Civiele verdediging 4b ziet u wel! Meester Vissers nam officieel afscheid Goed,. achterlicht Politierechter ~%öf!$ara$e uit PEEL EH MAAS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Limburg 100 jaar zonder apartheid VRIJDAG 19 JANUARI 1968 No. 3 NEGEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL Z— (buiten V.nroy Z25) Onder „Civilie Verdediging" wordt verstaan het complex van maatre gelen, welke bij toenemende span ning en en ten tijde van oorlog ge troffen zullen moeten worden ten einde het directe leed te beperken en te verzachten, en de voortzetting van het bestuur en de instandhou ding van het plaatselijk maatschap pelijk leven zoveel mogelijk te waar borgen. Het is dus een onderdeel van de gemeentelijke taakvervul ling. „Bescherming Bevolking" is een van de onderdelen van de totale ci viele verdedigings-voorbereidingen. De BB-organisatie kent twee pei lers, nl. enerzijds de zogenaamde zelfbescherming en anderzijds de zo genaamde overheidsdiensten. Onder de zelfbescherming wordt gerangschikt: 1. alles wat de individuele burger in eigen gezin aan maatregelen dient te treffen voor eigen vei ligheid individuele zelfbescher ming; 2. de georganiseerde zelfbescher ming in blok- en wijkverband die men kan beschouwen als het georganiseerde samenwerkings verband waarbij de leden van de ze georganiseerde zelfbescher ming met betreking tot de voor lichting en de hulpverlening alles doen wat mogelijk is om in eigen omgeving bijstand te verlenen. Voor de goede orde moge hier een beknopt overzicht gegeven worden van de in onze gemeente bestaande wijk- en biokorganisatie en de daar voor noodzakelijke personeelsbezet ting: Hoofd Zelfbescherming 1 Wijkhoofd Plaatsvervangend wijkhoofd Wijkadministrateur 1 Telefonisten Ordonnansen 5 Telefonisten blokmeldingscentrales 6 Blokhoofden wijk Venray 15 Blokwachters wijk Venray 41 Blokhoofden kerkdorpen 8 Blokwachters kerkdorpen, tevens lid zelfbeschermingsploegen 57 3. Tenslotte zullen in ieder bedrijf, fabriek, kantoor of inrichting van wege de direktie die maatregelen moeten worden genomen die een zo groot mogelijke veiligheid van zowel het personeel als van het bedrijf tot gevolg hebben bedrijfs-zelfbescher- ming. Zodra een voorval uitgroeit tot een zodanige ramp dat de eigen be woners zich onvoldoende kunnen helpen, zal de overheidsorganisatie de nodige hulp moeten bieden. Ook bestaande diensten vormen een onderdeel van de BB-organisa tie; te denken bijvoorbeeld aan de brandweer, de politie, de dienst so ciale verzorging. Naast de bestaande diensten ma ken van die organisatie ook deel uit ploegen die specaal met het oog op het voorkomen van rampen in het leven zijn geroepen. ORGANISATIE Behalve deze hulp-biedende dien sten zijn er de grote voordelen in de coördinerende taak van de staf in de kring waartoe de gemeente behoort, onder leiding van het Hoofd Be scherming Bevolking (H.B.B.). In el ke gemeente berust de leiding van de rampenbestrijding bij de burge meester, daartoe terzijde gestaan door het Hoofd Zelfbescherming (H.Z.B.). In de kring berust de be stuurlijke leiding bij de kringraad (alle burgemeesters van de samen werkende gemeenten) en de techni sche leiding bij het Hoofd Bescher ming Bevolking (H.B.B.), die daarbij handelt in overeenstemming met het door de kringraad uitgestippeld be leid. Steeds meer blijkt de grote be hoefte aan coördinatie bij de bestrij ding van ongevallen en rampen ook in vredestijd. Wat is er logischer dan dat men de voor oorlogstijd gere gelde samenwerking ook ten nutte maakt voor vredesdoeleinden? In Venray wordt aan voorberei ding van hetgeen regeling in eigen gemeente behoeft, gewerkt door een door de burgemeester ingestelde voorbereidingscommissie „Civiele Verdediging". In dit verband zijn van belang enkele voorlopige con clusies: 1. spoedig afdoende regeling van de verbindingen is voor het doelma tig optreden bij rampen van het hoogste belang; 2. regeling voor een consignering (is bereikbaar zijn) van een aan tal functionarissen (bij toerbeurt) zal noodzakelijk zijn; 3. in voorkomende gevallen zal het gemeentehuis als centraal punt bezet dienen te zijn; 4. vastlegging van een_aantal te ne men maatregelen in een „draai boek" is noodzakelijk; regeling van het algemeen com mando op de plaats van de ramp of het ongeval is noodzakelijk; 6. regeling met betrekking tot in schakeling van personeel en ma teriaal van de georganiseerde zelfbescherming is noodzakelijk. ONDERLINGE SAMENWERKING In dit geheel zal aanstonds ook de samenwerking op het gebied van de onderlinge hulpverlening voor de brandbestrijding alsmede de assi stentie met betrekking tot het zie ken- en ongevallenvervoer een dui delijke regeling kunnen krijgen. Omtrent dit laatste punt zij ver meld dat het bestuur van de Stich ting Ziekenvervoer Venray thans uitvoerig aandacht schenkt aan de (re)organisatie van de ambulance dienst in de gemeente Venray, waar bij mede aandacht geschonken wordt aan de regionale samenwerking. Ook bij de studie over de instel ling van een (gemeentelijke of in- ter-gemeentelijke) gezondheidsdienst zal dit aspect bekeken worden daar die op dit terrein ook een belang rijke taak zal krijgen. Ook onder buitengewone omstan digheden zal het besturen van de gemeente zo lang mogelijk op ver antwoorde wijze behoren te geschie den. In uitzonderlijke situaties in het bijzonder bij ernstige rampen zal het gemeentebestuur op basis van een aanvaardbare improvisatie beslissingen moeten nemen onder goedkeuring achteraf en misschien wel met een beroep op het zoge naamde „noodrecht". Het is duidelijk dat het voor een snel en doeltreffend handelen straks, noodzakelijk zal zijn thans in ruime mate aandacht aan de bestudering en de aanpak van de civiele verde diging te schenken. GEMEENTELIJK PLAN Het geheel van voorbereide maat regelen zal uitmonden in een „ge meentelijk plan civiele verdediging". Om enig inzicht te verschaffen om trent de omvang van de voor te be reiden maatregelen mogen wij wij zen op de navolgende punten: de inrichting van een gemeente lijk centrum civiele verdediging, ook wel „bestuurspost" genoemd; de aanwijzing en de vorming van het in buitengewone omstandig heden noodzakelijke personeel waarbij vooral ook aandacht zal dienen te krijgen de mentale voorbereiding; de voorbereiding van voorzienin gen op terreinen als: arbeids voorziening, bescherming bevol king, distributie, drinkwatervoor ziening, elektriciteits- en gasvoor- ziening, evacuatie, maatschappe lijk werk, onderwijs, verbindin gen, vervoer, voedselvoorziening, volksgezondheid, enz. enz. een reeks van gegevens die in de buitengewone omstandigheden voorbereid ter tafel behoren te komen teneinde voor de dan dik wijls bij improvisatie te nemen maatregelen als ondergrond te dienen. De hiervoor bedoelde commissie van voorbereiding kan beschouwd worden als een begin voor een de finitieve en meer uitgebreide com missie voor de gemeentelijke civiele verdediging. Daarin zullen naast de ambtelijke medewerkers zo mogelijk ook enkele leden van het gemeentebestuur wor den opgenomen. Deze gehele voorbereiding is ook van grote waarde voor vredestijd. Immers hetgeen voorbereid voor oorlogstijd kan heel zeker me de gebruikt worden ten dienste van mogelijke ernstige vredesongevallen en vredesrampen. Op spontane en hartelijke wijze heeft de Leunse gemeenschap af scheid genomen van het oud-hoofd van de jongensschool van Leunen, de heer A. Vissers. Reeds eerder was dit door de schooljeugd gebeurd. Zondagmiddag was het gemeenschapshuis van Leu nen te klein om alle oud-leerlingen te bevatten, welke in de loop der 38 jaren onderwijs hadden mogen ge nieten van deze onderwijzer van de oude stempel. Nadat eerst in de parochiekerk door pastoor Jonkers met assistentie een plechtige H. Mis van dankbaar heid was opgedragen, kon voorzit ter Reintjes van het comité van oud leerlingen een welkom toeroepen aan burgemeester mr. Custers, loco- burgemeester A. v. Dijck, emeritus- pastoor de Bot, pastoor Jonkers en kapelaan Canisius Vastbinder o.f.m. Als eerste sprak pastoor Jonkers als voorzitter van het schoolbestuur een afscheidswoord, waarin hij dank bracht voor de inzet van deze onder wijzer, die met volle inzet van zijn persoonlijkheid aan de jeugd van Leunen iets heeft meegegeven voor hun latere leven. Een „otium cum „Ik wou alleen maar een foto la ten maken", verklaarde de bedeesde verdachte, „maar toenHoepla!" .,En moest u toen dat foto-appa raat vernielen?" vroeg de poltie- rechter. „Dat dee ik niet, dat kwam door die Hoepla." De rijzige veertiger in modieus grijs tweedkostuum voelde zich ge roepen aan het jubileum van de n.v., waarvan hij direkteur was, een ge denkboek te wijden. Daarom schreef hij de belangwekkende feiten uit de roemruchte geschiedenis van het bedrijf over uit de notulenboeken van de aandeelhoudersvergaderingen en spoedde hij zich naar een gere commandeerde reclamefotograaf om foto's te laten maken van alle afde lingen in het algemeen en van hem als direkteur in het bijzonder. Maar op het moment, dat hij de specaal- zaak betrad, stond de speciale za kenman die hij moest hebben in de studio achter gesloten deuren, omdat er zéér speciale opnamen moesten worden gemaakt. „Gaat u maar even in de wachtkamer", zei de juffrouw van de receptie. Toen de reizende rijzige veertiger daar niets vermoe dend binnentrad, zat er al een jon gedame een krant te lezen. „Ik zocht naar lectuur", vertelde hij aarzelend. ,Toen zei die eh dame: Neemt u deze krant maar, ik heb hem al uit. Maar die juffrouw had nog veel méér uit. Ik keek mid den in d'r velHet was een naaktmodel, edelachtbare. Zo'n hoe pla, weet u wel, met alleen een krant aan, die ze weglegt." „En schrok u toen zo, dat u een foto-apparaat vernielde?" „Ze zat van top tot teen onder de schmink, edelachtbare." „Dan hebt u haar wel nauwkeurig opgenomen „En ze trok zich niets van mij aan!" Dat verstond de politierechter ver keerd. „Ze hoefde niets aan te trek ken", legde hij uit „ze moest nog poseren en ze was meerderjarig, dus dat mocht." „In de studio hing ze zich vol met allerlei reclamedingen, maar in de wachtkamer zat ze helemaal zónder." „Dan had u in die studio moeten gaan zitten." „Dat héb ik gedaan en daarom werd die fotograaf boos. Die wilde me er uit slaan, maar ik moest dat van die foto's nog bespreken. En toen viel opeens dat toestel om." Tot zijn schrik kwam een der ge tuigen met een paar foto's aandra gen, die een heel ander beeld gaven van de situatie. Het waren de ver prutste opnamen voor de zéér spe ciale opdracht en zij toonden de verdachte met zeer speciale bedoe lingen in de buurt van de foto-mo dellen. De officier vond het een duidelijk geval van huisvredebreuk en gezien de bekentenis van de verdachte, dat hij in de studio was doorgedrongen en zich daar niet had willen ver wijderen, achtte hij ook de vernie ling bewezen. Hij vordere honderd gulden boete of tien dagen. „Ik heb dat dure toestel ook al moeten betalen", klaagde de direk teur van de n.v. Tot zijn geluk kon hij de kwitantie laten zien, daardoor maakte de rechter er voorwaardelijk van met een proeftijd van een jaar. De publiek tribune bleef vergeefs uitkijken naar juffrouw Hoepla. Ze hoefde niet te getuigen. Wellicht om te voorkomen, dat er in de rechts zaal iets vernield zou worden. dignitate, een welverzorgde levens avond, wenste pastoor Jonkers hem toe in de overtuiging dat het levens werk van meester Visers een goed werk is geweest. Burgemeester mr. Custers sprak niet alleen als burgemeester maar ook als vader van enkele oud-leer lingen en trok een parallel tussen het ambt van burgemeester en dat van onderwijzer. Van beiden wordt gezegd: het zijn de „meest lastige maar ook de meest nuttige mensen van een dorp." U was, aldus burge meester Custers, een goed burger, een goed mens en een uitstekend burger van de gemeente Venray. De heer De Kroon sprak als pre sident van de fanfare St. Catharina, welke fanfare de afscheidsplechtig- heid muzikaal omlijstte, een woord van dank voor het vruchtbare werk door meester Vissers verricht ten gunste van de Leunse gemeenschap. „U gaf de beste jaren van uw leven, U was een meester in uw vak", al dus deze president. M. Houben sprak als voorzitter van de LLTB om dank te brengen voor het vele werk wat meester Vis sers voor de verbetering van de boe renstand heeft gedaan door zich in te zetten voor meer ontwikkeling door land- en tuinbouwcursussen. Voor al dat werk bood de heer Hou ben een gemakkelijke stoel aan. Mevr. van Vegchel bracht dank namens de Vrouwenbeweging voor het vele werk wat meester Vissers als technisch adviseur voor de vrou wenbeweging in Leunen had gedaan. Namens de duizenden oud-leerlin gen sprak de heer P. Beckers een afscheidswoord, dat doorspekt was met vele anecdotische voorvallen in de 38 jaar dat meester Vissers in Leunen werkzaam was. Zo bleek b.v. dat de voetballessen, welke op het schoolplein waren gegeven ten tijde dat de klompen nog alledaagse dracht waren er oorzaak van dat de meester menige klomp naar zijn hoofd kreeg. De opbloei van de vele Leunse verenigingen was ook voor een groot deel zijn werk en de fiets- en bustochten o.l.v. meester Vissers waren altijd een groot suc ces, alsmede de vele kinderspelen etc. Voor al dat werk wilden de oud-leerlingen een afscheidscadeau aanbieden in de vorm van een cou vert met inhoud. Em. pastoor De Bot herinnerde aan het vele prachtige werk dat meester Vissers voor de verbetering van de boerenstand in hét Venrayse land had gedaan. Van de varkenspaleizen van nu en de grote kippenfarms, daarvan is meester Vissers volgens deze priester de grondlegger ge weest. Wim Vervuurt sprak als voorzit ter van de Jonge Boeren over de grote inzet van meester Vissers als technisch adviseur. De jonge boeren stand hoopt nog lang van de krach ten van meester Vissers te kunnen profiteren, maar ook als toepere en als moppentapper was meester Vis sers geliefd. In zijn dankwoord was meester Vissers zichtbaar onder de indruk. Hij vertelde dat hij altijd de samen werking en goede verstandhouding had gepropageerd. Ik heb altijd graag te Leunen gewerkt en leef nog altijd met mijn oud-leerlingen mee. Met de wens dat de Leunse gemeen schap de eenheid zou weten te be waren, besloot hij zijn dankwoord, waarna een druk bezochte receptie begon. STALLING? ONGELUKKEN IN HET WEEKEND Door de gladheid slipte de bestel auto van een Venrays metaalwaren- bedrijf bestuurd door A. G. H. uit Venray op de Stationsweg en botste tegen de stationsbus, bestuurd door J. C. de R. uit Bergen. Alleen de be stuurder van de bestelauto werd licht gewond, verder was er alleen materiële schade. Op de Smakterweg vond even eens tengevolge van de gladheid 'n frontale botsing plaats tussen de personenauto's bestuurd door V. v.d. B. uit Beek en Donk en M. C. uit Venray. Eerstgenoemde wilde op de weg draaien, terwijl op korte af stand de andere wagen naderde. Remmen had geen effect en door de botsing ontstond aanzienlijke mate riële schade. Door het tractaat van 19 april 1839 werden aan het deel van Nederland, toendertijd genaamd het hertogdom Limburg, enige verplichtingen van militaire en financiële aard opgelegd ten aanzien van de Duitse Staten bond, welke dit deel van ons land in een soort van apartheid brachten. Bij het te Londen tussen Neder land en de betrokken mogendheden geslot entractaat van 11 mei 1867 tot herziening van het tractaat van 19 april 1839 werd de opheffing van vorenbedoelde verplichtingen inter nationaal erkend. Op dit feit wees de menmalige Commissaris des Konings in het her togdom (let wel, niet provincie) Lim burg, de Heer van der Does de Wil- lebois, in zijn openingswoord van de zomervergadering der Provinciale Staten op 2 juli 1867. De heer Seijdlitz reageerde daarop met ongeveer de volgende woorden: Voor de eerste maal, mijne heren, zijn wij vergaderd sedert dat eene voor het lot en de toekomst van Limburg gewichtige gebeurtenis heeft plaats gegrepen. Voor de eer ste maal zijn wij verenigd, vrij van de hatelijke banden, die dit gewest aan den Duitschen bond vasthechten en ik acht het daarom gepast dat wij alvorens onze werkzaamheden te aanvaarden, uitdrukking geven aan de gevoelens en gewaarwordingen door die heugelijke vrijmaking bij ons allen verwekt. Zovele jaren lang heben wij ge toond, dat Limburg zijn stem luide en krachtig weet te verheffen, tegen verongelijking en achterstelling, te gen drukkende, exceptionele lasten, wij mogen wel eens tonen, dat Lim burg ook eene stem heeft om iets goeds te erkennen en toe te juichen en voor de verwijdering van lasten en gerieven zijn voldoening, zijne tevredenheid, ik mag zeggen zijnen dank te betuigen aan wier het be hoort. De heer Seijdlitz zegt verder o.a.: Er is geen Limburgse kwestie meer, er kan er geene meer zijn. Wij zijn niets meer dan Nederlanders; onze tweeslachtige nationaliteit heeft opgehouden en met haar zijn de gevaren verdwenen, waarmee zij ons bedreigde. Bij K.B. van 27 december 1866 werd het wapen voor het hertogdom Limburg vastgesteld en eerst in 1906 besloten de Staten van Lim burg niet meer te spreken van het hertogdom maar van de provincie Limburg. Bij acclamatie werd aangenomen zijn voorstel om eene commissie van 5 leden uit de provinciale staten te benoemen met den last om aan Zijne Majesteit den Koning den diepen dank van Limburgs bevolking te be tuigen voor hetgeen door Zijne Ma jesteit is in het werk gesteld om te geraken tot de zo vurig gewenschte en thans bereikte losmaking van dit gewest van Duitsland. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heren Mr. Seijdlitz; mr. Thissen; Graaf de Marchant d'An- sembourg; Baron de Weichs de Wen- ne; Amoldts en Berger. Deze heren namen de taak op zich en zo werd telegrafisch aan den Koning verzocht de commissie bij Zijne Majesteit toe te laten, waarop geantwoord werd dat de Commissie op woensdag 10 juli voormiddags om 10 uur ontvangen zou worden in het koninklijk paleis. De toespraak van de voorzitter der commissie, mr. Thissen en het mondelinge antwoord van de Ko ning getuigen beide van de voldoe ning over het bereikte resultaat, dat voortaan Limburg is bevrijd van ex ceptionele, drukkende lasten, be vrijd van de gevaren, die de onna tuurlijke, onstaatkundige vereniging met Duitsland in haren schoot droeg. Na de toespraken onderhield zich de koning nog met ieder der leden in het bijzonder. De minister van Financiën bood, als tijdelijk minister-president, de heren een gastmaal aan, waartoe te vens waren uitgenodigd alle minis ters, de vice-president van de Raad van State, de voorzitter der Eerste en Tweede Kamer en de leden van de Eerste Kamer uit Limburg afge vaardigd. Let wel dit alles vond plaats op woensdag 10 juli 1867, voor de daar op volgende zondag werden zij door de Koning uitgenodigd tot een gala diner aan het Hof, aan hetwelk alle leden van de commissie deelnamen, met uitzondering van één wiens naam hier niet genoemd behoeft te worden, die door „onpasselijkheid' verhinderd was, aldus volgens het uitgebrachte verslag aan de Provin ciale Staten. Ook bij deze gelegenheid onder hield zich de koning tot verschillen de reizen toe met de leden der Com missie over o.a. de slechting der ves tingwerken van Maastricht en Ven- lo, eene aangelegenheid, die aan Zij ne Majesteit tot in de kleinste de tails bekend scheen. De avond brachten de heren bij de minister van justitie door en keer den „ten volgende dage herwaarts terug". Zeker toch wel een gedenkwaar dige gebeurtenis voor geheel Lim burg na 100 jaar zelfs. De vergadering van de Staten van 26 juli 1867 waarin het verslag der commissie aan de Staten ter sprake kwam werd op de vool ons wel zeer vreemde manier gesloten onder handgeklap en onder het uitroepen van „Leve de Koning", „Leve de commissaris des Konings". Zo deed men dat voor 100 jaar. van 19 januari 1918 Kolenprijzen voor de maand ja nuari. De burgemeester van Venray maakt bekend, dat de prijzen der brandstoffen zijn vastgesteld als volgt: Huisbrandkolen Anthraciet nootjes I-III 4.85 per 75 kg of HL.; Stukkolen 4.60 per 90 kg of HL.; Bruinkoolbriketten 5,20 per 100 kg; Eierbriketten 5,- per 100 kg.; Gascokes 3,- per HL.; Domaniale a 70 pet. 4.15 per 90 kg of HL.; Domaniale 4 50 pet. 3.85 per 100 kg of HL.; gemengde kachel kolen (Duitsche met Limb, of Belg.) 4.35 per 90 kg of HL. Klein industrie: Bakkerskolen per 100 kg 5, Machinekolen 4, Steenkolenbriketten 5.50 Mijncokes 6.70 Zuiggasnootjes 5.05 Alles per 100 kg. De Burgemeester van Venray, O. van de Loo Verstrekking van turf De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat vanwege het steuncomité wederom turf verkrijgbaar zal zijn, thans be halve voor on- en minvermogenden voor een ieder op maandag en dins dag 21 en 2 jan, vanaf 1 uur n.m. De prijs is 1,per 100 stuks. Hoeveelheden van minder dan 100 of meer dan 500 stuks worden niet verstrekt. De Burgemeester voornoemd, O. van de Loo De Burgemeester van Venray maakt bekend, dat op bon no. 7 der Rijkspetroleumkaart over het tijdvak 1631 januari 2 liter petroleum ver krijgbaar zal zijn. Zaterdag van 9 11 uur uitreiking schemerlichten voor die gezinnen, waar kinderen beneden 1 jaar zijn, voor diezelfde gezinnen gedurende die uren Mole naars kindermeel verkrijgbaar. Dinsdag 911 uur uitbetaling melk; dinsdag 1112 uur uitreiking van schoenzoolbons. De groene levensmiddelenbons no. 9 en de groene zeepbons no. 10 zijn alleen geldig. Portretten J. Strijbos, fotograaf, Nieuwstraat 24, Venlo, Telefoon 477. Overal aan huis te ontbieden, zonder prijsver- hooging. Vergrootingsportretten naar elk fotographie in alle grootten en prijzen. Een gemeenteraad met durf De gemeenteraad van Beek en Donk besloot het broodrantsoen te verhoogen als niet spoedig aardappe len beschikbaar gesteld worden. Uitreiking van bons voor goed- koope nieuwe schoenen en schoen klompen. Dinsdag 22 jan. van 5 tot half 7 no's 451600; woensdag 23 jan. van 5 tot half 7 no's 601750; donderdag 24 jan. van 5 tot half 7 no's 751900.

Peel en Maas | 1968 | | pagina 5