Overpeinzingen Veilig Verkeer... Privé-knipperlicht nog steeds in het geding Politierechter Agrarische primeur Variaties Wenen in Nagenieten van de vakantie... Rijschool JAN JANSEN VRIJDAG 20 OKTOBER 1967 No. 42 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY U/CCI^DI AH V/OOD V/CklDA V CM OMCTDCIfCM ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEAAENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 CCnDLAU V LJLJ t\ VCIYRHT C TM U IVI O I l\C f\ C. TV PRUS PER KWARTAAL 2.— (bulten Vmray 125) De officier van justitie, mr. W. Bar- tels bij de rechtbank in Roermond meent, dat alleen de overheid maat regelen mag nemen om gevaarlijke verkeerssituaties bij particuliere uit ritten te beveiligen. Aannemer J.F.M. Janssen, alhier, heeft zelf de uiterst gevaarlijke uit rit van zijn bedrijf aan de Langeweg beveiligd met een waarschuwings bord en een knipperlicht-installatie (nauwkeurig overeenkomstig voor schriften van het reglement ver keersregels en -tekens). In maart van dit jaar bekeurde de Venrayse politie de aannemer, we gens een overtreding van art. 109 van het nieuwe regelement. Op 20 april veroordeelde de Venlose kan tonrechter hem daarvoor tot een geldboete van 30.De zaak werd vorige week donderdag in hoger be roep door de Roermondse rechtbank behandeld. De officier van justitie vorderde bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Het waarschuwingsbord beveiligt de uitrit al sinds november 1958. Het De blaffende inbreker bleek een slecht gemutste maar danig behaar de Duitse jongeman te zijn, die uit das Grosse Vaterland was afgezakt om in ons land de kost bijeen te scharrelen. „Bijeen te gappen" was de mening van de officier. De tolk vertaalde dat als „klauen", maar daar protesteerde deze Halbstarke heftig tegen. Hij kwam niet om te klauen, beweerde hij. „Maar u hebt uw klauwen toch niet thuis gela ten" repliceerde de magistraat. „Ich habe ehrlich gebellt" vertel de verdachte. Op de deur had na melijk gestaan driemaal bellen, en driemaal was drei mahlen, dat be greep de knaap, maar bellen is het duitse woord voor blaffen en om dat hij voor zijn handeltje de be woners wilde laten opendoen, stond hij letterlijk voor de deur te blaf fen.... Dat viel wel op in de stille straat. Verschillende buren keken 'ns naar buiten, welke loslopende hond nu weer hun rust verstoorde en zagen tot hun verbazing geen hond maar een baardaap, die na enig geblaf om het verlaten huis heenliep en toen brutaal naar binnen klom. Er stond ook duidelijk achter het deurraampje „aan de deur wordt niet gekocht", maar ook dit gaf aan leiding tot misverstand. „Ich habe ehrlich nichts gekocht. Gar nichts" riep hij uit. Hij dacht dat hij niet mocht koken aan de voordeu^. „En ging u daarom naar binnen?" wilde de politierechter weten. Maar hij wilde binnen niets koken, alleen iets verkopen. U kwam smoesjes verkopen" zei de rechter en de tolk vertaalde keu rig „Sie wollte Flausen machen...". „Er ist selbst ein Flausenmacher" - hij is zelf 'n zwetser - schold de on beschaafde oosterbuur tegen de tolk - maar dat ging de heren in toga toch te ver. „Maul halten" blafte de politierechter nu zelf, kennelijk om te laten horen dat hij heel goed Duits verstond en ook kon blaffen. „U bent wederrechtelijk een woning binnengedrongen en hebt daar een brood en een portemonnee wegge haald. Geeft u dat toe?" „Ach ja, das Brot. Ich hatte ehr lich hunger, ja...." „Jaja, u bent een hele eerlijke ke rel. U hebt alles heel eerlijk inge pikt". „Aber kein Geld!,, Maar het ontkennen baatte de da der niet. De buren hadden die rare blaffende inbreker goed in het oog gehouden toen hij er met het brood vandoor ging en toen de ijlings ge waarschuwde politie kwam, kon hij even verderop worden gegrepen. De eveneens vermiste portemonnee had hij niet bij zich, -maar een te hulp geroepen politiehond zocht het ding netjes op. Het geld had hij al in eigen zak gestoken en de lege portemonnee had hij over een heg gegooid. De verdachte hield bij hoog en bij laag vol, dat 't zijn eigen geld was wat er in zijn zak zat en dat hij van een lege portemonnee niets afwist. De politiemannen hadden de hond echter de sorteerproef laten doen en driemaal achtereen wees het dier de Duitser aan als diegene de naar de portemonnee rook. „Durch den Hund geh' ich vor die Hunde" riep de insluiper en de tolk vertaalde „Door die hond ga ik naar Venrayse gemeentebestuur was het toen met dat particulier initiatief helemaal eens. „De beveiliging van particuliere uitritten behoort niet tot de taak van de gemeente en er is geen enkel bezwaar tegen door u - in overleg met Gemeentewerken - uit te voeren veiligheidsmaatrege len", schreef Venrays gemeentebe stuur 9 jaar geleden al aan de aan nemer. „Sindsdien is de intensiteit van het verkeer door interne omlei dingen in de gemeente Venray, op de Langeweg en de Pastoor Rutten- straat belangrijk toegenomen. Het bord alleen voldeed niet meer. Vo rig jaar maart heb ik die knipper- lichtinstallatie als extra waarschu wing laten aanbrengen", aldus aan nemer J. Janssen. De A.N.W.B. heeft de gemeente geadviseerd de knipperlichtbeveili ging te handhaven. „Het voert wel wat ver dat die door particulieren is moeten worden aangebracht", al dus stond er in de brief van de A. N.W.B. De uitspraak van de Roermondse rechtbank is op dinsdag 24 oktober. de haaien..." „Alleen maar naar de gevangenis" beloofde de officier van justitie en hij eiste 3 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. „Ins Hundeloch?" (in 't hondehok?) schrok de nozem. „Ja, dan kunt u nog een paar maanden blaffen, zoveel als u wilt" zei de politierechter en hij maakte er ver der geen woorden aan vuil, alle hondse scheldwoorden van de in middels veroordeelde ten spijt. ROERMONDSE POLITIERECHTER VONNISTE TE VENRAY De Roermondse politierechter mr. Movig berechtte verschillende delic ten, in Noord Limburg gepleegd. Twee Horster schoonzusjes, beiden gehuwd en respect. 20 en 24 jaren, hadden zich meermalen aan dief stallen schuldig gemaakt, o.a. in Eindhoven, Helmond en Venlo. Tot zij in de Hema te Venlo op heter daad betrapt werden. Het was begonnen met de diefstal van een kraagje, en het ging van kwaad tot erger. Mede omdat de dames overigens als keurige huis vrouwen bekend stonden was de of ficier mild in zijn eis. Het werden 100 boete met 'n bijzondere straf de dames mogen n.l. één jaar lang niet alleen of met hun beiden gaan winkelen. Als ze winkelen, moeten ze vergezeld zijn van een meerjarig mannelijk persoon.... Een 52-jarige koopman uit Ys- selsteyn was in dronken toestand aangetroffen achter hetstuur van zijn vrachtauto. Gezien het feit dat de bestuurder bekend stond als een drinker, werd de straf 8 weken ge vangenis, waarvan 6 voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar en de verplichting zich onder controle te stellen van een consultatiebureau voor alchoholisten. Zijn rijbewijs is hij voor een jaar kwijt. Het niet opvolgen van de vorde ring om de noodwachtplicht bij de B.B. te komen vervullen, kostte een 33 jarige Horstenaar 50 boete en 6 weken gevangenisstraf voorwaar delijk, met een proeftijd van 2 jaar. Lokaalvredebreuk en verzet te gen de politie leverde een 60 jarige inwoner van Broekhuizen 50 boete op, benevens 14 dagen gevangenis straf voorwaardelijk. Een mevrouw uit Gennep had in een kwade bui met een bierfles een andere mevrouw onderhanden geno men. Haar man was namelijk onder invloed van deze andere mevrouw gekomen. Het werd een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 1 jaar. Een 19-jarige Venrayer was de woning van een fruithandelaar bin nengedrongen om diefstal te plegen maar hij werd in die bezigheid ge stoord. 80 boete was de straf voor deze escapade. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 IN DEURNE De Eindhovense rijkslandbouwcon- sulent Ir. P. Koks hezft een bijzon der interresant experiment voor de veehouderij bedrijven op stapel ge zet. En Deurne heeft daarvan de primeur. Deze landbouwdeskundige heeft 'n proef gemaakt om de melk veebedrijven te scheiden van de op fok van de geboren kalveren. Dat betekent dus, dat na de biestperiode van 7 tot 10 dagen de kalveren van de melkveebedrijven aan speciale op de opfok van kalveren gespecia liseerde boerenbedrijven worden toe vertrouwd. De opgefokte kalveren komen later na betaling van een re delijke vergoeding, weer op de eigen bedrijven terug. Het voordeel van deze integratie is, dat de boer vaak de kans krijgt zijn melkveestapel met 40 procent uit te breiden. En dit betekent weer, dat een meer economische bedrijfs voering met vele mechanische en automatische hulpmiddelen, zoals 't automatisch melken met ligboxen enz. enz. mogelijk wordt. De uit breiding van de melkveestapel biedt trouwens vele nieuwe mogelijkhe den, doordat in grotere eenheden ge werkt wordt. In bepaalde gebieden moeten zich dus bepaalde bedrijven op de opfok van de kalveren van 'n groot aantal collegaboeren gaan spe cialiseren. De eerste proeven lopen al met een bedrijf in Deurne en een bedrijf in Waalre. Ook in Boxtel zal binnenkort een proef opgezet wor den. De rijkslandbouwconsulent in Eind hoven, die met deze proef, die goe de uitkomsten belooft, bezig is, nam zelfs een plan in studie om deze kalveren-opfok-integratie in coöpe ratief verband ter hand te nemen. Dat zou dus kunnen betekenen, dat een aantal melkveebedrijven geza menlijk zo'n kalveren-opfok-bedrijf gaan exploiteren. Voor 100 kalveren heeft men ongeveer 15 ha grond no dig. Misschien moeten wel grotere eenheden van 100 tot 200 kalveren I worden opgezet. En daarom bieden misschien nieuwe ruilverkavelingen de kans, de ruimte voor dergelijke coöperatieve kalveren-opfok te re serveren. Het is wellicht voor de ruilverkaveling Lollebeek de moeite waard hier eens een nader onder zoek naar in te stellen. „DEN KERKDIJK" De opening van het nieuwe ont spanningsgebouw van huize Serva- tius „Den Kerkdijk" is met verschil lende feestelijkheden gepaard ge gaan. Van enkele gaven we reeds 'n verslag. Ditmaal zouden we graag de aandacht vragen voor de musi- kale komedie, die de patiënten van dit centrum bij die gelegenheid voor eigen mensen en vele gasten hebben gebracht, onder de titel: Variaties in Wenen. Reeds zeven maal hebben ze hier van een uitvoering moeten geven, wel een bewijs dat hun show is in geslagen. Het is inderdaad een mu zikale komedie die zich afspeelt in Wenen, waar aan een internationaal festival, behalve veel ensembles uit andere landen ook de Notenkrakers van Huize Servatius deelnemen. Een internationale jury zal dan beslissen wat goed en wat niet goed is. Dat gaf de patiënten de kans om hun veelzijdigheid op het muzikale terrein naar alle kanten te tonen. Er waren Schotse liederen, maar ook de beat van Ad and his Herry- makers, die zelfs dat internationale festival in de war dreigde te bren gen, en daarnaast ook het prachti ge gemengd koor van Huize St. An na en St. Servatius, dat operetteme lodieën bracht. Kortom een veelzij digheid, die verrassend was en die de bezoekers dikwijls met stomheid sloeg. Hoe was het mogelijk dat 150 mensen dit klaar speelden? Dat al les tegen een decor en in een entou rage (zelfs met foto- en filmmonta ges) die een grote schouwburg niet zou misstaan Het heeft geen zin namen te noemen, omdat ieder on derdeel goed verzorgd was en het duidelijk is dat patiënten hierin al les hebben willen geven. Br. Megens, hoofd van de ont spanning, kan tevreden zijn. Reeds met deze opvoeringen heeft de ont spanningszaal bewezen een grote rol te zullen gaan spelen in huize Ser vatius, en gezien het plezier waar mede alle mensen hun medewer king hebben gegeven, kan het niet anders of op dit terrein zal men nog veel kunnen beleven. STREEKCENTRUM We lezen altijd met genoegen het gemeenteraadsverslag uit Gennep, niet alleen omdat de oppositie daar nogal eens fel uit de hoek wil ko men, maar ook omdat daar enkele mensen in zitten die inderdaad hun beste beentje voor zetten om Gennep iets van zijn oude glorie terug te geven en bv als winkel- en streek- centrum nieuwe en grotere beteke nis te geven. Maar men moet dit niet tot in 't absurde door willen drijven. Wat is namelijk het geval? Zoals Venrays Raad, kreeg ook de gemeenteraad van Gennep het verzoek voorgelegd om extra subsidies te geven aan 'n inmiddels opgericht Instituut voor Maatschappelijk Werk in Nrd. Lim burg. 'n Instituut dat zich ten doel stelt de tot dusver in Nrd-Limburg werkzame sociaal caritatieve centra te centraliseren, om zo te komen tot intensievere samenwerking en ver dere uitbouw van het maatschappe lijk werk. Dat betekent dus dat de mens-in-nood in de contereien nog beter en vollediger geholpen kan worden, omdat deze organisatorische maatregel het mogelijk maakt meer subsidies van rijk, provincie en ge meente aan te trekken en daardoor o.m. nog betere vakmensen voor de leniging van deze nood in kan zet ten. Als men dan een Genneps raadslid hoort tegenstemmen, alleen maar omdat het kantoor van dit Instituut in Venray komt, dan vraagt men zich in gemoede af, of het betrok ken raadslid nu wel even zijn ge zond verstand gebruikt. Geografisch gezien moet het hem duidelijk zijn, dat tussen Mook en Sevenum: Ven ray in het midden ligt. Telt men dan nog het aantal inwoners van alle plaatsen bij elkaar, dan zal dat de schaal alleen nog maar verder naar Venray doen doorslaan.... Wordt het dan niet wat dwaas, om een dergelijke eis te stellen en gaat men verder niet heel onnozel voorbij aan het feit dat a) een en ander alleen maar is ten bate van de-mens-in-nood; b) dat 't bestaan de bureau van het caritatieve cen trum in Gennep blijft; en c) dat het feit of een plaats al dan niet het Kantoor van dit Instituut heeft, zulk een plaats nog niet tot een streek- of winkelcentrum maakt... VOOR (BROM)FIETSERS EN VOETGANGERS In het verkeer speelt het „gezien worden" een belangrijke rol. En dat geldt niet alleen voor automobilis ten. Ook de fietsers, bromfietsers en voetgangers zullen hieraan voor hun eigen veiligheid dagelijks moe ten denken. De tekorten, vooral aan de fietsverlichting, zwakke voorlam pen, slippende dynamo's en donkere achterlichtjes zijn opvallend groot. Bij een onlangs gehouden steek proef door het Verbond voor Veilig Verkeer bleek ,dat één op de vijf fietsers met ondeugelijke - of geheel geen verlichting rijdt. Kennelijk is men van mening dat men hen toch wel opmerkt, ook al doet de voorge schreven verlichting 't niet. 'n Goe de koplamp en een duidelijk achter licht is ook voor fietsers en brom fietsers een wettelijke verplichting. Om de kans op „gezien worden" nog te vergroten adviseert het Ver bond voor Veilig Verkeer de fietsers en bromfietsers zich 's avonds bij voorkeur niet in donkere kledij op spaarzaam verlichte wegen te be geven. Lichte kleding is (verkeers)- veiliger en staat zeker zo „hip". Loops u 's avonds of 's nachts met uw fiets aan de hand, buiten de be bouwde kom, dan de rechterzijde van de weg houden. Anders ziet het achteropkomend verkeer uw rode reflector aan de verkeerde kant; en zelf loopt u natuurlijk aan de vei lige binnenkant. En tot slot de voetganger... Ook voor hem is het zaak in het donke re winterverkeer gezien te worden. Lichte kleding is ook hier een veili ge voorzorgmaatregel, evenals het links van de weg lopen als om een of andere reden geen gebruik kan worden gemaakt van het trottoir of fietspad. Loop het verkeer tegemoet zodat U tijdig kunt uitwijken. Zorg dat u gezien wordt Als de vakantie alweer verleden tijd Is, zorgen de foto's voor de herinneringen. Gezellig napraten over alle belevenissen met een kop lekkere koffie. Douwe Egberts Koffie, het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. FIJNE DESSERT 2Xi 2M ROOD MERK 250g 146 PAARS MERK 250s 1M De boon Is de beste bewaar» plaats van bet koffle-aroma! roma! •om zelf I direct |l zetten, j Mul daarom zelf uw koffie, direct voor het zetten. lekkere koffie...

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9