ons bijv. een uitvoerder hoe het mogelijk is dat Venray er zelfs maar aan denkt om deze ge prefabriceerde woningen te bouwen. Men heeft in Venray toch ervaren, aldus deze uitvoerder, wat het bete kent als men afstapt van de conven tionele bouw. Kijk maar naar het oude Desselke. Op de eerste plaats waren de daar gebouwde woningen een stuk duurder dan de normale conventionele bouw en wat hebben ze in de loop der jaren reeds aan onderhoud gekost? Ook de Neduco-woningen kosten meer dan de conventionele een gezinswoningen en zijn dan nog al tijd etage-woningen, dus doorgangs woningen, want de meeste huisge zinnen vertrekken uit de flats als er meer kinderen komen. Hij is tegen deze geprefabriceerde bouw. Daar is ook een andere inzender, die zich afvraagt hoe een gemeente bestuur het verantwoorden kan der gelijke woningen te plaatsen, terwijl in deze gemeente honderden bouw vakkers werken in de conventionele huizenbouw, die nu niet meer aan bod schijnen te komen. Reeds nu, terwijl er overal behoorlijk gebouwd wordt, is er nog werkloosheid onder de bouwvakkers, hoeveel te groter zal die worden als geen „gewone" woningwetwoningen meer gebouwd mogen worden, doch alleen geprefa briceerde, waaraan praktisch geen Venrayse bouwvakker een kans krijgt Weer een andere inzender vraagt zich af of men dan niet eens is gaan kijken in Helmond bv. waar deze Neduco-woningen toch allerminst 'n succes zijn geworden. Wordt het in Venray niet zo dat er op een gege ven moment volop flats ziin, doch oo keen hoop woningzoekenden, die de beschikbare flats niet kunnen be talen U ziet het, deze kleine bloem lezing uit sommige ingezonden stuk ken toont aan, dat eventuele bouw of plaatsing van deze Neduco-wo ningen in ons dierbaar Venray en met name in Veltum niet bepaald door iedereen als een onverdeeld succes worden beschouwd Een en ander was aanleiding om een gesprek te hebben met Wethou der Schols, die als wethouder het nodige te doen heeft met de woning nood en de woningtoewijzing en als secretaris van de woningbouwver eniging mee beslist of de woning bouwvereniging al dan niet tot de bouw van deze Neducowoningen zal overgaan Vraag: Wethouder, waarom deze Neduco-woningen.... en waarom geen conventionele woningenbouw? Antwoord: Ik dacht dat in de be spreking met de raad feitelijk duide lijk is aangegeven, waarom de wo ningbouwvereniging en het gemeen tebestuur denken over de bouw van geprefabriceerde woningen. Ik wil dat nog wel eens herhalen voor alle duidelijkheid. De gemeente heeft op haar vraag bij het Provinciaal Be stuur (dat hierover beslist) naar de mogelijkheden voor verdere woning bouw in 1968 en 1969 te horen ge kregen dat voor die tijd alleen een toewijzing te verwachten is van ge prefabriceerde woningen. Een con tingent in de conventionele bouw wijze kan op grond van verschil lende redenen door dit Provin ciaal bestuur voor die tijd niet wor den afgegeven. Dit wetende kan men twee dingen doen. Zeggen, dat men geen geprefabriceerde wonin gen wenst, maar dat houdt in dat er dus in dat tijdvak geen woningwet woningen meer gebouwd worden en dus de bouwvakkers even goed in andere bouwwerken hun kost moe ten zien te verdienen en dus de gro te woningnood in Venray laten be staan, of zeggen dat men die gepre fabriceerde woningen wel wenst. In dat laatste geval komt er voor een groot deel van de meer dan 600 woningzoekenden, die in Venray in geschreven staan, mogelijkheden. Hetzij dat ze dan in deze Neduco- woningen kunnen worden onderge bracht, hetzij dat ze dan 'n woning- krijgen, waarvan de huurders over- huizen naar de nieuwe flatgebou- Vraag: Kunt U iets meer vertel len, waarom een Provinciaal Be stuur wel een toewijzing geeft voor geprefabriceerde woningwetwonin gen, doch niet voor conventionele woningwetbouw Antwoord: Hoewel ik niet de spreekbuis ben van het Provinciaal Bestuur is het duidelijk dat deze toewijzing te maken heeft met het landelijk bouwbeleid. Iedere provin cie heeft daarin een aantal woning wetwoningen toegewezen gekregen in de zgn. conventionele bouw en in de geprefabriceerde sector. Een en ander in het kader van de finan ciële mogelijkheden van het rijk, waarbij ook gedacht wordt aan de werkgelegenheid voor de bouwvak kers en aan de industriële ontwik keling, want geprefabriceerde wo ningen komen uit de industrie De provincie verdeelt die contin genten over de verschillende ge meenten. Venray heeft zijn aandeel gehad in de conventionele bouw, maar wil men nog grotere toewijzin gen dan moet men overschakelen naar de geprefabriceerde woningen. Vraag: Zien we het goed als we stellen dat dus de gemeente Venray door het landelijk woningbeleid wel gedwongen wordt tot geprefabriceer de woningwetbouw over te gaan, wil men voorshands nog iets kunnen doen voor de vele woningzoekenden? Antwoord: Er is tijdens die be spreking herhaaldelijk door verschil lende raadsleden opgemerkt dat Venray, wat dit punt betreft, met de rug tegen de muur staat. Zo zou men het inderdaad kunnen beschou wen, al moet men niet vergeten dat de industriële woningbouw natuur lijk ook de nodige mensen aan het PAROCHIERAAD ST. PETRUS-BANDEN Om te komen tot een uitbreiding van de parochieraad met parochia nen uit de verschillende wijken van de parochie zullen dit weekeinde bij de parochianen formulieren bezorgd worden, waarop zij de namen van enkele medeparochianen, die zij ge schikt achten om zitting te nemen in de parochieraad, kunnen invullen. Uit de binnengekomen opgave zul len dan enkele personen gevraagd worden om zitting te nemen in de parochieraad. De eerste wijk, die op deze manier bij de vorming van de parochieraad betrokken wordt zal zijn: Hensenius- plein, Grotestraat, Grote Markt, Marktstraat, Schoolstraat, Jan Hen- senstraat, Kerkpad. De andere wijken in de parochie zullen op een zelfde wijze benaderd worden. De formulieren worden direct na het weekeinde weer bij de parochia nen opgehaald. PAROCHIE CHRISTUS KONING Het koor en orkest van de stu denten van Mariannhill zullen a.s. zondag 5 mei de hoogmis van 10 u. zingen en begeleiden in de Vredes- kerk. Er worden verschillende nieu we moderne liederen gezongen en allen kunnen deze weer meezingen. DERDE ORDE NIEUWS In de maand april is er geen maandvergadering geweest. Daar voor in de plaats is de Verdiepings dag gekomen die op 2 april gehou den werd in San Damiano. We mo gen het een zeer geslaagde dag noe men, zowel door het grote aantal deelnemers(sters) plm. 50 als door de aktuele inleidingen en de discussies, die er op volgden. De eerstvolgende maandvergade ring is op 9 mei a.s., om half acht in San Damiano. Na de viering van de Eucharistie spreekt Pater Naus S.V.D., door wiens bemiddeling wij de priesterstudent Pius Banda op Flores geadopteerd hebben. Tenslotte: voor de volgende maand juni, is het jaarlijkse reisje gepland op zondag 9 juni. Graag zouden we zo spoedig mogelijk weten, of er vol doende belangstelling voor zo'n reis je een dagtocht bestaat. Kun nen we er a.s. donderdag in San Da miano al iets over beslissen? Dus: tot donderdag a.s. om 7.30 uur in San Damiano. Bestuur Derde Orde. BRUIDSPARENCURSUS DEKENAAT VENRAY A.s. zaterdag begint in Venray wederom een bruidsparencursus. De ze zal worden gehouden in het Cul tureel Centrum, ingang Jan Hensen- straat. Op de twee zondagen is er tevens een eucharistieviering. Programma: zaterdag 4 mei a.s. van 4 tot 6 uur: Mevr. v. d. Hom- bergh-Bot. Zondag 12 mei: van 9.3011.30 uur Dr. Hermans. Zondag 19 mei: van 9.3011.30 uug Aalmoezenier Dings. De kosten, aan deze cursus ver bonden bedragen voor elk bruids paar 15,voor de hele cursus. werk helpt en houdt Feit is dat de bouwvakkers in Venray zelf er niet of slechts wei nig aan te pas komen, maar dat ge beurde ook, als men de Neduco- woningen voorbij laat gaan Bij alle overwegingen heeft voor op gestaan het feit dat Venray het hoogst aantal woningzoekenden heeft sinds zijn bevrijding. Meer dan 600 mensen wachten od onderdak. Men kan die niet iedere week met een kluitje in het riet sturen en maar laten wachten. Bovendien heeft de woningnood weer zijn weerslag op de industrie, handel en nijverheid in onze ge meente, waar men soms dringend behoefte heeft aan bepaalde mensen, die echter niet naar Venray kunnen komen omdat er te weinig woningen zijn. Deze werkelijk grote nood kan men niet ongestraft laten duren. Aan de ene kant dus alleen de mogelijk heid tot het bouwen van industriële woningen, aan de andere kant meer dan 600 woningzoekenden. Men heeft dan wel weinig keuze, maar men moet het ook weer niet zo stel len, dat de Neduco-woning niet aan de eisen zou voldoen. Er is wel de gelijk een onderzoek ingesteld hoe op andere plaatsen deze woningen voldoen. Het blijkt dat ze qua uit voering en indeling beslist wel mee kunnen, anders zouden ze trouwens ook moeilijk door het Rijk en de Provincie geaccepteerd zijn. Er zal bijzondere zorg besteed moeten wor den aan de situering, maar hier in Venray aan de rand van het zgn. groene hart van Veltum lijkt het de deskundigen juist een ideale bouw plaats voor deze flatbouw. Vraag: De huurprijzen schijnen zeker voor flatbouw aan de hoge kant te liggen. Acht U dat geen be zwaar? Antwoord: Het is al meermalen uitgesproken, dat Venray liever een gezinswoningen had in plaats van flats en etage-woningen, maar liever koekjes worden in deze tijd nu een maal niet gebakkenMen moet roeien met de riemen, die men heeft of krijgt. Of men dat leuk vindt of niet. De huren worden berekend naar de grond- en de bouwprijzen. Aangezien die nog niet precies be kend zijn, is nog moeilijk te zeggen hoe hoog de huren zullen liggen. Op andere plaatsen varieert die van 160,tot 200,per maand. Dat zijn inderdaad grote bedragen. En ongetwijfeld zal voor menig jong paartje dat bedrag wellicht te hoog zijn. Dan zal een andere oplossing gezocht moeten worden, ook via doorstroming, waartoe thans meer mogelijkheden komen. Het zal U be kend zijn dat ook de woningbouw vereniging juist op dit punt nogal enige bedenkingen heeft en o.m. ga ranties zoekt voor leegstaande flats, zo die te krijgen zijn. Maar weer is het getal van ruim 600 woningzoe kenden dat dwingt tot maatregelen. Maatregelen, die enerzijds al geno men zijn door de bouw van premie woningen, te stimuleren en de parti culiere woningbouw nieuwe kansen te geven. Maatregelen, die ander zijds echter ook vragen om conti nuering van de woningwetbouw, wat voor dit en het komende jaar betekent, de bouw van Neduco-wo ningen. Deze woningen te vergelij ken met die voor jaren terug op het oude Desselke zijn gebouwd, gaat te ver. Constructie en indeling zijn ge heel anders. Voor allo reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 SPORTCLUB ROBUR Het is de sportclub Robur gelukt de eerste prijs op het voetbaltoer nooi dat georganiseerd was door garage van de Ven te bemachtigen. Deze prestatie kwam tot stand door achtereenvolgens Blitta met 1-0, Muvero met 2-0, Inalfa met 1-0, gem. Venray met 1-0 en Nelissen in de finale met 10 te kloppen. Onze achterhoede werd niet een maal ge passeerd, wat de kracht van het team karakteriseerde. Het mag van de zijde van garage van de Ven een zeer geslaagd toer nooi worden genoemd. Wij willen dan ook de organisatoren de heren Aarts en Daniëls langs deze weg be danken voor het vele werk dat zij verricht hebben om dit toernooi zo voortreffelijk te doen slagen. Wij hopen dan ook dat dit een jaarlijkse traditie mag worden en het bedrijfs voetbaltoernooi een club van vrien den wordt. Garage van Ven profi ciat! van dan munckhof nv Als de spoorbaan uit ligt, hebben moeders mannen nergens tijd voor! Ook niet voor koffie? Misschienmaar dan moet het wel héél lekkere koffie zijn. Douwe Egberts: het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. Philips haardroogkappen - voor moderne moeders. Temperatuur naar wens instelbaar. Inschuif baar, makkelijk op te bergen. 49,95./59,95./69,95. Philips haarknipper - voor doe- het-zelf moeders. Voor het bijhou den van het haar van vader en van 30K Philips cassette - haardroger - voor verwende moeders. Meer bewegingsvrijheid door speciale draagband en extra lang snoer. Moederdagpremie20.- U betaalt bij ons49 95. Philips Ladyshave voor spor tieve moeders. Onthaart snel en veilig. In handig klein reisetui. 24,95. Philips handhaardroger - voor praktische moeders. Met regelbare luchtstroom, 24,95. Met droog- hoes aan knikvrije slang in luxe «oilettas39,95. Philips Beauty-set - voor moe ders die jong willen blijven. Alles in één. Voor ontharen, aanbrengen van crèmes en masseren. 49,95 DEZE EN NOG VELE ANDERE MOEDERDAG-CADEAUS VINDT U IN ONZE ZAAK! Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service" Radio - Grammofoonplaten - Tele visie Grotestraat 5a, Venray. Tel. 04780-1251 Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service"

Peel en Maas | 1968 | | pagina 16