Overpeinzingen Je moei de wasserij erbij hebben Boerenleenbank Uitreiking Landsteiner penningen en plaquettes SI MCA lOOO Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN skelterwedstrijd Nieuw onderzoek ruïne kasteel Geysteren Camps-Optiek WENNEKER Venray in het weekend Je merkt het elke week VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1967 No. 39 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL :L p. n 2. (buiten Venray 2 75) Op de bijeenkomst van de Ven- rayse afdeling van het Rode Kruis, die verleden week in het cultureel centrum werd gehouden in verband met het 100-jarig bestaan van het Ned. Roode Kruis, werd de Land steiner legpenning (5x bloed) uitge reikt aan: Mej. J. Claessens, Henseniusplein P. Volleberg, Maashese weg H. Bouten, Maasheseweg M. Basten, Tuinstraat M. Creemers, Beekweg Mevr. Botden-Jeurissen, Langstraat Pater Bes, Mariannhill M. Smits, Groenewoldsepad H. Arts, Zuidsingel G. Peters, Nassaplein A. v. Eyk, St. Ursulastraat J. Janssen, Kemp weg H. v. d. Laar, Burg. v. d. Loostraat P. Sijmons, Landweertweg L. Claessens, Poststraat A. Cup, Churchillstraat M. Manders, Hoenderstraat Mej. A. Oudenhoven, Paterslaan L. Wijnhoven, Scheperstraat L. v. Mil, Pr. Beatrixstraat P. Arts, Westsingel Mej. H. v. d. Palen, Eisenhowerstr. Mej. P. v. d. Heyde, Hoebertweg G. Hulleman, Langstraat Mevr. Schellekens, Merseloseweg M. v. Els, Pr. Hendrikstraat H. Claessens, Lindenstraat L. Houdijk, Burg. v. d. Loostraat C. Peeters, Pr. Margrietstraat A. Schellekens, Pr. Irenestraat A. Pouwels, Servatiusweg Th. Nellen, Heidseweg G. Swinkels, Langstraat A. Clephas, Beukenlaan A. W. Rooij akkers, Patersstraat P. Janssen, Kempweg P. Derks, Henseniusstraat F. Apers, Past. v. d. Gaetstraat Mevr. Hermans, Julianasingel A. Beuvig, St. Ceciliapad P. Lenssen, Pr. Hendrikstraat P. Gommans, Pr. Irenestraat W. Verlijsdonk, Pr. Beatrixstraat 3 B. Schim v. d. Loeff, Stationsweg G. Steigenga, Maasheseweg M. v. Eek, Eisenhowerstraat W. Franssen, Helfrichstraat Th. v. d. Pasch, Hoenderstraat G. Spee, Oude Oostrumseweg Mevr. v. Dijk, Laagheidseweg 7 M. Jans Beken, Overloonseweg 32 A. Dirven, Henseniusstraat Uit Oirlo: J. Joosten, P. Hellegers, Th. Willemsen, H. Drabbels, J. Geurts, A. Nelissen. J. Eysen en N. Min, Geysteren. H. Weys, M. Cleven, Mej. W. Bur gers, J. Smedts, J. Burgers, Veulen. J. Joosten, Maashees. G. Kessels, J. Verheyen, Br. Wal- terius, A. v. Soest, Mevr. J. Dicks, G. Vermeulen, G. Camps, Th. Min, J. Moorrees, Th. Smits, G. Smits, P. Hoex, mej. H. Hendrix, mevr. Jans- sen-Kessels, M. Vermeulen. J. Raedts M. Verheyen, G. Basten, W. Tacken, allen uit Oostrum. J. Kersten, Fr. v. d. Winkel, Fr. Borst, Smakt. J. van Meyel, J. Koenen, P. Emonts, J. Martens, G. Voesten, P. Voermans, W. Coppes, A. Koonings, Leunen. J. de Lauw, Fr. Muyzers, Merselo Mej. A. Peeters, J. Comelissen, L. Aerts, M. Vollenberg, A. Janssen, J. Janssen, F. Gerrits, Overloon. Mevr. v. d. Beuken, G. Baltissen, mej. J. Duykers, M. Camps, mevr. Heidens, mej. E. Rambags. W. Litjens, mevr. Fleuren, Vier lingsbeek. Mej. M. Strijbos, P. Pouwels: J. Strijbosch, G. Lemmen, G. Arts, Ys- selsteyn. J. Droesen, W. v. Osch, Heide. J. Weyers, H. Broeren, Wanssum. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Claessens Leunseweg 47a Te. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gedipomeerd De Landsteiner plaquette voor 20 maal bloed werd uitgereikt aan: Br. Odilo Buys, Lyceum; L. Ou denhoven, Maasheseweg; B. Buysten Leunen; W. Houwen, Overloonse weg; G. Claessens, Ysselsteyn; J. Boom, Montgommerystraat; A. Gom mans, Langstraat 9; A. Verstappen, Maashees; Br. Methodius, Lyceum; P. Bertrams, St. Odastraat. Voor huren van een safe-loket ter opberging van waardevolle zaken de bank voor iederéén INTERNATIONALE TE VENRAY Op het mooie kartingcircuit, ge vormd door de wegen bij het par keerterrein van het zwembad, von den zondag onder auspiciën van de Nederlandse Kartingfederatie, inter nationale kartingwedstrijden plaats, welke zich in grote belangstelling mochten verheugen. De Leunense voetbalclub was de organisator van dit festijn, die zich in een grote be langstelling mocht verheuglen. Spanning is er gebleven tot het einde en mede dank zij de goede organisatie, bijgestaan door het Roo de Kruis, de vrijwillige brandweer en de rijkspolitie verliepen de wed strijden perfect. Niet alleen waren er coureurs uit het westen van het land en België, maar ook uit eigen streek blijken we al enige feno menen op skeltergebied te hebben. Na afloop reikte voorzitter Bal- tussen van de Leunse voetbalvereni ging in Hotel Kemps de prijzen uit aan de navolgende winnaars: 100 cc Nationaal: 1. Nico van Os, Den Haag; 2. Paul Theeuwen, Eind hoven; 3. Henny Derksen, Nijmegen, 4. Jan Swinkels, Venray; 5. Hans Visser, Utrecht. 100 cc klasse senioren: 1. Jac. Swinkels, Venray; 2. Joop Zijlaard, Rotterdam; 3. Cor Messing, Utrecht; 4. H. Oostveen, Maarssen. 100 cc klasse junioren: 1. G. Thie- sen, Heer; 2. P. Franken, Tilburg; 3. J. Delfosse, België; 4. J. Ritter- beeks, Waubach; 5. Mevr. Teeuwen, Eindhoven. De grote spektakelklasse 100 cc Internationaal. 1. Herman Kolk, Den Haag; 2. Berend Vijfhuizen, Den Haag; 3. Theo Spaay, Zwolle. Volwaardige vlerdeursautomoblel. Lage prijs Hoge Inruilwaarde. Onverbeterlijk goedi Garage F.A. LINDERS Venray Zuidsingel - telefoon 04780 1593 of 1683 dealer voor Venray en Wanssum In de afgelopen zomer is opnieuw een archeologisch onderzoek inge steld op de ruïne van kasteel Geys teren in de gemeente Wanssum. Vorige zomer is de ruïne ook al onderzocht, maar er was behoefte aan controle van enkele gegevens. Volgens een verslag van de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek begon het afsluitend onderzoek met de hulp van enkele mensen van de Koninkl"ke Neder landse Heidemaatschappijlater werd het voortgezet met de hulp van een kleine groep werkers van de Nederlandse Jeugdbond ter be studering van de Geschiedenis. Het ziet er naar uit, dat thans de voornaamste vragen rond kasteel Geysteren wel opgelost zijn. Het feit dat er nog een doorgaand profiel te graven viel, dat niet al te zeer ver stoord bleek door min of meer re cente ingravingen, heeft veel tot de ontwikkeling van een juist inzicht bijgedragen. De huidige opvattingen laten zich als volgt samenvatten: In het aanvangsstadium ontstond een opgehoogd terreintje aan de Maas waarop een ronde toren werd gebouwd met een middellijn van 9 meter. De funderingen waren opge trokken uit blokken ijzer-oersteen. Dit terrein werd in de loop der jaren nog wat opgehoogd en er werd ter bescherming een schildmuur op gericht met een weergang op bogen. Deze had een doorsnee van 24 meter Een vrij steile glooiing scheidde de schildmuur van de gracht. Een en ander zou nog in de 13e eeuw tot stand zijn gekomen. Op het einde van de 14e eeuw moet de eerste toren zijn afgebro ken en vervangen door een vierkan te en werden drie vertrekken om de toren opgetrokken, waarbij de buitenmuur aan de voet van de glooiing kwam te staan. Ook de schildmuur werd afgebroken en ver vangen door een bakstenen muur. Hierdoor ontstond een nieuw, ruim terrein met een middellijn van 30 m. In weer een later tijdperk ont stonden het poortgebouw en de uit springende muurtoren. De drie ver trekken uit de 14e eeuw werden vervangen door een grote rechthoe kige zaal. In de 80-jarige oorlog werd het geheel grondig vernield, maar ook toen bestond er een wederopbouw, die omstreeks 1640 ter hand werd genomen. Toen ook ontstonden de stallingen, ondergebracht in de Neerhof, die de Oudheidkundigen nog voor enige moeilijke vragen stelt. „Niks heb ik gezegd, edelachtbare, niks, helegaar niks", klaagde één der getuigen. „Dat issuttum juist!" riep de ast matische verdachte met moeite. Maar de politierechter wilde naar deze naar adem snakkende figuur nog niet luisteren. „Er was een grote ruzie ontstaan, is 't niet?" vroeg hij aan de grof ge bouwde getuige, die pompbediende van zijn vak bleek te zijn. „Niks geen ruzie, edelachtbare, niks helemaal niet", jammerde de man uit het pompvak. „Dan had u iets gezegd zeker, wat meneer niet aanstond?" „Niks edelachtbare, helemaal niks heb ik gezegd", klonk het bijna hui lend. Een tweede getuige verschafte enige opheldering. Hij liet juist zijn bestelwagen voltanken door de pompbediende, toen de verdachte opgewonden kwam aanlopen, de man aan de slang aangreep en hem in zijn gezicht sloeg. „Eerlijk me neer, d'r was geen boe of ba geval- vallen. Ik dacht werkelijk met een ontvluchte psychiater van doen te hebben, dus ik hol naar de telefoon." „Ik ben helemaalgeen spiegiaterhijgde de verdachte. Vergeefs. „Dus u stond samen bij uw bestel wagen, er was alleen gesproken over benzine tanken, de pomphou der begon uw tank te vullen en toen kwam deze meneer aanhollen en begon te slaan, zonder er iets ge zegd was?" vroeg de rechter. Dat werd beaamd door beide ge tuigen en op de perstribune legden we de pennen al neer. De officier zou wel de gebruikelijke straf eisen. Maar de verdachte kreeg eindelijk het woord voor zijn verdediging. En toen volgde een aangrijpend relaas van een astmapatiënt die een bromfiets had gekocht, omdat hij moeilijk kon trappen met zijn kwaal. Op weg naar zijn werk kreeg hij een lekke band op een eenzame weg. Hij sjouwde de zware machine twee kilometer langs de route naar een rijwielhersteller. Maar die wil de niet aan bromfietsen beginnen, want daar had hij geen weet van. De tweede reperateur had het te druk en verwees de ongelukkige naar het dorp, dat drie kilometer naar rechts lag. Zwaar hijgend kwam de gehandicapte daar aan strompelen. Hij vond een grote win kel met prachtige bromfietsen in de etalage. Maar de winkelier stuur de hem verder, want hij verkocht dat merk niet. Aan de overkant bleek een werkplaats te zijn, waar een hele rij defecte brommers buiten stond. Maar de reperateur moest bekennen dat hij geen tijd kon vin den voor nog meer karweitjes. „Zet maar neer, dan zie ik van de week wel", had hij gezegd. Maar onze werknemer moest aan het werk en zag geen kans om dagenlang op zijn vervoermiddel te wachten, of om naar zijn werk te lopen, elke dag. Dus sjokte hij verder. Hij kwam bij een garage, maar die wilde alleen auto's repareren. „Voor dat kleine werk hebben we het gereedschap niet", loog een mon teur. En toen kwam de verdachte aan het laatste adres: de benzine pomp aan het eind van het dorp. Het was zijn laatste kans. Snakkend naar adem en doodmoe van het du wen vroeg hii of meneer asjeblieft, asjeblieft zijn bandMaar hij hoefde die zin niet eens af te ma ken. De geroutineerde slangevast houder schudde zwijgend het hoofd. „En hij had niks te doen, edelacht bare", verzuchtte de patiënt, „maar wat ik ook probeerde te zeggen, hij schudde al van nee als ik begon." Hij gaf nog een brief van de huis dokter en een brief van zijn werk gever af. „Nou en toen kwam me neer hier met zijn bestelwagen en toen die wél geholpen werd, kon konik me niet meer bedwin gen." De twee brieven werden door de officier en de politierechter nauw keurig gelezen. Maar daarmee was de klap nog niet weggewist. De schuld bleef bestaan. Het werd een voorwaardelijke boete, met een proeftijd van een half jaar. „Dus een half jaar niet slaan, kunt u dat?" vroeg de rech ter. Eén hoofd knikte blij van ja, maar een ander hoofd schudde zwij gend van nee. RAAR We hebben een Cultureel Cen trum, waarin dan verschillende din gen zijn ondergebracht. Een schouw burg o.m. die zó „loopt" als zelfs de grootste optimist niet heeft durven dromen. Daar is een bibliotheek in ondergebracht, die ongekende aan tallen leden boekt en er is een cul tureel centrum, dat in de voorbije tijd en ook nu weer tentoonstellin gen organiseert, die ons in aanra king brengen met schilder- en beeldhouwkunst, met ceramiek en grafiek, met weefkunst en vele an dere schone dingen. Die tentoonstellingen trekken wel aandacht, maar o.i. te weinig. Te weinig met name van de grotere jeugd. Jeugd, die hier kansen krijgt, die hun ouders nooit en te nimmer gehad hebben en die gratis, cadeau en voor niets kennis kan nemen van het werk van kunstenaars. Maar ze komen niet, op een enkeling na. Zitten we er ver naast als we dit ook zien als een taak van de scho len? Het is nuttig en goed dat een vereniging voor Nederlands Fabri kaat op school tentoonstellingen or ganiseert wat Philips allemaal maakt, maar is het niet even nood zakelijk, goed en nuttig, dat men de jeugd de schone dingen leert zien, die hier middels tentoonstellin gen in ons cultureel centrum inder daad te zien zijn. We hebben vroeger *al eens ge vraagd of het niet mogelijk is, dat men bijv. de ouders jeugd middels de scholen eens wat meer bekend maakt met de grote schatten, die een Petrus Bandenkerk ons te zien geeft. Daar is bij ons weten nooit of te nimmer daadwerkelijk op gerea geerd. En zo zou men ook moeten betwijfelen of op deze overpeinzing wel gereageerd zal worden. Maar „Een heel nieuw gezicht" Geweldig, wat een moderne teenerbril kan doen Je ontdekt, hoe totaal anders je kunt zijn. Moderner, vrijer, zelfbewuster. Machtig als je duidelijk ziet hoe er ineens heel anders naar je gekeken wordt. Als je weet, dat je de laatste mode niet aan je voorbij hebt laten gaan. En die oude bril Gewoon, veranderd in een fijne zonnebril. GROTESTRAAT 14a - VENRAY ÏLHEK&i des niettemin vinden we het een rare zaak, dat we op school kinde ren kunstgeschiedenis pogen bij te brengen, maar hen niet brengen naar de kunst, die in eigen plaats en omgeving te zien is. Gratis te zien. We blijven het een rare zaak vin den dat we kinderen tekenles geven, terwijl de fraaiste tekeningen voor hen ophangen, door hen onbeacht blijven En we blijven het raar vinden dat als een vreemdeling vraagt naar kunstschatten in onze grote kerk, de gevraagde gewoonlijk met de mond vol tanden staat, maar geen zinnig woord hierover weet te zeg gen.... Wanneer Jan van Schaffe- laar van de toren in Bameveld is gesprongen, schijnt voornamer te zijn, dan wat er in eigen plaats te zien en te vinden is Dat blijven we raar vinden BOTSING OP KRUISING Op de kruising LangewegMer seloseweg nam de bestuurder A. v. G. uit Venray met zijn bestelauto van de fa. C. uit Venray niet de voorgeschreven voorrangsregels in acht, waardoor een botsing ontstond met de personenauto bestuurd door M. B. uit Venray. De schade bleef tot het materiële beperkt. WINKELDIEVEGGE OP HETERDAAD BETRAPT Voor een bedrag van 6.75 eigen de zich 'n Venray se goederen toe, in een zelfbedieningszaak in de Grote straat, maar ze werd bij deze toe- eigening op heterdaad betrapt. Pro cesverbaal is opgemaakt. BOCHT NIET GOED GENOMEN De bestelauto bestuurd door J. F. uit Venray nam een der bochten in de Gasstraat niet goed, met het ge volg, dat de bestelauto tegen een geparkeerde wagen botste. Lichte materiële schade was het resultaat. Deze situatie vonden we tussen De Blakt en 't Brukske: Een brug waar aan één kant de leuning ontbreekt. De restanten van die leuning liggen tegen de walkant van de beek. Of deze toestand al lang bestaat weten we niet, wel dat het een gevaarlijke situatie is. Ons lijkt dat herstel dringend gewenst is voordat er ongelukken gebeuren. WASSERIJ DE PEELPAREL'- VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1967 | | pagina 11