TUMMERS Vlamingen en Walen 2SO: Verwen met goud DUIVENSPORT WANDELSPORT S.V.V. NIEUWS s.v.v. JEUGD i I I TUMMERS-t PHILIPS (lamps eniay M.H.C.V. TAFELTENNIS S.V. IEUNEN SVV Veteranen W..,J de taal is: gans een volk DE MOIENWIEKERS D Op een Philips-tv ziet u het veel beter: zwart op wit, Direct Vision-beeldbuis, eenvoudige drukknopbediening etc. En hoe voor delig ons aanbod ook is, het is en blijft superieure Philips kwaliteit. Iedere morden en iedere avond men kan er de klok op geiyk zetten rijden by de N.V. Inalfa de bussen voor waarmede zo'n kleine 40 Belgen van en naar hun werk gebracht worden. Van Maaseyk, van Hasselt en die kanten komen deze mensen. Een re portage hiervan te maken was de opzet, maar we zyn midden in politiek verzeild geraakt, die nu eenmaal het Belgische leven van vandaag-de-dag beheerst. Terwijl het busje naar Maaseyk hobbelt, wordt de Belgische politiek besproken. De regering van den Boeynants heeft het loodje moeten leggen en wie weet hoe lang de kabinetscrisis duren zal? Want de oorzaak is of ficieel: verschil in beleidsvisie op de toekomst van de Leuvense Univer siteit, maar natuurlijk is het weer de aloude taalstrijd, die heel het poli tieke (en ook het maatschappelijke, ja zelfs het kerkelijke) leven ver ziekt! België is niet het enige meertalige land. Maar in géén land is de taal strijd zo hevig als in België, werkt hij door op schier ieder gebied. Dat komt doordat, indien ergens, men zeker hier kan zeggen „De taal is gans een volk". Want het taai vaandel wappert boven een gans le ger van Vlamingen, vast besloten hun recht te verkrijgen. De behandeling van het Vlaams in België ziet men in een lijn met de behandeling van het Vlaamse volks deel. Naarmate de Vlamingen zich krachtiger doen gelden weren zich ook de Walen en trachten hun ver worvenheden vast te houden. Kon rrven voorheen enkel bij de Vlamin gen van separatisme, van een stre ven naar afscheiding spreken, ook bij de Walen heeft men deze gelui den al vernomen! „ON PARLE FRANCAIS' De oorzaak van al deze narigheid ligt in de historie. Vlaanderen, in alles op Nederland georiënteerd, werd na de Belgische Opstand hier van afgescheiden en werd met Wal lonië één (kunstmatig) koninkrijk, dat nimmer een volslagen eenheid is geworden. Zelfs het gedeelte leed van twee bezettingsperioden heeft dat niet kunnen bewerkstelligen. De Belgische Opstand was een op stand tegen Nederland. Alles wat aan Nederland herinnerde, was vrij- andig. Men oriënteerde zich op de bondgenoot, Frankrijk. En Frankrijk was een groot land, met een hoog ontwikkelde cultuur. Wat had men van Nederland te verwachten? Trou wens, in Nederland waren er vele ontwikkelde lieden, die er prat op gingen nimmer Nederlands te lezen, tenzij het moest. Beschaafde mensen spraken Frans. Het Vlaams was da ook niet meer dan „een lelijk dialect" voor armen en boeren. DE VLAMINGEN De Vlamingen kwamen het ter dege aan de weet, dat ze niet mee telden. Wie geen Frans sprak, zat er naast. Werd hy in een rechtsgeding betrokken, dan verstond hij geen woord. Vlaamse soldaten dienden onder Frans sprekende officieren. Tijdens Wereldoorlog I werd dat een ietsje beter toen Vlaamse archi visten, die zich doqr de Duitsers lie ten bepraten en met hen gemene zaak maakten. Gemakshalve wreef men dit „landverraad" héél de Vlaamse beweging aan. En er zaten fascistische elementen in de Vlaamse strijdgroepen. Ook in de Tweede Wereldoorlog openbaar de zich dat weer. Maar nu kon men het niet op „de Vlamingen" gooien, want bijzonder gehaat maakten zich de (Waalse) Rexisten onder Léon Degrelle! Gouden manchetknopen. Een klein accent dat direct distinctie en persoonlijke stijl aangeeft. Karakteristiek en man lijk mooi. Prijzen in goud vanaf f 90.- In goud op zilver vanaf f 12.50 GROTESTRAAT 16 - VENRAY TELEFOON 04780 -1261 Langzaamaan won het Vlaams terrein en kwam men, met veel moeite en incidenten, tot het vast stellen van een „taalgrens". BRUSSEL Brussel, de hoofdstad, bleef ech ter een Franse stad, waar men in het Vlaams een vraag kan stellen en in het Frans antwoord krijgt. De ambtenaren moeten eigenlijk twee talig zijn, maar duidelijk is te mer ken dat men het Frans prefereert. Dat zit natuurlijk weer de Vla mingen dwars, die er zich zeer kwaad over kunnen maken wanneer een Nederlander „Bruxelles" schrijft in plaats van Brussel. Wanneer een pastoor in een bad plaats een Franse dienst houdt voor Frans-sprekende badgasten, wordt er herrie geschopt. Ook in de kerk vreet de strijd door. Aan het adres van het Hoogwaardig Episcopaat worden de scherpste beschuldigin gen en zelfs de grofste beledigingen geuit. De taalstrijd maakt geen halt voor de kerkdeur. Dit alles is getrokken in een zeer emotionele sfeer, men kan er niet rustig, zakelijk, objectief over pra ten. LEUVEN De Vlamingen willen sinds lang de universiteit in de Vlaamse stad Leuven maken tot een geheel Vlaamse Universiteit Nu is tweetalig. Tussen beide groepen studenten heerst geen studentikoze vriendschap, maar verbitterde vij andschap. Men wil dat de Fransen een eigen universiteit in het Waalse gedeelte stichten en probeert zelfs, de Walen voor dit plan te winnen. De beslissing hierover berust bij het Belgische episcopaat, dat vóór tweetaligheid scheen te zijn, maar die eenheid is alweer opgebroken. Bisschoppen en regering spelen el kaar de bal toe, maar niemand wil hem houden. Terecht, want nu de regering geprobeerd heeft de zaak op te lossen, is ze prompt uit elkaar gespat. Het gaat niet om Leuven alléén. Het gaat in België nooit om een zaak alléén. Altijd speelt de taalstrijd op de achtergrond mee! SPORT Uitslagen zaterdag 24 febr.: Molenwiekers 1Molenwiekers Al Molenwiekers com.Veteranen 2-1 Zaterdag speelde een combinatie tegen de afd. veteranen. De oudjes verloren, ondanks dat ze maar met 10 man waren, maar met 2-1. Op vallend was wel dat de veteranen maar één kans kregen en ook uit gedoelpunt werd, terwijl de combi natie legio kansen nodig had om 2x te scoren. Programma voor zondag 3 maart: Meterik 1Molenwiekers 1 2.30 u. Molenwiekers 2Holthees 1 2.30 u. Molenwiekers 3Wanssum 3 12.00 u. Het le elftal gaat naar Meterik om daar de strijd aan te binen te gen de club van die naam. Bezorgd vragen wij ons af of alle spelers van het le elftal er zich van bewust zijn dat er twee uit hun afdeling degra deren. Men verwacht dat al de elf spelers zich a.s. zondag voor de vol le honderd procent zullen inzetten. Vertrek vanaf clublokaal om 13.30 u. Ons 2e elftal krijgt bezoek van Holthees. In dit duel verwachtten we minstens 1 puntje voor onze jon gens. Voor ons 3e elftal staat de thuis wedstrijd tegen Wanssum 3 op het programma. Afd. Jeugd Programma zaterdag 2 maart: Molenwiekers AVenray 5 15.00 u. Afd. Veteranen Voor de afd. veteranen staat voor zaterdag 2 maart de uitwedstrijd te gen Deume op het programma. Aanvangstijd en vertrek wordt be kend gemaakt aan clublokaal Thie- len. We verzoeken de veteranen donderdagavond na plm. 9 uur zich te gaan overtuigen of ze moeten spelen. Indien U verhinderd bent afmelden voor zaterdagmorgen 10 u. bij P. v. d. Laar, Langeweg 3. Programma a.s. weekend: Zaterdag (junioren): Meisjes HorstVenray Jongens Venlo CVenray B Jongens Venray CVenlo D Zondag: (senioren): Dames BestVenray Voor opstellingen, vertrek en aan vangstijden raadplege men het raambiljet Cals. Uitslagen 24 februari: Genooi 5Red Stars 2 64 Armada 9Red Stars 9 100 Armada 10Red Stars 8 37 Armada 8Red Stars 7 82 Red Stars 3—Helden 2 4—6 De wedstrijd JSM 3Red Stars 4 werd uitgesteld. Red Stars 5 en 10 hoefden niet te spelen omdat hun tegenstander niet kwam opdagen. Red Stars 9 moest het in Horst tegen een sterk team opnemen, daar bij kwam nog dat een van de spelers door ziekte verstek moest laten gaan. Er viel voor onze pupillen dan ook geen eer te behalen. Het achtste team dat een vaste plaats bezit in de kopgroep van de C-k!asse had helemaal geen moeite met hun tegenstander. Het team speelde echter maar met 2 personen ze begonnen de wedstrijd dus met een 30 achterstand, dat waren dan ook de enige tegenpuntjes. A. Ver- blakt en E. Verhaegen wezen elke tegenstander resoluut van de tafel. Red Stars 7 had weer meer moei te met hun tegenstander. Hier kon den alleen J. de Visser en Fr. van Stokkum een puntje mee naar huis nemen. Het enig thuisspelende team van deze week leed een kleine nederlaag. De dames en de heer gingen in het begin zeer goed van start. Ze bouw den in een korte tijd al een voor sprong van 30 op. Doch daarna herstelden de Heldenaren zich en zetten de achterstand om in een 6-3 voorsprong. In deze wedstrijd zorg den mej. W. Verblakt 2x en J. Ste vens lx voor de tegenpunten. Ze wa ren ook hun tegenstanders in het dubbel de baas. Het tweede team speelde zijn laat ste wedstrijd in dit kompetitiejaar. Veel animo was er bij de heren niet. Niettemin won W. Toonen al zijn wedstrijden en J. Manders kon ook een puntje op zijn naam brengen. Dit waren dan de enige tegenpuntjes die ze konden verzamelen. Programma zaterdag 2 maart: Thuiswedstrijden: Red Stars 10Hegta 5 Red Stars 9—D.V.O. 5 Red Stars 8Maasbree 12 Aanvang van deze wedstrijden 18 u. Uitwedstrijden: Seta 3Red Stars 5 Armada 4Red Stars 4 Koningslust 2Red Stars 3 NOAD 1—Red Stars 1 Aanvangs- en vertrektijden worden aan de zaal bekend gemaakt. P.D.V. DE VREDESDUIF Met het oog op de a.s. bondsver gadering wordt de ledenvergadering uitgesteld tot nader te bepalen da tum. P.D.V. DE ZWALUW Ieder lid wordt verzocht zo spoe dig mogelijk opgave te doen van zijn klok(ken) waarin hij het komende seizoen zal draaien. Dit in verband met nummering en verzekering der klokken. Men schrijve dit op papier en levere dit in voor 17 maart a.s. Liefhebbers die verhuisd zijn of nog geen coördinaat nummer heb ben moeten zich in verbinding stel len met de secretaris. WINTERSERIE Op zondag 3 maart gaat de win- terserie door. Start vanaf café Thie- len, Kennedyplein Venray. Start vanaf 13.00 uur. Uitslagen: Leunen BIWittenhorst BI 32 Oostrum B comb.Leunen B3 02 Oostrum C2Leunen C2 2 0 Programma zondag 3 maart: Leunen 1Ysselsteyn 2 2.00 u. Ysselsteyn 3Leunen 2 12.00 u. vertrek 11.15 uur Leunen 3Venray 8 12.00 u. Kronenberg 3Leunen 4 12.00 u. vertrek 11.00 uur Zaterdag 2 maart: Leunen AlVenray A4 (comp.) 3.00 Lottum BILeunen BI 3.00 Venray Cl—Leunen Cl 2.00 u. vertrek 1.30 uur. Leunen C2Wanssum C2 2.00 u. Voor B2 wordt misschien nog een wedstrijd vastgesteld. Programma zondag 3 maart: Venray 1Quick Boys 1 2.30 u. Venray 2Wittenhorst 2 12.00 u. Venray 3Reuver 2 12.00 u. Kronenberg 2Venray 4 2.00 u. HRC '27 2—Venray 5 2.30 u. Griendtsveen 1Venray 6 2.00 u. Venray 7Oostrum 2 12.00 u. Leunen 3Venray 8 12.00 u. Venray 1 dat met één punt voor sprong op naaste concurrent Tiglieja de ranglijst aanvoert, krijgt a.s. zon dag bezoek van het Venlose Quick Boys. Deze tegenstander, die alles in het werk moet stellen om het 3e klasserschap te behouden, kon het de SW'ers wel eens bijzonder moei lijk maken. Het zal aan de Oostsin gel beslist niet aan spanning ont breken en we verwachten dat de rood-witten weer zullen kunnen re kenen op sportieve en massale aan moedigingen van hun supporters. Geen clubblad De redaktie en medewerkers van „Rooyse Rakkers" hebben deze week ook de feestneus opgezet en zijn daardoor wat in tijdnood geraakt, reden waarom deze week géén club blad zal verschijnen. We verzoeken derhalve ALLE spelers de opstellingen op het publi catie-adres te raadplegen. Uitslagen zaterdag 24 febr.: Venray AlIrene Al 01 Belfeldia AlVenray A2 100 Wanssum BIVenray B2 L. 10 Programma zaterdag 2 maart: Panningen AlVenray Al 3.00 u. Venray A2RKDEV Al 4.30 u. Leunen AlVenray A4 3.00 u. Molenw. AlVenray A5 L. 3.00 u. Venray B2 L.Venray BI 3.15 u. Venray BI L.Wansum B2 2.11 u. Venray ClLeunen Cl 3.00 u. Venray C2—HRC Cl 2.00 u. Venray C3Ysselsteyn C2 2.00 u. De wedstrijd tegen Wittenhorst werd na een goed gespeelde partij door onze veteranen met 10 ge wonnen. A.s. zaterdag openen wij ons nieu we seizoen, zoals gebruikelijk met een wedstrijd tegen Servio. Aanvang 3 uur, terrein Oostsingel. De volgende spelers zijn aangewe zen om a.s. zaterdag de strijd aan té binden tegen Servio: Math. Gomans, Jo Gommans, M. Oymans, Th. Swinkels, H. de Bruyn sr., Jeu Arts, G. Poels, Jan Clevers, H. de Bruyn jr., H. Gomans, J. Pir- lo, B. Assen. V 1 V ".'jM W' 699; Ons fantastische aanbod: deze 59 cm Philips-tv in een kast met naturel notehout motief voor 699.-. Kan Nederland 1 en 2 en de Duitse zenders ontvangen. ROERMOND: UURENTIUSPL. 9.TEL5351- HELDEN-PANNINGEN: MARKT 33, TEL 1300 - VENRAY: UNGSTR. 1.TEL 163! SPECIAAL AANBOD KLEURENTELEVISIE TIJDELIJK GULDEN EXTRA INRUILPREMIE OPEEN PHILIPS Philips kleuren-tv. Geen en kel ander merk kan daar aan tippen. Kijkt u op 8 maart maar 'ns naar het Grand Gala du Disque Po pulair met o.a. Gilbert Be- caud. Of naar al die andere kleuruitzendingen. Onge-1 looflijk mooie kleuren en een ongelooflijk aanbod: I 250 gulden extra inruilpre- mie. Er valt bij ons veel te regelen. Ook als het om inruil en betaling gaat.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 6