niet alleen chemisch reinigen, maar ook... reparaties liibeUe Fa. STRIJBOSCH DEERE Boerenleenbank Consumentenonderzoek nog onvoldoende Politierechter Ziekenhuis wordt onbetaalbaar TRIUMPH automobielen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Voor aan- en verkoop van buitenlands geld Ongelukken tijdens het weekend Limburgs beste stomerij VRIJDAG 14 JUL11967 No. 28 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG F PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Vonmy 2.25) In het economische proces is de ondernemer in de loop der jaren soms een overbelichte figuur gewor den. Dat hierbij meer dan eens ook de verkeerde belichting gebruikt is, mag ons dan nauwelijks nog ver wonderen. Meer verwondering mag zich bij ons aftekenen in het be schouwen van de consument, de eindfiguur in elk economisch pro ces. Eigenlijk is het die consument, die het hele economisch leven in bewe ging brengt. Zijn behoeftenpatroon bepaalt of een fabrikant nog toe komst heeft of niet. Hij kan een be drijfstak tot grote bloei brengen maar ook tot de grond toe afbreken. Zijn macht is ongekend maar wordt eigenlijk onvoldoende gebruikt, al thans op georganiseerde wijze. Vurige leden van de consumenten bond zullen het met die machtsposi tie van de consument eens zijn. Hun organisatie slaat van dag tot dag op de trom om die miljoenen verbrui kers rond de organisatievlag te ver enigen. BEHEERSING En toch zullen ook consumenten organisaties grote moeite hebben marktbeheersend op te treden. Wel kan hun betekenis uitgroeien tot een marktverstorend element waarbij wij zowel aan de goed als aan de kwade zijde van die storing denken. Zij kunnen ten goede werken wan neer zij ecoonmische misstanden bloot leggen en ten kwade wanneer zij zich daarbij vergissen. Hoe moeilijk het is het terrein der vergissing te mijden hebben wij er varen bij de warentesten rond de consumentengids en ook in dit ver band van verkeerde of wellicht ver keerd uitgelegde uitspraken voor ra dio en televisie. De klant is koning maar in een ontwikkelde maat schappij niet meer in de betekenis van een willekeurig heerser. In vele publicaties over de con sument wordt deze dikwijls afge schilderd als een figuur die versto ten wordt en veracht door het be drijfsleven. Er zou met hem geen rekening worden gehouden. Van zelfsprekend is dit een onjuiste voorstelling van de werkelijkheid. In het gehele bedrijfsleven is de klant nog wel degelijk de grote fi guur. BOZE WOORDEN Slechts het mala-fide deel van handel en industrie zou een hekel aan die consument kunnen hebben. Ook bestaat er bepaald geen tegen stelling tussen het midden- en klein bedrijf en de consument. De meeste boze woorden vinden hun oorsprong in wederzijds onbegrip of in het spreken van een andere taal. In we zen bestaat er een grote harmonie van belangen. Zien wij in dit verband nog eens naar de kwestie van de warentests. Mits geen persoonlijke belangen ge schaad worden hebben consument en ondernemer er groot belang bij te weten welke gebreken bepaalde pro- dukten (kunnen) vertonen. Minder opmerkzame ondernemers kunnen daarmee hun voordeel doen. In dit verband is het betreurens waardig dat het doen van warentests onder toezicht van een commissie uit bedrijfsleven en consumentenwereld nog niet van de grond is gekomen. Onlangs leerde ons een publicatie dat de regering dit werk niet vol doende wil subsidiëren. Dat zal on getwijfeld een gevolg zijn van de be zuinigingsplannen van de overheid. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Rijschool JAN JANSEN Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 KREDIET Met het oog op het belang van deze zaak zou het particulier initia tief dit werk moeten kunnen bekos tigen. Blijkt de betekenis van dit werk zo groot voor het algemeen belang als in breed kring wordt be toogd en geloofd dan zal de over heid via de Staten-Generaal heus wel voldoende middelen op tafel brengen. Het is niet ongezond wan neer de overheid de initiatieven uit volk en bedrijfsleven volgt maar de ze niet oproept. Intussen is het bedrijfsleven nog wel benieuwd naar meer in het oog lopende wensen van de consument. Men zou zich kunnen afvragen in hoeverre nu eigenlijk het consump tief krediet van grote betekenis kan zijn voor de welvaart. Wij weten daar wel iets over van de zijde van de banken, die zich met het zg. kleinkrediet bezig houden, maar in hoeverre er een maatschappelijke weldaad of afkeurenswaardige transactie in schuilt, hangt nog in de mist. Meer onderzoek op dit punt zou gewenst zijn. Is het afremmen van consumptief krediet als instrument van conjunctuurpolitiek juist? Be paalde bedrijfstakken worden dan de dupe. Dit vraagstuk zou meer vanuit de hoek van de consument moeten worden belicht. Misstappen bij het aftasten van de consumenten levende behoeften gaan met enorme kapitaalvernieti ging gepaard. De investeringen voor nieuwe produkten vragen steeds gro tere sommen naarmate het onmoge lijker wordt een produktie op klei ne schaal te beginnen. Dit heeft di rect gevolgen voor de mate van re search die nodig vooraf moet gaan aan een nieuwe produktie ongeacht of deze ligt op het terrein van de fa bricage of op dat van de dienstver lening. Zoals wij bezig zijn de resultaten van een verkiezingsuitslag te analy seren ten behoeve van de meest ge wenste politieke structuur, zo zullen wij ook moeten werken aan het ana lyseren van de consumentenkeuze in het proces van koop en verkoop. Zo voorziet het moderne stadsplan in buurtwinkels, wijkwinkels en centrum zaken. Daar gaat men nu overal van uit. De verspreide win kelvestiging wordt uit den boze ge acht. Wil de consument dat nu wer kelijk en overal? BEÏNVLOEDING Veel wordt ons in de mond ge legd voordat wij er ja of amen op hebben kunnen zeggen. Geeft de consument de voorkeur aan parkeer- meters of wil hij toch liever de par- keerschijf? Als het waar is dat al leen grote fabrikanten het consu mentenonderzoek kunnen betalen, houdt dit dan geen grote gevaren in? Zal die grote fabrikant dan niet de consument gaan dicteren? Hij zal dat nooit laten merken maar het be- invloeden van consumenten via goedgerichte reclame-akties is niet zo'n groot probleem. Lopen wij niet het risico dat het consumentenonderzoek in handen komt van degenen die er belang bij hebben dat in bepaalde richting te leiden? Het zou interessant zijn wan neer een aantal onderzoekingen ten bate van consumenten werd gedaan door een instistuut dat geheel los staat van elk commercieel- en groepsbelang. Het schijnt een moeilijke opgaaf. Zo moeilijk dat wij nu het meeste over die grillig reagerende consu ment alleen weten via rinkelende kassa's. Voor het overige gaat die consument nog onder in een ongrijp bare massa van wensen gedachten, die wij niet kennen. Wij dachten dat een goede consumenten-research aan zakenleven en particulieren een goe de dienst zou kunnen bewijzen. de bank voor iederéén ,Het kwam allemaal bij de vissen, edelachtbare", betoogde de verdach te, die geen sportvisser was, maar 'n verzekeringsagent. We moesten alle maal een vis opzoeken, ziet u, en daar afslaan". Wat heeft in vredesnaam de vis- afslag te maken met het blauwe oogbegon de officier van jus titie. ,Dat was zogezeid de aanleiding. We zochten allemaal naar een vis, maar die was er niet. D'r stond een meisje, aan een boom gebonden en dat was de bakvis, snappu. Dat blauwe oog kwam daarna. Maar bij dat meissie wier m'n vrouw kwaad." En toen volgde het hele verhaal van de moeilijke puzzelrit. De verze keringsagent moest en zou de prijs winnen, maar de overbuurman had schamper gelachen dat 't wel een poedelprijs zou worden. En zijn „bloedeigen-ega" had meer belang stelling voor een textieletalage, dan voor een rode deur uit de opgave, die later geen huisdeur bleek te zijn, maar het kleine deurtje in een rode brievenbus. En toen ze na veel strafpunten bij de bakvis belandden en meneer goed ging kijken of ze wel reglementair vastgebonden was en niet los stond, stapte mevrouw zijn auto uit en de volgende in. En dat was nou net de auto van de overbuurman. „Maar dat heeft allemaal niets te maken met het feit waarvoor u hier terechtstaat", begon de politierech ter. „Jawel, uw edelachtbare, dat zijn de zachtere omstandigheden. Want daarom moest ik allenig verder en bij blauw oog linksaf. En ik kon in m'n eentje geen blauw oog vinden." „Daarom maakte u er een", dacht de officier. „Achteraf hoorde ik aan de finish, dat 't een reclameplaat was geweest met een gezicht er op. En één oog was met blauw potlood blauw ge maakt. Maar m'n bloed-eigen vrouw had 't wel gezien en zo was de over buurman met minder strafpunten en éérder binnen." „Dat is toch géén reden om iemand op zijn gezicht te timmeren" zei de politierechter. „Zachtere omstandigheden, uw edelachtbare. Ze zaten samen aan de bar. Hij had haar aan de drank ge zet. En hij schimpte, dat ik zeker naar een jong meissie had lopen zoe ken met blauwe ogen." „En toen moest u er een blauw oog bij maken „Maar m'n vrouw zat er bij, uw edelachtbare!" „Des te meer reden om u fatsoen lijk te gedragen." „Tel nou 's op, uw edelachtbare. Hoeveel zachtere omstandigheden hebben we nou al?" „Ik begrijp de opwinding niet van deze beklaagde", zei de officier nuchter. „Meneer neemt geregeld deel aan puzzelritten. Dan kent me neer ook het reglement voor de be- trouwbaarheidsritten. Hij heeft bo vendien zelf dat reglement aange haald, toen hij uitlegde dat alleen vaste punten mogen worden aange geven en dat een losse bakvis niet zou gelden. Welnu, in dat zelfde re glement staat ook een artikel 16, dat een deelnemer kan worden gedis kwalificeerd wegens a) het opnemen van personen tijdens de rit. Als me neer toen melding had gemaakt bij het bestuur van de overstap van zijn vrouw, was de overbuurman uitge schakeld en had er verder niets hoe ven te gebeuren. Nu heeft hij zich daartegen niet als een sportieve wedstrijddeelnemer doen kennen, iemand onverhoeds en in bijzijn van anderen een blauw oog geslagen, al thans pijnlijk aangedaan en nagela ten daarover zijn spijt te betuigen. Ik zie daarbij helemaal geen ver zachtende omstandigheden en ik heb de eer te requireren een boete van vijftig gulden, subsidiair vijf dagen hechtenis." „Voorwaardelijk dan maar", zei de politierechter, „wegens de halfzach te omstandigheden." En de verzeke ringsagent ging terug door de zaal en bij het blauwe oog van zijn over buurman links af. REAKTIE OP Naar aanleiding van ons artikel in Peel en Maas van vorige week, ont vingen wij enige reaktie, daar en kele zinsneden door de tijd inmid dels achterhaald zouden zijn. De schrikbarende stijging van de ziektekosten maakt het inderdaad noodzakelijk dat onze bevolking de ze risico's afwentelt op de ziekte kostenverzekeringen. Wij schreven dat een reeks landgenoten niet ver zekerd is omdat zij door particuliere ziektekostenverzekeraars worden uitgesloten. Toen oud-minister Veldkamp het wetsontwerp indiende tot regeling van zware geneeskundige risico's, waaronder begrepen ziekenhuiskos tenvergoeding gedurende het eerste jaar, was ongeveer 2 procent van de Nederlandse bevolking niet voor het ziektekostenrisico gedurende het eer ste verzekerd. De noodzaak om dit eerste jaar verplegingskosten voor de gehele be volking in het wetsontwerp onder te brengen, terwijl ongeveer 98% van de bevolking reeds dit risico had ge dekt, werd door de deskundigen niet als zodanig beschouwd, zelfs de So ciaal Economische Raad gaf een af wijzend advies over dit onderdeel van het wetsontwerp. De gezamenlijke particuliere ziek tekostenverzekeringen hebben de noodzaak ingezien om diegenen die gezien hun inkomen niet in aanmer king komen voor opname in de zie kenfondsen, en gezien hun gezond heid tot voor kort door een particu liere ziektekostenverzekeraar van verzekering waren uitgesloten, een mogelijkheid te bieden tot verzeke ring op non-select-basis. Dit houdt in dat iedere Nederlan der, die niet valt onder de werkings sfeer van de ziekenfondsen, onge acht zijn leeftijd of gezondheidstoe stand, sinds april van dit jaar voor een particuliere ziektekostenverzeke ring in aanmerking komt tegen een alleszins redelijke premie. De gezamenlijke ziektekostenver zekeringen stellen zelfs, dat de hui dige premie voor deze verzekering ontoereikend zal zijn, doch zijn be reid een offer te brengen om ieder een de mogelijkheid te geven zich tegen het risico van ziektekosten te verzekeren. Het ligt volkomen in de lijn der verwachting dat de ziekenhuiskosten in de toekomst zullen stijgen. Ver gelijken wij de verpleegtarieven per 1 januari 1967 met die van een jaar geleden, dan blijkt dat in grote ste den de verpleegkosten zijn gestegen met 16 17 pet., terwijl de stijging in de overige gemeenten 18 tot 22 pet bedraagt. Het kan derhalve niet uitblijven dat ALLE ziektekostenverzekerin gen zowel ziekenfondsen als par ticuliere verzekeraars hun toe vlucht moeten nemen tot premie aanpassing. Uitdrukkelijk moet echter worden gesteld dat de particuliere ziekte kostenverzekeraars, deze sterk stij gende verpleegkosten, noodgedwon gen een premiestijging gepaard gaat. Mogelijk zal voor deze voortdu rende kostenstijging een oplossing gevonden worden. Het is aan de hui dige minister van sociale zaken en volksgezondheid om een oplossing te zoeken, hopenlijk zal hij slagen in deze zware opdracht. Intussen echter blijft de premie stijgen, die, zoals we aantoonden, nu reeds tot 100 gulden per maand kan bedragen. En wat wordt er dan onbetaalbaar? De premie of het zie kenhuis, of beiden? In de Gasstraat nam de truck met oplegger, bestuurd door P. G. uit Wychen de bocht te groot, toen hij vanaf de Maasheseweg de Gas straat indraaide en botste daardoor tegen de personenauto van de Ven- rayer T. op. Persoonlijk letsel was er niet, wel behoorlijke materiële scha de. In de Schoolstraat botste de lijk- auto bestuurd door J. G. tegen de geparkeerde wagen van K. uit Baar- lo op. Ook hier materiële schade. De Venrayer G. S. was nog nog geen 20 minuten eigenaar van een vrije nieuwe personenwagen, toen de op de kruising MerselosewegLan- geweg een botsing volgde tegen de volokswagen bestuurd door J. T. uit Heerhugowaard, die geen voorrang verleende. De in laatste genoemde wagen zittende 23-jarige dame werd aan de rechterarm gewond, terwijl ze ook in haar gezicht licht gewond werd. Beide wagens liepen zware schade op. Op de Stationsweg werd de bromfietser J. P. door een personen auto gesneden, waardoor hij op het trottoir terecht kwam en viel. De bromfietser werd licht gewond, ter wijl de luxe auto doorreed en waar naar nu de rijkspolitie een onder zoek instelt. Materiële schade werd licht genoemd. DODELIJK VERKEERSONGEVAL IN WELL Zondagavond is bij Well een 21- jarige W. S. uit Wezel (Did.) met zijn auto tegen een autobus gereden, toen hij geen voorrang verleende aan 't verkeer op de Rijksweg. Hij werd hierbij zo zwaar gewond dat hij tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Zijn verloofde, de Venrayse mej. M. H. kreeg hierbij slechts lichte verwondingen. alle voorkomende zoals: onzichtbaar stoppen stootbanden vernieuwen korter maken zakken vernieuwen enz. enz. Eindstraat 16, Venray lel. (04780) 1303 FRONTALE BOTSING Op de Venrayseweg te Wanssum wilde de bestuurder van de bestel auto de Turkse gastarbeider L. V. een rechts van de weg geparkeerde wagen passeren, maar kwam te ver naar links juist op het moment dat een personenauto, bestuurd door mej. E. K. uit tegenovergestelde richting naderde en een botsing niet meer te vermijden was. Beide wa gens kwamen frontaal tegen elkaar en, hoewel de materiële schade zeer groot was, kregen de inzittenden geen noemenswaardig letsel. MECHANISCHE ONTGINNING HEIDSE PEEL BEGONNEN Met man en macht en met inzet van zwaar materieel is de N.V. Grontmy begonnen met mechanische ontginning van het laatste stuk woeste grond, de zgn. Heidse Peel. De ontginning van deze grond is nodig omdat deze gebruikt zal wor den als inbrenggrond voor het ruil verkavelingsplan Lollebeek. Vijftien boerderijen kunnen hier straks wor den gesticht. IN VALIDEN-WEEKEND UITGESTELD Het traditionele verdiepingsweek end wat reeds enkele jaren te Ven ray in het konvikt van Mariannhill wordt gehouden en in juli of augus tus plaats vindt, is uitgesteld tot no vember a.s. De organisatie berust bij de R.K. Invalidenbond St. Liduina. Veltum 4 Venray Tel. 2037 tradoren landbouw werktuigen - machines

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9