Benoemingen Paters Franciscanen toiletzeep 3 grote stukken SLfl Hk fritessaus 92 7Q braadkuiken knak 49 worsten^ Ï",10».i8s|, «CENTRA (c|. weekendtas Gouden Bruid op Sint Anna Jeugd- gemeenteraad Politierechter DAF-GARAGE Handels avondschool ttllP' Bij Centra is uw gulden altijd méééér waard Bij de onlangs gepubliceerde be noemingen van de Paters Francisca nen bleek dat Pater Edmund Am- merlaan, gardiaan van het klooster alhier, nu benoemd is tot rector van het ziekenhuis in Leeuwarden. tJ De bibliothecaris Pater Martialius Bak is in diezelfde kwaliteit en als docent overgeplaatst naar Stouten- burg. Pater Robertus v. d. Brink, gods dienstleraar aan de Mulo wordt ka pelaan in Gorcum. Pater Marchel- mus Groenewegen gaat als kapelaan naar Nijmegen. De Magister Cantus Pater Florentius Hoogenboom gaat in diezelfde kwaliteit naar Weert. Pater Donulus van Munster, Regent aan het R.K. Lyceum alhier gaat als studieleider naar Soutenburg en wordt als regent en gardiaan bij het Lyceum opgevolgd door Pater Hila- rion Goossene, thans leraar en vica- rius in het Minderbroedersklon"*" alhier. Pater Justus Paulissen van het Lyceum kan zijn missie-ideaal ver wezenlijken in Korea, terwijl de econoom van het klooster Pater Vincentius Roumen naar Weert is overgeplaatst. Pater Wilhelmus Steenkamer komt als leraar van Megen naar Venrays Lyceum, ter wijl Pater Sigismund Verhey als zodanig naar De Bilt vertrekt. Pater Evermarus Vrancken verlaat ook het Venrayse klooster en gaat naar Alverna. Pater Primald Willard ver laat als kapelaan de parochie van O.L. Vrouw van Smarten en wordt thans Jcapelaan in Bolswaard, terwijl Pater Zachaeus Zweerman naar De Bilt vertrekt. Pater Balthasar Simons gaat het Lyceum verlaten en wordt gardiaan in Heerlen, waar hij Pater Octavia- nus Wismans als zodanig opvolgt, die het wat rustiger aan gaat doen. Pater Felix van Amelsvoort, thans kapelaan in Voorburg komt in Ven- ray Pater Primald opvolgen en Pa ter Maritius Arnoldy komt van Stoutenburg om de staf op Venrays Lyceum te versterken. Pater Con- stantinus Dekker komt van Maas tricht en wordt hier hoofd van het internaat op het Lyceum. Pater,Ser- vatius Smits gaat naar Alverna. De emailleur Br. Gervasius gaat naar Alverna, terwijl Br. Augustus van Berlo naar Vorden vertrekt. Br. Philippus van Gerven verlaat Ven- ray en gaat naar Stoutenburg, ter wijl de termijnbroeder Methodius Horstman naar Sittard gaat. De bakker Br. Gerardus Kamsma gaat naar Sant Pölten in Oostenrijk, ter wijl de Broeder-kleermaker Come- lianus Koenis naar Weert vertrekt. Broeder Joachim Liebregts gaat naar Ammerzoden, terw^' .*"^eaer~ portier Simpl;"-- rusthuis naar Hoorn verplaatst. Broeder Ever- -i.u Meeuws gaat naar Alverna en Broeder Arcadius Mooyenkind naar Weert. Br. Pascalis Nijhuis gaat naar Drachten, broeder kok Emma nuel Poell naar De Bilt, Br. Borre- meus Rudolphi naar Alverna, Br. Marcellus Schillings naar Stouten burg, Br. Domitianus Scholtes naar Weert, Br. Angelicus Spanjaard naar Alverna, evenals de broeders Lambertus Toonen, Antoninus Tij huis en Rosarius Vissers. Br. Domi- nicus Smit is naar Nieuw wiedurp vertrokken. verder vond men in de grote be- noemingslijst nog de namen van Pa ter Adrianus Loof (de klokkenlui der), die pastoor in Heerlen is ge worden, van Pater Hugo Sanders, die naar Kerkdriel is overgeplaatst, doch in Rotterdam les blijft geven, van Pater Ubald Muskens, die van Alverna is overgeplaatst naar Utrecht en van Pater Leo Noy, die in Bleyerheide gaat assisteren. Pater Licinius Verbey gaat van Nijmegen naar Alverna, waar hij de zorg krijgt over de kapel en het Derde Orde-huis. Dinsdag herdacht de Eerw. Zus ter Samuel (in de wereld Anna Car- dinaals) op het psychiatrisch zieken huis St. Anna het feit dat zij 50 jaar geleden in de congregatie van de Zusters van Liefde van Jezus en Maria te Gent werd geprofest. De gouden bruid is 87 jaar oud en is afkomstig uit het Vlaamse Grote Broghel. Hoewel zij reeds op jeug dige leeftijd de roeping gevoelde kloosterlinge te worden, moest zij haar intrede uitstellen omdat zij als boerendochter niet gemist kon wor den op het bedrijf. De oudste drie namelijk waren dochters en deze hebben jarenlang mannenwerk moeten doen, ook nog toen de oud ste zoon gevolg gaf aan de priester roeping. De gouden bruid heeft zich niet alleen in de verpleging van geestes zieken verdienstelijk gemaakt, maar ook als hoofd van de huishouding of de keuken. Bij haar intrede moest deze Vlaamse nog eerst de Franse taal leren. Zr. Samuel heeft zich verdienste lijk gemaakt voor de Venrayse ves tiging van de congregatie, waar zij sinds 1921 werkzaam is. Dinsdag droeg haar priesterbroer om 10 uur een plechtige H. Mis van dankbaarheid op, daarbij geassi steerd door twee priesterneven. Het koor bestaande uit religieuzen, ver pleegsters, assistenten, verpleegden en technisch personeel zong een meerstemmige mis. 's Middags was er in de feestzaal een revue over de levensloop van deze eenvoudig gebleven zuster, waarbij zij wederom met de gouden kroon getooid was; een kroon, wel ke zij reeds in mei j.l. in het moe derhuis te Gent kreeg opgezet. AKTIE VERZOENING OVER DE GRAVEN HEEN Er bestaat thans een intensief kontakt tussen de Duitse jongeren, welke zich in het kader van de ak- tie „verzoening over de graven" hebben ingezet tot verfraaiing van het Duits soldatenkerkhof en de Pax Christi beweging Noord-Limburg. Met de eerste groep Duitse jon geren die in juli werkten, is het eerste kontakt gelegd en bij de tweede groep kon dit kontakt reeds worden verstevigd. De Noord Lim burgse Pax Christi leden hebben zich ook daadwerkelijk ingezet bij de werkzaamheden op het Duits sol datenkerkhof. Vooral de discussies en de gesprekken na het werk heb ben een vruchtbaar resultaat gehad. Op dinsdag 15 augustus is door de Nederlandse en Duitse jongeren het spel „Zonder grenzen" opgevoerd. De NRU is opnamen van de inzet der Düitsers en van de mensen van de Pax Christi komen maken, wel ke maandagavond op Hilversum II werden uitgezonden. De derde groep Duitse jongeren zal op 22 augustus officieel door burgemeester mr. Custers worden ontvangen. MEERLO-WANSSUM HIELD ZITTING Voor de derde maal hield de jeugdgemeenteraad van de gemeen ten Meerlo en Wanssum zitting. Dit keer gebeurde dat in het gemeen schapshuis te Tienray. Naast de be langstelling van vele jeugdigen wa ren ook de raadsleden Verblakt en Janssen aanwezig. Ook deze zitting stond onder voor zitterschap van drs. Dittrich, burge meester van beide gemeenten. Op deze vergadering werd ver teld dat in de loop van 1968 waar schijnlijk met de bouw van een gymnastieklokaal begonnen zal wor den. Mede op instignatie van de jeugdgemeenteraad zal onderzocht worden in hoeverre belangstelling bestaat voor bezoeken aan het Cul tureel Centrum te Venray, waarbij in de vervoerskosten 100 procent subsidie kan worden verleend. De commissie, die een onderzoek instelt of een jeugdsociëteit iets is voor deze gemeenten, was nog niet klaar met de fracties uit de kerk dorpen hadden wel aan deze mate rie, welke leeft onder de 1500 jon geren van beide gemeenten, ge werkt. Er werd gedacht aan het bruikbaar maken van een oude Sak sische boerderij te Meerlo of de tuinbouwloods te Swolgen. De frac tie Swolgen vroeg of niet de moge lijkheid aanwezig is om de 25 werk loze jonge bouwvakarbeiders aan 't werk te zetten voor de verbouw en wilde weten in hoeverre subsidie daaromtrent zou kunnen worden verleend. Toch waren er ook kritische ge luiden te horen ten opzichte van die jeugdsociëteit. Zo vroeg men zich af of het bestaande jeugdwerk geen schade zou kunnen leiden van die sociëteit. Op korte termijn wordt een uitgebreid rapport verwacht met o.a. een aanduiding van de ak- tiviteiten, welke ontplooid kunnen worden, of er een gevaar is voor de bestaande jeugdverenigingen, hoe men de sociëteit denkt te realiseren, wat de exploitatiekosten zijn, hoe het kontakt met de bestaande ver enigingen zal gaan worden. Het verloop van de derde verga dering van de jeugdgemeenteraad was duidelijk beter. Werden in de beide voorgaande vergaderignen de vragen nog schoorvoetend gesteld, nu waren de leden resoluter en de vragen meer overwogen. De samenvoeging van de gemeen ten Meerlo en Wanssum noemde de jeugdgemeenteraad een positieve zaak, waarbij alle fracties geen na delen zagen bij die samenvoeging, doch alleen voordelen. Door de bun deling van de krachten zo werd be toogd, zal de bestuurskracht groter worden. Positief stond de jeugdgemeente raad tegenover een verbetering van de kontakten met de andere jeugd, ook buiten de gemeenten. In de volgende vergadering zal o.m. vakantiewerk van de school gaande jeugd tot 14 jaar aan de or- Toen wij gisteren naar de politie rechter gingen in verband met een bepaalde zaak, bleek de vorige zaak nog in behandeling te zijn. Een hardhorige juffrouw van raadselachtige leeftijd hield beide handen achter de oren, maar dat bracht nog geen verlichting in de moeilijke discussie met de luid spre kende politierechter. „Hebt u deze meneer beledigd? wilde de luidspreker weten. „Nog niet", zei zij en stak twee vingers op, „nog niet beëdigd." Maar die vingers werden weggewuifd, want verdachten worden niet be ëdigd. Die mogen liegen alsof het al lemaal gedrukt staat. „Nee, hebt u hèm (wijsvinger naar getuige) be- Ledigd (met een dikke tong-ell en een getekende L in de lucht)?" „Hij? Ja, hij heeft er wel een paar geledigd. Een pilsje of •7°" wel." „BE-ledigd", riep de magistraat, of U kwaéd gesproken hebt!" „O ja," verhelderde haar gelaat. ,,'t Was opJ straat nog wel te ruiken." „Niet geroken, maar gespróken!" „Ja, ik heb het goed geroken. Het stond daar binnen ook vol met fles sen." Een zucht en dan een nieuwe po ging: „Bent u bij getuige gewéést?" Het hoofd werd geschud, ,,'t Was geen feest." „Pont u daar geweest?" „Jaja, ik ben een wees." Nu interrumpeerde de officier van justitie met de snerpende toelich ting: „Of u daar gewéést bent. Kunt u dat niet hóren?" „Jawel, edelachtbare", erkende zij schuldbewust, „ik ben als wees ge boren." Nu verloor zelfs de staande ma gistraat zijn zelfbeheersing en hij schreeuwde zo hard als hij kon in de richting van de verdachte: „OF U ER GEWEEST BENT." Nu verhelderde het gehele aange- laat van de aangeroepene. De offi cier zakte al voldaan terug op zijn stoel. Hij had dan toch maar gezorgd voor een duidelijk verstaanbare for mulering. En inderdaad bleek de do vige dame de woorden te hebben verstaan. Zij gaf er slechts een an dere uitleg aan, want zij- antwoord de minzaam: „Nee meneer, ik ben nog niet dood. M'n vader en moeder die zijn dood." De zitting werd geschorst, tenein de de griffier in de gelegenheid te stellen een leitje te halen. „Ik ben m'n hele leven wees geweest", ver klapte de bejaarde intussen, vol me delijden met zichzelf. „Een vader en een moeder heb ik nooit gekend, dus broers en zusters zijn er voor mij ook niet bij. En ook geen ca deautjes van ooms en tantes. Ik zou niet weten wat dat waren. Ik kan nou niet eens neefjes of nichtjes krijgenEnfin, da's dan maar goed voor de geboortebeperking." De politierechter heropende de zitting en de parketwacht hield het leitje onder haar neus met de eer ste vraag, wat zij precies tegen de getuige gezegd had. Maar de juf frouw moest eerst haar tasje van 'n stoel halen, dit openritsen, een étui zoeken tussen vele andere attribu ten, het étui openen, een bril te voorschijn halen, 't étui weer sluiten haar tasje weer openritsen, het étui daarin terugsteken, het tasje dicht- ritsen, het tasje weer naar de stoel brengen, terugkomen naar het hekje en de bril op haar neus zetten. Ver volgens las zij de gestelde vraag tweemaal luidop voor, liet de zorg vuldig gekozen woorden van de rechter enige tijd op zich inwerken, knikte eens en antwoordde toen: „Dat zei ik al, hè, dat ik wéés was. Hebt u dat niet gehoord?" (Bij het ter perse gaan van deze editie duurde de zitting nog voort). ARCHITECT VAN BOLDERIK BEGRAVEN Onder grote belangstelling vond maandag te Maashees de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van de op 55-jarige leeftijd overleden ar chitect G. van Bolderik. Voor de bevrijding van ons land was de heer van Bolderik ambte naar van de Rijksgebouwendienst, maar na de bevrijding werd hij be noemd tot hoofd van de wederop- bouwdienst Venray. Mede door zijn werk is het verschrikkelijk geteis terde Venray tot de heropbouw kunnen komen. In 1955 vestigde zich de heer van Bolderik als zelfstandige architect te Maashees. Vele bouwwerken heeft hij sindsdien ontworpen, o.a. het ge meentehuis van Broekhuizenvorst, de Uloschool van de Broeders de la Salie te Stevensbeek, gemeenschaps huizen, kleuterscholen en lagere scholen. Ook vele zakenpanden, boerderijen en bungalows zijn door hem ontwor pen. De uitbreiding en de uitbouw van N.V. Blitta op Venrays indus trieterrein is een van zijn laatste ontwerpen. de komen en wat er op de zes kerk dorpen al aan gedaan wordt. Ook de nieuwe subsidieverorde ning komt dan aan de orde, waarbij de beide wethouders Beterams dan die verordening zullen verduidelij ken. VENRAY HEEFT ZIJN Vorige week vrijdag stelde loco burgemeester A. van Dijck, nadat de H.E.H. Deken Loonen de gebou wen had ingezegend de nieuwe DAF-garage in gebruik. Namens het gemeentebestuur bood de loco-bur gemeester gelukwensen aan en zei verheugd te zijn dat de ontwikke ling van de dienstverlenende bedrij ven in Venray gelijke tred hield met de verdere ontwikkeling op in dustrieel en agrarisch terrein. Dat daarbij onze eigen nationale indus trie de DAF fabrieken door de ves tiging van de TOP-garage ook nu in Venray acte de presence geeft, is verheugend te meer waar ook Ven rays industrie met zijn toelcvorines- produkten zo nauw verbonden is met de DAF. Het initiatief van de fa. van Haren wordt daay~~* gemeentew»"" U°S® prijs gesteld. Na de loco-burgemeester sprak de H.E.H. Deken A. Loonen gelukwen sen uit. Ook hij vond de vestiging van deze garkge een nieuwe aanwij zing dat Venray geen dorp meer is, maar een plaats met een stedelijk karakter. Namens de DAF verkoop en de Shell Nederland werden nog woor den van gelukwens uitgesproken, waarna de directeur van de nieuwe garage, de heer Koos van Haren dankte met de wens dat de DAF- garage naar de top zal worden ge voerd. De nieuwe DAF garage is in vrij korte tijd ondergebracht in de ge bouwen van het grossiersbedrijf De Kroon v.h. Karei Wijnen. Met een kleine verbouwing is het een garage geworden, welke aan alle eisen vol doet. Tijdens de openingen was er een show van alle wagens, welke door DAF worden gebouwd. Dat dat er niet weinig zijn bleek uit de over zichtelijke indruk van deze nationa le autofabrieken. Deze show werd door zeer velen bezocht, terwijl de directie van velen gelukwensen met deze opening mocht ontvangen. 4 PLATEN VAN VENRAYSE ZUSTERS OP AMERIKAANSE MARKT Momenteel zijn de Zingende Zus ters uit Huize St. Anna, t.w. de Zus ters Anne José (Billekens uit Ven- lo) en Jovita (Janssen uit Groenin gen) en Marie Laetitiae (De Broek uit Bergen op Zoom) bezig de laat ste hand te leggen aan de tekst van 4 langspeelplaten welke op de Amerikaanse markt verschijnen. Deze worden in het Nederlands gezongen met een Amerikaanse ver taling. Daarmede is het aantal uit gebrachte platen va. deze Zingende Zusters uit Venray 0 io gekomen. Reeds eerder mochtn de zusters voor de Nederlandse -n Duitse te levisie optreden. Deze Zingende Zustersmaken zich niet alleen op de platen^arkt ver dienstelijk, maar treden o»k op bij verschillende festiviteiten \oor be jaarden en zieken. Het geld wat met het optrecen en de platen wordt verdiend is bedoeld voor de nederzetting van dc congre gatie van de Zusters van Liefde te Ceylon. De boerderij van de nederzetting is door de Venrayse Zingende Zus ters geadopteerd. Reeds werden een kippenfarm, een aantal koeien aan gekocht van de opbrengst. Het laat ste schrijven van de nederzetting was een dringend verzoek niet op te houden met «We 7.0 welkome aan- Getuige het feit dat er weer vier nieuwe langspeelplaten op het pro gramma staan, denken de Zingende Zusters hier niet aan. VOOR VELEN „DE SCHOOL" Er is in Venray een onderwijsin stituut, waar je eigenlijk niet zo erg veel van hoort: De R.K. Middelbare Handelsavondschool. Er is vooral de laatste weken nog al eens gevraagd, wat deze school betekent, wat men in die school zo al doet, wat via die school kan wor den bereikt. Nu, voor antwoorden op deze vra gen zijn we te rade gegaan bij de heer P. Janssen, directeur van de Venrayse Middelb. Handels avond school. Kort gezegd is de Handelsavond school voor die mensen, die hun op de lagere school verworven kennis willen uitbreiden en dan wel in de brede zin. Velen willen een cursus opleiding volgen, die voert tot een praktijkdiploma anderen willen eerst hun algemene vorming „om hoog" brengen en eerst daarna een gespecialiseerde opleiding kiezen. Kijk, voor dezen is de Middelbare Handelsavondschool dé school. Deze school omvat een drie-jarige cursus, die opleidt tot het 'driejarig' Rijksdiploma. Gedurende de driejarige cursus ontvangen de leerlingen een geheel aan de praktijk aangepaste oplei ding in handelswetenschappen, Ne derlands en Duits. Aan het einde van deze cursus wordt een examen afgelegd, dat dus voor het gehele land hetzelfde is. Het diploma geeft vrijstelling van het examen „Mid denstandsdiploma". De toelatingseisen zijn niet om er zorgen over te maken de eerste klas staat open voor iedereen die de Lagere School zonder veel moeite heeft doorlopen. Toelating tot 'n ho gere klas geschiedt na beoordeling ieder geval afzonderlijk. Duur is de Handelsavondschool evenmin. Het lesgeld voor het. gehe le jaar bedraagt 30 gulden. Het in schrijfgeld bedraagt 10 gulden. In een advertentie elders in dit blad wordt bekend gemaakt wan neer en waar gelegenheid tot in schrijving bestaat Als U belangstelling heeft voor de Middelbare Handelsavondschool, kunt U toch het best even een bab beltje gaan maken met de directeur, P. Janssen, Oostsingel 2. Hij kan U nog juister en vollediger inlichten. Ouders die een beetje met de stu diemogelijkheden van hun kinderen „in de maag zitten", raden wij aan eens ernstig over de Middelbare Handelsavondschool te gaan denken. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 AUTO OP DEURNESEWEG OVER DE KOP Waarschijnlijk door te hoge snel heid geraakte een DAF personen auto zondagmiddag op de Deurnese- weg in een slip en vloog over de kop. In de Daf zaten 5 Amsterdam mers, variërend in de leeftijd van 18 tot 25 jaar. Een der inzittenden moest met een schouderfractuur naar het ziekenhuis worden overge- bi-acht. De anderen bekwamen min der ernstig letsel. De auto werd to taal vernield. De Amsterdammers keerden van vakantie terug. een fraaie tas van IJzersterk skay. formaat 58x30x20 era Keurpostprijsl kaart (wink.lw.ird. 115.50) bestelnummer 103 Tabak jarilö Profita Mals Keurko frankfurter A-kwaliteit per 500 grsm 1

Peel en Maas | 1967 | | pagina 10