ut \yeniay s.vv H.HAGUHOUT H. NAGELHOUT BLOEDPROEF BBÉaamnÉa Kijk, daar is uwPhilipsTV. Een verstandig besluit, nfl Philips TV kopen. V.C.R00Y HANDBAL DAMMEN S.V.V. NIEUWS DUIVENSPORT ook hier verplicht SSS Overloon PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7 uur lcesmis voor Gerardus Ver geldt; 8.30 maanddienst voor Louis Arts; 10 uur Hoogmis v. d. parochie. Maandag: 8 u. leesmis voor Gerard en Willy Puts. Dinsdag: 8 u. leesmis voor de fam. Jenneskens-Poels. Woensdag: 8 u. leesmis v. Pierre en Harry Janssen. Donderdag: 19.00 leesmis v. Antoon Janssen. Vrijdag: 8 uur leesmis v. Aldegon- da Janssen. Zaterdag: 8 uur geen H. Mis; 19.30 gestichte leesmis v. Peter Joh. van Lipzig en Elisabeth Verhoeven. PARpCHIEKERK MERSELO Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor Maria Arts-Emonts 10 uur Hoogmis voor de parochie; 11.30 leesmis voor Gerrit Borssen. Maandag: 7.30 gez. H. Mis voor Leonardus Thissen. Dinsdag: 7.30 gest. jgt. voor Coen- radus Klaassen en echtgenote. Woensdag: 7.30 gez. H. Mis uit dankbaarheid tot int. van fam. v. d. Hoogenhof. Donderdag: 7.00 gez. H. Mis voor Maria Elisabeth L'Ortye-Lipperts. Vrijdag: 7.30 gest. jgt. voor Egber- tus Beckers en Petronella Klaassen. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis voor overl. fam. v. d. Hoogenhof-van Rijswijck; 19.30 Avondmis; lsm. voor Johannes Janssen en Johanna Jans sen. Biechtgelegenheid: dagelijks na de H. Mis en zaterdag voor en na de avondmis. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7 uur tot intentie W. v. d. Pas; 8.30 tot int. van Handhoogschutterij voor G. Nelissen; 10 u. parochiehoogmis. Maandag: 7.30 maanddienst E. Linssen. Dinsdag: 7.30 leesmis ter ere van de H. Machutus. Woensdag: 7.30 H. Mis. (Q Zaterdag j.l. was Venray 3 te gast bij HVV 3 in Helmond. Dat de Hel- monders nog wel wat van de SW- ers kunnen leren bewees wel de uit slag die met 92 in het voordeel van Venray 3 uitviel. Onder een vrij hoge temperatuur werd er voor rust en ook nog tot ongeveer 25 min. na rust prima ge speeld, met prachtig combinatiespel. In de 15e min. wist J. van Kuyck 10 te scoren, maar 5 min. later had J. Michiels nr. 2 al in de touwen lig gen. Door doelpunt van J. v. Kuyck en M. Janssen brak de rust aan met een 40 voorsprong. De tweede helft was nog maar enkele minuten oud toen J. van Kuyck de stand op 50 bracht. Binnen een kwartier maakten M. Janssen en P. Smits er 70 van. Hierna liet men de teugels wat vieren, dit was de kans voor Hel mond om op 'n goedkope manier de stand op 72 te brengen. Men vond dit toch te bar, want M. Lucassen wist met 'n heel flauw boogballetje 82 te scoren. J. van Duynhoven bleef niet achter en wist 7 min. voor het einde de stand op 92 te bren gen. Dit was ook de eindstand. Na de wedstrijd werden spelers en leider onthaald op enkele con sumpties, terwijl ook de inwendige mens niet vergeten was.. De Venrayers zijn hierna nog lan- Donderdag: 7.30 H. Mis. Vrijdag: 7.30 Hoogmis Mart. Clas sens. Zaterdag: 7.30 maanddienst G. Ne lissen; 10 uur hoogmis uit dankbaar heid van Pater Antoon Ophey; 's avonds avondmis 6 uur in plaats van 7 uur. ge tijd met de gastheren samen ge weest. Maar om half tien was het opstappen, want de gecharterde bus jes hadden nog een volgende trip voor de boeg. Het was een gezellige voetbalmid dag met een even gezellig slot van deze dag. Trainingen Ook de trainingen voor de lagere elftallen zijn weer hervat. Dinsdags avonds om 8 uur worden ALLE spe lers van bedoelde elftallen op de training verwacht. De wedstrijd tegen de RKGFC- veteranen uit Grubbenvorst verliep niet zoals wij verwacht hadden. Wij verloren nl. tegen de goed spelende GFC-ers met een klein verschil, nl. 2—1. A.s. zaterdag komt de hardwer kende ploeg van de Sparta-vetera- nen uit Sevenum op bezoek. Terrein Oostsingel, aanvang 6 uur. De volgende spelers zijn voor deze wedstrijd aangewezen: Math. Gommans, Jo Gommans, Jan Gommans, H. Gommans, Th. Swinkels, M. Oymans, A. v. Bergen, B. Assen, V. Lucassen, G. Poels, W. Clevers, E. Sijbers. Afmeldingen: Th. Swinkels, He- monystraat. VERENIGINGSDRUKWERK VAN DEN MUNCKHOF N.V. Natuurlijk 'n Philips, want dan bent u verzekerd v de allerbeste techniek voor jarenlang plezierig TV kijken. Kom nu bij ons informeren, want wij weten alles van zwart/wit en kleurentelevisie. Philips universele ontvangers zijn geschikt voor de ontvang van Nederlandse, Duitse, Belgische en Franse televisiezenders PHILIPS draagbare super-ontvanger met 28 cm beeldbuis, voor aansluiting op het lichtnet. Grijze kunststof kast. Laag gewicht, geringe afmetingen. PHILIPS universele ontvanger met 59 cm beeldbuis. 1199,- Met extra inruilpremie nu voor 999,— PHILIPS universele ontvanger met 59 cm beeldbuis in fraaie houten kast. Eenvoudige bediening. 1279,- Met extra inruilpremie nu voor 1079,- PHILIPS draagbare super-ontvanger met 48 cm beeldbuis. Voor aansluiting op lichtnet. In zwarte of bordeauxrode kunststof kast. 749,- Radio-Grammofoonplaten-Televisie Grotestraat 5a, Venray. Tel. 04780-1251 Zaterdag j.l. sloot V.C. Rooy het seizoen af met een trainingswedstrijd tegen Lyceum '64. Met het oog op de a.s. competitie werd in het V.C. Rooy-team voortdurend gewisseld, wat het voor Lyceum niet gemak kelijker maakte. Er werd goed gespeeld aan beide kanten, maar voor de komende com petitie zullen deze en alle volley ballers nog menige keer de trainin- moeten bijwonen. V.C. Rooy zal nog aan 3 toernooien deelnemen, waarvan één junioren- toernooi. Hierover komen we over enkele weken terug in dit blad. P.D.V. DE ZWALUW Heden vrijdagavond inzetten voor St. Denis van 6 tot 7 uur. Voor de jonge duiven zaterdag morgen van 8.30 tot 10 uur. Wedvlucht Tergnier, 25 juni. 296 duiven. Afstand 281 km. P. Hendricx 1 7 12 30 31 50 63; Chr. v. Hoof 2 14 15; Jac. Arts 3 41; Munckhof-Poels 4 10 11 20 23 64; M. v. Houdt Zn. 5 6 9 17 39 54; P. Man- ders 8; J. Bastiaans Zn 13 16; Br. Staps 18 32 46 60; A. Smits 9; G. Boom 21; A. Loonen 22; W. Lormans 24; F. Schellen 25 35; H. Lucassen 26 28 44 68; Joh. Gommans 27; J. Kusters 33 55; Br. Drabbels 34 43 69 70; A. Hendriks 36; J. Gommans 37 66; H. L. Willems 38; A. Willems 40 56; E. Vermeulen 42; P. Schwa- chöfer 45 65; L. Jenneskens 47; J. Janssen V 48 61 67; P. Wülems 49. J. v. Haren 51 53; J. Janssen St. 52 71; T. Sijbers 57 59; P. Philipsen 58; J. Boom 62; L. Coopmans 72 73; G. Vermeulen 74. Wedvlucht Chateauroux. 610 km. J. v. Haren 1; P. Hendricx 2 6; G. Boom 3 9 20; M. de Bruyn 4 16 17; Munckhof-Poels 5; J. Bastiaans Zn 7 11; A. Smits 8 19; A. Loonen 10 15 22; P. Willems 12 14; P. Philip sen 13 18; W. Peeters 21. Wedvlucht St. Vincent 1033 km. J. Boom 1 4 9 10; H. Philipsen 2; E. Oudenhoven 3; A. Loonen 5; J. Bastiaans Zn 6; H. Lucassen 7; Gebr. Voesten 8. P.D.V. DE VREDESDUIF Wedvlucht St. Vincent, 16 juni. Aantal duiven 24. Afstand 1032 km. Aankomst eerste duif zaterdag 17 ju ni 18.13.54, laatste duif donderdag 22 juni 17.35 uur. P. Janssen K 1 3 4; J. Maas 2; H. Strijbosch Zn 5. P. Janssen K was de grote over winnaar op deze zeer zware fond- vlucht en won tevens de beker wel ke voor deze wedvlucht beschikbaar was gesteld. Wedvlucht Chateauroux. Afstand 610 km. Aantal duiven 65. Aan komst eerste duif 14.51.07, laatste duif 18.05.48. H. Kleuskens 1 3; P. Janssen K 2 4 5 10 13; Gebr. Hermans 6; J. Ver stegen Zn 7 16; H. Ewalts 8; Jac. E waits 9; J. Strijbosch Zn 11; P. Strijbosch 12 14; P. v. d. Laar 15; H. Crooymans 17. H. Kleuskens was de gelukkige overwinnaar en won tevens de be ker voor de twee snelste duiven. Wedvlucht Tergnier. 25 juni. Af stand 281 km. Aantal duiven 124. Aankomst eerste duif 13.42.19, laat ste duif 14.08. J. Verstegen Zn 1 2 5 8 11 19; J. Maas 3; P. Janssen K 4 25 27; P. Janssen H 6 24 30; Chr. Cuppen 7; P. Strijbosch 9 18 23; H. Crooymans 10 29; P. v. d. Laar 12 13 21 28; Gebr. Kusters 14; J. Kusters 15; J. Janssen B 16 20 22 26 31; H. v. d. Heuvel 17. J. Verstegen Zn was ze weer allen te vlug af en maakte en prima uit slag. Aan de overwinnaars van deze vluchten onze gelukwensen. A.s. zondag spelen zowel de dames als de heren een vriendschappelijke wedstrijd tegen de handbalvereni ging in Meyel. De dames spelen om 12 uur en de heren om 1 uur. Ver trek om 11 uur vanaf het Hense- niusplein. Dinsdag j.l. stond dan café-xestau- rant Thielen in het teken van de damsport. VenrayBakel was het programma. Nadat een welkomstwoord gespro ken was, voelden de Brabanders zich spoedig op hun gemak in de hier voor uitstekend geschikte zaal. Weliswaar is het voor onze dam mers weer een kleine nederlaag ge worden, maar wij kunnen toch kon stateren dat het crescendo gaat met de resultaten. Jammer dat in de twee laatste partijen wegens tijdge brek Bakel toch nog remisie kon forceren, zeker in de laatste partij zat een dikke Venrayse winstkans. In competitieverband zou zo'n partij afgebroken zijn geworden om dan op een nader te bepalen datum te worden uitgespeeld. Ook Tijssen speelde ditmaal weer een knappe partij dam tegen de zeer sterke Adriaans waartegen hij remi se wist te behalen. De uitslag werd tenslotte 911 in het voordeel van Bakel. Van de zij de van het publiek was vrij veel be langstelling, zodat het ook in dit op zicht een geslaagde avond is gewor den. SSS 1Horst America Na een slechte wedstrijd tegen Pr. Maria speelde SSS verleden week weer tegen een eerste klasser en wel tegen America. Overloon begon zeer goed en bracht met goede combina ties paniek in de America-verdedi- ging. In de eerste minuten wist SSS al een 4 tal hoekschoppen op te eisen maar geen enkele hiervan had suc ces. Het duurde echter toch niet lang voordat Overloon aan de leiding kwam. M. van Opbergen speelde zich keurig vrij en plaatste de bal zuiver langs de doelman in het net: 10. Ook de Americanen kwamen fel terug, maar de afwerking faalde. Dit kon M. van Opbergen beter, die schoot van plm. 25 meter hard en laag in: 20. Deze stand bleef tot aan de rust onveranderd. Ook na de thee bleef SSS de be tere ploeg en na een prachtige com binatie was het wederom M. van Opbergen die ditmaal met een fraaie kopstoot de stand op 30 bracht. Toen was het gebeurd met America. SSS was nog niet aan het einde en Chr. Hendriks volbracht zijn taak door een solo goed af te werken: 4-0. Nog was de koek niet op, want Stap pers ondernam een solo, passeerde de doelman, maar de bal kwam te gen de paal, maar het was wederom M. van Opbergen die op de juiste plaats stond en de terugspringende bal in het doel werkte: 50. Een goed resultaat, na een goede en sportieve wedstrijd. Diezelfde zondag speelde SSS 3, eveneens in het kader van hun ne- derlaagtoernooi, tegen de bikkel harde Willi's. Maar SSS was toch duidelijk sterker en won dan ook verdiend met 41, hetgeen een goed begin was. Ook zondag j.l. werd er weer ge streden voor het nederlaag-toernooi. SSS 2 moest aantreden tegen de reserves van EWC - uit Well. De stand bleef tot de rust dubbelblank. Na de rust was het eerst SSS dat doelpuntte, maar EWC kwam zeer spel terug en stootte zelfs door tot een ruime 31 overwinning. SSS 3 dat tegen Excellent 1 (Op- loo) speelde bleek iets betere papie ren hebben. Het ploegverband van de SSS-ers was beter. Bij Excellent ging het meer als: „plof, weg bal." SSS 3 wist uiteindelijk van dit stan daardelftal met 54 te winnen. SSS 1 en SSS 2 spelen zondag te gen twee kampioenselftallen, nl. Via- nen Vooruit 1 en 2 EERSTE BORREL NIET ONSCHULDIG De ministers van verkeer van ze ventien Westeuropese landen heb ben besloten de bloedproef ver plicht te stellen. Het hoogst toe laatbare alcoholgehalte in het bloed zal op 0,8 promille worden gesteld. In Nederland is hiervoor een wetswijziging noodzakelijk, omdat de bloedproef op grond van principiële bezwaren slechts vrij willig kan worden genomen. RISICO VERDUBBELT NA ALCOHOLGEBRUIK Onderzoekers in verschillende lan den hebben op grond van massa- onderzoek geconcludeerd dat gemid deld 10 pet. van de gemotoriseerde weggebruikers alcohol heeft ge dronken. In de weekends, 's avonds en 's nachts is dit percentage aan zienlijk hoger, namelijk 15 a 20 pet. Een groot deel van de verkeers ongevallen ontstaat door overmatig alcoholgebruik, maar dat is al lang geen nieuws meer. Maar nog altijd wordt de invloed van alcohol op de rijvaardigheid schromelijk onder schat. Vele automobilisten menen in volle ernst, dat één of twee borrel tjes beslist geen kwaad kunnen. In een uiterst belangwekkende be schouwing in het „Nederlands Juris tenblad" heeft prof. dr. W. Froentjes zich tegen deze opvatting gekant. Voor de wetenschap, zo stelt hij, is het een uitgemaakte zaak dat de on veiligheid op de weg niet alléén wordt veroorzaakt door lieden met een hoog alcoholgehalte in hun or ganisme, maar „zeker in dezelfde mate" ook door mensen met lagere gehaltes. VERRADERLIJK Het vraagstuk van de alcohol in het verkeer is in het bijzonder tot een probleem van de kleine doses geworden, zo meent deze Utrechtse hoogleraar. Opvallend en bedenke lijk is dat juist bij de lagere alcohol gehaltes relatief de meest ernstige ongevallen worden veroorzaakt. En dat niet alleen ten opzichte van de ongevallen waarbij geen alcohol in het geding is, maar óók ten opzich te van die, waarbij van hogere ge haltes sprake is. Onderzoekingen uit de laatste ja ren zijn in het bijzonder gericht ge weest om na te gaan hoeveel groter de kans is om een ongeval te krijgen als men gedronken heeft. Prof. Froentjes memoreert het uit gebreide Grands-Rapids onderzoek in de Ver. Staten. Dit onderzoek leidde tot de conclusie dat het on gevallenrisico voor wegggebruikers met een betrekkelijk laag bloedalco- holgehalte tweemaal zo groot is als voor personen die geen alcohol heb ben gedronken. Onderzoekingen in Tsjecho-Slo- wakije leverden nog hogere getallen op. ONTREMMING Reeds bij een gebruik van kleine doses alcohol gaan de hogere psy chische functies allerlei uitvalsver- schijnselen vertonen, zo betoogt prof. Froentjes. „In deze toestand pleegt ontremming op te treden", hetgeen met vermindering van zelfkritiek, overschatting van eigen prestatie en onderschatting van gevaren gepaard gaat. Ook het handhaven van con centratie van de aandacht wordt moeilijker en duidelijke bewustzijns- dalingen worden manifest." De hooggeleerde auteur wijst in dit verband op een desbetreffend on derzoek van een universiteitskliniek te Leiden in samenwerking met het gerechtelijk laboratorium van het ministerie van justitie, dat zijn be toog over de invloed van het alco holgebruik volledig bevestigt. Prof. Froentjes geeft ook een ant woord op de vraag hoe het mogelijk is dat in een proces-verbaal de po litie constateert dat de betrokkene sterk onder invloed verkeert, terwijl het oordeel van de arts veel milder VERSCHILLEN „Er kleven grote bezwaren aan dit arsenoordeel", zo meent hij. Die be zwaren komen hier op neer, dat de tijd, verlopen tussen het verkeerson geval en het artsenonderzoek, als regel te lang is. Het bloedalcoholge- halte is dan reeds aanzienlijk ge daald, de zelf beheersing kan in be langrijke mate zijn hersteld. Er bestaan voorts grote verschil len bij de artsen, zowel in de wijze van onderzoek als in het interpre teren van de verschijnselen. Bepaal de veranderingen in het gedragspa troon worden moeilijk opgemerkt, omdat de arts de onderzocht niet in normale en nuchtere toestand kent. Dat heeft tot gevolg, dat vele ver keersdeelnemers, die alcohol hebben gebruikt en een ongeval hebben ver oorzaakt, niet gestraft kunnen wor den, ofschoon het vrijwel zeker is, dat zij die straf wel verdiend zou den hebben. LIMIET In verschillende landen heeft de overheid al eerder een verbod inge steld om aan het verkeer deel te ne men als het alcoholgehalte van het organisme een bepaalde grens heeft overschreden. Daartoe heeft men 'n bepaald alcoholgehalte van het bloed als limiet in de wet opgenomen. Als men de limieten die tot op heden in verschillende landen gelden, met elkaar vergelijkt, ziet men grote ver schillen. Ze variëren van 0,3 promil le tot 1,5 p.m., maar in de meeste landen heerste al een tendens om de limieten te verlagen. In België is men kortgeleden van 1,5 p.m. op 0,8 p.m. teruggegaan, in Duitsland over woog men hetzelfde. Gaat er van zo'n limiet een pre ventieve werking uit? Prof. Froen tjes meent van wel, mits men de li miet vrij laag stelt. Als voorbeeld noemt hij Tsjecho-Slowakije. Daar werd enkele jaren geleden een wet telijke limiet van 0,5 p.m. vastge steld. Een jaar later was het aan al cohol te wijten ongevallen reeds met 25 pet. teruggelopen! BLOEDPROEF Nederland is het enige land in Europa, dat nog geen alcohollimiet in de wet heeft en nog geen ver plichte bloedproef kent. Een hoogst merkwaardige situatie in een land, dat met een steeds stijgend aantal verkeersongevallen wordt geconfron teerd. Prof. Froentjes spreekt over deze uitzonderingspositie van ons land zijn verbazing uit. Hij pleit vóór het invoeren van de wettelijke bepaling, waarbij het deelnemen aan het verkeer boven een bepaalde alcoholgehalte in het bloed strafbaar wordt gesteld. De grens van 0,8 promille ligt hem te hoog. „De enige wetenschappelijk aanvaardbare grens zou 0,0 p.m. zijnkortom helemaal niet drin ken. Men kan eventueel enig alco holgebruik toelaten ten behoeve van de „social drinking" en de grens bij 0,5 p.m. leggen. Hij meent, dat tegen het verplicht stellen van de bloedproef geen on overkomelijke bezwaren kunnen worden aangevoerd. „Integendeel, men kan stellen, dat het, zowel in strafzaken als in civilibus, een zaak van rechtvaardigheid is, dat steeds de intoxicatietoestand van een ver keersdeelnemer, zoveel mogelijk naar objectieve maatstaven zou kun nen worden vastgesteld."

Peel en Maas | 1967 | | pagina 8