Houd uw snelheid Uitbreiding TECHNISCH ONDERWIJS Euterpe kreeg BLAUWE WIMPEL Boerenleenbank ~tof>$ara$e INGEZONDEN VERKOOP GtoTEsrrRAAT*M^i^^bus^"tel^ott^gIio^osms^ WEEKBLAD OOR VENRAY EN OMSTREKEN rtus 'r^'rwArraal Voor een salarisrekening VRIJDAG 29 MAART 1968 No. 13 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG Teel en maas Als men in de huidige directiekamer zit van Venrays LTS, dan denkt men onwillekeurig terug aan 20 jaren geleden, toen men de oude jongensschool in de Schoolstraat weer zo ver had opgelapt dat daarin met dit voor Venray nieuwe schooltype gestart kon worden. De directeurskamer van toen was een hol vergeleken by die van nu, maar men was er maar wat tevreden mee, want de stichting van een wat toen genoemd werd ambachtsschool was immers een van de eerste grote schreden, die Venray ging zetten op de weg naar industrialisatieop weg naar een nieuwe toekomst En de start was als zoveel in die dagen, in een opgelapt noodgeval, zoals Venray zelf een nood-geval was, want men zat nog volop in de opbouw-periode, in de kippenhok ken-misère. Zoals zoveel vinden we dat nu 20 jaren later allemaal al weer heel gewoon, maar „ergens" moet men toch diep respect hebben voor degenen, die juist in die tijd de lef hadden en de moed om met zo iets nieuws te gaan beginnen en de mogelijkheden los wisten te peuteren in een tijd, die zo weinig mogelijk heden bood Maar we waren uiteindelijk niet om herinneringen op te halen in de ze directeurs-kamer beland. Veeleer was het de nieuwsgierigheid hoe het feitelijk wel staat met de uitbrei dingsplannen, waarover al zoveel te doen was en is en op de tweede plaats naar aanleiding van een klei ne brochure, waarin de LTS inlich tingen geeft over nieuwe studie-mo gelijkheden op deze technische school, voor jongelui, die technische belangstelling hebben. UITBREIDING Directeur Hijl toont ons grote te keningen, die allemaal in Den Haag liggen om daar goedgekeurd te wor den. Het blijkt daaruit dat de grond- opervlakte van het bestaande ge bouw verdubbeld zal worden. En hoe nodig dat zulks is, zal iedereen duidelijk zijn, die nog weet dat 15 jaren geleden (alweer een lustrum) deze school is opgezet voor 250 leer lingen, die toen een tweejarige cur sus kwamen volgen. Intussen is die cursus al driejarig geworden en het leerlingenaantal is met meer dan 50 procent gestegen. Er is dus aan alle kanten plaatsge brek ondanks het feit dat er twee handvaardigheidslokalen intussen nog zijn bijgebouwd. Plaatsgebrek dat alleen nog zal toenemen als ook het individueel technisch onderwijs in Venray gegeven kan worden en het leerplan van de school nog zal worden uitgebreid in de richting van de montage-techniek. Boven dien is er nog het part-time onder wijs, dat nu op een halve dag en op twee avonden gegeven wordt, maar dat men in navolging van elders lie ver op een volle dag zou gaan geven, ook al omdat de jeugd er schijnbaar weinig voor voelt, dat in de avond uren nog te gaan volgen Dit alles maakt het dringend no dig dat minstens 6 lokalen er bij komen, met daarnaast een behoor lijke gymnastiekzaal, een kantine en een rijwielbergplaats. Een en ander zal ingericht en wel 3 miüpqn gul- -9*1 N GO E D E INRUILWAGEN? Geachte redaktie. Met genoegen heb ik gezien dat men het stukje bos tussen de "West singel en het zwembad grondig uit gedund en gereinigd heeft en dat men er zelfs houten banken ge plaatst heeft. Afgezien van de vraag of die houten banken nu wel zo'n prettige zit zijn, moet men dit initia tief loven omdat daarmee een mooi stukje natuur voor het publiek is opengelegd. Het moet mij echter van het hart dat deze verfraaiing van de toegangsweg naar het zwembad niet af is zonder de plaatsing van enkele lichtpunten. Vooral nu het binnenbad open is, en de jeugd dikwijls 's avonds in het donker huiswaarts keert, is het voor de jeugd en voor de ouders niet zo prettig daar te moeten lopen. Er is gelukkig nog nooit iets ge beurd (voor zover ik weet althans), maar moet men nu ook hier weer wachten tot het te laat is? Voorko men is toch altijd beter dan genezen. M. dens gaan kosten. Als het om Venray alleen ging, zou het Ministerie waarschijnlijk weinig moeite hebben met dit toch nog enorme bedrag, maar er staan tientallen technische scholen op uit breiding te wachten in ons dierbaar vaderland, dat nu eenmaal moet gaan industrialiseren. En ook die kosten miljoenen, zodat het de vraag is, wanneer komt Venray dan feite lijk wel aan de beurt en komt een einde aan de werkelijk onhoudbare toestand, die er thans bestaat. Directeur Hijl kan daar weinig over zeggen. Zowel hij, als het be stuur, de inspectie en andere be langrijke personen hebben in Den Haag duidelijk aangetoond dat het technisch onderwijs in Venray in de knel zit, maar of dat voldoende is om Venray op een van de meest ur gente plaatsen geduwd te krijgen, blijft nog een vraag. Hij kan slechts hopen van wel. Hij vindt het voor zich al een winstpunt dat Venray in 1969 kan gaan beginnen met de in dividueel technisch onderwijs. En hij redeneert dat men daarvoor nooit toestemming zou gegeven hebben, indien men niet tevens wat aan de school zelf wil gaan doen, die ook zonder deze onderwijs-richting al veel te vol zit En zo moeten we afwachten wat de toekomst voor Venrays LTS in petto heeft, voor wat betreft de uit breiding van de gebouwen. Voor wat betreft het toekomstig leerprogram ma weten we gelukkig al een stuk meer. Daarover handelt een kleine brochure, die de LTS voor belang stellenden uitgeeft en waarin ge sproken wordt over NIEUWE MOGELIJKHEDEN OP DE L.T.S. Want de met ingang van 1 augus tus a.s. in werking tredende Mam moetwet laat ook het technisch on derwijs niet onberoerd. Enwaar 40% van de leerlingen die van de lagere school komen jaarlijks technisch on derwijs gaan volgen, is het wel be langrijk dat men van deze „beroe ring" kennis neemt. Dit temeer waar er alles op wijst dat ons land steeds grotere behoefte gaat krijgen aan technisch geschoolde mensen. Wie geen vreemde in Jerusalem is, weet dat het technisch onderwijs op de LTS zelfs de laatste jaren al veel van het oude karakter verloren heeft. Het oude karakter, dat be stond in een opleiding speciaal voor een bepaald beroep: metaalbewer ker, timmerman, metselaar, schilder. Al enige jaren gaat die opleiding meer in de richting van een algeme ne voorbereiding geven voor beroe pen van technische aard, wat in houdt dat algemeen theoretische vakken in dat onderwijs meer de aandacht zijn gaan krijgen En dat bracht er weer zijn moei lijkheden mee. Want in de grote groep van leerlingen, die jaarlijks naar het technisch onderwijs gaat, doen zich grote verschillen in be gaafdheid voor. Er waren en er zijn er, die dat theoretisch gedeelte zo onder de knie hebben, maar anderen meer praktisch ingesteld, hebben ook liever de praktijklessen en zijn minder gecharmeerd met al die theorie-geschiedenis. Daaraan wordt nu tegemoet geko men in de nieuwe mogelijkheden, die de Mammoetwet biedt. De jon gelui komen in de eerste klas op de zgn. brugklas, waarop uitsluitend algemene vakken worden gegeven. In deze klas worden de jongelui ge observeerd en op grond van hun aanleg, belangstelling en toekomst plannen, zo zij die al hebben, op het einde van het eerste jaar ge selecteerd in drie stromen. De T stroom, die bij het verdere onderwijs speciaal doorgaat in de theorievakken en zo eventueel ver der kunnen gaan naar MTS en HTS of later de OBAO cursussen gaan volgen of de lerarenopleiding of de opleiding tot bedrijfskaderfunctiona- De meer praktisch ingestelde leer lingen volgen de zgn. P stroom, waarbij in de tweede en derde klas juist veel meer aandacht wordt ge geven aan de praktijklessen. Dat zijn de knapen, die dan later het ge leerde nog aan kunnen vullen in de part-time-opleidingen van het leer lingstelsel of eventueel een speciale studierichting pakken als b.v. in strumentmaker e.d. Voor de zwak-begaafden is er ten slotte de C stroom en dat is feitelijk hetzelfde als het zgn. individueel technisch onderwijs, waarvoor men in het schooljaar 1968-'69 nog naar Horst, moet maar dat in 1969 ook in Venray gegeven zal worden. Al naar begaafdheid en aanleg worden de mogelijkheden in de LTS veel groter, waarbij nog eens op een ander punt ook gewezen mag wor den, en dat is het karakter van de opleiding. De metaalbewerker, die in het verleden draaien, fraisen, scha ven en bankwerken leerde, krijgt nu bovendien nog te maken met plaat werken, met elektrisch en autoge- nisch lassen en met smeden. Zijn grondslag wordt dus veel breder en hij kan later uit de steeds meer ge specialiseerde beroepenlijst dus een heel wat grotere keuze maken. Dat zelfde geldt b.v. ook voor timmeren, dat vroeger alleen zich beperkte tot het timmeren nodig voor de bouw, maar nu ook het meubelmaken en het stofferen omvat en zo ook ter reinen als meubelmaken, stofferen, woninginrichten voor deze mensen mogelijk maakt GROTE VERWACHTINGEN Directeur Hijl heeft naast grote plannen ook grote verwachtingen voor het nijverheidsonderwijs in on ze gemeente. De Mammoetwet maakt het mogelijk dat nog meer jongelui met een technische aanleg dit onder wijs kunnen volgen. Dat geldt zowel voor de zeer begaafden als voor de zwak begaafden. Het odium, dat men op de LTS moet als men nergens anders terecht kan, was in het ver leden al fout, maar zal zeker in de toekomst „onzinnig" blijken. Als dan inderdaad wat meer ruimte beschik baar komt, dan zullen de komende twintig jaren misschien niet wat be treft het aantal leerlingen, maar wel wat het aantal mogelijkheden be reft, zeker dezelfde groei laten zien als die van de voorbije jaren Er is veel en lang gespeecht, zaterdagavond, toen de Kon. Harmo nie Euterpe eindelek de kampioenswimpel aangeboden kreeg, die ze bü het behalen van het landskampioenschap in Leiden had ver diend. Maar zulks gebeurt ook niet veel en als de Voorzitter van de R.K. Federatie van Diocesane Muziekbonden in Nederland Dr. J. Sweens daarvoor speciaal naar Venray komt en Venrays Har monie ook nog eens uitgenodigd wordt voor een officiële ont vangst op het gemeentehuis, dan kan het niet anders of de ene redevoering volgt de andere. OUDE REKENINGEN Dat begon al op Venrays stadhuis, waar Burgemeester en wethouders de intussen 108 jaren oude Harmonie plechtig ontving tussen de nieuwe stoelen en tafels in de voor die ge legenheid wel bar enige raadzaal. De Harmonie was een tikkeltje aan de vroege kant, waardoor men eerst enkele marsen moest spelen voor een leeg bordes, maar dat mocht alle maal de prettige stemming niet drukken, toen burgemeester Custers nogmaals zijn gelukwensen over bracht en een glaasje aanbood op de goede toekomst van de landskam pioene. Een glaasje, dat waar schijnlijk meer kostte dan rond 1900, want uit die tijd had Burgemeester Custers enkele rekeningen uit het Harmonie-archief gehaald en toen bleek deze bij de firma J. Verheugen 26 borrels en 2 glazen bier genuttigd te hebben voor de kapitale som van 1.49, terwijl ze enige tijd later van Brouwerij De Gouden Leeuw 3 ton nen bier berekend kreeg voor de somma van 33, Op de publieke tribune werd ver zucht: „O schone oude tijd WEINIG PUBLIEK Na de vriendelijke woorden over en weer, het glaasje en de sigaar op het gemeentehuis, was dan de vol gende „statie" de schouwburgzaal, die jammer genoeg niet 'uitverkocht' was, maar waar het bijna voltallige bestuur van de Limburgse Federatie en de besturen van de vele zuster verenigingen door de president van Venrays Harmonie welkom konden worden geheten. Zelfs het bestuur van de harmonie van Schinnen, waarmede Euterpe samenwerkt in de Benelux uitwisseling gaf acte de presence. En het was hier dat de landelijk voorzitter Dr. Sweens nog eens wees op de grote prestatie, die Venrays Harmonie geleverd heeft. Geleverd in een tijd, waarvan men zo dikwijls zegt, dat alle eigen initiatieven ver dwijnen, dat het verenigingsleven kwijnt en dat de belangstelling zo miniem schijnt. In zo'n tijd weet een harmonie onder deskundige leiding het te presteren op een concours dusdanige punten te bereiken dat ze afgevaardigd kan worden naar een landskampioenschap, waar het puik je van de Nederlandse amateur muziekbeoefenaars elkaar bekam pen. Dat feit alleen al is een uitver kiezing, die men niet te hoog kan aanslaan. En als men het dan pres teert ook daarvan de beste te wor den, dan mag men met recht en re den trots zijn, want dan hoort men inderdaad voortaan bij de besten. En Limburg mag zich gelukkig rekenen zovele van dergelijke corpsen te heb ben. Dr. Sweens wees er nog eens ten overvloede op, dat hoe goed een harmonie ook mag zijn, ze daarnaast moet weten dat de gemeenschap achter haar staat. Hij vroeg de leden niet te versagen. Er zijn nog twee wimpels meer te halen en hij hoop te van harte dat Venray ook die zou krijgen. Maar voor alles moet men behouden wat men heeft in goed on derling samenspel. Dan wordt de vrijtijdsbesteding van dubbele waar de Met een gelukwens aan bestuur en leden overhandigde hij de blauwe wimpel, die dirigent Steyvers met trots aan het vaandel van Venrays harmonie Euterpe hing. EXTRA POTJE Burgemeester Custers bood een enveloppe met inhoud aan, maar moest erkennen, dat gezien een landskampioenschap niet in de nieu we verordening was opgenomen, hij feitelijk buiten zijn boekje ging. Doch de aanwezige raadsleden had den zich bereids akkoord verklaard met deze extra-gift terwijl hij ver der in het vooruitzicht stelde dat de subsidie-regeling voor muziekcorp sen nog eens extra bestudeerd zal worden. De heer Rongen uit Horst-Ameri- ka bracht in welgekozen woorden de gelukwensen over van de Limburgse Bond, waarvan bijna het gehele be stuur aanwezig was. Ook hij wees op de grote en waardevolle rol. die een muziekcorps speelt in de plaat selijke gemeenschap en hoe ze een gezegende vrijetijdsbesteding is. Deken Loonen, die aanvankelijk niet geloofd had, dat Venray ooit landskampioen zou worden, bekende op de walingen zijns weegs terug gekomen te zijn, wat, aldus de heer Deken in zijn sympathiek speechje, geen schande is in deze tijd. Hij bracht dank over van de geestelijk heid en hoopte „ergens" nog een pot je te vinden, waaruit hij ook de landskampioenen een extraatje kon aanbieden President Laurensse was zeer dankbaar voor alle gelukwensen en felicitaties, maar ook voor de aange boden giften. Hij wees er nog eens uitdrukkelijk op dat een harmonie als Euterpe ongeveer 11.000,per jaar kost en dat dergelijke kapitalen, ondanks de ruggesteun, die het Ven rays publiek steeds geeft, toch wel eens zorgen baren Maar hij vertelde ook dat Ven rays harmonie behalve een concert voor radio en in België toch ook wil beginnen met concerteren voor eigen publiek, zodat men ook zelf kan ho ren dat de harmonie ook nog iets anders kan dan marsen FIJN PROGRAMMA Maar met een vlot gespeelde mars opende de harmonie dan een kort concert o.l.v. de heer Steyvers, waar in ze de beide concoursstukken bracht, waarin behalve de ouverture van Rossini ook de moeilijke Second Suite van Holst nog eens te horen was Een dankbaar publiek beloonde di rigent en muzikanten met een gul applaus en met een nieuwe mars werd dit muzikale gedeelte van de avond besloten, waarna nog een drukke receptie zorgde voor degenen die nog niet in de gelegenheid waren bestuur en leden geluk te wensen. V i* 1H® twee woningen met weiland te Vierlingsbi De Inspecteur der Domeinen te Venlo (tel. 04700- 16755), zal op dinsdag 16 april 1968, v.m. 11 uur, te zijnen kantore Kaldenkerkerweg 39, bij inschrij ving verkopen: Twee woningen met erf en tuin en een weiland gelegen aan de Grotestraat nrs. 2 en 4 te Vierlingsbeek, kadastraal bekend gemeente Vier lingsbeek, sectie B nr. 1751, groot circa 16.47 are. Te verkopen in drie ka»els en de massa De percelen zijn vry van huur. Bezichtiging op vrijdag 5 april a s. van 10-12.30 u. en van 14-16.30 uur. Tekening, voorwaarden en inlichtingen verkrijgbaar ter inspectie voornoemd, en ter plaatse op de dag der bezichtiging. 0,0° de ha it k roor iederéén Vrijdag 29 maart: in de Kruuse: 6.30 A koor; 7.00 hele koor. Zaterdag 30 maart: 4.45 gym. Beu kenlaan; 8 uur dropping ouders. Zondag 31 maart: 10.15 Hoogmis „zware jongens". Maandag: 1 april 6.30 sextet; 7.15 blokfluit; 7.45 zware jongens. Dinsdag 2 april in de Kruuse: 6.30 le en 2e stem A en B; 7.15 tenoren en bassen. Woensdag 3 april: 6.30 „Stoomcur sus". Donderdag 4 april: 6.30 le stem; 7 uur 2e stem; 7.30 tenoren en bas sen. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING ZONDAGSDIENST HUISARTSEN van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen ZONDAGSDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM PASTOOR POTHOF Leunseweg Tel. 2929 De zondagsdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. J. JANSSEN Pr. Bernhardstraat 66 Tel. 1504 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU Zuigelingenbureau kom van 23 uur maandag voor letters A t.m. I Dinsdag voor letters J t.m. R Woensdag voor letter S Lm. Z in bijgebouw. ZIEKENAUTO Bel. 04780 - 1592 (b.g.g. 2116) ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kru ij sen-Mees te ra Julianasingel 41-43 - Venray Tel. 1061 (04780 b.g.g. 1152 AANRIJDINGEN Bij de wegsplitsing Maashese- wegSmakterweg reed de brom fietsberijder J. rechtdoor en botste met zijn brommer tegen de verhoog de trottoirband op. De bromfietser kwam te vallen en bleef bloedend gewond liggen. Per ambulance werd hij overgebracht naar het zieken huis. Op de Middenpeelweg wilde de motorcrosser G. uit Doorn nabij de vluchtheuvel zijn auto met aanhang wagen keren omdat hij een verkeer de richting had ingeslagen. Juist bij dit keren werd hij door de achterop komende auto van een mede-crosser in de flank gegrepen. Hoewel er di verse personen lichte verwondingen opliepen was niemand ernstig ge wond en konden allen na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. Beide voertuigen werden zeer zwaar beschadigd. Op de kruising Marktstraat Schoolstraat vond een botsing plaats ómdat de voorrangsregels niet in acht werden genomen. D. uit Deur- ne kwam vanaf de Marktstraat en wilde de Schoolstraat inrijden, juist op het moment dat de personenauto bestuurd door K. uit Vierlingsbeek uit de Eindstraat kwam. De schade bleef bij tot het materiële beperkt De bromfietser C. reed door on verklaarbare oorzaak op de Merse- loseweg tegen een geparkeerde auto op. De bromfictsberijder bekwam di verse verwondingen, waardoor over brenging en opname in het zieken huis noodzakelijk werd geacht. DIERENOPTOCHT Ter gelegenheid van dierendag en van de in Venray te houden jaar vergadering van de afdeling Lim burg van de Vereniging tot bescher ming van dieren hield de afdeling Venray met medewerking van de politiehondenvereniging De Verdedi ger een goed geslaagde optocht van huisdieren door de kom van Venray. Vele huisdieren werden in de op tocht meegevoerd, keurig opgepoetst en vooral de jeugd toonde een uit gebreide kollektie. Bij het cultureel centrum werd bij loting vastgestelde prijsuitreiking ge houden, terwijl iedere deelnemer aan de optocht een herinnering kreeg aangeboden. ENQUETE BESCHERMING BEVOLKING In de komende week bezoeken de enqueteurs de woningen gelegen aan 1. Hardeweg 2. Kul ut weg 3. Kampweg 4. Kruitweg (nrs. 1 t.m. 13) 5. Hoopweg.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 13