Houd uw snelheid Grondaankopen en onteigeningen GOMMANS Woningverbetering Topgarde ~tep$arapi Politierechter ^topy»ra$e WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Renteloos geld in oude sok, waar is het goed voor? Nieuwe ambulancewagen wordt aangeboden VRIJDAG 22 MAART 1968 No. 12 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 d p. PRIJS PER KWARTAAL L- ABONNEMENTS- Vaorar 2JJ1 ER BESTAAN NOG VEEL MISVERSTANDEN Wie de bebouwde oppervlakte van de gemeente Venray van nu ver gelijkt met die van voor de oor log, die ziet dat er voor woning bouw, voor industrieën, scholen, wegen en andere doeleinden heel wat cultuur- en andere grond van toen is „opgeslokt"Grond, die dus van eigenaar verwisseld is, of doordat de gemeente in minne lijk overleg of door onteigening in bezit kreeg. Het blijkt dat velen nog steeds niet weten hoe een en ander in zijn werk gaat. Wie geen vreemdeling in Jerusa lem is weet dat deze „slokkerij" vooral sinds de oorlog enorm is toe genomen. Zowel in kom als in kerk dorpen is Venrays woningbezit ge groeid, zijn nieuwe wegen gekomen, nieuwe bebouwingen van allerlei soort. Het grootste gedeelte van de ze uitbreidingen hebben zich alle maal via bepaalde regels als men dat zo mag zeggen vertrokken. Er is een wederopbouwplan op gezet, er zijn later uitbreidingsplan nen gekomen, die weer later bestemmingsplannen werden. En voor deze plannen, die behal ve de goedkeuring van de Raad, ook moesten hebben en van alle mogelij- de goedkeuring van Ged. Staten ke Planologische Diensten, die ter inzage moesten worden gelegd voor de burgerij en waartegen deze be zwaren in kon brengen, voor die plannen kon dan uiteindelijk als alle instanties het er mee eens wa ren de gemeente dan de gronden aan gaan kopen die ze zelf niet in haar bezit had Hieruit blijkt dus al, dat in eerste instantie, dus bij de opzet van nieu we uitbreidings- en bestemmings plannen, óók zoveel als mogelijk re kening wordt gehoudenr-met de be langen van de mensen, die in zulk een plan gronden hebben liggen. SCHADELOOSSTELLING Van de andere kant is het natuur lijk billijk dat mensen, die in zulke plannen gronden kwijt raken, omdat die nodig zijn voor woningbouw, wegenaanleg e.d. Hiervoor een pas sende vergoeding krijgen. Een passende vergoeding, die niet alleen een tegenwaarde vormt voor het verlies van de grond en even tueel daarop staande gebouwen, maar ook voor mogelijke inkomsten derving, die uit zulk een grondver- lies ontstaat en voor andere schade, die hiervan het gevolg kan zijn. Hoe komt men nu aan een goede vast stelling van zulk een schadeloosstel ling? Voorheen ging ook de gemeente haar oor te luisteren leggen bij een deskundige als de Consulent voor grond- en pachtzaken; een man, die kwalitate que kon weten hoeveel ongeveer de grond in bepaalde buur ten wel waard was en die ook des kundig was inzake de andere scha- de-posten, die het gevolg zouden zijn van deze grondverkoop voor de ver koper. Hij wist van wanten over de waarde van gebouwen e.d. en aan de hand van zijn rapporten werd een betrokkene dan een prijs aan geboden. Later is de gemeente lid geworden van de Stichting voor taxatie-wezen, een stichting in het leven geroepen door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de LLTB. Ook deze stichting zorgde voor de nodige rap porten, die de schadeloosstelling re gelde. Nu op dit moment is ook deze Stichting niet meer, maar heeft men een van de mensen van deze Stich ting bereid gevonden de gemeente advies te geven. En op grond van deze adviezen wordt dan met de be trokkenen onderhandeld. ONTEIGENING „De gemeente heeft gemakkelijk onderhandelen", zo hoort men wel eens vertellen, „die krijgt toch altijd haar zin, want geven we het niet goedschiks, dan krijgt ze het wel kwaadschiks, want dan gaat ze ont eigenen. Inderdaad wordt bij iedere vast stelling van een bestemmingsplan SHELUNA OF SUPER SHELL BENZINE een voorlopig onteigeningsplan op gesteld. Zulks gebeurt echter op de eerste plaats om te zorgen dat als het bestemmingsplan uitgevoerd kan worden ook gebruik gemaakt kan worden van gronden, waarover men het misschien nog oneens is over de overnameprijs. De grond kan dan door de gemeente meteen in gebruik genomen worden, maar dat zegt nog niets over de prijs. Men weet dat het voorlopige ont eigeningsplan ter inzage moet lig gen en dat eventuele grondeigenaars en pachters hiertegen hun bezwaren kunnen indienen. Die bezwaren moet dan de gemeenteraad behandelen, waarna dan via Ged. Staten (waar bij ook al bezwaren ingebracht kun nen wórden) het feitelijke onteige ningsplan naar de Kroon gaat, die het al dan niet goed zal keuren Keurt de Kroon het goed dan moet binnen een jaar de onteigening aan hangig gemaakt worden bij de recht bank, die een commissie van des kundigen benoemt om eventueel uit spraak te doen over de werkelijke waarde van grond, gebouwen en an dere schade. Men ziet dus dan in deze hele pro cedure, hoe lang en moeilijk soms ook, terdege de rechten van de grondeigenaren naar voren komen en hoe deze bij verschillende in stanties, tot aan de Kroon toe, zijn rechten kunnen verdedigen en uit eindelijk de onpartijdige rechter vaststelt of het gemeentelijke aan bod inderdaad te laag. En zelfs te gen deze uitspraak kan men nog in hoger beroep gaanDe weg weliswaar lang en moeilijk, maar 't is beslist niet zo dat de gemeente al leen maar partij is bij een onteige ningsprocedure, de rechten van de andere partij worden op alle moge lijke manieren zo veilig mogelijk ge steld. Er zal de gemeente dus alles aan gelegen zijn om inderdaad de mensen een zo reëel mogelijk aan bod te doen, wil ze later geen moei te krijgen De tijd dat men probeerde voor een appel en een ei gronden los te krijgen zijn definitief voorbij, al heb ben ze misschien wel een wat vieze nasmaak achtergelaten Fiscaal bezi enis er geen verschil in behandeling tussen de schadeloos stelling, die bij onteigening wordt verkregen en het bedrag dat bij minnelijke verkoop wordt ontvan gen. De vergoeding is zoals we boven reeds zeiden in de meeste gevallen uit meerdere elementen sa mengesteld. In de eerste plaats kan de schadeloosstelling de tegenwaar de vormen van het verlies van grond gebouwen. Voorzover het de grond betreft, zal in het algemeen geen belasting verschuldigd zijn tengevolge van de werking van de landbouwvrijstelling. Voor de gebou wen geldt deze vrijstelling niet meer nè 1 januari 1965, zodat met name de waardestijging na deze datum tot de belastbare winst behoort. In de tweede plaats is er de in komsten-schadevergoeding. Met na me voor de pachter is dit een be langrijke post. Deze vergoeding is in zijn geheel belastbaar, aangezien het hier betreft een uitkering voor in de toekomst te derven inkomsten, die ook op een later tijdstip belastbaar zou zijn. Voorts kan de onteigenings-ver- goeding een groot aantal schaden bevatten, b.v. snijschade. Het land wordt daarbij door een weg gesne den, tengevolge waarvan men in het vervolg moet omrijden om het land te bereiken, of het wordt moeilijker vee naar een centrale melkplaats te brengen. Deze vergoeding kan van de boekwaarde van het overblijven de land worden afgeboekt. Aldus is de vergoeding niet belast. Een vergoeding wegens schadelij ke verkleining wordt op gelijke wij ze fiscaal onbelast gelaten; ook hier afboeking van de boekwaarde van het overblijvende land. Vergoeding wegens hogere exploi tatiekosten in de toekomst blijft om dezelfde reden onbelast. Over de vergoeding terzake van belastingschade pleegt nogal eens misverstand te bestaan. Bij het toekennen van een derge lijke vergoeding wordt beslist niet alle belasting vergoed, die door de onteigening ontstaat. De vergoeding heeft op die gevallen slechts betrek king, waar blijkt dat de vergoeding ineens zwaarder wordt belast dan in geval van „uitsmering" over jaren zou zijn geheven. Aangezien de uit kering ineens onder het verlaagde tarief van 20 pet. tot 40 pet. valt, is de kans op belastingschade niet groot. Dit is alleen het geval bij een gemiddelde belastingdruk, die lager is dan 20 procent. Beziet men de totale schadeloos stelling, dan blijkt dat deze ten dele belast en dus deels onbelast blijft. Voorzover de vergoeding belast is, wordt een bijzonder tarief van 20 tot 40 procent geheven. Teneinde nu te weten, welk deel belast is, zal een splitsing moeten worden aangebracht. Dit vormt al tijd een moeilijk probleem. Welis waar liggen er aan iedere vergoe ding een aantal berekeningen ten grondslag, maar uiteindelijk wordt de vergoeding veelal verkregen door loven en bieden. Achteraf is dus moeilijk te herleiden waaruit nu de vergoeding precies is samengesteld. Door schatting kan dit worden be paald, waarbij men er rekening mee moet houden, dat in het fiscale recht het wezen boven de schijn gaat. Met andere woorden: er wordt gezien waarvoor in werkelijkheid de ver goeding wordt gegeven. Dit is de meest billijke, maar ook vaak de meest omslachtige oplossing. VOOR ALLE MERKEN 1 RUCK-REPARATIE De afgelopen dagen blijken op een aantal boerenleenbanken ten platte- lande plotseling een aantal lieden flinke geldsbedragen op de spaar bank te hebben gebracht. De ver klaring voor deze onverwachte spaarzin van een aantal lieden is kennelijk het gevolg van de ontdek king van 80.000 gulden aan spaar geld, renteloos verstopt in alle hoe ken en gaten van een krot-boerde rijtje in Empel-Gewande, een ge- isoleerd Maasgehucht benoorden Den Bosch. Bekrompen opvattingen van geldbeheer verleiden honderden mensen ook uit verkeerd begrepen angst voor de belastingen hun spaargelden in de kast te houden, thuis op te potten of echt letterlijk nog in een oude sok te bewaren ach ter in de klerenkast, in een oude ka chel of elders in huis. Dat dat spaargeld niet alleen door diefstal, brand en vernieling door muizen enz. bedreigd wordt, maar ook renteloos blijft liggen en waarde achteruit gaat is duidelijk. Er is een aantal lieden, die niet diets gemaakt kan worden, dat hun zogenaamde zuinigheid en slimmig heid de wijsheid bedriegt. Wat in Empel-Gewande bij het wereldvreemde echtpaar Mimpe-van den Eng gebeurd is, gebeurt nog bij vele honderden, al hebben de mees ten het geld niet zo primitief ver stopt als deze bekrompen mensen. De Eindhovense CCB heeft globaal berekend, dat het op eenvoudige rente zetten a 3 procent opvraag baar spaargeld, van dit kapitaal van bijna 80 mille in Empel-Gewande, bij een rekening op een bank met rente op rente minstens een kapitaal van 110.000 tot 115.000 gulden had opgeleverd. De mensen hebben zich dus stomweg enkele tienduizenden guldens tekort gedaan. En de belas ting zouden daarvan echt maar een klein deel hebben ingepikt als in komsten van rentegelden. Het is goed deze raad eens alle mensen door te geven, die nog geld in een oude sok hebben liggen met alle ge varen van dien. Er zijn banken ge noeg waar U uw geld kwijt kunt. R.K. HUISHOUDSCHOOL „MARIANUM" VENRAY Op maandag 11 maart j.L werden op de Huishoudschool de getuig schriften uitgereikt aan de dames deelneemsters van de 2-jarige cur sus „Boerinnenbrevet". Aanwezig waren o.a. de H.E.H. De ken Loonen, mej. Kleuters (consu lente Limburgse Vrouwenbeweging Roermond), de Kringvoorzitster en Kringvoorzitter van de LLTB afd. Venray. De geslaagden zijn: Mevr. G. Arts-Janssen, Merselo H. Bonten-van Vegchel, Merselo G. Comelissen-Nabuurs, Leunen M. Janssen-Dircks, Leunen E. Direks-Slangen Leunen P. Goumans-Goemans, Venray M. Heldens-v. Neerven, Veulen M. Houben-v.d. Sterren, Leunen C. Janssen-v. Staveren, Oostrum T. Jenniskens-Janssen, Leunen Th. v. Kempen-Houben, Leunen S. Linssen-Zeegers, Oostrum J. Reintjes-Jenniskens, Leunen A. Rutten-Claessens, Wanssum P. Thielen-Willems, Veulen Mej. M. van Osch, Merselo De 28-jarige noemde zich agra risch assistent en moest terechtstaan, omdat hij met een „hoestbui op wie len" in een mistbui terecht was ge komen en volgens de wettelijke voorschriften zijn grote lichten liet branden. „Dus ik had maar zonder licht door moeten rijden...." schamperde hij nu. „U had in die omstandigheden he lemaal niet moeten rijden", begon de politierechter. „Ik kon hem niet in de mist op de weg laten staan zonder verlichting. Ik moest volgens de wet verlichting voeren. „Maar er staat nergens in de wet, dat u verplicht bent andermans accu te stelen en er staat nergens, dat u verplicht bent in een auto te rijden!" „Ik reed al voor het ging misten en wie weet, hoeveel mensen ik het leven heb gered met die accu. An ders hadden ze zich te pletter gere den op een onverlichte auto." „Het had anders niet veel gescheeld of u had uzelf te pletter gereden met dat wrak. Er deugde maar heel wei nig van die auto. Waar had u dat oude beestje opgeduikeld?" Het bleek, dat deze landarbeider een mooi uitziend wagentje voor een prikje op de kop had getikt bij een autosloperij. Zelf had hij er weken lang aan geprutst om er weer enige beweging in te krijgen, maar toen de politie het karkas na de diefsal van de accu eens wat nader bekeek, ver toonde de stuurinrichting een grote speling, werkten richtingaanwijzers en claxon helemaal niet, bleken de banden te glad te zijn en spoot al leen de ruitensproeier een krachtige straal water uit, maar dan in het gezicht van de verbalisant omdat de voorruit ontbrak. „U vormde samen een groot ge vaar op de weg", oordeelde de rech ter, „de auto omdat die elk ogenblik een ongeluk kon veroorzaken en u, omdat u links en rechts de onder delen uit andere wagens nikte." „Ik heb alleen een accu opgezocht en die wilde ik lenen en de volgen de dag terugbrengen." „Jawel, maar die nieuwe auto waar u die accu uithaalde, was die zelfde dag ook beroofd van vier wie len met nieuwe banden, van een im periaal, van een buitenspiegel, van een claxon en van een bermlamp." „Daar heb ik niks mee te maken!" stoof de agrarisch assistent op. „Jawel", wees de politierechter hem terecht, „u behoort nu juist tot dat gilde autoslopers, dat er op uit is om stilstaande wagens langs de weg maar eens te ontdoen van aller lei accessoires die zij zélf goed me nen te kunnen gebruiken. Die nieu we auto was daar dezelfde dag even neergezet door een notaris, die in verband met de mist liever de bus genomen had en de volgende dag zijn auto weer op kwam halen. Toen was er letterlijk niets meer over van de onderdelen die nu eenmaal nood zakelijk zijn om een auto te kunnen laten rijden." De officier van justitie hield een vlijmscherp requisitoir, waarin hij de mentaliteit hekelde van het soort lieden, dat boven zijn stand wil le ven en geen genoegen wenst te ne men met fiets en bromfiets. Om zelf met hun luie lichaam in een slee te kunnen rondtuffen, brengen zij de verkeersveiligheid opzettelijk in ge vaar door allerlei wrakken op te ka lefateren en opnieuw op de weg te brengen. Bovendien rijden zij op kos ten van anderen, door de benodigde onderdelen niet te kopen, maar uit andere auto's te stelen. Hoe die kost bare automobielen van anderen dan achterblijven, interesseert hen hele maal niet. De officier meende, dat zulke figuren maar enige tijd uit on ze samenleving moesten worden ver wijderd, dat hun de rijbevoegdheid voor lange tijd moet worden ontno men en dat zo'n gevaarlijk rijdende doodskist voor altijd van de weg dient te worden verwijderd. Daarom vorderde hij een gevangenisstraf van zes maanden onvoorwaardelijk, ont zegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar en inbeslagneming en ver nietiging van het voertuig. „Ik heb de accu toch terug gege ven!" riep de boerenknecht uit. „Dat was geen diefstal. Ik had 'm eerlijk geléénd." .Oneerlijk geleend", verbeterde de rechter, „want de eigenaar vond het niet goed. En dat is ook diefstal." En hij vonniste conform de eis. Mag ik dan nog wat onderdelen uit de auto halen, voor dat die ,En dan zeker voor een ander wrak gebruikenGeen sprake van." ,Dan gaan ik in hoger beroep", zei de verdachte en draaide zich boos om. VOOR MEUBELEN EEN ZAAK VAN VERTROUWEN LANGSTRAAT 61 TEL. 1281 IN HET KADER VAN BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID De regering heeft in november in het kader van de bestrijding van de regionale werkloosheid onder meer besloten de faciliteiten voor de sub sidiëring van het verbeteren van woningen o.a. in Limburg tijdelijk belangrijk te verruimen. Tevens werd voor de duur van deze maatregel de verbetering van agrarische bedrijfs ruimten mede in deze premieriege- ling betrokken. Uit de talrijke premie-aanvragen, die inmiddels bij de onderscheidene gemeentebesturen werden ingediend, blijkt dat voor vorenbedoelde rege ling zeer grote belangstelling be staat. Het overgrote deel van de in gediende aanvragen dateert van de laatste twee maanden. Het effect op de arbeidsmarkt zal zich derhalve, naar mag worden verwacht, gedu rende de eerstkomende maanden duidelijk doen gevoelen. In verband met deze verheugend PANNE? 1032 BELLEN! Zoals wij ook reeds meldden on der het artikel over de motocross op de Heide zal zondag bij die gelegen heid de nieuwe ambulancewagen worden aangeboden aan de Venray- se afdeling van het Nederlandsche Roode Kruis. Zoals bekend heeft Venray bij ge legenheid van het honderdjarig be staan van het Nederlandsche Roode Kruis in een grote aktie bijna 10.000,bij elkaar gebracht voor een nieuwe ambulance-wagen voor de plaatselijke afdeling. De wagen, die het Roode Kruis voor haar oefe ningen e.d. ter beschikking had, was in dusdanige staat, dat vernieuwing en verbetering zeer noodzakelijk was en het was dus een zeer zinvol ca deau dat Venray de plaatselijke af deling aanbood. Voordat echter een nieuwe wagen was aangekocht, verbouwd en inge richt is natuurlijk wat tijd voorbij gegaan, maar nu staat de nieuwe Ford Ambulance-wagen dan ook ter beschikking van de Roode Kruis- afdeling en daarmee ook voor Ven ray zelf. Zoals bekend bestaat er al een kontakt met de Stichting Zie ken vervoer in Venray een kon- takt. dat in de toekomst nog meer versterkt zal worden dat het mo gelijk maakt dat ook deze ambulan ce-wagen wordt ingezet op tijden dat de ziekenwagen van de Stichting niet kan of elders is. Zondag wordt deze nieuwe wagen voor het eerst ingezet in de Heide, bij het motor-festijn dat daar ge houden wordt. Vooraf aan deze mo tocross zal dan de overdracht van de wagen plaats hebben. Om kwart voor twee zal namens het aktie- comité de wagen worden aangebo den aan de oud-voorzitter van de plaatselijke Roode Kruis afdeling, de heer Frakne, die dan op zijn beurt weer de wagen zal overdragen aan de plaatselijke colonne. Het ligt in de bedoeling dat voor zover men de nieuwe ambulance niet bij dit motorfestijn gaat bezich tigen, men toch de kans krijgt deze nieuwe aanwinst wat nader te be kijken. De wagen zal namelijk bin nenkort U hoort hierover meer worden opgesteld op het Hensenius- plein, waar hij dan te bekijken is. grote belangstelling is het noodzake lijk tijdig een duidelijk inzicht te krijgen in het totaal van het premie bedrag, dat met de ingediende aan vragen is gemoeid. Daarom is beslo ten, dat voor alle aanvragen, die na 1 maart 1968 op de voet van deze tijdelijke regeling bij de gemeente worden ingediend, de bepaling om trent het tijdstip waarop met de werkzaamheden kan worden begon nen zal worden gewijzigd. Voortaan zal men eerst bericht van de Hoofd ingenieur-Directeur van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie moeten afwachten, al vorens met de werkzaamheden kan worden aangevangen. Wordt met het werk begonnen voordat bericht van de Hoofd ingenieur-Directeur in de provin cie is ontvangen, dan zal geen aan spraak op premietoekenning kun nen worden gemaakt. Voor het overige bleven de huidige bepa lingen van de tydciykc regeling ongewijzigd. Ter vermijding van misverstand zij opgemerkt, dat voor aanvragen die bij de gemeente werden inge diend vóór het sluiten van de dienst op 1 maart 1968 de oude bepaling blijft gelden, dat aanstonds met het werk kan worden begonnen. GESLAAGD Voor semi-arts slaagde aan de Medische faculteit te Rotterdam de heer A. Receveur. KANARIEVERENIGING DE HUISVRIEND Maandag 25 maart algemene leden vergadering in café „In den Engel", aanvang 20.00 uur. Daar er geen bij zondere agendapunten zijn, vragen wij aan de leden: wie van jullie ver telt eens wat over de kweek? Er is ook weer gelegenheid om ringen te bestellen. Wij verwachten weer een trouwe opkomst. DIERENDAG EN JAARVERGADERING Op zaterdag 23 maart a.s. zal in Hotel Kemps te Venray de jaarver gadering worden gehouden van de Limburgse vereniging tot bescher ming van dieren. Naast de gebrui kelijke jaarverslagen zal er bestuurs verkiezing worden gehouden. Aftre dend zijn de heren A. Janssen, Heer len; L. Casteleins, Geleen en W. Steinman, Gennep. Als hoogtepunt is voor die dag gepland een optocht van huisdieren. Over de verzorging der dieren zal een deskundige jury oordelen en prijzen toekennen. BRAND BIJ PAS GETROUWD PAAR De eerste nacht dat het echtpaar Flinsenberg-Munsters in zijn woning sliep aan de Timmermannsweg te Ysselsteyn zij waren op 16 maart in het huwelijk getreden brak brand uit, waarschijnlijk door een defect in de petroleumkachel. Het jonge paar kon zich ternau wernood uit de brandende woning redden. De woning brandde geheel uit. De inboedel, waaronder alle hu welijksgeschenken, ging verloren.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9