pijls De gemeentewet Boerenleenbank pijjs Zilveren klooslerjubileum naast de hagelslag Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Camps -Optiek Uw spaargeld steeds direct opneembaar bij de Qeen medicijnen "topgarde Top£ara£<s VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 No. 34 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG p PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL :L p. n i- (buiten Venray 225) Het verschenen ontwerp voor een nieuwe Gemeentewet stelt enerzijds verschillende veranderingen aan de orde, laat anderzijds een aantal za ken, zoals de burgemeesters benoe ming onveranderd. Het is merkwaardig, dat het nieu we ontwerp in geen enkel opzicht tornt aan de wijze van benoeming der burgemeesters, ook niet voor de grote steden, hoewel juist hierop de laatste tijd nogal is aangedrongen. Wel geeft het ontwerp veranderin gen aan ten aanzien van de grootte van de gemeenteraad voor plaatsen tot 50.000 inwoners. Deze kan met maximaal zes zetels worden uitge breid en kan o.a. een wethouder buiten de zittende raadsleden om benoemen. Deze veranderingen zijn in het openbaar nog nauwelijks of niet in discussie geweest. Het ontwerp zal ongetwijfeld ve le pennen en tongen in beweging brengen eer de nieuwe Gemeente wet tot stand komt. De burgemees ters zouden dus benoemd blijven door de Kroon en officieel uitslui tend na advies van de Commissaris der Koningin, al blijkt de wet toe te staan, dat eventueel ook de gemeen teraadsleden in deze gehoord kun nen worden. Het blijft echter de be doeling, dat de burgemeester een ambtenaar zal zijn, die zich als voorzitter van de raad boven de partijstandpunten dient te stellen. Dat lijkt ons voor de goede gang van zaken en de vrede in de ge meente ook nog altijd de meest ge schikte vorm. Natuurlijk kan een door het departement aangewezen en voorgestelde kandidaat in de praktijk wel eens een minder geluk kige keuze blijken, zoiets komt in alle werkgemeenschappen voor, maar dan zal de eventuele vervan ging ook rustiger kunnen verlopen dan wanneer de raad zelf daarin een beslissende stem zou hebben. Ook thans wordt rekening gehouden met de samenstelling van de raad, waarbij de politieke kleur van de burgemeester zich zo goed mogelijk moet aansluiten. Maar nu is hij al thans niet een door de raadsmeer- derheid benoemde en dus daarvan min of meer afhankelijke persoon. Hij kan zich onafhankelijker voelen van de raad en dat komt zijn gezag in de gemeente ten goede. De mogelijkheid dat de raden van de kleinere gemeenten zich met zes raadsleden boven het wettelijk vast gelegde aantal kunnen vergroten, brengt de konsekwentie mee, dat de kiesdeler in zo'n gemeente dan ook veel lager wordt, hetgeen in menig geval de samenstelling van de raad weieens grondig kan veranderen. We vragen ons wel af, wat is het nut van zo'n uitbreiding? Het kan voor de kleinere partijen de moge lijkheid scheppen om toch nog met één of een tweede lid in de raad te komen. Maar we meenden, dat de huidige tendens er juist op gericht is om tot vermindering van partijen te komen en genoemde maatregel lijkt daar dan niet bevorderlijk voor. De mogelijkheid een wethouder aan te stellen buiten de zittende raadsleden om, is uit praktische overwegingen ongetwijfeld toe te juichen. Het komt inderdaad voor, „Een heel nieuw gezicht" Vreemd, dat U niet eerder op het idee kwameen nieuwe bril I Ineens merkt U hoe anders U kunt zijn. Een markanter per soonlijkheid. U voelt zich spor tiever vrijer. Ja, en ook aan Uw omgeving is het te merken. Meer belangstelling? Meer respect?... Gewoon door een nieuwe bril. GROTESTRAAT 14a - VENRAY dat een voor een wethouderszetel in aanmerking komende partij toeval lig geen geschikt of daartoe bereid raadslid heeft, althans niet voor de portefeuille die nog vakant is. We zien dan vaak de gekste verschui vingen gebeuren, waardoor toch niet de meest deskundige van de raads leden de betrokken portefeuille krijgt te beheren. Zeker in de grotere gemeenten is het wethouderschap geen senicure meer, het vergt deskundig inzicht, eigen oordeel en grote werkkracht, wil de betreffende niet geheel af hankelijk zijn van de ambtenaren der gemeente. Het zou dus zeker beter kunnen werken wanneer de partij dan met een niet-gekozen maar wel deskundiger kandidaat naar voren zou kunnen komen. An derzijds zal dit in de betrokken par tij dan zeker niet zonder strubbe lingen gepaard gaan, waardoor het zeer de vraag wordt of er van zo'n mogelijkheid spoedig gebruik ge maakt zou worden. De politieke benoeming van wet houders blijkt in menig geval al een zeer moeilijke zaak en bewijst, dat we blij mogen zijn dat de burge meester daaraan nog niet onderwor pen is. de bank voor iederéén Er wordt in Nederland gemiddeld 180 maal per dag alarm gesla gen om in te grijpen bij kinderen, die van iets verdachts „ge snoept" hebben. Van elke 100 vergiftingsgevallen in ons land zün er 80 waarbij het kinderen betreft die jonger dan vijf jaar zijn. Bijna 99 van elke 100 vergiftingen zijn te wijten aan onachtzaam heid van de volwassenen in hun omgeving, zij waren dus gemak kelijk te voorkomen geweest UIT HET GOOTSTEENKASTJE "TT- „Zorg dat hij er niet bij kan" heet het vlugschrift dat door de Neder landse apothekers is uitgegeven in samenwerking met het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid. De belangrijkheid van de aan wijzingen die in deze folder staan worden pas goed duidelijk als men kennis neemt van het feit dat er in Nederland elk jaar meer dan dertig kleuters sterven door een vergifti ging - uit - onachtzaamheid. Wellicht zonder het te weten hebt u tientallen vergiften in huis, zoals bleekwater, soda, insektenbestrij- dingsmiddelen, ammonia, petroleum, maar ook was- en poetsmiddelen, benzine, vlekkenwater, verf, schoon heidsmiddelen enz. enz. Kinderen grijpen alles, drinken alles. Wilt u, dat u de schuld treft van wat zij in hun onschuld doen? Zorg er daarom voor, dat alle ge vaarlijke stoffen buiten hun bereik opgeborgen zijn. Dus bleekwater, brandspiritus, was- en poetsmidde len e.d. niet in het gootsteenkastje, maar op een hoge plank in een kast en de kast op slot. Onderschat nooit de handigheid van uw kind in het opsporen van moeilijk te bereiken bergplaatsen MEER DAN DE HELFT Dit zijn geen praatjes voor de vaart: bij een recent onderzoek in ons land is gebleken dat gemiddeld 57 procent van de vergiftigingsge- vallen bij kinderen afkomstig is uit het „gootsteenkastje". Bij de „krui pers" (kinderen van ongeveer 1 jaar) ligt dit percentage nog hoger. Breng bovendien nooit gevaarlijke stoffen uit de originele verpakkin gen over in verpakkingen die oor spronkelijk voor levensmiddelen waren bestemd: geen motorolie in een melkfles; geen soda in een strooppot; geen vlekkenwater in een limonadefles; geen plantenmest in een koektrommel; geen wasbenzine in een bessensapfles; geen verf kwasten met terpentine in een jam- blik. Koop ook geen bleekwater of der gelijke middelen in flakons met hel le kleuren, omdat deze een grote aantrekkingskracht op kinderen uit oefenen. POEDERSNOEPERS En dan de medicamenten: berg die en ook de zogenaamde huismid deltjes goed op, óók de eventuele geneesmiddelen die de dokter voor uw kind heeft voorgeschreven. Wat in kleine hoeveelheden nuttig en heilzaam kan zijn, kan levensge vaarlijk worden als men er te veel van krijgt. Deze zaak is eveneens ingegeven door de harde praktijk: gemiddeld bijna 35 procent van de vergiftigin gen bij kinderen is het gevolg van .snoepen" van geneesmiddelen. Hier ligt het percentage bij de „klim mers" (24 jaar) hoger dan bij de „kruipers". Bovendien: kinderen zijn ook nog veel gevoeliger voor geneesmiddelen dan volwassenen. Wat u weer ge zond kan maken, kan heel gevaar lijk zijn voor uw kind. Bewaar me dicijnen dus niet op de theetafel of op het buffet; berg ze niet op naast de hagelslag en de jam. Sluit ze weg op een hoog gelegen plaats. NA-APERS Neem ook geen geneesmiddelen in waar uw kinderen bij zijn. Zij zul len u willen nadoen zodra u weg bent. En tot slot over de geneesmid delen: maak verpakkingen, waarin zich nog restjes medicijnen bevin den, eerst geheel leeg in gootsteen of toilet, vóórdat u ze in de vuil nisbak gooit. Ondanks alle voorzorgen kan een kind toch nog iets gevaarlijks bin nen krijgen. Over hetgeen er dan dient te gebeuren lezen we in ge noemde folder het volgende: 1. laat het kind onmiddellijk een glas wa ter drinken; 2. laat het kind daar na braken door uw vinger in zijn keel te steken; 3. breng het kind, in dien mogelijk, onmiddellijk naar 'n ziekenhuis, of (als dit te ver weg is) naar de dichtstbijzijnde arts of apo theker; 4. neem de verpakking, zo mogelijk met de daarin overgeble ven resten mee! WASLIJST Het is eigenlijk nog een hele lijst al die dingen, die nooit in de han den van onze kinderen mogen ko men. Ingedeeld naar de vertrekken waar ze zich meestal bevinden, ko men de samenstellers van dit vlug schrift tot de volgende opsomming: In de keuken: afwasmiddelen, ammonia, benzine, bleekmiddelen, brandspiritus, i nsectenbestrij dings- middelen, meubel- en vloerwas, pe troleum, plantenmest, poetsmidde len, reinigingsmiddelen voor sani tair, schoensmeer, schuurmiddelen, soda, vlekkenwater, wasmiddelen, zoutzuur. In de woonkamer aansterkerben- zine, anilinepotlood, geneesmiddelen, inkt, vermageringsmiddelen. In bad- en/of slaapkamer: cosme tica, geneesmiddelen, huismiddeltjes, toiletartikelen (crèmes, lotions e.d.). In schuur of garage: afbijtmidde- len, antivries, benzine, insektenbe- strijdinsgmiddelen, kunstmest, mo torolie, onkruidverdelgers, terpen tine, verf, verf verdunners. Op zolder en in hobbyhoek: doe- het-zelf-ingrediënten, fotochemica- liën, lakken en beits, lijm, soldeer- water, terpentine, verf, verfverdun- ners. Temidden van het gejoel en ge schreeuw van de vijftig kinderen, die tegelijk hun zwemproef zouden afleggen voor het diploma, zochten de tientallen vaders en moeders een mooi staanplaatsje langs de bassin- rand. Ze zagen een half uurtje aan, hoe een zenuwachtige juffrouw de verkeerd ingevulde diploma's ver scheurde en hoe een opgewonden badmeester vergeefs trachtte alle kinderen uit zijn schone water te houden, terwijl hij lange lijnen uit de knoop moest halen. Toen de plechtigheid een uur over tijd raakte, werden ook de ouders kribberig en wrevelig. De kinderen plaagden elkaar zo verschrikkelijk, dat vele moeders er zich mee gin gen bemoeien. Hun amechtige scheldwoorden gingen in 't gekrijs verloren. Tot de kettingsreactie kwam, juist toen de voorzitter om stilte verzocht. Eén van de kinderen kriebelde nog gauw even het kind dat als eer ste moest starten. Nummer één draaide zich om en stompte terug, maar het stompte de verkeerde in de buik. Die verkeerde kromp ineen van de pijn en de moeder van de getroffene, die vreesde voor niets haar toegangsgeld geofferd te heb ben, snelde toe om op verschrikke lijke wijze wraak te nemen: ze na derde nummer één en probeerde het meisje nog net voor haar sprong op de tenen te trappen. Dat wekte natuurlijk de woede op van Eéns moeder, die nu Twees mamma zo'n tik verkocht, dat die bijna gelijk met haar eigen dochter gekleed te water ging. Tot overmaat van ramp vielen de kwartjes voor het diploma uit haar handen in het water. Daarom schreed Twees vader nader en bukte zich, om te zien wóór de geldstukken bleven. Een andere moeder, die nu niets meer kon zien van het bassin met haar spruiten en slechts enkele behaarde benen en een helrode zwembroek waarnam, zei onvriendelijk: „Ga weg, mandril!" Doch de vriendelijke vader verstond iets van: „aj, weg m'n bril!" en hij keerde zich snel om naar de ongelukkige zonder kijkgla zen. Deze dame had uiteraard een kwaad geweten. Zij veronderstelde, dat de mandril als een beledigde mensaap wraak kwam nemen en hief uit zittende positie een been op. Zo snel, dat de behulpzame brilzoe- ker als een bal terugstuitte en heel langzaam en zeer verbaasd zijn evenwicht verloor. Tenslotte plonsde hij met zijn rode zwembroek in het water. „Eruit!" riep de woedende bad meester, die langzamerhand het hele diplomafeest in het water zag val len. Maar pa had onder water de beide kwartjes zien liggen en dook die eerst op. Toen hij eindelijk weer op de kant stond, zakte zijn doch ter voor diploma A en B. Dat heeft de badmeester moeten bezuren. Pa greep hem in de kraag van zijn pas gestoomde witte jasje en ma trapte hem op zijn moede tenen, zodat hij de hele stapel ein delijk goed ingevulde diploma's liet glippen. En nu stonden dan pa en ma voor de politierechter. „Honderd procent onschuldig", zei pa. „Een misselijke streek" vond ma, „mijn man werd voor mandril gescholden en mij heb ben ze geslagen, maar die mensen gaan vrijuit De officier van justitie sprak van een verkeerde mentaliteit, kleinzie ligheid, huisvredebreuk, wangedrag en eigen-rechter spelen met een nei ging tot geweldpleging-in-vereni- ging. Maar de politierechter hoorde dat allemaal glimlachend aan. En ook de badmeester getuigde nu wat vriendelijker dan tegenover de poli tieman, die de vechtende kluwen had moeten ontwarren. Het meisje had namelijk inmiddels haar zwem diploma nog gehaald en toen hadden de ouders een royale fooi gegeven om alles weer goed te maken. „Storm in een bad water", zei een andere getuige. Het bleef bij een voorwaardelijke boete van vijftig gulden met een proeftijd van een jaar. „Dan moet u wel voorzichtiger zijn als volgend jaar uw tweede kind zijn zwemproef aflegt", adviseerde de politierechter. „Ik laat geeneens geen publiek meer toe", zei de badmeester wijse lijk. DAG EN NACHT TRUCK-SERVICE In de foyer van het nieuwe socio- kultureel centrum Den Kerkdijk van het psychiatrisch centrum St. Servatius recipieerde vrijdagmiddag j.l. voor de „buitenwereld" de over- ste-direkteur van St. Servatius, Broeder Stoef, ter gelegenheid van zijn zilveren kloosterjubileum. Tijdens de receptie kwamen vele geestelijke en wereldlijke autoritei ten de zilveren Broeder Stoef de hand drukken. Ook waren er vele vertegenwoordigers van maatschap pelijke en sociale instellingen aan wezig. We zagen o.a. lid van Prov. Staten Emonts uit Horst, mr. Stule- meyer sekretaris van de Katholieke Vereniging van Psychiatrische In richtingen, Zr. Marie Thérèse Key- sers en B. Clerus de Betue alsmede andere afgevaardigden van de Ka tholieke Unie van Verpleegkundi gen, wethouders en gemeentesekre- taris van Venraij, deken Loonen van Venray en de pastoors Geerits en Pothof, de medische staf van St. An na en alle Venrayse artsen. Er wer den vele fraaie bloemstukken en geschenken aangeboden. Namens het Bureau voor Archi tectuur en Stedebouw van den VAN BROEDER RODIGUS STOEF, Bosch, Hendriks en Campman uit Rotterdam bood de heer L. van den Bosch een maquette aan, voorstel lende de nieuwbouw-plannen van St. Servatius op de terreinen van Huize St. Paschalis in Oostrum. De heer van den Bosch sprak daarbij de hoop uit dat het Broeder Stoef nog vele jaren moge gegeven zijn stimulerende krachten te geven voor de kongregatie van de Broe ders van Liefde en in het bijzonder voor St. Servatius. Uit de aanbieding van dit cadeau kan afgeleid worden dat de plannen tot overbrenging van de zwakzinni gen naar St. Paschalis ernstige vor men aanneemt. De gasten en genodigden konden de op de wanden (schoon metsel werk) van de hal, garderobe en fo yer in de nieuwe schouwburg aan gebracht mozaiek en ander kunst werk van Pieter Schoenmakers uit Herten bewonderen. Verder kon men niet komen, om dat men in Servaas de deuren van de grote zaal en daarboven gelegen therapie-afdelingen angstvallig ge sloten hield. Op 22 september a.s. zal nieuwe socio-kultureel centrum van St. Servatius officieel worden geopend. Deze zal worden verricht door dr. J. B. M. Veraart, hoofd- inspekteur voor de Geestelijke N GO E D E INRUILWAGEN? HINDERWET Openbade kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van H. L. M. v. d. Berg Wanssumseweg 10, Oostrum-Venray om vergunning tot oprichting van een varkensfokkerij met een pro- paan-tankinstallatie met huisaan sluiting aan bovengenoemd adres, kadastraal gemeente Venray sectie E nr. 3008. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt verder een verzoek met bijlagen van J. Spreeuwenberg, Veulenseweg 55, Veulen-Venray om vergunning tot oprichting van een varkensfokkerij met een propaan- tankinstallatie met huisaansluiting aan de Veulenseweg 55, kadastraal gemeente Venray sectie G nr. 2398. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning(en) kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 4 september 1967 om 15 uur in het gemeentehuis. Venray, 14 augustus 1967 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris. SPREKEN IN HET OPENBAAR Het is algemeen bekend, dat meer dan 90 pet. van ons volk met spre ken het dagelijks brood moet ver dienen. Ter illustratie enige voorbeelden: Vele medewerkers hebben in het bedrijf, waar zij werkzaam zijn, zit ting in één of meerdere commis sies. Op cultureel, kerkelijk en/of poli tiek gebied kan alleen door een goe de spreek- en uitdrukkingsvaardig heid meer invloed op de mensen uitgeoefend worden. Middenstanders, winkelpersoneel en allen, die op welke wijze dan ook in de verkoopbranche werk zaam zijn, moeten in staat zijn de klanten op de juiste manier te woord te staan. Tot slot kunnen ouders door goed en beschaafd te spreken hun kinde ren beter beïnvloeden. Uiteindelijk is het de vader of de moeder, die de zoon of dochter in de goede rich ting kan stuwen. Helaas zijn er maar heel weinig mensen, die de kunst verstaan om doeltreffend en voor de vuistweg te spreken. Het bewijs wordt wel ge leverd, wanneer men naar radio- en televisie-uitzendingen luistert. De laatste jaren wordt aan deze materie meer aandacht besteed. Het Instituut „Rhetorica" uit Dordrecht ontdekte de wetten waardoor ieder een, ongeacht welke schoolopleiding men genoten heeft, in staat is om deze vaardigheid door het volgen van de mondelinge leergang Spreek vaardigheid, Persoonlijkheids- en Carrièrevorming aan te leren. Mocht U voor deze cursus inte resse hebben, dan verwijzen wij U naar de advertentie elders in dit blad.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 7