Boter stap terug aan de galg gesmeerd 't was niet zo uDA bij de Knll Schouw burg WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Nieuwe belasting veel te duur voor moeder de vrouw Voor costuums, colberts, pan talons regenjassen en heren mode artikelen VRIJDAG 5 APRIL 1968 No. 14 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTIUS 1 TEL 2727 GIRO 105MS1 PtUS PB KWARTAAL 1 p. mm. AtONNEJ 1(buk— V—roy 1 US\ Zoals we vorige week reeds meld den, is een wetsontwerp verschenen, dat de gemeenten weer een eigen belastinggebied zal geven en wel op onroerend goed, uitgezonderd cul tuur en bosgrond. Hierdoor zullen in de toekomst nu geldende gemeente lijke belastingen komen te vervallen, zoals in Venray b.v. de opcenten op de grondbelasting, de straatbelasting en de nieuwe baatbelasting. Het is nu de bedoeling dat de gemeente lijke belasting op onroerend goed niet alleen zal worden geheven van de eigenaren doch ook van de ge bruikers van dat goed. Dat is niet zo vreemd. Er werd al lang over gedacht ten aanzien van de heffing van o.a. rioolrechten, hef fingen die in vele gemeenten de laat ste jaren sterk worden verhoogd, ten laste van de eigenaren. Maar daarmee kan men, vooral met het oog op de gereglementeerde huur prijzen, niet voortgaan. De huren van de vooral vooroorlogse wonin gen zijn immers nog niet geheel aan gepast aan de huidige marktprijzen en de huurders van die woningen betalen dus minder huur dan bij 'n vrije huizenmarkt vermoedelijk het geval zou zijn. Het is dus wel lo gisch, dat men die beschermde huur ders nu ook wil laten delen in de belastingen op het onroerend goed, zoals dat al werd gedacht ten aan zien van verdere verhoging van rioolrechten. Het betekent inmiddels weer een stap terug naar de situatie van voor de oorlog, toen de gemeenten een geheel eigen belastinggebied hadden en daarmee ook tegen elkaar con curreerden voor vestiging. Want de ene gemeente, vooral de kleinere, legde minder belasting op dan de andere, hetgeen van invloed kon zijn op de vestiging, vooral ook van be drijven. Nu krijgen de gemeentebesturen opnieuw de kans om zich daarin van elkaar te onderscheiden. De grotere gemeenten die met flinke begro tingstekorten zitten, zullen uiteraard gretig gebruik maken van de moge lijkheden om hun tekorten weg te werken en het verzorgingsniveau te handhaven of te verbeteren. Wil men in een plaats nieuwe voorzie ningen, dan zullen ze uit belasting verhogingen betaald moeten worden, waartoe dan nu de mogelijkheid ge schapen wordt. We mogen verwachten, dat de grootste gemeenten (die ook met de grootste begrotingstekorten werken) zo gauw mogelijk tot het maximum van de nieuwe belastingmogelijkhe den willen komen. Dat kan dan te vens een rem betekenen op het zich gaan vestigen in de grote stad, want daar zal de belasting hoger zijn dan in de buitengemeenten, zodat men wellicht voordeliger kan forensen als men zijn werk in de stad heeft. Bovendien is het woningbezit in de kleinere gemeenten dan ook voordeliger, want de norm voor het vaststellen van de belasting op on roerend goed wordt afgestemd op de uitkering per inwoner uit het ge meentefonds en die uitkering is voor kleinere gemeenten lager dan voor grote. Het is zeker een goede zijde van dit wetsontwerp, dat er tevens de trek naar de grote stad door ge remd wordt, want onze grote steden zijn bijkans aan de grens van hun uitbreidingsmogelijkheden. Maar over het algemeen zal het er toch op neerkomen, dat we vanaf volgend jaar weer meer belasting moeten gaan betalen, waarmee eigenlijk alle vorig jaar toegepaste verlagingen van inkomstenbelasting weer teniet worden gedaan. Ook de gewone man zal nu voor zijn woongenot meer moeten gaan betalen via de fiscus. Hiermee wordt ook afgestapt van de gezamenlijke lastenverdeling over het gehele volk voor de diverse gemeentelijke voor zieningen in ons land. Dat principe blijft slechts gedeeltelijk bestaan. Het gaat er nu weer op uitdraaien, dat de bewoner van de grote stad hogere lasten krijgt opgelegd dan de inwoner van een klein dorpje, waar men niet zoveel voorzieningen nodig heeft en dus de nieuwe belas tingmogelijkheid niet geheel behoeft te gebruiken en deze toch al op een lagere norm wordt vastgesteld. De regering wil echter ook het toezicht van Gedeputeerde Staten op de ge meentelijke begrotingen verscher pen, hetgeen zeker bedoeld zal zijn als een rem op de bestedingen en ook op de hoogte van de nieuwe eigendomsbelasting. Hoe een en ander voor Venray uit zal pakken blijft een vraag Iets anders is ook of deze stap terug feitelijk niet de klok terug draaien is. Wat eerst door de Inspec tie van 's Rijks belastingen gebeur de, moet nu door alle gemeenten ge daan worden. Meer werk, meer ambtenaren, die wellicht de meer opbrengst al voor een groot deel te niet doetMaar ook dat moeten we afwachten. Deze week is het pakje natuur boter alweer duurder geworden en voor het gros onzer bevolking nog minder betaalbaar dan het al was. Dat het duur was en dat er dus minder van werd geconsumeerd dan producenten graag zouden zien, is een der voornaamste fac toren geweest van het onrustba rend stijgend boteroverschot. Nu is de prys nog hoger geworden en men hoeft geen econoom te zijn om te weten dat hierdoor de toch al geringe consumptie nog minder zal worden. Ja, dat is dan het zoveelste offer, dat we moeten brengen in het nieu we EEG-verband. Een Economische Gemeenschap, die ons alleen maar geld schijnt te kosten Waarom nu deze verhoogde na- tuurboterprijs? Dóódsimpel omdat hij gelijk geschakeld moet worden met die van andere landen, als Frankrijk en Italië, waar de prijzen van natuurboter nu eenmaal veel hoger liggen, waar desondanks het verbruik ook hoger ligt, maar even goed ook bergen boter over zijn De smokkelaars van onze boter naar België hebben in het verleden heerlijk geprofiteerd van de prijs verschillen, die er bijv. tussen Bel gië en Nederland bestonden en om dat de Belg nog altijd 9,5 kg natuur boter per jaar meer gebruikt dan de Nederlander met zijn gemiddeld ge bruik van 3,5 kg per hoofd, was er geld te verdienen. Daaraan komt door deze maatregel nu wel een einde, maar de boter wordt er in Nederland alleen nog maar onbereikbaarder door. Wij noemen dat van de EEG-com- missie een slecht marktbeleid. Toen de eerste miljoenen kilogrammen zich in de koelhuizen begonnen op te stapelen had dit een waarschuwing dienen te zijn. Men heeft de stapels tot honderd vijf tig miljoen kilo laten aangroeien, voordat men begon maatregelen te overwegen om het almaar aanmaken van (onverkoop bare) boter op kosten van de belas tingbetaler tegen te gaan. De huisvrouw zal van dit alles niets begrijpen, te minder als zij overziet wat er nu uit de EEG-bus is gekomen; een zakenman grijpt eenvoudig naar zijn hoofd omdat al le economische grondwetten over boord gezet worden. Terwijl Neder land om zo te zeggen in de boter stikt wordt de prijs weer eens dras tisch verhoogd. Is dat om de con sumptie op te voeren? Opslag en renteverlies gezwegen van kwali teitsverlies mag de consument be talen. Dat gebeurt dan in afwachting van een nieuwe belasting op zijn eerste levensbehoeften want wil hij uitwijken naar de margarine dan ligt er een voorstel klaar om de grond stoffen voor dit volksvoedsel zwaar der te gaan belasten; natuurlijk wordt die heffing in de consumen tenprijs doorberekend. Alsof men de verbruikers daarmee weer naar de boter zal drijven! En de boer, de producent van al dit onverkoopbare spul, wat zegt dieHij zegt niet veel, want het aantal veehouders aangesloten bijv. bij een Venrayse zuivelfabriek mag dan met ongeveer een kwart ver minderd zijn van 1025 tot 700 leden, het aantal koeien, dus het aantal melkleveranciers is steeds groter ge worden. Minder boeren, meer melk. Hij zal zwaarwichtige betogen houden dat melk feitelijk bestaat uit verschillende dingen, zoals het vet, waaruit de boter gemaakt wordt en verder uit eiwitten, die zo belangrijk zijnNadat codens en kaas van de melk gemaakt zijn is boter feite lijk een „rest-artikelMaar met die kostbare rest zit men nu een maal Hij zal U vertellen dat de richt prijs voor de melk, die de regering hier net zo goed geeft als in andere landen, feitelijk de oorzaak is van dit boter-overschot, van de ieder jaar groter wordende melkplas. Die richtprijs, thans vastgesteld op 35,3 cent, zorgt er voor dat de boer met al zijn werken en sjouwen nog een paar centen kan overhouden. Wil hij van die paar centen een paar gulden maken, dan moet er meer melkvee komen. De een springt daarin, de ander niet, maar al neemt het getal veehouders af, het getal koeien groeitEn niet alleen in het Venrayse gebied. Minister Mansholt ziet als enige oplossing de richtprijzen te laten vervallen in alle landen, maar er zijn niet veel regeringen, die ruzie met de Nederlandse boer wat de melk gen ze onherroepelijk, want al staat hun boeren wensen. En ruzie krij- betreft er vrij gunstig voor (korte aanvoerwegen, goede fabrieken) ten overstaan van andere landen en zou zo op den duur toch een geduchte concurrentiepositie in kunnen ne men, feit is en blijft dat als men die richtprijs weg laat vallen en dus de vrije concurrentie regelend gaat optreden, zowel in Nederland als in de andere EEG landen vele, vele boeren zullen sneuvelen. Men komt nu al met 910 uur werken per dag, zo is hun verhaal, ternauwernood aan het loon van een vakarbeider en bij het wegvallen van de richt prijs wordt het helemaal knudde Als op het andere gebied als tuin bouw en akkerbouw botertje bij de boem was, dan kon men daar nog heen overstappen, maar ook daar zijn de resultaten niet om over naar huis te schrijven. Trouwens, zo zeggen ze verder, men schreeuwt nu wel over deze verkapte subsidies uit de belasting centen, maar de maatregelen voor de sanering van de middenstand en die voor de vestiging van industrieën e.d. zijn dat ook geen belasting centen Zo ziet men dat de EEG, nu ze aan het draaien gaat, ook zijn pro blemen met zich brengt. Problemen, die de huisvrouw onderkent in haar huishoudboekje, de zakenman is zijn nieuwe omzetbelasting en de boer met zijn produkten. We kunnen alleen maar hopen dat we na verloop van tijd ook eens kunnen melding maken van de ge weldige voordelen van deze EEG. Daar blijkt thans nog zo bar weinig van Dat ligt aan de overgangstijd, zegt UDat zal wel kloppen, maar hij is alleen zo duuren zo glibberig van al die boter Hoeveel leden de Katholieke Radio Omroep telt in ons Venray Is ook donderdag j.l. niet uit de verf gekomen, toen een speciaal team van deze zelfde omroep naar Venray was gekomen om in een persoonlijke ontmoeting wensen en bezwaren te horen en toelich ting te geven op het gevoerde beleidMen kan slechts hopen dat het meer dan de 20 mensen zyn, die die avond acte de pre sence gaven Desniettemin heeft dat team in de foyer van de schouwburg alle moei te gedaan om die weinig aanwezigen een beter beeld te geven van de Stichting Katholieke Radio Omroep. Een Stichting, waarvan het bestuur gekozen werd door de in de stich tingsakte aangegeven grote Kaholie- ke organisaties, een stichting ook, die via diocesane kontaktkommisises poogt een bepaalde binding te krij gen met haar leden en via deze commissies wensen en verlangens hoopt te horen. Daar schijnt intussen gezien deze kontaktavond toch wel het een en ander aan te man keren. Maar nogmaals, de weinig aanwe zigen kregen een behoorlijk beeld van het reilen en zeilen van de KRO, die als een van de grote omroep- organisates niet alleen religieuze uit zendingen verzorgt, maar ook in ka tholieke zin informaties wil blijven geven en rapporteren wat er te doen is en wat er leeft in de harten der mensen. Dat zulks niet altijd precies loopt zoals men wenst, ligt aan het ontbreken van de nodige gelden, ook aan het feit dat de Nederlandse Ra dio Unie en voor al de Ned. Tele visie Stichting, op de eerste plaats bedoeld als overkoepelend orgaan voor de omroeporganisaties, zich al langer hoe meer in zgn. algemene programma's tot de mensen richt. Daarbij komt de 42,5 jarige omroep wel eens in de hoek te zitten, waar de slagen vallen. Wat de programma's betreft blijkt men overdag via de radio zo groot mogelijke groepen van het publiek proberen te bereiken, terwijl men in de avonduren via zgn. speciale pro gramma's bijzondere groepen poogt te bereiken. Wat de televisie betreft heeft men maar 7 uren per week tot zijn beschikking en het zal duidelijk zijn, dat die beperkingen oplegt. Via onderzoekingen in den lande pro beert men echter zoveel mogelijk mensen tevreden te stellen STEM DES VOLKS Bij de gedachtenwisseling, die op de inleidingen volgde, kwam o.m. het „politiek gezicht" van de KRO ter sprake. Enkele sprekers waren van mening dat Brandpunt en ande re programam's duidelijk een be paalde voorkeur uitspraken voor de radicalen, wat o.m. geweten werd aan de radicale instelling van de KRO voorzitter de heer van Doorn. Dit werd pertinent ontkend. De heer van Doorn had zijn medewer kers juist in de politieke uitzendin gen alle vrijheid gegeven en zich daar niet mee bemoeid. (Hoe dat te rijmen was met het feit dat bij de KRO de voorzitter de verantwoorde lijke man is voor alle uitzendingen, kwam wel niet uit de verf). Men weet de nadruk voor het „radicalis me" aan het feit, dat dit nieuws is en dus behandeld moet worden. De KVP zou diezelfde aandacht gekre gen hebben, maar die had in de voorbije periode lang niet dat nieuws te geven, wat de radicalen gaven en dusDaarbij werd nog maals sterk benadrukt dat men al naar zijn politieke instelling wel schijnt te horen, wat een even- tueles „tegenpartij" op de radio en in de televiise brengt, maar men niet schijnt te horen en te zien wat over de „eigen partij" gebracht wordt Een andere vraag was hoe het mo gelijk was dat Kardinaal Octaviani wel voor de NTS kwam, doch niet voor de KRO, terwijl het toch bij uitstek een KRO uitzending had moeten zijn. Men erkende eerlijk hier een stommiteit uitgehaald te hebben. Men was namelijk druk bezig met een programma over de Curie dat besloten zou worden met 'n vraaggesprek met Kardinaal Octa viani, maar had zulks niet doorge geven ter bevoegder plaatse, zodat wat te doen gebruikelijk schijnt een dergelijk gesprek alleenrecht wordt van een bepaalde omroep. Van deze vergissing is handig ge profiteerd door de NTS, die hier de KRO inderdaad een primeur heeft afgesnapt. Ja, er zijn nog veel punten aan de orde gekomen, over de samenstel ling van de gezamenlijke program ma's o.a., over de mogelijkheden die radio Veronica brengt en Hilversum 3, waarbij Hilversum 3 door gebrek aan geld wel eens aan het kortste eind trekt. Er werd gesproken over de teenerprogramma's van de KRO, die nog niet zo aanspreken, over de carnavalsuitzendingen, die voor een groot deel van het land onbegrijpe lijk zijn en door de rest slechts ten dele worden gevolgd omdat die druk doende zijn met carnaval vieren, over de samenstelling van de KRO- gids, die sommige aanwezigen maar weinig konden waarderen en over de financiën van de KRO en wat daar mede gaat gebeuren. Het bleek dat van de 20,die ieder KRO lid be taalt 17.50 afgaat voor zijn weke lijkse KRO gilds. De overblijvende 2.50 worden bestemd voor het doen functioneren van het stichtingsappa raat, voor de betaling van de voor zitter, voor het onderhoud van ge bouwen, voor zover dit niet komt uit de radio en televisiegelden en voor extra uitzendingen, zoals bijv. die over het concilie, die onmogelijk uit de toegewezen gelden betaald kun nen worden. Er is gepraat over de beruchte en beroemde televisiefilm van v. d. Kamp over Brazilië, die uiteindelijk niet vertoond is en op al de vragen en opmerkingen poogden de mensen van de KRO een zo goed en uitvoe rig mogelijk antwoord te geven. Of het nu ging over de zgn. kinderpro gramma's op de televisie over de plaats van de programma's bij de radio, men kreeg overal een ant woord op. Met de vertoning van een twee tal filmen, een over het tot stand komen van het NTS journaal en een over wat aan een uitzending van een televisieprogramma vooraf gaat, werd deze bijeenkomst „versierd". Een bijeenkomst overigens, waar op we meer mensen verwacht had den. Langstraat 61 Telefoon 1281 De cocktailserie kreeg j.l. maan dag zijn besluit met een opvoering van de Verlegen Minnaar, door het Groot Limburgs Toneel. Dit oude Spaanse stuk, aangekondigd als een sprookje voor grote mensen, werd met veel verve door het Groot Lim burgs Toneel ten gehore gebracht, onder regie van Pierre Laroche. Het lotverhaal van een boerenjongen, die naar de stad trekt, daar in kon- takt komt met een grafelijke doch ter, hierop verliefd wordt, doch zijn liefde niet durft verklaren. Die dochter zorgt dan wel, evenals haar zuster, dat ze uiteindelijk toch aan de ware Jacob komt en als die dan nog blijkt een koningszoon te zijn is alles pais en vree Zoals gezegd, het moest een sprookje verbeelden en dat probeer de men dan nog eens overdreven te onderstrepen, maar het had dikwijls een averechts effect. Het wordt in deze tijd al moeilijk kinderen aan sprookjes te doen geloven, laat staan ouderen. Het Groot Limburgs Toneel slaagde met deze uitvoering niet die illusie, ondanks alle kwaliteiten van spelers, te handhaven En de cocktailbezoekers zullen dan beslist wel wat jaloers kijken naar de slotvoorstelling van de toneel serie, die een stuk van Schnitzler brengt, Liebelei door de Euro Studio uit Wenen, waarbij sterren optreden als Ingrid Fröhlich, Karlheinz Böhm (de keizer van Sissi) en Attila Hör- biger. „Liebelei" is een Weense Spielerei met de liefde, een spel dat lachend begint en met tranen eindigt, maar van het begin af al licht de disso nanten laat horen, die op het einde uitbreken. Hörbiger is de oude violist, vader van het nog onschuldige lieve jonge meisje, dat hals over kop echt ver liefd wordt op een van die jonge mannen in Wenen, die in de negen tiger jaren zich aangenaam bezig hielden met vrienden in het koffie huis en met al dan niet getrouwde jongedames op hun luxueuze aparte- menten. Jonge Lebermanner, die de kunst van de lichte conversatie en van het charmeren heel goed ver stonden. Maar de jongeman, die voor dit meisje plotseling dè grote liefde is, en ook langzaam onder de beko ring komt van zoveel ongekunstelde oprechtheid, heeft ook nog een af lopende affaire met een getrouwde jongedame, wier man hem in een duel doodt. Wat blijft er voor het meisje over, als zij na twee dagen hoort dat hij dood is? Niets als de overtuiging dat héar grote liefde voor hem alleen een korte verpozing is geweest De voorstellingen van dit overi gens ook al vrij oude stuk werden en worden gegeven in Deventer, Nij megen, Eindhoven, Maastricht, Til burg, Den Haag, Hilversum, Apel doorn, Groningen en Venray. Waar de voorstellingen zijn geweest heb ben ze in de verschillende kranten grootse recensies opgeleverd, waarin men het grote vakmanschap en meesterschap van deze groep in alle toonaarden prijst en zo mag men in Venray een uitvoering verwachten, die een waardig slot zal vormen van de toneelserie door een onvergete lijk hoogtepunt. SPREEKUUR MAATSCHAPPELIJK WERK(ST)ER Iedere donderdagmiddag tussen 3 en 4 uur houden mej. van den Eel- aart, Maatschappelijk Werkster en de heer Janssen, Maatschappelijk Werker van de Stichting Geestelijke Gezondheidszorg N.Limburg spreek uur, Lb.v. het Bureau voor Huwe lijksaangelegenheden, in het Groene Kruisgebouw te Venray, Merselose- weg 5, telefoon 04780-1269. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING ZONDAGSDIENST HUISARTSEN van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 6 Tel. 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen ZONDAGSDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM PATER SERAPHINUS ELSCIIOT Leunseweg Tel. 2929 De zondagsdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. G. HENDRIX Tel. 1269 of 04763-267 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU kerkdorpen van 2 tot 3 uur Maandag: Oostrum, Leunen, Heide, Veulen; Dinsdag: Oirlo, Castenray, Merselo, Smakt ZIEKENAUTO Bel. 04780 - 1592 (b.g.g. 2116) ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kratsen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780 b.g.g. 1152 ENQUETE BESCHERMING BEVOLKING In de komende week bezoeken de enqueteurs de woningen gelegen aan 1. Henseniusplein nr. 7-9 en 10; 2. Langeweg (oneven nrs. 25 t.m. 57) 3. Merseloseweg (nr. 1 Lm. 20). 4. Veltum. PASTOOR-DEKEN STOOT t Te Tegelen overleed zondagavond de H.E.H. G. Stoot, pastoor-deken aldaar. Deken Stoot werd in 1900 in Venray geboren als zoonvan de toen malige gemeente-secretaris. In 1925 werd hij priester gewijd en benoemd tot kapelaan in Bergen. In 1930 kwam hij als zodanig in Gennep en werd in 1939 reserve-aalmoezenier. In 1941 werd hij pastoor te Heyen en in 1945 pastoor te Reuver. In 1953 werd hij pastoor in Tegelen en in 1956 aldaar benoemd tot de eerste deken. Zaterdag a s. vindt te Tegelen de begrafenis plaats. GESLAAGD Voor het diploma Pedagogiek B slaagde onze oud-dorpsgenoot, de heer H. Steememan, thans hoofd van een lagere school te Helmond. BOUWOPDRACHTEN Aan J. P. A. Nelissen N.V. is op dracht gegeven voor een uitbreiding van de grote veiling van Temeuzen, die eerst voor een jaar door H.M. de Koningin is geopend. Het enorme complex wordt praktisch verdub beld. De in 1966—1967 opgedane er varing met dit Venrayse bouwbedrijf waarbij het constructiebureau van dit bedrijf de vele moeilijke proble men wist op te lossen, waarvoor de ze grote veiling stond o.m. met de opzet, de ruimtelijke indeling, de ar beidsorganisatie en vooral bij de koelinstallaties is reden voor het be stuur van de veiling Temeuzen ge weest om ook de grote uitbreiding aan dit bedrijf op te dragen. Aange tekend mag daarbij worden dat een groot deel van deze veiling prefabri cated wordt in Nelissen Beton-in- dustrie. Datzelfde geldt voor het nieuwe ziekenhuis in Geldrop, waarmede J. P. Nelissen N.V. een begin gemaakt heeft met de eerste bouwfase. Ook dit karwei zal enkele jaren vragen. Op Schiphol heeft intussen Martin's Air Charter het door Nelissen ge bouwde hoofdkantoor betrokken.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 1