DEMONSTRATIE KLEUREN-TELEVISIE Nieuwe land- en tuinbouwschool Melkweg Oneerlijk? gasgevaar HEDEN VRIJDAGAVOND VANAF ACHT UUR in Restaurant De Burggraaf (iima martens venkay in Restaurant Kemps (Bouwmans) Grondwet en kieswet ~tof>$ara$e Ned. Radio Unie en Duits Kerkhof VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 No. 34ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG E PEEL EN MAAS E DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY U/CCVDI An V/OGR X/FNRAY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VVCLADLHU VUUIT >CNI\HI Cl* W IVI O I r\ C f\ C TV PR|JS pER KWARTAAL t 2.- (buitan V.nrov t L2S1 k laaaaiai «MSI Bi v &£k.' i&ËÉÜI. 821 T'SriHI ffp'IPfülH De kleine honderd leerlingen van de Venrayse land- en tuin bouwschool hebben deze week hun oude school aan de Stations weg voor goed de rug toegedraaid en zijn verhuisd naar het prachtige nieuwe schoolgebouw, ontworpen door architect de Vries en uitgevoerd door aannemingsbedrijf Gebr. Koenen uit Holthees. We hebben onlangs al bericht dat zich voor de oude school al weer liefhebbers genoeg gemeld hebben. De ambachtsschool wil er wat lo kalen, Venrays jeugd wil er een on derkomen in hebben en zelfs Ven rays politie ziet hierin haar toekom stige home, als ze eenmaal de status van gemeentepolitie zal hebben ge kregen. Maar we hebben toen ook geschreven, dat er dan toch wel het nodige aan dit oude gebouw zal moeten gebeuren, want het ziet er nog al uitgewoond en uitgeleefd uit. Deze opmerking heeft op zijn beurt weer reacties gewekt bij het onder wijzend personeel van deze school, die dit voelde als een verwijt aan hun adres of aan het bestuur der school, die in gebreke zouden zijn gebleven voor het nodige onderhoud te zorgen. TEGENSTELLING Wie het riante nieuwe schoolge bouw aan de Zuidsingel ziet en wie ronddwaalt door de thans verlaten school, die kan begrijpen, dat men zonder veel weemoed afscheid geno men heeft van het oude gebouw, van de oude barakken. De tegenstelling is te groot. Zeker als men bedenkt dat in het oude gebouw met zijn paar leslokalen en een aangebouwde zaal tot voor enkele jaren terug 170 jongelui waren ondergebracht, die hierin niet alleen de lessen volgden, maar bijv. de vrije smalle gang ja renlang als overblijflokaal hebben moeten gebruiken. Nu staat voor 'n kleine honderd jongelui tenminste een gebouwd klaar, waarin men zich roeren kan, in plaats van een ratten val, zoals de oude school vroeger wel eens oneerbiedig genoemd werd. de nieuwe muren overhoop te du wen STIEFKIND Het landbouwonderwijs is altijd stiefkind geweest, zelfs toen ook het tuinbouwonderwijs er bij kwam. Men heeft stichtingsbesturen maar laten modderen, die jaloers naar andere scholen keken, welke vol gens de een of andere wet maar bij gemeente of rijk aan konden klop penZij moesten maar zien hoe ze de scholen onderhouden kregen. Venrays landbouwschool was een der eerste in het Limburgse land, maar daar heeft het bestuur dan ook weet van gehad. Al zal er onge twijfeld over het oude schoolgebouw nog wel wat gepraat moeten worden voordat het een nieuwe bestemming krijgt, een ding is zeker, toen het Ministerie van Landbouw en Visse rij gelden beschikbaar ging stellen voor dit onderwijs was Venray er ook als het eerste bij om zich te melden voor een nieuwe school. Doodgewoon uit plaatsgebrek. Er zijn verschillende plannen gemaakt, tientallen tekeningen in Den Haag op tafel gedeponeerd en het resul taat was dat men er een barak bij kreeg van inferieure kwaliteit een praktijklokaal, dat onder water liep als het regende En intussen is men blijven hame ren, bestedingsbeperkingen ten spijt en uiteindelijk is er dan het nieuwe schoolgebouw gekomen. Een nieuw schoolgebouw dat ruimte biedt en nieuwe mogelijkheden. En met een zucht van verLICHTING heeft men de oude school verlaten Na de radioreportage van de Ne derlandse Radio Unie van maandag 14 aug. 23 uur Hilversum 2 gehoord te hebben over de zin en de beteke nis van de aanwezigheid van Duit se jongeren op het Duitse soldaten- kerkhof alhier, deed het mij goed dat Peel en Maas in haar nummer van vrijdag 18 aug. daarop reageer de met een artikel getiteld: „Vieze radioreportage." Het was inderdaad vies wat die jongetjes van de N.R.U. meenden te moeten reporteren over dit gebeu ren. Als zij er een andere mening op na houden dan wij, is dat hun zaak, maar als zij een reportage wil len geven om iets wat idealistisch is opgezet door hun haatgevoelens tegen alles wat Duits is te willen af breken, dat ze dan liever thuis blij ven. Ik heb zelf anderhalf jaar doorge bracht in het konsentratiekamp Da chau en meer meegemaakt van de oorlog en de Nazi's dan zij, die toen nog geboren moesten worden of nog in de wieg lagen, zich ook maar voor kunnen stellen! Dit heeft mij niet weerhouden om, toen in 1963 de voorzitter van de Nieder Bayerische Jugendring bij mij kwam met de mededeling dat het plan bestond dat Duitse jongeren op het kerkhof zouden ko men werken en daarbij begrip en kontakt zochten met de Nederland se jeugd, spontaan mijn medewer king toe te zeggen. En al ging het uit de aard der zaak in het begin een beetje stroef, in de loop der ja ren is een sfeer van vertrouwen en vriendschap gegroeid, die resulteer de in een drietal bezoeken van onze jeugd aan Beieren. Ik heb mij ook niet geschaamd om aanwezig te zijn bij kransleggin- gen op dit kerkhof, en ik ben er vast van overtuigd dat de overgrote meerderheid dezer graven Duitse soldaten bedekken wier verleden niet besmet is! Zeker zij zijn als vijanden ons land binnen gekomen en hebben te gen onze soldaten en die onzer bondgenoten gevochten. Dat was hun plicht. Maar als een soldaat ge vallen is dan is het ereplicht, ook van de vijand, om hem een zekere eer te geven en zeker niet om hem nog een trap na te geven, zoals die jongens van de N.R.U. zelfs na meer dan twintig jaar nog doen. Of zijn de Duitse soldaten, die toevallig niet gesneuveld zijn en die met hun gezinnen zo'n welkome gasten zijn in onze badplaatsen, juist degenen die onbesmet waren? Heeft de pers en de radio niet ge treurd in het begin van de zomer, dat er dit jaar minder Duitsers aan de kust waren dan vorig jaar. Zijn ze goed als ze geld brengen, maar moet de jeugd, die toch volmaakt onschuldig is aan alles, maar niet zoveel geld meebrengt, verhinderd worden om hier met onze jeugd vriendschap te sluiten? Moet die jeugd door een paar on behouwen jongens van de N.R.U. „satirisch" afgemaakt worden? Hiertegen protesteer ik en ik ben ervan overtuigd dat in onze omge ving jong en oud het met mij in de ze eens is. J. JANSSEN pastoor, Ysselsteyn Heeft het zin beschuldigend met de vinger ergens heen te wijzen, als men ziet hoe uit-de-tijd dit oude schoolgebouw er thans uit ziet en men weet dat bij de oprichting het gebouw bedoeld werd voor zo'n 40 leerlingen, die dan ook nog niet eens volledig dagonderwijs volgden. Die 40 zijn er in de loop van de jaren 170 geworden en in plaats van cur sussen van enkele uren, werd het een volledige dagschool. Het bestuur heeft in de twintiger jaren de school om niet van de ge meente gekregen, maar had geen geld voor onderhoud en uitbreiding. Trouwens het na-oorlogs herstel en de na-oorlogse uitbreidingen zijn van dermate inferieure kwaliteit ge weest dat het kwaad tot erger kwam zelfs zo dat men schoorstenen heeft moeten afbreken, omdat ze op het punt stonden in te storten. Zo goed was de na-oorlogse opbouw, die het beste gedemonstreerd wordt door de trekstangen in de na-oor- logse zaal. Men had deze uitbreiding pas met gepaste vreugde in gebruik genomen, toen men als-de-donder de muren met trekstangen onderling moest verbinden. Het te zware dak dreigde namelijk LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS Genoeg echter over de oude school, laten we nu naar de nieuwe gaan kijkenOngeveer 30 Ven rayse jongelui, voornamelijk uit de kerkdorpen, gaan ieder jaar na het verlaten van de lagere school naar de land- en tuinbouwschool. Som migen van hen doen dat omdat ze later vaders bedrijf over zullen ne men, anderen om zelfstandig tuin der te worden, weer anderen omdat ze een met de land- of tuinbouw verwant beroep willen leren en lest best ook een stel om deze school als springplank te gaan gebruiken voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs.... Een percentage van om en nabij de 50 procent voor dit laatste zegt toch wel iets Het land- en tuinbouwonderwijs in onze plaats heeft weinig gedaan aan wat men tegenwoordig noemt „image-building". De meesten on zer hebben feitelijk geen notie wat er op die land- en tuinbouwschool gebeurt. Zo weet men niet dat een belangrijk onderdeel van het studie programma een goede en ruime al gemene vorming is, die mede nood zakelijk is om de snel verande rende situaties in land- en tuinbouw de baas te worden en te kunnen blijven volgen. Bijna 70 pet. van de onderwijstijd wordt aan deze vor ming besteed. Om de leerlingen voorts enig idee bij te brengen van wat zich in de land- en tuinbouw zoals voordoet wordt verder de no dige aandacht besteeds aan de vak kennis van de leerlingen. En als derde onderdeel moet de vakvaardigheid worden genoemd, die met name gericht is op de uit voering van praktij kwerk bij boeren en tuinders, waardoor de leerling behalve zijn verstand ook zijn han den leert gebruiken. DE NIEUWE SCHOOL De nieuwe school is voor deze drie onderdelen: algemene vorming, vak kennis en vakvaardigheid, natuur lijk terdege ingericht. Ze heeft o.m. 4 leslokalen voor de algemene vor ming, waarvan een goed uitgerust natuurkunde-practicum is. Daar naast is er eindelijk een behoorlijke recreatie ruimte, die eventueel ook nog twee klassen kan bergen, maar die overigens dient voor overblijf lokaal, iets wat men in het verleden niet heeft gekend. Bovendien heeft de school naast verschillende dienst- lokalen als de directeurskamer, de lerarenkamers, ook drie grote prak tij kklassen, die speciaal zijn inge richt voor de vakken: zuivel, moto ren en timmeren. In de twee laagste klassen wordt het zgn. basisonderwijs gegeven, dat voornamelijk bestaat uit alge mene vorming. In de derde en vier de klas komt zowel voor de land- als voor de tuinbouw de praktijk om de hoek kijken en de leerling zal op de drempel van de derde klas moeten kiezen welke richting hij gaat volgen: land- of tuinbouw. In Venray bestaat thans zelfs de mo gelijkheid beide richtingen tegelijk te volgen, wat wel extra studietijd kost. Als men weet dat de praktijk voor een groot deel op de boeren bedrijven of in tuinderij gegeven wordt, dan is het zelfs een leek dui delijk dat de nieuwe school voorlo pig ruimte genoeg biedt. Men hoopt in de toekomst aan deze school ook de mogelijkheid te krijgen een gedeelte van het onder wijs ook direct te richten op beroe pen buiten het land- en tuinbouw bedrijf, als b.v. aanleg en onderhoud van tuinen. En met de voortgaande specialisatie van de bedrijven kan het niet uitblijven dat ook aan deze school een begin gemaakt zal wor den met meer gedifferentieerd on derwijs in de richtingen mechanisa tie, varkens en pluimveehouderij Allemaal punten met toekomstmu ziek, maar waarvoor deze nieuwe school toch kennelijk is ingericht. Ook vernamen we van stervende bomen in de steden, tengevolge van aardgas dat uit de hoofdgasleidin gen lekte en de grond totaal ver giftigde. Er blijkt dus vrij veel gas uit de buizen te lekken en er wordt niet bij gezegd, wat daar tegen ge daan wordt. En nu is er dan de boodschap, dat enkele miljoenen gaskraantjes moe ten worden vervangen, omdat ze niet betrouwbaar zijn gebleken. Zul len straks de buizen volgen?? Ergens mogen we blij zijn dat in Venray eerst volgend jaar aardgas komt. De kinderziekten en moeilijk heden zullen dan wel opgelost zijn! Ze mag dan nu liggen tussen hoog opschietend onkruid, een van de eerste praktijkpunten van de nieu we school zal zijn de aanleg van een mooie siertuin, zodat men over een jaar dit hoekje van Venray niet meer terug zal kennen en de school zelf een heel wat waardiger entou rage krijgt. Zo gaat dan feitelijk te onge merkt een nieuw schoolgebouw open. Een school, die vakoplei ding geeft voor degenen onder ons die het boerenbedrijf willen gaan beoefenen, die tuinder willen worden. Land- en tuinbouw zijn nog altijd twee belangrijke peilers waarop Venrays economie ge grondvest is. Moge de nieuwe school er toe bijdragen dat het stevige en goede peilers blijven. Binnenvaart en Nederl. Spoorwe gen verwijten elkaar oneerlijke concurentie. De Nederlandse Ver eniging van Reders in de binnen vaart heeft ontdekt, dat de spoor wegtarieven naar plaatsen met bin- nenvaarthavens beduidend lager zijn dan de vrachtkosten naar „droge" plaatsen. En de N.S. vertellen, dat dit komt omdat de binnenvaart on eerlijk concurreert, doordat de Staat de aanleg en fret onderhoud van de waterwegen én de gemeenten de aanleg van insteekhavens financie ren. Dat is natuurlijk scheef gerede neerd, want dan moesten de tarie ven van alle vrachten naar de sta tions die aan rijkswegen en provin ciale autowegen liggen ook worden verlaagd. Het vrachtautoverkeer vindt immers ook zijn wegenbedje gespreid. Bovendien behoeven we,in deze tijd van dreigende opheffing van spoorlijnen, over aanleg van nieuwe spoorwegen niet eens te spreken (een belangrijk gedeelte is zelfs door de Staat gefinancierd) en voor de komende jaren zal het on derhoud ook wel ten laste van de Staat komen, gezien de dreigende enorme exploitatieverliezen. Het is daarom redelijker de goe derentarieven per km en per in houdsmaat te rekenen en niet naar de aanwezigheid van andere ver- keersmogelijkheden. Anders komt er straks ook een duurder reizigers- kaartje voor de stations die niet per autobus (van de N.S.) bereikbaar zijn. Is ons land overhaast te werk ge gaan bij de aanleg van het aardgas- net? Dat vraagt men zich wel eens af bij het lezen van verschillende berichten over aardgaslekkages. Het begon al spoedig na de inge bruikneming met een verontrustend aantal ontploffingen, waarbij huizen geheel of gedeeltelijk instortten door de grote kracht van dit gas ten opzichte van andere voorheen ge bruikte gassen. Er is toen een reuk stof aan het aardgas toegevoegd, en het gevolg was dat er een reeks van meldingen binnenstroomden over onverwachte en gevaarlijke lekka ges in huizen en onder straten. Nu enkele grote melkfabrieken het startsignaal gaven, staat er weer een grote omwenteling in de melk- produktie voor de deur. Grote koel tanks zullen bij de boer de elek trisch gewonnen melk opvangen en de fabriek hoeft slechts nu en dan een tankwagen te sturen, om de ver zamelde voorraad van enkele dagen op te halen. Het economische voordeel is dui delijk. Het hygiënisch argument is ook doorslaggevend. De melk kan beter in koeltanks worden bewaard dan in metalen bussen langs de weg en op de wagens warm te worden gestoofd. Want in warme melk ont wikkelen zich ontelbare bacteriën. Er is ook al sprake van melk- transportleidingen tussen fabriek en dichtbij gelegen boerderijen. Straks wordt de elektrische melkmachine vanuit de controlekamer op de zui velfabriek bediend en kan de boer zich geheel aan zijn akkers wijden De jonge politici van de jonge po litieke partij D'66 hebben zich met méér dan één man candidaat ge steld voor de staatscommissie ter herziening van de grondwet en de kieswet. Dat ligt wel voor de hand, want zij hebben met hun partijpro gramma dat op die herziening aan dringt, een enorme aanhang in den lande verworven en menigeen is de overtuiging toegedaan, dat de ver anderingen nu ook van D'66 moeten komen. Toch is er maar één lid van be doelde partij in de commissie toege laten. Dat is nu eenmaal de regel. De partijen die zitting hebben in ons parlement, worden in de regel vertegenwoordigd in commissies in de verhouding van het aantal zetels dat zij in de Kamer bezetten. Het is moeilijk nu een uitzonde ring te gaan maken naar de ene zij de, als dat straks niet gedaan kan worden naar een andere kant. Men geeft de Boerenpartij immers ook geen extra zetels als straks een com missie over het Landbouwschap moet studeren. En helemaal absurd zou het zijn, het werk aan een meer derheid van voor- of tegenstanders over te laten. En moet een genuan ceerd oordeel komen. Maar deze éne commissie wordt verdeeld in twee kamers, welke elk een déél van de opgedragen taak gaan behandelen. Daarom is het jammer, dat niet in elk van de ka mers een lid zitting mag nemen van de partij, die eigenlijk oorzaak is van de vorming van deze belangrij ke staatsindeling. Misschien ware het verstandiger geweest hierom twee commissies in het leven te roe pen, die elk één wet voor haar re kening hadden genomen. STALLING? DAF - SERVICE telefoon 2389 schoolstraat 30 Stationsweg Henseniusplein

Peel en Maas | 1967 | | pagina 11