Nero en z'n baas Successen voor onze muziekcorpsen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Internationale Skelterrace wederom in Venray VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1967 No. 38 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL i. p. n i- (buiten Venray 2,25) De nieuwe Nederlandse kampioen onder de politiehonden, zag ons eenvoudig nog niet staan, toen we een bezoek brachten aan zijn baas en zyn kennel in de Luciastraat. Mijnheer Nero had het te druk met zijn eten. De grote Mechelse herder was er kennelijk niet door „aangedaan" dat hij nu de beste politiehond van Neder land is geworden, al was een woord van zijn baas voldoende ge weest om hem te veranderen in een levensgevaarlijke jager, die niet zou aarzelen ons aan te vallen en tot staan te brengen In de huiskamer, voor een wand vol bekers, erepalmen en diploma's, vertelt later de heer L. Janssen het verhaalvan Nero's leven, een ver haal dat feitelijk ook zijn eigen le vensverhaal is. Want Janssen was en is een hondengek, zoals men dat zegt, die al als kleine jongen iedere keer present was als de leden van de politiehondenvereniging hun die ren gingen trainen. Hij heeft bij zijn ouders staan zeuren en zanikken om ook een hond, maar kreeg nul op requestZijn kans kwam toen een grotere broer een Duitse Herder aanschafte. Het heeft niet lang meer geduurd of hij zelf ging met die hond naar de oefeningen. 76 OEFENINGEN Men moet daar niet zo eenvoudig tegen aan kijken. Een politiehond moet namelijk liefst 76 commando's als een machine uit kunnen voeren. Hij moet kunnen volgen aan de lijn of zonder, doodstil blijven liggen, voedsel kunnen weigeren, kunnen springen en klimmen, zijn bek dicht kunnen houden, kunnen zwemmen en zwemmend kunnen redden. Hij moet voorwerpen kunnen bewaken, personen en voorwerpen kunnen opsporen en die weer vervoeren. Hij moet weten wat te doen als hij komt te staan tegenover een gewapend tegenstander, wat hij moet doen als iemand poogt te vluchten, wat te doen als zo iemand op een fiets zit •en ga zo nog wat door. Al die ver schillende manipulaties bestaan weer uit verschillende onderdelen, want als hij b.v. iemand van de fiets getrokken heeft, die zich ver der niet verweert, mag ook de hond niets meer doenmaar het zal uit bovenstaande zelfs de leek wel dui delijk zijn dat er heel wat komt kij ken voordat een hond dat gehele programma zodanig af kan werken dat hij van de deskundige jurys voldoende cijfers krijgt „Ja", zegt Janssen, „al naar de aard van het beestje ben je daar 'n jaar of drie minstens tien uur per week mee bezig, voordat hij of zij het certificaat van politiehond kan krijgen Een hobby, die dus nog al wat tijd vraagt. Een hobby ook, die nog al eens bont en blauwe benen oplevert want in het leren oefenpak moet ieder lid van de politiehondenver eniging op zijn tijd. En de toebijten de hond zorgt dan ondanks het leer en de jute dat de boef inderdaad nog blauwe plekken overhoudt Een hobby ook, die het noodzake lijk maakt dat men samenwerkt in een vereniging, waar men elkaar helpt de honden in een zo goed mo gelijke conditie te houden en te krijgen. Over die samenwerking is de heer Janssen dan ook vol lof. Zijn vereniging „Buitenlust" met haar oefenterrein op het oude woon wagenpark aan de Maasheseweg heeft mede een belangrijk steentje bijgedragen tot het feit dat Venray thans de Nederlandse kampioen on der de politiehonden onder zijn in woners telt VAN BOERENFAMILIE „Nero heeft Vossenbloedver telt L. Janssen en als wij hem on begrijpend aankijken, blijkt dat dit aangeeft dat Nero's ouders ergens iets te doen gehad hebben met de kennel van een mijnheer Vossen, die het bestaan heeft een Mechelse herder te kruisen met een dog, waaruit uiterst felle nakomelingen geboren zijn, die in de kringen van de politiehond-mensen een goede naam gekregen hebben boven de zenuwachtige Duitse herders en de vooral zomers wat luie Bouviers. Maar Nero's vader heeft ondanks dat Vossenbloed het heel wat een voudiger aangelegd, hij is met een doodgewone boerenhond uit Mel- derslo op stap geweest en een van de nakomelingen was een uiterst fel bijtende Nero, die de Venrayer Phi- lipsen meenam omdat hij er wel wat in zagOok zo'n hondengek, als Janssen. Ze troffen elkaar weer in de vereniging en Janssen die intus sen al zijn Duitse herder en een Hollandse herder het certificaat be zorgd had, nam hem van Philipsen over, „om weer wat te doen te heb ben KAMPIOENEN Hij heeft er inderdaad heel wat mee te stellen gehad met deze Nero, die hij in 1963 het certificaat be zorgde. Toen zat er bijna 2,5 jaar op van intensieve training, van blauwe pekken hier en blauwe plekken daar, maar Nero was in die tijd uit gegroeid tot een flinke hond, die van wanten wist. De 340 punten van het certificaat (met de 76 oefe ningen zijn in totaal 380 punten te verwerven) ging hij meedoen aan het kampioenschap van Limburg dat hij in 1964 prompt haalde met 353 punten. Automatisch kwam hij toen bij de Nederlandse kampioenschap pen terecht en werd daar 3e. In 1965 werd hij wederom kampioen van Limburg nu met 359 punten, maar werd bij de nationale kam pioenschappen weer derde. In 1966 was hij weer Limburgs kampioen, maar viel bij de Nederlandse terug naar de vierde plaats. Nooit opge ven is het devies van iedere hon dentrainer en dus toog Janssen ook dit jaar weer naar de Limburgse kampioenschappen, waar Nero in dusdanige conditie was, dat hij liefst 372 punten haalde. Die con ditie had hij ook nog in Oosterbeek, waar hij j.l. donderdag dan met vlag en wimpel Nederlands kam pioen werd boven alle prominente politiehonden uit alle Nederlandse provincies Toen was er reden voor feest voor Janssen en zijn familie, maar ook voor de vereniging Buiten- lust, die hier haar steentje aan had bijgedragen. Maar ook de an dere politiehondenvereniging „De Verdediger" kwam met gelukwen sen aandragen, want een Neder landse kampioen in eigen plaats te hebben, is waarempel geen kleinigheid. GEWIN Janssen blijft onder dit alles vrij nuchter. Hij is intussen al weer met een andere hond aan het trainen en hoopt daar dezelfde resultaten mee te bereiken. EUTERPE NAAR HET LANDSKAMPIOENSCHAP Zondag is wel een heel gelukkige dag geworden voor twee Venrayse muziekkorpsen. Op de eerste plaats voor de kerkelijke fanfare St. Oda uit Merselo die op het goed georga niseerde bondsconcours in Blerick de spits af moest bijten met de uit voering van een concert ouverture van Palla, het verplichte nummer van de afdeling uitmuntendheid voor fanfares op dit groots opgezet te concours, onder auspiciën van de Limburgse Bond van Muziekgezel schappen. MERSELOSE FANFARE Een nummer dat onder leiding van de heer M. Arts goed, doch iet wat zenuwachtig gebracht werd, wat oorzaak was van enkele kleine foutjes. In het keuzenummer, A Rustic Holliday van Rimmer, bleek de stemming niet zo goed als in het eerste stuk, maar vriend en vijand waren het er toch wel over eens, dat wat de toch nog altijd maar kleine gemeenschap van Merselo naar dit concours had afgevaardigd, zich rustig mocht meten met heel wat grotere korpsen uit heel wat grotere plaatsen en met meer moge lijkheden. De jury bestaande uit de heren Claessens, Tilburg; Eduard Flipe, Et- tenen J. P. Laro uit Rotterdam, die de stukken op zuiverheid, klankge halte, samenspel en ritmiek, tech niek en articulatie, nuancering, dy namiek, frasering, opvatting en tem po te beoordelen had, gaf hen voor deze uitvoering 288 punten, een eer ste prijs. Een fanfare, die in de afdeling uitmuntendheid voor beide stukken gemiddeld een 8 krijgt op alle fron ten mag zich terecht beroemen een grootse prestatie geleverd te hebben. Daarvan bleek men ook in Merse lo zelf overtuigd, want de terug komst van het gezelschap met hun eerste prijs is een hartver warmend gebeuren geweest. De suc cesvolle Merselose wandelaars had den speciaal gewacht om de fanfare af te halen en de lange, lange wachturen werden vergeten toen de fanfare inderdaad laat op de avond terugkwam. In zaal Arts heeft Pas toor Jessen van Merselo als voor zitter dank gebracht voor deze ont vangst, maar ook speciaal leden en dirigent hartelijk dank gezegd voor het geleverde werk. De vele maan den van voorbereiding en repetities Op onze wat materialistische vraag wat een dergelijk kampioenschap nu wel oplevert behalve een fraai di ploma, vertelt hij dat hem 3000,- geboden is voor deze hond. Maar hij wil hem voor geen geld kwijt Natuurlijk komen er nu vragen of hij de hond niet wil laten dek ken en als dat binnen de perken blijft, waarom dan niet.Van die dekgelden komt inderdaad iets te rug voor al de moeite, die gedaan is. Maar men moet zich daar ook geen grote illusies van maken. „Rijk word ik er beslist niet van en mijn tijd en moeite krijg ik nooit terug, maar dat is ook de bedoeling niet." Hij kan hoogstens de conditie stel len dat hij een fel bijtertje uit Ne ro's nakomelingschap er voor terug krijgt. Maar van de tien honden uit een nest, zijn dat er soms nog geen drieDe keus blijft dus beperkt. „Waarom moeten het bijtertjes zijnis onze leken-vraag. „Dat betekent dat er gal zit in die hond, dat hij niet bang is. En die honden moeten we hebben. We leren hem dat bijten wel af of alleen op com mando te bijten Terwijl we dit gesprek hebben, wandelt een van de kleinen met Ne ro door de kamer. De hond is groter dan het kind, maar laat rustig met zich sollen en vindt het helemaal niet erg dat hij aan zijn oren en staart getrokken wordt. Diezelfde hond wordt een kanonskogel als hij in het veld is, die zich door niets en niemand laat weerhouden om zijn doel te bereiken. Een tijger in hon den-gedaante, die nu mak is als een lam. En die Nederlands kampioen is. hebben voor dit kleine maar dappe re gezelschap die resultaten opgele verd, die ze er van verwacht had den, namelijk het tonen dat ook een klein korps grootse resultaten halen kan. In diezelfde zin sprak ook de heer van Hoof, voorzitter van de LLTB, die namens geheel Merselo zijn ge lukwensen aanbood met dit succes van de plaatselijke fanfare. Die spontane huldiging zal gevolgd wor den door een officiële, zaterdag avond a.s. om 8 uur in zaal Arts. HARMONIE VENRAY Maar nu weer terug naar Blerick, waar even later de Kon. Harmonie Euterpe Venray's kleuren moest ver dedigen. Onder het toeziend oog van Burgemeester Custers, wethouder Schols en vele andere Venrayers voerde de Kon. Harmonie allereerst als verplicht werk het Jubiloso con Allegrezza uit van Jos de Klerk, ter wijl het als keuzewerk kreeg aange wezen de Second Suite van G. Holst. We zullen hier geen lange en des kundige beschrijving bij houden, al leen maar enkele zinsneden citeren van de juryleden. De heer Laro schreef in zijn juryrapport: „Ik heb bijzonder veel respect voor deze uit voeringen Eduard Flipse noteert enthousiast: „Ik heb met veel genoegen geluis terd", terwijl de heer Claessens van zijn bewondering getuigenis aflegt en dirigent en leden proficiat wenst met dergelijk kunnen De uitslag loog er dan ook niet om: 328,5 pnt., eerste prijs in de af deling Uitmuntendheid, promotie naar de ere-afdeling en lof van de jury. De heer Steyvers en zijn men sen konden alleen maar tevreden zijn. Want met dit resultaat behaal de de Kon. Harmonie Euterpe niet alleen het hoogste aantal punten in deze afdeling op genoemd Bonds concours, maar van alle in 1967 in Limburg gehouden bondsconcoursen. Een pluim waard Dit houdt echter ook in, dat Euterpe door de Limburgse Bond zal worden afgevaardigd naar de Landskampioenschappen in de Ge hoorzaal in Leiden, die zullen wor den gehouden op 2 en 3 dedember Voor deze kampioenschappen moet Euterpe een nieuw verplicht num mer instuderen, waarvoor door de Landelijke Federatie van Muziek gezelschappen is aangewezen de Ouverture II Signore Bruschino van Rossini, een stuk dat Venrays har monie wel aanstaat. Verder moet zij drie keuzenummers opgeven, die zij zondag j.l. met zoveel succes in Ble rick gebracht heeft plus de Forster Ouverture van Boudijn. Van deze drie keuze nummers wordt er door de landelijke jury een aangewezen om te spelen voor de kampioenschappen op de dag van de uitvoering. Maar nu weer terug naar de prijs winnaars in Blerick. Toen de uitslag bekend werd waren burgemeester Custers en wethouder Schols de eer sten, die dirigent Steyvers, het be stuur en de leden hun gelukwensen kwamen aanbieden bij dit succes. Zij bleven niet de enigste, want dank zij het feit dat bij ons blad de uitslag vrij vroeg bekend gemaakt was, wa ren velen op de hoogte van het spec taculaire succes van de Kon. Har monie. De terugkomst van de harmonie werd daarom een spontaan feest, waaraan ook het inhalen door de Patronaats Drumband een extra muzikaal tintje gaf. Er werden èn langs de straat èn later bij Hotel De Zwaan vele gelukwensen aangebo den, ook van zusterverenigingen, die zelfs deputaties naar Blerick hadden gestuurd. Zaterdag 30 september zal een en ander wat officiëler gebeuren, want dan wordt de harmonie officieel door het Gemeentebestuur ontvan gen, terwijl ze die dag receptie hou den. En intussen wordt het nieuwe studie-programma al weer opgezet, want de landskampioenschappen zijn nabij en ook daar wil de Kon. Harmonie getuigen van haar nieuwe opbouw, die zo gelukkig reeds be kroond is. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 ZIEKENAUTO Bei 04780-1692 b.g.g. 2116 ZONDAGDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM KAPELAAN J. DRIESSEN Grote Markt 5 - Tel. 1882 De zondagdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u ZONDAG8DIEN8T GROENE KRUIS Zr. M. MOMMEN telefoon 1595 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU kerkdorpen van 23 uur Maandag: Oostrum, Leunen, Heide. Veulen. Dinsdag: Oirlo, Castenray, Merselo, Smakt. GYMNASTIEK VOOR A.S. MOEDERS Gymnastiek voor a.s. moeders elke donderdag van 2.30-3.30 uur in San Damiano. Opgave Groene Kruis, tel. 1269. ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Helnen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 KATHOLIEKE VROUWENVERENIGING Op woensdag 13 sept. j.l. opende KVV haar winterprogramma. De avond werd begonnen met een H. Mis, waarna in De Burggraaf gees telijk adviseur kapelaan Driessen een uiteenzetting gaf over „De Kerk in deze tijd". Tijdens de pauze werd een kleine attentie aangeboden aan mevr. Arts- Verkoeyen, die 12Vt jaar voorzitster is. Na afloop der vergadering kon men zich opgeven voor de dropping die gehouden zal worden op dinsdag 26 september. Hiervoor was veel be langstelling. Ook voor de eerste ex cursie naar de „Brabantia"-fabrie- ken bestond veel animo, zodat de bus weldra vol was geboekt. BABYSIT EN ALARMBEL Zondagavond ging plotseling de alarmbel aan de kassa van een win kelbedrijf te Venray. De babysit was op onverklaarbare wijze in kon- takt gekomen met de kassa. De po litie was snel ter plaatse, maar kon geen strafbare handeling ontdekken en nadat de bel op rust was gezet keerde ook de rust in de straat weer. PAROCHIERAAD VREDESKERK Op de woensdag 13 sept. j.l. ge houden vergadering van de paro chieraad heeft de heer Simons zijn voorzitterschap ter beschikking ge steld na deze funktie gedurende zes jaren vervuld te hebben, vanaf het begin der parochie dus. Pastoor Gee- rits dankte hem voor het vele prachtige werk dat de heer Simons heeft verricht voor de parochie en memoreerde het moeilijke werk, vooral in het begin van de parochie. De heer Simons dankte in een af scheidswoord voor de prettige sa menwerking met de geestelijkheid en de raad. Hij meende echter, dat na zoveel jaren verandering van leiding goed werkt. Op de volgende vergadering zal een nieuwe voorzitter worden geko zen. Enkele nieuwe leden zijn aan de raad toegevoegd in verband met de snelle uitbreiding van de paro chie. De ledenlijst is nu als volgt: J. Aarts, Gerbrandystraat 12; J. Bastiaans, Kruitweg 41; Th. Dicker, Kempweg 67 Mevr. v. d. Heuvel, Kempweg 31 P. v. d. Heyden, Westsingel 14; Mevr. H. Kellenaers, Helfrichstr. 62 Sj. Klaassen, Arkstraat 7; L. Hermus, Helfrichstraat 2 M. Mathijsen, Veltum 24; H. v. Pelt, Doormanstraat 21; J. Swinkels, Arkstraat 21; •G. Swinkels, Langstraat 43a; M. Snijders, Tedderstraat 47; Mevr. A. Vermeltfoort, Merselose- weg 10. Als nieuwe kerkmeester is aan de Bisschop voorgedragen de heer R. van Wijk, Westsingel 44. In oktober beginnen de nieuwe series gespreksgroepen. Allen, die hieraan nog willen deelnemen kun nen zich opgeven bij een der leden van de parochieraad. De cursus 18-jarigen zal weer ge geven worden. Na Kerstmis zal een cursus gege ven worden voor gehuwden en wel: één voor de 310 jaar gehuwden en één voor de 1015 jaar gehuwden. De cursussen zullen gegeven worden door een psycholoog, een socioloog, een moraaltheoloog en een jurist. Na de succesvolle skelterwedstrijd van het vorig jaar wordt ook dit jaar te Venray een internationale skelterwedstrijd georganiseerd op zondag 24 september a.s. Gezien het uitgebreide renners- veld, zal het een wedstrijd van for maat worden. Het skelterseizoen wordt met deze wedstrijd besloten. Er wordt in 3 klassen gereden: Junioren, nationalen en internatio nalen. Vermeldenswaard is nog dat bij de internationalen twee dames mee rijden. Ook de Venrayse karting- club „Circle" is van de partij. Het skelteren neemt hand over hand toe en het wordt een populai re sport, waarvoor de belangstelling steeds groeit. Het skelteren vindt plaats op het prachtige en zeer ruime parkeerter rein van het zwembad, gelegen in de bossen. Voor verdere informatie raadple ge men de advertentitie elders in dit blad.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1