Fa. STRIJBOSCH j lp MARIANNE HILARIDES DANSTE IN „HET ZWANENMEER" Politierechter Kerkelijke Diensten T RIUMPH automobielen 0HN DEERE J tot ziens bij pijls INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 10 tot en met 16 dec. V. VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 No. 49 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Vnnray 225) Met een topbezetting kwam don derdag j.l. Het Nationale Ballet on der het wakend oog van de gehele leiding in de Venrayse schouwburg. We kregen dan ook de voor-premiè re te zien van Het Zwanenmeer zo als die op 2 december in Amsterdam in première ging. Marianne Hilarides de prima-bal lerina van internationaal niveau en sinds kort terug in Nederland, dans te zowel de witte als de zwarte zwaan, wat op zich reeds een unieke gebeurtenis is. Dat het een danseres van uitzonderlijk niveau was kon men ook aan het veelvuldige applaus wel merken. Het was muisstil in de zaal en de sfeer bereikte vooral na de pauze een hoogtepunt. De partner van Marianne Hilari des was de even beroemde Sylvester Campbell. De verdere rolbezetting was goed te noemen, de decors en kleding doelmatig en kleurig soms rijk ,om aan te zien. Het gehele ballet onder supervisie van Son ja Gaskell heeft velen in verrukking gebracht. De choreogra fie was in hadnen van de Rus Bels- ki. Trouwens dat het nationale bal let nauwe relaties heeft met het Rus sische ballet was wel duidelijk merkbaar. Het vergrootte toneeloppervlak met een dansruimte van 120 m2 gaf het gehele ballet voldoende ruimte om een goede opvoering te brengen. Ook aan de stemmingsvolle verlich ting werd alle aandacht besteeds zo dat men van een keurig verzorgde voorstelling mag spreken waarbij men de weinige misstapjes graag vergeet. De muziek was mechanisch wat tegenwoordig toch zeer gebrui kelijk is. De artiesten dansen uiever op mechanische muziek omdat tem po, inzet etc. steeds hetzelfde is. Uitsluitend in steden waar sym- phonie orkesten zijn, wordt met een orkest gewerkt, maar ook daar gaat men meer en meer over op de me chanische muziek. Men heeft nu kunnen ervaren dat deze muziek door het symphonieorkest van de U.S.S.R. de voorstelling veel goed heeft gedaan. Inmiddels zijn ook de landelijke kritieken over deze voorstelling uit gekomen en ook daarin wordt over een uitzonderlijke voorstelling ge sproken. We zullen het Nationale Ballet graag terug in Venray zien. INGEZONDEN DISCRIMINATIE IN VENRAY? Discriminatie, een woord waarbij we achteloos de schouders ophalen en het van ons afschuiven als iets wat in onze Venrayse samenleving onmogelijk voor kan komen. Het realistische tegendeel werd echter zondagavond 3 december be wezen. Terwijl de gehele muziek liefhebbende bevolking van Venray nog in feeststemming was, omdat on ze harmonie landskampioen was ge worden, speelden zich aan de hoofd ingang van de schouwburg taferelen af, die in de ruimste zin van het woord te betitelen zijn als discrimi natie. Een twintigtal jeugdige inwoners van Venray, waaronder ook onder getekenden, wilden zich mengen in het feestgewoel in de foyer van onze schouwburg. Dit bleek echter een ij dele hoop. Bruut werd hen de toe gang ontzegd, maar niet zonder aan- ziens des persoons. Er waren name lijk enkele personen met een modern getinte haardracht bij, en nu wordt hier over het algemeen, als het gaat over voorgenoemden, te veel gezegd, zoals op de bewuste avond. Zeer op merkelijk was, dat de personen, die menen bij de zgn. Venrayse elite te behoren zonder meer toegelaten werden. Probeerde men op zo'n ma nier een sfeer van standing te hand haven? Na ellenlange discussies werd er aan de groep medegedeeld dat ze naar binnen mochten, onder voorwaarde dat ze zich netjes zou den gedragen. Er werd dus zonder enige aanleiding aangenomen dat de ze gehele groep jongeren zich niet netjes zou kunnen gedragen. Een ernstig vooroordeel dat te genwoordig nog maar al te vaak voorkomt, een vooroordeel, dat ons inziens in Venray geheel overbodig is, wat na de toelating van deze jon geren ook gebleken is. Als Venray zich een stad wil gaan noemen, zal deze dorpsmentaliteit, waaraan elk modern denkend mens zich stoort, moeten verdwijnen. H. Arts - P. Deckers De goedheiligman, die nu incog nito voor de politierechter moest verschijnen, zag er niet zo indruk wekkend meer uit als de Sint met staf en mijter, die nog maar kort geleden minzaam knikkend door de straten stapte. Hij had zijn lange witte baard zelfs afgeschoren en zich als zenuwachtige heer van om streeks veertig jaar vermomd. Hij gaf ook een andere naam op en bleek van beroep geen kindervriend, maar verkoper te zijn, hetgeen niet helemaal hetzelfde is. Omdat zijne hoogwaardige excel lentie niet in pontificaal ambtsge waad, maar in burger verscheen, noemde de officier van justitie hem ook niet monseigneur, maar gewoon „verdachte" en verstoutte de magis traat zich zelfs, de bisschop te be tichten van insluiping en een poging tot ontvreemding van kinderspeel goed. „Ik heb allenig maar snoepgoed uitgedeeld.' protesteerde de stem van Sint Nicolaas via de mond van de vertegenwoordiger. „Was dat snoepgoed dan ook ge stolen?" informeerde de politierech ter. „Alles was eerlijk gekocht. Ik heb de bonnen nog bij me", zei de hoge bezoeker met zijn lage stem en hij liet de kassabonnen zien ook. Maar die vermeldden slechts flinke bedra gen èn tien procent en geen woord over pepernoten. „U had dus geen pakjes om de kinderen te geven en toen dacht u: ik pak maar wat van dat speelgoed en dat stop ik in de zak?" „Neeneenee", kreet de heer Ka poentje, „ik heb m'n eiges allenig maar in de deur vergist! Ik wilde helemaal niet in die kelder zijn." En toen kwam het hele verhaal er uit. Van de verschillende voorafgaande bezoekjes, waar de reiniger als bij verdienste de kinderen wat snoep goed thuisbezorgde en waar de papa graag met de goedheiligman een glaasje dronk op de goede afloop. Een glaasje, dat deze schijnheilige van nature nooit afsloeg. „En door al dat drinken moest ik bij m'n zevende visite eigenlijk no dig eens een kleine boodschap doen, edelachtbare", bekende de jenever vriend. „En ik dacht in mijn on schuld de deur wel te weten. Je kunt het moeilijk in zo'n kamer vol kinderen vragen. Ik had ?e allemaal achter m'n mantel aan gekregen- En 't is toch al zo lastig met al die wij de rokken en een staf in je hand Dus ik de gang in, doe de deur open die ik hebben wil en stap naar bin nen. Laat ik nou een keldertrap af- flikkeren." „De sint is wat onvast ter been door zijn hoge ouderdom", had de vader tegen de kleintjes gezegd, die jielend de gang in kwamen. Maar ondertussen verrichtte de laag geval len hoge bezoeker in de kelderkast ongezien de boodschap, waarmee hij niet bleek te kunnen wachten tot hij weer naar boven was geklauterd. Dit nu deed de gastheer in woede ont steken, toen hij de deur plechtig opende en de nieuwe waterloop ont dekte. Hij bleek niet van zins het bisschopswater over zijn akker te la ten lopen, sloot de deur en draaide de sleutel om. „Ik heb gezegd: je dweilt het maar op met je mantel", verklaarde de huisvader nu als getuige. „Zoiets to lereer je van een normaal mens toch ook niet!" „Dus u achtte de verdachte niet normaal?" „Hardstikke bezopen kwam ie bin nen. Ik schaamde me al dood voor de kinderen. En toen dat nog. Ik had een mannekke-geef besteld, maar geen manneMaar die naam van het Brusselse heerschap mocht hij niet uitspreken. „En wat wou u nou met dat speel goed?" vroeg de rechter* aan het manneke zelf. „Dat wilde ik allenig niet nat la ten worden, daarom deed ik het zo lang maar in die zak." „Had u dat andere niet beter in de zak kunnen doen?" wilde de offi cier weten. „En m'n pepernoten dan?" vroeg de pseudo-Klaas verbouwereerd. De officier bleek bereid de aan klacht insluiping te laten vallen, maar de poging tot verduistering achtte hij wettig en overtuigend be wezen. Deswege vorderde hij een boete van honderd gulden. De po litierechter maakte er een voorwaar delijke straf van met een proeftijd van twee jaren inclusief 5 december. „Ik doe het nóóit meer", verklaar de de blanke huurling. „Dat is je ge raden", antwoordde de officier. „Hij zal toch wel 's móetendacht de griffier. PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapelaan J. Driessen Dr. Poelsstraat 2 Tel. 2385 Zondag: 2e zondag van de Advent. 8 uur Martinus Neymans; 9.30 hoog mis voor de parochie; 11 uur Jose- phina Maassen; 18 uur Antoon van Osch. Maandag: 8 uur fam. Hendriks- Wevers-Camps en zoon Henk; 9 uur Anna Cath. Bekkers-Jeuken; 19 uur Mevr. Janssen-Derks. Dinsdag: 8 uur Johan Clephas vw. buurtvereniging St. Joseph; 9 uur Johan Clephas; 19 uur Adolf Ver beek en Gertr. Gossens. Woensdag: 8 uur fam. Thomassen- Creemers; 9 uur Hendrika Thuyls- Muisers; 19 uur Peter Antoon Min- ten en dochter Petronella. Donderdag: 8 uur zijaltaar Harry van Meyel; 8 uur hoofdaltaar Petro nella Bouten-van Megen; 9 uur Mar tina Reynders-Seykens. Vrijdag: 8 uur Theodorus Stevens en fam.; 9 uur Antoon Jans-Beken; 18.30 voor de leden van handboog: schutterij St. Oda; 19.00 Christina Gossens-Biermans. Zaterdag: 8 uur Antoon Creemers; 8 uur t.g.v. een verjaardag (zijaltaar) 10 uur plechtige huwelijksmis voor het bruidspaar Poels-v. d. Ven; 19 u. overl. ouders Hoevenaars-Weys. Mededeling Zondag 17 december zal na iedere H. Mis aan de kerkdeur gekollek- teerd worden voor de bisschoppelij ke hulpaktie van Latijns Amerika. Akolieten- en misdienaarslüst Zondag: 8 uur J. Bollen en J. van Ham; 9.30 M. Jansen, H. Manders, H. Verstegen, P. Thielen; 11 uur A. Broers, A. Stevens; 18 uur M. Cup pen en W. Jansen. Maandag en dinsdag: 8 uur Pieter Jansen en Lambert Jansen; 19 uur Jan Ruyten en Wim Kremer. Woensdag en donderdag: 8 uur Ad je Verbeek en Paul Zwitserlood; 19 uur Jos Laurensse en Bart van Bolhuis. Vrijdag en zaterdag: 8 uur Huub Janssen en Jos Swaghoven; 19 uur Tonnie Janssen en Boude wijn van Grinsven. Zaterdag om 10 uur huwelijksmis Martin Spee en Caspar Michels. VREDESKERK VENRAY Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Anna Rutten-Peeters. Zondag: 2e zondag van de Advent. 7.30 leesmis voor overl. Martinus v. Rooy; 9.00 leesmis voor overl. Hen- drina Franssen-van Gerven en Mar tinus Barents; 10.00 hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. Mathias van de Bereken; 18.30 avondmis voor overl. Jan Laurensse. Maandag: 8.00 leesmis voor de le vende en overl. leden van de brand weer; 18.00 leesmis voor de levende en overl. leden van de smedenbond afd. Venray; 19.00 avondmis voor overl. Herman Jeuken. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Aben-Fleurkens; 11.00 plech tige eucharistieviering en huwelijks inzegening voor het bruidspaar Lem- men-Koppers; 19.00 avondmis voor de levende en overl. leden van het dameskoor Venrode. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. Bernardus Albers; 19.00 avondmis voor overl. fam. IJzendoom-Seuren. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Gerardus Verstegen; 19.00 uur avondmis voor de levende en overl. personeelsleden van Muvero. Vrijdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Aben-Fleurkens; 19.00 avond mis voor overl. Jan Laurensse v.w. de buurt. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Piet Giezen; 11.00 plechtige eucha ristieviering en huwelijksinzegening voor het bruidspaar Jansen-van der Veer; 19.00 avondmis voor overl. fam. Smits-Litjens; biechtgelegen heid van 57 uur. Mededeling: De komende week zal een huis aan huis kollekte gehouden worden om de zieken van de parochie een mooi kerstpakket te bezorgen. Wilt u allen meedoen. Misdienaarslij st Zondag: 7.30 B. Arts, W. Franssen; 9.00 T. van Toor, P. Peeters; 10.00 T. Peeters, R. Jans, M. Eibers; 11.30 H Janssen, J. Janssen; 18.30 W. Tijs- sen, G. Willemsen. Week: 8.00 L. Simons, H. Linders; 19.00 G. Swinkels, H. Rijbroek. Zaterdag: 10.30 L. Simons, H. Lin ders, P. Peeters, W. Voss, B. Pelzer M. Dicker. Dinsdag: 11.00 H. Kusters, M. v.d. Bskerom, W. Franssen. Zaterdag 11.00 B Philipsen, N. Phi- lipsen, P. Peeters. R IJ B E W I J S DAF KOPEN! PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag van de Advent. 7.00 leesmis voor de parochie; 8.30 H. Mis uit dankbaarheid (fam. S-L); 10 uur Hoogmis tot bijzondere in tentie. Maandag: 8 uur maanddienst En- gelbertus Lenssen. Dinsdag: 8 uur leesmis uit dank baarheid (fam. S.). Woensdag: 8 uur hoogmis overl. fam. Nelissen-Ewals. Donderdag: 8 uur leesmis Willem Eijk. Vrijdag: 8 uur maanddienst Ge rardus Nelissen. Zaterdag: 8 uur gez. jaardienst Hubertus v. d. Berg; 19.00 avondmis overl. ouders Peeters-Hermans. •PAROCHIE CASTENRAY Zaterdag 9 dec.: Biechtgelegenheid van 18.3019.00; om 19.00 leesmis v. Antoon Roelofs. Zondag: 2e zondag van de Advent. 7.30 leesmis Eng. Emonts en echtge note; 10 uur hoogmis voor de paro chie. Maandag: 8 uur gest. gez. jrd. Jac. Wismans en Petr. Cleven. Dinsdag: 8 uur hoogmis v. dank zegging (Piet Philipsen Woensdag: 8 uur Gezinsmis tot int. van hen die offeren. Donderdag: 8 uur gez. maanddienst M. H. Heidens-Schouten. Vrijdag: 8 uur leesmis Anna Col- bers-Naus; 10 uur pl. huw. bruids paar Emonts-Reynders. Zaterdag: 8 uur leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 18.3019.00. Om 19.00 avondmis als zondagsmis. Kerkpoetsen: Riky Gooren en Nel ly Cremers. Misdienaars: B. Emonts - L. Cox L. Cleven - G. Gooren. Akolieten: J. Rambags (GzJ. Rambags (Jz), L. Rambags. Zondag: 2e zondag van de Advent. Om 7.30 leesmis voor de parochie; 9 uur hoogmis jaargetijde voor An toon Loonen en echtgenote; 10.30 u. leesmis voor Elly van Berlo en El- ly Loonen. Maandag: 7.30 leesmis voor Ge rard Camps; 8 uur leesmis voor Pe ter Willemse en Catharina Geeraets. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Hen drika Heesen-Verdellen (kindermis); 8 uur leesmis voor Willem Arts en Gertruda Niessen. Woensdag: 7.30 gesticht jaargetij de voor de Z.E.H. pastoor Voster- mans; 8 uur leesmis voor P. M. Lu- cassen, echtgenote en dochter Liza. Donderdag: 7.30 leesmis voor Piet Reintjes (kindermis 8 uur leesmis voor de overleden familie Wismans- Loonen. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Willem Jenniskens; 8 uur leesmis voor Ma- rinus Blok. Zaterdag: 7.30 leesmis voor M. A. Hendriks-Philipsen; 's avonds om 7 uur leesmis voor Antoon Voer- mans. Akolieten zondags als gewoon. In de week: 7.30 Leo Reintjes en Theo Stevens; 8 uur Jac. Koenen. Zaterdagavond Ger van Meijel en Th. Verstappen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 2e zondag van de Advent. 7.30 leesmis voor de pelgrims naar Wittem; 8.45 leesmis voor Victor Luyten; 10 uur hoogmis voor de pa rochie. Maandag: 8 uur leesmis voor de fam. Rongen-Verhalle. Dinsdag: 8 uur weekdienst v. Ma thias van Asten. Woensdag: 8 uur leesmis voor Adriaan Peeters. Donderdag: 19.00 Avondmis voor de overl. fam. Claessens-Poels. Vrijdag: 8 uur leesmis voor Jo hannes Stoffels en Johanna Pijpers. Zaterdag: 19.30 maanddienst voor Mathias van Asten. t Veltum 4 Venray Tel. 2037 V ractoren - landbouw- werktuigen machines

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5