Weer een circulaire... Houd uw snelheid intoom! H.NAGELHOUT H.NAGELHOUT Mr. Rijssenbeek antwoordt mr. Custers Politierechter uit PEEL EN MAAS ONGELOOFLIJK, DITPHI LI PSTOESTEL' MET GROOT BEELD VOOR SLECHTS 699 - WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN maak gebruik van ons gran- dioos inruil- aanbod! tijdelijkflEfl extra ^m9U. inruilpremie VRIJDAG 9 FEBRUARI 1968 No. 6 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS □RUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 10506S2 ADVERTENTIEPRIJS 12 d p. i PRIJS PER KWARTAAL (burton V. mm. AtONNEMENTS- 115) Elders in dit blad vindt t) een kort verslag van dat gedeelte van de rede waarin de Burgemeester kritiek uit op wat de voorzitter van de Kamer van Koophandel op zyn beurt in een nieuwjaarsrede naar voren had gebracht over het toekomstig industriebeleid. Mr. R. Rijssenbeek als zodanig naar zijn reacties gevraagd, betreur de het dat hij nog geen afschrift had van des Burgemeesters rede, al was hem die wel toegezegd. Hij moest dus afgaan op wat er in kranten ge schreven werd en wat men hem mondeling medegedeeld had. Hij stelde in zijn nieuws jaarsrede als voorzitter van de Kamer van Koophandel zijn visie naar voren gebracht te hebben over het indus trialisatiebeleid, dat thans op de helling komt. En het is logisch dat men kan twisten over een aantal stellingen, die hij daarin naar voren geschoven heeft als b.v. dat de spreiding van de industrie losgekoppeld moet wor den van de ruimtelijke ordening. Ergens heeft natuurlijk elke vesti ging of stichting van een bepaalde fabriek iets te maken met ordening, het is alleen de vraag waar het ac cent opvalt. En z.i. is dat in het verleden wel eens te veel gedaan, juist om die ordening, zonder daar bij te letten op de economie en dat vindt hij een overdreven luxe, die Nederland zich niet kan veroorlo ven. Men kan ook twisten over de vraag of mammoetbedrijven motori sche projecten zijnMaar dat zijn slechts punten, die hij ter na dere bestudering heeft aan willen duiden. Pertinent wijst Mr. Rijssenbeek de veronderstelling van de hand, dat hij een soort tegenstelling tussen de oost- en de westkant van de Maas heeft opgeroepen met zijn betoog dat het nu maar eens afgelopen moet zijn met steunverlening in het kader van de industrialisatie alleen aan bepaalde gemeenten. Niets is minder waar, maar, aldus de heer Rijssenbeek, ik vind het een vreem de zaak dat een bedrijf dat zich in Venray vestigen wil daarvoor be paalde voordelen kan genieten, die het bijv. in Wanssum niet zal krij gen. Moet nu zo'n bedrijf aan het water liggen, dan is het voor onze streek verloren. Want het gaat naar een andere kerngemeente, die wel aan het water ligt. Is het dan niet beter dat bijv. een hele streek in in dustrieschappen bijv. al deze voor delen bieden kan, die nu een kern gemeente alleen biedt. Het effect kan voor de werkgelegenheid en de uitbouw van een hele streek en daarmede de kerngemeente alleen maar groter worden Dit is de ondergrond van mijn be toog en het is niet mijn mening al leen. Natuurlijk moet Venray de kans krijgen verder uit te bouwen, waar het mee begonnen is, maar hij zag liever een streeksgewijze aan pak. Voor het overige twijfelde hij er niet aan dat over deze zo gewichtige zaak en voor de Kamer en voor Venray en voor geheel Noord-Lim burg en Oost-Brabant beslist nog niet het laatste woord gevallen zal zijn. Deze week val{ in Uw brievenbus de zoveelste circulaire. Ditmaal geen reclame-aanbieding, ditmaal geen zeeppoeder, dat witter wast, maar een bedelbrief voor het zwembad. Och we hoeven er niet veel over te zeggen, na alles wat er in de voor bije jaren(!) allemaal al over ge zegd en geschreven is. Venray gaat binnenkort ook midden in de winter zwemmen, want het binnenbad is klaar en dat betekent dat men con tinu op de Vier Uutersten terecht kan voor de zwemsport. Dat bete kent ook dat honderden Venrayse kinderen iedere dag opnieuw van school naar dit zwembad vervoerd worden en daar gratis, cadeau voor niets zwemles krijgen Zelfs de grootste nurks zal moe ten erkennen dat daarmede Venray iets gekregen heeft, waarom andere en dikwijls grotere plaatsen haar bijden. Dat is een cadeautje dat bij na 1,5 miljoen gekost heeft en dat Venray zo maar toegeschoven heeft gekregen. Datzelfde Venray dat ja renlang geklaagd heeft dat er geen zwembad was, dat men naar de Maas en beken moest, dat kapitalen uitgegeven heeft aan bussen voor het zwembad in Venlo. Er zit echter een maartje aan dat hele geval. En dat is dat Venray van dat bijna 1,5 miljoen zelf 60.000,op tafel heeft te leggen. Ternauwernood 5 procent. Dat is een ere-schuld. Nu is het verwonderlijk dat er al jaren gemijerd wordt om dat bedrag bijeen te brengen. De een geeft de schuld aan het comité, dat te wei nig aktief zou zijn geweest, de an dere heeft weer een ander smoesje, maar feit is dat datzelfde Venray dat indertijd moord en brand schreeuwde dat zulk een gemeente als de onze nog steeds geen zwem bad had, nu doet of zijn neus bloedt en anderen laat opdraaien voor de- zeere-schuld, die men doodgewoon niet erkent. We hebben het hier niet over de honderden, die spontaan hun bijdragen gestort hebben en nog storten, maar we heben het over een groot deel van Venrays publiek dat hieraan heel rustig voorbij loopt en bij zichzelf denkt: Je kunt me wat met je zwembad Men heeft zuiver berekend wat er nog aan ontbreekt, wat Venray- kom en de kerkdorpen allemaal al bijeen gebracht hebben en men komt dan aan zo'n kleine 26.000,-. De kerkdorpen zijn voor 14 dagen opnieuw gestart om gelden te verza melen en dat loopt gelukkig prach tig. Nu is het woord aan Venray- kom, dat middels deze huis-aan- huis brief nog eens even er aan her innerd wordt dat er nog altijd 35.000,te „kraaien" staan. Wat zal het antwoord zijn Als men even rustig nadenkt, dan zal men begrijpen dat met een dub beltje of een kwartje deze schuld niet is ingeboet. Daar zal meer op tafel moeten komen. En dat zal in verschillende huisgezinnen mis schien zelfs zeer moeilijk zijn. Maar laten we a.u.b. niet vergeten wat er voor teruggekomen is. Meer dan 'n kwart miljoen bezoekers telde Ven rays buitenbad al in de paar jaren, die het open is geweest. Dat aantal wordt alleen nog groter nu Venrays jeugd zwemmen gaat leren en deze prachtige sport zonder meer onder schooluren kan gaan beoefenen. Dat moet ons meer waard zijn als een dubbeltje, als een kwartje daarvoor moeten we een offer wil len brengen We wijzen niet op andere, kleine re plaatsen, waar men in een avond een nog groter bedrag voor een bui tenbad op tafel wist te brengen. Venray moet zijn eigen boontjes doppen. Maar laat men die dan welbegrepen eigenbelang ook inder daad doppen. We willen zo veel en we kregen zoveel. Laat in deze ak- tie nu eens uitkomen dat we voor dat alles dankbaar zijn. Dankbaar ook namens onze kinderen, die hier van het meeste profijt zullen trek kenDan komt eindelijk die kuip vol en heeft Venray zijn ere-schuld betaald. Met roodbehuilde ogen stond de in 't paars geklede juffrouw voor de bruine tafel. „Ik kon het toch óók niet helpen, dat er steeds één dood ging!" huilde zij. „Nee, maar de kranteman ook niet", antwoordde de politierechter en toen veerde de perstribune over eind. Doodgaan en kranteman dat riekte naar een moordzaak met een pientere verslaggever als detec tive in de heldenrol. „Ik heb de lijken nog bewaard", zeide verdachte met een geborduurd zakdoekje dicht bij haar linkeroog. „Konnie zélf zien, dat 't waar was wat ik zei. Maar die interesseerden hem niet. Hij kwam allenig maar om z'n centen!" Juist vroegen wij ons af, of het hier om bloedgeld of chantage han delde, toen een krantenbezorger van een buurblad naar binnen werd geroepen. Die sprak niet van moord, maar van een advertentie, welke hij van de dame in kwestie had opge kregen en die dezelfde week in zijn blad verschijnen moest. „Schattig nestje had ze gezegd, edelachtbare, van vier dwerggriffeltjes of zoiets." „Dwerggriffonsriep de pijnlijk- paarsgeklede juffer. „Vier van die mormels", lichtte de getuige toe, „en ik een extra loop naar de krant terug om die adver tentie door te geven. Want ze had haast met die griffers. Kom ik de volgende dag de krant brengen, zei ze: d'r ister één minder. Maak er as jeblieft drie van in die advertentie. Ik wéér naar de krant, een extra loop maken, maar je mot wat voor de klandizie doen hebben ze mij ge leerd. Dus ik maak er drie van. Kom ik de volgende dag, zei ze: d'r benne d'r nog maar twee!" „En die advertentie was nog niet geplaatst?" informeerde de rechter. „Die zou d'r op vrijdag pas inko men, edelachtbare. Afijn, we staan nog te praten, want ik kón die dag niet wéér lopen, gaat d'r één van die twee griezels aan 't hoestenIk zei meteen: als ik u was, dame, zet te ik maar helemaal geen adverten tie meer. Ze benne toch al niet erg raszuiver. Nou, en dat nam ze niet." „Meneer de rechter", sprak de miskleurde dame, „die griezels waar deze meneer van spreekt, waren bij na raszuivere dwerggriffons van heel edel bloed. Edeler dan dat van deze krantenjongen, wiens bloed ik wel kan drinken!" „Zo zo, hebt u hem daarom met uw nagels opgengekrabd", begreep de politierechter. „Maar het is niet toegestaan andermans bloed te drin ken." „Ze is zelf niet helemaal raszui ver", interrumpeerde de getuige, „ze stamt nog af van de bloedhonden. En dat heb ik haar gezegd ook." „U hebt natuurlijk veel te veel gezegd", wees de magistraat hem terecht. „Bovendien hebt u ook nog een advertentie opgesteld, die de aanleiding werd van de vechtpartij, is het niet?" „Ik heb haar willen helpen met een mooi verhaaltje om die gries- meelbeesten kwijt te raken. Zo van: „Te geef een familiegraf met vier welgeschapen pas ontslapen dwerg knuffeltjes, vader en moeder niet helemaal raszuiver, haast u, alles moet weg voor de komst van de die renbescherming en de gezondheids inspectie." Nu nam de officier het woord. Hij gewaagde van kleinburgerlijke men taliteit, overgevoeligheid en plaag ziekte die tezamen rampzalige ge volgen konden hebben, indien de betrokkenen niet inzagen op de ver keerde weg te zijn. Hij achtte hier beide partijen schuldig, alhoewel de krantenbezorger in juridische zin geen strafbaar feit begaan had. Toch waarschuwde hij deze getuige, voor taan goed op zijn woorden te letten, wilde hij niet binnenkort zelf voor het hekje staan. Tegen de intussen geheel paars aangelopen hondenlief hebster eiste hij wegens belediging en mishandeling tweehonderd gul den boete, subsididiair drie weken hechtenis, waarvan 150 of 2 we ken voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. „Meneer de rechter, mag ik nog één ding zeggen?" vroeg de ver dachte. „Ik heb nog twéé dwerg- griffonnetjes van dat nestje. Ze zijn nou zo'n 15 centimeter. Je ziet géén verschil met raszuivere. Wie hard loopt, kan ze nog gezond in huis krijgen. En reuze-gezellig hoor. Ik ken nou geen advertentie meer zet ten in dat blad van die man, maar as ik ze morgen an de dag verkoop, betaal ik daar de boete van, zoveel brengen ze nog wel op. Ozo." „Dan doe ik er maar niets af en vonnis conform', oordeelde de rech ter. van 9 februari 1918 Uit het uitvoerig verslag der ver gadering van den Gemeenteraad te Venray op Donderdag 31 Januari 1918. ...Hierna verschenen Burgemees ter en wethouders wederom ter vergadering. Wethouder Janssen deelde hen daarop mede, dat de Raad besloten had, hunne salarissen resp. te ver- hoogen van 1800,op 2500,en van 1800,op 2300, De Voorzitter antwoordde, dat hij dit raadsbesluit beschouwde als een bewijs dat de ambten van Burge meester en secretaris gewichtige be trekkingen waren en dit gewicht moest blijken uit hunne salarissen. Spreker wilde hiermede niet zeggen, dat Burgemeester en secretaris hun werkkracht zouden afhankelijk stel len van hun salaris, maar appre- cieeren zij het ten zeerste dat de Raad deze ook weet te waarderen. Hij bedankte daarop, ook namens den secretaris, den Raad voor het genomen besluit en stelde thans aan de orde de benoeming van een on derwijzer met verplichte hoofdakte aan de O.L. school te Leunen. In overleg met den arrondisse- ments-schoolopziener was door B en W. de volgende voordracht opge maakt: 1. Maas, Hubertus te Geijsteren; 2. Gooren, Pierre te Oostrum 3. Renssen, Henriëtte te Uden. Bij de daarop gehouden stemming werd met algemeene stemmen be noemd de heer H. Maas. Verder deelde de Voorzitter mede. dat een schrijven was ingekomen van den heer Driessen, waarin deze mededeelde, dat hij zijn benoeming tot Directeur der Gasfabriek aan nam en den Raad dank bracht voor het in hem gestelde vedtrouwen. het in hem gestelde vertrouwen. Door alle aanwezige leden werd de belofte opnieuw wederom voor een jaar vernieuwd. De periodiek aftredende bestuursleden, zijnde de heren H. Min, R. Willems, H. Kray- kamp, H. Bexkens, R. Lemmens en H. Michels werden allen met groo- te meerderheid van stemmen her kozen en verklaarden zij die benoe ming aan te nemen. Vergadering Mariavereeniging. Na chr. groet en motiveering van het niet-geven van een feestavond, richtte Presidente een hartelijk woord tot de aanwezigen en een hartig woord aan het adres van die leden, die het reglement niet nako men. Presidente vond zulk een han delwijze laf en karakterloos en achtte die quasi-leden de ergste, de schadelijkste vijanden der vereeni- ging. De aftredende bestuursleden Mej. Fonck-Verriet en Mevr. Esser-van Geffen wier trouw en ijver door Presidente werd geprezen, werden bij acclamatie herkozen. 21 aspirant leden werden aangenomen. De Oorlog. - De toestand. In Rusland blijft de anarchie nog over al heerschen. Van de vredesonderhandelingen te Brest-Litofsk geen nieuws. De on derhandelingen zijn nog niet hervat, de onderhandelaars zijn echter weer op weg naar Brest. Met verwacht een spoedigen vre de met de Oekraine, Polen en Roe menië. In de laatste weken zijn alhier wagonladingen hyacint-bollen aan gevoerd, die na gedroogd te zijn. worden gemalen om als koffiesurro- gaat dienst te doen. Huisslachtingen verboden. Weer thee? De distributie van thee aan de handelaren, die tijdelijk gestaakt is, zal, naar de Tel. ver neemt, 15 Februari weder aanvan gen. Eenige dagen daarna zal de af levering op de bons weer mogen ge schieden. VPN de Onderafd. Venray met 603 leden, de grootste onderafd. van heel Nederland. Oostrum was nog tot 17 Juni en Castenray tot 15 Oc tober aangesloten bij de VW en eerst sedert die datums bij de VPN. Totaal leden 1917 603, gel. eieren 3061074. bruto opbr. 284.086.19; totaal leden 1916 566. gel. eieren 3487555 bruto opbr. 274901,91. Uit betaald 1917: 277391,34, gel. kippen en opbrengst 6683 11486.19; uitbe taald 1916 267609.97, gel. kippen en opbrengst 8188 12894,97. P.S. Binnenkort algemeene ver gadering. Wordt nader aangekon digd in „Peel en Maas", maar ook in P. en M. alléén. Trouwe opkomst wordt verwacht. 699 gulden. Dat is eeri prijs om niet langer te aar zelen. Zo'n pracht toestel voor zo weinig geld. Natuurlijk hebben wij als Philips TV-speciaalzaak de hele serie Philips TV in huis. Kom kijken. Want met Philips bent u zeker van een haarscherp beeld, van een prachtig geluid en van een moderne vorm geving. En bij ons bent u zeker van deskundige voorlichting, prima service en degelijke garantie. boven het normale in- ruilbedrag bij aankoop van een Philips klouren TV. Philips super-ontvanger met 59 cm beeldbuis. Luidspreker aan de voorzijde. Kast met houtnerfmotief. 699.- De besto kleuren TV komt van Philips. Prachtig genu anceerd beeld. Ook voor zwart/wit ontvangst. 2950.- Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service" Radio - Grammofoonplaten - Televisie Grotestraat 5a, Venray. Tel 04780-1251 „Bankzegel Algeheel Erkende Philips Service"

Peel en Maas | 1968 | | pagina 9