SPORT m (Omto# Rob van Haaren Vloerbedekking Gordijnen Cadeaus voor vader Zoek de wolken op Rank Xerox kampioen HANDBAL HANDBOOG TELEFOON No. 2751 VRIJDAG 16 JUNI 1967 No. 24 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG IE PEEL EN MAAS !t DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY UfCCITQI AH UnflD 1/CK1DAV F KI flMCTDCkPM ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WttlvbLAU VUUK V tIMKMY El IM UIV! O I l\LI\IIIV PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venroy 2.—) Of het vliegveld de Peel nu aktief zal gaan worden in die zin, dat een deel van de militaire vliegtuigen, die thans in Eindhoven staan, naar Venray zullen komen, is iets waar voorlopig alleen nog maar de zweefvliegclub Uden zich enige zorg over maakt. Want de zweefvliegers uit deze club zijn al eens verjaagd door militairen namelijk toen de basis Volkel operationeel werd en hun zweef vliegtuigjes maar moeilijk meer pasten tussen het daverend ge weld van straalmotoren. Overigens moetm en tegen de 40 leden van de zweefvliegclub Uden geen onvertogen woord zeggen over Das Militair. Uiteindelijk heeft de Luchtmacht de van Volkel verdron gen club nieuwe mogelijkheden ge geven op het vliegveld de Peel, waar men nu in hangars 2 zgn. twee-izt- ters en 3 prestatietoestellen vindt van deze vliegclub. Netjes en vei lig opgeborgen en terdege bewaakt door de wcht, die nuwlettend toe ziet op de gande en komende man op de Peel. PASJES Dat is eigenlijk het enige ver velende wat er bij de zweefvliegerij in Venray te pas komt, namelijk 't pasje om de wacht van het vlieg veld te mogen passeren. Als men als argaloze burger op zaterdagen of zondagen wanneer leden van de club bezig zijn, ook eens kijkje wil ne men, dan staat daar de onverbidde lijke militair, die naar het „pasje" vraagt en wanneer dat niet voor handen is, dan blijft de poort toe en kan men als men heel veel geluk heeft door de ijzerdraad nog net zien hoe met een lier het zweefvlieg tuig de lucht ingetrokken wordt. Maar lang moet men er niet staan, want dan stuurt de onverbiddelijke je terug de Midden-Peelweg op. Je kunt je beter in verbinding stellen met de heer van der Heij den, Kielsdonkplein 7 in Zeeland (N.Br.), de sekretaris van de Udense zweefvliegclub, die overigens ook graag bereid bleek ons verder in te lichten over deze „ergens" avontuur lijke sport. LIDMAATSCHAP Het blijkt uit zijn informaties dat de club thans 40 leden telt, waar onder enkele dames, maar ook leer lingen van het-Venrayse lyceum (bo ven 15 jaren) en zelfs een oudere heer, die met zijn 73 jaren nog lus tig zijn rondjes draait en zich op die manier letterlijk boven de be slommeringen van het aardse leven verheft. Voor het lidmaatschap is nodig dat men over een goede gezondheid beschikt en die wordt gecontroleerd door een medische sportkeuring. Doorstaat men die, dan kan men lid worden. Over dat lidmaatschap be staan rare denkbeelden. Men meent dat zweefvliegen een uitgesproken kostbare geschiedenis is, maar ieder een die 15,kontributie per maand kan betalen en bereid is per start 1,in het busje te doen, die kan zaterdag al beginnen. Men stapt dan bij de instructeur in de twee- zitter en voor men het weet hangt men ergens boven de Vredepeel te kijken naar het aardse gedoe daar beneden. En daarmede gaat dan met een de oeroude droom om te kunnen vliegen, om als een vogel vrij in de lucht te zijn, in vervulling. „Ik loop meer gevaar op weg naar het vliegveld, dan hier in de lucht." zegt de instructeur, die op die ma nier de eerste schrik, die ieder mens bij dit verlaten der aarde onder vindt, wegpraat. En inderdaad is het gevoel van vrijheid daarboven in del ucht een sensatie, die de schrik doet vergeten en al gauw on dervindt men zelf de vreugde en de opwinding, die aan deze sport zijn verbonden. We vergaten in ons enthousiasme nog te vertellen dat diezelfde me neer v. d. Heyden bij het lidmaat schap zorgt voor een vaste pas, zo dat de onverbiddelijke aan de poort een zeer inschikkelijke jongeman wordt, die je graag wijst waar je auto te zetten en je verder wegwijs maakt over het nog altijd grote vliegveld. Ook degenen, die als toe schouwer eens een kijkje willen gaan nemen, kunnen zich voor een zgn. dagpasje tot de heer wenden, maar liefst tijdig, want daar komt nog een heleboel papier aan te pas. AANLEG Wat moet men nu kennen om te zweefvliegen? Moet je een auto kun nen besturen, moet je wiskunde ken nen, moet je weerkundige zijn? Op al deze vragen schudden de hoof den neen. Je hebt alleen een gezond stel hersens nodig en je moet bereid zijn om naar de instructeur te luis teren die je precies zal vertellen, waarvoor de weinige instrumenten dienen, hoe je de stuurknuppel moet hanteren en hoe je thermiek moet zien te vinden, opstijgende lucht stromingen, waarvan men gebruik kan maken om hoger en verder te komen. Als je lid bent dan gaat het eerst naar het B brevet toe. Om dit te be reiken dient men vijf vrije vluchten elk van minstens 60 seconden en met een volledige cirkel tijdens el ke vlucht, te kunnen uitvoeren. Hoe lang men nodig heeft om dat te kunnen bereiken? Ja, hoeveel les sen heeft iemand nodig om auto te leren rijden. De een doet het in tien en de ander slaagt na 40 lessen daar nog niet in. Om het B brevet te ha len heeft men waarschijnlijk zo'n 40 starts nodig. Als men dat B brevet dan heeft en men zich dus officieel zweefvlieger mag noemen, dan gaat het langzaam maar zeker naar het C brevet, waarvoor de eisen van zelfsprekend heel wat hoger zijn. Dan moet men een vrije vlucht in stijg wind uitvoeren, waarbij gedu rende tenminste 5 minuten achter een gevlogen is op een hoogte, bo ven het beginpunt van de vrije stijg- vlucht. En na het C brevet volgt het zilveren brevet, waarmede men ook overlandvluchten mag maken. Ook dat hebben enkele leden van de zweefvliegclub Uden, maar dan dien je wel naar Teriet te gaan, waar men meer opstijgende warme lucht vindt dan boven dit vrij kale en vlakke Limburgse landschap, dat als warmtebron feitelijk alleen de ontgonnen Peelgronden heeft. KOSTEN We zeiden hierboven al dat zweef vliegen geen uitgesproken kostbare sport is. Op de Peel kan men voor een bedrag van enkele honderden guldens per jaar al heel wat doen. Wil men echter een eigen toestel hebben, dan vergt dat toch gauw een som van vijftienduizend gulden. De vliegtuigen op de Peel zijn door de club aangekocht en betaald uit de gemeenschappelijke kas of ge huurd. In het buitenland bouwen veel zweefvliegers hun eigen vlieg tuig, waarvoor bouwpakketten in de handel zijn die minder dan tien duizend gulden kosten. Het zelf bou wen is overigens in ons land van wege de officiële voorschriften prak tisch uitgesloten. Zweefvliegtuigen zijn vrijwel niet aan slijtage onderhevig. Zij hebben geen trillende motor, die het ge raamte doet schudden en het mate riaal vermoeit. Er komen geen olie spatten op het vernis, zodat het toestel er glanzend en nieuw blijft uitzien. Maar ze vragen wel onder houd en daar zorgen de clubleden zelf voor als het weer zich niet leent om te vliegen. Zo groeit in de club een goede geest, die ook geïnspireerd wordt door het bewustzijn dat zij iets ongelooflijks meemaken. Zij kunnen alleen zijn met de natuur en grootse taferelen aanschouwen. Hieronder mag het soms eng en druk worden, in de heldere wijde hemel is nog ruimte voor opwinden de avonturen. Nieuws uii Overloon Vrijdag had alhier de aanbeste ding plaats van een nieuwe bankge bouw van de plaatselijke Boeren leenbank, onder architectuur van H. Martens uit Leunen. Er werd als volgt ingeschreven: P. v. Oyen, Boxmeer 227.840,- C. v. d. Braken, Oploo 241.390,- Fa. P.A. Koenen, Holthees 247.000,- Rutten-Lichteveld Overloon 255.950,- J. Verdij k-Linskens O'loon 265.000,- Begroting 230.938,De gunning werd nog aangehouden. Eerste prijs met lof der jury Zondag j.l. nam de drumband van het St. Theobaldusgilde deel aan de mars- en showwedstrijden te Ha- mont. Zij werden vergezeld door vzele supporters. Lang werden de tamboers nog nieuwsgierig gehouden eer de prijzen bekendw werden ge maakt. Iedereen was benieuwd naar de uitslag. Eindelijk was het dan zo ver. De drumband van het St. Theo baldusgilde, die uitkwam in de eer ste afdeling werd bekroond met een eerste prijs en lof der jury. In Over loon teruggekeerd, konden de jon gens en meisjes reeds vele felicita ties in ontvangst nemen evenals hun tamboer-maitre A. van Opbergen en instructeur J. van Ol. Op 24 juni zal de drumband deel nemen aan het federatief drumband concours in Hintham, waar ze ook in de eerste afdeling uitkomen. Tuin- en Zomerfeesten Op 23 en 24 juli zal door het gilde een tuin-zomerfeest worden gegeven. Reeds is het bestuur druk bezig om het voor die dagen voor iedereen zo gezellig mogelijk te maken. Over het verdere verloop komen wij nader te rug. Opluistering Jeugdvierdaagse A.s. zondag zal de drumband van het gilde de jeugdvierdaagse opluis teren te Venray. ZOMERAVONDCOMPETITIE BEDRIJFSVOETBAL VENRAY Na afloop van een sportieve, maar harde strijd maandagavond 12 juni op het voetbalterrein van St. Ser- vatius aan de Oostsingel, kon het le elftal van de voetbalvereniging Rank Xerox zich kampioen 1967 noemen van de zomeravondcompetitie be drijfsvoetbal, door een 20 overwin ning op Servio 1. Spelers, elftalcom missie en bestuur werden voor deze sportieve prestatie reeds op het ter rein door de personeelsvereniging Rank Xerox en de vele toeschou wers spontaan gehuldigd en in de bloemetjes gezet, waarbij de dames niet vergeten werden. Het moet gezegd worden: Ze heb ben deze overwinning niet cadeau gekregen. Servio gaf prachtig partij en vooral in de eerste helft werden vele stormlopen op het Rank Xerox doel ondernomen. Deze strandden echter steeds weer op een hechte defensie van het drietal Grijmans, Peters en aanvoerder van Geloven. De voorhoede miste aanvankelijk de onderlinge aansluiting en kwam, misschien ook door de zenuwen, nog niet direkt los. Gestuwd door de achterhoede en aangespoord door het enthousiasme van de supporters kwam er teg enrusttijd echter meer vaart in en kreeg de Servio-keeper enkele kogels op zich af die hij slechts met grote moeite kon af weren. Bij e envan deze stormlopen van Rank Xerox kon voorspeler Philipsen zich vrijspelen voor het Servio doel. Hij benutte deze kans en scoorde: 10. Na de rust werd de strijd in alle hevigheid hervat. Servio trachtte on vermoeid de achterstand in te lopen en ging kollektief in de aanval. Hierdoor ontstond echter een gat in hun verdediging waarvan Schrooten op een goed moment door een ver en hard schot handig gebruik maak te: 2—0. Hiermee was de strijd beslist, hoe wel Servio dapper bleef vechten en tegen het einde zelfs nog enkele zeer gevaarlijke uitvallen lanceerde. Na het fluitsignaal van de scheidsrech ter, ontlaadde zich de spanning in een spontane hulde waarin ook de sportieve verliezer Servio mocht delen. Daai'na werd in de ontspannings zaal van Rank Xerox aan de spe lers en de voetbalvereniging door de directie en het bestuur van de per soneelsvereniging een huldiging aangeboden. Het huisorkest „De Rank Xerox All Stars" zorgde voor een sfeervolle muzikale omlijsting en zo werd in eigen kring, nog enke le uurtjes deze overwinning in ge zellig samenzijn gevierd. De officiële prijsuitreiking en pro motie naar de le klasse van de be drijfsvoetbalcompetitie zal plaats vinden op zaterdag 1 juli in zaal Wilhelmina te Venray, door de com petitieleiding van het Bedrijfsvoet bal Venray. Hera heeft met twee teams inge schreven voor het grote handbal- toernooi in Nijmegen op a.s. zondag. Onze dames zullen dan moeten aan treden tegen Rotterdam, Gaanderen en Brummen, terwijl de heren de strijd aanbinden tegen Stuttgart, Amsetrdam en Hengelo. In Nijmegen zullen 250 teams uit vier landen vechten om de prijzen. Niet alleen zullen onze teams zelf spelen, doch kunnen zij tevens veel leren van de wedstrijden in de hoogste klassen. Vooral de Duitse handbalteams zijn zeer sterk vertegenwoordigd. A.s. zondag vertrekken wij vanaf het Henseniunsplein om half negen. Donderdag (heren) en vrijdag (da mes) zullen de laatste trainngen voor dit toernooi gehouden worden. Aan vang 7 uur. Wij verwachten alle deelnemers op deze laatste trai ningsavonden. Het ligt in de bedoeling in het ko mende nieuwe seizoen in te schrij ven voor de veld- en zaalcompetitie. Binnenkort zal een aktie op touw worden gezet om nieuwe leden te werven. Intussen kunnen liefheb bers voor deze tak van sport zich opgeven: tel. nr. 1800 ofwel tijdens de trainingsavonden bij de trainers. FEEST BIJ DIANA A.s. zaterdag en zondag concours Handboogsportvereniging „Diana" staat het komende weekend in het teken van de viering van het 70- jarige bestaan van deze vereniging. Het zal er dan a.s. zaterdag en zon dag ook gezellig druk worden. Ter gelegenheid van dit concours zijn er acht banen beschikbaar, waarop de schutters in vriendschappelijke sfeer zullen strijden om de hoogste eer. Liefhebbers van de handboogsport kunnen daar hun hartje nog eens ophalen, want de beste schutters uit District XI en ver daarbuiten kan men hier aan het werk zien. De wedstrijden vinden plaats ach ter café In den Engel langs de Post- straat. De bouw van het nieuwe Vincentiushuis nabij het St. Jozefklooster maakt goede vorderingen. Deze interes sante hoogbouw is thans goed zichtbaar vanaf de Overloonseweg. Foto: G. Kruijsen, Venray. HET BEGIN VAN HET EINDE IN VELTUM? Moe en der dagen zat heeft een van de schuren in Veltum het al begeven als een voorteken van het nieuwe dat in die buurt gaat komen Foto: G. Kruijsen, Venray. Het autokerkhof aan de Westsingel vormt niet alleen een merkwaardig begin van Venrays recreatiegebied, maar biedt de jeugd ook kansen om sluimerende racers-dromen tot leven te wekken. (Foto: G. Kruijsen).

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5