Verwen met goud Camps 549.- P. Mooren dubbel aantal bankzegels ftmtoua woninginrichting rob van haaren Politierechter Overjassen Regenjassei Jongensjassen Regenjassen J)g 3oOQ' Kledingmag. v.d. Kleermakers Combinatie tot 18 november a.s. bij al uw kontante aankopen 1 Verordening op de heffing en invorde ring van een straataanleg- belasting Sommige mensen lijken de zacht moedigheid zelve als anderen de fio len van hun toorn over hun hoofden uitstorten. Zij buigen deemoedig het hoofd, komen tot inkeer, betonen berouw, keren zich af van 't kwaad dat zij bedreven en vervolgen als geheel herstelde zieken hun levens pad. Tot zij plotseling beseffen on rechtvaardig te zijn behandeld, on redelijk te zijn berispt of nog erger onschuldig te zijn afgeblaft. Dan ontwaakt ineens een felle ra zernij. Zo'n deemoedig mannetje stond dit maal voor het hekje tegenover de politierechter. Men zou hem bij de eerste oogopslag aanzien voor een pechvogel die bekeurd kon zijn we gens een stukgetrild achterlichtje, of een voorzichtige bestuurder van een kruipauto, die te lang aarzelde bij een kruispunt. Tot aller verba zing legde de officier van justitie echter moedwillige vernieling, be lediging en poging tot mishandeling ten laste. „Wat hebt u daar op te zeggen?" vroeg de politierechter. „Niet veel," klonk het bedeesd, „maar ehik ben 'n rustige drin ker." „Dat zou je niet zeggen! Glazen deur ingeslagen, woest met stok rondge zwaaid zodat een lamp omlaag kwam, de eigenaar van het café be dreigd en nog allerlei minder mooie woorden en uitdrukkingen gebezigd die ik hier maar niet zal herha len „Ik heb alleen maar gezegd: Ara bier". „Vuile Arabier, ongewassen nozem, proleet, bloedzuiger.moet ik nog meer van die fraaie woorden opnoe men?" vroeg de rechter, „Maar dat kon niemand horen, 't Was midden in de nacht." „In het proces-verbaal staat, dat die woorden door de beledigde heel goed zijn verstaan en dat de buren aan weerszijden ze ook gehoord heb ben. Wat kwam u daar eigenlijk doen, midden in de nacht?" „Tja, ik was heel rustig naar huis gegaan. Ik sliep eigenlijk al bijna." j,Hebt u last van nachtmerries?" „Nooit. En ik ben een rustige drin ker. Ik begrijp 't zelf niet." „Hoeveel glaasjes had u op?" „Tja, anders drink ik altijd maar één flesje, nu had ik twee flesjes cola genomen. Daardoor kon ik niet in slaap komen. Ik lag uren wakker. Toen ik bijna sliep, kwam 't ineens in me op." De gebefde heren om de groene ta fels staarden de zachtmoedige ver dachte in verbazing aan. Ze hadden al veel dronkemansruzies moeten berechten, maar van een amok ma kende geheelonthouder hadden ze blijkbaar nog nooit gehoord. Daarom kon de beklaagde kalmpjes verder vertellen, hoe hij in zijn nachtelijke overpeinzing tot de verbijsterende conclusie was gekomen dat hij voor zijn goede geld niet alleen recht had op de inhoud van de colaflesjes, maar juridisch bezien ook op de bij behorende kroonkurken van deze flesjes en dat de weigering van de caféhouder om hem deze waarde volle kroonkurken, waarmede enor me prijzen konden worden gewon nen, te verstrekken, onredelijk en onrechtvaardig was. Want nu zou niet de koper van de cola zijn recht matige prijs ontvangen, maar dege ne die de kroonkurken onrechtma tig in bezit nam. „En daarom ging ik gauw terug om die exemplaren op te halen, voor ze de volgende dag misschien al ingewisseld waren," be sloot de kleine man. „En toen begon u maar meteen een ruit in te slaan?" „Nee, nee, ik wilde door de deur naar binnen, maar ik vergat dat die toen op slot was. Ik ging zelf door die glazen deur heen." „Juist ja, en op dat gerinkel kwam de eigenaar af en toen hebt u nog eens beleefd gevraagd om die kroon kurken, lees ik hier in uw verkla ring. En wat zei de eigenaar toen?" De verdachte draalde. „Nou zeg het maar, zei hij: welkom, meneer, of: gaat u zitten en wat wilt u gebrui ken?" „Nee, hei zei: vuile Jood." Er viel even een beklemmende stil te. De rechter schraapte zijn keel. Het „vuile Arabier" werd opeens verklaarbaar. De gesneuvelde lamp werd minder belangrijk. Die schade was bovendien al vergoed. Zo liep het af met honderd gulden boete. De caféhouder ging vrijuit, want te gen hém was geen klacht ingediend. Voor alle reparaties la. MARTENS Schoolstraat M T«L Ml GROTE VOORRAAD: Markt 8 Telefoon 2237 oesterparels cultivé dierenriemhanger klassieke broche halssnoer met gecultiveerde oesterparels Het mooiste kompiiment dat zelf weer komplimentjes oogst. Dat schoonheid streelt en zelf schoonheid straalt. Dat dankbaar is en dankbaar maakt. PRIJZEN: parelsnoeren met geculti veerde oesterparels vanaf f75.- gouden oorsieraden vanaf f 25.- gouden fantasieringen vanaf f 40.- gouden fantasiehangers vanaf f35.- gouden broches vanaf f 37.50 JUWELIER HORLOGER GROTESTRAAT 16 - VENRAY Radio en grammofoon in één. En wat voor een! De prachtige Zweedse vormgeving van deze combinatie is een aanwinst voor elk interieur, óók het uwe. De moderne strakke lijn van de notenhouten kast heeft een charme die nooit uit de tijd zal raken. Dat moet ook niet, want de kwaliteit is goed voorjaren en jaren intensief gebruik. Van de kast, maar óók van de radio en grammofoon. Draai de knop maar eens om en luister naar het machtige ge luid uit de twee grote luidsprekers, of zet maar eens een flinke stapel platen op de wisselaar voor uren ongestoord luistergenot. Kom het eens proberen, bij ons in de showroom. Kijk ook eens verder, want Aristona biedt u een enorme keus in radio's, grammofoons en combinaties. Technisch perfect, prachtig van vorm en in alle prijsklassen. Vraag gerust advies, vrijblijvend natuurlijk. Er zijn genoeg apparaten die ideaal zijn voor u en waar wij volkomen achter staan. Dat blijkt ook wel uit de garantie en de snelle service. Oók nog na 'n paar jaar! Aristona 8133 A: Ontvanger voor lange-, midden-, kor tegolf en FM. Du plex afstemming en speciale 'speed-tun- ing' voor drie voor keuze FM-stations. Degelijke platenwis- selaar. Radio en grammofoon afzon derlijk afsluitbaar m. schuifdeurtjes, roya le platenbergruimte achter klapdeurtje. Voor mensen die het goed bekijken. Grotestraat 10, VENRAY. Tel. 04780-2100 Wie Mooren kiest, heeft 't goed bekeken! Deskundige voorlichting Vakkundige installatie Veilige service Prettige betalingsregeling - GEMEENTE VENRAY AARD VAN BELASTING. Artikel 1. 1. In deze gemeente wordt onder de naam van „straataanlegbelasting" een belasting gehe ven wegens gebouwde eigendommen en daarbij behorende erven, die belenden aan of in de onmiddellijke nabijheid gelegen zijn van openbare landwegen in de gemeente en wegens ongebouwde eigendommen, die aan deze wegen belenden of daarop uitgang hebben, als een billijke bijdrage in de ten laste van de gemeente komende kosten voor aanleg van de wegen en van de afvoer van water en vuil. 2. In deze verordening wordt verstaan onder: a. „van verharding voorziene weg": een weg, voorzien van keien, klinkers, tegels, asfalt, beton of ander gelijkwaardig ver hardend materiaal; b. „riolering": de in een weg aangebrachte ondergrondse buizen, deel uitmakende van het rioolstelsel van de gemeente waarop aansluiting van de percelen met toestemming van burgemeester en wet houders is toegestaan; c. „voetpad": een pad, verhard als bedoeld onder a, aangelegd al dan niet aan beide zyden van de weg, ten behoeve van voet gangers. BELASTINGPLICHT. Artikel 2. 1. Belastingplichtig voor het gehele belasting jaar is hij, die krachtens recht van bezit of enig ander zakelijk recht het genot heeft van een in artikel 1, le lid, bedoeld eigendom. 2. Als genothebbende wordt aangemerkt hij, die op 1 januari van het belastingjaar als zoda nig in de kadastrale leggers, bedoeld in de wet op de grondbelasting, is aangewezen. 3. Indien wordt aangetoond, dat in de in het tweede lid genoemde kadastrale leggers een misstelling heeft plaats gehad, of dat vóór 1 januari van het belastingjaar ingetreden veranderingen daarin nog niet waren opge nomen, wordt in zoverre in afwijking van 't bepaalde in het tweede lid, voor het vaststel len van de belastingplicht met de werkelijke toestand op genoemde datum rekening ge houden. In zoverre in afwijking van het bepaalde in het eerste lid worden de genothebbenden ten aanzien van gebouwde en ongebouwde eigendommen, die eerst na 1 januari van het belastingjaar in de omstandigheden, bedoeld in artikel 1, komen te verkeren, voor het op die datum aangevangen belastingjaar niet als belastingplichtigen beschouwd. Artikel 3. De belasting wordt geheven voor de na 31 december 1952 gereedgekomen voorzieningen als bedoeld in artikel 1. Voor de toepassing van deze verordening wordt een riolering aangelegd door maagde lijk gebied geacht te zijn gereedgekomen op het tijdstip, waarop de verharding van de desbetreffende weg is tot stand gekomen. De belasting wordt geheven gedurende 30 achtereenvolgende jaren na het ontstaan van de belastingplicht. De belastingplicht voor elk der voorzienin gen, als bedoeld in artikel 1, vangt aan op 1 januari van het jaar volgende op dal, waarin die voorziening is gereed gekomen, met dien verstande dat voor de vóór 1 januari 1968 tot stand gekomen werken voor het eerst een aanslag wordt opgelegd over het belastingjaar 1968. MAATSTAF VAN HEFFING. Artikel 4. Behoudens het hierna bepaalde is de maat staf, waarnaar de belasting wordt geheven, voor de gebouwde en ongebouwde eigendom men de lengte in meters, waarmede deze eigendommen belenden aan de openbare weg, met dien verstande dat mede het aantal m2 als grondslag wordt genomen, wanneer het betreft ongebouwde eigendommen als be doeld in artikel 5, eerste lid onder I en in artikel 6, eerste lid onder A, die geheel of ten dele binnen een afstand van 25 meter van de openbare weg zijn gelegen en toebe horen aan twee of meer verschillende eige naren. In dit geval wordt de overeenkomstig de in de aanhef genoemde maatstaf bereken de belasting ponds- pondsgewijze omgesla gen over het aantal m2, gelegen binnen een afstand van 25 meter van die openbare weg. Ingeval van belending aan meer dan één weg, komen voor wat betreft de eigendom men, als bedoeld in artikel 5, eerste lid on der I en in artikel 6, eerste lid onder A voor de berekening van de belasting alle wegen in aanmerking, met dien verstande dat voor de „eerste" weg, waaronder te verstaan de weg waaraan de frontzijde van het perceel belendt, het volle aantal meters, en voor de belending van de andere weg of andere we gen het aantal meters, Verminderd met 25, gemeten van perceelsgrens tot perceelsgrens en vanaf de voorgevelrooilijn c.q. bestem- mingsgrens, in aanmerking wordt genomen. 3. Het bepaalde in het voorgaande lid van dat artikel vindt eveneens toepassing ingeval be lastingplicht ingevolge deze verordening niet aanwezig is voor de frontzijde van het per ceel. 4. De lengte en diepte, genoemd in dit artikel, worden gemeten volgens de kadastrale plans. 5. De maatstaf wordt tot een geheel aantal me ters naar beneden afgerond. 6. Voor eigendommen, waarvan krachtens de bij de aansluiting op het gemeenteriool ge stelde voorwaarden uitsluitend hemel- en af valwater mag worden afgevoerd, bedraagt de belasting de helft van de in de artikelen 5 en 6 genoemde bedragen. BEDRAG DER BELASTING. Artikel 5. 1. De belasting bedraagt jaarlijks voor de na 31 december 1952 doch vóór 1 januari 1968 tot stand gekomen,voorzieningen: I. voorgebouwde en ongebouwde eigen dommen als bedoeld in artikel 1, gelegen in goedgekeurde uitbreidingsplannen tot stand gekomen ingevolge artikel 36 der Woningwet 1901 niet zijnde een uit breidingsplan in hoofdzaak c.q. goed gekeurde bestemmingsplannen als be doeld in artikel 10 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening niet zijnde een bestemmingsplan voor het agrarisch ge bied die belenden aan openbare we gen in de gemeente, die voorzien zijn van wegverharding anders dan alleen met grond- of steenslag, voor: a. de wegverharding bij de aanleg van nieuwe wegen of de wegverharding aangebracht öp wegen, welke voor dien niet voorzien waren van een ge sloten wegdek, bij een belending van 20 meter of minder 60,Voor de meerdere belending dan 20 meter 3,per strekkende meter; b. de wegverharding aangebracht tij dens verbeterings- c.q. reconstructie- werken aan wegen welke reeds van een gesloten wegdek waren voorzien, bij een belending van 20 meter of minder 30,Voor de meerdere be lending dan 20 meter 1,50 per strek kende meter. c. het voetpad, ongeacht de lengte in meters waarmede deze eigendommen belenden aan de openbare weg: 12,—; d. de riolering, ongéacht de lengte in meters waarmede deze eigendommen belenden aan de openbare weg: 13,—. II. Voor de gebouwde eigendommen die b( lenden aan openbare wegen in de gc meente gelegen in een gebied waarvoc krachtens een uitbreidings- c.q. besten mingsplan een landbouwkundige besten ming geldt, gebruikt voor de landbou of enige andere tak van bodemcultuu voor: a. de wegverharding bij de aanleg va nieuwe wegen of de wegverhardin aangebracht op wegen welke voor dien niet voorzien waren van een ge sloten wegdek 35,per gebouw eigendom; b. de wegverharding aangebracht ti; dens verbeterings- c.q. reconstructie werken aan wegen welke reeds va een gesloten wegdek waren voorzie 17,50 per gebouwd eigendom. III. Voor de gebouwde eigendommen met d daarbij behorende ongebouwde eigen dommen die belenden aan openbare we gen in de gemeente, gelegen in een onde II bedoeld gebied, niet in gebruik te behoeve van de landbouw of enige au dere tak van bodemcultuur voor: a. de wegverharding bij de aanleg va nieuwe wegen of de wegverhardin aangebracht op wegen welke voordie niet voorzien waren van een geslote wegdek, bij een belending van 20 me ter of minder 60,Voor de meei dere belending dan 20 meter 3,- per strekkende meter; b. de wegverharding aangebracht tij dei verbeterings- c.q. reconstructiewei ken aan wegen welke reeds van ee gesloten wegdek waren voorzien, b een belending van 20 meter of min der 30,Voor de meerdere beier ding dan 20 meter 1,50 per strel kende meter, met dien verstande ds voor de toepassing van het bepaald onder a en b van deze rubriek mini maal in aanmerking wordt genoma de belending welke aanwezig was 0! het tijdstip waarop de bouwvergun ning als bedoeld in de bouwverorde ning is verleend en voorts met die! verstande, dat de belasting niet mee bedraagt dan 35% van de belastbar opbrengst indien deze 100,of mir der beloopt. In geval van belendin aan meer dan één weg, komen voo berekening van de belasting alle we gen in aanmerking doch in afwij king van het bepaalde in artikel l. tweede lid tot een maximum va; 100 meter. In afwijking van het bepaalde onder I en 1 van het eerste lid van dit artikel wordt belasting voor kadastrale percelen, waaroj meer dan één woning is gebouwd, per wo ning met daarbij behorend erf berekend o;

Peel en Maas | 1967 | | pagina 10