maak de kuip vol 2727 VAN DEN MUNCKHOF N.V. l l i SVV DUIVENSPORT BILJARTEN uw kerst- en nieuwjaarskaarten bestellen uw advertentie (in kleur) voor het kerstnummer opgeven uw nieuwjaarsadvertentie opgeven uw boekhoudbescheiden voor 1968 bestellen uw visitekaartjes uitzoeken Grotestr. 28 drukkerij boek- - kantoorboekhande ENQUETE bescherming bevolking Denkt u ook aan ons nieuw telef.-nummer 04780 De meesten onzer hebben al ken nis gemaakt met het nieuwe zwem bad, waarin we nu al twee zomers hebben kunnen zwemmen, zonneba den en luieren. En als in februari a.s. ook binnenbad in gebruik geno men wordt dan zullen nog meer mensen, als bijv. de schoolgaande jeugd, de genoegens van het zwem men leren kennen en voor het me rendeel trouwe klanten gaan wor den van binnen- of buitenbad. Venray is dan een zwembad rijk dat er in alle opzichten zijn mag en het is het zoveelste station op zijn weg om streekcentrum voor Noord- Limburg te worden. Maar op de dag dat het binnen bad geopend wordt zal niet alleen de aannemer met de rekening staan te wachten. Naast hem zal ook staan een mijnheer uit Den Haag, die er op wijzen zal dat de regering, pro vincie en gemeente in dat hele pro ject, in dat binnen- en buitenbad tonnen geld gestopt hebben om Ven ray al dat schoons te schenken, on der uitdrukkelijk beding dat ook de bevolking van Venray zelf een klein deel van de kosten op tafel zal leg gen. Is in februari het bad klaar, dan zijn die tonnen geld omgetoverd in grote zwembassins, in zonnewei den, en in een keurig binnenbad en dan zal die Haagse mijnheer Venray aan zijn belofte komen herinneren om 60.000,voor de aanleg van dit bad zelf te fourneren. Jan, Piet, Klaas, Opa, Oma, de baby en de dienstmaagd vader en moeder die eens stonden te dringen om hier in Venray een zwembad te krijgen zul len dan hun steentje hebben moeten bijgedragen aan de tot standkoming. Is dat zo....? Ja er staan al er gens op een bank 24.000,die men voor een goede twee jaar in de aktie „Maak de kuip vol" bijeen wist te brengen. Maar 24.000,zijn er nog altijd geen 60.000,en het uur van de afrekening komt steeds nader. Het is maar dat U weet dat er bin nenkort weer met bussen gerammeld gaat worden. Met bussen voor deze aktie, die nog altijd niet rond is U kunt vast een smoesje gaan zoe ken om er onder uit te komen om U kunt maandag al beginnen als U naar De Stunt gaat in de schouw burg. Daar is een miniatuur-zwem bad, waarin U geld kunt gooien. Geld dat de kuip vol moet maken en Venray moet ontslaan van zijn belofte. En voor het overige hoort U er nog nader van Door het verschijnen van nieuwe dingen en het opkomen van nieuwe ideeën worden steeds weer nieuwe woorden aan onze taal toegevoegd. Ze vormen als het ware een beeld van de zich veranderende maat schappij. Na de laatste weerldoorlog ontstonden bijv. de woorden: berm toerisme, ruimtevaart, drempelvrees, happening, knijpflacon, computer, modinette, motel, langparkeerder, teach-in, voorsorteren en program meur. Het rijtje zou zonder veel moeite nog met enige tientallen kunnen worden aangevuld, maar in het ka der van dit artikel is het voldoende er slechts een aan toe te voegen n.l.: FALL-OUT Wat is nu eigenlijk fall-out? Hier onder wordt verstaan de neerslag van de radio-aktieve stofdeeltjes uit de stofwolk die ontstaat na een grondexplosie van een kernwapen (atoom- of waterstofbom) en die tot op grote afstand van het punt van explosie de zo gevaarlijke radio- aktiviteit kan veroorzaken. GEVAREN Wat zijn de gevaren verbonden aan radio-aktieve neerslag? 1. De radio-aktieve straling. 2. De inwendige besmetting (door inslikken of inademen van radio- aktieve stofdeeltjes). 3. De uitwendige besmetting (door neerslag van radio-aktieve stof deeltjes op huid of kleding). Afhankelijk van de hoeveelheid straling die men ontvangt, kunnen er na korte of langere tijd na de bestraling ziekteverschijnselen optre den die arbeidsongeschiktheid kun nen veroorzaken en in ernstige ge vallen de dood tengevolge kunnen hebben. BESCHERMING Deze berust op drie principes (3 x A). 1. Afscherming. De radio-aktieve straling die in beginsel overal doorheen gaat, wordt vooral door zware stoffen geabsor beerd. Baksteen geeft derhalve veel meer afscherming dan hout en beton weer veel meer dan baksteen. Hoe meer massa (steen-beton-zand) er dus rondom de schuilplaats aanwe zig is, des te groter zal de afscher ming zijn. 2. Afstand. De hoeveelheid straling die iemand ontvangt, vermindert met het ver groten van de afstand tussen de per soon en de plaatsen (straat-tuin-dak) waarop de radio-aktieve straling zich bevindt. Hoe verder men dus van het dak en de buitenmuren verwijderd is aan hoe minder straling men bloot staat. 3. Afwachten. De radio-aktieve straling heeft behalve zeer gevaarlijke eigenschap pen ook nog een gelukkige eigen schap, n.l. dat de straling na ver loop van tijd afneemt. (De intensi teit vermindert) 7 uur na de explo sie bedraagt ze nog slechts 10 pet. terwijl ze na 49 uur is teruggelopen tot maar 1 procent. Uit het vermelde onder punt 1 (af scherming) en punt 2 (afstand) zal 't duidelijk zijn, dat de beste schuil- gelegenheid in de woning dus het vertrek zal zijn, dat door zoveel mo gelijk massa omgeven is en zover mogelijk van de stralingsbron ver wijderd is. In veel gevallen zal dit een kelder zijn, maar het is zeer wel mogelijk, dat een ander vertrek een redelijke mate van afscherming biedt, want naast de factoren afscherming en af stand spelen ook nog andere een rol, zoals: de omliggende bebouwing het percentage openingen in binnen- en buitenmuren de vorm van het dak, enz.). Aan de hand van door enquteurs verzamelde gegevens kunnen com puters van de Rijksmechanische Ad ministratie bepalen of een woning voldoende afgeschermde schuilgele- genheid biedt en zo ja welk vertrek het meest geschikt is. ONTDEKKING EN VREDESTOEPASSING Radio-aktiviteit kwam voor het eerst in het nieuws tegen het einde van de vorige eeuw door de ontdek kingen van de Franse natuurkundi- rie. Hun onderzoekingen werden in 1903 beloond met de Nobelprijs voor natuurkunde. Sedertdien is gebleken, dat radio- aktiviteit kan worden aangewend tot zegen en vooruitgang van de mens heid. Allereerst door toepassing in de medische wetenschap (bijv. bij het medisch onderzoek en bij de kanker bestrijding). Steeds belangrijker en talrijker worden ook de praktische toepassin gen in de industrie, (o.a. voor meting van materiaaldikten-opsporing van materiaalfouten- conservering van levensmiddelen). Ook in de landbouw zijn met succes toepassingen van radio- aktiviteit bepoefd. (o.m. bij de be strijding van schadelijke insecten). Helaas brengt ook de toepassing van radioactiviteit voor vredesdoel einden gevaren met zich mee. Deze ontstaan door de fabricage van ra dio-aktieve stoffen, de opslag, het gebruik en zeker niet in het minst door het vervoer over ons toch reeds zo overbelaste wegennet. Deze gevaren, alsmede de vanzelf sprekendheid zeer veel grotere ge varen welke in een onverhoopte oorlog kunnen ontstaan door het gebruik van kernwapens, maken het noodzakelijk aan het probleem van de radioaktiviteit bij voortduring aandacht te besteden. ENQUETE B.B. De enqueteurs van de Bescher ming Bevolking, die in Venray ieder huis komen bezoeken om vast te stellen of het veilig genoeg is in ge val van radio-actieve neerslag zul len komende week op het Brukske verschijnen alsmede op de Servatius- weg in de huizen genummerd 1 t.m. 9a. Daarnaast komt de Prinses Ire- nestraat aan de beurt en de oneven nummer van de Prinses Margriet straat. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 3e zondag van de Advent. 7.30 leesmis voor Lei Thissen; 10 u. Hoogmis voor de parochie; 11.30 lsm. voor Johannes Janssen en Johanna Janssen. Maandag: 8 uur gez. H. Mis voor To Flinsenberg-Gooren. Dinsdag: 8 uur gez. H. Mis voor Petrus Hubertus Versteegen. Woensdag: 7.30 Gulden Mis tot int. van de leden en voor de overl. leden van de Boerenbond. Donderdag: 8.30 gez. H. Mis voor Antoon Verhaag. Vrijdag: 8 uur geen H. Mis; 11 uur pl. huwelijksmis voor het bruidspaar Eyssen-van Dijck. Zaterdag: 8 uur gez. H. Mis voor Wilhelm Gellings; 19.00 Avondmis voor Carolina van Dijck. Biechtgelegenheid voor Kerstmis dagelijks na H. Mis; vrijdagavond van 6 tot 9 uur bij een vreemde biechtvader; boete-oefening met H. Mis op donderdag- en zaterdagavond om 19.00 uur. De zieken ontvangen de H. Com munie op Kerstdag na de H. Mis van 7.30 uur. De wedstrijd van verleden week tegen Wittenhorst werd wegens zeer slechte weersomstandigheden afge last. Voor a.s. zaterdag is geen wed strijd vastgeld. Wel is er een kien- avond georganiseerd, die gehouden wordt in de kantine bij het sport park aan de Oostsingel. Deze kien- avond begint om 8 uur en daar zijn naast alle leden en hun dames ook andere belangstellenden van harte welkom. Voor a.s. zondag zijn dezelfde wed strijden vastgesteld als afgelopen zondag. Dus denkt erom U op tijd af te melden. Het trainen gaat ge woon door. Bij slecht weer in de gymzaal. Volgende week weer op de normale dag als voorheen trainen. PDV YSSELSTEYN Grote postduivententoonstelling van C.C. De Vriendenkring op 16 en 17 december in het gemeenschaps huis te Ysselsteyn. De opening ge schiedt door C.C. voorzitter de heer v. d. Sluys op zaterdagavond om 8.30 uur. Zondag is de tenoonstelling ge opend van 10 tot 18 uur. Om plm. 4 uur zondagmiddag .bonnen ver koop van bekende liefhebbers, waarna uit reiking van de kampioenschappen en bekers door de heer v. d. Sluys. MARTIEN CREEMERS NAAR DE LANDSKAMPIOENSCHAPPEN De biljartvereniging HDC in Hulst was de organisator van de gewes telijke kampioenschappen 5e klasse libre, waarvoor voor dit district was afgevaardigd de heer M. Creemers, Beekweg. De organisatie was voor treffelijk, evenals de prestatie die Creemers behaalde. Hij behaalde uit 7 partijen 12 matchpunten, hoogste serie 12 en een algemeen gemiddelde van 1,47. Hij werd in de algemene rangschikking 2e, maar zijn algemeen gemiddelde (1,47) was precies goed om afgevaar digd te worden door dit gewest naar de landskampioenschappen in Scha- gen. Na drie spannende dagen werd de ze biljarter opgewacht door zijn vereniging De Ketsers, waar ook nu weer jammer genoeg de voorzitter te weinig belangstelling toonde, zo dat deze taak op voortreffelijke wij ze werd waargenomen door sekreta- ris P. Winnen. Enkele aangename verrassingen alsmede een spontane huldiging viel Creemers te beurt. M. Creemers sprak de hoop uit dat hij bij de a.s. landskampioen schappen zal mogen rekenen op de onontbeerlijke steun van supporters, wat reeds op deze avond werd toe gezegd. Wij wensen de heer Cree mers reeds nu succes voor de a.s. landskampioenschappen. ■w

Peel en Maas | 1967 | | pagina 14