Treffer kom even naar DE WASC0MAATM Christus Koning-parochie doorgelicht Kerkelijke Dienslen COENEN ^tojp$ara$e WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ERT engelse koppen en schotels Dodenherdenking Duits kerkhof Gommans van 12 tot en met 18 november Rijschool JAN JANSEN VRIJDAG 10 NOVEMBER 1967 No. 45 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Venray 2-25) „Wat moet ik er meeDeze vraag komt automatisch op, wan neer men voor zich heeft liggen de statische beschrijving van de Christus Koning parochie in ons Venray, een nogal dik boekwerk, samengesteld door het Opbouwcentrum Noordelijk Limburg, in samenwerking met een werkgroep uit deze parochie JONG Een boekwerk, waarin deze jonge parochie als het ware ontleed wordt in honderden cijfertjes en in vijf wijken, die weer onderling vergele ken worden in tabellen en in per centages. Maar al bladerend in dit boek werk realiseert men zich dan dat voor 10 jaren van deze parochie fei telijk nog niets anders bestond dan de huizen langs de Kempweg, de Langeweg, de Pastoor Ruttenstraat en de Merseloseweg. Dan is het stuk, begrensd door de Westsingel, Vlakwaterweg en de Langeweg vol gebouwd en dan het stuk tussen Vlakwaterweg en Mer seloseweg. Dat is allemaal vrij snel gebeurd, zoals ook de parochie Christus Koning vrij snel tot stand is gekomen, met zijn kerk en zijn scholen. De meeste mensen, die zich in Venray vestigden en/of een wo ning zochten, kwamen in die buurt terecht, of hij nu gepensioneerde was, of arbeider, of employé. Daar was ruimte, daar waren nieuwe wo ningen, daar waren flats, dus En zo ontstond in een Amerikaans tempo een nieuwe parochie, die ter nauwernood een beetje geconsoli deerd is, als het bericht komt dat plan Veltum, ook weer behorende tot deze parochie, in uitvoering komt. En dat betekent dat binnen enkele ja ren er weer 1000 woningen bij zijn. met zo'n kleine 4000 tot 5000 mensen waarvan het grootste deel weer pa rochiaan zal worden van de Chris tus Koning parochie. VOORNAAM Huizen bouwen, uitbreiden, indus trie-aantrekken, dat zijn voorname opgaven voor een gemeentebestuur, dat mee wil in, wat men noemt, de vaart der tijden. Maar men is er niet met een vol industrieterrein, met prachtige nieuwe wijken en ho ge flats. Want de mens leeft nu een maal niet van brood alleen en is, hoe voornaam het overigens ook is, niet altijd tevreden met een dak bo ven zijn hoofd. Het is geen eenling, maar hij vormt mede een gemeen schap en in dit geval de vrije jon ge gemeenschap van de Christus Koning parochie. En al gaat dan de pastoor en de kapelaan op gezette tijden op huis bezoek en eens kennis maken met de mensen, toch is het hen onmoge lijk om nu precies te weten, wat de mensen willen, wat ze graag zouden hebben en welke dingen ze als min der prettig ervaren. Daarom is men er toe overgegaan, voor het eerst in Limburg, een statische beschrijving te maken van deze jonge parochie, die dus op de allereerste plaats aan toont, wat voor „vlees men in de kuip" heeft. Hoeveel mensen er wo nen, hun geslacht, hun leeftijd, hun afkomst, ga maar door, alles is punt je precies uitgekiend en uitgeteld. Maar achter ieder cijfertje staat 'n mens, een oude misschien, een jon geeen vader of een moeder, die op de een of andere manier in deze parochie terecht zijn gekomen en daar nu prettig en „leefbaar" willen wonen.... Van hoog tot laag, van jong tot oud, En ook daarvan er vaart men bij het verzamelen van die cijfertjes. Men hoort van mensen, die van buitenaf komen en zich maar moei lijk kunnen wennen. Het duurt vrij lang voordat ze kennissen hebben en die worden dan nog gevormd door de heer des huizes, die via kantoor of fabriek daar sneller in de gele genheid is kontakten te leggen dan de huisvrouw Er zijn klachten dat bij bepaalde flats geen speelgelegenheden zijn voor de kinderen, die men toch niet eeuwig binnen kan houden, maar die alleen de straat als speelveld heb ben. Zo kan men doorgaanDat is allemaal te vinden in deze nieu we wijken, waar met de vestiging van nieuwe industrieën in Venray 't aantal personen met hogere beroe pen sterk is toegenomen, gewoonlijk afkomstig van buiten Venray, die vrijwel zonder selectie naast bijv. geschoolde arbeiders zijn komen wo nenEr zijn protestanten en an dersdenkenden bij gekomen. VENRAYERS EN VREEMDEN Iets meer dan de helft van alle mensen, die daar wonen zijn Ven- rayers van geboorte of reeds lang in Venray dat men ze als Venrayers er kent. De rest zijn „vreemden". Weer bij dat verzamelen van al die cijfer tjes (een monnikken-werk overigens dat een groep parochianen weken lang samen heeft gedaan) komt de onderlinge verhouding tussen die groepen om de hoek kijken. Men hoort hier hoe leuk kontakt men heeft gekregen met deze „vreem den", daar dat ze verwaand zijn. En bij vreemden ervaart men bijv. dat het dialect voor hen zo moeilijk is om tot een goed contact te komen. Men ervaart dat die „vreemden" zelf gezelligheidsverenigingen op gaan richten en in Venrayse vereni gingen relatief meer bestuursfunk- ties bekleden, dan de Venrayers zelf, die dit schijnbaar liever door vreem den laten opknappen Men ervaart ook van de „vreem de ling" dat hij feitelijk zonder enige inlichting of voorlichting over zijn nieuwe vestigingsplaats gelaten wordt. Men geeft hem de huissleutel en verder moet ie 't maar uitzoeken. Men blijkt tevreden te zijn over 't jeugdwerk voor de lagere school jeugd, waar eerst het standen ver schil nog merkbaar was, maar dat nu de hele jeugd bereikt. Voor de wer kende jeugd en vooral voor de meis- jès zijn te weinig voorzieningen, zo als men ook het kontaktpunt mist buiten de kerk in de vorm van een gemeenschapshuis of iets dergelijks. Dat zijn allemaal al feiten en feit jes, die men gekonstateerd heeft al leen al door cijfers te verzamelen en cijfers te vergelijken. Maar het zal duidelijk zijn als deze bevolkings registratie al een dergelijke achter grond te zien gaf dat het zeer ge wenst is, nu men de cijfers heeft en weet hoe de verhoudingen liggen, juist ten aanzien van die punten, naar die wensen en verlangens ver der te graven. En dat gaat beslist gebeuren, zoals Pastoor Geerits dui delijk liet merken toen hij vrijdag avond dit rapport in ontvangst nam in aanwezigheid van de samenstel ster mej. Bruynzeels en van de ge hele parochieraad en die mensen, die veel vrije tijd hebben opgeofferd om al de cijfertjes te vergaren, die de basis moeten vormen voor het beleid in deze parochie, die ternauwernood gereed met deze inventarisatie, zich weer op moet maken om opnieuw duizend gezinnen er bij te nemen, die in plan Veltum komen wonen. CIJFERS Voor de liefhebbers van cijfers hierbij enkele uit de honderden van dit rapport. De bevolking bestaat uit 1431 man nen en 1400 vrouwen. Van deze 2831 personen zijn er 1268 gehuwd, 1502 ongehuwd en 61 gehuwd geweest. 1711 komen daar van uit Venray zelf, 185 uit de buurtgemeenten, 57 uit Ned Indië, 37 uit Duitsland en België, 52 uit andere landen en de rest uit Nederland zelf. De parochie telt 835 gezinshoofden. Van de 2831 personen hebben er 1432 een beroep en zijn er 40 gepen sioneerd; 2705 daarvan zijn Rooms Katholiek, 126 hebben een andere godsdienst. 742 mensen zijn lid van een ver eniging, waarvan 341 afkomstig van buiten Venray. Van de 2831 zijn er 351 04 jaren, 288 59 jaren, 301 1014 jaren en 272 1519 jaren; 267 jeugdigen zijn lid van verenigingen. Van buiten Venray leven er 1365 mensen. one VyRina tot 18 november HOFSTRAAT 5 TFl. 1270-04780 .bubbel bankzegels Op zondag 19 november a.s. zullen de in de Tweede Wereldoorlog in Nederland gesneuvelde Duitsers op het Duits soldatenkerkRof in de Peel te Ysselsteyn officieel worden her dacht ter gelegenheid van de Volks- trauertag. Om kwart over elf zal het koor van het Missiehuis St. Mi- chaël uit Steyl de plechtigheid ope nen, waarna pater Joseph Natsch, directeur van het gymnasium te Steyl, een geestelijke toespraak zal houden. Na een lied van het koor zal de Duitse Ambassadeur in Ne derland, K. H. Knoke, namens de Duitse Regering de gevallenen her denken. Na deze herdenkingsrede legt de ambassadeur namens zijn Regering een krans bij het hoog- kruis, onder de tonen van Ich hatt' einen Kameraden van het carrillon. Dan zal een afvaardiging van de Duitse delegatie bij het Nato hoofd kwartier Europa Midden (Afcent) uit Brunssum, van het Luchtmacht- opleidingsregiment uit Budel en van het materiaal hoofddepot uit Lies hout kransen neerleggen bij hetzelf de hoofdkruis. De heer van Gerssdorff van de Deutsche Volksbund Kriegsgraber- fürsorge zal, na de gevallenen te hebben geëerd, namens deze organi satie een krans neerleggen. Het koor zal de plechtigheid met een lied besluiten. Voor deze plechtigheid worden en kele duizenden nabestaanden van de ruim 31.000 gevallenen verwacht, waaronder vertegenwoordiging van de consulaire dienst en van de Ma rine-attaché, benevens een afvaar diging van de Bundeswehr. het l-a-n-g-s-t-e laken van Nederland voor de laagste prijs! verkrijgbaar bij: TREFFER TEXTIEL alleen voor Venray Langstraat 49 Tel. 1281 PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapl. Driessen Dr. Poelsstraat 2 - Tel. 2385 Zondag: 26e zondag na Pinksteren. 7.00 fam Janssen-Creemers; 8.00 Martinus Weymans vw. familie Theuws; 930 Hoogmis voor de paro chie; 11.00 Herman Jeuken; 18.00 Piet Siebers. Maandag: 730 Piet Pouwels en echtgenote; 8.15 Martina Reijnders- Seykens; 9.00 overl. ouders Vullings- Thuyls; 1900 Piet Tacken en overl. fam. Dinsdag: 7.30 Wed. Verriet-Beyer; 815 overl. fam Lemmen-Crooymans; 9.00 mevr. van Haren-Zegers; 19.00 Hendrik Willems en echtgenote. Woensdag: 7.30 gest. jgt. Hendrik Hermans, Anna Klaassens en Her man Gerrits; 815 Gerardus Gossens en echtgenote; 9.00 Johan Clephas; 11.00 Hoogmis b.g.v. 40-jarig huwe lijk; 19.00 Piet Hanen. Donderdag: 7.30 gest. jgt. Antoon Claessens en Hendrina Jenniskens; 8.15 fam. te Fruchte-Schuurmans; 9.00 overl. fam. Baeten-Martens. Vrijdag: 7.30 overl. fam. Pouwels- Droessen; 8.15 overl. fam. v. d. Vegt- v. d. Boogaard; 9.00 Johan Clephas v.w. buurtver. St. Jozef; 19.00 Mar tina Reijnders-Seykens. Zaterdag: 7.30 fam. Thomassen- Creemers; 8.15 tot zekere intentie; 9.00 Piet Hanen v.w. de tabaksbew. bond; 19.00 overl. fam. Janssen-van Daal; biechten van 18.00-19.00 uur. Mededeling: Zondag 12 november St. Willi- brordzondag - onze aandacht gaat deze dag speciaal uit naar het Bin nenlands Apostolaat. Wij vragen van U voor dit werk een extra bijdrage bij de kollekte. Akolieten- en Misdienaarslyst in de week van 12 t.m. 18 nov. 7 uur J. Bollen en J. van Ham; 8 uur A. Broers en M. Cuppen; 9.30 M. Janssen, H. Manders, H. Verstegen en G. Terwijn; 11.00 W. Janssen en J. Bexkens; 18.00 P. Hanssen en P. v. d. Heuvel. Maandag en dinsdag: 7.30 Tonnie Pelzer en Hub Thuyls; 8.15 Jos Thie- len en Paul Cuppen; 19.00 Hans Koo ien en Leo Claassens. Woensdag en donderdag: 7.30 uur Geert Kengen en Gerard van Veg- chel; 8.15 Geert Cox en Bert Ver- bruggen; 19 uur Louis Wijnhoven en Twan Oudenhoven (behalve donder dag). Vrijdag en zaterdag: 7.30 Adje Ver beek en Paul Zwitserlood; 8.15 Jos Laurensse en Bart van Bolhuis; 19 u. Martin Spee en Caspar Michels. Woensdag om 11 uur Huub Jans sen en Jos Swaghoven. Zaterdag 9 uur: Jan Ruyten en Wim Kremer. PAROCHIE PATERSKERK Prieser van de week Pater Felix telefoon 1973 Zondag: 26e zondag na Pinksteren. H. Missen om 7.30 9.00 en 11.45 om 10.15 de hoogmis en om 18.00 uur de avondmis. Vrijdag: 19 u avondmis om Gods zegen te vragen over de gezinnen in de parochie. Zaterdag: om 5 en 6 uur en na de avondmis tot 8 uur gelegenheid om het sacrament van de biecht te ont vangen; om 18.30 uur avondmis als zondagsviering. Medelingen: 1. Zondag 12 november is er kol lekte voor het binnenlands aposto laat - het St. Willibrord-apostolaat. Van harte aanbevolen. 2. Maandag 13 november: St. Eli- sabeth-viering voor de leden van de Derde Orde en belangstellenden, om half acht in SanDamiano. Graag op gave van zieken en alleenwonende bejaarden. 3. De Sint Nicolaas-tijd komt in zicht, daarna de Advent en Kerst mis. Een tijd die nogal veel kost Mogen we vragen vóór die tijd uw gezinsbijdrage te verzorgen of bij te werken? Voor uw medewerking on ze hartelijke dank. Misintenties: Zaterdag: 18.30 u avondmis: Ant- toon Voermans (v.d. aspergestekers). Zondag: 7.30 voor de parochie; 9 uur Martinus Arts-Verkoeyen; 10.15 overl. fam. Theuws-Beterams; 11.45 J. Emonts en dochter; 18 u Gerard van Houdt. Maandag: 7.45 overl. ouders Geurts; 8.30 tot zekere intentie; 19 uur Pou- wels-Friesen en zoon Antoon. Dinsdag: 7.45 J. Emonts en dochter; 8.30 overl. fam. Clephas-Spreeuwen- berg; 19 uur Karei Hendriks (DO). Woensdag 7.45 Janssen-Bardoel- Kusters; 8.30 gez. H. Mis overl. ou ders vd Beuken-Peters; 19 uur Jac. Dinjens. Donderdag: 7.45 Anna vd Linden; 8.30 overl. familie Emonts-Hanssen; 19 uur Herman JansBeken. Vrijdag: 7.45 Pater Florentius Lu- cassen; 8.30 vader en moeder v. d. Linden; 19 u Anna Manders-Hüpen. Zaterdag: 7.45 Pater Florentius Lu- cassen; 8.30 Maria Emonts-Geurts; 18.30 fam. Peters-Rommen. Dienbeurten akolieten: Zaterdag 18.30 Antoon Claessens en Philipsen; zondag: 7.30 Hans Arts en Henk Evers; 9 uur Cor en Jan Evers; 10.15 Eric Vastert en Jan van Lieshout; 11.45 Victor Pop en Jan Schellekens. VREDESKEPK VENRAY Zaterdag: 19 u avondmis overle den Gerard Relouw. Zondag: 26e zondag na Pinksteren. Willibrordzondag; 7.30 u leesmis tot zekere int. (R); 9 uur leesmis overl. Hendrina Franssen - van Gerven en Martinus Barents; 10 uur hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis overl. August van Bergen; 18.30 uur avondm. overl. Wim Janssen en fam. Maandag: 8 uur leesmis overl. Jos van Lierop; 19 uur avondmis overl. Sjpeng Jansen en Wim Vermeulen. Dinsdag: 8 u leesmis overl. Theo- dorus Pauwels, Anna Friesen en de familie; 19 uur avondmis overl. fam. Smits-Litjens. Woensdag: 8 u leesmis overl. Wil- helmina Pouwels - v d Munckhof en kinderen; 19 u avondmis overleden Herman Jeuken. Donderdag: 8 u leesmis overl. Mar tinus Toonen; 19 u avondmis overl. Frans Sijbers. Vrijdag: 8 uur leesmis overl. Jan Aarts; 16 uur plechtige eucharistie viering bij 25-jarig huwelijk vd Laar Siebers; 19 u avondmis overl. Hu- bertus Lucassen. Zaterdag 8 u leesmis overl. ouders Jacobs-Janssen en Leo Stiphout; 9 uur leesmis uit dankbaarh. bij 25- jarig huwelijk Hendriks-Köppen; 11 uur pl. huwelijksinzegening en eu charistieviering bruidspaar Konings- Zanders; 19 u avondmis overl. Hein- rich van Huët (Nijm.); biechten van 5 tot 7 uur. MisdienaarslUst Zondag: 7.30 M. vd Bekerom en W. Franssen; 9 u P. Peeters en T. van Toor; 10 u T. Peeters, M. Eibers en R. Jans; 11.30 H. Janssen en J. Jans sen; 18.30 N. Philipsen en B. Philip sen. Week: 8 u P. Peeters en G. Wil- lemsen; 19 u W. Tijssen en H. Lin- ders. Vrijdag: 16 uur W. Voss en Geert Swinkels. Zaterdag: 9 u B. Pelzer en J. van Meyel; 11 uur L. Simons, H. Kus- ters en H. Rijbroek. Boekjes 10.15: M. vd Bekerom, J. Janssen, H. Janssen, H. Rijbroek, G. Swinkels en W. Thijssen. Wie autorijden wil Ieren, moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 HFRVORMOe GÉMFFMTE. De dienst in de Hervormde Kerk aan de Maasweg in Blitterswijck be gint zondag om tien uur. Predikant is Ds. Zeldenrust uit Venlo. In deze dienst bediening H. Doop en najaars-zendingskollekte. In de Veltumse kapel geen dienst. PAROCHIEKERK OOSTRUM Zaterdag 19.00 H. Mis voor overl. fam. Hermans-van den Berg. Zondag: 26e zondag na Pinksteren. Willibrordzondag. 8.30 Piet en Ger- rit Camps; 10 uur Hoogmis, gest. gez. jrd. Piet Camps - Johanna Goossens. Onder de H. Mis kollekte voor het binnenlands apostolaat onder an dersdenkenden en onkerkelijken (2 in 1). Maandag: 7.30 Anna Verheijen- Loonen. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. broe der Alphons (Willem Claessens). Woensdag: 8.45 Hendrika Fleur- ken^-Broeks. Doriderdag: 7.30 Martinus Custers en Hëndrina Wismans. Vrijdag: 7.30 overl. fam. Loonen- Tacken; 10 uur Huwelijksmis voor het bruidspaar Blomeen-Hendrix. Zaterdag: 7.30 geen H. Mis; 10 uur Huwelijksmis voor het bruidspaar Bratschke-van Arsen; 19.00 avond mis Herman Hoex (buurt). In de kapel van St. Paschalis de ze week: Maandag: voor alle overleden pa rochianen. Dinsdag: tot zekere intentie. Woensdag: voor overl. fam. Lit- jens-Verheijen. Donderdag: voor overl. priesters. Vrijdag: tot zekere intentie. Zaterdag: ter ere van O.L. Vrouw van Oostrum. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 26e zondag na Pinksteren. St. Willibrordzondag. 7.30 leesmis; 8.30 voor Peter van Rhee; 10.00 uur hoogmis voor de parochie. Maandag: 8.00 hoogmis voor Ber- nardina en Johannes Verway. Dinsdag: 8.00 hoogmis voor Hen- rica Huberta Hellegers en Gerardus Claessens. Woensdag: feest van St. Machutus. 8.00 hoogmis maandd. voor Gerardus Nelissen; 19.00 avondmis hoogmis v. overl. ouders Nelissen-van Lipzig. Na de missen verering van de reli kwie en zegening van brood en wa ter. DAG EN NACHT TRUCK-SERVICE Is uw hulp niet gekomen? Geopend van 'smorgens 7 uur lol 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5