Venray kan uitgroeien 1 frel B fè ter drukwerken v.d. munckhoffn.v. mits de Overheid blijftyhelpen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN over 30 jaar 50.000 inwoners GOMMANS ook uw gezinsbijd hoort erbi rage Grote boerderij inboedel en antiek faillissements-veiling te Boxmeer 7-yo VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 No. 49 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL :t p. n 2.- (buiten Vonray Z25) RAPPORT E.T.I.L. Voor ons ligt het zoveelste rapport, dat in de laatste tyd over Venray is verschenen. Een uitgave van het Economisch Technolo gisch Instituut in Limburg, die in opdracht van Venrays gemeen tebestuur de plaats van Venray als sociaal-, economisch en maat schappelijk centrum heeft bestudeerd. Haar bevindingen zijn in dit rapport vastgelegd, dat intussen naar departementale en provin ciale instanties verzonden is en dat de Staatssecretaris van Econo mische Zaken Drs. van Son als afscheidscadeau al enkele dagen geleden mee naar Den Haag heeft kunnen nemen. Het klinkt misschien wat kritisch als we zeggen het „zoveelste rap port", want naast dat over het Des- selke, de Christus Koningparochie en dat van het Hoogveld Instituut (om er maar enkele te noemen), vormen ze allen intussen een aardige stapel boekwerken, maar toch is het aller minst zo bedoeld. Integendeel, Venray kan zich slechts gelukkig prijzen dat men allerwege probeert en dan op wetenschap pelijke wijze de problemen, waar mede een gemeente als de onze te maken heeft, vast te stellen, om zo des te beter aan hun oplossing te kunnen gaan werken. Men kan zich gelukkig prijzen dat men bevoegde instanties hun oordeel laat geven over moeilijkheden en mogelijkhe den, omdat een soort bedrijfsblind heid een chauvenist wel eens parten kan spelen ,maar ook omdat juist een dergelijke benadering alleen maar de gerechtvaardigde eisen, $ie Venray stelt, kan onderstrepen en onderlijnen. Daarom zijn dergelijke rapporten goed en kunnen ze voor de Venrayse mens alleen maar een aansporing te meer zijn om dat wat deze rapporten aantonen, te helpen uitbouwen, te helpen verwezenlij kenHoe zeer dat zulks nodig is, blijkt wel uit dit nieuwe rapport. WAT ZIJN DE CONCLUSIES? In Nederland, zo zegt dit rapport, liggen op afstanden van 20 tot 30 km plaatsen, welke centrale funkties voor hun omgeving uitoefenen. Als gevolg van de natuurlijke gesteld heid was het gebied op de grens van Noord-Limburg en Noord-Oost- Noord-Brabant onbewoonbaar. Nu dit Peelgebied ontgonnen en bevolkt is, is de mogelijkheid geschapen voor de ontwikkeling van een centrale plaats van ongeveer gelijke omvang en betekenis als de centrale plaatsen in de omgeving. Venray is gunstig gelegen om de taak van centrale plaats te vervul len. De afstand van Venray tot an dere centrale plaatsen is zodanig, dat een verzorgingsgebied van vol doende omvang aanwezig is. Het verkeerssysteem ontsluit dit verzor gingsgebied en maakt de verbinding met andere centrale plaatsen in de omgeving en met grote centra mo gelijk. Reeds zijn in Venray een aan tal centrale functies tot ontwikke ling gekomen. STREEKFUNKTIE Het rapport noemt o.m. het werk gebied van het gewestelijk arbeids bureau Venray (Gennep, Bergen, Wanssum, Meerlo, Horst, Sevenum). Daarnaast is het de hoofdplaats van het recreatieschap Peel en Maas. Venray heeft een streekziekenhuis dat belangrijk wordt uitgebreid, evenals zijn psychiatrische centra. Deze streekfunktie op het gebied van de medische verzorging wordt in de toekomst nog versterkt door de stichting bejaardencentrum en de stichting voor zwakzinnige bejaar den in het voormalige Paterskloos- ter. Ook op het gebied van onderwijs heeft zeker het Lyceum en Jerusa lem een streekfunktie, zelfs de LTS al is die kleiner: Datzelfde geldt voor de BLO. De streekfunktie blijkt ook uit op het economisch vlak, waar Venray met de opening van de Centrale Volksbank al vijf banken heeft, ter wijl in verhouding met andere plaat sen b.v. het aantal telefoonnummers belangrijk groter is. De aanwezig heid van grootwinkelbedrijven, spe ciaalzaken en dealerschappen van automobielbedrijven duiden ook op een streekfunktie zoals ook het Waterschap, de Vleeskeuringsdienst, de schooltandverzorging en het streekconsulentschap van Grond- en Pachtzaken. Regionale funkties heb ben ook de vestigingen van Staats bosbeheer, Rijkspolitie, PLEM, wa terleiding, gas, PTT, de werkplaats voor aangepaste arbeid, het sociaal charitatieve centrum en het nog op te richten Instituut voor Maatschap pelijk Werk en het Medisch Sociaal Centrum. Regionale betekenis hebben ook de speeltuin en het recreatiecentrum het cultureel centrum, het zwembad, de bioscoop, het autobusstation en de ambulancedienst. Wie bovenstaand overzicht leest ziet zelf dat na 1944 het aantal cen trale funkties van Venray snel is toegenomen. AANDEEL INDUSTRIE Het door de regering gevoerde in dustrialisatiebeleid heeft voor Ven ray een zeer gunstig effect. Deze in dustriële ontwikkeling ondersteunt de groei der centrale funkties en omgekeerd. Van 19521957 werd Venray aan gewezen als ontwikkelingskern bui ten het eigenlijke industriegebied. Van 19591965 werd Venray secun daire kern, wat ook nog geldt tot 1968. Vóór de aanvang van het beleid, waarbij Venray als regionale stimu leringskern werd aangewezen, was het industriële potentieel in deze ge meente nog klein. In 1950 waren in de gemeente Venray 14 industrie- bedrijven gevestigd. Het grootste be drijf telde iets meer dan 70 arbeids krachten. Dit was ook het enige be drijf dat meer dan 50 personeels leden telde. Thans liggen de verhou dingen geheel anders. Er zijn 22 in- dustriebedrijven. Eén bedrijf geeft aan meer dan 500 personen werk; een ander valt in de categorie van 201- 500 personen. Zes bedrijven hebben elk een bezetting van meer dan 50 personen en 14 vallen in de cate gorie van 50 of minder personeels leden. In de periode 19501967 zijn vier bedrijven opgeheven of ver plaatst en zijn twaalf nieuwe ge sticht. De personeelsbezetting bedroeg in 1950 198 mannen en 107 vrouwelijke krachten, totaal 305 personen. Deze bezetting is in 1966 bijna 5,5 x zo groot en telt 1337 mannen en 304 vrouwen. Het aantal mannen in de industrie is bijna 7x zo groot gewor den, terwijl het aantal vrouwen bij na tot het drievoud steeg. REGERING MOET BLIJVEN HELPEN Uit het voorafgaande is te zien, dat het effect van het regionale in dustrialisatiebeleid in Venray zeer gunstig is. Wanneer de regering in de toe komst de spreiding zowel van de industrie als van de bevolking wil bljjven bevorderen, dan zal Ven ray in dit verband een waardevol le bijdrage kunnen leveren tot het slagen van dit nationale beleid. Venray blijkt immers geschikt te zijn voor industrialisatie. Venray heeft bovendien mogelijk heden om industrieën en bevolking ruimte te bieden. Industrieterreinen van grote omvang zijn beschikbaar aan de Maasheseweg (ongeveer 35 ha onuitgegeven terrein) en nabij Oos trum (rond 100 ha met de mogelijk heid van spooraansluiting). Indus trieën, welke zich op deze terreinen vestigen, hebben op korte afstand (OostrumWansum is 5 km) vaar water ter beschikking. Wanneer het Wilhelminakanaal wordt doorgetrok ken tot de Maas, zal Venray zelf in dustrieterreinen aan vaarwater ter beschikking krijgen. Waneer de in dustrie in Venray snel groeit en het nodig maakt arbeidskrachten van el- elders aan te trekken, kan Venray voldoende ruimte bieden voor de huisvesting van deze binnenkomende bevolking. In 1966 woonden in Venray 165 mensen per km2 (in Limburg 446 en in Nederland 370). Er is dus nog ruimte. Stimulering van industrialisatie zal de groei van Venray in sterke mate ondersteunen. Daardoor wordt tevens de verdere ontwikkeling van verzorgende funkties voor de plaats zelf en voor de omgeving gestimu leerd. En daarmede wordt dan weer te gemoet gekomen aan de gedachte van de Regering neergelegd in de tweede nota over de ruimtelijke or dening in Nederland waarin aan Venray de rol van een verder uit groeiend streekcentrum in een open gebied is toebedacht. Op grond van dit alles komt dit rapport tot de conclusie dat: de aanwijzing van Venray als permanente industrialisatiekern (na 1968) dringend gewenst, zo niet noodzakelijk is om de ook in pla nologisch opzicht beoogde ontwik keling te verwezenlijken. IS VENRAY KLAAR? Het structuurplan en centrumplan der gemeente bieden de mogelijkhe den voor de verdere groei als plaats met centrale funkties en als indus trialisatiekern. In deze plannen is gedacht aan: een stelsel van toe- en afvoerwe- gen voor het centrum der plaats Venray; ringwegen o.a. voor de ontlasting van het centrum en voor de ver deling van het verkeer; winkelstraten, waarvan enkele uitsluitend voetgangerswinkel straten, terwijl bedrijfsstraatjes de bevoorrading en expeditie van de winkels zullen vergemakke lijken; parkeergelegenheid; pleinruimte o.a. voor city-aktivi- teiten (markten, bijeenkomsten in de openlucht e.d.); ruimte voor bijzondere bebou wingen voor openbare doeleinden, kantoren e.a.; openbaar groen. Dat wil echter niet zeggen dat er dus geen wensen meer zijn. Zo zal het bijv. nodig zijn dat de VERBETERING VAN WEGEN ter hand wordt genomen, aldus dit rapport. Zo vraagt de wegverbinding van Venray met Venlo een vergro ting van de capaciteit, welke ver kregen kan worden door een om legging om Horst. Hiermede is men al begonnen. Via de E-3 (Antwernen- Roergebied) zal Venray verbinding krijgen met delen van België en Duitsland. Voor Duitsland krijgt Venray aansluiting op de E-3 via Venlo. Ook om deze reden dient de verbinding met Venlo goed te zijn. Een overeenkomstige situatie ziet men in westelijke richting. De ver betering van de weg VenrayNoord Brabantse grens, waaraan al begon nen is, is nodig om een goede aan sluiting op de E-3 te krijgen voor het verkeer in westelijke richting. Bovendien dient deze weg Venray Noord Brabantse grens voor het thans reeds bestaande verkeer vei liger gemaakt te worden. De capaci teit der wegen, welke Venray met Nijmegen verbinden is onvoldoende; hierin dient voorzien te worden door een autoweg met gescheiden rijba nen van Venlo naar Nijmegen, wel ke weg ten westen van de Maas is gedacht. Uit een oogpunt van regio naal verkeer, maar ook voor het ver keer met Duitsland is verbreding van de brug bij Well en van de toe gangswegen tot de brug nodig. In het belang van de verkeerstech nische ontwikkeling in Venray is voorts noodzakelijk een omlegging van de provinciale weg (Venlo Maashees) oostelijk om Venray, waardoor tevens de industrieterrei nen een goede aansluiting op het wegennet krijgen. Geleidelijk zal het nodig zijn het net van autobuslijnen te verdichten en frequentere verbindingen te rea liseren. Ook zal het aantal sneltrei nen op de lijn VenloNijmegen moeten worden vergroot. Mede hier door zal op deze lijn, waar nu in het algemeen gesproken een uurdienst wordt gereden, een grotere frequen tie van de treinverbindingen worden bereikt. Wellicht zal een verdubbe ling van deze enkel-spoorlijn nodig worden. CENTRALE FUNKTIE Op de tweede plaats acht het ETIL een verdere uitbouw van de centrale funktie voor onze gemeen te noodzakelijk. Dit is niet alleen een taak van de overheid maar ook en misschien in de eerste plaats van particulie ren uit de bevolking van Venray zelf of van buiten Venray, zo zegt dit rapport. Om hiervoor een pro gramma uit te stippelen is niet mo gelijk omdat in de loop van de ko mende jaren vele technische, econo mische en maatschappelijke veran deringen zich zullen voordoen, die nieuwe centrale funkties nodig ma ken. Die kennen we thans nog niet. Toch geeft het rapport wel enkele punten aan. De plaatselijke overheid heeft biiv. ruimte gepland voor nieu we winkels en uitbreiding van het bestaande winkelcentrum. Om dit plan te kunnen verwezen lijken zullen rijksbijdragen noodza kelijk zijn, terwijl realisering van het centrumplan wederom onmis het l-a-n-g-s-t-e laken van Nederland voor de laagste prijs! verkrijgbaar bij: LANGSTRAAT 49 VENRAY TELEFOON 1281 GRASLINNEN- EN FLANELLEN LAKENS, GLAD EN GEBORDUURD, OOK IN SETS baar is om de centrumfunktie zich verder te doen ontplooien. Dan kunnen nieuwe bedrijven worden aangetrokken, bestaande zich vergroten en specialiseren. Zo vraagt het rapport zich in dit verband verder af of vestigingen van groothandelbedrij ven, verzekerings- maatschappijen.zelfs een socië teit niet mogelijk moeten worden? Voor wat de medische en sociale sector betreft, ziet het rapport bijv. in het nieuw te stichten medisch centrum weer een goede uitbouw van Venrays centrale funktie. KANTONGERECHT Het rapport pleit voor de vestiging van een kantongerecht in Venray, waarbij bureaux van de Raad voor Kinderbescherming en voor Gezins voogdij nodig zijn. Een kantoor van de Raad van Ar beid en een gemeenschappelijk ad ministratiekantoor staat ook op dit verlanglijstje. ONDERWIJS Op het gebied van onderwijs zal het nieuwe Lyceum, de nieuwe Le vensschool voor jongens en de nieu we BLO de streekfunktie van Ven ray alleen maar vergroten. Maar oo kde oprichting van een muziekschool, een school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden (L.O.M.-school), een oplei ding voor administratieve arbeid en de stichting van een „vrije acade mie" (gezien als een vorm van ge richte vrijetijdsbesteding) moet na gestreefd worden. Op wat langere termijn kunnen de mogelijkheden ■•verwogen worden voor een detail- h^ndslsvormingsschool, een school voor gehandicapten en een uitgebrei de technische school (U.T.S.). ANDERE CENTRALE FUNKTIES In de toekomst zal ook behoefte ontstaan aan een centrale vuilver werking, een regionale brandweer organisatie, terwijl overweging ver dienen de oprichting van een streek museum en het in een afzonderlijk gebouw onderbrengen van de lees zaal en bibliotheek. Bij dit laatste valt te denken aan het toevoegen van vrij veel ruimte voor studiedoel einden en eventueel beoefening hob bies, aangezien daarvoor in vele nieuwe woningen onvoldoende ruim te bestaat. De behoefte aan tentoon- stellings- en expositieruimten is gro tendeels ondervangen door het cul tureel centrum en de nieuwe Kunst zaal Venray. De recreatie en het toerisme, die bij toenemende welvaart en vrije tijd voor de mens meer betekenis zullen krijgen scheppen ook voor Venray mogelijkheden op het gebied van centrale funkties. Hier liggen grote kansen voor de horeca-sector. Voorts kan men in verband met recreatie en toerisme denken aan een tweede zwembad, waterrecrea tie (wellicht in combinatie met zand- af gravingen te verwezenlijken), kampeercentra, vakantiehuisjes, een dierenpark, de uitbouw van recrea tieoorden, een sporthal, een jeugd- sociëteit of ontmoetingscentrum voor jeugdigen, een V.V.V.-kantoor en op langere termijn een stadion voor sport en manifestaties. Voorts kan gewezen worden op de mogelijkheid de verdere ontwikke ling van de centrale funkties van Venray te ondersteunen door regel matig terugkerende aktiviteiten of manifestaties, welke de aandacht vooral van het omliggende gebied op Venray vestigen en publiek naar de plaats trekken. SLOTCONCLUSIE Het ETIL rapport eindigt met de veelzeggende zin: Wanneer de plaatselijke overheid een vooruitstrevend beleid blijft voeren en de nodige steun van ho gere instanties ontvangt, wanneer tevens de bevolking de nodige ak- tiviteit ontwikkelt, is de toekomst van Venray als plaats met cen trale funkties in het grensgebied van Noord-Limburg en Noord- Oost-Brabant verzekerd. STALLING? ~%ofy*rayi wie een leefbare wereld wi houdt de kerk in ere! O in opdracht van Mr. J. L. C. Rijk Curator in het faillissement van W.Th.L. Bongers uit Sambeek, zal door de deurwaarder Haasen en Sennef, maandag- en dinsdagmiddag 11 en 12 december om 2 u. en 's avonds avond veiling om 7.30 uur in zaal „Het Rad", Steenweg te Boxmeer publiek a contant bij opbod worden verkocht: a. de gehele inboedel, waaronder veel antiek bestaande uit huiskamer Mechels en ander antiek, kasten - staande klok ken - Friese staartklok e.a. - dekenkisten - antieke stoeltjes - damesbureau - commodes - wijntafeltjes - petroleumlamp - spinnewiel - koperen houtblokkenbak - verzameling koper en tin - porc. curiosa - gouden en zilveren sieraden. b. Alle boerderij-voorraad, zoals melkbussen - getuig - culti vator - eggen - ploeg - koperen voerketels - kunstmeststrooi er enz. c. Aanvullend van het bedrijf: koperen helmkitten - grote spie gels - snuiten olielampjes - koperen kandelaars en marmie ten - koperen kannen en ketels - smeedijzeren voorw. enz. d. Een partij van de grens gebrachte echte Perzische tapijten en andere kleden welke voor elk bod verkocht worden. De goederen zijn te bezichtigen zondag 10 december vanaf 10 tot 8 uur in de zaal en maandag en dinsdag vanaf 11 tot 2 u., begin van de veiling. Catalogus aan de zaal. Venrays Kon. Harmonie Euterpe is zondag landskampioen geworden in de afd. Uitmuntendheid. Onder de succesvolle leiding van dirigent Steyvers behaalden zjj 319f/j punt. Op de foto de huldiging van dirigent en president door Vorst Jan. Meer over deze unieke prestatie leest U elders in dit blad. Foto: G. Kruysen.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1