80 jaar fanfare rtot giens puls Oostrum kreeg nieuwe Boerenleenbank een omzet van 40 miljoen 1000ste lid Duitse jongeren WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zondagsdienst huisartsen VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 No. 34 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG !F PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL (buiten Venray 2-25) Op het moment dat dit blad verschijnt opent Burgemeester Mr. Custers in Oostrum het zesde nieuwe gebouw van de Boerenleen bank in onze gemeente, namelijk het nieuwe bankgebouw in Oos trum Daarmede is dan de cirkel gesloten en heeft naast Venray-kom, Leunen, Merselo, Ysselsteyn en Oirlo ook dit kerk dorp een up-to-date bankgebouw, dat gelegen naast het Oostrum- se parochiehuis een wezenlijke bijdrage levert tot een verbetering van het Oostrumse dorpsbeeld. Maar natuurlijk is dit bankgebouw niet op de eerste plaats gebouwd om Oostrum te verfraaien. De tijd is voorbij dat men in een kamer van de oude zuivelfabriek eens of twee keer per week voor geldzaken te recht kon, evenals de tijd voorbij is, dat men als men naar de boeren bond ging, ook meteen even in een bij vertrek zijn geldzaken kon af handelen. BIBLIOTHEEK BOEKTE Maandag kon Dr. H. A. A. Swüs- te, voorzitter van de Stichting R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek alhier de student van het Lyceum Noud Bekkers inschrijven als 1000e volwassen lid van de Bibliotheek. De jongeman werd door de heer Swüste ontvangen alsmede door de bibliothecaresse en haar assistenten en gelukgewenst met zijn inschrij ving, waarmede de bibliotheek in haar 11-jarig bestaan een rekord bereikt had. Hij kreeg zijn abonne- mens gratis en verder nog een boe- kenbon aangeboden voor deze re- cord-brekerij. Noud Bekkers was wel een beetje beduusd, maar kon behalve zichzelf met deze onverwachte meevaller, ook de bibliotheek feliciteren, die met dit record geen slecht figuur slaat. Leest gemiddeld in Nederland 78 pet. van de mensen in die plaatsen waar een bibliotheek ge vestigd is, in Venray is dat cijfer gelukkig al opgelopen tot 13 pet., een prestatie, waarop de bibliotheek terecht trots mag zijn. In een geanimeerd gesprek, na de officiële huldiging, kwamen cijfers op tafel. Daaruit bleek o.m. dat bij de stichting van de nieuwe biblio theek en leeszaal in 1957 568 vol wassenen lid werden van deze bi bliotheek en 449 kinderen. In dat jaar werden ruim 39.000 boeken uit geleend. In 1959 waren 691 volwassenen lid en 588 kinderen, die allen bij elkaar bijna 50.000 boeken uitlazen. Maar in 1964 is de belangstelling alweer een heel stuk gedaald, toen kwam men nog slechts aan 531 volwassen leden en 396 kinderen, die met zijn allen bijna 37.000 boeken lazen. Als men verhuist met de biblio theek naar het gebouw van het cul tureel centrum en ook eens kan la ten zien, wat men heeft, dan gaat het echter weer voorwaarts. In 1966 kon men 930 volwassen leden boe ken en 979 kinderen en waren weer 50.000 boeken onderweg geweest. In 1967 dan is men over de 1000 streep gekomen wat de volwassenen be treft en men hoopt dit ook nog te halen met de kinderen. Het leessei- zoen moet immers nog pas beginnen. Verder hoopt men dit jaar meer dan 60.000 boeken uit te lenen. Maar dat is nog toekomstmuziek. Men is nu al blij dat ondanks een zeer lange en warme zomer het boek toch de belangstelling blijft krijgen in Ven ray en men ziet vol vertrouwen de komende wintermaanden tegemoet. Dan zullen nog andere records ge broken worden. VIER GESLACHTEN Het is geen zeldzaamheid meer dat van één familie vier geslachten in leven zijn. Nu we deze foto toch plaatsen hopen we niet over stroomd te worden met foto's van andere „grote" families, er zou wel een pagina mee te vullen zijn! Hier boven: Wed. M. Denissen-Knechten 75 jaar; Mevr. M. Peeters-Denissen 46 jaar; Mevr. M. Bonants-Peeters 24 jaar; Marianneke Bonants 1 mnd. HISTORIE Bij de gasten van dit openings feest zullen de heren Reynders, Fleur kens en Derks waarschijnlijk wel de ereplaats innemen. Ze namen immers in 1922 met 20 andere Oos trumse boeren het initiatief om een coöperatieve boerenleenbank op te richten. Vraagt men heden ten dage waarom, dan is het eigenaardig dat men de reden maar moeilijk op kan geven. De. eerste wereldoorlog had voor goed afgerekend met de ruilhandel, die er vroeger nog bestond en waar bij de boeren b.v. tegen inlevering van eieren en boter textiel konden krijgen. Het echte geldverkeer had er zijn intrede gedaan en het boe renbedrijf leverde geld op en had geld nodig. Hierbij kon men een „centrale plaats" moeilijk missen, iets wat ook de boerenleiders van die dagen begrepen, waarin juist het coöpera tieve idee opgeld deed. Zo was het verklaarbaar dat zij propageerden het boerengeld in boerenhand te houden en te komen tot plaatselijke boerenleenbanken, waar met het geld dat de ene boer overhield de andere geholpen kon worden. Daar is in die dagen veel reclame voor gemaakt en zo zag men in alle boe renplaatsen coöperatieve boeren leenbanken verrijzen. Zo zal ook in Oostrum door een stel vooruitstre vende boeren geredeneerd zijn, wat weer tot gevolg had dat in 1922, in navolging van andere plaatsen in Oostrum de boerenleenbank werd opgericht. Het was feitelijk een af splitsing van Venray-kom want men meende in Oostrum zelf zijn boontjes te kunnen doppen. ACHTERKAMERS Wie in deze tijd nu het rekening courant en het girale geldverkeer dagelijks groeit zich de situatie van zo'n 40 jaren geleden voorstelt, kan zich maar moeilijk voorstellen dat in de aanvangsjaren de heer Lem- mens naast zijn directeurschap van de Oostrumse melkfabriek ook nog enkele uren in de week kassier speelde en b.v. zondags na de Hoog mis spaargelden incasseerde en le ningen besprak, die de een of an der graag hebben wou voor uitbrei ding of verbetering van het bedrijf. Daar moest dan weer eerst het be stuur over vergaderen o.l.v. de heer A. W. Loonen, maar uiteindelijk kwam dan alles wel op zijn pootjes terecht. Het ging allemaal vrij ge moedelijk toe, al was in Eindhoven de Centrale Bank in opkomst, die wat stringentere voorschriften gaf. „Ons kent onsen zo was nie mand verwonderd dat de heer Lem- mens in de voorbije oorlogsjaren toen hij moest evacueren de hele kas van de bank meenam, want die kon hij toch zo maar niet laten lig gen. NA-OORLOGSE PERIODE Die gemoedelijke sfeer kenmerk te ook het kassierschap van de heer Claessens, die eerst thuis, later in een kamer van de boerenbond op gezette tijden in de week als geld- bemiddelaar fungeerde. Maar was men in 1923 met een halve ton inleggeld begonnen, in 1943 had men toch al gebeurde dat in de achterkamer al een omzet van een kwart miljoen. En na de oorlog is dat in steeds sneller tem po gegaan. In 1946 zat men al aan de 2,7 miljoen omzet, die 10 jaren later in 1957 gestegen is tot 9 mil joen. Als de huidige kassier, de heer L. Janssen in 1962 de teugel over neemt, is die omzet gestegen tot 19 miljoen en het vorig jaar werd de top bereikt met 36 miljoen. Nu schat men voor 1967 de 40 miljoen te halen Kijk met zulke cijfers kun je eer lijk niet meer in een achterkamer blijven zitten. Trouwens de kleine 1200 spaarders die in Oostrum hun centjes naar de boerenleenbank brengen en dat voor een bedrag van zo en om en de nabij van 3 miljoen gulden zouden het een allesbehalve veilige gedachte vinden als dat niet behoorlijk achter een stevige kluis deur was opgeborgen. Welnu daar heeft men bij deze nieuwe bank voor gezorgd. Niet alleen voor een veilige en grote kluis, niet alleen voor grote archiefruimten, niet al leen voor vergaderruimten, maar boven alles voor flinke werkruim ten, waarin kassier Janssen onder de voeten uit kan en ook zijn assi stenten. Met trots toont hij de keu rige loketten en het nieuwtje, dat geen enkele bank in Venray heeft, namelijk een kogelzekere glaswand. In Oostrum is voor bankplunderaars niets te halen, want ze mogen schie ten zo hard ze willen, door het ko gelzekere glas komt niets heen en de Oostrumse centjes blijven waar ze horen, op de Oostrumse bank. WAAR BLIJFT HET GELD De tijd dat de boerenleenbank feitelijk een onderlinge hulppost was op een dorp, is voor goed voor bij. Weliswaar zijn de landbouwers nog goede klanten van „hun" bank, zeker nu ook zij de voordelen heb ben leren kennen van het rekening courant verkeer en de girale moge lijkheden, maar daarnaast zijn mid denstanders klant, bedrijven en in stellingen. Al profiteren de landbouwers bij de bedrijfsveranderingen en -ver grotingen zeker nog van de „leen bank" het feit dat 43 pet. van de particuliere bouwbedrijvigheid in deze contreien gefinancierd wordt door deze zelfde leenbank, toont wel aan dat ook anderen van de moge lijkheden profiteren. Zo is er vreug de in Oostrum om tot heden bereikt is. Voorzitter P. Loonen, die zijn va der en Chr. Stappers opvolgde in 't bestuur zal van de ontwikkeling van deze bank in dit kerkdorp zeker ge tuigen, die het zijne heeft gedaan tot uitbouw van Oostrums land bouw en van de Oostrumse ge meenschap. Daarom speelt er de harmonie bij dit feest, daarom is er een tractatie van de jeugd en krij gen ook de ouderen een attentie. Naast kerk, school en parochie huis heeft Oostrum een vierde bouwwerk bij gekregen. Een vierde bouwwerk, dat een mijlpaal is in Oostrums geschiedenis. In deze maand augustus hoopt de fanfare van Overloon de dag te her denken, waarop het 60 jaar geleden is dat haar oprichting plaats vond. Het bestuur achtte dit feit wel een herdenking waard en terecht. Een muziekcorps is voor een dorpsgemeenschap nu eenmaal niet zonder betekenis, het vervult in die zelfde gemeenschap een sociaal cul turele functie, door naast bevorde ring van de plaatselijke muziekcul tuur tegelijk een gepast onderdak te geven voor een hogere vorm van vrij etij dsbesteding. Maar evengoed speelt een fanfare een rol bij het pure amusement. Hoeveel dorpsgebeurtenissen krijgen juist met medewerking van de fan fare een plezierige allure. Intussen zal de herdenking, we gens een even noodzakelijke als ver velende bestedingsbeperking, een sober karakter hebben. KAPL. L. VAN SLEEUWEN Op 29 juni 1905 komt een jong priester naar Overloon. Op 30 janu ari 1878 te Uden geboren komt hij vanuit Haaren, waar hij het eerste jaar van zijn priesterschap heeft doorgebracht. Het is kapelaan Leonardus van Sleeuwen. Hij komt in een parochie van nauwelijks 900 zielen, welke in niets gelijkt op het huidige dorp. De barre zandgrond levert over het al gemeen slechts een karig bestaan op. Voor de schoolvrije jeugd en ook de oudere jeugd is er geen enkele vorm van vrijetijdspassering. Als enige ontspanning is er de beugel baan. Een wantoestand is het drank misbruik. VAN BEUGELBAAN TOT FANFARE Jong enthousiast priester, sociaal voelend Brabander die de Brabant se mens kende, zag kapelaan van Sleeuwen deze mistoestanden. Hij besloot de jeugd een bezigheid te geven. Op 2 en 3 februari staat er reeds een zangvereniging op de planken. Maar in de winter van 1907 wordt dan de zangvereniging omgezet in een fanfare. Oprichter van Sleeu wen wordt de eerste directeur. DE VRIENDENKRING OVERLOON De naam Vriendenkring is een ge schiedenis apart. Kort vóór de op richting van de fanfare werd de toen nog bestaande handboogschut terij opgeheven. De fanfare nam het vaandel van de handboog over en in dat vaandel stond „Vriendenkring". ENTHOUSIASME Het begon allemaal enthousiast die eerste jaren en kapelaan van Sleeuwen heeft er nog 4 jaren ple zier aan beleefd. Het eerste optre den naar buiten betreft de opluiste ring van de sacramentsprocessie in 1908. Vanaf die tijd zal de fanfare een vaste plaats hebben in alle pro cessies, alleen in 1940-1945 blijft die plaats onbezet. MOEILIJKE JAREN In de moeilijke jaren van de eer ste wereldoorlog is Jan („Meester") Henckens directeur. Van een stre ven naar een hoger muzikaal peil kan geen sprake zijn, men is al blij dat men het ledental in stand kan houden. Toch ziet men nog kans voor een optreden naar buiten: in 1913 een festival te Well en in 1914 luistert de fanfare mede de Katho liekendag van Venray op. Op 26 juni 1925 waagt de fanfare zich aan een heus concours en wel te Tegelen. Piet Willems is direc teur, die in 1926 weer wordt opge volgd door Marinus van Opbergen. PERIODE VAN OPBERGEN Er zullen weinig directeuren van muziekgezelschappen in den lande zijn die op een staat van dienst kunnen wijzen als van Opbergen. Immers bijna 34 jaren bleef hij di recteur van de Overloonse fanfare. Vooral deze is het geweest die de grondslag legde voor hetgeen de fanfare thans is. Met hem is de fan fare een nieuwe periode ingegaan. Zijn naam is in de huidige fanfare een begrip geworden. Van nu af aan volgen festivals en concoursen elkaar in bijna regel maat op en nog onder zijn directie werd de afdeling uitmuntendheid gehaald. Maar ook hem bleven moeilijkheden niet bespaard. We herinneren daarbij alleen maar aan de jaren, onmiddellijk na de 2e wereldoorlog. Mét het gehele dorp was ook het instrumentarium van OFFICIËLE ONTVANGST Dinsdagavond ontving Venrays gemeentebestuur de Duitse jongeren die in het kader van de aktie Ver- söhnung über die Graber in de af gelopen maand zijn komen werken op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Dinsdag had de tweede groep van deze uit Baden-Wurtemberg afkom stige jongeren hun veertiendaags verblijf er op zitten en was een nieuwe groep, de derde, gearriveerd, om op haar beurt 14 dagen te ko men werken. Deze officiële ontvangst was geor ganiseerd in de foyer van de schouwburg en van Nederlandse zijde waren hierbij aanwezig Bur gemeester Mr. Custers, de heren wethouders Janssen en Schols, Dr. Krants als vertegenwoordiger van het Ministerie van Defensie, Kapi tein Timmermans, Pastoor Janssen uit Ysselsteyn, sgt. Vrijhoeven, als mede vertegenwoordigers van de Pax Christi beweging in Noord- Limburg, die gezamenlijk met de Duitse jongeren in de afgelopen tijd ook hun aandeel geleverd hebben in het werk. Van Duitse zijde waren aanwezig de burgemeester van Konstanz am Bodensee, Dr. Schneider, die tevens vertegenwoordiger is van de Deut sche Kriegsgraberfürsorge Baden Wurtemberg, Dr. Kruger van het Duitse consulaat in Maastricht, de heer Klaus Maichel, de leider van de drie groepen, alsmede kapelaan Langemaier, die ook bemoeienissen heeft met deze Duitse jongeren. Verder waren aanwezig twee ho ge officieren van het Duitse leger uit Budel, die voor verpleging van de jongeren zorgen. Burgemeester mr. Custers heette al deze gasten, maar speciaal de jonge Duitse en Nederlandse mensen hartelijk welkom in Venray. Hij be nadrukte in zijn welkomstwoord de fanfare in een algehele verwoes ting ten onder gegaan. AFD. UITMUNTENDHEID: EEN ZITTENBLIJVERTJE! In januari 1961 wordt van Opber gen opgevolgd door Theo Lamée uit Boxmeer en dat betekende een nieuwe aanpak. Vanaf die tijd is vooral het stre ven gericht op promotie naar de ere-afdeling. En de concoursen vol gen elkaar op: Budel, Liessel, Dru- ten, Velddriel. Maar de afdeling uit muntendheid wordt een plakkertje, een zittenblijvertje. KERKRADE 1966 Het jaar 1966 zal toch nog een uitschieter voor de fanfare opleve ren. In dat jaar wordt in de 2e di visie deelgenomen aan het Wereld- muziekconcours te Kerkrade. Een royale le prijs is het resultaat. Vol gens de muziekrecensenten van de bladen was het die warme middag van 24 juli, muzikaal gesproken, een slappe boel. En daarom deed het goed naderhand in een van de bla den te mogen lezen dat Zweden's Malmö en de Hoogmaaslandse Bra banders van Overloon die middag gered hadden. ANDERE AKTIVITEITEN Uit het voorgaande zou men al licht de gevolgtrekking kunnen ma ken dat de laatste 20 jaren de eni ge aktiviteit een jacht op concours successen is geweest. Niets is minder waar. Uit de jaar verslagen van de laatste 10 jaar blijkt bijvoorbeeld dat in diverse ja ren de fanfare of een van haar on derdelen gemiddeld elke 12 dagen naar buiten optraden. Onder al die aktiviteiten-naar- buiten zijn er waarvan de oprichters wel nooit gedroomd hebben: de mu zikale medewerking aan officiële evenementen rond het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum. Her innerd moge in dit verband bijv. worden aan de 20-jarige herdenking van dit museum in de kerk van Overloon, alwaar de fanfare de mu zikale begeleiding verzorgde van een uitvoering door drie gemeente lijke zangverenigingen van Han del's Alleluja. De uitvoering werd subliem gebracht en terecht moch ten de uitvoerenden de spontane hulde van de vele autoriteiten in ontvangst nemen. NIEUWE MIJLPAAL Buiten de drumband telt de fan fare thans 43 leden. En telken jare worden jonge leerlingen door de Boxmeerse muziekschool afgeleverd. En zo gaat de fanfare een nieuwe mijlpaal tegemoet, onder het nieu we vaandel dat haar op zondag 27 augustus tijdens een receptie door de Gemeenschap zal worden aange boden. dat het gemeentebestuur van Ven ray de mening is toegedaan dat dit werk van Duitse en Nederlandse jongeren een wezenlijke bijdrage is tot een beter begrip van elkaar en de goede verstandhouding onderling alleen maar bevordert. Aan de hand van kaarten gaf hij een overzicht van Venrays geschie denis, waarbij hij er ook op wees dat in 1970 Venray zijn 750-jarig be staan zal kunnen vieren (mits daar geld voor is). Want in 1220 komt Venrays naam voor de eerste maal voor in officiële stukken. In dit overzicht, waarin hij vooral diep in ging op de naoorlogse uitbreiding, wees hij duidelijk op wat de oorlog Venray heeft aangedaan, dat hier 211 inwoners zijn gevallen en dat de materiële verwoesting in de miljoe nen guldens is uit te drukken. Trots kon hij zijn gasten vertellen van het gereedkomen van het Cultureel Centrum (dat later bezichtigd werd), het zwembad, het Venrayse woning bestand (in 1940 2000 wonignen, nu 4500) het Venrayse wegennet (2 maal de afstand Maastricht—Groningen), de recreatieve voorzieningen, de Vredeskerk en de Grote Kerk, de ruilverkaveling Lollebeek, het nieu we centrumplan en de vele bestem mingsplannen, om tenslotte ook nog te wijzen op de nabije toekomst, waarin naar hij hoopte een nieuw ziekenhuis, Lyceum, BLO school, Levensschool en bejaardencentrum gereed zullen komen. Hij hoopte dat de jonge gasten 'n goede indruk van Venray mee zou den nemen naar huis en dat de kon takten, die ze hier gezocht en ge vonden hebben, ook in de toekomst over de graven en grenzen heen be stendigd zullen blijven. De kampleider, de heer Maichel, benutte deze ontvangst om behalve het gemeentebestuur ook kapitein Timmermans en zijn mensen harte lijk dank te zeggen voor de enorme medewerking, die hen van Neder landse zijde geboden wordt. Het Venrayse kamp is een van de beste van alle Europese kampen. Hij dankte de bevolking voor de vrien delijke ontvangst en speciaal de jon geren uit de Pax Christi beweging, waarmede zulke goede kontakten gelegd waren. En lest best was er zijn dank voor het Duitse leger, dat koks en onderkomens beschikbaar had gesteld om de jeugd op te van gen. Kapelaan Langemaier bracht zijn dank naar voren middels een boek, dat hij Burgemeester mr. Custers aanbood, die eveneens een boekwerk kreeg aangeboden van zijn Konstan- zer collega Dr. Schneider, die in een hoog gestemde rede nader inging op het werk van de Duitse jongeren, die aan de graven van leeftijdgeno ten voor de vraag komen staan: waarom zij wel, ik niet en gedwon gen worden na te denken, waarom dit alles nodig was..-. Hij was op zijn beurt dankbaar voor de goede zorgen van vele Ne derlanders, die wel begrip voor dit werk hadden en had waarderende woorden voor de daadkracht van Venray, dat eens zwaar getroffen, thans groter, mooier en beter ge worden is, maar ook voor de toe komst nieuwfe en grootste plannen heeft. Dit alles is alleen kunnen vol bracht worden, aldus Dr. Schneider, omdat de overheid het publiek ach ter zich had en heeft staan en men vertrouwen heeft in de toekomst. Een toekomst, die stap voor stap naar een verenigde Europa zal lei den. aldus deze vertegenwoordiger. Met het zingen van enkele liede ren door de Duitse jeugd werd deze officiële avond besloten, waarna het gemeenschapshuis en de schouw burg bezichtigd werden. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 ZIEKENAUTO Bel 04780-1602 b.g.g. 2116 ZONDAGDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM KAPELAAN FR. SNIJDERS Vlakwaterweg 1 - TeL 1274 De zondagdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR A. JANSSEN Pr. Bernhardstraat 66 TeL 1504 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU kerkdorpen van 23 uur Maandag: Oostrum, Leunen, Heide. Veulen. Dinsdag: Oirlo, Castenray, Merselo, Smakt. ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw 8tevens-Heinen Meraeloseweg 23 - Venray Tel. 1162 (04780) b.g.g. 1061

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1