Toch meer scheiding Nieuw orgel voor de Vredeskerk te Venray kom even naar DE WASC0MAATI! ~Zop£ara£e Nieuwbouw kerk te Smakt Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit Peel en Maas SIMGA1000 VRIJDAG 15 MAART 1968 No. 11 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 10S0652 ADVERTENTIEPRIJS 11 ct p. a PRUS PB KWARTAAL i— ABONNEMENTS- Van> US) INGEZONDEN: Uw „overpeinzing" van vorige week n.a.v. het uittreden der zgn. radica len, zou de schijn kunnen wekken alsof Venray in politiek opzicht zwaar onverschillig zou zün. Al staat Venray heus niet vooraan in politieke ijver, van de andere kant is het zo dat de huidige situaitie niet bepaald uitmunt door helderheid....! Een deel van de radicalen, niet eens alen, zijn dan tenslotte toch uit de KVP getreden en willen een aparte groep vormen. Er komt dus een nieuw partij(tje) bij. Dit alles ter verduidelijking van het Neder landse politieke leven. Al het opgen van „wijze mannen" om een breuk in de KVP te voor komen heeft na vele weken touw trekken dan toch niet tot het bewa ren van de eenheid kunnen leiden. Er waren toch grote concessies ge daan aan de groep radicalen, die een vertegenwoordiging in het partijbe stuur kon krijgen van niet geringe sterkte en drs. Bogaers himself als vice-voorzitter. Maar dit kwam blijkbaar toch niet voldoende tege moet aan het machtsverlangen van de heren. Dat is het vreemde bij deze radi cale democraten, dat zij zich niet wensen neer te leggen bij inzichten van een meerderheid, zo lang de pro paganda van eigen inzichten nog niet voldoende aanhangers heeft we ten op te leveren, maar dat zij óf zelf over die meerderheid willen heersen óf anders volkomen op eigen benen willen staan. Ogenschijnlijk lijkt het nu, dat de thans geschapen situatie zou bijdra gen tot meer duidelijkheid over het gezicht van de KVP en dus ook tot meer duidelijkheil bij regeringsvor ming e.d. Ik waag dat nog wel te betwijfelen. Hoe meer partijen immers, hoe moeilijker het steeds zal zijn om een hechte regeringsmeerderheid te doen ontstaan, hoe meer de uiteindelijk samenwerkende partijen ook tot compromissen zullen moeten komen. De uitgetreden radicalen drijven de KVP nu theoretisch in de meer con servatieve hoek. Theoretisch, want anderzijds zal het partijbestuur ver moedelijk willen trachten die radi calen zoveel mogelijk wind uit de zeilen te vangen, het programma dus zo progressief mogelijk opstellen zonder socialistisch te worden. De katholieke radicalen hopen nu dat de radicalen uit de beide andere confessionele partijen zich bij hen zullen aansluiten en men tot één groepering kan komen. Dat zou dan worden een progressieve, althans ver naar links staande partij op christelijke grondslag. Als dit laatste er niet bij zal horen, dan wordt de uittreding nog vreemder, want waar om zich dan niet zonder meer ge- Bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest dat pastoor W. Gee- rits met Pasen hoopt te vieren, wil men deze bouwpastoor „het „stamkapitaal" aanbieden voor een nieuw orgel in zijn Vredeskerk. In samenwerking met kerkbe tuur en parochieraad zal een aktie- comité komende weken verschillende akties gaan ondernemen om te komen tot dit stamkapitaal. Het kerkbestuur heeft zijn keuze laten vallen op een pijporgel van 13 registers met uitbouwmogelijkheden tot 17 registers, te leveren door de orgelbouwers Gebr. Verschuuren uit Heythuisen. De kosten hiervan zul len omtrent 35000.bedragen. Voor een deel van deze kosten zal men een lening sluiten, voor een an der deel zal het feestgeschenk dienen dat Pastoor Geerits met Pasen zal worden aangeboden. In de week van 18 maart zal elk gezin uit de Chris tus Koningparochie bezocht worden voor haar bijdrage in dit feestge schenk. Maar het aktiecomité hoopt ook van buiten de parochie gelden te ontvangen, waar velen gebruik maken van de Vredeskerk en waar Pastoor Geerits door zijn adviseur schap van vele organisaties ook bui ten zijn parochie altijd klaar staat voor de mensen. Het opgerichte orgelcomité zal in verschillende akties ook deze men sen in deze inzameling betrekken. wend tot D '66 of PvdA, om althans de verbrokkeling niet nóg groter te maken? Wat de radicalen nu precies willen is ook nog zo vaag. Zij spreken wel over een progressiever opstelling, maar wat dit dan precies zal zijn, anders dan D'66 of PvdA bedoelen, dat is nog altijd niet duidelijk ge worden. Het zal trouwens ook wel weer zo zijn, dat ook in de radicale groeperingen, zowel bij KVP als ARP men niet gelijk gezind is, de een meer denkt in de richting van b.v. D'66, de ander in meer socialis tische richting. En dan kan ook dat weer tot versnippering leiden als men even konsekwent alléén de eigen politiek ideën wil volgen. Die afsplitsing uit de grote par tijen leidt er toch bepaald niet toe om meer duidelijkheid te brengen bij toekomstige verkiezingen en re geringsvorming. Er zullen straks nog een of meer partijen meer zijn, die nog meer hulp aan ontwikkelings landen als hun progressieve ideaal in hun vaandel schrijven of minder uitgaven voor defensie of nog meer staatsbemoeienis op verschillend ge bied. Het wordt er de kiezer alleen maar moeilijker door gemaakt om te bepalen welk partijtje ieders ideeën nu wel het beste nabij komt. In plaats van naar grotere eenheden zijn we eerder op weg naar meer kleine en vroegere perioden hebben al aangetoond hoe dit de regeer kracht van het land bemoeilijkt. Men krijgt er onwillekeurig de in druk van, dat het meer gaat om eigen aanzien en om liever de eerste viool te willen spelen dan zich te willen voegen naar een meerderheid volgens democratische principes. Al vloeit dit alles uit het demo cratisch bestel voort, men kan niet zeggen dat de democratie erdoor ge diend wordt. Integendeel, het lijkt meer op een hang naar macht dan naar gezamenlijk de beste wegen zoeken voor een verdere ontwik keling, zoals een democratisch be stel bedoelt. R IJ B E W I J S DAF KOPEN HINDERWET openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Chevron Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V., Con- radkade 178, Den Haag om vergun ning tot oprichting van een opslag plaats voor het afleveren van motor brandstoffen aan de Wanssumseweg, kadastraal gemeente Venray sectie E nr. 2913. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van A. W. F. Swinkels, Heidsepeelweg 9, Heide-Venray om vergunning tot oprichting van een pluimveefokkerij en -houderij met een propaaninstallatie aan boven genoemd adres, kadastraal gemeente Venray sectie H nr. 719. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van J. Dobbe, Kemp- kensberg 1, Ysselsteyn-Venray om vergunning tot oprichting van een varkensfokkerij en -houderij met een propaaninstallatie aan bovenge noemd adres, kadastraal gemeente Venray sectie H nr. 2754 en 2753. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften wor-, den mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde te houden op 25 maart 1968 om 15.00 te houd enop 25 maart 1968 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 4 maart 1968. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris Deze week is het kontrakt gete kend tussen het kerkbestuur van de Smakt en het aannemingsbedrijf Koenen uit Holthees voor de bouw van de nieuwe kerk in Smakt. Hier over berichtten wij reeds vorige week. Men hoopt volgende week met de nieuwbouw te beginnen, waarvan de aannemingssom een kwart mil joen bedraagt. Volgend jaar maart hoopt men de de St. Jozef bede vaartgangers in deze nieuwe kerk reeds te kunnen ontvangen. van 16 maart 1918 Venray. - Ingaande 16 Maart is het Post- en Telegraafkantoor openge steld van 8 uur v.m. tot 7.30 n.m. In de laatst gehouden vergade ring van bouwvakarbeiders werden tot bestuursleden gekozen de heeren Bexkens, A. van Hout en W. Deckers. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. Deckers. In de Zondag gehouden verga dering van de Fokvereeniging „Een dracht" alhier, werd definitief beslo ten tot het bouwen van een stieren- stal bij A. Weys aan de Steeg. De hiervoor benoodigde materialen zijn bereids aangekocht, zodat binnen kort met bouwen zal worden aange vangen. Verschillende nieuwe leden sloten zich nog bij deze nuttige ver- eeniging aan. Kattenopkopers. - Te Tiel wor den katten opgekocht tegen prijzen loopende tot 8,—. Het is enkel om de huiden te doen al zal wellicht het vleesch terecht komen in andere dan hondenmagen. Verlooren: een schoenkaart L95 een bon van 2.50 en eenige rijst- en gortbons op 12 Maart. Terug te bezorgen aan het Bureau van dit blad of bij Jac. Heidens, Klein Oirlo. Onze broodvoorziening. - In zijn groote rede heeft minister Posthuma in de Kamer verklaard, dat de stand van de graanlevering zóó is, dat de broodvoorziening voor een maand langer is verzekerd dan is geraamd, nJ. tot de maand Juli. Veevoeder. - Veevoederartike len, die in de maand Maart worden toegewezen, zullen door de Regee ring worden afgeleverd, tegen de na volgende prijzen: maïs 21,haver 21,erwten en boonen piksel 21,kanariezaad 26,voer- gerst 21,voerboonen 26, voererwten 26,-, raapkoeken 29,-, alles per 100 KG. Zemelen, grind en gries, zoowel gemengd als onge mengd 15,haverafval 12, regeeringsvoermeel 19,schilfers van inlandsche raapkoeken 29, Kolendistributie. - Een geheel nieuwe bepaling is, dat voor kook- doeleinden 20 kub. m. gas zal wor den beschikbaar gesteld, vermeer derd met 2 kub. m. voor eiken be woner der aangesloten woning. Voor I kub. m. gas kan 4 KWU electrisch licht worden ingeruild met dien ver stande, dat niet meer dan 30 kub. m. gas mag worden afgestaan. Varkens- en kippenvoer, zuiver droge runderpensen bij groote en kleine partijen verkrijgbaar bij Fir ma Wed. A. Peeters, Horst. Tabaksplantage. Steller dezes, goed op de hoogte met tabakscul tuur, ook fermenteeren, wenscht met H.H. kapitalisten in onderhandeling te treden om een tabaksplantage op te richten. 4.000,per HA. gega randeerd. Brieven onder Lett. J. S. bureau dezer. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedge vonden: vast te stellen een maxi mum-kleinhandelsprijs voor Calcium Carbid van 1.65 per K.G. netto, ex clusief verpakking. Vast te stellen de maximum kleinhandelsprijs voor al le worstsoorten, zonder uitzondering op 1.10 per K.G. Vast te stellen de volgende maximum kleinhandelsprijs voor uitgewogen jam of marmelade. Pruim appeljam 92 cent per K.G., 10 cent per 1/10 K.G., frambozen- en bessenjam, kersenjam, aardbeienjam, roode bessenjam, reine-claude jam en oranje marmelade 1.02 per K.G., II cent per 1/10 K.G. Vier deuren. Lage prije. Goedkoop In onderhoud. Blijvend hoge Inrullwaarde. Garage F.A. LINDERS Venray Zuidsingel - telefoon 04780 1593 of 1683 dealer voor Venray en Wanssum 62 Er is 'n wijs spreekwoord dat zegt: al te goed is buurmans gek. En dat is voor de zoveelste maal weer eens bewezen voor de politierechter, waar twee dames het middelpunt waren van een rechtsgeding. Twee dames, die buurlui waren. En U weet hoe dat gaat: de ene keer dik bevriend, de andere keer - als er wat ruzie is onder de kinderen - of wat „mot" over een lange kegel avond - minder „dikke vriendin nen. Maar ze kenden eikaars gebre ken en eikaars goede dingen; en om dat een ander spreekwoord zegt: 'n goede buur is beter dan een verre vriend, blijven ze toch bij elkaar met hun eigenaardigheden, maar ook met hun kopje koffie onder-een. Zo was er van onze dames geen misprijzend woord te zeggen geweest en waren ze waarlijke modellen ge weest van goede buurvrouwen als er niet... Dat woordje "als" heeft al zoveel akelige dingen op zijn geweten en zo ook hier. Buurvrouw rechts snotterde. Haar geblaf was door de hele buurt te ho ren en haar verkoudheid scheen he meltergend te zijn.... Maar de was moest gedaan worden, de kinderen moesten eten hebben en dus kon zij niet het bed in. Integendeel, ze stond achter de wasmachine te hoes ten, zó dat het buurvrouw links erg naar om het hart werd. En als ze dan later met tranerige oogjes nog steeds blaffend de was staat op te hangen, kan buurvrouw links de el lende niet langer aanzien noch ho ren. Ze duikt in al haar goeiigheid in haar apotheekkastje, waarin naar ze meende een paardemiddel moest liggen, dat ze eens - lang geleden - van de apotheker gekregen heeft voor haar man die toen zwaar ver kouden was „Driemaal daags, zolang als nodig is" stond er op het spanen doosje dat ze eindelijk uit het kastje op dook. Hiermede werd manmoedig naar buurvrouw rechts getrokken, met de goede raad dat paardemiddel maar vlug te gebruiken om van die ellendige hoest af te komen. „Mijn man was twee dagen daarna weer zo fit als een hoentje...." was de aan sporing. Buurvrouw rechts, die van ellende nauwelijks de was opgehangen kreeg voegde de daad bij het woord en ze slikte meteen maar drie pillen ten einde het paardemiddel nog actiever te doen zijn Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 Het is een drama geworden, want buurvrouw links had de verkeerde pillen gepakt, in al haar haast. Het was inderdaad een paardemiddel ge worden in die zin, dat buurvrouw rechts rustig op de WC kon blijven zitten, want telkens als ze maar aan hoesten durfde denken moest de weg naar de WC zo rap mogelijk afge legd worden... Het is een drama geworden, schre ven we hier boven, want buurvrouw rechts - toch al ellendig van haar hoesterij - werd nog ellendiger en daar heeft buurvrouw links weet van gehad. Toen buurman rechts na melijk thuis kwam, lag het hele huis nog overhoop env ond hij zijn dier bare ega op de WC. En door de deur heen heeft ze hem het verhaal ver teld van de vergiftigings-pogingen. Hierop is buurman rechts zo buiten alle proporties giftig geworden, dat hij over de schutting heen eens pre cies vertelde wat hij dacht van die giftmengster van links.... De buurt luisterde gespannen toe en lachte er stiekum om. Toen is buurvrouw links in het ge weer gekomen tegen buurman van rechts, omdat ze zich door zo'n on dankbare hond niet liet beledigen. „Dat heb je er van als je iemand wilt helpen" klaagde de behulpza me buurvrouw, en fris van de lever vertelde zij wat zij wel dacht van buurman rechts, die een doodzieke vrouw toch de was liet doen... of er geen gezinshulp bestond. Het einde van dit lied is dat de politie er aan te pas gekomen is. Die is met de overgebleven pillen naar een apotheker gegaan, die inderdaad bevestigde dat het een paardemiddel was tegen verstoppingmaar niet tegen de hoest. Dót wis buurvrouw rechts intussen ook. Enfin, er is 'n procesverbaal opgemaakt, eerst we gens toebrengen van opzettelijk let sel, maar dat is ingetrokken omdat toch wel duidelijk was dat de buur vrouw van links uitsluitend goede bedoelingen had en zeker niet van plan was buurvrouw te „mishande len". Zo bleef tenslotte een ordinai re burenruzie over, die beloond werd met 25 boete voor elk der beide partijen - vanwege de trammelant die de politie er mee gehad heeft Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9