Gemeenten hellen zeil belasting op vast goed Motocross Til 40 jaar verpleger oudeTV- en toch maar 719.= H. NAGELHOUT Camps Politierechter ~Xope,ara^e ~Xop$arae,e H.HACEIHOUT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Heide-Venray VRIJDAG 29 MAART 1968 No. 13 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 11 d p. PRIJS PB KWARTAAL i— ABONNEMENT*- Vmi t L2S1 De regering gaat de gemeenten meer vrijheid geven om zelf belas ting te heffen. De gemeenten krij gen tien jaar de tijd om van het hui dige systeem van opcenten op de grondbelasting en de personele be lasting over te stappen op een eigen belasting op onroerend goed. De ge meenten zullen tot een totale som van rond 300 miljoen gulden zelf be lasting kunnen gaan heffen en de provincies tot 10 miljoen. Het rijk zal hierin ruim 200 miljoen gulden bijdragen en de belastingbetaler ruim 100 miljoen. Voorwaarde is dat de gemeenten in de toekomst beter zullen rondko men. Er zal strenger worden toege zien op een sluitende begroting. De begrotingstoestand van de meeste gemeenten is op dit moment onge zond. Gedeputeerde Staten zullen, in een nieuwe wet, meer macht krijgen over de gemeentelijke begrotingen. Het is de bedoeling van het wets ontwerp, dat op 1 januari 1969 in werking moet treden, te bevorderen dat de gemeenten zelf het nut en het offer van de belastingheffing beter tegen elkaar kunnen afwegen, ter wijl de oneffenheden die steeds ster ker gegroeid zijn in de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten worden gladgestreken. De gemeenten mogen zelf de tarieven bepalen en de verdeling over de eigenaars en de gebruikers van het onroerend goed. De nieuwe onroerendgoed belasting mag echter niet geheven worden op cultuurgrond en bosgrond. Een an dere beperking voor de gemeenten is, dat zij in totaal niet meer mogen heffen dan 15 procent van de uit kering uit het gemeentefonds. KIEZEN Tot 1979 mogen de gemeenten kie zen tussen het huidige systeem en het nieuwe. Zolang zij het oude sys teem volgen, krijgen zij het verlies aan inkomsten vergoed uit het ge meentenfonds. Wanneer de gemeen ten overgaan tot de nieuwe onroe- rendgoedbelasting, zullen daarmee vervallen de grondbelasting, de per soneel belasting, de straatbelasting, de baatbelasting, de bouwterreinbe lasting en de assurantiebelasting. De rioolbelasting blijft apart bestaan. VERMAKELIJKHEID De gemeenten mogen op 1 januari 1969 geen vermakelijkheidsbelasting meer op bioscoopkaartjes heffen. (In Venray al afgeschaft.) Daarvoor in de plaats komt de nieuwe omzetbe lasting, B.T.W. (ten bate van het rijk). Op 1 januari 1979 zal ook op andere evenementen de vermakelijk heidsbelasting vervallen, omdat de regering een dergelijke belasting uit de tijd vindt. In de huidige financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten werd er door de gemeenten te veel tegen het rijk aangeleund. Wanneer de ge meenten zelf een belastingterrein aangewezen krijgen, zal de verant woordelijkheid voor de eigen finan ciële positie duidelijk gaan meespre ken. Gezien de benarde financiële omstandigheden van de gemeenten lijkt het niet waarschijnlijk dat van de mogelijkheid zelf belasting te heffen gebruik wordt gemaakt om de tarieven te verlagen, eerder zal er een verhoging volgen, waardoor de totale belastingdruk wordt ver zwaard. Door de nieuwe wet zullen er tus sen de verschillende gemeenten gro tere belastingverschillen gaan ont staan dan thans het geval is. Het leggen van 'n plafond aan het eigen belastinggebied garandeert echter, dat we in ons land geen belasting oases en belastingwoestijnen krijgen, zoals dat voor de oorlog het geval was. In de praktijk komt het er op neer, dat de gemeenten zeven of acht procent van hun inkomsten zelf kunnen bepalen. Het is niet onmogelijk, dat bezit ters van een eigen huis door de nieu we onroerend-goedbelasting dubbel worden getroffen, éénmaal als eige naar en éénmaal als gebruiker. Mi nister Witteveen acht dit niet zo be zwaarlijk, omdat dit nu met de per sonele belasting (gebruiker) en grondbelasting (eigenaar) ook al ge beurt. MOTORRIJTUIGEN Voor de provincies zullen de op centen op de grondbelasting en de personele belasting eveneens ver dwijnen. Daarvoor in de plaats ko men na een overgangsperiode maxi maal 43 opcenten op de motorrijtui genbelasting. Het tarief van deze be lasting wordt dan zover verlaagd dat de totale hoogte niet veel verandert (een verschuiving van 65 miljoen). PONTIAC T1SSOT OMEGA Herenhorloges. Tonen feil loos de juiste tijd. Vervaardigd door 's werelds befaamdste specialisten. Met garantie, gratis verzekering en onze vertrouwde service. O Wzen vanaf f60.- GROTESTRAAT 16 - VENRAY TELEFOON 04780-1261 Onder ideale motocrossomstandig- heden organiseerde zondag de mo torsportvereniging Janslust voor de 10e maal op het circuit aan de Deur- neseweg, dat ook ditmaal weer goed verzorgd was, motorwedstrijden on der auspiciën van de KNMV. Meer dan 6.000 motorsportliefheb bers hebben kunnen genieten van spectaculair motorwerk en stuur manskunst, terwijl het de renners ook niet aan courage ontbrak. Vier coureurs moesten met de juist voor de wedstrijd overgedragen Ro de Kruis ambulancewagen met ver wondingen van minder ernstige aard naar het ziekenhuis worden ver voerd. Na twee manches klasseerden zich als eerste bij de 88 aan de start ver schenen junioren 250 cc: H. v. Hoe- gee, Tienhoven; 2 Ries Huisman, Gouda; 3 Arno Dreesen, Maastricht; 4 J. Janssen, Usquert; 5. G. Heu- sinkveld, Varsseveld; 6 H. v. Leuve- ren, Scherpenzeel; 7 S. de Wit Lei den; 8 D. de Jong Tijnje; 9 H. Eenink Doetinchem. Senioren 350-500 cc .22 deelnemers over 2 manches. 1. Harrie Driessen, Stein; 2. Karssemakers, Aalst; 3. Wolsink, Hengelo; 4. Paul van Heug- ten, Amersfoort; 5. Dick van Heug- ten, Amersfoort; 6. Jo Hoefman, Doetinchem; 7. De Wit, Schijndel; 8. Ton van Heugten, Amersfoort; 9. Wesselink, Gorssel; 10. Jeronimus, Velp. De zijspannen senioren wedstrijd, nog altijd het meest spectaculaire hoogtepunt, had ook deze keer een spannend verloop. Twintig coureurs kwamen aan de start. Uitslag: 1 Ben Snijder, Breda; 2 Ben v. Goorbergh, Breda; 3 Dick Muller, Holten; 4 Her man Hilderink, St. Isodorushoeve; 5 Map de Haas, Voorburg. De organisatie was prima dank zij de inzet van de rijkspolitie, brand weer, commissarissen van de KNMV en organisatoren. Miss Hedie gaf de overwiningskus en de bloemen. Wethouder Janssen opende de wedstrijden met een feli citatie aan de organisatoren, die langzaam maar zeker ook het Ven- rayse motor-evenement weten uit te bouwen tot een landelijk gebeuren. In het najaar zal de Motorsport vereniging Janslust wederom kam pioenswedstrijden organiseren op dit 2500 meter prachtige circuit. „Die opgeblazen bladluis lustte m'n mooiste ploffer niet", vertelde de te licht geraakte loodgieter en hij deed voor en achter de „rechter"- tafel alle wenkbrauwen verbaasd omhoog gaan. Want niemand wist, wat deze welgedane middenstander met ploffer bedoelde. We konden hoogstens uitmaken wie hij als een opgeblazen bladluis betitelde. Dat moest de hoog te paard zittende ver dachte zijn, die te verwaand was om de zittende en de staande magistra tuur te groeten toen hij binnen kwam. „U bedoelt toch geen paffertje?" vroeg de politierechter. „Nee, een gewone ploffer. Sanitair zogezeid." En toen de wenkbrauwen nog even vragend omhoog bleven staan, verduidelijkte de gas- en wa- terfitter: „We kennen ploffers, glij ders en kijkers, ziet u." De rechter zag het kennelijk nog niet en de griffier wist ook niet goed wat hij op moest schrijven. De verdachte wenste zich helemaal niet in te la ten met de mindere standen en staarde obstinaat naar het stapeltje wetboeken. „Maar meneer wénste geen plof fer", vervolgde de vakman in zijn vaktaal. „Die wilde persé weten wat ie achterliet en stuurde me terug om een kijker te halen. En ik was zo goed en zo kwaad niet, of ik mos op m'n fietsje terug met die pot. Maar ik had er geen met platte bodem en zeulde met een glijer naar 'm toe. nou mot u weten, meneer, dat je met een glijer ook heel best kon contro leren als je je rap genoeg omdraait, maar meneer hier nam het niet, dat ik met weer een ander model kwam dan ie besteld had en wilde dat ik voor de derde keer met een complete closetpot heen en weer fietste. Nou, toen zei ik, dat ie 't zélf kon doen en dat ik zo'n kijker niet in voorraad had en dat ie wat mij betreft op staande voet op de pot kon gaan zit ten of een andere leverancier kon bestellen." „Aaajjajaja", begreep de politie rechter, „u zegt het in uw vaktaal, maar u bedoelt een bepaald model closetpot. En wat had meneer pre cies besteld?" „Nou ja, woordelijk weet ik het niet meer, maar hij zei het net zo deftig als hij is: een gedistingeerd toilet, geloof ik, en het beste wat ik had, in blauw. Nou, in kleur had ik helemaal niks, dus ik most 't nog bestellen ook bij m'n grossier." „Dus u kwam volgens de bestel ling met een blauwe eh. „Een blauwe ploffer, jawel meneer. Want die kwast had er niks bij ge zegd van het model. En de grossier had allenig maar plofpleeën in blauw. Achteraf bleek, dat ie nog wel groene gluurders gehad had, maar ja groen paste toch weer niet in die pimpelblauwe badkamer van die blauwkousenfamilie." Nu moest de verdachte nog eens voor het hekje komen. „Ik had ter vervanging van het exemplaar dat in ongerede was geraakt, een nieu we besteld, edelachtbare. Dus mijns inziens behoorde een model te wor den nageleverd gelijk aan het eer ste. En deze rioleur (en de spreker trok even met zijn neus) voldeed niet aan mijn verlangens, zodat ik mij genoodzaakt zag hem terug te sturen om het goede model in de juiste bijpassende kleur te gaan ha len. En met platte bodem." „Maar u hebt er door de telefoon niet bij .gezegd welk model u had." „Dat had de man natuurlijk tevo ren moeten opnemen. Als ik in de zitkamer een bijpassend meubel be stel, komt de meubelmaker ook eerst kijken welke stijl en welke bekledig er bedoeld is." „Dat neemt allemaal niet weg, dat u deze leverancier geschopt hebt." .Pardon, mijn huisknecht heeft hem wegens zijn onbetamelijke hou ding de deur gewezen." „Neenee, in het procesverbaal staat opgetekend dat hij de deur uit- geschópt is, en u hebt al bevestigd dat het in uw opdracht gebeurde. U bent hier verantwoordelijk, dat de goede man verwondingen heeft op gelopen." „Voor die verwondingen is hij zelf aansprakelijk", dacht de verdachte, „dan had hij maar een deugdelijk exemplaar moeten leveren." Het bleef een woordenduel met welles en nietes in hoogstbeschaaf- de termen, maar de officier eiste desondanks wegens de schop 50, boete of vijf dagen. „En wat voor plee hebt u nu uit eindelijk genomen?" vroeg hij. Maar dergelijke taal verstónd de deftige heer helemaal niet. Hij draaide zich hautain om en schreed de zaal uit, waar zijn chauffeur he*^wachtte. leax. v STALLING? INVALIDENSPORTBOND „VENRAY" Zwemmen De zwemcursus voor gehandicap ten in het Venrays overdekte in- struktiebad op zaterdagmorgen van 10II uur draait na enkele weken reeds prima, en de deelnemers(sters) zijn vol lof over de inrichting en over de instrukties die gegeven wor den alsmede over de algehele ver zorging, die op een zeer prettige en vlotte wijze door de heer Mobers en zijn staf, met de hulp van enkele le den van het Venrayse Roode Kruis, geregeld wordt. Reeds verschillende nieuwe deel nemers, waaronder ook enkele kin deren traden tot onze club toe, het geen ons bijzonder verheugt. Nogmaals willen wij alle gehandi capten (ook kinderen) die voor de zwemsport interesse hebben, aanspo ren zich te wenden tot mej. N. van Dijck, Albionstraat 19, Leunen-Ven- ray, telefoon 1507.U gelieve wel te zorgen voor een medische verkla ring. Tafeltennis Op zaterdag 27 april a.s. zullen een viertal leden van onze tafel tennisclub deel gaan nemen aan de Ned. Tafeltenniskampioenschappen van de Ned. Invaliden Sportbond te Amsterdam. De organisatie is in handen van de Invaliden Sportclub Amsterdam. Hoewel de Venrayse club geen successen verwacht, daarvoor is men nog te kort bezig, wil men toch niet achterblijven en door deelname aan deze wedstrijden wat ervaring op gaan doen en op een dergelijke uit nodiging mag men toch ook wel een beetje trots zijn! Ook onze heren trainers van de de Venrayse Tafeltennisclub „Red Stars" adviseerden ons deel te ne men en deze heren zijn zo bereid willig om ons naar Amsterdam te vergezellen. NED. KATH. INVALIDENBOND DEKENALE AFD. VENRAY Woensdag 3 april a.s. 's avonds om half 8, zal de Ned. Kath. Invaliden- bond afd. Venray haar jaarvergade ring houden in zaal Manders, Maas- heseweg te Venray. Ook bestuur en leden van de afde ling Horst zijn uitgenodigd. Na afwerking van de agenda, die o.a. vermeldt jaarverslag financieel verslag van de afdeling en sportclub, alsmede bestuursverkiezing, mede deling etc. Het verdere deel van de avond zal besteed worden aan kienen<->>_ DAG EN NACHT TRUCK-SERVICE In Den Kerkdijk van het psychia trisch centrum St. Sorvatius vond zaterdagmorgen de huldiging plaats van de verpleger de heer J. Essing, die 40 jaren in dienst was bij dit centrum. Het was directeur Br. Stoof die namens de directie dank bracht aan de heer Essing voor zijn inzet in de observatieafdeling. In de observatie- afdeling maakt de patiënt voor het eerst kennis met de inrichting en het is de heer Essing die bijna 40 jaar dit eerste kontakt op zo bijzon deze wijze tot stand brengt. Als de observatieafdeling aange past zal zijn aan de wensen van de ze tijd, zal het ook voor de heer Es sing nog prettiger werken zijn. Voor 4^-wijze waarop de heer Essing zijn werk en plicht heeft gedaan werd hem door de directie dan ook har telijke dank gebracht, die vergezeld ging van een enveloppe met inhoud. Bij de receptie zagen wij o.m. ve len die op het gebied van de voet balsport (de heer Essing was een be kend voetballer in Servatius) te ma ken hadden en hebben gehad met deze verpleger. U ziet 't zelf. Afgezien nog van het formaat (59 cm beeldbuis!) is het beeld scherper, briljanter, contrastrijker en zonder hinderlijke reflexen. U kiest de zenders met drukknoppen. En lastig zoeken of verkeerd afstemmen behoort tot het verleden. U kijkt naar Nederland 1 èn 2- plus de Duitse zenders. En dat alles in een moderne, ondiepe kast vol perfecte Philips techniek. Kom gerust bij ons kijken en keuren.. Als u wilt hebt u al een echte Philips TV voor 649,—. tfr Uitstekende service Deskundige adviezen Gratis demonstratie Betaling in overleg .Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service" Radio- Grammofoonplaten - Tele visie Grotestraat 5a, Venray. TeL 04780-1251 „Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service"

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5