Heet noordelijk NnL-LMnrs Venray? recreatieterrein HIPPI HIPPI Goed,. achterlicht ziet u wel! niet achter wil blijven kiest in1967 nog voor onze kleuren-Tlf P. Mooren INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Een bos is zo maar geen flmtoua VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 No. 50 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL Z- (buiten V.nroy 125) De redactie van de in Gennep verschijnende krant: Maas- en Niersbode strijdt, dat moet gezegd zijn, een nimmer aflatende strijd voor Gennep. Gennep, dat naar het oordeel van dit blad, als enig stedelijk centrum in Noord-Limburg, vele kansen heeft ge mist, maar daarnaast nog vele kansen heeft. Kansen, die dit blad telkens opnieuw naar voren brengt en waarvoor het niet schroomt de zweep te halen over fouten en feilen, tekortkomingen en mis lukkingen. Reeds eerder hebben we aange toond dat een dergelijk streven, hoe nobel en schoon op zich ook, de kan sen met zich brengt dat het te chau- venistisch hart in deze tijd de din gen te klein gaat zien of niet meer buiten de grenzen durft te kijken van eigen plaats en streek. We her inneren aan het feit dat dit blad te gen de instelling was van het maat schappelijk centrum Noord-Limburg, alleen al om het feit dat de direc teur van deze interdekenale orga nisatie in Venray zou komen wo nen. Dat er in Gennep niets veran derde, ja dat het kantoor in Gennep alleen maar uitgebreid kon worden door deze maatregel en nog beter werk kon doen, daaraan werd voor bij gegaan. Di directeur hoorde in Gennep thuis BLINDHEID Iets van deze zelfde mentaliteit spreekt in het laatste nummer van dit Gennepse blad, waar het in gaat op het ETIL rapport over Ven ray als sociaal-economische en maat schappelijk centrum, waarvan wij vorige week een uittreksel plaatsten. Zoals bekend bepleit daarin ETIL mede op grond van de streekfunktie, die Venray in de loop van de jaren aan het vervullen is gegaan en die nog verder uitgebouwd moet wor den in het industrialisatiebeleid moet worden gehandhaafd door de rege ring. „Dat de voorstelling van zaken in het belang van geheel Noord-Lim- burg is, zoals in 't rapport naar vo ren komt, klinkt niet alleen erg on gelooflijk", aldus Maas- en Niers bode, „maar ook wat discrimine rendJa, daar kan men het dan mee doenNet als met de kop: heet Noordelijk Noord-Limburg Venray? Het is voor ons een grote vraag of de betrokken artikelen-schrijver met name dit rapport wel onder ogen heeft gehad en zo ja, of hij het dan ook werkelijk gelezen heeft. Want dan had hij moeten merken, en dat is dan zelfs nog duidelijk op kaarten te zien, dat voor zover men spreekt over streekcentrum en over verzorgingscentrum in dit rapport uitsluitend en alleen gedacht wordt over een gebied liggende in een cir kel van ongeveer 15 km rond Ven ray. En bij ons weten ligt Gennep daar ver genoeg buiten. Dan had de betrokken schrijver daarin kunnen lezen op grond waar van men tot een dergelijke opzet was gekomen en waarom nergens gesproken wordt in het betrokken rapport over Noordelijk Noord Lim burg, inclusief Gennep. Hij had hoogstens een kaart kunnen vinden, waarin duidelijk blijkt dat deskun digen van mening zijn dat t.a.v. Gen nep, Nijmegen hoe smartelijk misschien voor de betrokkene ook als streekcentrum gezien is. We gaan verder niet in op andere steekjes onder water als zou het dorp Venray van het stadje Gennep wat kunnen leren, omdat Gennep gezien de ontwikkeling en industrie in het verleden eigenlijk de enige plaats in Noord-Limburg was, die Het feit dat de landskampioen Venrays Harmonie Euterpe op zo'n feestelijke wijze is ingehaald, is haar van harte gegund en heeft alleen de grote prestatie, die geleverd is, nog feestelijker onderstreept. Het staat daarom in schrille te genstelling tot de ontvangst die mej, Jacquelièn Kerkhof te beurt viel, die op die dag in Brunssum voor de tweede maal het Limburgs kam pioenschap op haar naam bracht. Daarvoor gebeurde helemaal niets. K. Antwoord van de redaktie: Inderdaad is de thuiskomst van deze Limburgse kampioene wel over schaduwd door de thuiskomst van Venrays Harmonie. Van de andere kant hadden we gedacht dat het toch speciaal op de weg gelegen zou hebben van de gymnastiekvereniging hieraan wat meer te doen, daar ze immers als lid van deze vereniging tot deze prestaties is gekomen. op dit gebied tenminste iets te bie den had. We vragen alleen, wat dit geschrijf eigenlijk voor nut en zin heeft. Venray heeft, dank zij de steun van de overheid, een gelukkige ont wikkeling doorgemaakt en zou die ontwikkeling want ze is nog niet „af" graag door willen laten gaan. Dat is de reden waarom een voor uitstrevend gemeentebestuur een rapport op heeft laten stellen door een Instituut dat hierover oordelen kan, om via dit rapport zijn belan gen bij de Minister te verdedigen. Dat die belangen ook de gehele streek aangaan en daarmede be paaldelijk die van een groot deel van Noord-Limburg, zal ieder dui delijk zijn. Misschien dat de stad Gennep van het dorp Venray ook iets leren kan. Namelijk durf en vooruitstrevendheid, vasthoudend heid en steeds opnieuw bij de pin ken zijn. Dat is geen hoogvaardij, want de ontwikkeling van Venray toont aan, dat dank zij die eigen schappen veel bereikt is en nog veel bereikt kan worden En we meenden zo, dat in deze tijd iedere andere plaats in deze con treien daarover alleen maar geluk kig kan zijn, want uit het een vloeit het ander voort en iedereen wordt er „beter" van Zwaar buigen de dennetakken door onder de sneeuwvracht. Zo nu en dan een doffe plons, als de sneeuw van de takken valt en fei telijk in de bomen een soort lawine veroorzaakt. Ver weg klinkt het geluid van een voorbij snellende wagen over de Beekweg, maar dan valt weer de stilte in de bossen nabü het Zwart Water. Zijn ze ooit zo mooi, als door de sneeuw bedekt Het is als een oude kerstwens A.s. maandag moet het wel een topdag zijn voor de hippies van Venray. Men klaagt wel eens dat er zo weinig in de schouwburg is voor de jeugd maar dat blijkt meer een klaagzang dan werkelijke interesse, hoewel een groot gedeelte van de vaste bezoekers maar dan vooral via de scholen jeugdigen zijn. Nu krijgt_.de hippe jeugd boven de 18 een unieke kans, want de meest hippe voorstelling die maar denk baar is, IS in Venray. Alles wat „in" is wordt op de hak genomen en speciaal de jeugd zal dit aanspreken en zal er zich geweldig om amuseren. Niet dat men deze voorstelling als een jeugdvoorstel ling moet beschouwen, integendeel zelfs, maar juist de jeugd van om en nabij de 18 zal deze voorstelling als een heerlijke douche ondergaan, want alles wat hen bezig houdt, al les wat hun belangstelling heeft, al les waarover zij praten zullen ze er terugvinden. Geschokt? Welnee, dat zullen de ouderen zijn, die niet kun nen begrijpen wat de jeugd nu eigen lijk wel wil. Het is nooit verplicht, maar wel normaal, dat men naar de schouw burg gaat in gepaste kleding al naar gelang de voorstelling. Daarom past het bij deze voorstelling, dat men hip gekleed naar het theater gaat. De schouwburg is dit keer volle dig voor de hippies van 18 tot 80 jaar. Het wordt een groot feest en iedereen die „in" is of dat wil zijn wordt er verwacht. Als U volgende week iemand te genkomt die „de Stunt" niet heeft gezien is die volledig „out". Als de Venrayse twenners inder daad in grote getalen aanwezig zijn, kunnen ze meer van deze voorstel ling verwachteneen behoefte moet echter aangetoond worden en „de stunt" is die toets. MATER AMABILISSCHOOL VENRAY B.B. '67 Zaterdag 16 dec. wordt er door de 3e jaars cursisten een balavond ge organiseerd in de kantine van Rank Xerox. De opbrengst van deze avond is bestemd voor het instituut voor doven in St. Michielsgestel. Aanvang van de avond is om 20.00 uur. Alleen met een uitnodiging heeft men toegang. Kerstvieringen Op maandag 18 december houdt de oud-leerlingenclub een kerst avond in het clubhuis. De 3e jaars cursisten verzorgen op dinsdag 19 dec. eveneens in het club huis een kerstviering. Voor le en 2e jaars is er op don derdagavond 21 dec. een kerstpro gramma in theater Mikroscoop te Broekhuizen. Vertrek met extra bus om 7.30 uur vanaf het clubhuis. Het programma van het 2e trimes ter begint op maandag 8 januari. Je dwaalt er een hele middag, haalt er een stel koude en natte voeten en je ziet er geen mens.... En onwillekeurig denk je aan die akart van het recreatieschap Peel en Maas, die je ergens op je kantoor hebt hangen, waarop deze bossen staan aangegeven als de recreatie- buurt van Venray. Maar je ziet er niemand, hoogstens een konijn, dat je wat verbaasd aankijkt en dan weghupt in de diepe sneeuw. Op het fraaie bordje, dat verklaart dat de ze bossen opengesteld zijn, heeft een ekster, koud en kleumerig, plaats genomen. Ze vliegt niet eens op als je er voorbij komt RECREATIEBUURT Later praten we hierover met de heer Goossens van Staatsbosbeheer, feitelijk de man, die regeert over Venrays bosbezit. En dat is geen kleinigheid, want dat zijn liefst 1200 ha; menig gemeente is zo groot nog niet De heer Goossens kijkt ons wat verwijtend aan, als we hem zeggen, dat we nog zo weinig er van mer ken, dat deze bossen recreatiegebied zijn geworden of zuilen worden. „Wat wilt Uis zijn vraag. Er is feitelijk in Venray maar een ter rein, waarop die term van toepas sing is en dat is het stuifzandterrein over de spoorweg heen op de Bos huizen, dat feitelijk nog meer na tuurreservaat is, dan recreatiegebied. Voor het overige hadden Venrays bossen niets met recreatie te maken. Het was doodgewoon een soort pro- duktief maken van heidegrond of nog slechtere. Met voorschotten van het Rijk was het mogelijk, die te be bossen en dan leverde dat na ver loop van 20, 30 of 40 jaren vanzelf geld op, wanneer die bossen werden uitgedund of gekapt. Zo zijn ze dan ook aangelegd. Recht toe, recht aan, zo gemakkelijk mogelijk om er in en om er uit komen. De gemeente Venray heeft er han dig van geprofiteerd om zo haar slechtste gronden nog produktief te maken en dat is haar een tijdlang ook nog behoorlijk gelukt ook. Maar een produktiebos is heel iets anders dan een bos, waar men in verblijven wil, waar men zich ont spannen wil DENNEN, DENNEN, DENNEN De opgave was slechte grond pro duktief te maken. Dat hield in dat je alleen wat dennen kon poten en dan maar moest afwachten, tot het bos rijp was. En dat duurt zo'n 40 jaren. Daarmede is men eerst be gonnen op het Zwart Water, nader hand kwamen er de bossen bij rond het vliegveld toen kwamen de bos sen op de Boshuizerbergen, dan de Zandhoek, de Rouwkuilen en Kemp- kesberg. Na de oorlog is dan de Paarden kop in Ysselsteyn beplant en later nog de Vredepeel Die Vredepeel is een mooi voor beeldEr waren stukken bij die feitelijk te slecht waren om te ont ginnen. Toen moesten het maar bos sen worden. Maar produktiebossen, met dennen, dennen, dennen. Recht toe, recht aan. Trouwens de grond was ook nergens anders ge schikt voor dan voor heide en voor dennen KINK IN DE KABEL De produktiebossen, met nogmaals de nadruk op houtproduktie, hebben al een hele historie achter de rug. Wie bijv. op het Zwart Water dat oude bos ziet staan, maakt daarmede meteen kennis met het oudste bos in Nederland dat 60 jaren geleden mt renteloos voorschot geplant werd. (Het blijft staan als een soort mo nument). Maar daarnaast he_eft het in verschillende bossen gebrand (Boshuizen door de treinen) en heeft de oorlog links en rechts er aardig in huis gehouden. En wel dusdanig dat feitelijk de hele opbouw van het bosbestand in gevaar kwam. Een bos heeft zo'n 50 jaren nodig om volgroeid te raken. Intussen moet het gedund worden en bijge houden worden in een bepaalde cy clus, die echter door branden en oorlogsverwoestingen danig in het honderd raakte. Het enige voordeel dat er in dat alles was, lag in het feit dat bij de nieuwe aanplant meer variatie in de houtsoorten kon wor den aangebracht. Intussen was na melijk de grond al dusdanig verbe terd dat ook inlandse en Amerikaan se eiken, de corsikaanse en de Oos tenrijkse den een kans kregen en die kans werd aangegrepen. Maar nogmaals, alles had ten doel, de houtproduktie. En de mens, die hield men liever buiten de bossen via alle mogelijke plaatjes van ver boden toegang. Toen is opeens een gasbel ontdekt, kwam aardgas, slo ten de mijnen en daar lag de hout produktie. Men raakte de dunningen en het kaphout aan geen sterveling meer kwijt en het enige gevolg was dat de bossen nu helemaal niets meer opbrengen. Niets meer is mis schien wat veel gezegd, maar de tij den schijnen definitief voorbij dat een bos nog geld opbrengt. RECREATIE Men ontdekte wel iets anders, na melijk de recreatieve waarde van de bossen, die men wel eens de longen van Nederland heeft genoemd. Het produktiebos moest nu een re creatieve bestemming krijgen. Dat kan natuurlijk, maar zulks gaat niet vandaag of morgenDat gaat er zijn tijd kosten, dat kost daarnaast ook geld. Natuurlijk is het niet leuk al die wegen in de bossen recht toe, recht aan, maar ze zijn niet als wandel paden bedoeld, doch als brandgan gen en werkpaden om het hout zo gemakkelijk mogelijk uit de bossen te krijgen. Natuurlijk is het niet leuk dat men in het bos gewoon niet komen kan vanwege al die bomen, maar men kan in enkele jaren niet maar even de helft van de bomen gaan rooien Natuurlijk zijn open plekken, hei develden, midden in bosgebieden prachtig voor recreatie, maar voor dat een bos weer heideveld is, gaan er wat jaren voorbij. En wil men dan ook nog even aan de Boswet denken, die nog altijd voorschrijft dat teniet gegaan bos herplant moet worden. Het is dus wettelijk nu nog niet mogelijk om bijv. hier en daar open plekken te maken Natuurlijk kan men deze bossen niet in enkele jaren tijd maken tot wandelparken, want men kan bomen niet dwingen harder te groeien of andere boomsoorten planten in grond, die ze niet voeden kan. Dat alles kost tijd en.geld. En behoudens een kleine subsidie, die de boseigenaar krijgt voor het open stellen van zijn bossen, is dat er nog niet WANNEER Een bosbouwer weet dat de her vorming van een bos ongeveer 50 ja ren duurt. En diezelfde tijd zal ze ker gevraagd worden voor de om vorming van deze produktiebossen tot echte recreatie-gelegenheden. De vraag is echter of ze dat ooit zullen worden in de echte zin van het woord. Want al kan geen mens voor uit kijken, toch blijkt nu al, dat men liever aan de randen van de bossen kampeert en. recreëert dan in de bos sen zelf, of er moeten behoorlijke grote open ruimten in voorkomen, Maar ook de aanleg hiervan ver eist planning en kost geld. Tot he den is van beiden nog weinig merk baar. Het enigste wat nu gedaan wordt is de kap zo lang mogelijk uitstellen en wanneer gekapt wordt dat te doen in stroken of in groepen, zodat geen lelijke kale vlekken open blijven. En voor de aanplant van nieuwe bomen kiezen we al naar gelang de grond de meest mogelijke variaties in houtsoorten. En voor het overige is het wachten op het uitwerken van plannen en te zien dat men aan de benodigde gel den komt om die plannen te verwe zenlijken. Eerst dan kan langzaam maar zeker begonnen worden met de omvorming van deze bossen. OPENSTELLING De openstelling van de bossen voor het publiek is een eerste, aar zelend begin. Inderdaad blijken, ze ker voor wat betreft het bermtoeris me, de Venrayse bossen aantrek kingskracht te hebben. Deze zomer hebben b.v. honderden mensen aan de kant van de Midden Peelweg ge zeten en gerust en de rust van de bossen over zich heen laten gaan. Als bijv. daar wat banken en wat open plekken gemaakt en gezet konden worden, zal dat alleen maar dienstig zijn om de mens nog meer ver trouwd te maken met dit kostbare bezit. Datzelfde geldt voor de ande re bossen. Maar dat kost tijd en geld. Geld is er te weinig en dege nen, die ongeduldig staan te wach ten op bosparken zullen nog enige tientallen jaren geduld moeten blij ven oefenen De Aristona kleuren-TV- ontvanger is een bijzon der knap en ingewikkeld staaltje van elektrotech nisch vakmanschap. Toch zit er maar één knop meer op. De bedie ning is dus erg simpel. Knop indrukken en het voor-ingestelde station komt haarscherp door. Alle stations worden net zo goed ontvangen in kleur als in zwart/wit. En een nieuwe antenne is niet beslist nodig. Proefplaatsing thuis? Natuurlijk wilt u niet over één nacht ijs gaan als u over de aanschaf van een dergelijk apparaat denkt. Logisch. Daarom stellen wij u geheel vrijblijvend in de gelegenheid om u thuis zelf te overtuigen van de weelde van een kleuren-TV. Maak daar om eens een "afspraak met ons. inclusief. Dat wil zeggen met alle technische begeleiding, installatie en fijn-afregeling, met onze service en garantie, met onze dege lijke en risico-loze nazorg. Daarom bent u altijd voordeliger uit met Aristona. Inruil Uw oude zwart/wit-toestel kan nog veel waard zijn als u hem inruilt tegen een Aristona kleuren-ontvanger. voor mensen die het goed bekijken. Grotestraat 10, VENRAY. Tel. 04780-2100 Wie Mooren kiest, heeft 't goed bekeken! Deskundige voorlichting Vakkundige installatie Veilige service Prettige betalingsregeling

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9