Rode Kruisweek geslaagd HUURLIBERALISATIE Ontspanningsgeboiiw DEN KERKDIJK geopend geld voor ambulancewagen bijeen vrijheid betekent nog geen willekeur Venray heeft het 100-jarig bestaan van het Nederlandse Rode Kruis en het twintig jaar bestaan van de plaatselijke afdeling op waardige wü'ze gevierd. Met meer dan 11.000,als feestge schenk heeft onze gemeenschap haar waardering tot uitdrukking gebracht voor het Rode Kruiswerk en speciaal voor datgene, wat de plaatselijke afdeling in de voorbije jaren gedaan heeft. Elfduizend gulden, die gekomen zijn uit verschillende akties van de jubilerende vereniging zelf, maar ook uit akties, die andei'en voor de Venrayse afdeling hebben onderno- ERWTENSOEP EN COGNAC Men heeft inderdaad overal geld uit weten te slaan. Uit balonnen voor de kinderen op een marktdag, uit honderden liters erwtensoep, die nog veel en veel te weinig was, maar desondanks toch nog altijd 1300,in het laad je bracht en uit de verkoop van twee flessen cognac op een speciale Rode Kruis feest avond, die ook nog eens extra 650,- opleverden. En vergeten we ook niet de vrij dag-a vondmarkt, die weer was als vanouds en waarop allerlei nuttige en minder nuttige dingen te krijgen waren, smakelijke en min der smakelijke en waarop we weer doodgewone burgers tot prachtige standwerkers zagen uitgroeien, wat allemaal tot resultaat had dat ook die markt f 1000,schoon in het handje voor ons Venrayse Roode Kruis opleverde. BLIKSEM-AKTIE Het belangeloze werk van Ven- rays Rode Kruis werd zaterdagmid dag geëvenaard door het belangelo ze werk van een kleine 200 koliek- tanten, die in kom en kerkdorpen langs de huizen gingen om van ieder zijn persoonlijke bijdrage op te ha len in het feestgeschenk. Met klok gelui, muziek van fanfares en har monieën en zelfs een levensgroot draaiorgel trok men langs ieder huis en de resultaten van deze bliksem- aktie logen er niet om. Ziehier de cijfers: Venray-kom Smakt Castenray 1415,84 74,23 73,75 Veulen Oostrum Heide Oirlo Vredepeel Leunen Ysselsteyn Merselo 78,89 221,70 47,40 205,22 52,29 169,81 450,50 73,35 Daarnaast kwamen delegaties van de verpleegden in onze psychiatri sche ziekenhuizen ook hun giften aanbieden. De mensen van Huize St. Servatius hadden zaterdagmiddag liefst 689,35 bijeen gebracht, ter wijl de draaiorgel van Huize St. An na een zwaar toegetakelde dans groep begeleidde, die in stijl d.w.z. in een gips kunstbeen het formidabele bedrag van 789,79 let terlijk en figuurlijk op tafel bracht. De personeelsvereniging van NeliS' sen deed er nog een schepje op met 127,84 en zelfs een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd van de Rode Kruis-kolonne tegen de gemeente ambtenaren had nog 11,81 als re sultaat. Daarnaast is via banken en giro bij het aktiecomité van verschillen de bedrijven en instellingen nog al- lerhand binnengekomen, waarvan later nog een verantwoording zal worden gepubliceerd. Vast stond echter zondag op de officiële recep tie van het Roode Kruis bestuur af deling Venray dat het aktiecomité zo'n kleine 7.000,aan kon bie den, terwijl voorzitter drs. E. Fran ke daarbij nog eens zo'n 4.000,- kon optellen van de eigen akties van het Rode Kruis. In een week tijd een dergelijk be drag bijeen te krijgen en daarmede de aankoop van een tweede ambu lance-wagen voldoende veilig stel lend is een verheugend iets. Dat zulks nog kan, bewijst dat Venray voor een goed doel nog altijd be hoorlijk wat over heeft. Het bestuur van het Roode Kruis afdeling Venray tijdens de receptie in het Cultureel Centrum. Foto: G. Kruijsen. In Venray het klinkt nog wat vreemd en nieuw geldt van 1 oktober 1967 af geen wettelijke huurprijs voorschriften meer. Daar mede is de huurprijsbeheersing van gebouwd onroerend goed wonin gen en andere panden in onze ge meente afgeschaft. Dit betekent dat de huurprijs in vrij overleg tussen de verhuurder en de huurder kan worden vastgesteld. Van 1 oktober af gelden ook an dere voorschriften voor de huurbe- scherming dan voorheen. SHELLINA OF SUPER SHELL BENZINE Het is voor verhuurders en huur ders van groot belang deze voor schriften goed te kennen. Het be langrijkste wat zij er van moeten weten is hieronder uiteengezet. DE HUURPRIJS Per 1 oktober wordt de wettelijke huurprijsbeheersing afgeschaft. Dit betekent dat de vaststelling van de huurprijs van een woning of een ander pand uitsluitend een zaak is geworden tussen de verhuurder en de huurder. Ze zijn daarbij niet meer gebonden aan de voorschriften van de huurwet. Dit verandert op zichzelf natuur lijk niets aan de bestaande huur prijs. Zolang beide partijen tevreden zijn met die prijs en met de andere voorwaarden van de bestaande huurovereenkomst blijft alles bij het oude. In de huurprijs kan pas verande ring komen als verhuurder en huur der in gezamenlijk overleg tot een 0.N T E I G E N I N G 7 vraagt kosteloos inlichtingen bij F. HOLLEMAN Onteigenings-adviezen. Breda, Ignatiusstr. 42a, telefoon 01600-41754 andere huurovereenkomst komen en daarbij een hogere of een lagere huurprijs afspreken. Hierbij kan ook een nieuwe huur termijn wordt vastgesteld. Dit is vooral voor de huurder belangrijk! Door het bedingen van een zo lang mogelijke huurtermijn kan hij zich immers meer zekerheid verschaffen. LOVEN EN BIEDEN Na 1 oktober 1967 mag de ver huurder dus trachten een hogere huurprijs te krijgen dan voordien op grond van de huurwet was toe gestaan. De huurder kan daartegen over echter bepaalde voorwaarden stellen, bijvoorbeeld ten aanzien van het onderhoud. Van zijn kant kan de huurder proberen een lage huur prijs te krijgen dan hij tot dusver betaalde. Men kan dus „al lovend en bie dend" tot een nieuwe huurprijs ko men. Mocht men het niet direct eens zijn kunnen worden dan zou men het oordeel van de Huuradviescom missie kunnen vragen. Deze com missie zal, naar mag worden ver trouwd, de gevraagde medewerking verlenen. Let wel: zonder nieuwe huurover eenkomst, waarmede beide partijen zich verenigen, verandert er niets en blijft de op 30 september 1967 geldende huurprijs bestaan. NIET ALLE HUREN VRIJ? De vrijheid om in onderling over leg de huurprijs te bepalen geldt niet voor alle woningen. Voor een groot aantal blijven nog huurprijs voorschriften bestaan, te weten voor de wonignen, waarvoor het Rijk nog een jaarlijkse bijdrage verleent. Daartoe behoren vrijwel alle na oorlogse woningwetwoningen en de sinds 1960 met subsidie gebouwde particuliere huurwoningen. WAT KAN ER GEBEUREN ALS MEN HET NIET EENS WORDT? Het kan natuurlijk voorkomen dat overleg over een nieuwe huurprijs niet tot overeenstemming tussen verhuurder en huurder leidt. Voor een huurder die een door hem bil lijk geachte vermindering van de huurprijs niet kan krijgen, blijft dan niet veel anders over dan uit te zien naar een ander pand en de huur op te zeggen. Daarbij moeten dan wel de bepalingen van de bestaande huurovereenkomst in acht worden genomen. Omgekeerd kan ook de verhuurder de huur opzeggen aan een huurder die niet in een verho ging van de huurprijs bewilligt. Dit betekent echter niet dat de huurder het gehuurde op stel en sprong moet verlaten. Hij kan rus tig blijven zitten en de op dat mo ment geldende huurprijs blijven be talen. De verhuurder kan echter verdere stappen ondernemen. Hij kan ontruiming aanzeggen. Dit moet gebeuren met een aangetekende brief en nadat eerst huuropzegging heeft plaats gehad. Ook na aanzegging van ontrui ming hoeft de huurder het gehuurde pand niet onmiddellijk te verlaten: hij krijgt nog twee maanden de tijd. Binnen die twee maanden kan hij de kantonrechter verzoeken die ter mijn te verlengen. De huurder geniet dus nog een zekere huurbescherming. Dit geldt in alle gevallen waarin de verhuur der ontruiming aanzegt. Dus bij voorbeeld ook omdat hij het huis zelf wil betrekken. BESCHERMING TEGEN ONTRUIMING Zoals al gezegd kan de huurder, nadat hem ontruiming is aangezegd, in elk geval nog twee maanden blij ven zitten. Als hij verlenging van die ter mijn wenst moet hij voor het ver strijken van die twee maanden een verzoek tot de kantonrechter rich ten. Doet hij dit niet of na die twee maanden, dan moet hij zijn pand ontruimen. Het verzoek moet geschieden per brief waarin o.m. duidelijk moeten worden vermeld: naam en adres van de huurder adres van 't gehuurde pand naam en adres van de ver huurder bestaande huurprijs en ge vraagde huurprijs reden waarom uitstel van ont ruiming wordt gevraagd. UITSTEL VAN ONTRUIMING De wet zegt dat de kantonrechter moet nagaan of de belangen van de huurder bij ontruiming ernstiger worden geschaad dan die van de verhuurder bij voortzetting van het (woongenot door de huurder. Dit be tekent dat de kantonrechter de be langen van huurder en verhuurder tegen elkaar moet afwegen. Hij mag het verzoek van de huur der alleen inwilligen als diens be langen naar zijn oordeel het zwaarst worden getroffen. De rechter kan het verzoek afwij zen als mocht blijken dat de huur der zich schuldig heeft gemaakt aan wanbetaling of aan onbehoorlijk ge bruik van het gehuurde of dat hij de verhuurder of zijn medebewo ners overlast heeft aangedaan. Hier blijkt hoe belangrijk het is dat de huurder aan zijn verplichtin gen blijft voldoen. Als de kanton rechter meent, dat de belangen van de huurder het zwaarst wegen dan zal hij in het algemeen een verzoek om uitstel van ontruiming inwilli gen. Hij verlengt dan de eerder ge noemde termijn van twee met ten hoogste één jaar. De bedoeling hier van is de huurder de gelegenheid te geven en ander pand te zoeken. Lukt dit de huurder niet dan kan hij de kantonrechter voor de tweede maal verzoeken om uitstel van ont ruiming. Zo'n tweede verzoek kan maar éénmaal worden gedaan. Het moet uiterlijk 4 weken voor het einde van de verlengde termijn worden ingediend. Als het later wordt gedaan dan wijst de kanton rechter het af en moet de huurder zijn pand ontruimen. Bij inwilliging van dit tweede verzoek verlengt de kantonrechter de termijn tot ten hoogste twee jaar voor woningen en tot ten hoogste drie jaar voor andere panden. DE HUURPRIJS TIJDENS DE VERLENGDE ONTRUIMINGS TERMIJN Wat is nu de huurprijs die de huurder moet betalen na verlenging van de ontruimingsteimijn? Ook daarover zullen verhuurder en huurder het vaak niet eens zijn. Is dit laatste het geval, dan wordt de prijs door de kantonrechter naar billijkheid bepaald. De rechter wint daarbij advies in de Huuradvies commissie. Deze huuradviescommis sie is Roermond, Willem II singel 10 terwijl de Oostbrabanders moeten naar Vestdijk 125 te Eindhoven. De kantonrechter is te bereiken: Mgr. Nolensplein 56 te Venlo, ter wijl die in Boxmeer zitting heeft op Steenstraat 59. Bij het psychiatrisch centrum St. Servatius hing de vlag weer uit. Weer werd een verbouwing gevierd, ditmaal van het uitgebreide en vernieuwe ontspanningsgebouw, dat voortaan het socio-cultu- rele centrum Den Kerkdijk, zal heten. De zoveelste mijlpaal in de na-oorlogse bouwgeschiedenis van deze inrichting, die de Hoofd-Inspecteur van de geestelijke Volksgezondheid in ons land, de heer J. B. M. V. Veraart duor zijn aanwezigheid nieuwe luister gaf Er was een persconferentie voor af, waarop de vele aanwezige jour nalisten door het Bestuur van dit centrum en de architect meer uit gebreid inlichtingen verstrekt werd over deze „verbouwing" waar intus sen van enig ouds niets meer te merken is. WAAROM EEN DERGELIJK CENTRUM? Daarop ontspon zich een hele dis cussie of het nu wel juist was dat in Venray, dat toch al gezegend was met verschillende gemeenschapshui zen, met aula's in de verschillende onderwijsinstellingen en met een eigen nieuw cultureel centrum, nu ook nog de beide psychiatrische in richtingen een eigen cultureel cen trum kregen. T.o.v. andere zelfs heel wat grotere plaatsen lijkt dat op 'n soort discriminatie, zo werd ver teld. Zowel de geneesheer-directeur dr. Kroft, als Broeder Overste Stoef en later in de officiële openingsrede dr. Veraaart, lieten er geen twijfel over bestaan dat er zich in de behande ling en verpleging van de psychia trische patiëntenten vooral na de oorlog een grote ontwikkeling heeft afgespeeld. De arbeidstherapie is een heel wat grotere rol in het ge nezingsproces gaan spelen, maar er zijn daarnaast andere geneeswijzen gekomen. Bewegingstherapie o.a. en ook wat men kan samen brengen onder de uitdrukking, socio-therapie. Ze hebben allen tot doel de een zaamheid van de patiënt te door breken en hem weer in de mense lijke samenleving te doen opnemen. Daarnaast biedt de socio therapie de mogelijkheid het creatief, artistiek en kultureel vermogen van iedere patiënt te ontwikkelen Waar niets doen zelfs voor de normale mens niet gezond is, hoe veel te meer dan voor de psychia trische patient, die toch al geneigd is zichzelf op te sluiten Daarom is een dergelijk centrum als Den Kerkdijk een zegen in iede re psychiatrische inrichting, omdat daarin niet alleen de patient aller lei passieve vormen van ontspan ning geboden worden, maar hem ook in de gelegenheid stelt aktief bezig te zijn, iets te leren, zichzelf uit te drukken en tot kulturele pres- taies te komen, waarbij hij tevens nog leert zijn vrije tijd zinvol te be steden. Trouwens sinds enkele weken, dat het gebouw onofficieel in gebruik is, bleek al dat er een grote behoef te aan bestond. Meer dan 200 pa tiënten volgen regelmatig muziek onderwijs, dat hierin thans in rui me zalen en praktijkkamers gege ven kan worden, terwijl in de zalen voor de creatieve arbeid al duidelijk blijkt dat handenarbeid en het uit leven van hobbies nieuwe en onge kende mogelijkheden brengen voor de patiënten. De socio-therapie, die middels dit nieuwe gebouw gegeven kan wor den, is een onmisbaar iets in een psychiatrische inrichting en vormt dan ook de feitelijke grondslag en basis van een dergelijk ontspan ningsgebouw in iedere psychiatri sche inrichting VERBOUWING Na deze „basis-verklaring" belet te ons niets meer om het nieuwe gebouw te bezichtigen. Servatius zelf schijnt er veel behoefte aan te hebben, te benadrukken dat het fei telijk alleen maar een verbouwing is van het oude ontspanningsge bouw, maar de verbaasde bezoeker vindt daarvan echter totaal niets meer terug. Een grote hal met gar derobe-ruimte vormt de entree van het nieuwe ontspanningsgebouw, dat behalve de schouwburgzaal met een pracht toneel en grote verlichtings mogelijkheden, verder nog een wan delgang en een grootse foyer op de benedenverdieping herbergt. In de schouwburg kunnen 312 mensen, in de foyer 133. Bemerkenswaardig is het mozaikwerk, dat de kunstaenaar Schoenmakers langs de gehele to neelzaal heeft aangebracht. De schouwburgzaal kan gebruikt worden voor toneelopvoeringen, voor filmvoorstellingen, doch ook voor bals, recepties e.d. De verlich- lingsinstallatie (uitgevoerd door Tummers-Cremers) is een juweeltje, terwijl ook de geluidsinstallatie is, dat zelfs hardhorigen het gesproke ne kunnen volgen. Naast deze „hood-elementen" vin den we op de benedenverdieping nog toiletten, een keuken, kleedkamers en kantoorruimten. Op de eerste verdieping is een zaal voor handenarbeid en een crea tieve therapie. Daarnaast is er een zaal voor muziektherapie, met ver schillende boxen, waar individueel onderricht kan worden gegeven. „Een en ander mag misschien een ietwat luxe aanzien hebben", aldus de heer van den Bosch van het ar chitectenbureau v. d. Bosch-Hen- driks-Capman, dat ook deze ver bouwingsplannen realiseerde, „maar we hebben te zorgen dat over 25 ja ren en nog later deze ruimten ook dan nog beantwoorden aan de eisen, die men dan stelt...." Waarvan de bezoeker nota kan némen DE OFFICIËLE OPENING van dit gebouw werd verricht door Dr. J. B. M. Veraart, die in Venray als oud geneesheer-directeur van St. Anna geen onbekende is. Hij her innerde er aan dat het oude gebouw in 1925 werd gebouwd om daarin de verplegers te kunnen onderbren gen. Men maakte van die gelegen heid gebruik om ook een feestzaal in dat gebouw te projecteren, omdat wel gebleken was dat een dergelijke zaal in de steeds groeiende gemeen schap van Huize Servatius niet ge mist kon worden. Een zaal, die in vakkringen al gauw de naam kreeg van de Turmac zaal, omdat hij even opzichtig als bont beschilderd was als de toenmalige doosjes waarin de Turmac-sigaretten verpakt waren. In deze zaal is de toneelclub van Servatius geboren en da eigen har monie, als voorlopers van allerlei andere aktiviteiten in het naoorlog se Servatius. De zaal was na de oor log kaal en leeg, maar desondanks heeft ook Venray zelf hiervan ge profiteerd. Hij heeft gefungeerd als kerk en later heeft O. en O. er me nige avond georganiseerd en zijn de eerste carnavalsprinsen hier geïn stalleerd. Die tijd is voorbij. Venray kreeg zijn eigen voorzieningen en Serva tius had het gebouw zelf hard no dig door alle mogelijke verschui vingen, die nieuwbouw en uitbreiding noodzakelijk maakten. Maar toen eenmaal de verplegers hun eigen home hadden gekregen, was ook de beurt aan de ontspanningszaal, dat in Den Kerkdijk is uitgegroeid tot een complex van ontspanningsmo gelijkheden. Hij prees de samenwer king tussen bestuur, architect en aannemer Dinghs, die al 12Vs jaar bestaat en dusdanig vruchtbaar is gebleken, dat verbouwingen als de ze tot stand zijn kunnen komen. „Een modern kleed, een moderne inhoud", aldus Dr. Veraart, die in zijn openingswoord de wens uit sprak dat dit gebouw het zijne bij zou dragen tot gemeenschapsvor ming, waardoor de patiënt loskomt van zijn eenzaamheid en tot kultu rele vorming in de beheersing van het natuurlijk gegeven. „Moge in dit gebouw recreatie en therapie van de patiënten meer volwaardig ma ken...., aldus besloot hij zijn rede. De openingszitting in de nieuwe schouwburg werd bijgewoond door een delegatie van het bestuur der Broeders van Liefde, de H.E.H. De ken Loonen, Burgemeester Mr. Cus- ters en echtgenote, de heer Emonts, die het Provinciaal bestuur verte genwoordigde en vele gasten, waar onder ook de onderaannemers. De geneesheer-directeur Dr. Kroft wees in zijn inleiding dat ook in een psychiatrische inrichting de vrije tijdsbesteding een steeds grotere rol gaat spelen. Naast de arbeidsthera pie kan ook deze besteding van de vrije tijd bijdragen tot het genezen van de patiënten, tot heropvoeding, tot verbetering van zijn levenssfeer. Zodoende vormt ook zij een belang rijk aandeel in de geneeskunde en men heeft dan ook grote verwach ting van dit socio-culturele centrum. Nairiens het bestuur bracht Broe der Overste dank aan allen, die had den meegewerkt dit culturele cen trum te verwezenlijken. Een lange rij van aannemers en onderaanne mers werd genoemd, waarbij hij het teamwork prees, dat zo noodzakelijk was om een en ander te kunnen verwezenlijken. De heer G. Litjens bood namens de 525 personeelsleden, die Huize Servatius thans kent (waarvan 70 vrouwelijke) een lichtornament aan, dat zijn plaats gekregen heeft voor de zeer ruime entree van dit cen trum en daar een baken is naar Den Kerkdijk, de zoveelste mijlpaal in de steeds groter en langer wordende bouwgeschiednis van huize Servaas.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 8