Het feest van de zilveren pastoors Jaarvergadering Uii Peel en Maas angertjes VRIJDAG 19 APRIL 1968 No. 16 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GROTESTRAAT 21 POSTRUS 1 TEL 2727 GIRO S WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN t. Pasen 1968 is voor de Zeer Eerw. Heren Geerits en Schoren on getwijfeld een der hoogtepunten uit hun priester-loopbaan ge worden. Want bij gelegenheid van hun zilveren priesterfeest heb ben z\j en met hen vele anderen nog kunnen ervaren, dat Venray zgn priesters niet alleen weet te eren, maar dat er daar naast grote waardering bestaat voor hun werken in de parochies van Christus Koning en Oirlo. FEEST IN DE CHRISTUS KONING PAROCHIE Dat was al merkbaar Paas-zondag toen Pastoor Geerits door de ge organiseerde jeugd van zijn paro telij k versierde kerk, waarin hij sa men met Deken Loonen, kapelaan Snijders, aalmoezenier Dings, de pa ter provinciaal van Mariannhill Pa ter Tausch en de Paters van Die- rendonck en Raterink concelebreer den. Een concelebratie, die zeer stijl vol en goed voorbereid was en die pe indruk maakte op de vele aan wezigen in deze Vredeskerk. Een concelebratie ook, waarbij het kerk koor, het kinderkoor en het dames koor Venrode o.l.v. de heer Simons blijk gaf over uitzonderlijke kwali teiten te beschikken. Kortom een eucharistisch gebeuren, waarop de hele gemeenschap trots mag zijn. Deken Loonen hield de feestpre dikatie, waarin hij de jubilaris dank bracht voor het vele werk, dat hij in zijn priesterlijke loopbaan heeft volbracht en speciaal voor wat hij daarin voor Venray heeft ge daan. Hij greep de gelegenheid aan om in deze predikatie de priester en zijn taak nog eens nader toe te lich ten, daarbij utgaande van de woor den van St. Paulus, dat de priester uit de mensen is genomen, ten bate van de mensen is aangesteld in de dienst van God. En met het veran derde Godsbeeld van deze tijd, waarin men God zoekt in de wereld en in de medemens, verandert schijnbaar ook de taak van de pries ter, waarvan toch altijd twee op drachten blijven bestaan namelijk de verkondiging en het dienstbaar zijn Deken Loonen wees in diezelfde predikatie er op, dat het aantal priesters sterk afneemt, het aantal roepingen teruguit loopt en wellicht de tijd nie tver meer is dat in ver schillende kerken geen priesters meer zullen zijn voor de bediening. Wat daarvoor de oplossing is, kon ook hij niet zeggen, maar mede in verband met de maandintentie van het Apostolaat des Gebeds verzocht hij de aanwezigen voor dit probleem te willen bidden en in de huisgezinnen hierover te spreken. Na afloop van deze dienst, die o.m. werd bijgewoond door de vader en de verdere familie van Pastoor Geerits, de burgemeester en zijn echtgenote, de wethouders v. Dijck en Janssen, alsmede door de Wel- eerw. Heer Keers van de Protestant se gemeenschap bood de heer Dicker namens de parochieraad het cadeau van de parochie aan, wat bestemd is als basisbedrag voor het nieuwe orgel in de Vredeskerk. Pastoor Geerits werd bij die gelegenheid 2500,rijker en was zeer dank baar voor dit gulle gebaar van zijn parochianen, die hiervoor dankte. „Ik heb nog geen dag spijt gehad, dat ik priester benwas zijn spontane reactie op het ernstige woord van de feestpredikant. Met een daverend Lang zal hij leven werd hij dan uitgeleide gedaan voor een receptie in Mariannhill. Venrays Harmonie Euterpe ging hierbij voor en de president van dit muziekgezelschap, de heer L. Lau- rensse, was ook nu weer de tolk van de hele Venrayse gemeenschap toen hij Pastoor Geerits de gelukwensen aanbood. Een gelukwens, die ook de heer J. Janssen uitsprak, waarbij namens de mensen van buiten de parochie ook nog eens 2500, aanbood voor het nieuwe orgel. En natuurlijk had het oude kerk bestuur haar oud-kapelaan niet ver geten. Deken Loonen bood namens dit college een cadeau onder enve lop, terwijl Burgemeester Custers de jubilaris naast gelukwensen ook zijn dank aanbood voor de goede en prettige samenwerking bij de op bouw van dit stukje nieuw Venray, dat in Pastoor Geerits een onver moeid zielenherder heeft gevonden. Een urenlange receptie in een der zalen van Mariannhill besloot deze feestelijke viering van het zilveren jubileum, waarbij o.m. vele verte genwoordigers van vak- en stands organisaties acte de presence gaven om hun oud-adviseur bij zijn pries terfeest geluk te wensen FFEST IN OIRLO Paasmaandag was het feest in Oirlo, waar pastoor Schoren door de Fanfare en verenigingsvertegen woordigers naar de feestelijk ver- serde kerk begeleid werd om daar in een plechtige Eucharistieviering God te danken voor zijn zilveren jubileum. Hij werd daarbij geassi steerd door Deken Loonen en Pater Hendriks, die men in Oirlo zo'n beetje als kapelaan van de parochie beschouwt Ook hier sprak Deken Loonen een woord van gelukwens tot de zilve ren parochieherder, die in de korte tijd dat hij in Oirlo werkzaam is, reeds veler harten gewonnen heeft. En ook hier wees hij opnieuw op de taak van de priester in deze tijd en op de grote moeilijkheden, waarin de zielzorg in de toekomst zal ko men te verkeren, als het aantal priesters en priesterroepingen zo te rug blijft lopen Ook hier zorgde het kerkelijk zangkoor voor een passende bege leiding van het H. Misoffer, dat voor velen werd bijgewoond. In een plechtige stoet werd de jubilerende pastoor na de Eucharistieviering naar Zaal de Ruif geleid, waar de heer M. v. d. Sterren als voorzitter van de kontaktcommissie de pastoor deg elukwensen van de Oirlose ge meenschap aanbood en hem dank baar was voor de goede verstand houding, die hij in de korte tijd van zijn pastoraat al had weten te be reiken met zijn parochianen. De heer Custers kon als lid van het kerkbestuur alleen maar onder schrijven ,dat Pastoor Schoren ook in dit bestuur een goede geest van samenwerking weet te handhaven. Een enveloppe met inhoud was het feestgeschenk van de Oirlose ge meenschap, dat bestemd wordt voor een betere geluidsinstallatie in de Oirlose kerk. Ook de schoolkinderen kwamen met een persoonlijk cadeau (een uitbreiding van pastoors sterio-in- stallatie) en deden dat in hun eigen vorm met een versje en wat bloe men. De Missienaaikring was ook een van de velen, die gelukwensen kwam aanbideen en had voor een superplie met enkele stola's ge zorgd als feestgeschenk. En tenslotte was het St. Antonius- gilde, dat volgens sommige kranten al lang ter ziele was, maar nu door een enveloppe met inhoud blijk gaf nog vol leven te zijn. Burgemeester Custers sprak de beminde gelovigen van Oirlo toe en wenste hen geluk met deze pastoor, die in de korte tijd dat hij in Oirlo was, blijk gegeven heeft een goede samenwerking niet alleen tussen zijn parochianen te willen bevorde ren, maar ook de samenwerking tus sen geestelijke en wereldlijke over heid op alle terrein voor te staan. Pastoor Schoren kon in zijn dank woord alle lof die hem was toege zwaaid, maar moeilijk op zijn schou- dersh nemen. „I kben nog tekort in Oirlo om al zoveel gepresteerd te hebben. Geef me a.u.b. nog wat tijd om dit alles waar te mogen maken", zo besloot hij zijn dankwoord, waar in hij o.m. ook zijn vader betrok, die dit zilveren priesterfeest nog mee mocht maken. En waarin hij ook nog eens wees op verdiensten van mensen als Mgr. Feron en ande ren, die zoveel hebben gedaan voor de opleiding van priesters Wel bleek uit zijn dankwoord dat Pastoor Schoren zijn Oirlose paro chie diep in zijn hart gesloten heeft en dat hij van zins is, als hem daar voor de tijd ge geven wordt, in dit kerkdorp nog veel te doen voor de aan hem toevertrouwden. En ook hier werd de receptie een gezellig verlengstuk van de officiële viering, waarbij praktisch alle parochianen acte de presence gaven en zelfs de burgemeester van Horst en zijn echtgenote gelukwensen kwamen aanbieden. VENRAYS MANNENKOOR Donderdag 11 april hield Venrays Mannenkoor 'n druk bezochte jaar vergadering in café „In den Engel". Het belangrijkste agendapunt was wel de presidentsverkiezing. Met algemene stemmen werd als presi dent gekozen de heer C. A. W. Heynsbroek, adjunct-directeur van N.V. J. P. A. Nelissen. Tesamen met zijn echtgenote be trad de nieuwe president het verga derlokaal onder de klanken van een welkomstlied. Na een kort wel komstwoord van wnd. voorzitter H. Vollebergh werd mevrouw Heyns broek een bloemtje aangeboden, ter wijl alle loden even kennis maak- cii met hun nieuwe voorzitter. De vergadering siond vervolgens o.l.v. vice-voorznter H. Vollebergh. Als belangrijk ingekomen stuk was er een schrijven van de Fede ratie van Ned. Zangersbonden be treffende een Tegel-aktie als dek king der onkosten voor een te houden Internationaal Koorfestijn in Scheveningen in 1969. Deze in Delftsblauw uitgevoerde tegels zul len worden aangeboden voor 2.50. Secretaris Keur gaf een uitvoerig jaarverslag. Hieruit bleek dat het jaar 1967 voor V.M.K. een gunstig jaar is geweest, met als hoogtepunt het koorconcert op 14 oktober in de schouwburg. De penningmeester was minder enthousiast, het batig saldo was maar zeer klein. Het bestuur is gestart met een aktie om geldelijke steun, welke tot op heden wel resultaten heeft op geleverd. Dat geeft goede moed nu het 60-jarig jubileum voor de deur staat. Uit het verslag van de 2e sekre- taris C. Heyndermans betreffende het ledenverloop en de presentie der leden op de repetities bleek, dat het ledental iets is vooruitgegaan. Een aantal jongeren is stijgende. Vermel denswaard is nog, dat één dezer jon ge leden een voorstel ter tafel bracht betreffende muzikale vorming in 't algemeen. Het repetitiebezoek was over het algemeen heel goed te noe men, maar het kan nog beter. Het initiatief dat op de vorige jaarvergadering werd genomen om een spaarregeling in te voeren met het doel om met het 60-jarig be staan „uniform gekleed" te staan, heeft bij de leden goede weerklank gevonden. De leden hadden reeds ruim 900,gespaard. Daarnaast zijn er enkele toezeggingen gedaan voor subsidie, o.a. van de gemeente. Het Anjerfonds Limburg heeft bij hehaling bericht hiervoor geen geld ter beschikking testellen. In het bestuur vond een kleine mutatie plaats. In de vakature van Baarsen werd de heer Th. Min be noemd, terwijl de aftredende en te vens weer herkiesbare heer C. Heyndermans bij acclamatie werd herkozen. De dirigent van het koor, de heer Jan Timp, spoorde zijn zangers nog eens extra aan de repetities zoveel mogelijk bij te wonen. Hij stelde hierbij als voorbeeld de heren A. en M. Beerkens die in het afgelopen jaar geen enkele repetitie hadden verzuimd, alsmede heer van Dooren uit Well, die ook een van trouwste zangers is. Hierna volgde de sluiting van de vergadering door de nieuwe voor zitter, de heer Heynsbroek. Het had hem getroffen, zei hij, dat het doel van V.M.K. zoals in de statuten ver meld, naast het beoefenen van de zangkunst, ook de saamhorigheid is. Dit saamhorigheidsbesef had hij op deze avond in grote mate ervaren! Hij dankte de leden voor het ver trouwen in hem gesteld en vroeg van allen medewerking in het nieu we verenigings jaar. WAT GEMEENSCHAPSZIN VERMAG Wat gemeenschapszin vermag zal zaterdagmorgen in Geysteren te zien zijn als mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, de inzegening zal ver richten van het door de bevolking van dit dorp gebouwde gemeen schapshuis. Het was geen haalbare kaart dat dit kleine dorp financiëlie medewer king van de rijksoverheid zou krij gen voor de bouw van een gemeen schapshuis. Geen nood zei de bevol king, dan bouwen wij dit zelf. En in enkele maanden is het werkelijkheid geworden. Na een plechtige H. Mis van dankbaarheid, welke Mgr. P. Moors in de parochiekerk van St Willibrordus zal opdragen ter inten tie van allen welke bij de bouw be trokken waren, zal mgr. Moors de inzegening verrichten en daarbij zijn dank uitspreken voor de gemeen schapszin welke in Geysteren nog daadwerkelijk aanwezig is. van 20 april 1918 (Hoe men zelfs in Oorlogstyd ly risch kan blijven. (Bijvoeging van L.E.). Eenheidsworst Terwijl Europa strijdt, Van eenheid niet wil weten, Zijt Gij, mijn vreedzaam Land, Uw Eenheidsworst aan 't eten. In d'Eenheid ligt de kracht! Heeft Posthuma geweten Daarom wordt door heel 't land Slechts Eenheidsworst gegeten. Wie ooit van klassenhaat Of strijd gewagen dorsten, Zien thans hoe elke stand Verslindt onz'Eenheidsworsten. De man wil varkensvleesch De vrouw wil rundsvlees eten Wat moet er dan gedaan? Ik had het vroeger niet geweten. Nu is 't probleem zeer licht; om de eenheid niet te schaden Wordt straks door Mien of Trien Een Eenheidsworst gebraden. O volkeren van Europa Zaagt gij ons vreedzaam leven, Gij zoudt een Koninkrijk Voor Eenheidsworsten geven. Staakt toch dien dwazen strijd Vangt aan U te bezinnen, Speelt Unity - saucisse Met Sauerkraut naar binnen! Vecht niet wie 't grootste is, Verdraagt U groot met kleinen, Hier gaan de rund'ren saam In één darm met de zwijnen. Leert van het reed'loos dier. Saam in elkanders darmen! Leert van onz' Eenheidsworst En valt elkaar in d'armen. T.I.S. Venray, 20 April 1918. Zondag hield de Postduivenver- eeniging „De Zwaluw" haar eerste wedvlucht vanuit Dieren. De prijzen werden behaald als volgt: le, 8e en 9e G .van Dijck; 2e, 3e en 4e J. Ver meulen; 5e en 6e J. Oudenhoven; 7e G. Arts ;10e J. Volleberg. De dui ven werden losgelaten te 8 uur, aan komst le duif 9.30, laatste duif 10.30. In verband met de verplichte levering van vee uit deze gemeente aan het Rijk, raden wij al onze vee houders aan morgen na de Hoogmis de hierover te houden vergadering te gaan bijwonen in het Patronaat. Bekendmaking. De Besturen der verschillende Eiervereenigingen maken bekend, dat daags na den inpakdag eieren verkrijgbaar zijn bij de verpakkers tegen contante be taling van den maximum kleinhan delsprijs, zijnde thans 14 cent per stuk. Kosthuis gevraagd voor Bel gische geïnterneerden. Adres: Le- derfabriek te Oostrum. Aangeboden: Net Kosthuis voor Dames en Heeren. Brieven onder letters A-B aan het Bureau van dit Blad. Waarschuwing. De inwoners van Leunen worden beleefd verzocht voortaan bij een bezoek der ambte naren de waarheid te zeggen als ze manufacturen, garen en band in de winkels gekocht hebben. Door dit niet te doen is ondergeteekende reeds een maand uitgesloten en heeft tot heden geen inslagbiljet kunnen krijgen. W. Baltussen - Leunen. Machine-garen wit en zwart, volle maat 500 yards a 1.25; hand garen wit en zwart 200 ellen 0.55 voorraadig bij H. Zwitserlood op de Kemp. Regeeringsaardappelen zijn Maandag van 8 tot 12 uur verkrijg baar in het oude huis Baken, Groo testraat. Vrijdag 19 april. Repetitie in de Kruuse. Deze repetitie wordt besteed aan de nummers, die wg op de plaat laten zetten. Er zal hard aan ge werkt moeten worden. Komen we niet klaar, dan zullen we zaterdag 20 april een extra repetitie houden. Dat spreken we vrijdag a.s. wel af. Deze reptities zijn alleen voor „B"- koor en tenoren en bassen. Zaterdag 20 april: 10 uur koffie- bezorgers bij de Heer Peeters; 5.45 uur gym in zaal Beukenlaan. Zondag 21 april: 10.15 hoogmis voor zware jongens en vrijwilligers uit tenoren en bassen. Maandag 22 april: 1.15 uur (kwart over een) B-koor en tenoren en bassen aanwezig bij St. Servatius „Den Kerkdijk". In uniform vanwe ge een foto die tussen de bedrijven door wordt gemaakt 1.30 uur begint de opname van de plaat. De fa. „Artone" houdt zich daar mee bezig. Bereid je voor op het feit dat een plaatopname een uiterst vervelende geschiedenis is en dat een en ander lang zal kunnen duren. We schatten dat het om een uur of acht 's avonds wel klaar zal kunnen zijn. Als je het nodig vindt neem dan een boterhammetje mee. Voor drinken wordt gezorgd. Om 5 uur komt de K.R.O. radio er ook nog bij. Ik vermoed dat die K.R.O. tegelijkertijd opneemt. Zet je schrap Voor zware jongens en herenkoor kan er die maandag geen repetitie zijn. Dinsdag 23 april. We gaan in de Kruuse repeteren met het HELE koor voor de zangersdag in Neer- pelt en verdere uitvoeringen. Dit gebeurt om 6.30 uur voor A-koor, B-koor, tenoren en bassen. Woensdag 24 april: „Stoomcursus op de Eikenlaan 28 om 6.30 uur. 7.15 uur blokfluit, ook op Eikenlaan 28. Donderdag 25 april: 6.30 repetitie A en B koor. 7 uur komen tenoren en bassen daar bij. Deze repetitie geldt als vrijdagse repetitie, want op vrijdag 26 april is er geen repetitie (in school). NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING ZONDAGSDIENST HUISARTSEN van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VAN THIEL Patersstraat 30 Tel. 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen ZONDAGSDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM PASTOOR W. GEERITS Vlakwaterweg 1 Tel. 1274 De zondagsdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. A. JANSSEN Albionstraat 15 Leunen telefoon 1361 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU kerkdorpen van 2 tot 3 uur Maandag: Oostrum, Leunen, Heide, Veulen; Dinsdag: Oirlo, Castenray, Merselo, Smakt ZIEKENAUTO Bel. 04780 - 1592 (b.g.g. 2116) ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kruysen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray TeL 1061 (04780 b.g.g. 1152 14 dagen geleden plaatsten wg in dit blad een artikel over de Ven rayse SchutterUen, met name over het 40-jarig lidmaatschap van Jep Janssen en Toon ThUssen. by schut terij St. Anna. Ons werd nu een foto ter beschikking gesteld, die on geveer 40 jaren geleden gemaakt zou zyn. Wij laten het aan onze le zers over uit te maken wie d est yds lid was van deze Schuttery. TWEEMAAL PECH De Venrayer v. S. had in twee dagen tyd tweemaal pech doordat zijn auto tweemaal betrokken was bij een aanrijding. in de Henseniusstraat hield de bestuurder van de personenauto B. niet voldoende rechts, waardoor de doorgang voor v. S. bij het inhalen te klein was. Lichte materiële scha de was hier te signaleren. Maar zwa re materiële schade ontstond op de kruising Gasstraat-Beekwcg-Over- loonseweg toen de bestuurder van de personenauto V. uit Helmond niet de vereiste voorrang verleende aan de wagen bestuurd door v. S. Gelukkig waren er geen verwon dingen van ernstige aard. ROBIJNEN JUBILARISSEN WORDEN GEHULDIGD Vrijdagavond zullen de twee ro bijnen jubilarissen van het schut tersgilde St. Anna, Jep Janssen en Toon Thrijssen in het gildehuis, de Texas Saloon' aan 't Eindt, door de voorzitter de heer G. Flinsenberg, worden gehuldigd. De schutterij gaat ze dan danken voor de prima wyze waarop zij zich gedurende 40 jaar hebben inegzet voor het gilde. De huldiging zal om 8 uur een aan vang nemen. VOETBALTOERNOOI Op 27 april a.s. organiseert van de Ven Automobielbedrijf Venlo N.V., afdeling Venray, een groots opgezet voetbaltoernooi. Dit wordt gespeeld op de sportvelden van Huize Ser vatius. Aan dit toernooi nemen 12 elftallen deel van bedrijven in onze gemeente. De eerste, tweede en der de prijswinnaars ontvangen ieder een beker, terwijl ieder elftal een herinneringsplaquette krijgt aange boden. Om het verloop goed te doen sla gen, worden de wedstrijden gespeeld onder leiding van bondsscheidsrech- ters. De wedstrijden zijn voor ieder gra tis toegankelgk. Het doel van dit sportevenement is de sportiviteit van en de samenwerking onder de bedrijfsverenigingen te bevorderen en de mogelijkheid te schapen dit toernooi telkenjare te herhalen. AANRIJDINGEN ROND DE PAASDAGEN Op de kruising Langstraat-West singel vond een aanrijding plaats tussen twee auto's omdat door een der bestuurders de voorrangsregels niet in acht werden genomen. De bestuurder van de personenauto G. J. v. B. uit Helmond kon met schaaf wonden zijn zwaar beschadigde auto verlaten, nadat deze in botsing was gekomen met de truck met op legger bestuurd door L. uit Horst. Op de kruising Brugstraat—Meer- loseweg te Wanssum werden de voorrangsregels niet in acht geno men en botsten twee personenauto's bestuurd door M. uit Kevelaer en H. uit Wanssum tegen elkaar. Ma teriële schade. Op de kruising Leun se wegEiken laan werd de wielrijdstcr mevr. A. V. aangereden door een oersonen- auto. De dame bekwam een zware hoofdwonde en hersenschudding, maar kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. De aanrij ding ontstond toen de auto bestuurd door V. uit Venray werd ingehaald door de wagen bestuurd door P. uit Venlo. Deze merkte de wielrijdster te laat op. De fiets werd zwaar, de auto licht beschadigd.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 1