Op Kerstpost horen kinderzegels Meer duidelijkheid Politierechter Voor 100 jaren WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Jaarverslag Provinciale VVV Huisvuil en een krekelplaag Kerstkollekte 1967 Venray in het weekend VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 No. 50 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL :L p. n 2— (buiten Vnnray 225) Het jaar strompelt op zijn laatste benen. Het rept zich, voor zover die stram geworden onderdanen reppen toelaten, naar de Oudejaarsavond. Maar vóór het zover is en we weer vette vingers kunnen halen aan be suikerde oliebollen en buikige ap pelflappen, is er al hetnodige feest- werk verzet. Letterlijk, want het plaatsen van kerstboom, hoe feeste lijk op zich ook, blijft werk. Wie het liefdevol bereiden van bouten geen werk noemt, heeft nooit een huis vrouw op 24 december aan de ar beid gezien. Ja, en dan zijn er de kaarten en kaartjes. Gelukkig Kerst feest Voorspoedig Nieuwjaar. Mil joenen papieren wensen, kleine en grote, mooie en foeilelijke, zwart witte en helgekleurde. Een baaierd van wensen, niet te tellen! En het worden er elk jaar meer, zeggen de posterijen. U frankeert ze natuurlijk met kin derzegels, Uw kerst- en nieuwjaars kaarten. Ja, dat dóét U toch? Op Uw kerstpost hóren kinderzegels, daar kunt U gewoon niet onderuit! Bij het warmste, huiselijkste feest van het jaar horen warme gedach ten, gedachten aan kinderen voor wie er ook Kerstmis en Nieuwjaar zal zijn, allicht, maar énders, mis schien toch wel minder warm en minder huiselijk. Het is eigenlijk heel wonderlijk dat er nog zoveel mensen zijn die vergeten kinderze gels op hun late decemberpost te plakken, die vergeten dat er kaarten „voor het kind" zijn (héél mooie kaarten waar Uw vrienden en ken- Het jaarverslag van de Provin ciale VVV constateert slechts een geringe stijging van het aantal toe ristische overnachtingen en een aar zelend dagbezoek. Deze stagnatie moet volgens de VW een waar schuwing inhouden, temeer waar het aantal overnachtingen voor 90 pet. van landgenoten afkomstig is. Men zal het binnen- en buitenlandse toerisme intensiever moeten bevor deren, willen we niet een van de voornaamste welvaartsbronnen, die de wereld van vandaag kent opzet telijk doen uitdrogen. Andre landen doen er letterlijk alles voor, maar in Nederland doen we veel te weinig. De toestand in Limburg is dan verder zo dat hotels en pensions nu nog Nederlandse klanten krijgen omdat de prijzen zo laag liggen, maar hun accomodatie is dusdanig, dat ze onverkoopbaar zijn san men sen, die thans normale eisen stel len. De Provinciale VW bepleit naast meer gelden voor reklame, o.m. voor rde invoering van kansspelen, verruiming van de sluitingsuren voor de horecabedrijven, vrije ope ning van de winkelbedrijven, op voeding van personeel in de horeca, de vervoersbedrijven en bij de poli tie, openlegging van natuurgebieden en toeristische outillage van onze verkeerswegen. En die niet zo even gauw er bij, maar als een volwas sen taak. Voor het overige maakt dit jaar verslag melding van de oprichting van de VW Noord-Limburg, waar van ook Venray lid is. Maar in dat zelfde jaarverslag kan men ook vin den, dat van de 2,8 miljoen gulden die het Rijk dat jaar ter beschik king stelde voor recreatieprojekten niets in Noord-Limburg is terecht gekomen dan f 170.000,voor de aanleg van een jachthaven in Mook. Wel is het Provinciale WV zeer tevreden over de vorming van re creatieschappen, daar zij vooral ten aanzien van de openlucht recreatie hiervan veel verwacht. Voor wat de verblijfsduur betreft op de verschillende kampeercentra in Noord-Limurg konstateedt het verslag een langere duur (gemid deld 7 dagen t.o.v. 5 in 1965). Het aantal overnachtingen o pkampeer- centra steeg al in Noord-Limurg met 41 procent. Een grotere propa ganda voor deze moeilijkheden kan dit onderdeel van recreatie nog meer ten goede komen. nissen in het buitenland bepaald ge lukkig mee zullen zijn). Want natuurlijk is het een kwes tie van vergeten, van er in de druk te niet aan denken Dat zal U deze keer niet overko men. U bent er nu tijdig aan her innerd. Uw postkantoor heeft j noeg kinderzegels. En staat er een stand in de hal dat geldt voor meer dan 300 plaatsen dan vindt U daar een keurkollektie kaarten. ,,'t Was een boerenbondsvergade ring, eminentie", legde de landbou wer uit, alsof die nog tegenover Sin terklaas stond, „en daar sprak mijn heer over ontwikkelingshulp „En toen bent u maar gaan schel den" zei de politierechter misprij zend. „Die spreker schold het hardst." Twee getuigen bevestigden, dat de inleider tijdens deze vergadering op misprijzende wijze de toegestroomde schare had toegesproken. Hij ge waagde van twee derde der mens heid die honger leed, terwijl zijn weldoorvoede toehoorders zwolgen in hun overvloed; hij schilderde in schrille kleuren een stad vol ker mende kinderen, die stierven van gebrek, terwijl onze jeugd zich mis selijk at aan marsepeinen worsten, banket- en chocoladeletters en hij vergeleek de uitgemergelde moeders die ginder hun hand ophielden, met de kwabbelige figuren die hier met een welgevulde boodschappentas in een lunchroom neerstrijken om een aantal gebakjes te verorberen en dan verwonderd zijn, dat ze hun vet niet meer in hun corset kunnen per sen. Deze beeldspraak riep om een wederwoord. En dat kwam van vele kanten. Iemand informeerde, of de spreker zelf niet at; een volgende of hij het huishoudgeld wel naar de ontwikkelingsgebieden zond; een derde meende te weten dat de man vlak voor de vergadering nog een zak patat met een kroket je had staan smikkelen. En toen kwam de verdachte op de gedachte een open-schaalkollekte te houden en, de daad bij zijn eigen woord voegende, hield hij een brood- mand uit het café onder de neus van de verbouwereerde wauwelaar. „Nou, voeg dan de daad eens bij het woord", had hij gezegd. „Bewijs eens je christelijke naastenliefde en je radicale beginselen!" De man had de mand van zich afgeduwd en wilde een eigen kollektebus langs de rijen laten rondgaan. „Neenee, éérst zelf het voorbeeld geven, héé", zei de kollektant. Had de bewogen redenaar nu maar even een bankbiljet in die schaal gedeponeerd, dan zou de hele zaal gerust gesteld één of twee muntjes hebben geofferd en zich tevreden met deze goede daad weer huis waarts hebben gespoed. Maar de goede man had geen flintertje pa piergeld bij zich. En bovendien wil de hij zijn eigen bus vullen en niet andermans mandje. Het gevolg was, dat zijn tegenstander twijfel ging uiten aan zijn oprechte bedoelingen. „Jij wil ons geld onder de armen verdelen, héé!" riep hij met een veel zeggend verdeelgebaar naar zijn bei de binnenzakken. De tegenwerpingen waren in het geroezemoes onverstaanbaar. Aange vuurd door het publiek drong de boer steeds sterker aan. Tot de woorden bedrieger, smiecht en op lichter vielen. Toen riep de beledig de de hulp in van de aanwezige po litieman en moest deze een proces verbaal opmaken. „Het heeft helemaal geen pas", oordeelde de officier van justitie, „verdachte wist niet, wat deze man met het opgehaalde geld zou doen. Ergo heeft hij iemand voor een groot publiek als oplichter afgeschilderd en zich schuldig gemaakt aan smaad volgens artikel 261 Wetboek van strafrecht en heb ik de eer te requi- reren een boete van tweehonderd gulden subsidiair twintig dagen hechtenis." „Hebt u hier nog iets op zeggen?" vroeg de politierechter. „Ik heb al honderd gulden gege ven aan ontwikkelingshulp. Dat wordt dan wel een dure kollekte." En hij liet een bedankbrief zien van een stichting voor ontwikkelings hulp. Toen deed de rechter er hon derd gulden af. „En dan moet je die andere hon derd ballen daar ook heen sturen, hè", adviseerde de verdachte. Maar de hamer was al gevallen. Afgelopen weekend heeft de par tijraad van de KVP te beslissen ge kregen hoe dat nu verder moet met de eisen van de radicale vleugel van de partij. Een beslissing, die in zo verre is uitgesteld dat een studie commissie nu de verschillen gaat bestuderen en zal pogen bij te leg gen. Die zgn. christen-radicale vleugel wil, in samenwerking met gelijkge zinden uit de andere politieke par tijen, tot een politiek duidelijker en vooruitstrevender beleid komen dan rryan meent dat thans het geval is. Het liet zich aanvankelijk aanzien, dat Bogaers c.s. het desnoods tot een breuk wilden laten komen en een nieuwe christen-radicale partij zou den stichten, die dan zou willen sa menwerken met PvdA en D'66. In middels is die tendens al een beetje geluwd. Het lijkt er nu eerder op, dat het een spel zal worden van ge ven en nemen. Dat is trouwens in ons politieke bestel altijd het geval. Ook het pas gehouden partijcongres van de PvdA heeft een dergelijk beeld laten zien. Daar heeft Nieuw Links wat meer vertegenwoordigers in het partijbe stuur gekregen, die dus wat meer in vloed kunnen uitoefenen op beleid en programma, maar van een radi cale verandering is geen sprake. Dat zal straks ook in de KVP ver moedelijk niet het geval zijn. Een christelijke partij dient radi caal, dat wil ook zeggen vooruitstre vend te zijn, is de gedachte van de heer Bogaers en de zijnen. En daar heeft hij bepaald niet helemaal on gelijk in. Het is toch eigenlijk wel een beetje vreemd, dat overal de christelijk georiënterde partijen ge rekend worden tot het behoudende deel, die vaak slechts aarzelend de Deze warme zomer was in een Limburgse gemeente, zo was in de krant te lezen, op de vuilnisbelt een krekelplaag ontstaan. Deze krekels drongen -in massa's alle huizen bin nen. Zij sjirpten en vraten dat het een lieve lust was. Voor zichzelf dan, voor de men sen was het vreselijk. De vuilnisbelt wordt een probleem, een probleem voor de volksgezondheid. En men vraagt zich af, nu wij in ons land beschikken over moderne VAM- composteringsbedrijven, of niet veel meer huisvuil gecomposteerd kan worden. Men raakt de belt kwijt en het vuil krijgt bovendien een nut tige bestemming in de land- en tuin bouw. En de afzet? De tuinbouw maakt zich meer en meer meester van de beschikbare compost. Vorig jaar ging van de 190.000 ton nog maar 15 procent naar de akkerbouw. De tuin bouw nam 43 pet. af en 42 pet. ging naar de recreatieve sector, d.w.z. werd gebruikt bij de aanleg en het onderhoud van gazons, parken en sportvelden. Toch is compost in de akkerbouw een van ouds gewaardeerd produkt, dat de struktuur van de grond ver betert, waardoor de vochthoudend- heid en de produktiviteit wordt ver groot. Nu die mechanisatie zo zeer de struktuur van de grond bedreigt, zou het van wijs beleid getuigen, wanneer méér huisvuil werd ge composteerd en zodoende méér com post aan de akkerbouw ten goede kwam. Dat was dan de ene kant van het probleem huisvuil. Maar het is dui delijk, dat deze manier van vuilver werking de gemeenten niet meer mag gaan kosten dan een andere goede methode, zoals vuilverbran ding. Uiteindelijk gaat het dus om een kostenvergelijking. Daarbij blijkt dan, dat voor zeer vele middengrote en kleinere gemeenten de vuilafvoer naar een van de centrale VAM -be drijven goedkoper is dan een vuil verbranding. Er worden dan twee zaken ge diend: de gemeenten en de vrucht baarheid van de vaderlandse bodem. nieuwe ontwikkelingen in de maat schappij schijnt te volgen, maar er zelden of nooit op vooruit loopt en stimuleert tot verandering van in stelling. Het behoudzuchtige toont zich niet alleen in de maatschappij maar ook in het individuele leven. Dat is maar al te vaak in tegenstelling tot wat Christus leert. Bij „de liefde tot de naaste" wordt nooit het eigenbelang uit het oog verloren. En dót is juist de rem tot de ontplooiing van een maatschappij waarin méér rekening wordt gehouden met het belang van de naaste, die dat dan ook is en waar die dan ook leeft. Vooral een christelijke partij moet eigenlijk zo principieel zijn, dat ze niet wil marchanderen. Toegegeven: in de praktijk van het leven en vooral op het politieke vlak is dat haast onmogelijk en moet men zich meestal wel neerleggen bij het best bereikbare. Maar ook bij dat „best bereikbare" lijkt het eigenbelang, van partij en van individu, wel eens te zwaar te wegen, durft men de konsekwenties van een principiëler standpunt niet aan. Het is daarom heel begrijpelijk, dat vooral jongeren in de christe lijke partijen tot een radicaler be leid willen komen. Die jongeren hebben de moed en het élan om het aan te durven. Misschien zien zij minder goed dan de ouderen de konsekwenties van hun denken, maar daar geven zij dan ook min der om, zij zijn minder bang voor de gevolgen. Toch zullen de ouderen en meer bezadigden hen een en ander voor de ogen stellen en die argu menten, van meest praktische aard, zullen zij niet zonder meer kunnen afwijzen. Zo zal het in de KVP zijn, zo ook in de ARP en de CHU, even als dat bij de PvdA het geval was. Een scheuring in deze partijen zien wij nog niet ontstaan. Maar de in vloed van de radicalen zal zeker worden versterkt. En dat kan voor de confessionele partijen helemaal geen kwaad. Of dan een D'66 en een PvdA daar zo erg blij mee zullen zijn is een tweede. Want wat eenmaal een par tij is, laat zich niet graag gras voor de voeten wegmaaien door andere partijen. Maar dat is een heel ander hoofdstuk in het politieke beleids- boek. Wij geloven nu eenmaal niet zo erg in een radicale omwenteling van ons politieke bestel, in geheel andere partij formaties. Maar bij een radicale instelling staat er automa tisch meer duidelijkheid in het poli tieke leven. Nederland vindt daar voor wel zijn eigen weg. DIOCESAAN DR. POELS-COMITÉ VAN HET N.K.V. IN LIMBURG Reeds vele jaren ondervinden vele gezinnen de solidariteit van de so- ciaal-karitatieve instellingen van de Katholieke Arbeidersbeweging, thans N.K.V. Provinciaal Centrum Lim burg. Ieder jaar worden honderden moeders, die lichamelijk en geeste lijk noodzakelijk rust behoeven, ter verpleging in het Dr. Poels-Oord op genomen. In de vakantieperiode genieten honderden kinderen van een geeste lijk en lichamelijk weldoende vakan tie in het vakantiecentrum „Groene- woud" te Swalmen. Vele tientallen noodlijdende gezin nen en hulpbehoevende zieken ont vangen vriendenhulp en steun van onze Dienst Hulpverlening. Honderden gezinnen, die gezins hulp of gezinsverzorging nodig heb ben worden geholpen door „Ons Ge zinszorgfonds". Jaarlijks wordt een bedrag uit de kollekte-opbrengst aangewend in de kosten voor de opleiding tot gezins verzorgster. Voor de instandhouding en nood zakelijke uitbreiding van dit werk wordt jaarlijks de KERSTKOLLEK TE gehouden. Mogen allen die een goede gezond heid bezitten, die geen armoede ken nen, die met hun kinderen het Kerstfeest kunnen vieren, in de ko mende kerstdagen een ogenblik meeleven met een konkrete nood van hun naaste. Laat Kerstmis ook voor deze een feest van Licht en Liefde zijn. Een dezer dagen wordt huis aan huis een kollektezakje bezorgd. Wij zijn u erkentelijk namens velen „zonder naam" voor uw geldelijke bijdrage. RUNDERPEST IN LIMBURG In 1867 noemde men wat men thans runderpest noemt wel runder- typhus. Een merkwaardig voorbeeld daarvan vindt men in de mededeling van de Commissaris des Konings van 19 februari 1867 waarmee deze ter kennis brengt van heren Burge meester en Wethouders der gemeen ten in het Hertogdom Limburg dat de runderpest is uitgebroken onder Weert in het gehucht Laar; bij be sluit van Gedeputeerde Staten van 21 februari 1867 wordt het gebied der gemeente Weert, voor zover be treft de boerderij van Hendrik Sche- pens in het gehucht Laar besmet verklaard met veetyphus. 3 januari was door de Minister van Binnen landse Zaken reeds machtiging ver leend om bij begraving van wegens veetyphus afgemaakte of daaraan gestorven runderen, kalk zwavel zuur, koolteer petroleum of andere stoffen te gebruiken, waarvan de kosten door het Rijk zouden worden vergoed. 12 januari was al aan de Burge meesters meegedeeld dat de vee typhus is uitgebroken in de Pruisi sche gemeente Hinsbeck op nage noeg anderhalf uur afstand van Ven- lo. Daar werden achttien stuks rund vee, van vier verschillende stallen, dadelijk afgemaakt. Als maatregel tegen mogelijke verspreiding werden de Nederlands- Pruissische grenzen in de gemeenten Venlo, Tegelen en Belfeld door het militaire gezag bewaakt tegen ver boden invoer van vee. Door het Regeringsdistrict Düssel- dorf was bepaald dat personen die mogelijk met rundvee in aanraking waren geweest of tot de landbou wenden stand behoren, alleen langs bepaalde aangegeven wegen konden worden toegelaten en dan nog al leen na onder politietoezicht zorg- vuldigd te zijn gereinigd en gedis- infecteerd. In- en doorvoer van hoornvee, be nevens van oude kleren en lompen van allerlei soort was verboden. 28 januari was verder de burge meesters al meegedeeld dat de vee typhus te Hasselt in België is uitge broken. De grenzen bij Oud-Vroen- hoven en St. Pieter zullen eveneens door het militair gezag worden be waakt, tegen verboden in- en uit voer van vee. 29 januari werd aan bevolen het wassen van het vee met kreosoot-water en van het gebruik van carbolzuur in het drinkwater 1 op 5000 delen; de prijs van gezui verd carbolzuur was f 0.65 per fles. Dit carbolzuur kwam uit de fabriek van de heren Calvert en Cie te Manchester, de heren B. A. van Doorn en Cie te Amsterdam, Bloe- mengracht DD no. 38 hadden dit in depot. 15 februari wordt heren burge meesters nadrukkelijk aanbevolen, snel en krachtig gebruik te maken van hunne bevoegdheden daar alles afhangt van de wijze en van de spoed waarmede wordt gehandeld bij het eerste verschijnsel der ziekte. 19 februari werd medegedeeld dat in de gemeente Weert in het gehucht Laar runderpest, later genaamd vee typhus was gekonstateerd en dus de veel gevreesde ziekte haar intrede in de provincie had gedaan. Bij het afgemaakte vee behoorde een stier, waarvan men bij lijkope ning ontdekte, dat het dier hoewel het inwendig volkomen gezond scheen, reeds de kiemen der ziekte te hebben opgedaan. Daar het niet bekend was welke koeien de laat ste tijd door deze stier waren ge dekt kon men geen maatregelen bij deze koeien toepassen. Bij besluit van Gedeputeerde Sta ten van 21 februari werd het ge bied der gemeente Weert voor zover betreft de boerderij van Hendrik Schepens in het gehucht Laar ver klaard te zijn besmet met vee typhus. De bewoners dezer boerderij mochten de woning niet verlaten dan met toestemming van de burge meester bezoekers werden niet toe gelaten. Personen, die het gebied wilden verlaten moesten van kleren verwisselen en zich doen ontsmetten. 13 maart bleek zich ook op de boerderij van Theodoor Knoops, ge legen aan de noordwestzij de der reeds eerder besmet verklaarde boerderij in staat van afzondering en onder bewaking van het openbaar gezag gesteld. 15 maart d.i. 5 dagen na het vori ge geval deed zich de ziekte even eens voor bij het vee van de land bouwer Michael Peerlings in het ge hucht Laar .der gemeente Weert. 8 april werden de maatregelen voor de twee eerste gevallen inge trokken en op 17 april ook voor het geval Peerlings. Overal in het land kwam in dat jaar veetyohus voor. Voor Limburg bleef het tot de gevallen in Weert beperkt. Bij de opening van de zo mervergadering der provinciale sta ten op 2 juli 1867 herinnerde de Commissaris des Konings eraan dat door de krachtdadige en doelmatige maatregelen van het gemeentebe stuur van Weert verspreiding der ramp werd voorkomen, waarvoor hulde aan dat bestuur verschuldigd was. Een der leden maakte daarna de opmerking dat die hulde niet alleen toekwam aan de burgemeester van Weert, de heer Coenen, lid van Prov. Staten, maar ook aan de heer Com missaris des Konings voor het beleid en de krachtige ondersteuning. De vergadering verenigde zich bij ac clamatie met die dankbetuiging. De belangstelling door de Com missaris betoond, werd nog geprezen daar deze „geen weder, noch de moeilijkheden der reize heeft ont zien om zich telkens bij het laatste geval vergezeld van een veearts uit Roermond ter plaatse te begeven. Wilt U even bedenken dat her haald reizen van Maastricht naar Weert bij slecht weer in 1867 iets anders betekende dan vandaag de dag 1967. ONTEIGENING? vraagt kosteloos inlichtingen bij F. HOLLEMAN Onteigenings-adviezen. Breda, Ignatiusstr. 42a telefoon 01600-41754 AANRIJDINGEN Op de Horsterweg nabij het Schoor vonden botsingen plaats waarbij drie auto's betrokken wa ren. De personenauto bestuurd door H. uit Beesel kwam in een sneeuw storm in de bocht in een slip en raakte daarbij de voorzijde van de personenauto bestuurd door v. V. uit Venray, waarna deze frontaal in bot sing kwam met de kleine vrachtauto bestuurd door S. uit Afferden. Naast grote materiële schade moesten en kele inzittenden zich onder medische behandeling stellen o.a. met snij- wonden in het gezicht, gebroken pols enz. Door onbekende oorzaak kwam de 57-jarige bromfietsberijder K. uit Geysteren op de Geysterseweg in Oostrum met zijn bromfiets te val len. Met diverse verwondingen moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht. Op de Midden Peelweg geraak te de personenauto, bestuurd door E. uit Deume, tengevolge van de glad heid in een slip en kwam in de bermsloot tot stilstand. Naast be hoorlijke materiële schade moest de bestuurder zich onder medische be handeling stellen wegens lichte ver wondingen. 40 JAAR BOUWVAKARBEIDERSBOND AFD. VENRAY Als afsluiting van het 40-jarig be staan van de afdeling Venray van de werknemers in de bouwnijverheid St. Jozef vond in zaal Wilhelmina een familieavond plaats voor de le den van deze ruim 600 leden tellen de vakorganisatie. Twee avonden was de zaal tot de uiterste hoeken gevuld en het was een zeer dankbaar publiek wat ge noten heeft van het hoogstaand ca baretgezelschap van Pierre Duro uit Deventer. Het gebodene was ver boven de middenmaat en het bestuur van de jubilerende afdeling heeft een goede greep gedaan uit de veelheid van het aangebodene. KLAPROOSAKTIE 1967 VENRAY De Klaproosaktie 1967 had de vol gende resultaten in Venray: Leunen Heide Oostrum Oirlo Smakt Merselo Veulen Ysselsteyn Grote Kerk Paterskerk Vredeskerk Diverse giften Venray-kom 64,84 21,70 36,50 35,— 12,50 33,15 42,10 176,62 125,— 125,— 100,— 70,— Totaal 842,41

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5