Vragen bij Venrays Gemeentebegroting mm WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ROYAfe ALBERT engelse koppen en schotels VRIJDAG 15 DECEMBER 1967 No. 50 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.- (buiten V.nroy 215) Venrays gemeenteraad heeft zich in een viertal besloten vergade ringen gebogen over de begroting 1968. Hoewel ze alle respect toonde voor de snelle totstandkoming van deze begroting, de uit gebreide toelichting hierop en zeker voor het feit dat B. en W. er in geslaagd zyn, deze begroting sluitende te krijgen, zijn er toch neg vragen gerezen. Vragen, die liefst 41 gestencilde vellen omvat ten, maar die daarop ook prompt het antwoord van B. en W. heb ben gekregen. Hieronder volgt een bloemlezing uit deze vragen en uit de op- en aanmerkingen, welke bij de begrotingsbehandeling schijnbaar naar voren zijn gekomen. ALGEMENE FINANCIËLE COMMISSIE Kan de ontwerp-begroting van ge meentewerken in de toekomst niet in de commissie van openbare wer ken behandeld worden? De begroting is een zaak voor de gehele raad, niet voor een speciale commissie. Buitendien ontbreekt de tijd om een dergelijke behandeling nog in te voegen. Wel kan overleg gepleegd worden in deze commissie over de ieder jaar door de dienst ge meentewerken op te stellen staat van investeringen. Biedt de huidige financiële rege ling tussen Rijk en Gemeenten vol doende uitzicht voor een juist beleid? De Financiële Verhoudingswet 1960 biedt op een aantal punten be paalde zekerheden. Men weet dus, dat men bij zoveel inwoners bijv. zoveel krijgen zal. Het uitkerings percentage wordt echter ieder jaar opnieuw vastgesteld. In het verleden is dat wel eens te laat gebeurd, waardoor dus feitelijk de gemeenten niet wisten waar ze af en aan wa ren. Voor 1968 is dat echter tijdig ge noeg geweest om voldoende zeker heid te hebben dat in ieder geval een meer inkomsten van bijna 9,5 ton gegarandeerd is. Op grond van die cijfers is derhalve beslist wel een beleid te bepalen. Wat is de betekenis van de uit kering „verfijning uitkering riole ringen?" Dit is een extra uitkering aan be paalde gemeenten, die hun riolering zodanig uitbreiden, dat hierop wo ningen aangesloten kunnen worden, die reeds 3 jaren of langer bewoond zijn. Ze komt ongeveer neer op 75,- per aansluiting gedurende 25 jaren. Deze regeling geldt niet voor riole- ringsaanleg in nieuwe bestemmings plannen. Is de post onvoorzien niet te klein? Ze biedt inderdaad zeer weinig ruimte en is bijzonder kwetsbaar. Nieuwe lasten kunnen dus alleen aanvaard worden, wanneer zij voor de volle honderd procent verant woord zijn. Kunnen de kosten van aanleg en onderhoud van groenvoorzieningen niet extra in rekening gebracht wor den bij de straatbelasting of afzon derlijk bekeken worden by de vast stelling van de huur van woning wetwoningen? De aanleg van grondstroken komt tot uitdrukking in de exploitatie berekening van een bestemmings plan. Het onderhoud wordt bekos tigd uit de straatbelasting, die ech ter slechts een gering deel dekt van de totale kosten aan onderhouden van wegen en plantsoenen. Het heeft dus geen zin, die kosten nog eens te gaan splitsen. Voor wat betreft de groenvoorziening rond woningwet woningen, waarvan het onderhoud in handen is van de eigenaar van die woningen, zal dit onderhoud door berekend worden in de huur. RUIMTELIJKE ORDENING Wat is de zin en de bedoeling van het in de begroting aangekondigde sociografisch-sociologisch onderzoek? Zulk een onderzoek is voorgeschre ven door de Wet op de Ruimtelijke Ordening, waarvan de resultaten van tijd tot tijd opnieuw moeten worden getoetst aan de werkelijke situatie. Dit onderzoek is een van de pijlers van het ontwikkelingsbeleid in deze gemeente, dat als het ware visueel is gemaakt in het structuur plan. Gaat men nu concretiseren dan vindt dit plaats in bestemmings plannen, die dus feitelijk weer hun Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 basis hebben in dat onderzoek en in het structuurplan. Moet zolang dit onderzoek niet voltooid is nu de woningbouw op de kerkdorpen worden stopgelegd? Neen, zoals reeds in Oirlo is ge beurd blijft men waar nodig ook op de kerkdorpen ruimte scheppen voor eventueel nodige woningbouw. Wanneer is die studie klaar? Zoals bekend heeft het ETIL zijn rapport over Venray-centrum reeds ingediend (zie ons blad van vorige week). Voor de kerkdorpen ver wacht men dat einde 1968. Aan de hand daarvan zal dan met de pro vincie gepraat worden en zal wel licht e enherziening nodig zijn van enkele bestemmingsplannen van die dorpen. Is B. en W. van plan in plan Mo- lenklef nu weer grotere bungalows toe te laten? Dit plan biedt op de eerste plaats gelegenheid voor het bouwen van kleinere bungalows door incidentele particuliere bouwers. Om het echter economisch uitvoerbaar te maken is het nodig in dit plan enkele grotere kavels op. te nemen. Molenklef wordt als volgt opge deeld: 60 kavels van 540 m2 voor 9540,- per kavel; 3 kavels voor in totaal 33 patiowoningen met een gemid delde oppervlakte van 525 m2 per woning voor een gemiddelde prijs van 11.054,per woning; 17 bouwkavels, groot elk 1010 m2 voor een gemiddelde prys van 21.296,per kavel. Wat gebeurt er met de terreinen ussten de Oude Oostrumseweg en de nieuwe doortrekking van de Deur- neseweg, voor zover nog niet volge bouwd en geen industrieterrein zijn de? Dit is woongebied B, wat betekent dat als Veltum en de Landweert zijn volgebouwd hiervoor bestemmings plannen zullen worden gemaakt. Wanneer komt het bestemmings plan Landweert in de Raad? Men hoopt dit plan in 1968 af te ronden. Men is druk bezig met het verzamelen van de nodige gegevens daartoe. Voordat het plan zelf ter tafel komt gaat nog wel wat tijd voorbij, maar men hoopt dat als Veltum vol is, hier direct verder gebouwd kan worden. Hoe groot wordt het industrieter rein Bcshuizerveld en wat gebeurt er met de gronden, die voor dit doel zijn aangekocht in Oostrum-zuid? Boshuizerveld wordt ongeveer 200 ha groot. In Oostrum Zuid blijven de aangekochte 16 ha voorlopig nog industrieterrein gelden en kunnen door mogelijke liefhebbers gekocht worden. Zouden ze na het gereed komen van het Boshuizerveld niet gebruikt zijn, dan worden ze in de ruilverkaveling gebracht. Kan de industrie in Venray en an dere instanties ook niet een steentje bijdragen om sneller woningen in Venray te krijgen? B. en W. vertrouwen dat ook van die zijde, waar nodig, dit steentje zal worden bijgedragen, al verheelt ze zich niet dat een en ander niet eenvoudig is. In de sector koopwo ningen is duidelijk vooruitgang, maar in de sector huurwoningen kan men dat niet zeggen. Toch be- tasat hieraan ^en duidelijke behoef te en om hierin te voorzien is over leg gaande met de gezamenlijke in dustrieën en beleggers. NIEUWE BEGRAAFPLAATS Waar blyft de commissie ad hoe voor de nieuwe begraafplaats, wie komt daarin en wordt dit een cen trale begraafplaats voor de gehele gemeente? De commissie komt binnen twee maanden. Voorzitter is een lid van B. en W., leden zijn 2 raadsleden, 2 vertegenwoordigers van de katho lieke parochies uit de kom, een idem van de protestanten, een idem van de buitenkerkelijken en een idem van de kerkdorpen. Deze commissie moet adviseren over de ligging, het „karakter", de financiële consequen ties en de exploitatiemogelijkheden. Daarbij komt vanzelf aan de orde of de begraafplaats ook zal dienen voor een of meerdere kerkdorpen. AANVULLENDE WERKGELEGENHEID Welke projecten heeft Venray in het kader van de aanvullende werk gelegenheid? Als bouwproject de brandweerka zerne; als wegenbouwproject: de verbetering van de Twistweg en de Paardenkop weg; als - rioleringsobject de aanleg van de riolering Oostrum- Oirlo en als grondwerkobject: de aanleg van sportvelden op de kerk dorpen. WONINGBOUW Hoe peilt men feitelijk in Venray de behoefte aan woningen en aan de soort woningen, die men hier wil hebben? Door overleg met de Industriële Club en andere grotere instellingen bijv. Daarnaast zijn er gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek over de inkomens, die weer in verband gebracht kunnen worden met de woningbehoeften. Aan de hand daarvan wordt voor ieder be stemmingsplan een globale verde ling gemaakt van het soort wonin gen. Hierbij wordt aangehouden een verhouding van 4555 tussen etage- en eengezinswoningen. T.a.v. Plan Veltum kan gezegd worden dat naast plannen voor enkele honderden woningwetwo ningen vele aanvragen in behan deling zyn voor particuliere pre- miebouw, voor complexenbouw in de gepremieerde en ongesubsidi eerde sector. Kan B. en W. optreden als tenge volge van de huurliberalisatie on verantwoorde situaties zouden ont staan t.a.v. bewoning van woningen. Ja, ingevolge de woningwet en df- bouwverordening. Hoe zit het met de vry gezellen- flats? Er staan thans 27 alleenstaanden als woningzoekenden ingeschreven. In de wolkenkrabber aan de Beek- weg komen 20 vrij gezellen woningen. De behoefte aan dergelijke wonin gen zal wel blijven bestaan in ver band met de vele inrichtingen hier (en die nog kunnen komen) en daar om wordt reeds nu overwogen ook in Veltum tot vrijgezellenflats te komen. Klopt het dat in het bestemmings plan Oostrum bijna geen percelen meer beschikbaar zijn? In Oostrum kunnen nog 30 wonin gen gebouwd worden t.w. 8 w.w. wo ningen, 3 bejaardenbungalows, 8 bungalows, 11 particuliere eengezins woningen. Is het niet onjuist dat om de ka- velprijzen voor de woningwetwonin gen laag te houden, de andere bou wers in bestemmingsplannen de zo gevormde tekorten op hun grondprijs bygerekend krygen? Dat is inderdaad onjuist, maar een kwestie van regeringsbeleid, dat nu eenmaal woningwetwoningen ziet als voorziening in de woonbehoeften van de groep met de laagste inko mens. Inderdaad verhoogt dit de ka- velprijzen voor de particuliere bou wers en bevordert daarmede niet de particuliere bouw. Maar men is aan handen en voeten gebonden, al blijft men alles doen om de grondprijzen ook voor de particuliere bouwers zo laag mogelijk te houden. Anderzijds zal ook het publiek er gewend aan moeten raken 15 tot 20 procent van het jaarinkomen te verwonen. Wat gebeurt er met hetkamp Vlak water? Wordt afgebroken, zo gauw de mensen er uit zijn. De vrijkomende grond zal voor recreatie-doeleinden gebruikt worden. WELSTANDSTOEZICHT Zyn de eisen, die de welstands commissie stelt niet dikwijls belem merend en onnodig kostenverhogend speciaal in de agrarische sector? De eisen van de Venrayse wel standscommissie zijn in vergelijking met die van andere gemeenten rede lijk. Voldoende architectonische kwaliteit van een bouwwerk be hoeft niet persé kostehverhogend te werken, mits de ontwerper zijn vak eri de eisen kent. Houdt hij dan overleg met de commissie dan zal ongetwijfeld een en ander best mee vallen, temeer waar de vergaderin gen van deze commissie voortaan worden bijgewoond door een lid van het college, een aparte landbouw deskundige zal worden aangetrokken en overigens ook alle moeite gedaan zal worden de communicatie te ver beteren tussen aspirant-bouwer, ge meentebestuur en welstandscommis sie. OPENBARE WERKEN Hoe ver is men met de nieuwe Gasstraat? Het tracé is bekend, er zijn taxa tie-rapporten opgemaakt en links en rechts zijn al enkele benodigde stuk ken opgekocht. Het definitieve be stekplan is klaar en doorgestuurd om te zien hoeveel subsidie hiervoor beschikbaar kan komen. Het wordt voorlopig een eenbaansweg, al zal de grond voor de tweede baan met een worden aangekocht. Wordt by de verbetering van de weg Oostrum-Oirlo-Castenray ook het tracé verlegd en gebeurt dit in ruilverkavelingsverband? Ja de voornaamste bochten gaan er uit, maar een en ander gebeurt niet in ruilverkavelingsverband. Het is bedoeld als aanvullend werk en wanneer dat aan de orde komt is dus een zaak van werkgelegenheid al dwingt de aanleg van de nieuwe provinciale weg HorstVenray en de aanleg van viaducten wel tot een bepaalde termijn. Kan men in plaats van te streven naar de doorstrekking van het Wil- heiminakanaal niet beter streven naar een nieuwe brug in Well. Om het ene te doen hoeft men het andere niet te laten. Op kortere ter mijn bezien is een nieuwe brug be langrijk, maar op langere termijn zal ook de doortrekking van het Wilhel- minakanaal van groot belang blij ken. Is de grens van het ruilverkave lingsplan Merselo al vastgesteld? Neen, dat komt pas definitief aan de orde bij het stemmingsrapport waarbij ook Brabants gebied be trokken is. Een voorlopige grens is vastge steld, die ongeveer loopt langs de Loonse Dijk, de Beekweg, de Mid den Peelweg, de Deurneseweg. ach ter Veltum om helemaal door naar St. Anna, de Servatiusweg, de Sta tionsweg, de spoorlijn tot aan de Brabantse grens. De landbouwwegen in dit gebied worden eerst verbe terd als de plannen definitief door gaan. Tot dan worden ze slechts on derhouden. BELASTING Naast de straataanlegbelasting en de bouwexploitatieverordening wil B. en W. komen tot een bouwterrein belasting. Welk karakter krijgt deze? De strekking ervan is dezelfde als die van de straataanlegbelasting na melijk de eigenaren van onroerende goederen, welke als gevolg van han- delignen door de gemeente verricht en betaald in een betere positie zijn komen te verkeren, mee te laten be talen in die kosten. Met deze belas ting zullen dus voornamelijk perce len in een bepaald bestemmingsplan getroffen worden. Waar blijft de verbetering van de openbare verlichting op de kerkdor pen? Het betreffende plan is voorgelegd aan de PLEM. die een prijsopgave zal doen. Dan kan bekeken worden hoe een en ander verwezenlijkt kan worden en of fasering nodig is. Kan de Breehei voor voldoende water voor Venray blijven zorgen? Ja als Horst wordt losgekoppeld en een nieuwe toevoerleiding van de Breehei naar Venray zijn beslag heeft gekregen (in de loop van 1968) hebben we geen watermisère meer te verwachten. RIOLERING Hoe zit het met de realisering van de verschillende rioleringsplannen? De plannen voor riolering en ge maal voor Oostrum en Oirlo zijn klaar en komen in het eerste kwar taal 1968 in de raad. Ysselsteyn is geheel rond. dat voor Merselo nog in studie. Kunnen er niet meer openbare te lefooncellen komen? De PTT heeft er thans geen geld voor beschikbaar Desondanks wordt hierover nog overleg gepleegd. Kan de post op de kerkdorpen met name in Ysselsteyn niet vroeger be steld worden. Neen, dat zit in de huidige rege ling niet in. Hoe staat het college tegenover vestiging van witte benzinepompen' Precies als tegen benzinepompen van welke andere kleur ook. Als ze aan de voorwaarden voldaan en la ter belasting gaan betalen volgens de nog op te stellen benzinepomp verordening zijn alle kleuren het college even lief. ONDERWIJS Voor welke scholen geldt het schoolzwemmen? De leerlingen van de lagere scho len krijgen zwemonderwijs, dat door de gemeente betaald wordt. Dus ook de Ulo. Ook andeer scholen kunnen gaan zwemmen, maar dienen dan zelf te zorgen voor een zwemleraar en moeten zelf de kosten betalen Waar blyft de uitbreiding van de LTS en is het mogelijk dat behalve individueel technisch onderwijs hier ook nog andere vakken geleerd kun nen worden dan metaalbewerken, houtbewerken, schilderen en metse len? De school, die 15 jaren geleden ge bouwd is. was bestemd voor 250 leer lingen met tweejarige cursus. Nu zitten er 370 jongelui op met een 3- jarige cursus. Er zijn dan wel twee handvaardigheidslokalen bijgeko men, doch iedereen begrijpt dat dit onderwijs met plaatsgebrek kampt. Men is reeds jaren aan het werken voor uitbreiding, doch zonder resul taat. Nu zijn weer plannen ingediend voor een school van 3 miljoen en men hoopt nu eindelijk vergunning te krijgen. Dan kan het individueel onderwijs aangepakt worden, terwijl men ook gevraagd heeft het vak automontage in te voeren. Een en ander zal echter afhangen van de vraag hoe in de toekomst het nijver heidsonderwijs nieuwe gestalte gaat krijgen. BIJSTAND Hce heeft de bijstand gewerkt in de afgelopen jaren? In 1966 kreeg het College van Bij stand 625 gevallen te behandelen, 95 daarvan werd afgewezen en hierop kwamen weer 4 bezwaarschriften, die zijn doorgezet of afgewezen. In 1967 tot 2L nov. werden 713 beslis singen gevraagd, waarvan 100 geheel of gedeeltelijk zijn afgewezen. Komen er ook bejaarden in het Stichtingsbestuur van het bejaarden centrum? Ja. zo gauw als het gebouw gereed is. wordt een lid uit de kring der bejaarden in het bestuur gehaald Hoe groot is het zakgeld dat de gemeente geeft aan Venrayse ver pleegden in de verschillende ver pleegtehuizen? 12.75 per week. Wie betaalt feitelijk de verpleeg - prijzen van deze mensen? Praktisch de gemeente. Ze zelf be talen terug in de vorm van zieken geld en AOW, terwijl ook kinderen soms wat bijdragen, doch dat is te verwaarlozen. SPORTVELDEN Wanneer komen na Leunen en Ys selsteyn de andere sportvelden aan de beurt op de kerdorpen? Daarover wordt in verband met de financiën en de grondverwerving nog over onderhandeld. De raad krijgt hierover in 1968 meer te ho ren. Kan by het onderhoud van deze sportvelden de bevolking niet inge schakeld worden? Ja, want dat ligt al opgesloten in de subsidieverordening voor deze velden. Kan de weg naar Venrays sport park niet verbeterd worden? Gebeurt ook, als de Zuidsingel wordt doorgetrokken naar de Kruis straat. Daarvoor worden thans plan nen opgesteld ook al i.v.m. de ope ning van het nieuwe lyceum. Wanneer wordt dit sportpark uit gebreid? Daarover zijn onderhandelingen gaande. In 1968 zal een kredietvoor- stel komen in verband met de plan- kosten. CULTUUR Krygen mensen, wier eigendom op de monumentenlijst staan, subsidie als ze hier herstelwerkzaamheden aan laten verrichten? Dat wordt door de minister indi vidueel bekeken, naar rato van kos ten en draagkracht. Zyn de huurprijzen voor het cul tureel centrum niet te hoog alsmede de consumptietarieven? De huurprijzen voor een middag of avond: foyer 50, foyer met wandelgang 150. schouwburgzaal 150. grote zaal gemeenschapshuis 15, middenzaal idem 7, kleine zaaltjes idem 5, kelderruimten 2,50 Verenigingen, die regelmatig ge bruik maken van deze ruimten krij gen korting. Wat de consumptieprijzen betreft, die liggen op dezelfde hoogte als el ders in foyers gebruikelijk is. Kunnen de kelderruimten van dit gebouw niet produktiever gemaakt worden o.m. door de oprichting van een vrjje akademie, waardoor ook eindelyk eens die barak aan de Pa- tersstraat gesloopt kan worden? Met de oprichting van een vrije akademie is B. en W. het volledig eens, alleen is dat een kwestie die particulieren zullen moeten oplos sen. De barak in de Patersstraat wordt momenteel gebruikt door het georganiseerde jeugdwerk, waarvoor de kelders niet direct geschikt zijn. Maar een en ander kan bekeken worden. WINKELSTAND Komt het door de Stichting Cen traal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf opgestelde rapport over de winkelstand in Venray nog in de raad? Ja zeker, maar men is nog advie zen wachtende van de Midden standsbond en zijn consulenten. Komt er in Veltum een winkel centrum? Ja, dat is de bedoeling en de ste- debouwkundige is bezig met de op zet daarvan. Het zal gesplitst wor den in 2 bouwblokken, verbonden door een passage. Het is de bedoe ling dat de winkels tegelijk met de daaraan verbonden woonblokken ge realiseerd worden. VERMAKELIJKHEIDSBELASTING Is het juist dat degenen, die zoge naamd gratis dansen geven heel wat minder vermakelijkheidsbelasting betalen dan andere zaalhouders, die in overigens nagenoeg gelijke om standigheden entree vragen. Ja tot heden nog wel, omdat bij het gratis dansen alleen een bepaald bedrag hoeft betaald te worden voor de vloeroppervlakte. Om deze „dis criminatie" op te hebben, zal binnen kort een andere, meer billijke rege ling worden voorgesteld. VUIL LANGS DE WEGEN Is er niets te doen tegen het vuil storten langs de wegen? Neen, want de mensen doen het als er niemand in de buurt is. Be halve dat het natuurschoon bedorven wordt brengt dit ook nog eens ex tra 25 tot 30.000 guldens extra werk mee per jaar. De mensen zelf moe ten begrijpen, dat ze verkeerd doen. yüone ina

Peel en Maas | 1967 | | pagina 13