DRUKWERKEN VAN DEN MUNCKHOF n.v. Gevolgen van de verkoop Patersklooster GYMNASTIEK BADMINTON GEEN ORDER ONS TE KLEIN GEEN ORDER ONS TE GROOT STEEDS DE VOORDELIGSTE DRUKMETHODE VRIJBLIJVEND PRIJSOPGAVE 1 i i j Grotestraat 28 Telefoon nr. 2727 Venray Postbus 1 Het verhaal gaat, dat Pastoor Pothof van de O.L. Vrouw van Ze ven Smarten-parochie ofwel de Paterskerk, vroeger missies e.d. heeft geleid en gepreektIets van die hel en vagevuurtüd wordt thans in ieder geval weer levendig by hem, als men hem spreekt over het nieuwe sprookje, dat in Venray opgeld doet, nameiyk dat de Paters Franciscanen klooster en kerk verkocht hebben, die Venrayse mensen in de loop van byna 300 jaren via koliekten e.d. betaald zouden hebben. Pastoor Pothof kan zich over dat sprookje kwaad maken, want het wordt hem nog al eens voor zijn voeten gegooid, juist als hij alle moeite doet om samen met zijn kerkbestuur de kerkfinanciën rond te krijgen. „Waaromzo wordt hem dan gevraagd, „waarom moet we in 's hemels naam dit jaar en de ko mende jaren extra 10.000 meer op brengen via gezinsbijdragen e.d. om de nieuwe pastorie te bekostigen, terwijl de Minderbroeders het kloos ter duur verkocht hebben Pastoor Pothof heeft een en an der al eens uitvoerig op de preek stoel uit de doeken gedaan, maar sprookjes eindigen altijd met: ze le ven lang en gelukkig en dat geldt ook voor dit sprookje. WAT IS ER AAN DE HAND? Inderdaad heeft de Minderbroe dersorde besloten om het klooster in Venray op te heffen. Daartoe zijn verschillende redenen aangevoerd o.m. de concentratie van theologie- en filosofie-studenten van verschil lende orden en bisdommén. Daar door wordt het Venrayse klooster overbodig en de orde heeft het ver kocht aan de St. Martinustichting in Den Bosch, aan wie het in septem ber a.s. moet worden opgeleverd. Daarnaast is er nog de klooster kerk, die sinds de stichting van het rectoraat O.L. Vrouw van Zeven Smarten, parochiekerk is geworden en gezamenlijk in gebruik bleef van Minderbroeders en parochie. Ook deze kerk zal nu overgedaan moeten worden aan het kerkbestuur en men is thans nog aan het onderhandelen jover de financiële consequenties van deze overdracht. De verkoop van het Patersklooster had ook tot oorzaak dat de Pastoor en de kapelaans in de toekomst daarin niet meer kunnen wonen en maakte dus de stichting noodzake lijk van een nieuwe pastorie, die thans door het kerkbestuur van deze O.L. Vrouwparochie dan ook ge bouwd wordt. WIE HEEFT DAT BETAALD? Ja, zeggen nu verschillende men sen, we kunnen er in komen, dat op een gegeven ogenblik een klooster overbodig gaat worden en dat door deze verkoop de bouw van een nieu we pastorie nodig wordt en de over dracht van een kerkgebouw, maar het is toch wel een rare zaak, dat hiervoor geld op tafel moet komen van mensen, die in het verleden fi nancieel de bouw van klooster en kerk mogelijk hebben gemaakt Hier schijnt ergens het misver stand te heersenWant al heb ben de Venrayse mensen inderdaad steeds gul gegeven aan klooster en kloosterkerk, via termijnen, koliek ten, schenkingen en dies meer zij, het is beslist niet zo, dat Venrayse mensen daarmede de bouw van klooster en kerk hebben mogelijk gemaakt. Zowel het oude als het nieuwe klooster annex kerk is ge bouwd en betaald door de orde der Minderbroeders. Wat Venray gedurende eeuwen wel gedaan heeft en waarvoor men van de kant van de Paters ook al tijd dankbaar zal blijven, is dat ze door giften en gaven mede hebben voorzien in het onderhoud van de kloosterbewoners en in het onder houd, de verwarming en de verlich ting van de kerk. Vermeld moet dan ook worden dat de Paters als een soort tegenpres tatie al die jaren gratis assistentie verleenden, biecht hoorden, confe renties gaven e.d. HANDEN VOL GELD Gedecideerd wijst Pastoor Pothof op de boekhouding van het Minder broedersklooster. Daarin kan men tot honderden jaren terug alles net jes berekend en becijferd vinden, dat men twee dingen altijd goed gesplitst heeft gehouden, namelijk de opbrengsten van de zgn. termij nen, die bestemd waren voor de kloosterbewoners en de opbrengsten van koliekten, stoelengeld e.d. in de kerk, die bestemd bleven voor de kerk. Voor de verwarming, de ver lichting, het schoonhouden, het ver nieuwen en eventuele uitbreiding. Al bladerend in deze boekhouding blijkt dat ondanks de gulle gaven, die bij de verschillende termijnen inderdaad op tafel kwamen van mensen (niet alleen uit Venray, maar uit de hele streek van Mook tot Tegelen en van de Duitse grens tot Mill toe) er ieder jaar opnieuw handenvol geld uit Weert naar Ven ray moest komen, alleen al om in het onderhoud van de meer dan 150 paters, fraters en broeders bij te passen. Het onderhoud e.d. van het klooster was een aparte post, die ook weer door de Provinciaal in Weert betaald werd. De termijnen waren dus onvoldoende om in het levensonderhoud van de bewoners te voorzien, hoe dankbaa.r men was en is voor deze steun, die onontbeer lijk was voor de vroegere priester opleiding. Van dit geld en van die opbrengst is nimmer wat besteed voor het klooster zelf, alleen maar voor zijn bewoners. Voor de aanpassing van de zuive re „kloosterkosten" moest de orde zelf opkomen, die dit dan tot de dag van de verkoop ook altijd heeft ge daan. SCHENKINGEN AAN DE KERK Wat de kerk betreft, zij herhaald, wat hierboven reeds gezegd werd: de opbrengsten van koliekten e.d. in de toenmalige kloosterkerk waren alleen besteed voor het onderhoud van de kerk. Inderdaad heeft Ven ray het hoofdaltaar geschonken, in derdaad heeft het de kruiswegstaties gegeven, inderdaad zijn er beelden en andere dingen van de kerkinven- taris cadeaux van Venrayse mensen en hebben vroegere Venrayers de stoelen betaald, die vóór de banken in deze kerk stonden. Maar dat al les doet niets af aan het feit, dat het kerkgebouw gebouwd en be taald is door en dus eigendom is van de Minderbroedersorde. En deze gel den zijn niet afkomstig Pater Pot hof tikt met zijn potlood vinnig op de tafel van koliekten e.d. Die gelden zijn besteed aan het onder houd, aan de uitbreiding van het or gel, de verwarming, de versiering. En daaraan is ook het geld besteed dat men later als een soort stoelen- pacht heeft gevraagd. Men kwam namelijk niet uit met de onder houdskosten van de kerk en heeft toen om een rijksdaalder plaatsen- geld" per jaar moeten vragen. Het is zo dat de Minderbroeders Venray-kom indertijd een tweede kerk ter beschikking stelden, met de stilzwijgende afspraak, dat als te genprestatie Venray mee zou bijdra gen in onderhoud en versiering. Dat is dan ook altijd gedaan, maar hier vloeien natuurlijk geen enkele „eigendomsrechten" uit voort. De orde heeft dus het volste recht, nu ze zelf die kerk niet meer gebruikt, de een of andere overname-rege ling te treffen, waarbij rekening ge houden zal worden met wat Venray zelf heeft bijgedragen aan de inven taris. En nogmaals, over deze over name is druk overleg gaande met 't kerkbestuur en het bisdom, dat hier bij natuurlijk ook betrokken is. NIEUWE PASTORIE Toen deze kloosterkerk, recto- raatskerk werd, konden de pastoor en zijn kapelaans rustig in 't kloos ter blijven wonen. Daar werd een speciaal hoekje voor hen vrijge maakt en daarmede werden extra verblijfkosten voorkomen voor de nog jonge parochie. Nu het klooster verdwijnt gaat ook dit goedkope on derdak verdwijnen en er moet een heel wat duurder voor in de plaats komen. Men schat de nieuwe pas torie, inclusief grond en inrichting op 240.000,Omdat in deze pas torie de rectoren van het ziekenhuis St. Anna, St. Servatius en de aal moezeniers van levensschool en LTS komen wonen, draagt de orde der minderbroeders aan deze bouw bij 60.000,in baar en 25.000,in grond. Het Bisdom geeft 30.000, subsidie, de gemeente 16.800,en de provincie 2.400,zodat voor de parochie resteert: 105.800,waar voor het kerkbestuur een lening zal aangaan, die elk jaar 10.000,aan rente en aflossing vraagt. Hieruit blijkt dus dat de orde der Minderbroeders in de bouw van de pastorie, voor wat het gedeelte be treft, dat niet door de parochiegees telijkheid gebruikt wordt, bereid is niet alleen de 1100 m2 grond in te brengen maar ook daarnaast nog 60.000,in' de kosten bij te dra gen. Een aandeel wat ook het kerk bestuur redelijk acht en op prijs ge steld heeft. NIET REDELIJK is echter dat men thans, ook alweer op grond van allerlei geruchten, „er gens" een sprookje gaat verzinnen, dat pertinent onjuist is. Het zou natuurlijk wel leuk zijn als deze jonge parochie gratis ca deau voor niets een pastorie en kerkgebouw had aangeboden gekre gen, maar dat is irreele wens. Een en ander vindt natuurlijk ook wel zijn oorzaak, dat feitelijk nie mand goed op de hoogte is van de financiering van een klooster, maar feit is en blijft dat zolang het kloos ter in Venray was het provincialaat in Weert ieder jaar opnieuw han denvol geld bij heeft moeten passen in het levensonderhoud van daarin wonenden en de gehele onderhouds kosten van het klooster heeft be taald alsmede de bouw. Geld dat het Provincialaat verkregen heeft via andere kloosters, onderwijsinstellin gen, assistenties, beschikbaarstelling van leerkrachten, wetenschappelijke arbeid e.a. Nu komt dan de tijd dat de paro chie O.L. Vrouw zelf voorzieningen moet treffen en de kerk moet over nemen. Dat zal inderdaad offers vragen, die er niet om liegen. Of fers, die men gezamenlijk, net als in andere parochies, zal moeten op brengen. Het kerkbestuur heeft daartoe de nodige plannen opgezet om de lasten zo eerlijk mogelijk te verdelen en zo klein mogelijk te houden. Ze kan met sprookjes niet werken, doch staat voor de werkelijkheid. Die mag dan sommigen tegenvallen, maar de tijd van sprookjes en „er was eensdie is dan ook lang voorbij. ROOSTER VAN LESUREN Gymnastiekzaal aan de Langeweg Maandag: 18.30-19.30 Meisjes 8-11 j. Maandag 19.45-21.45: Geh. dames Dinsdag 18.30-20.00: Vrij turnen Woensdag: 14.00-18.00 meisjes 4-10 j. Woensdag: 19.30-20.30 Ritmische gymnastiek voor meisjes. Donderdag: 17.30-20.30 meisjes 8-15 Donderdag: 20.30-21.30: Ritmische gymnastiek voor meisjes. Vrijdag 19.00-21.00 dames 13-20 jr. Vrijdag: 21.00-22.00 vrij turnen Zaterdag: 13.30-14.30 kleuters 4-6 j. Zaterdag: 14.30-15.30 Jongens 8-10 j. Zaterdag: 18.30-20.00 vrij turnen. Gymnastiekzaal Maasheseweg Dinsdag 20.00-21.00 Geh. dames Dinsdag 21.00-2.00 Heren van 20-60 Woensdag 19.00-20.00 Jongens van 1020 jaar Woensdag: 20.00-21.00: Meisjes van 1215 jaar. Woensdag: 21.00-22.00 Kerngroep. Gymnastiekzaal Beukenlaan Zaterdag 14.45-16.45 kleuters 46 j. Voor de goede gang van zaken vermelden we hier voor eventuele belangstellenden de uren waarop door de gymnastiekvereniging „St. Christoffel" geturnd wordt. Lief hebbers van gymnastiek kunnen zich aanmelden op de bovengestelde tij den bij de leidster of leider die dan les geeft. Tot onze grote vreugde kunnen we ook vermelden dat onze vereniging afgelopen dinsdag is ge start met een groep heren van 20 60 jaar. Zij hebben les van 's avonds 910 uur, dus een tijd waarop de meeste heren wel tijd hebben. De heren die ook wel zin hebben in wat gymnastiek, maar zich nog niet hebben opgegeven, kunnen 't beste met sportbroek en sportbloes op 'n dinsdagavond naar de gymnastiek zaal aan de Maasheseweg gaan, waar zij dan direct mee kunnen sporten. Tijdens het grote internationale C toernooi in Venlo, verleden zondag, hebben verschillende van onze leden laten zien, dat er vooruitgang is in hun spel. Ofschoon er geen prijzen mee naar Venray gingen, mogen Jeanna Janssen, Wilbert Kruijsen en dr. Lie terugzien op goede resulta ten. Jeanne had nog last van zenuwen en moest in de drie afdelingen steeds met klein verschil het onder spit delven. Wilbert speelde voor het eerst op een toernooi mee en verraste de kenners door in de single de eerste set te winnen van de geselecteerde Frits Gommans uit Venlo. Jammer dat hij in de twee volgende sets zijn spel niet kon blijven handhaven. In ieder geval was deze set-winst voor Wilbert een verdienste. Dr. Lie tenslote kwam op dit toer nooi nog het beste voor de dag. Met mej. Wetzels uit Hoensbroek won hij de eerste ronde in de mixed-partijen enmet dhr. Selbach uit Venlo won nen zij de eerste heren-dubbelronde. Eerst in de kwartfinales kwam het einde, zij het dan ook met slechts gering verschil. A.s. zaterdag speelt het Nationale Nederlandse Jeugdteam tegen het 't jeugdteam van Nrd. Rhein-Westfa- len. De eerste ontmoeting tussen bei de teams vorig jaar mei eindigde in een overwinning voor de Duitse ploeg met 91. Het Nederlandse team is er op ge brand revanche te nemen. Het team bestaat uit 3 dames en 5 heren. Uit Limburg spelen mee: Pim Janssen uit Venray die de dames-dubbel en de mixed-partij voor haar rekening neemt en verder nog 4 jeugd-heren uit Zuid-Limburg. Het is voor Pim de eerste keer, dat zij officieel in het Nederlandse team meespeelt. Wij hopen, dat zij erin zal slagen haar partijen tot over winningen te brengen. Met Joke van Beusekom vormt zij momenteel het sterkste dames-dubel team en met Rob Kneefel uit Den Haag speelt zij de eerste mixed-partij. Supporters uit Venray die deze wedstrijd in Venlo a.s. zaterdag om half vijf willen zien, kunnen zich opgeven op Kempweg 10 of telefoon nr. 1800. AANRIJDING In de Albionstraat te Leunen botste, waarschijnlijk door te weinig afstand te houden, in de nacht van maandag op dinsdag de bestuurder van een personenauto, H. E. uit Ke- velaer, tegen een voor hem rijdende personenauto, bestuurd door de W. uit Helden. Persoonlijk letsel deed zich niet voor; het bleef bij lichte materiële schade.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 6