H.NACtlHOUT H.NAGELHOUT Filmvorming en filmkunst Boerenleenbank WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Stoffels Voor al uw bankzaken Hedendaagse kunst uit Suriname Drinkebroers of drinkezoons? TIEREN. Wat het zwaarst is VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 No. 38 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL :L p. n 1- (buit.n Van ray US) De Werkgroep Filmvorming bestaat thans 5 jaren. Wat velen eerst als een doodgeboren kindje beschouwden, bljjkt thans uitgegroeid tot een stevige boy, die in samenwerking met het Luxor Theater ieder seizoen opnieuw een programma weet te brengen, dat tel kens mensen trekt. We schreven één programma, doch moeten feitelijk spreken over drie t.w. een voor de jeugd van 12- 15, een voor de jeugd van 16-18 (dit jaar voor het eerst) en een voor de volwassenen. SERIE A (jeugd 12 - 15 jaar) Voor de jeugdfilmvorming zijn de volgende vijf films gereserveerd. 1. Het grootste verhaal aller tijden. Amerika's beste Christusverfil ming. Een superproduktie in kleuren en grootbeeld van ruim drie uur. 2. Stem in de mist. Een zeer spannende thriller in kleur met Doris Day in de hoofd rol. 3. Slag om Napels. Een indrukwekkend en overtui gend beeld van het verzet tegen oorlogsterreur. 4. Viva Maria. Een blijspel-western in kleur en grootbeeld met Brigitte Bardot en Jeanne Moreau. 5. Hamlet. Prachtige, Russische verfilming van het bekende drama van Sha kespeare. De voorstellingen zijn op: vrijdag avond 7 uur; zaterdagavond 6.30 u.; zondagmiddag 2 uur en eventueel op maandag- en dinsdagavond 7 uur. De lage abonnementsprijs van 3,- voor deze 5 culturele filmvoor stellingen is gehandhaafd. Abonnementen zijn verkrijgbaar bij de kontaktpersonen van de ver schillende scholen en aan de kassa van bioscoop Luxor, zolang de voor raad strekt. Gezien het feit dat vorig jaar meer dan 1200 kinderen hiervan pro fiteerden is het zaak zich zo spoedig mogelijk op te geven. SERIE B (jeugd 16 - 18 jaar) Voor de oudere jeugd is thans voor het eerst een apart programma. De volgende vijf films staan hier op: 1. Fahrenheit 451. 2. Slag om Napels of Oni Baba. 3. Un homme et une femme. 4. Viva Maria. 5. Hamlet. Deze B-serie zal worden vertoond op dinsdagavonden en is uitsluitend voor de B-abonnementen toeganke lijk. De abonnementsprijs bedraagt 4,-. De abonnementen zijn verkrijg baar bij de kontaktpersonen op scholen en instellingen en aan de kassa van bioskoop Luxor, zolang de voorraad strekt. SERIE C (volwassen) De derde filmserie, die door de Werkgroep is geselecteerd is be stemd voor de volwassenen. Dit programma ziet er als volgt uit: 1. Fahrenheit 451. Een boeiende science-fiction-film in kleur en grootbeeld van de oorlog tegen het boek van de be kende franse filmer Truffaut. 2. Oni Baba. Een bezeten filmexpressie in grootbeeld van de menselijke degeneratie in de oorlog. Japanse filmkunst van de eerste orde. 3. Un homme et une femme. Een treffende poëtische sfeer schildering in kleuren, waarvoor de maker Lelouch in 1966 de Os car voor de beste buitenlandse film verwierf. 4. Africa Addio. De meest-omstreden film van het laatste jaar. Een virtuoze, zij het eenzijdige documentaire in kleur en groot beeld van opvallende vorm schoonheid. 5. Morgan a suitable case for treat ment. Sociaal-psychologische komedie met voortreffelijke karakter tekening en briljante humor. Men poogt dit programma, meer dan vorig jaar, af te stemmen op iedere ontwikkelde volwassene en niet zozeer op filmstudenten of des kundigen. Deze films zullen dan ook ielereen te genieten geven en ver dienen de volle aandacht van iedere ontwikkelde filmliefhebber. De C-serie kost /ll,De voor stellingen worden gegeven op maan dagavonden, de eerste op 9 okt. e.k. Indien er méér dan 150 abonne menten worden verkocht, zal er op de dinsdagavonden een tweede voorstelling worden ingeschakeld, zodat men dan de keuze heeft tus sen twee avonden en men boven dien verzekerd blijft van een goede plaats. Abonnementen voor deze serie zijn verkrijgbaar bij: Kassa Luxor Theater, tel. 1567; A. Noyens, Nassauplein 18. tel. 2470 H. Knoors, Ursulastr. 10, tel. 2493 J. Eeyssen, Grootdorp 13, Merselo. naaimachines Julianasingel Tel. 1871 Philips klokradio met vele mogelijkheden. Schakelt vanzelf aan of uit op de tijd die u instelt, wekt u met muziek en/of zoemer. Zeer exclusieve vormgeving, verlichte wijzerplaat. Zellaanlopend uurwerk. Geheel gc transistoriseerde radio voor FM, lange- en middengolf 249.— Handige elektrogrammo'foon voor lichtnet- en batterijvoeding In luxueuze koffer. Met het unieke Philips opnemerelement. 179.- Viersporen bandrecordér, twee bandsnelheden, mengmogelijkheid en parallelschakeling. Volledig getransistoriseerd, dus direct De nieuwste modellen Philips TV, radio's, grammofoons en recorders staan voor u klaar. U mag ze bekijken en beproeven. Iets weten? Vraagt u maar, wii geven alle inlichtingen. Heel Nederland praat nu over Philips kleuren-TV. Hoe werkt het? En is het werkelijk zo bijzonder? Dat laten wij u graag zien. speelklaar. Samen met toebehoren 429.— Blijft u trouw aan zwart-wit? Neem dan Philips TV: kwaliteit zwart op wit. Zoals deze 59 cm super-ontvanger voor ontvangst van Nederlandse en Duitse zenders, in fraaie houten kast 799.- Radio - Grammofoonplaten - Televisie Grotestraat 5a, Venray. Tel 04780-1251 de bank rooi' iederéén De tentoonstelling, die thans nog onder de naam hedendaagse kunst uit Suriname te bezichtigen is in ons Cultureel Centrum, werd zater dag j.L plechtig geopend door de plaatsvervanger van de gevolmach tigd Minister van Suriname Z. Ex cellentie Juglall, oud-minister van Cultuur in Suriname. Dr. Einaar, die oorspronkelijk deze tentoonstel ling zou openen, was op het laatste ogenblik verhinderd te komen. Maar hij had in zijn plaatsvervanger een slechtere propagandist voor Surina me kunnen zenden. De heer Juglall hield tenminste een enthousiaste re devoering over Suriname, zijn ge schiedenis in de zgn. koloniale tijd, zijn uitgroei tot de meest Neder landse kolonie en daarmede de door drenking met de Nederlandse en westerse cultuur, in tegenstelling tot de Latijns-Amerikaanse, die in die streek van de wereld wel over heersend is. De heer Juglall was tevreden over de grotere belangstelling die in Nederland voor Suriname is ont staan. Suriname met zijn negen ras sen een werelddeel op zich, is op weg naar een nieuwe tijd, nu grote ontwikkelingsprojecten in uitvoering zijn die de werkgelegenheid op dit eiland slechts ten goede zal komen, maar ook een grotere ontwikke lingsmogelijkheid geeft aan de Su rinaamse jeugd, die in tegenstelling tot wat de Nederlandse jeugd over Suriname weet, alles afweet van Nederland. Iets van deze vooruit gang, iets van de weerslag van de Nederlandse cultuur in dit stukje Nederland boven Zuid-Amerika, al dus de heer Juglall vindt men terug op deze tentoonstelling, die hij in Venray alle succes toewenste. Hij hoopte dat ze tot een betere ken nismaking met zijn land zou leiden en dat ze wellicth aanleiding mocht De nieuwe drankwet, welke per 1 november a.s. zal worden ingevoerd, opent nieuwe perspectieven. Het aantal inrichtingen waar drank zal mogen worden verkocht, zal bijv. niet meer aan een maximum per gemeente gebonden zijn. Het aantal café's zal dus onherroepelijk toe nemen. Te lang reeds vormde de plaatselijke limiet een rem op de on dernemingen van degenen die in het horeca-bedrijf een zaak wilden be ginnen. Aan de andere kant maakt een groter aantal verkooppunten ook het gebruik van sterke drank weer gemakkelijker. Speciale voorzorgen zullen moeten worden getroffen, dat niet grote groepen van de jeugd- met-geld verzeild raken in lokalen waar het gebruik van sterke drank wordt aangemoedigd. In een derge lijke sfeer zal het jeugdprobleem be slist niet ten goede worden gekeerd. En al heeft de wet de verkoop aan personen beneden de 18 dan verbo den, juist deze groep tussen 18 en 21 is snel over te halen tot een expe riment, een vrolijk uitstapje of een „dolle" avond. En welke andere be zoekers ontmoeten zij daar? Het zal daarom verstandig zijn, juist de lokalen waar veel jongeren samen komen, zoals kantines, cafe taria's, automatieken, snackbars enz. de verkoop van alle alcoholhouden de dranken te verbieden en per ge meente nog een extra oogje te hou den op doel en inrichting van de nieuw te openen café's. N GO E D E INRUILWAGEN? zijn om een vakantie in dit schone land door te brengen. „De KLM brengt U al op en neer voor 1500", zo wist hij te vertellen Burgemeester Custers had hem tevoren welkom mogen heten na mens het Venray se gemeentebestuur en de Stichting Cultureel Centrum. De publieke belangstelling voor de ze opening was weliswaar niet groot, maar toch was de Burgemeester zeer tevreden dat niet alleen voor de eerste maal de Surinaamse vlag in Venray officieel wapperde, maar ook door het feit dat Venray nu men pas kennis had kunnen maken met een stuk cultuur uit Afrika, door de uitvoering van Djoeliba, thans al weer in staat was de cultuur van Suriname te bewonderen in een grootse tentoonstelling. Hij was het bestuur van Cultureel Centrum en Schouwburg voor dit alles van harte dankbaar. Hij bracht in zijn inleiding tevens in herinne ring dat ook Venray in de zestiger jaren zijn steentje had bijgedragen voor de ontwikkelingsprojecten in Suriname, dank zij leveranties van een Venrayse industrie. Ook hij sprak de hoop uit dat deze tentoon stelling meer waardering en begrip zouden opbrengen voor Suriname, dat zijn beste afgezanten namelijk schilders en beeldhouwers naar Venray had afgevaardigd. STALLING? ~to[>$aret$e De VPRO heeft komend seizoen een nieuw satirisch televisiepro gramma op de buis willen brengen. Tegen deze gezonde satire, opgedist met gevoel voor blijde humor en bereid met de zorgvuldigheid van een ervaren grootmeester in dit vak heeft niemand bezwaar. De VPRO maakte evenwel de fout, voor dit programma een team te doen sa menstellen, dat juist bestond uit de oude medewerkers van Vara's „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". Men kon op de vingers van één hand aftellen, dat het nieuwe programma dan een zeer sprekende gelijkenis zou gaan vertonen met de vorige mislukte versie. We mogen ons er over verheugen, dat door deze opzet een streep is gehaald. We hebben nu juist geen behoefte aan een namaaksel van 'n reeds lang afgekeurde en veel te eenzijdig gerichte poging tot satire, die bovendien op ontstellend dilet tantistische wijze werd gepresen teerd. Dan kan de éénmansvoorstel- ling van een gróót kunstenaar ons meer bekoren. Een school die al veel eerder noodzakelijk was, zal nu eindelijk worden gerealiseerd. Het is een op leidingscentrum voor de chauffeurs van het zware verkeer. Vooral de bestuurders van autobussen, grote vrachtwagens, trekkers met opleg gers en tankwagens dragen grote verantwoordelijkheid op de weg. Het leven van vele mensen ligt in hun handen. Tal van bedrijven hadden reeds de gewoonte de sollicitanten voor de chauffeursfunctie een zware test af te nemen, maar beter is het uiter aard een uniforme regeling te tref fen, bestaande uit een gedegen op leiding, geheel afgestemd op het doel en de verstrekking van een ge tuigschrift dat algemeen wordt er kend. Als er maar bij voorbaat tegen gewaakt wordt, dat er niet even veel van dergelijke instituten komen als gewone rijscholen, maar dat een of ficiële erkenning wordt voorbehou den aan opleidingen welke werken met bevoegde leerkrachten en goed gekeurd lesmateriaal.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 7