Veilig Verkeer... Natuurlijk voor opruimings- AR|AENS-K0SMAN schoenen naar INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Nog maals: PARKEREN Arbeidsmarkt in Venray nog lang niet rooskleurig vakantiegangers VRIJDAG 14 JULI 1967 No. 28 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PRUS PER KWARTAAL (buiten Venray 2J25) Üfl EN ECONOMISCHE RECHERCHE Deze week is de economische re cherche in Venray op pad geweest en zijn er tal van verbaaltjes geval len wegens het te vroeg of onjuist aankondigen van de opruiming. Zoals bekend begon de opruiming op donderdag 13 juli (gisteren dus), ze mag maximaal 19 werkdagen du ren, dat is tot en met 3 augustus. Wil men de opruiming korter hou den dan is men daar geheel vrij in. Ook mag men desgewenst later be ginnen. Wel moet men in elke ad vertentie, circulaire, raambiljet etc. aangeven wanneer de opruiming be gint en eindigt, dus b.v. van 13 juli t.m. 3 augustus. Ook mag men 6 weken van te vo ren noch door koopjes in etalages, noch door speciale aanbiedingen in advertenties de indruk wekken, dat er al opgeruimd wordt. Zo is b.v. het met grote cijfers prijzen van goede ren dan verboden, wanneer men anders gewend is kleine prijskaartjes te gebruiken. De recherche is hier zeer streng in en de rechter zal t.z.t. uitmaken in hoeverre men in overtreding is geweest. Wij weten uit ervaring dat deze overtredingen dikwijls onbe wust gepleegd worden, of door on kunde met de uitverkopenwet. Maar aangezien iedereen geacht wordt de wet te Hennen is dat geen veront schuldiging Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Claessens Leunseweg 47a Tel. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Kruispunten vormen zowel binnen als buiten de bebouwde kom de meest ernstige „black spots" in het verkeer. Bijna de helft van alle ver keersongevallen die in ons land plaatsvinden gebeurt namelijk op kruisingen van wegen. Op de rechte weg gebeurt 49,5 pet. van de ognevallen, op kruispunten 43,3 pet. in bochten 7 pet. Meer dan 80 pet. van de ongeval len op kruispunten vindt plaats in de vorm van botsingen met een an der rijdend voertuig. Het totaal aantal ongevallen op kruispunten in 1965 bedroeg 22.455. Hierbij vonden 724 mensen de dood en werden 1343 personen zwaar en 8.298 licht gewond. Het staat vrijwel vast dat een groot deel van deze ongevallen op kruis punten wordt veroorzaakt door over treding van de voorrangsregels en onoplettendheid. De slogan van de aktie „Hoofd erbij kruising vrij!" waarmede het Verbond voor Veilig Verkeer drie maanden voorlichting via pers, radio en televisie zal geven is dus zeker op z'n plaats. Uit de ongevallenstatistieken blijkt voorts dat 49,9 pet. van alle kruis puntongevallen plaats vindt binnen de bebouwde kom en 25,7 pet. daar buiten. Het verschil in ernst van de ge volgen tonen onderstaande cijfers: Ongev. op binnen beb. buiten beb. kruispunten kom kom met dodelijke afloop 2,2%> 8,2 met ernstig letsel 57,8%> 68,l°/o met licht letsel 39,9% 23,6% Bij nadere beschouwing kan ener zijds worden aangenomen dat het verschil in snelheid waarmee binnen en buiten de bebouwde kom kruis punten genaderd en opgereden wor den, anderzijds ook het verschil uitzicht een belangrijke rol speelt. Voor wat dit laatste betreft blijkt bijvoorbeeld uit Amsterdamse sta tistieken dat de ongevallencijfers op overzichtelijke, ruim aangelegd krui singen, dikwijls veel hoger liggen dan de als gevaarlijk herkenbare, Vorige week werd er in dit blad voor de zoveelste keer een ingezon den stuk geplaatst over het parkeer probleem in onze gemeente en met name in de kom. Uiteraard hebben wij hierop weer enkele reacties ge kregen. Het lijkt ons echter overdre ven deze weer op te nemen, omdat hun strekking over het algemeen op hetzelfde neerkomt. Allereerst is daar het probleem van de openbare parkeerplaatsen. Kenden we tot voor enkele jaren al leen de Grote Markt, het Hensenius- plein en het plein vóór de paters kerk, thans hebben we ook nog twee grote parkeerplaatsen bij de schouw burg. Ook in de nieuwe wijken zijn er al of niet officieel wel open ruim ten waar men zijn auto kwijt kan. Daar speelt het parkeerprobleem ook geen grote rol. Wel zou men in de kom nog een of meer gelegenheden willen hebben, met name aan de Eindstraat. Bekend is ons dat de ge meente overweegt daar eenzelfde parkeerruimte te scheppen als bij het ziekenhuis gemaakt is. Dat betekent een provisorische verharding van 't terrein, een behoorlijke afwatering en afrastering alsmede een indeling van het terrein om tot een zo nuttig mogelijk gebruik van het terrein te geraken. De grote rem bij de uitvoe ring van dit plan is natuurlijk weer de centen. Kan de gemeente hier voor middelen vinden, dan zal het probleem daar vlot opgelost zijn, maar voorlopig is het afwachten. Het tweede probleem geldt het parkeren in de straten en met name in de Grotestraat, de Kempweg e.d. Er zijn briefschrijvers die een par keerverbod in de straten van Ven- ray-kom willen invoeren. Dit zou natuurlijk kunnen, maar stuit on herroepelijk op bezwaren van eige naren en middenstanders. Een ande re oplossing is een verbod om lan ger te parkeren dan V* uur of een uur, eventueel met invoering van parkeerschijven. Feitelijk zou dit de beste oplossing zijn, maar wil dat effectief werken dan is men wel verplicht de godganselij ke dag een politieagent te laten surveilleren. Het gevolg is dan weer: ontevreden auto mobilisten die ongewild en onbe wust hun parkeertijd hebben over schreden, die kankeren op de politie als „bonnetjes jagers" enz. enz. Hoe dan ook, beide voorzieningen kosten geld, aan nieuwe parkeerbor- den, aan controle en aan bonnetjes. Veel verstandiger lijkt het ons als de automobilisten zelf vrijwillig de op lossing geven door niet méér als noodzakelijk in de straten te parke ren. De beide markten en de schouwburgterreinen bieden ruimte genoeg om de auto's kwijt te raken. Dat men dan al eens eventjes moet lopen, kan toch geen enkel bezwaar zijn. Veel bezwaarlijker is het voor iedereen als men zijn wagen (s) 's morgens in de straat zet en die er de hele dag laat staan, terwijl er geen enkele oorzaak aanwezig is de auto direct ter beschikking te heb ben. Als men zijn verstand gebruikt zal men dat moeten erkennen en wanneer er naar gehandeld wordt is van een dringend parkeerprobleem geen sprake meer. De daad is aan de automobilisten. RECTIFICATIE In ons bericht over de hartaanval van pastoor Jessen van Merselo is een storende onjuistheid geslopen. Niet de pastoor van Merselo moest naar het ziekenhuis worden overge bracht wegens een hartinfarct, maar de bij deze pastoor logerende con frater de pastoor van der Sterren uit Arcen. De parochianen van Mer selo kunnen gerust zijn, hun pastoor verkeert in blakende welstand. onoverzichtelijke kruispunten. De reden is ongetwijfeld de ver leiding die dergelijke wijde, over zichtelijke kruispunten bieden om minder risicobewust, minder aange past en dus met hogere snelheden te naderen. De aktie HOOFD ERBIJ KRUISING VRIJ!, waarvoor het Verbond voor Veilig Verkeer in de komende drie maanden de aandacht ▼an alle weggebruikers vraagt, zal met name in grote steden gevoerd worden, niet alleen om het aantal ongevallen op kruispunten tegen te gaan, maar vooral ook om de door stroming te bevorderen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Venray heeft deze week de stand van zaken medegedeeld omtrent de werkloosheid in het gewest Venray. Per 1 juli waren 394 mannelijke werklozen ingeschreven in het ra yon, waarvan 226 in Venray en 168 in Gennep. Dit betekent dat 3.2 pet. van de afhankelijke mannelijke be roepsbevolking geen werk heeft. Het provinciaal percentage be draagt 4,3 pet. en landelijk 2 pet. Hieruit blijkt dat Venray boven het landelijk gemiddelde ligt, maar onder dat van de provincie. Limburg heeft dan ook na Drente het grootste aan tal werklozen. Tegen mei, toen er 432 werklozen stonden ingeschreven, betekent de stand per 1 juli een kleine daling, nl. 28 personen, is 0,2 pet. Deze 28 personen zijn grotendeels geplaatst in de bouwvakken die een kleine opbloei beleefde door enkele grote projecten die gebouwd kunnen worden. De daling voor Venray was geringer, nl. van 233 in mei tot 226 per 1 juli. Wel werden er via het Arbeids bureau 103 nieuwe aanmeldingen hi juni genoteerd en konden er 110 ge plaatst worden. Ook de vraag naar personeel steeg van 118 in mei naar 163 in juni. Het betrof hier o.a. de vraag naar leerlingen, afkomstig van de ambachtsschool voor 14 personen voor de bouwvakken, 28 voor de me taalbranches en 3 voor de levens- middelenbedrijven. Jammer genoeg kan men met de 226 werklozen in het rayon Venray deze 118 aangebo den betrekkingen niet compenseren. Het zijn allemaal betrekkingen waarvoor hier geen aanbod is. Men zou dus kunnen stellen dat ondanks de 226 werklozen er nog 118 perso nen van elders hier moeten komen werken. JEUGDIGE WERKLOZEN Van 7 verschillende Technische Scholen zijn in juli in het rayon Venray 186 leerlingen geslaagd, waarvan er 40 doorstuderen en er dus 146 in de bedrijven geplaatst moeten worden. Er zijn momenteel aanvragen voor 45 leerlingen, zodat ongeveer 100 jongens overblijven. De meeste van hen vieren nu nog vakantie, maar komen straks als aanbod op de arbeidsmarkt. Dat zijn dan welgeteld 45 metaalarbeiders, 32 bouwvakkers, verschillende electri- ciëns en nog enkele andere beroepen. Opvallend is dat er over het al gemeen weinig vraag naar jeugdige arbeidskrachten is. Om dit voor de verschillende bedrijven te stimuleren mag verwacht worden dat het oplei den van jeugdige arbeidskrachten in de bedrijven beoordeeld zal worden door een subsidie in het onrendabele loon. Voor de schoolverlaters van Mulo, HBS, VGLO e.d. ligt de situatie iets gunstiger. Deze kunnen veelal een betrekking krijgen, zo niet in Ven ray, dan toch elders. Kennelijk zijn zij niet zo aan huis en haard gebon den als de technische beroepsmen sen. Op onze vraag wat er nu gaat of moet gebeuren met die 100 jongens die straks op de arbeidsmarkt ko men, vertelde ons de directeur van het arbeidsbureau Venray het vol gende: 1. De jongens kunnen zelf werk zoeken en dat bij voorkeur reeds nu; niet wachten tot na de va kantie. 2. Kunnen ze zelf geen werk vin den dan kunnen ze zich melden bij het Arbeidsbureau, die pro beren zal te bemiddelen. 3. Mocht zelf werk zoeken en/of be middelen van het Arbeidsbureau geen resultaat hebben, dan is het wachten op een in de pen zijnde regeling van de overheid, die volop doende is om geschikte voorzieningen te treffen. Al met al vinden wij dat voor de jeugd geen al te rooskleurig vooruit zicht. Het zal dus zaak zijn dat zij zo vlug mogelijk werk zoeken of zich melden op het Arbeidsbureau. Een andere oplossing is echter dat velen terdege moeten overwegen of doorsturen niet veel beter is. De vraag naar meer gespecialiseerde en vakbekwame mensen blijft toch al tijd nog hoger dan het aanbod. Zie maar naar het cijfer 118, waarvoor hier geen mensen te krijgen zijn. BEEREN EN CONFECTIE De werkloosheid bij de vrouwen en meisjes is veel gunstiger. De werkneemsters die na het deblace van Beeren N.V. zonder werk kwa men, zijn voor en na weer geplaatst kunnen worden of hebben zelf werk kunnen vinden. Wat Beeren N.V. zelf betreft: na de eerste optimistische berichten bij de overname van dit bedrijf, is er thans geen enkel vooruitzicht dat de fabriek op korte termijn weer zal kunnen beginnen te draaien. De re organisatie van het gehele bedrijf en met name van de andere vestigin gen blijkt zoveel tijd in beslag te ne men dat men aan Venray nog niet kan denken. HULPVERLENING DOOR WIJKVERPLEEGSTERS AAN Vakantiegangers, die in hun woonplaats regelmatig hulp ontvan gen van de wijkverpleegster van een kruisverenigingen, kunnen deze ver pleeghulp in overleg en in over eenstemming met plaatselijke rege lingen ook verkrijgen op het va kantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft. De eigen huis arts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven voor zijn collega in de va kantieplaats. Ook de wijkverpleeg sters in de twee plaatsen zullen el kaar over de patiënt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is, ziek wordt en er een arts .bijroept, kan daarna ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaatse worden verkregen. Als de betrokkene nog niet lid is van een kruisvereniging, zal een noodlidmaatschapen moeten worden aangegaan. Buitenlanders, die in ons land hun vakantie doorbrengen, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijk verpleegsters verkrijgen. Ook deze patiënten dienen eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze kan hen zo nodig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen ver wijzen. KOOPJES KORTING VERLAAGDE PRIJZEN meubelen Langstraat 49 Telefoon 1281 'n zaak van vertrouwen Wy ruimen op van 13 juli t.m. 3 aug. BEKENDMAKINGEN DANKWET Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat is ingekomen een verzoekschrift van Albertus Hendricus van Lies hout, Heistraat 175 te Helmond, om een tapvergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein voor de benedenvoorlicaliteit van het pand Hoenderstraat 36 alhier. Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat is ingekomen een verzoek schrift van Antonius Lode wijk Weerts, wonende te Vredepeel-Ven- ray, Twistweg 13, om een tapvergun ning voor de verkoop van sterke drank in het klein voor de zaal, groot 206 m2 van het gemeenschaps huis te Vredepeel. Binnen twee weken na dagteke ning van deze bekendmakingen kan eenieder tegen het verlenen van de vergunning(en) schriftelijke bezwa ren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Venray, 7 juli 1967. Burgemeester en wethouders voor noemd, M. A. H. van DIJCK, loco-burgemeester H. P. L. VORST, sekretaris. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van H. M. H. van Ass, Kempkensberg, Ysselsteyn, om ver gunning tot oprichting van een pluimveehouderij met propaantank- installatie op bovengenoemd adres kadastraal gemeente Venray sectie H nr. 2748. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van J. Janssen, Vrede- weg, Vredepeel om vergunning tot oprichting van een biggenfokbedrijf met propaantankinstallatie op bo vengenoemd adres, kadastraal ge meente Venray sectie K nr. 36. Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van A. G. H. Smits, Overbroekseweg 8, Leunen om ver gunning tot oprichting van een big- genopfokinrichting met een propaan tankinstallatie op bovengenoemd adres, kadastraal gemeente Venray sectie C nr. 2395. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen stukken worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 31 juli 1967 om 15 uur in het gemeentehuis. Venray, 10 juli 1967. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, A. v. DIJCK, loco-burgemeester H. P. L. VORST, secretaris. GESLAAGD Aan de R.N.T.S. slaagde voor het diploma Bloemsierkunst de heer Fr. de Bruyn, Merseloseweg. „DE TRAP" Uw artikel „Stads- en dorpsge zichten" verleden week, deed mij naar de pen grijpen om zo goed en kwaad als 't kan, hierop mijn com mentaar te geven. Want als geboren Venrayer, die hier al een vijftig ja ren het lief en leed heeft doorge maakt, merk je dagelijks dat ons oude Venray aan het verdwijnen is. Zo zag ik dat in de Hofstraat de oude „Trap" is opgeruimd. Voor on tegenwoordige bewoners een vreemd woord, maar voor de oude ren begrip. Dan wordt gedacht aan de aloude kienbank, wat later werd verboden, alhoewel het nu weer sterk in de mode is. Dan denken we aan: „Er is weer vlees op de trap". Dan horen we weer: „Frans de Vis kei",, die met zijn bel door onze straten trok onze huismoeders toe roepende: „Hedenmiddag om 2 uur op de Trap prima rundvlees aan 18 centen per pond". Nu is de Trap er niet meer, maar ook geen publieke vleesverkopingen meer, zoals toen van in nood geslacht vee. Dat schijnt er tegenwoordig niet meer te zijn, want men merkt er niets meer van. Toch konden wij er toen allemaal van profiteren. Wie weet hier het ware van? Hartelijk dank voor de plaats ruimte. Enne Venrodse. Voor alle reparaties ia. MARTENS Schoolstraat 30 TELLING GROENTEN IN DE OPEN GROND, JULI 1967 De directeur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatrege- len in de provincie Limburg maakt bekend, dat van 15 juli t.m. 5 augus tus a.s. een volledige telling zal wor den gehouden van de in de open grond geteelde late groenten. De hiervoor in aanmerking ko mende telplichtigen zullen door de districtsbureauhouder een vragen lijst worden togeezonden. De hierop gevraagde gegevens die nen te worden ingevuld naar de toe stand op zondag 16 juli a.s. Aandacht wortd gevraagd voor de op de binnenzijde van de vragenlijst vermelde „Toelichting". De ingevulde, gedateerde en on dertekende vrgaenlijst dient uiter lijk 5 dagen na ontvangst aan de districtsbureauhouder te worden ge retourneerd. Deze terugzending is portvrij. Wy ruimen op van 13 juli t.m. 3 aug.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5