niet alleen chemisch reinigen. rïïïïiïr ook... reparaties DE WASC0MAAT Huurverhoging Veilig Verkeer... DE MULDER VERHUURT GOEDKOOP HEET WATER Bedrijfsadministratie Politierechter kompas voor de bedrijfsvoering De consumentenbond zegt l^la TT I is voordeliger dan Automatisch thuis wassen VRIJDAG 7 JULI 1967 No. 27 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG P PEEL EN MAAS «- DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.— (buiten Vonray 2.25) KALE HUUR, VRIJE HUREN, Vit - 10 EN 15 PROCENT BETAAL NIET (AUTOMATISCH) TEVEEL Als gevolg van het ontbreken van een vouwblad over de huur verhoging per 1 juli 1967, worden de postkantoren, de huuradvies commissies en de redakties van dag- en weekbladen overstelpt met verzoeken om inlichtingen. Het blijkt nog niet iedereen helemaal duidelijk te zijn, hoe de jongste huurverhoging moet worden be rekend. Daarom geven wij hier nogmaals een beknopte uiteenzet ting. BOUWJAAR DOORSLAGGEVEND Voor het berekenen van de huur verhoging moet de thans geldende huur worden teruggebracht tot de „kale huur". Dat wil zeggen, dat allerlei bijkomende lasten als water, gas en licht, stoffering, meubilering en pension, maar ook elke omslag voor gemeenschappelijk gebruik van traploper, schoonmaakkosten, cen trale antenne, lift, telefoon, glazen wasser enz. eerst moeten worden afgetrokken. Ten aanzien van bedrijfspanden, waaronder ook te rekenen de win kels met woning, geldt een afzon derlijke regeling. Voor de woningen is het bouwjaar doorslaggevend. Van officieel „onbewoonbaar" verklaarde woningen mag de huur ook dit keer niet worden opgetrokken. NIEUWE PANDEN In principe wordt de huur niet verhoogd van die panden, welke zijn gebouwd na 1 januari 1961. Op deze regel zijn echter de volgende uit zonderingen gemaakt: woningen gebouwd met steun van het rijk wegens geleden oorlogs schade (de zg. herbouwpanden) vallen wel onder de verhoging van 10 procent; woningwetwoningen gebouwd met steun van het rijk volgens de Beschikking bijdragen wo- ningwetbouw 1950 zijn alleen on derworpen aan de huurverhoging van 10 pet. indien de huurprijs ook vorig maal bij algemene wet werd verhoogd. een aantal woningen gebouwd met rijkssubsidie volgens de huurprijs reeds eerder volgens de wet is verhoogd, vallen wel onder deze huurverhoging van 10 procent; de overige dus niet; woningen gebouwd met rijkssub sidie volgens de Premie- en bij- dragebeschikking woningbouw '60 zijn niet onderworpen aan huur verhoging, tenzij de subsidie is toegekend tussen 1 april 1960 en 1 april 1964. Voor deze groep geldt een huurverhoging van 10 procent. voor alle woningen die na 1 jan. 1961 in de vrije sector zijn ge bouwd, kan de huur vrij tussen huurder en verhuurder worden overeengekomen. Huurders van deze woningen behoeven dus ook niet zonder meer een huurverho ging te accepteren. NA-OORLOGSE Voor de oudere na-oorlogse hui zen gebouwd tussen 5 mei 1945 en 1 januari 1961 geldt in het algemeen een huurverhoging van 10 pet. Uitgezonderd zijn de zgn. nood- woingen en de huizen die gebouwd zijn in de vrije sector. Noodwonin gen mogen niet in huur worden ver- hoogg en van de laatste groep kun nen huurder en verhuurder zelf de huurprijs gaan overeen komen. Ook voor deze huurders geit dus, dat zij niet automatisch meer behoeven te gaan betalen. VOOROORLOGSE Van de woningen die gebouwd zijn tussen 1 januari 1921 en 5 mei 1945 en waarvan de huurprijs op 31 december 1965 lager was dan 70, per maand in de eerset en tweede gemeenteklasse, wordt de huur met 7V2°/o verhoogd. Woningen uit deze groen die op 31 december 1965 in genoemde gemeen teklassen van 70 tot 125 aan huur deden, vallen onder de verhoging van 10 pet. Voor de woningen uit genoemde jaren waarvan de huurprijs op 31 december 1965 in de eerste en twee de gemeenteklasse boven de 125, lag, komt de vergoeding op 15 pet. OUDERE HUIZEN Voor panden gebouwd vóór 1921 buiten Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, waarvan de huurprijs op 31 december 1965 in de eerste en tweede gemeenteklasse ten minste ƒ70,per maand bedroeg, geldt 'n huurverhoging van 10 pet. Voor de overige vóór 1921 ge bouwde woningen, dat zijn dus de huizen waarvan de huurprijs op 31 december 1965 lager lag dan 70, per maand, mag de huur volgens de ze wet niet worden verhoogd. Pas na de berekening van de ver hoogde kale huurprijs mogen de andere bestanddelen van de huur prijs weer bij het bedrag worden ge voegd. Kamerbewoners en in het alge meen onderhuurders dienen er op te letten, dat het door hen betaalde bedrag niet zonder meer met 10 pet. wordt opgetrokken. Ook al valt de betrokken woning onder de bepalin gen van deze wet, dan nog moet een event, verhoging in verhouding staan tot het door hen gebruikte deel van het huis en de werkelijke verhoging van de huur voor de totale woning. Iemand die zelf honderd gulden per maand aan de eigenaar verschuldigd is en slechts 10,per maand meer gaat betalen, maar 'n kamerbewoner die 50,kale huur p. mnd. vol doet, geen 5,huurverhoging be rekenen. Er zijn nl. in dat huis mis schien wel vij of zes kamers en het tientje huurverhoging moet redelij kerwijs gedeeld worden door het aantal aanwezige kamers. Per ka merbewoner mag dan hoogstens 2,- worden doorberekend. PSYCHIATRISCH CENTRUM ST. SERVATIUS Op 22 en 23 juni 1967 werden in het Psychiatrisch Centrum St. Ser- vatius te Venray de eindexamens in de opleiding voor het Staatsdiploma B ziekenverpleging gehouden. Als rijksgedelegeerden waren aanwezig: Dr. J. J. C. Marlet, zenuwarts te Venray; mej. dr. C. J. Kamp, van de Psych. Inr. St. Joris-Gasthuis Delft. Alle kandiaten behaalden het Staasdiploma B ziekenverpleging: G. J. M. Bongaerts, Roermond; H. Broeren, Boxmeer; P. Cortooms, Lierop; J. M. Cuijpers, Nijmegen; Fr. Derickx, Venray; H. P. J. Goemans, Overloon; Eerw. Br. L. van Gulik, St. Servatius, Venray; mej. G. Hen driks, Sambeek; J. v. d. Heuvel te Eindhoven (cum laude); W. Heyl, Aarle-Rixtel; J. v. d. Laar, St. An- thonis; M. Lange, Westerbeek (cum laude); G. van Osch, Lieshout; P. M. Peeters, Horst; A. Peeters, Venray; H. Sanders, Venray; H. Spee, Ven ray; C. Verhaaren, Grave en J. M. Wilms, Venray. Huurprijs per maand vanaf f. 5.65 Aansluiting heetwater-reservoir met 12 meter elektrische- en 10 meter waterleiding gratis. De Mulder verstrekt U graag alle inlichtingen. Levering via PLEM Albionstraat 43, Leunen, telefoon 1503 Het is de taak van de ondernemer, de reëel bereikbare mogelijkheden voor zijn bedrijf tot werkelijkheid te maken. Daarvoor dient hij te we ten wat er binnen en buiten zijn bedrijf omgaat en wat de toekomst mogelijkheden zijn. Dit betekent, dat het leiden van een bedrijf veel omvattender wordt en dat aan de administratie, voor een juiste bepa ling van het bedrijfsbeleid, een steeds grotere betekenis moet wor den toegekend. Uitgangspunt mag niet meer al leen zijn: „wat heb ik in het verle den bereikt en hoe trek ik die lijn door", maar, „welke mogelijkheden bestaan er tot vergroting van hel bedrijfsresultaat". Of anders gezegd, „hoe profiteer ik van de toenemen de welvaart?" Duidelijk moet zijn, dat het daar bij niet uitsluitend om het omzet- verloop gaat. Even belangrijk, mis- mischien nog belangrijker, is het verloop van de kosten. Informaties hierover moet de ad ministratie op ieder gewenst moment kunnen verschaffen. Deze moet der halve een centrale plaats innemen, temidden van de andere beleids instrumenten. In de praktijk blijkt echter, helaas, nog al te vaak een onderwaardering van de administra tie te bestaan. Het „schrijfwerk" zo als dat dan wordt genoemd, kan niet altijd rekenen op de volle sympathie van de ondernemer. Hij is nog te gauw geneigd deze werkzaamheden te beschouwen als een karweitje, dat hij t.z.t. wel eens in een verloren half uurtje zal opknappen. Onbe grijpelijk, want het voortbestaan van de onderneming is er maar al te dikwijls mee geboeid. Het is niet de bedoeling in deze korte beschouwing een volledig in zicht te geven in de technische eisen, waaraan een administratie moet vol doen en de daarvoor beschikbar-; technische hulpmiddelen. Er zij:, voldoende mogelijkheden om daar over voorlichting te krijgen. Wij noemen alleen maar Uw organisatie, de accountant, het Economisch In stituut voor het Midden- en Klein bedrijf (dat verschillende instruc tieve brochures heeft uitgegeven over dit onderwerp) en de Rijkscon sulent voor het Midden- en Klein bedrijf en Toerisme. Enige belangrijke punten, waarop Uw administratie U volledig moet kunnen inlichten, willen wij echter wèl aangeven. Eerst de omzet. Het verloop daar van moet U op ieder gewenst ogen blik kunnen vaststellen. En, U moet die nauwkeurig kennen, omdat U daaruit de gegevens moet kunnen distilleren voor Uw inkoop. Hierbij gaat het niet alleen om het totale omzetverloop, doch om die van de verschillende artikelen of artikel- groepen. Een doelmatige inkoop is mede bèpalend voor het winkelre sultaat. De voorraad mag niet te groot, doch ook niet te klein zijn. „Neen"-verkopen stoot klanten af, en 'n te grote voorraad drukt de winst. Omzetcijfers moeten daarom aanwijzingen geven over de gang makers in het assortiment en over de artikelen met een lage omzetsnel- heid. De kosten vormen eveneens een zeer belangrijk bedrijfseconomisch gegeven. De administratie moet ook daarover volledige informatie ver schaffen. En dan weer niet alleen over de totale kosten, maar over de verschillende kostensoorten en het verloop daarvan. De financiële positie van het be drijf, Uw „eigen" geld, de liquide middelen waarover U op 'n bepaald moment kunt beschikken, de stand van vorderignen en schulden, bezit tingen e.d., ook daarover mag de ad ministratie U niet in twijfel laten. Bij uitbreidingsplannen, bij de aanschaf van nieuwe (moderne be drijfsmiddelen, waarover U niet over voldoende eigen middelen beschikt, kunt U een beroep doen op geld van derden. Er zal echter geen enkele kapitaalverschaffer te vinden zijn, als uit Uw administratie niet duide lijk blijkt, dat Uw onderneming „goed" is voor het gevraagde be drag. De fiscus stelt eveneens zijn eigen. Die heeft ook belangstelling voor Uw administratie. En het heeft ver trouwen als blijkt, dat deze betrouw baar en deugdelijk cijfer-materiaal verstrekt. Dit zijn enige punten, die wij U nog eens willen voorhouden. Mocht Uw- administratie niet in orde zijn, aarzel dan niet op de kortst moge lijke termijn maatregelen te nemen en deze aan te passen. Tot slot nog dit. Aan het begin hebben wij ge schreven, dat het de taak van een ondernemer is, bereikbare mogelijk heden te realiseren en dat hij daar bij kennis dient te nemen van het geen er binnen én buiten zijn be drijf gebeurt. Daarmede bedoelen wij óók te zeggen, dat zijn eigen cijfermateriaal alléén, nooit voldoen de houvast kan geven. Zijn eigen gegevens moet hij regelmatig ver gelijken met die van andere bran che-genoten. De verschillende sta tistieken van het Economisch Insti- tuur voor het Midden- en Kleinbe drijf bieden daartoe vele mogelijk heden. Bovendien bestaan er in ver schillende branches clubs, waarvan de deelnemers aan mondelinge be drijf svergelij king doen. Over dit laatste kunnen Uw organisatie en de Rijksconsulenten voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme U vol ledig inlichten. Deze Rijksconsulen ten zijn gevestigd in de provincie hoofdsteden en in Amsterdam. „De politie is m'n béste kameraad" schalde een dronkeman over straat. Dat is nog niet zo verwonderlijk, want dronken mensen houden er soms een nuchter oordeel op na. Bo vendien is het al onomstotelijk be wezen, dut politiemannen uiterst xiuttige figuren in de samenleving zijn en dat zij de burgerij bescher men tegen veel wandaden en misda den. Het verwonderlijke van dit ge schal was echter, dat het werd voortgebracht door een arrestant, die arm in arm met een agent over de straat laveerde. Een agent die niet werd meegesleurd, maar zelf ook moeite had om zich op de been te houden en die hikkend een langs komende auto trachtte te „vorderen" om zijn arrestant naar het bureau te brengen. „Naar een café te brengen, bedoel je zeker", zei de officier van justitie vandaag tegen de gezag-te-grabbel- gooier. „Nee nee, we hadden een glaasje op, dus we moesten rijden. We kon den zelf niet meer lopen naar het bureau", oordeelde de verdachte. „Dus jullie wilden samen de cel „Jaja, samen uit, samen thuis", grinnikte de man. Hij stond er nu in burger. Een beetje verfomfaaid bur ger, bestaande uit werkbroek en trui. Het politie-uniform was hem afgenomen. Zeer terecht. Niet om dat hij als ambtenaar in functie zich onwaardig had gedragen, maar om dat hij helemaal nooit in die functie was geweest en geen enkele func tionaris hem toegestaan had dit uni form te dragen, laat staan bespotte lijk te maken. Classificeerder noemde hij zich van beroep. Dat is vrij vertaald een vuilsorteerder. Daarvóór was hij rio- leur, maar het scheppen van putjes en uitzuigen van riolen werd hem te zwaar, daarom boog hij zich lie ver over lompen en oude metalen en ander afval om dit naar bruikbaar heid op hoopjes te mikken. Bij dót werk nu was uit een jute zak met gedragen kleding ook een compleet politie-uniform tevoor schijn gekomen. Met mottegaten en dunne plekken weliswaar, maar toch nog bést bruikbaar voor een mooie grap. Hij classificeerde het op z'n eigen stapeltje, nam het mee naar huis en knapte het op voor de „grote dag". En die grote dag kwam, toen een familielid ging trouwen. Hij siak zich in het prachtige pak met glim mend gepoetste knopen en belde aan toen het feest in volle gang was. Of de bruidegom maar even mee wilde komen. In verband met de gepleeg de zedendelicten. Grote consternatie bij de bruid en haar familie; geroep om een advo caat en een echtscheiding; vrolijk heid bij de vrienden dit het gezicht herkenden. De bruidegom speelde 't spel mee, protesteerde heftig en zei dat het zo erg niet was geweest met die andere meisjes. En toen kocht hij de agent om met flessen drank. Tenslotte waren ze toch op stap gegaan naar het politiebureau. Stom dronken hadden ze besloten, dat de namaak-agent zijn arrestant, de bruidegom, die nacht in een cel zou laten opsluiten. De bruid bleef la veloos achter, niet in staat nog een voet te verzetten. Zo slierden ze over straat tot een gealarmeerde politie wagen ze op het spoor kwam en werkelijk naar de gewenste logeer kamertjes bracht. „Je bent de lollige broek in de fa milie", dacht de politierechter. „Nee nee, de politiebroek! Maar 't was toch lollig." De officier wenste dit liederlijke wangedrag afgestraft te zien met dertig dagen hechtenis of driehon derd gulden boete. „Wangedrag?" vroeg de classifi ceerder, „omdat we een liedje zon gen?" „Nee, omdat het openbaar gezag bespottelijk werd gemaakt door het wederrechtelijk dragen van het uni form in kennelijke staat." „Nou, dan hadden ze me maar geen uniform cadeau moeten doen." Maar het bleef dertig dagen. De oude uniformen zullen voortaan wel zorgvuldig verbrand worden. IS UW AUTO WEL AAN VAKANTIE TOE? Voor een geslaagde vakantietocht per auto, vooral naar het buitenland en in het bijzonder bij bergtochten, MOET de auto TECHNISCH in een goede staat verkeren. In het bijzon der geldt dit voor de toestand van de banden, een goede stuurinrichting, een voetrem zonder gebreken, maar ook een goed werkende handrem; schokbrekers die in een goede staat verkeren en bij watergekoelde mo toren soepele waterslangen. Aanwijzingen dat er iets met de remmen niet in orde is kan men o.m. afleiden aan de noodzaak om regelmatig remvloeistof te moeten bijvullen, het te diep moeten door trappen van het rempedaal, het scheeftrekken van de auto bij rem men, of het te ver moeten uit- of aantrekken van de handrem. Ook al is de auto in een goede staat, men kan niet ongestraft onbe perkt personen en goederen mee nemen. Vooral bij de kleinere auto's treedt een beperking op door de ma ximale belasting van de banden. Bij sommige auto's mag slechts 350 kg aan personen en lading worden mee genomen, inclusief bestuurder. Gaat men uit van vier personen a 75 kg (dikwijls komt men daaraan tekort) dan kan nog slechts 50 kg bagage worden meegenomen. Ook de draagveren kunnen beperkt worden belast. Als deze veren door langdu rig gebruik al enigermate zijn door gezakt of door overbelading door zakken, kan een overmatige slijtage aan banden en wiellagers het gevolg zijn. De koplampen zijn dan dikwijls meteen verblindend geworden, ter wijl bij een groot aantal auto's de rij kwaliteiten dusdanig teruglopen, dat met recht van een gevaar op de weg kan worden gesproken. Een dakimperiaal kan natuurlijk uitkomst bieden bij gebrek aan ba gageruimte. Men dient echter niet uit het oog te verliezen dat het zwaartepunt van de auto aanmerke lijk wordt verhoogd, waardoor de stabiliteit aanzienlijk afneemt. Breng daarom alleen lichte stukken aan op het imepriaal, de zwaardere stukken liefst op de vloer van de wagen, zo mogelijk precies tussen de assen. De rijstabiliteit komt eveneens in ge vaar als men een te groot gewicht achter de achteras, dus in een grote autokoffer aanbrengt. Vooral in de bochten zal de auto zich dan moei lijk laten besturen, hetgeen weer tot ongevallen aanleiding kan geven. alle voorkomende zoals: onzichtbaar stoppen stootbanden vernieuwen korter maken zakken vernieuwen enz. enz. Limburgs beste stomerij Eindstraat 16, Venray tel. (04780) 1303 Auto-onderdelen zijn niet overal verkrijgbaar en we denken dan in het bijzonder aan een stroomver- delerkap, kontaktpunten, bougies, 'n ventilatorriem, zekeringen, lanyajes, maar ook reserve-binnenband. Vooral bij een reis naar de Oost- europese landen kan een binnenband uitkomst bieden, ook als men tube- less-banden heeft, want men is in die landen vrijwel niet in staat een tubeless-band te repareren. Naast het paspoort of de toeristen- kaart dient men het kentekenbewijs niet te vergeten, ook de groene kaart mag niet ontbreken. Noteer in uw agenda de inhoud van uw porte feuille, ook nummers van paspoort, rijbewijs etc. Dit vergemakkelijkt de opsporing bij vermissing. Een reis- en kredietbrief van de ANWB of een Carnet d'Asistance van de KNAC kan veel kosten be sparen als de wagen onverhoopt toch de geest geeft en gerepatrieerd moet worden of misschien onderdelen nagezonden moeten worden. Ook een ziek geworden bestuurder kan het gezin voor problemen plaatsen als er niemand verder in staat is de auto te besturen. Beide documenten bieden afdoende hulp, zelfs als men door omstandigheden zonder geld komt te zitten. Werk er aan mee dat de vakantie de feest BLIJFT! En bedenk: wie goed voorbereid op vakantie gaat, komt veilig thuis! Henseniusplein 4a nieuw tel. nr. 2607 Daarbij is uw was in plm. 1 uur schoon en kastdroog - Geopend van 'smorgens 7 uur tot 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Iedereen die 'savonds voor 9 uur ('szaterdags 5 uur) binnen is, kan zijn was rustig afwerken.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1