Zangertjes Sl. Frans Boer speelt voor veearts behouden ui Rome terug disco-bal ST. ODABEELD weer terecht? aan Tongeren (België) waar o.m. 't oude altaar van de St. Petrus-Ban den kerk zal worden bezichtigd. (Dit altaar is jammer genoeg voor een appel en een ei verkocht geworden en prijkt daar nu in al zijn schoon heid). Ook in Antwerpen zal speciale aandacht aan de oudheid worden ge schonken. NIEUWE PASTOOR TE OIRLO Als opvolger van Pastoor Ver voort is benoemd te Oirlo de Eerw. Heer P. J. Schoren, thans kapelaan te Nederweert. De nieuwe pastoor staat bekend als een moderne en verdienstelijke priester met veel belangstelling in jeugdwerk en gespreksgroepenwerk. MUZIKALE VORMING Ten behoeve van het muziekonder wijs aan aantal lagere scholen in de gemeente Venray wordt momenteel een vakleerkracht gevraagd voor 'n volledig rooster. Verwacht mag dus worden dat met het nieuwe school jaar één „muziekmeester" voor ver schillende scholen zijn intrede zal doen. Woensdagmorgen, ongeveer tien uur, kwamen ze weer terug uit Ro me, na een lange reis van 24 uur. In Arnhem werden ze verwelkomd door Pastoor Pothof, die enthousiast be groet werd, door misschien ver moeide jongens, maar van wier ge zichten de voldoening van de ge maakt reis straalde. De uit vijf man bestaande staf was het unaniem eens, het was een voor de volle 100 procent geslaagde reis. Het was een bekroning voor het werk, dat in de voorbije maan den door hen en door het comité van voorbereiding was verricht. In de trein naar Arnhem kwamen de tongen los. We geven maar enkele impressies: De heenreis viel nie mand zwaar. De jongens hadden zich voorbeeldig gedragen, alleen weinig geslapen. Het was ook zo warm en met z'n zessen in zo'n kleine coupéen dorst, dat we gehad hebben. Met twee uur vertraging kwamen ze eindelijk op station Termini aan, 's avonds om half twaalf. Koffers en een loodzware mand met toogje en muziekkaften op de wagentjes van enkele kruiers en zo naar de reeds klaar staande bussen. Dat was op zich al een leuke tocht door ver licht Rome. „Kijk daar eens en hier. Mijnheer wat is dat?" Langs het suikermonument (Victor Emanuel) op naar Vatikaanstad. Om ogneveer half een kwamen ze er aan. De zus ters op de Via di Porta Pertusa heb ben ze met hun beste zorgen ont vangen en zijn ze met deze zorgen blijven vértroetelen. Wat een ka mers, keurige bedden, geen dekens, die heb je in Rome toch niet nodig. Op elke etage drie tot vier badka mers, waar naar believen gebruik van kon worden gemaakt. Het was spoedig stil die avoncT, de staf be sprak de orde van de volgende dag en hoopte dat de jongens zich zo zouden blijven gedragen. Deze ver wachting werd met „Frascati" be sprenkeld. Dinsdag 4 juli. Na het keurig ver zorgd ontbijt (9 uur) op naar de St. Pieter. Dat was maar een kwartier tje lopen. Wat een verkeer, het krioelt er allemaal door elkaar, het toetert én remt en er gebeuren haast geen ongelukken. Het was wel warm misschien wel 30 graden, maar on derweg kwam je een fontein tegen en daar spoelde je je even met fris water af. De buitenkant van de Sint Pieter maakte op de jongens nu niet zo'n geweldige indruk, maar de bin nenkant des te meer, vooral als je even in die kerk had gelopen, dan otdekte men de enorme afmetingen. Na het eten: siesta. Dat was zo de orde van iedere dag. Na de siesta een wandeling door Rome: Masoleum Hadriani van buiten bekeken. Het was jammer genoeg gesloten. Een deputatie van koor en staf ging naar de opening van het congres er gens in een andere wijk van Rome. De opening was echt Italiaans: „on georganiseerd". Iedereen wist daar iets te vertellen en uiteindelijk ge beurde er niets, totdat de kardinaal kwam die het congres zou openen. Toen vloog iedereen. In de tentoon stellingshal waren foto's e.d. ten toongesteld van de koren van de verschillende deelnemende landen. Ook Nederland was voor de eerste keer aanwezig op deze tentoonstel ling. De deputatie van de Zangertjes van St. Frans heeft op afstand staan toekijken toen de koorleider aan de kardinaal werd voorgesteld. OVERSTEKENDE KINDEREN MAKEN BROKKEN De 4-jarige R. stak plotseling de Gussenstraat te Leunen over juist op het moment dat de 19-jarige mo torrijder H. E. uit Veulen kwam aan rijden. De motorrijder wilde de klei ne ontwijken maar dat gelukte maar ten dele want hij botste tegen de stilstaande auto van de 25-jarige L. C. uit Ysselsteyn. Het bleef bij ma teriële schade. Erger was het toen de 4-jarige A. uit Vredepeel plotseling de Twist- weg overstak zonder voldoende te letten op het verkeer. De bestuurder van de luxe auto V. uit Westerbeek kon de overstekende kleine niet meer ontwijken en met o.a. een her senschudding moest de kleine naar het ziekenhuis worden overgebracht. NIEUWS UIT OVERLOON De rij vereniging „St. Joris" orga niseert zondag a.s. een groot con- conrs-hippique, waaraan niet minder dan 400 paarden zullen deelnemen. Het terrein waar de diverse wed strijden worden, is gelegen aan de Helderseweg 3 te Overloon. Zie verder advertentie elders in dit blad. heid van toon en gave harmonie. Jammer genoeg werd het een en an der een beetje laat, waardoor de zangertjes maar alleen „Daar was een wuf die sponhebben kun nen zingen. Maar ze hadden immers al genoeg van zich laten horen, bij de opening van de avond. Naar huis, want om half een Romeinse tijd (d.i. half twaalf Nederlandse tijd) zou er getracht worden een telefoongesprek met Peel en Maas te Venray tot stand te brengen. Jammer genoeg is dit mislukt, daar de telefoondienst in Rome staakte. Met een vlieg- expres heeft men nog geprobeerd iets te laten weten, maar voor mede deling in Peel en Maas van vorige week was het te laat geworden. 's Middags om 4 uur van dezelfde dag heeft men ook nog een repetitie gehad in de Sint Pieter van de ge zangen die tijdens de Pausmis zou den worden gezongen. Toen bleek zonneklaar, dat lang niet alle koren het heel verplichte repertoire ken den. Het was zelfs zo dat van een bepaald motet de bassen van de Zangertjes alleen de partij kenden. Complimenten voor de bassen van Venray werd gezegd door de compo nist van de Missa Pueri Cantores „P. Pietro S.J." en door de dirigent van het lievelingskoor van het con gres: Les chanteurs de croix de bois uit Parijs. Is te verwonderen dat dé jongens van het koor uit Venray zich in de beste stemming bevonden? Donderdag 6 juli. Vrij, alleen was er 's avonds repetitie op het St. Pie tersplein. Daarover straks meer. Ze hebben door een extra gift van het comité van voorbereiding de hele dag twee bussen kunnen afhuren en hebben een tocht gemaakt naar Os- tia aan de Middellandse Zee. Een zwart zand strand, maar een heer lijk zout water, bij een alleraange naamste temperatuur. De grotere jongens vonden niet alleen de zee indrukwekkend, maar zo zeiden ze, dat er nog meer mooie natuur te ge nieten was op de zwarte strand. Ook, daar zijn foto's van gemaakt Ne de lunch in dat zwarte zand naar Castelcandolfo. Prachtige om geving en een nog mooier meer van Albano. Zo vanuit de bus dat meer in. Wat hebben de jongens dat ge waardeerd. Na die zwempartij door naar Frascatie. En wie zou Frascatie bezocht hebben zonder de Frascatie wijn te hebben geproefd? Dus een wijnkelder in en proeven. De een lustte het niet, de ander lustte er wel een vat van. Ook de stal liet zich niet onbetuigd. In vrolijke stem ming terug naar huis, om op tijd klaar te zijn voor de repetitie in de Sint Pieter. Het ging allemaal veel beter en wat klonk alles massaal. Hoe kan het anders met zo'n 5000 kinderen en jonge mannen. Daarna kleintjes naar bed en de grote pierewaaien in Rome. Tijdens die repetitie hebben ze Mgr. van Lierden ontmoet, een Ne derlandse bisschop in Rome met als functie: sacrista van de Paus. Voor hem hebben ze na afloop op de tre den van de Sint Pieter een privé- concertje gegeven. Mgr. van Lierde was blij weer eens Nederlands te kunnen praten. Na al deze belevenissen naar huis. In hoera-stemming, dat hebben de zusters dan ook wel gemerkt, want het was die avond bijna niet stil te krijgen op de slaapkamers. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZIEKENAUTO Bel 04780-1892 b.g.g. 2116 ZONDAGDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM PASTOOR POTHOF Leunseweg 1 - Tel. 1973 bij geen gehoor 2337 De zondagdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Zr. M. MOMMEN telefoon 1595 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU Zuigelingenbureau kom van 23 urn- maandag voor letters A t.m. K; dins dag voor letters L t.m. Z. ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kruysen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray TeL 1061 (04780) b.g.g. 1182 S R 65 VENRAY Vrijdag 14 juli: soos open. Zaterdag 15 juli: soos open. Zondag 16 juli: soos open, ook voor niet-leden. Woensdag 19 juli: 7 tot 9 uur soos open voor jongens en meisjes on der 16 jaar. Na 9 uur soos voor bo ven 16 jaar. Begin augustus is er een optreden van het „Wit Teater". Eerste optre den in Limburg. DERDE ORDE NIEUWS Gaarne nodigt het bestuur van de Derde Orde de leden en ook alle an dere belangstellenden, uit voor een vergadering op MAANDAG 17 JULI a.s. om half acht in San Damiano. We beginnen weer met de viering van de H. Eucharistie en na de kof fie zal zuster Frederico uit Heyt- huyzen spreken over. Franciscaan se beweging in onze tijd. FIETSER AANGEREDEN Vrijdagmorgen wilde de fietser J. S. op de Paardekopweg een voor hem rijdende tractor inhalen, maar lette niet genoeg op het verkeer van tegemoetkomende richting. Hierbij werd de fietser aangereden door een luxe auto. De materiële schade was gering, maar de fietser moest met verwondingen aan zijn linkerarm naar het ziekenhuis worden overge bracht. GESLAAGD Aan de Ned. Kath. Schildersschool „St. Lucas" te Boxtel slaagde de heer G. Koenen uit Veulen voor het eind examen „Meester Schilder". BENOEMD De heer J. v. d. Berg, leraar aan de R.K. Uloschool te Venray is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot leraar aan het R.K. Lyceum voor jongens te Venray. ERNSTIGE BOTSING MET DODELIJKE AFLOOP Op het rijwielpad op de Horster- weg onder Leunen had een door tot nog toe onverklaarbare oorzaak een ernstige botsing plaats tussen de 34- jarige bromfietsberijder P. Berkers uit Helmond en de 10-jarige J. Wil- lemsen uit Leunen welke met zijn fiets in tegenovergestelde richting naderde en frontaal tegen elkaar botsten. Beiden kwamen te vallen, de bromfietsberijder moest met ern stige hoofdwonden, inwendige kwetsuren en mogelijk een fractuur per ambulance naar het ziekenhuis worden overgebracht. De jongen be kwam lichte hersenschudding en kon na medisch behandeld te zijn naar huis worden vervoerd. Donderdagmorgen is de Helmon der aan de bekomen verwondingen overleden. s.r.-65 hoenderstr. 10 zondag 16 juli 7.30 u. vrjj entree (ook voor niet-leden boven 16 jaar) GESCHIED- EN OUDHEIDKUNDIGE KRING De geschied- en oudheidkundige kring Venray organiseerde een reis voor haar leden en belangstellenden naar de oudheid van Keulen. Ruim 40 belangstellenden maakten deze reis mee, die onder leiding stond van de heer M. Peeters, die voorzitter pastoor Driessen uit Well (wegens verblijf in het ziekenhuis) verving. De heer Peeters wist op uitsteken de wijze de deelnemers te wijzen op de vele bezienswaardigheden ook tij dens de tocht naar Keulen. In Keu len werd o.m. oud Keulen bezocht, het stedelijk museum en niet te ver geten de vele schatkamers, ook die van de Dom van Keulen. Ook de tentoonstelling de Römer am Rhein werd met een bezoek ver eerd. De aktiviteiten van de geschied en oudheidkundige kring Venray staan hoog aangeschreven in de lan delijke verenigingen. Plannen be staan er om bezoeken te brengen Woensdag 5 juli. Repetitie van het folklorenconcert dat 's avonds zou worden gehouden op de Piazza di Siena. Op de repetitie bleek al dat men de Venrayse groep een sympa thiek hart toedroeg, door hetgeen door hen op de reptitie werd gebo den. 's Avonds om negen uur werd die positie helemaal duidelijk, toen Mgr. Romita het koor vroeg te wil len optreden bij de micro- en t.v.- repetitie. Zo hebben ze daar staan zingen, waarbij vooral de Duitse de putatie bij „Es wollt ein Reiter ja gen" een enorm applaus ten beste gaf. Mgr. Romita, president van de internationale federatie, kwam het koor een flinke pluim op de hoed steken voor zoals hij zei: „Voor dracht, uniform, discipline, zuiver- Vrijdag 7 juli. 10 uur repetitie in de St Pieter voor de Paus-mis. Ook hier weer een beter resultaat; om 7 uur 's avonds défilé voor autoritei ten en om half negen Vredesdienst op het St. Pietersplein, 't Stond zwart van het volk. Kun je niet voorstellen dat je dan toch nog Nederlanders ontmoet, zelfs bekende Nederlanders, die vroeger in Venray hebben gewoond, waarmee ze ver schillende keren de Matheus Passie hebben uitgevoerd. Iedereen vond het een leuke ontmoeting. Het is tij dens deze dienst geweest, dat een van de jongens van het koor voor de microfoon een voorbede in het Nederlands heeft voorgezongen, waarop de 4999 anderen een machtig zesstemmig „Exaudi nos" lieten ho ren. Bijna iedereen complimenteerde René Schaeffers, die dit zong met zijn korte maar mooie voordracht. Ook Mgr. van Lierde die aanwezig was drukte zijn waardering uit voor wat hier gebeurd was. René zal dit niet gauw vergeten. Na deze ritus kwam de Paus voor het venster en gaf zijn zegen aan allen die op het plein verenigd waren. Niet voor te stellen, dat gejuich van al die dui zenden. Zaterdag 8 juli. 9 uur repetitie in het nieuwe sportpaleis „Palazzo del- lo Sport" voor het nationale concert dat 's avonds zou worden gehouden. Wat een machtig gebouw. U kent het waarschijnlijk wel van de tele visie tijdens de kampioenschappen boksen. Prachtig klonk het allemaal. De Italiaanse t.v. en radio heeft alles opgenomen en uitgezonden. Ook de Eurovisie was verbonden vertelde men. Het schijnt dat Oostenrijk wel alle heeft uit gezonden. Iedereen vindt het jammer, dat er in ons land nog niets te zien is geweest. Het zou toch maar een kwastie van overne men zijn geweest? Maar goed mis schien gebeurt dat nog. Men gaat pogingen in het werk stellen. Het was koud die dag. 's Avonds naar Tivoli en de Trevifontein. Zondag 9 juli. 9 uur Paus-mis. Enorm, ze komen er niet over uit gepraat. Ze hebben het over de prachtige plaats die ze gehad hebben op de rechter tribune als Nederlands koor. Ze praten over het geschenk, dat Johny Aben en René Schaeffers aan de Paus hebben mogen aanbie den. Dat geschenk was een foto-al bum over Nederland, voorzien van alle namen van de jongens en be stuur. Ze praten over het gouden horloge dat Jaap van Krey bij de Paus mocht komen halen, op het al taar van de Sint Pieter, over de mas sale zang. Over het prachtig klin kende O Jesu Christe. Over de toe spraak van de Paus over de pracht en praal, over de massa mensen, over de vriendelijke Nederlanders, De diergeneeskunde heeft een lan ge en belangwekkende geschiedenis. Vanaf 1809 kennen wij gediplomeer de veeartsen (die naam is wettelijk vastgelegd), sinds 1820 een Veeart- sijschool (sinds 1925 een Utrechtse fakulteit), sinds 1870 een veewet (die ook het veeartsenij kundig staatstoe zicht regélt), sinds 1917 een wet tot regeling van het veeartsenij kundig onderwijs (na 1925 in de Hoger- onderwijswet te vinden) en zo gaat dat door tot en met bijv. de Anti- bioticawet die sinds 1 jan. 1965 geldt. Behalve wet en onderwijs moét men ook de geschiedenis van de Ge zondheidsdiensten en de georgani seerde dierziektenbestrijding in Ne derland kennen om de huidige om standigheden te kunnen beoordelen. Al deze onderwerpen hebben het be roepsleven van de dierenarts sterk beïnvloed. Hij is al lang geen op eigen houtje in de rimboe opereren de dr. Vlimmen meer, maar veel meer een in teamverband werkende specialist met nochtans een grote mate van zelfstandigheid. GROEIENDE WAARDERING In onze eeuw zijn de herinnerin gen aan de conflicten tussen dierge neeskundigen en veehouders uit de vorige eeuw vergaan. Dat veepest en longziekte bij runderen niet meer voorkwamen, werd vanzelfsprekend geacht. Miltvuur en hondsdolheid kwamen gelukkig slechts sporadisch en plaatselijk voor. Kwade droes, huidworm, schurft en pokken wa ren ook zelden katastrofaal. En dan hebben wij, op mond- en klauwzeer na, alle ziekten uit de oude Veewet genoemd. Die laatste ziekte is (al thans bij rundvee!) een goed voor beeld van wat samenwerking tussen wetenschap en praktijk vermag. De grote waardering voor de die renarts is echter in vele streken ont staan, toen bij runderen ook de tbc en de brucellose uitroeibaar bleken èn toen bleek van hoe grote invloed deze uitroeiing op de algemene ge zondheid van mens en dier èn op de bedrijfsuitkomsten was. Dit waren n.l. veeziekten, waarvan vele oude practici zeiden, dat ze onuitroeibaar zouden zijn. Laten wij dat niet ver geten! FOUTEN Naderhand ging het alles wat stroever. De bestrijding van uier- ziekten bij rundvee bleek op een warnet van meningen te stuiten. De gezondheidsdiensten verrichten uit stekend werk, zowel bij pluimvee als bij varkens, maar bij de laatste ont stond een rel over de m.k.z.-bestrij- ding die bij zeer velen ernstige twij fel heeft doen ontstaan aan de doel treffendheid van de dierziektenbe strijding. Op kleine schaal was zoiets óók al voorgekomen bij het pluimvee, door dat bij de C.R.D.-bestrijding zowel de eiereinjectie- als de dompel methode aanbevolen en aangevallen werden door wetenschapsmensen. Ook is het wel voorgekomen, dat dierenartsen zich op veevoedingsge- bied begaven en ondanks hun weten schappelijke voorsprong fouten maakten. Deze dingen hangen samen met de ontwikkeling van het landbouwhuis dier in ons land na de oorlog. Twee factoren zijn daarbij in dit verband belangrijk, nl. de ontmenging (min der soorten dieren op één bedrijf) en de specialisatie (grotere aantallen van één soort per bedrijf). Deze ont- die de jongens trakteerden, over ja, waarover, ze konden wel uren blij ven door vertellen en wij willen er wel eens over terugkomen, als we eens in alle rust met bestuur en koorleiding een gesprek houden. Maandag 10 juli is een vrije dag en dus bezichtiging van vele be zienswaardigheden van Rome: St. Paulis buiten de muren, Colosseum enz. Te veel om allemaal op te noe men. 's Avonds feestavond met de zusters, die 's morgens ons koor al hadden gehoord tijdens de H. Mis in hun kapel. Het koor bood de zusters het wapen van het koor aan in mo zaïek ingelegd door Mevr. Peeters. Het was allemaal enorm leuk en spontaan. De zusters trakteerden de grote jongens eens extra op een Ita liaanse likeur. Ze hebben gezongen en gespeeld op de blokfluit, op man doline en guitaar. Het was geweldig zeiden ze. Om nooit te vergeten Dinsdag 11 juli. Naar huis. 24 uur in de treinMaar ja, naar huis ga je ook weer graag om alles te vertellen aan iedereen, die het maar horen wil. De hele reis was één groot feest. Kwade woorden zijn er ongeveer niet gevallen, als dan al leen de dingen die er bij horen. De staf is uitermate tevreden over het gedrag van die jongens, over de stemming onder de jongens, ze is geweldig tevreden over de Tenori en Bassi, die in alles even behulpzaam en voorkomend waren en niet na lieten de staf behulpzaam te zijn. Een groot compliment voor deze jongens. De leiding van het koor is de heren Peeters, Jansen, Derks en v. d. Tillaart verschrikkelijk dank baar en erkentelijk voor alles wat zij voor en tijdens de vermoeiende reis voor de jongens hebben gedaan. Een betere staf was ondenkbaar. Nog meer erkentelijkheid gaat uit naai de echtgenoten van de heren, die op de achtergrond hebben meegewerkt en toch uit eindelijk hun „mannen" in deze vakantietijd moesten missen. De heer Buijs zou zo'n staf niet meer willen missen. wikkeling gaat nog steeds door, zij het dan ook, dat in typische weide streken vaak alleen het aantal run deren toenam. Slechts in enkele ge vallen namen men er varkens bij. GROTER RISICO Wanneer vroeger op een gemengd bedrijf met pluimvee (soms in soor ten!), varkens, rundvee, schapen en paarden een dier ziek werd en stièrf, dan was dat een schadepost die al of niét door verzekering werd gedekt, maar veelal geen grote ramp. Maar wanneer er iets mis is in een grote koppel legdieren, slachtkuikens, var kens of mestkalveren, dan dreigt dat wèl een ramp te worden. Vandaar dat de voorlichting en de ziektevoor- kóming zo belangrijk werden. Nu hangen vele ziekten samen met de voeding, de fokkerij, de wij ze van huisvesting en verzorging enz., zodat de diergeneeskunde er randgebieden bij krijgt, die stuk voor stuk specialisten eisen, alsmede des kundigen die het werk van die spe cialisten kunnen vertalen in het spraakgebruik van de veehouder. In de pluimveehouderij leidde dat al lang geleden tot de vorming van middelbare deskundigen, de z.g. voorlichters-selecteurs, die wel de gelijk het terrein van de diergenees kunde betraden en dus prompt in botsing kwamen met de dierenart sen. Deze strijd is in vele streken nóg niet gestreden, hoewel ieder toch zijn plaats heeft. Bij het rundvee konden de veeverloskundigen en castreurs hun plaats wel behouden, maar dan toch vooral omdat de die renarts andere bezigheden kreeg dan het vuile en vermoeiende verlos kundige werk. Hij werd, zoals de boeren opmerkten, spuitgast. Af en toe wierpen de genoemde middelbare diergeneeskundigen, want dat zijn ze, eens een illegale blik in het varkenshok of zij gaven wenken t.a.v. het rundvee, maar dit was geen groot kwaad. EIGEN HULP De voorlichters in dienst van voe- derfabrieken of verenigingen, zijn in het algemeen huiverig om hun be voegdheden te overschrijden. Veel al weten zij heel goed wat zij wèl mogen doen en wat niet, dus wat aan de veearts overgelaten moet worden. Daarmee is de veehouder echter niet altijd gebaat. Nu deze voor be paalde diersoorten zélf specialist is geworden, voorziet hij zichzelf soms van een keur van geneesmiddelen waar een arts van 25 jaar geleden jaloers op zou zijn. Helaas behoren daartoe soms ook verboden antibio tica. Deze zijn verboden, d.w.z. dat ze alleen door dierenartsen gebruikt mogen worden. De praktijk is echter anders. Een varkensfokker drukte het on langs als volgt uit. Wanneer ik een zieke big opmerk, moet ik ervan uit gaan dat het dier al enige tijd ziek is en dat de tijd dus dringt. Ik kèn de dierenarts opbellen en hopen, dat deze in de loop van de dag komt. Dat kan te laat zijn, maar als het niet te laat is, is het nog te duur. Als het een geval is dat ik zélf kan oplossen doe ik dat. Want één afge leverde big meer of minder beïn vloedt de winst per toom sterk. En dit is of wordt de praktijk te genwoordig, of men dat nu afkeurt of bewondert. En dit is in wezen óók Donderdagmorgen half tien werd de redaktie van Peel en Maas op gebeld door een ambtenaar van de Ned. Spoorw. Eindhoven, die mede deelde dat bü de afdeling gevonden voorwerpen een plunjezak was ge deponeerd met inhoud van een -naar schatting 60 cm. hoog houten beeld. De zegsman van de Ned. Spoorwe gen was overtuigd van de waarde van het beeld en belde daarom onze redaktie op. Wij hebben onze bevin dingen onmiddellijk ter kennis ge bracht van de Rijkspolitie welke zal trachten na te gaan in hoeverre dit telefoontje op waarheid berust. INBRAAK TE VIERLINGSBEEK In een der afgelopen nachten werd een inbraak gepleegd in een handel in electro-technische artike len te Vierlingsbeek. De buit bedroeg 1500 gulden. Het staat vast dat de dieven zich per auto verplaatsten. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. WEER 100 MILJOEN VOOR WERK Het kabinet De Jong maakt zich ernstig bezorgd over de toenemende werkloosheid in de vorige maand. Met name verwacht het een grotere jeugdwerkloosheid in de komende tijd nu zovele jongeren de scholen verlaten. Op voorstel van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Rooi vink, heeft de mi nisterraad in verband hiermee in principe besloten voor de vierde maal in enkele maanden tijds 100 miljoen beschikbaar te stellen voor de bevordering der werkgelegenheid. de oorzaak van de spuiterij bij mest kalveren, de penicilline-ellende bij melkvee en van het gebruik van an dere, soms twijfelachtige of gevaar lijke middelen bij andere dieren. SAMENWERKEN Het is natuurlijk totaal onmogelijk, dat een dierenarts alle ziekten van alle huisdieren kent en tegelijk de invloeden van voeding, huisvesting, fokkerij enz. onderkent. Kunnen de middelbare deskundigen dat dan wel? Evenmin, maar zij speciali seren zich vaak op één diersoort en kunnen voor hoger onderzoek altijd terugvallen op de arts zelf. Dit maakt hun positie uniek en geeft hun grote kansen, zodat zij een zeer grote ervaring kunnen opbouwen. Dierenartsen die zich op één dier soort kunnen specialiseren, zijn in de minderheid en als zij dit al kun nen, vergt het bijhouden van hun kennis nog zeer veel tijd. Maar wil de dierenarts in een gebied waar ve le soorten dieren voorkomen vrucht baarder werken, dan moet hij zijn tegenstand tegen middelbare des kundigen opgeven en met hen tot een goede samenwerking komen. Lukt dat niet, dan blijft er een strijd en woekeren de misstanden voort. In de bondsrepubliek, waar de wetgeving anders is dan hier, heeft men de knoop van de zijde der par ticuliere voorlichting resoluut door gehakt. Men vormt daar z.g. Heil- praktiker, die letterlijk alles doen, behalve medikamenten verkopen. Zij hébben zich via een vakbond al bij voorbaat voorzien van juridische hulp in geval van processen die die renartsen hun zouden aandoen! Op die wijze kunnen beide groepen te gen elkaar in werken en elkaar vlie gen afvangen. Dat is echter het ge volg, als men uit verkeerd begre pen eigenbelang aan het werk gaat. Maar ook in Nederland is de samen werking tussen academisch gevorm de diergeneeskundigen en middel baar gevormde voorlichters een kwestie die bij alle landbouwhuis dieren om een oplossing vraagt. KORTER DIENEN BIJ DE LANDMACHT Bij de Koninklijke Landmacht zul len alle dienstplichtigen, die vanaf 11 september opkomen, 16 maanden in plaats van 18 maanden dienen. Wanneer deze regeling geheel is doorgevoerd, zal de dienstplichtige mansterkte bij de landmacht globaal 50.000 bedragen. Dit antwoordde mi nister van defensie W. den Toom op vragen van het Eerste Kamerlid Van Wijk (PSP). VENRAYSE JONGEN VERDRONKEN? Volgens De Nieuwe Limburger van donderdag zou woensdag in de Maas een Venrayse jongen verdron ken zijn. Wij hebben getracht na te gaan welke Venray er dit zou kunnen zijn en waar dit in Maas gebeurd zou zijn. Geen der bevoegde instan ties was echter iets omtrent een ver drinkingsdood bekend. BOTSING Op de kruising Westsingel-Reek- graafstraat had woensdagmiddag een botsing plaats tussen de bromfiets berijder B. uit Venray en een tege moetkomende auto bestuurd door P. uit Ysselsteyn. De bromfietser be kwam diverse schaaf- en snijwonden o.a. aan voeten en knie, maar k^. na medisch behandeld te zijn huis worden vervoerd. De brQ*Len_ werd totaal vernield, de P€.gSChaI auto werd aan de voorzijd digd.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 2