Je moet de wasserij erbij hebben Jaarvergadering KABO Aftrek inkomstenbelasting Limburgse Vereniging tot Bescherming van Dieren hield jaarvergadering te Venray SIMCA1301/1501 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Peelweg nr. 1 krijgt dubbel rijwielpad Gouden en zilveren leest op St. Anna Je merkt het elke week VRIJDAG 29 MAART 1968 No. 13 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 FOSTIUS 1 TEL 27Z7 GIRO lOSOiü FRUS Fa KWARTAAL tlio» AiONNB f i— (Mta Vavov f L» In hotel Manders aan de Maas- heseweg waren de getrouwen van de KABO in grote getale opgekomen voor de jaarvergadering. Voorzitter Th. Peters sprak in zijn openingswoord over de moeilijkhe den die er waren volgens een ver gadering in 1923 en dat nu nog vrij wel dezelfde moeilijkheden er zijn, en waarvoor alleen een oplossing mogelijk is als alle overheidsdiena ren van de inrichtingen lid zouden worden van hun vakorganisatie. Nu voor het komend jaar is maar een parool: Allen KABO - KABO voor ons allen. Het jaarverslag van sekretaris Verblakt gaf een juist beeld van de vele aktiviteiten welke deze vak organisatie in het afgelopen jaar had ontplooid. Het ledental werd iets groter en bedraagt nu ruim 300. Voor de laagst betaalden is nog veel aktie nodig, want bij alle verande ringen en loonsverhogingen gaan de ze laagst betaalde steeds het minste vooruit. Het jaarverslag van de pen ningmeester van Kessel stelde het zuinige beeher in eij goed licht en kon Herwonnen Levenskracht een extra subsidie worden toegekend van 68,Een batig saldo en een grote reserve voor het volgend jaar te herdenken gouden feest is aan wezig. De heer Willems uit Utrecht, lid van het hoofdbestuur van de KABO was namens de landelijk voorzitter naar Venray gekomen allereerst om een 14 tal nieuwe leden te verwel komen, waaronder een dame. Een hechte organisatie, aldus de hoofd bestuurder, kan het hare ertoe bij dragen dat onze huidige maatschap pij nog leefbaarder wordt. Dat wij behouden zullen wat wij aan goeds bezitten en dat door de organisatie nog meer zal kunnen worden be reikt. Ten tweede was de hoofdbestuur der naar Venray gekomen om enke le jubilarissen te huldigen. Op de eerste plaats dan de oud-voorzitter van de afdeling Venray, de heer Sj. Beterams, die 60 jaar onafgebroken lid is geweest van de vakorganisatie, eerst St. Petrus en daarna na de fu sie, van de KABO. De afdeling Ven ray van de KABO werd en wordt meermalen ten voorbeeld gesteld in den lande, maar ook deze oud-voor zitter. De grote kist sigaren en een enveloppe met inhoud was de dank van het hoofdbestuur. De huidige voorzitter, de heer Th. Peters, werd gehuldigd voor 40 jaar lidmaatschap hetgeen hem een gou den speld opleverde, benevens be noeming tot lid van het adviescolle ge van de KABO. Het lid Baltussen uit Wanssum was afwezig en zal op een later tijd stip gehuldigd worden voor 40 jaar onafgebroken lidmaatschap. De aftredende bestuursleden Sjang Beterams, G. Troisfontaine, Voer- mans en sekretaris Verblakt werden bij acclamatie herkozen. De kascontrolecommissie werd aangevuld met de heer Huibers. De traditionele tombola was basis dat iedereen tevreden met de aan vulling van zijn rokertje huiswaarts kon keren, na eerst nog de uiteen zetting te hebben aanhoord van dis trictsbestuurder C. Pouw, welke op deze vergadering nog eens wees op het nut en de noodzaak van het ju ridische adviesbureau en het bureau voor rechtskundige bijstand. De vele hulp en bijstand welke ge geven wordt, veelal gratis, voor be roepsschriften, voor belastingaangif te en alles wat met publiekrecht en privaatrecht te maken heeft De bu reaus staan klaar voor leden welke tenminste een half jaar lid zijn en voor hun huisgenoten welke nog geen lid van de vakorganisatie kun nen zijn. Maar als men hulp en bijstand nodig heeft geef dan eerlijke inlich tingen met alle daarop betrekking hebbende stukken en op de meest snelle wijze. Voor Venray wordt zit ting gehouden iedere tweede maan dag van de maand van 5 tot 7 uur. Tijdens de rondvraag werden vele vragen op deskundige wijze beant woord en werd met klem geant woord dat de directeur van gemeen tewerken voor iedere werknemer klaar staat om klachten te aanhoren zonder tussenkomst van welke chef of opzichter dan ook.. Voor het psychiatrisch ziekenhuis St. Anna zal een commissie van overleg worden gevormd. De vergadering had een rustig, zakelijk en snel verloop- *2^ R IJ B E W I J S DAF KOPEN! AUTO, VAKANTIE EN WERKSTER ALS ZIEKTEKOSTEN! De ziektekosten vormen na ver mindering met een normaal geacht bedrag één der posten, waarvoor! als buitengewone lasten aftrek wordt verleend, indien het totaal van die buitengewone lasten een zeker mini mum te boven gaat. Dit alles is uit-, eengezet in de toelichting, die de fis- cus bij het aangiftebiljet verstrekt.! Maar wat zijn precies de ziekte-) kosten? Om tot ziektekosten te wor-i den gerekend eist de wet, dat de kos ten zijn gemaakt „ter zake van ziek te of invaliditeit". Zij moeten recht streeks en niet indirect of zijde lings uit ziekte of invaliditeit voortvloeien. Dit beperkt de ziektekosten niet tot de kosten van dokter en medica menten; ook de ziektekostenverzeke ringspremie, de ziekenfrondspremie, dieetkosten, kosten van ziekenbe zoek, alles tot in het redelijke, be horen er toe. Daarnaast zijn er grensgevallen. Kosten van huishoudelijke hulp, van een door de dokter voorgeschreven vakantie of verhuizing, van een we gens invaliditeit aangeschafte auto e.d., kunnen tot de ziektekosten be horen. Ook gezonde mensen plegen ech ter dit soort kosten te maken en het Voor allo reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 Onder voorzitterschap van de heer van Anroy uit Maastricht werd in hotel Kemps de jaarvergadering ge houden van deze vereniging. Deze vergadering werd bijgewoond door wethouder van Dijck namens het Venrayse gemeentebestuur. Dr. W. Kremer sprak, als voorzit ter van de Venrayse afdeling een welkomstwoord. Voorzitter van Anroy dankte de afdeling Venray voor de wijze van onthaal en stelde deze afdeling en het Venrayse gemeentebestuur ten voorbeeld voor de financiële hulp die de gemeente jaarlijks voor het dierenasyl verleent. Voorzitter van Anroy ging dieper in op de noodzaak van deze vereni ging. De mens welke bewust t.o.v. het dier prioriteit heeft, blijkt de vrijheid te hebben naar gelieven het dier te beschermen dan wel te do den, maar hij zal met verantwoor delijkheid zich bewust dienen te zijn dat geen machtswellust mag over heersen. De taak van de dierenbescherming is en blijft de samenleving leefbaar te houden. De jaarverslagen van de diverse afdelingen gaven een duidelijk beeld van de betoonde aktiviteiten, maar er blijken nog verschillende afdelin gen te zijn, waar zelfs de minste ak- tiviteit nog ontbreekt. De afdeling Venray, zo werd opgemerkt, is een van de meest aktieve afdelingen van Limburg en de door het gemeente bestuur van Venray verleende sub sidie is een witte raaf in het Lim burgse subsidiebeleid. Het financieel verslag gaf een ver lies te zien, maar gezien de reserve en de beloofde verhoogde aktiviteit ziet het er toch gunstig uit voor de toekomst. Door het vertrek van Dr. Schoon, vice-voorzitter van de Limburgse bond uit Heerlen, die voor zijn werk de gouden medaille van de Neder landse vereniging werd verleend, werd benoemd de heer Sniekers uit Heerlen, wegens het bedanken van B. de Ras uit Maastricht, werd mevr. Roosevelt, eveneens uit Maastricht, benoemd. De periodiek aftredende bestuurs leden A. G. Janssen afdeling Heer len, L. Casteleins afdeling Geleen en W. R. S. Steinman afdeling Gennep werden bij acclamatie herkozen, ter wijl mevr. Tijssen-Kleine Staarman van de afdeling Venray de afdeling Limburg op de algemene ledenver gadering in het Kurhaus te Scheve- ningen zal vertegenwoordigen. De jaarvergadering van de Lim burgse afdeling zal 1969 te Heerlen worden gehouden, mede ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de afdeling Heerlen. Tijdens de rondvraag kwamen ve le problemen aan de orde, waarvan het hoofdbestuur er enkele tot oplos sing zal trachten te brengen, ofwel de aktieve Limburgse inspecteur, de heer Verhulst uit Echt, welke voor zijn vele en onbaatzuchtige inzet veel dank te incasseren kreeg. Deze inspecteur staat de afdeling met raad en daad ter zijde. Resumerend kan men zeggen dat deze zo weinig aan de weg timme rende organisatie meer in de be langstelling zou moeten staan, omdat zij zeer veel werk doet. In Venray had men een goed ge slaagde jaarvergadering en de afge vaardigden vanuit alle windstreken van Limburg kregen een goede in druk van de Peelstad Venray. MOEDERDAGVIERING De Katholieke Vrouwenvereniging Venray hield een Moederdagviering, die begon met een H. Eucharistie viering in de St. Petrus-Bandenkerk, waaronder de geestelijk adviseur, kapelaan Driessen een predikatie hield, waarin hij de betekenis en de zin van het moederschap belichtte. 133 dames waren aanwezig bij de koffietafel in de Burggraaf. Bestu ren van de afdeling Horst en van de Boerinnenbond afd. Venray gaven eveneens acte de presence. Het koor van de Venrayse bejaar den zong o.l.v. de heer van Tillaart enkele liederen. De tombola had een animerend verloop. Mevr. Arts-Peeters bedankte voor het bestuurslidmaatschap en zal op de ledenvergadering van 24 april vervangen worden. Voor 17 april worden nieuwe kan didaten ingewacht. Op 8 april zal, wind en weder die nende, weer een dropping georgani seerd worden. 80 dames hebben zich nu reeds hiervoor opgegeven. is dus geenszins bij voorbaat duide lijk, dat zij in enig geval recht streeks uit een ziekte (invaliditeit daaronder begrepen) voortvloeien. Het spreekt vanzelf, dat de. fiscus ten aanzien van deze kosten niet zonder meer zal aannemen dat een rechtstreeks verband met een ziekte bestaat, doch zich zal afvragen of die kosten ook buiten het geval van ziekte misschien niet gemaakt zou den zijn. Het zal bewijs vragen. HET BEWIJS Dat bewijs zal niet de vraag be treffen of de kosten wel werkelijk gemaakt zijn, doch het zal het mo tief betreffen waarmee de kosten zijn gemaakt. En aangezien de ene mens niet in het achterhoofd van de ander kan kijken, zal, punt één, de fiscus bij dit soort kwesties nooit in staat zijn die ander met enig recht tegen te spreken, doch zal, punt 2, die ander ook nooit in staat zijn het absolute bewijs te leveren van wat hij zegt omtrent zijn motief. NI. dat hij de kosten uitsluitend heeft ge maakt met het oog op de ziekte. En dat, terwijl de fiscus wel bewijs mag eisen en bewijs meer inhoudt dan 'n eenvoudige mededeling. De belastingrechter valt, als on deel van de gehele rechterlijke macht, onder het ministerie van jus titie. Bij hem komt men terecht, wanneer men in dergelijke zaken blijft steken in „welles en nietes". Doch hij is ook maar een mens en nij heeft daarom naar een prakti sche oplossing zelf moeten zoeken. Hij gaat uit van wat normaal is on verlangt bewijs van wat uitzon dering is. Daar dit bewijs, zoals hier boven betoogd, als regel niet te leve ren is, geldt in de praktijk dat, wat normaal is. VAKANTIE EN AUTO Dat brengt dan bijv. mede, dat lang niet altijd, wanneer een arts een vakantie voorschrijft, of aan raadt, de vakantiekosten tot de ziek tekosten mogen worden gerekend. Alleen wanneer, en voorzover, de kosten van de rustkuur uitgaan bo ven hetgeen normaliter aan vakan tie zou zijn uitgegeven, zijn er kos ten die rechtstreeks uit de ziekte voortvloeien. Een extra vakantie dus. Ook zo met de auto. Voor iemand, voor wie, gezien inkomen en ver mogen, een auto een normaal bezit is, vormen de autokosten geen bui ten gewone lasten (zoals het woord ook al zegt) ook al is hij invalide en kan hij zich buitenshuis zonder auto niet verplaatsen. De kosten van een dienstmeisje, dat men altijd al had, worden geen ziektekosten, doordat de huisvrouw ziek is geworden. Was er voordien geen dienstmeisje, dan vormt dat natuurlijk wel een zeer sterke aan wijzing dat de kosten ter zake van de ziekte zijn gemaakt, vooral wan neer na de ziekte het meisje is op gezegd. Is de ziekte blijvend, dan ontbreekt die laatste aanwijzing ech ter. AANLEIDING Wanneer ouder wordende mensen, die geen hulp in de huishouding hadden, hoewel ze royaal in staat waren die te betalen, op een moment van ziekte die hulp aanschaffen dan is de ziekte wellicht meer de aanlei ding tot, dan de oorzaak van het ma ken der kosten. In de gevallen van de auto en de vakantie is op analoge wijze niet voldoende dat men vroeger geen auto had of niet met vakantie placht te gaan. Ook zonder ziekte komt het voor dat een auto wordt aangeschaft door iemand die tevoren geen auto had, ondanks dat hij die wel had kunnen betalen. En evenzo met de vakanties. Wie derhalve stellen wil, dat dit soort kosten tot de ziektekosten die nen te worden gerekend, moet oor zaak en aanleiding niet verwarren. Hij moet duidelijk maken dat de ziekte de oorzaak is van extra kos ten en niet alleen maar de aanlei ding, want dan zijn de kosten niet extra ,dus niet buitengewoon. LOVEN EN BIEDEN Naast het bovenstaande is er Representatieve auto. 'n Voorname lijn en zeer luxueua Interieur. Grote kofferruimte. Garage F.A. LINDERS Venray Zuidsingel Ul.foon 04780 1593 oi 1683 d.al.r voor Vonray on Wanssum meesal nog een complicatie. In de meeste gevallen zijn de motieven ge mengd. Iemand heeft al vaak over een va kantie, die hij gemakkelijk kan be talen gedacht, doch hij kon zo moei lijk uit zijn zaken weg. Nu daarbij het doktersadvies komt, gaat hij werkelijk met vakantie. Een ander heeft al vaak over een auto of over huishoudelijke hulp ge dacht, maar het was net wat te duur; hij moest er net te veel andere dingen voor achterwege laten, die hij niet wilde missen. Nu de ziekte er bij komt neemt hij de hulp of de auto wel. In dit soort gevallen kan er reden zijn de kosten te splitsen. Daar de buitengewone lasten in principe slechts extra kosten betreffen, kan het heel goed zijn, dat slechts een deel der kosten abnormaal, dus ex tra, is. Het is dan reëel, dat dat ex tra deel ook als uitgave terzake van ziekte in aanmerking wordt geno men en het andere deel niet. OVERLEG Als het geval zo ligt, dan is het vaak moeilijk de uiteraard schat- tenderwijze gemaakte splitsing in het aangiftebiljet toe te lichten. Men krijgt (ten onrechte overigens!) het gevoel dat men zijn stelling zwak de schatting natuurlijk wat wille keurig. deel van de kosten als ziek tekosten rekent Dit brengt sommi gen er toe dan maar te beginnen te stellen dat alle auto- of vakantie kosten buitengewone lasten zijn. Zij moeten echter bedenken dat een te hoog opvoeren van deze kos ten bij de inspecteur argwaan moet wekken en de neiging doet ontstaan de kosten als geheel ten onrechte opgevoerd te beschouwen. En dat, terwijl men gehouden is te bewijzen. Ook staat de aangever eventueel later voor een rechter niet sterk als de fiscus kan beginnen te stellen dat deze belastingplichtige van de aan vang af al te veel heeft gevraagd. Wij zouden daarom willen wijzen op een mogelijkheid, waarvan wei nig gebruik wordt gemaakt en cfle toch in de praktijk vaak tot de bes te resultaten leidt, nl. van voorover leg. Wanneer een kwestie bij de aangifte moeilijk in het kort op schrift is te zetten, kan men daar over toch van te voren een bespre king aanvragen; dus voordat men zich in wederzijdse stellingen heeft ingegraven. Meestal is het voordeel van deze methode drieërlei: een beter resul taat, een vlotter verloop en, last but not least, een betere verhouding tus sen belastingplichtige en inspecteur, maakt wanneer men maar een, doord.w.z. tussen mens en mens. VOOR VERHOGING VERKEERSVEILIGHEID (ZeelandRips) PEELGEMEENSCHAP VERGADERDE IN GEMERT De Peelweg nr. 1 de weg die van Zeeland via RipsElsendorp naar de Limburgse grens loopt, zal eind 1968 of in elk geval in 1969 aan beide zijden worden voorzien van een rijwielpad van 2 meter breedte. Dit om de verkeersveiligheid op de ze weg, die het karakter heeft van een autosnelweg, te verhogen. In de verre toekomst zal deze weg, die een belangrijke hoofdverbinding in het doorgaande verkeer zal gaan wor den, een dubbele rijbaan krijgen. Dit deelde de heer ir. van Haaren, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant mee, als voorziter van de Peelge- meenschap, die vrijdagmidag een vergadering hield in het raadhuis van Gemert. Van de keus: aanleg van parallel wegen of aanleg van rijwielpaden heeft men het laatst gekozen, hoe wel daar, waar het mogelijk is, ge deeltelijk ook parallelwegen zullen worden aangelegd om ook het lang zaam verkeer van de Peelweg af te houden. Het psychiatrisch ziekenhuis St. Anna zal op een nader te bepalen dag weer enkele bruiden van Chris tus in de bloemetjes zetten. Zuster Romanie, in de wereld mej. van Oppen, is Belgische van geboor te, maar ze is al vanaf 1919 werk zaam op St. Anna en heeft de mede verantwoordelijkheid gehad wat be treft de gestichtskleding. Deze kle ding heeft in de loop der jaren een hele gedaantewisseling ondergaan. De laatste jaren maakt zij zich, on danks haar 72 jaren, nog verdienste lijk. Drie zuster zullen de zilveren Kroon ontvangen en alle drie heb ben het noviciaat op SL Anna door gemaakt en zijn daar nog werk zaam. Zuster Judith van Meurs is geboren in Weesp en heeft al die 25 jaren in de verpleging gewerkt, nu als hoofd van St. Benoit Zuster Godefridus Radoe is afkom stig uit Gramsbergen en na in de verpleging te hebben gewerkt, is zij thans werkzaam als pedicure. De derde zilveren Bruid is een Noord-Limburg en wel zuster Mech- tilde Wijnhoven uit Wanssum. Naast in de verpleging te hebben gewerkt, werd zij men tri x van de verpleeg sters en wordt binnenkort hoofd van St. Jozef. In alle stilte hebben deze vier bruiden reeds een voorproefje gehad van de feesten en zullen binnenkort in het Moederhuis te Gent met goud en zilver worden gekroond. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9