BILLIJKHEID GEVRAAGD Verbetering van woningen Venray in het weekend DE MULDER VERHUURT GOEDKOOP HEET WATER WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Limburgse invaliden hielden studieweekend en agrarische bedrijfsruimten SIMCA lOOO De consumentenbond zegt lm mm TT ÊvI is voordeliger dan Automatisch thuis wassen VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 No. 45 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL X— (buiten Vsnroy 225) Ruim 100 invaliden uit geheel Limburg waren afgelopen weekend te gast in het Mariannhillkonvikt aan de Langweg op initiatief van de R. K. Invalidenbond St. Liduina afdeling Limburg. Daarbij verleenden assistentie de Rode Kruis-kolonne Venlo, geassisteerd door de kolonne Venray en Brunssum. Ook mag niet onvermeld blijven de inzet van de 6 dochters van de familie Flinsenberg uit Venray en het enthousiasme en deskundigheid van het echtpaar Wiersma uit Gemert zonder welke inzet dit ook voor de 6e maal georganiseerd studieweekend niet volledig zou zijn geslaagd. De heer Hovens uit Venlo, voorzitter van de kring Limburg, bracht reeds in zijn openingswoord dank aan allen die dit weekend tot een jaarlijks terugkerend evenement der invaliden maken. Dr. Moulin uit Oostvoorne, een der bekendste revalidatieartsen uit ons land, was óók als gast aanwezig en vertolkte aan het slot zijn grote vreugde en dankbaarheid over dit in Nederland unieke weekend. Hem hadden juist de antwoorden van de gespreksgroepen diep getroffen, als mede de bereidwilligheid en de inzet van zovelen, die deze dagen beslist waardevol gemaakt hadden. Hij had er veel van kunnen leren. Leren kon ook het hoofdbestuur van de vele vragen en suggesties die gedaan werden. Zo werd de vraag: Moet de WAO een volksverzekering worden, positief met ja beantwoord. Moeten de uitkeringen gekoppeld zijn aan de loonindex eveneens met ja. Welke voorzieningen zijn wenselijk: aanpassingen van woningen en openbare gebouwen. Hoe zien de invaliden de WAO werkplaatsen, 90 procent vond dat de arbeid op deze werkplaatsen te weinig was aan gepast. De vraag: hoe is het kontakt met de familie, werd met goed beant woord, maar het kontakt met de parochiegeestelijkheid in het Lim burgse land laat veel te wensen over. Gaarne zag men een aparte ziel zorger voor de gehandikapten omdat de parochiegeestelijkheid ofwel geen begrip had voor de aparte noden dan wel niet over voldoende tijd beschikte om voldoende aandacht hieraan te kunnen schenken. Een tekortkoming is ook nog dat de valide niet voldoende doordrongen is wat een handikap eigenlijk in een mensenleven betekent, maar van belang is wel, dat de meerderheid van mening was, dat de gehandi- kapte door zijn leven een voorbeeld moet blijven voor de gemeenschap en met blijheid zijn offer moest dragen. Inleiders waren op dit weekend Dr. Kroll, revalidatiearts van de stich ting voor revalidatie te Maastricht, dhr. Holtzer uit Venlo van het Ge meentelijk Administratiekantoor (GAK) en pater Donders. Als organisator en gastheer fungeerde de afdeling Venray van de R. K. Invalidenbond, met voorzitter E. Bartels aan het hoofd. De zaterdagavond was gereserveerd voor de traditionele ontspannings avond met muziek van de band van de Rank Xerox. Peer van Baokel had een ruim aandee in het slagen van die avond. De ruim 100 keerden zondagmiddag weer, enkele ervaringen rijker, terug naar hun haardsteden in Limburg. Minister dr. Klompé heeft het voor nemen geuit de vermakelijkheids belasting, waarvan de opbrengst de gemeenten ten goede komt, met in gang van 1969 af te schaffen. Ein delijk, zullen velen met ons ver zuchten, want die vermakelijkheids belasting was een onding, een on logisch iets, dat al vele initiatieven heeft vermoord. Waarom immers moet er belasting worden betaald als men een of an dere voorstelling wil bezoeken, iets wil bezichtigen of aanhoren ten ver- make zowel als ter lering. Als men een mooi boek koopt of een gram mofoonplaat of een tas of een fraaie mantel hoeft voor deze „vermake lijkheid" toch ook geen extra belas ting te worden betaald? Van lieverlede drong het tot vele gemeentebesturen wel door, dat stringente toepassing van de verma kelijkheidsbelasting voor menig cul tureel evenement de doodsteek be tekende. Voor zuiver culturele en opvoedende evenementen werd de belasting vaak sterk verlaagd en hier en daar zelfs - als in Venray - afgeschaft. En voor amateur-uitin gen op kunstzinnig gebied werd ook in onze gemeente reeds vrijstelling verleend. Maar voor bioscopen, schouwburgen, concerten, circussen en dansavonden werd over het al gemeen nog 't volle pond gevraagd, al gold niet in iedere gemeente het zelfde tarief. De opkomst van de televisie maakte de vermakelijkheidsbelasting nog tot een groter paskwil en boosdoe ner. Voor een vrij laag bedrag per jaar mag men naar deze vermake lijkheid kijken, waardoor het meten met twee maten nog sterker in het oog sprong. Die belasting viel te beschouwen als een soort straf op het bezoeken van tot ontspanning dienende activitei ten, die de toegangsprijzen op schroefde, dus invloed had op het bezoekersaantal en de voortzetting dier activiteiten vaak belemmerde. De onbillijkheid van die belasting, tegenover vele andere vermakelijk heden die men zich zonder extra belasting kan veroorloven, maakt 't haast onbegrijpelijk, dat er niet nog veel sterker tegen is gefulmineerd. Het was vooral de calvinistische in slag van een groot deel van ons volk, die deze belasting deed instel len en zo lang in stand hield. Het was een soort straf op de lichtzin nigheid die men zich wilde veroor loven. Vooral sinds het gemeentelijk be lastinggebied werd beperkt, hielden de gemeentebesturen aan de ver makelijkheidsbelasting vast, om o.a. daarmee toch nog wat extra in het laatje te krijgen buiten de toewij zingen uit het gemeentefonds. En de opbrengst van die belasting schat men alleen in Venray ondanks het feit dat de bioscoop vrijgesteld is en amateurs 2 belastingvrije voor stellingen kunnen geven nog al tijd op 86.000,voor 1968. Als dit bedrag gaat wegvallen, zal er iets anders moeten komen. En Venray kreunt met en als alle ge meenten om geld. Het huidige ver zorgingsniveau zoals men dat uit drukt kan niet gehandhaafd wor den als er niet meer inkomsten ver kregen kunnen worden. Dus móet de bevolking via belastingen en rechten toch maar zorgen voor wat meer gemeentelijke inkomsten. Dus zal er ter vervanging van de inkomsten van de vermakelijkheids belasting straks wel een andere ge meentelijke belasting komen. Dat heeft minister Klompé reeds toege zegd en de gemeentebesturen zul len er straks wel gretig gebruik van maken. Er is altijd nog wel wat te verzinnen wat men zou kunnen be lasten of extra belasten. Het volk zal zich, ongevraagd, ook daar weer bij neerleggen. De dames en heren zullen het wel beter weten dan die gewone man, die alleen maar merkt dat de gemeenschap steeds meer van Voor het verbeteren en splitsen van particuliere huur- en eigen wonin gen en voor verbetering van agra rische bedrijfsruimten heeft de Re gering 10 miljoen extra beschik baar gesteld in het kader van de maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid. Op grond hiervan zal tijdelijk een hoger rijkssubsidie voor woningver betering en -splitsing kunnen wor den verleend. Bovendien zal - even eens als tijdelijke maatregel - de be staande regeling eenvoudiger wor den toegepast; zij zal mede betrek king hebben op de verbetering van agrarische bedrijfsruimten. De nieuwe, tijdelijke regeling houdt het volgende in: Subsidie. Voor het verbeteren en splitsen van woningen en woongedeelten van boerderijen zal een derde gedeelte van de goedgekeurde kosten door het Rijk worden gedragen. Het Rijk aanvaardt echter geen hoger bedrag dan 10.000,zodat de premie hoogstens 3.334,zal zijn. Het werk mag wel meer dan 10.000, kosten, maar over het gedeelte dat boven dit bedrag uitgaat wordt geen subsidie toegekend. Bovendien kun nen gegadigden verzoeken in aan merking te komen voor een gemeen telijke garantie voor rente en aflos sing van een eventueel af te sluiten geldlening. Voor verbetering van agrarische be drijfsruimten is het subsidie gelijk aan dat voor woningverbetering en -splitsing. Indien van een agrarisch bedrijf zowel de woning als de be drijfsruimten worden verbeterd, dan is voor subsidietoekenning sprake van één project. Aan subsidieverlening volgens de nieuwe regeling is de voorwaarde verbonden, dat de verbeteringen door personen in dienst van bouw vakpatroons of door een patroon zelf worden uitgevoerd en wel in de normale werkuren. De nieuwe re geling heeft immers in het bijzonder ten doel de werkgelegenheid te ver ruimen. Aard van de verbeteringen. In eerste aanleg worden slechts pri maire bouwkundige verbeteringen gesubsidieerd, dus verbeteringen die er toe leiden, dat op sobere wijze de naar huidige maatstaven ongewens te toestand waarin een woning of agrarische bedrijfsruimte verkeert, wordt opgeheven. Voor een woning wordt hieronder mede verstaan een verbouwing die uitsluitend ten doel heeft haar beter geschikt te maken voor het gezin van de eigenaar/be- Huurprijs per maand vanaf f. 6.55 Aansluiting heetwater-reservoir met 12 meter elektrische- en 10 meter waterleiding gratis. De Mulder verstrekt U graag alle inlichtingen. Levering via PLEM Albionstraat 43, Leunen, telefoon 1503 zijn zwaar verdiende geld nodig heeft. Hopen we dat de nieuwe be lasting althans van billijker instel ling zal zijn. woner of huurder, bij voorbeeld door uitbreiding met een of meer slaapkamers. Voor het aanbrengen van een cen trale verwarmingsinstallatie, instal laties voor verbetering van de stal inrichting, het transport e.d. in agra rische bedrijfsgebouwen of voor ver beteringsplannen die geheel of na genoeg geheel met nieuwbouw ge lijk staan, zal geen subsidie worden toegekend. In dit opzicht is er ove rigens geen verschil met de oude regeling voor woningverbetering. Daarentegen zal achterstallig onder houd in zekere mate wel gesubsi dieerd kunnen worden, wanneer ge lijktijdig een verbetering in de zin van de regeling wordt bewerkstel ligd. Hierbij valt te denken aan een malige, noodzakelijke voorzieningen die in beginsel gedurende een reeks van jaren niet meer behoeven te worden herhaald, zoals het vernieu wen van een kap. Schilderwerk kan alleen in het be drag waarover subsidie wordt ver leend worden opgenomen voorzover dat direct verband houdt met de andere uit te voeren verbeterings werkzaamheden. Normaal binnen- en buitenschilderwerk komt niet voor subsidiëring in aanmerking. Voor aanvraagformulieren en inlich tingen naar de gemeente-secretarie. Aanvraagformulieren voor de pre mie zyn bij de gemeentesecretarie verkrijgbaar. Hier kunnen ook in lichtingen worden ingewonnen over de mogelijkheden om subsidie te verkrijgen. Voor plannen tot verbe tering van agrarische bedrijfsruim ten verdient het aanbeveling vooraf advies in te winnen van de Rijks- land- en tuinbouwvoorlichtings- dienst Met de afhandeling van ingediende aanvragen zal zoveel mogelijk spoed worden betracht. Overigens mag met de uitvoering van de verbete ringswerkzaamheden reeds een be gin worden gemaakt, zodra de sub sidieaanvraag bij de gemeente is in gediend en deze de eventueel nood zakelijke bouwvergunning heeft af gegeven. Volwaardige vlerdeursautomoblel. Lage prijs - Hoge Inrullwaarde. Onverbeterlijk goedl Garage F.A. LINDERS Yenray Zuidsingel telefoon 04780 1593 of 1683 dealer voor Venray en Wanssum VROUW OP TROTTOIR AANGEREDEN. Zaterdagavond even over half twaalf is op een recht stuk Overloonseweg de 26-jarige Mevr. v. S. uit Venray op het trottoir aangereden door de bestuurder van de personenauto W. C. A. v. O. uit Overloon. De me vrouw, die in verwachting was, be kwam naast inwendige kwetsuren beenbreuken en moest in zeer ern stige toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. De wagen kwam op het rechte stuk weg slingerend het trottoir op, ramde eerst enkele tuinpalen, reed de dame aan en kwam via een heg tegen een boom tot stilstand. De wagen was niet ver zekerd. Of er sprake was van drank misbruik zal worden nagegaan. De wagen moet met grote snelheid heb ben gereden gezien het spoor wat de wagen achterliet. PIERRE JACOBS BEGRAVEN. Zaterdagmorgen had onder grote be langstelling de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van de op 40-jari ge leeftijd plotseling overleden Pier re Jacobs. De heer Jacobs was voorman-melk venter van de Coöperatieve zuivel fabriek Venray. Als slippendragers fungeerden collega's melkventers van deze Coöperatieve zuivelfabriek. In de stoet liep het vrijwel voltal lige bestuur en personeel der zui velfabriek mee. Ook het bestuur van de fok- en controlevereniging Oos trum, waarvan de overledene se cretaris was, was vrijwel voltallig aanwezig. Vele inwoners van Oostrum en Ven ray en oud collega's venters waren aanwezig. De heer Jacobs was door zijn hulpvaardig en beminnelijk op treden zeer geliefd in de Venrayse en Oostrumse gemeenschap. GROOTSE JACHT OP TWEE ONTSNAPTE PATEENTEN. Onverwachte hulp van attente vertegenwoordiger. Vrijdagmiddag werd er groot alarm gegeven voor de ontsnapping van twee patiënten uit een der Venray se verpleeginrichtingen. Verplegend en technisch personeel werd ingezet om deze twee ont vluchten te achterhalen, welke nabij de Smakt waren gesignaleerd. Toen dit niet direct gelukte, werd de rijkspolitie ingeschakeld en zelfs as sistentie van een rijksspeurhond. Het gehele boscomplex te Smakt en Geysteren werd uitgekamd. Een wérd er teruggevonden maar de tweede kon men niet te pakken krij gen, totdat een telefoontje vanuit Wanssum klaarheid bracht. Een vertegenwoordiger van de Che mische wasserij, dhr. B. uit Venray, had aan een verdacht uitziend per soon een lift gegeven en onder het motto „moet even naar een klant" had hij in Wanssum de rijkspolitie gebeld. De rijkspolitie was spoedig ter plaatse en nam de ontvluchte over en bracht deze naar de inrich ting terug. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessem Leunseweg 47a Te. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gedipomeerd 8000 GULDEN GESTOLEN. De Venrayer D. kwam bij de rijks politie aangifte doen dat hem ten zijne huize een portefeuille inhou dende een geldsbedrag van 8000 gul den gestolen was. Volgens zijn ver klaringen had hij het gehele huis reeds overhoop gehaald en kwamen twee inwoners van Venray in aan merking voor deze diefstal. De rijkspolitie gaf de aangever de goede raad om nog eens goed alles te doorzoeken. Zo maar tot arres tatie over te gaan was iets te veel van het goede. Later kwam de aangever vertellen, dat hij de portefeuille met totale in houd had teruggevonden in een kast waar hij ze zelf in had gelegd. Had nu werkelijk de politie eens die twee Venrayers ter zake diefstal ge haald, dan was het leed niet te over zien geweest. NERO RECIPIEERDE ALS NATIONAAL KAMPIOEN 1967. Zaterdagavond vond in café Buiten- lust de officiële huldiging plaats van de onlangs Nederlands kampioen geworden Mechelse herder NERO van de heer Janssen uit Venray. Op deze huldiging verschenen de drie wethouders de heren A. van Dijck, Frans Janssen en G. Schols, de heren Kousemakers en Sanders van de afdeling Venray van de ver eniging tot bescherming van dieren en niet te vergeten de vele honden liefhebbers uit Venray maar ook uit het verre Brabantse land. Naast de heer Janssen kon ook voor zitter Fila van de politiehondenver eniging Buitenlust en het voltalli ge bestuur vele handen drukken. Vrijwel alle verenigingen van de kring Peelland maakten hun op wachting. Vele cadeaux, bloemstukken en en veloppen met inhoud onderstreepten dit kampioenschap. NIET VOLDOENDE VOORRANG. Op de kruising Tolstraat-Overloon- seweg werden de verkeersregels niet in acht genomen. De wagens be stuurd door v. O. uit Breda en L. uit Venray botsten dan tegen el kaar. Er was eerst gestopt om af te slaan, maar toen de bestuurder merkte dat het de verkeerde straat was en zich wilde corrigeren, let te hij niet voldoende op het andere verkeer. Behoorlijke materiële scha de was het gevolg. Op de Ripseweg verleende de wa gen van de PLEM, bestuurd door S. uit Venray, niet voldoende voorrang aan de personenwagen, bestuurd door G. v. d. V. uit Venlo. Door de botsing, welke volgde, kantelde de PLEM-wagen. Ook hier bleef het gelukkig bij materiële schade. RECTOR WILLEMSE VAN MARIANNHILL VERTROKKEN. Na ruim 5 jaren de eerste rector te zijn geweest van het konvikt van de missionarissen van Mariannhill aan de Langeweg is pater Rector G. Wil- lemse door zijn oversten benoemd tot rector van St. Paul te Arcen. Pater Willemse heeft zich door zijn eenvoudig optreden in de Venrayse gemeenschap niet alleen bij de jon gens van het internaat maar ook bij de Venrayse gemeenschap zeer be mind gemaakt. A.s. zondag zullen de bewoners van het Mariannhillkonvikt afscheid ne men van hun rector terwijl op zon dag 19 november de Venrayse ge meenschap afscheid zal kunnen ne men. Pater Willemse heeft reeds zijn nieu we taak op zich genomen als op volger van pater Gerardus Hovens welke met de zielzorg in Venlo be last is geworden. ONTEIGEN ING7 vraagt kosteloos inlichtingen bij F. HOLLEMAN Onteigenings-adviezen. Breda, Ignatiusstr. 42a, telefoon 01600-41754 P 1 AF A f* AA F A T Henseniusplein 4a nieuw tel. nr. 2607 Daarbij is uw was in plm. 1 uur schoon en kasidroog Geopend van 'smorgens 7 uur tot 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Iedereen die 'savonds voor 9 uur ('szaterdags 5 uur) binnen is, kan zijn was rustig afwerken.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9