HELPT UW ROODE KRUIS HELPEN NIEUWE STAL made in Wanssum ff baby en A/e ui er buis venray - grozo gespreksgroepen Desselke WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Jeugdgemeenteraad hield zitting Autorijschool Claessens VRIJDAG 26 MEI 1967 No. 21 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS tl; DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.— Als we zo eens in de jaarboeken van Peel en Maas bladeren, dan zien we ieder jaar opnieuw daarin een artikel over het Neder landsche Roode Kruis. Het ene jaar is uw verslaggever meege reisd met een boot vol zieken uit deze buurt, die een pleziertocht gaan maken en het andere jaar is hij voor U een kijkje gaan nemen in het St. Elisabethziekenhuis, als men daar bloed af neemt van de donors. Dan is hij met een welfare-werkster op stap gegaan naar zieken, die al jaren liggen te liggen in kom en kerkdorpen en op een andere keer weer vertelt htf van een co lonne-oefening, waarbij zieken en gewonden moesten worden ge holpen en getransporteerd. En men realiseert zich bij dat doorbladeren dat het Roode Kruis werk, hoewel op het slagveld gebo ren, zijn taak ook heeft gevonden in het gewone leven van alle dag, in eigen plaats en streek Van de moedermelk-„centrale" tot aan het welfare-werk voor een oude, eenzame mens strekt zich dat werk uit, ofwel anders gezegd, over het gehele leven van de mens GROOT GOED „Het was misschien goed, dat ieder mens eens elke maand opnieuw door een groot ziekenhuis wandelde, om weer tot besef te komen dat het grootste goed wat hij heeft, zijn ge zondheid isDeze woorden van een oude dokter, die al veel ellende gezien heeft in zijn lange loopbaan, slaan op ieder van ons. Want het zou ons geloven we niet alleen dankbaarder maken en meer tevre den, maar ons ook doen beseffen, hoeveel leed en ellende er nog is, ook in 1967, ook in deze technische en materialistische tijd. Aan de oplosing van deze nood en ellende werkt ook het in septem ber a.s. 100-jarige Rode Kruis mee. We hebben dat in eigen streek en eigen plaats dan misschien pas leren beseffen sinds de laatste we reldoorlog, toen de plaatselijke afde ling werd ingezet tegen de scabies- bestrijding en we zochten naar ver miste mensen via de informatie dienst van het Roode Kruis, maar sinds 100 jaren bleef dit wonderlijke werk al duren. En we mogen slechts hopen dat het nog jaren en jaren zal blijven werken. GEEN OPSOMMING We gaan hier geen opsomming geven van het vele, wat het Roode Kruis deed en doet in deze con treien, of dat nu was door begelei ding van een wandeltocht voor de blaren, of van de lectuurdienst voor de zieken, we stellen alleen maar vast dat gelukkig honderden mensen hebben begrepen, welk een groot goed deze organisatie was en is. Ieder van ons kan in een ongeluk terecht komen, ieder van ons kan moeten kennis maken met deze dienst en dan prijzen we de hemel, dat hij er is. Dan zijn we gelukkig dat er vakkundig EHBO verleend wordt, dat er snel en goed transport is, dat er bloed beschikbaar is, dat er mensen aan ons ziekbed komen, die zorgen dat we ons niet vervelen. Allemaal heel vanzelfsprekende din gen, net zo vanzelfsprekend als bijv. het rampendepot in het klooster St. Jozef, waar voor duizenden guldens materiaal klaar ligt voor het geval er hier of ergens in de buurt de een of andere ramp zou ontstaan. Even vanzelfsprekend als een Roode Kruis colonne, die paraat is en paraat staat als er iets ernstigs gebeurt of als er ongelukken gebeuren kunnen. Maar die nog liever zieken trans porteert naar plezierboten en het Henri Dunantschip, omdat ze daar een plezierige dag of dagen tege moet gaan en die bij een jaarlijks ziekentriduum niet ontbreekt. Vanzelfsprekend vinden we dat allemaal, maar als we achter in de ze krant een kollektebus zien afge beeld en Uw aandacht gevraagd wordt voor de jaarlijkse Roode Kruis kollekte, dan realiseert U zich misschien, dat het zo vanzelfspre kend allemaal niet is. GEEN CENT SUBSIDIE Al dat Roode Kruis-werk gebeurt zonder een cent subsidie. Tientallen mensen in eigen plaats en streek of feren vrijwillig vrije tijd voor al dat werk, dat nu eenmaal geld kost, veel geld. Het Roode Kruis vraagt geen subsidie, maar wil volstrekt onafhankelijk blijven. Ze wil alleen bestaan dank zij de medewerking van het Nederlandse volk, dank zij U en mij. Daarom hoopt het Roode Kruis, bij zijn honderdjarig bestaan, dat het Nederlandse volk dit ook thans weer waar maakt. Dat het „zijn" Roode Kruis in staat stelt te helpen waar dat nodig is. En die noodzaak wordt niet geringer, maar steeds groter en uitgebreider. En de plaatselijke afdeling, die deze kollekte organiseert, hoopt dat U zich even realiseert wat alleen al in Venray het Roode Kruis doet!! HONDERD JAAR Het Roode Kruis is als het ware geboren op het slagveld. Hier en daar spreekt men nog van een „Roode Kruis-soldaat". Die tijd is echter voorbij. In de moderne oon logvoering kan men geen „amateurs' meer gebruiken. Ieder leger heeft zijn eigen medische dienst. Maar bij het volvoeren van zijn vredestaken ziet het Roode Kruis het arbeidsveld zich steeds uitbrei den. Honderd jaren geleden was het de impulsieve koning Willem III, die kort en goed de stichting van het Nederlandse Rode Kruis dóórzette. Honderd jaren heeft het Roode Kruis gedraaid op de goodwill en de medewerking van het Nederland se volk. En tot dat volkt komt nu de op wekking: „Helpt UW Roode Kruis zijn honderdjarig bestaan vieren door het de kans te geven, ook in de toekomst zijn taak, de hulp aan de medemens, te volbrengen!" Wie denkt er bij zijn honderdjarig bestaan alleen maar aan de volgende jaren? Het Nederlandsche Roode Kruis! Omdat het tien miljoen gulden nodig heeft om zijn taken te kunnen voortzetten. U kent die taken. Die zijn: paraat zijn en heipen. Zonder onderscheid van ras, politieke overtuiging, geloof of levensbeschouwing. Waar dan ook en wanneer dan ook. Langs rijksweg-nummer-zoveel en langs junglepaden. Met boottochten voor chronisch zieken en boten vol voedselvoorraden. Met medisch spoed-advies per telefoon aan zeevarenden en rustig advles-onder-vier-ogen op informatie bureaus. Helpen, helpen. Precies daar. waar andere organisaties niet of niet kunnen komen. Helpen met de bloedtransfusiedienst. Met de trombosedienst. Met de moedermelkdienst. Met invalidewa gens op stations. Met welfare-werk. Met lectuur. Kortom: over één -'ing is iedereen het eens: het Roode Kruis mèg en kan zün taken niet inkrimpen. Want zclang de wereld bevolkt is met menselijke mensen, zal het Roode Kruis er moeten zijn. Zonder geldzorgen. Toch zijn die geldzorgen er nu. Ook voor het Roode Kruis stijgen de kosten. Voorraden moeten worden uitgebreid. Materialen moeten worden gemoderniseerd. Daarom heeft het Roode Kruis dringend tien miljoen gulden nodig. Tien miljoen. En het Roode Kruis werkt principieel zonder subsidie. DusDus is het Roode Kruis ook nu geheel aangewezen op particuliere bijdragen. Maar heeft het Nederlandse volk niet vakerAkkoord. Het gironummer van het Roode Kruis In Den Haag is Voor de tweede maal hield de jeugdgemeeiïteraad van de gemeen ten Wanssum en Meerlo onder voor zitterschap van burgemeester drs. Dittrich zitting. Deze keer kwam deze raad in bijna voltallige samen stelling in zaal Bergmans te Geyste- ren bijeen. Vele positieve geluiden waren te be luisteren. Zo wil deze jeugdgemeen teraad een aktie ontketenen onder de 5000 bewoners van beide gemeen ten voor het zwembad voor gehan dicapten van Maria Auxelatrix te Venlo en de Rome-reis voor de Zan gertjes van St. Frans. Ze wil bij de inwoners een kwartje ophalen voor de gehandicapte jeugd van Noord- Limburg en voor de zangertjes die zij de representanten van de jeugd van Noord-Limburg noemen op het internationaal congres van jongens koren in Rome. De jeugdgemeenteraad had ernsti ge studie gemaakt voor de bouw van een sporthal welke volgens de ze raad te Meerlo zou moeten ko men staan en die 145.000 gulden gaat kosten. De jeugdgemeenteraad zal nu met voortvarendheid alle mogelijke ak- ties ondersteunen om aan de beno- A Op de grote agrarische tentoonstelling te Liempde was een com pleet ingerichte runder- en varkensstal te zien, die mede door de naam V 4 de aandacht trok, alsmede door de bouwkundige en landbouwkundige kwaliteiten. Het bleek dat aan deze stallen de N.V. Encko uit Wanssum een belangrijke by-drage heeft geleverd en dat was voor ons reden om eens in Wanssum een gesprek te hebben met de directie van deze betonfabriek. De heer van Enckevort verwijst ons al direct naar het Coöperatief Bouwbureau voor de Landbouw, ge vestigd in Rheden, maar blijft na enig aandringen toch bereid over dit bouwproject een prototype iets meer te vertellen. SYSTEEMBOUW In vele landen is na de tweede wereldoorlog een geleidelijke veran dering ontstaan in de bouwwijze. In plaats van de zeer arbeidsintensieve traditionele manieren van bouwen, is steeds meer overgegaan tot het gebruiken van de in de fabriek klaar gemaakte grotere bouw elementen. Door loonstijgngen gesti muleerd, ontstonden diverse bouw systemen. In Europa is Zweden bij deze ontwikkeling toonaangevend geweest, gevolgd door de andere Skandinavische landen, Engeland en West-Duitsland. De Nederlandse bouwwereld is lange tijd in dit opzicht achter ge bleven. Van een groot succes mët vele systemen in de woningbouw kan nog niet worden gesproken, al gaat bijv. het Neduco-systeem afkomstig uit Helden en Venray, er al langer hoe meer in. Voor wat de landbouw betreft heeft men toch wel beseft dat mon- tagebouw belangrijke voordelen kan hebben, aldus de heer Van Encke vort. Het Instituut voor Landbouw- bedrijfsgebouwen in Wageningen heeft op dit terrein baanbrekend werk gedaan. Ook de georganiseerde landbouw heeft zich bezonnen op de mogelijk heden van montagebouw in de land bouw. Zij beschikt over een eigen architectenbureau het C.B.L., af korting van Coöperatief Bouwbureau voor de Landbouw. Dit in de land bouw gespecialiseerd architectenbu reau dat een afdeling agrarische werken heeft, naast een afdeling ci viele werken, is tot de conclusie ge komen, dat het noodzakelijk is om te komen tot een intensieve samen werking tussen ontwerper, industrie en bouwnijverheid. De traditionele verhouding architect - aannemer - materialenhandel past niet meer voor de systeembouw. Het C.B.L.- architectenbureau heeft op grond van de drie fasen bij het tot stand komen van systeem-bouwerken: ontwerpen, fabriceren en monteren een samenwerking opgebouwd, die er als volgt uitziet: Het C.B.L.-architectenbureau is de architect van het bouwsysteem waarbij tijdens het ontwerpen inten sief met de industrie en de monteer- der is samengewerkt. Door de samenwerking van de in dustrie met de ontwerper en de monteerder is een materiaalkeuze gedaan, die industrieel gunstig te fabriceren is en in grotere hoeveel heden kan worden gemaakt. De fi nanciële voordelen hiervan zijn dui delijk. Een aantal toeleveringsbe drijven heeft deelgenomen aan het ontwikkelingswerk en is bereid de gestandaardiseerde onderdelen op voorraad te produceren. Met name is, aldus de heer van Enckevort de betonindustrie N.V. Encko te Wanssum, die reeds meer dere jaren ervaring heeft met de fa de gelden te komen. Gedacht werd zelfs om jongeren te bewegen ten bate van de sporthal asperges te laten steken. Aan de seniorenraad zal gevraagd worden de medewerking te verlenen. Jeugdgemeenteraadsleden zullen zelfs niet schromen om de preek stoel te beklimmen om tekst en uit leg te geven aan hun akties. De stichting van jeugdsociëteiten zal worden onderzocht en waar moge- bricage van stal-onderdelen inge schakeld.. Ons bedrijf heeft bij het ontwikkelingswerk met de architect en de bouwer een grote rol gespeeld. Een groep aannemers, hun werk gebied verspreid over geheel Neder land, heeft een vennootschap opge richt met het doel de met de ont werper en de industrie gezamenlijke ontwikkelde systeembouwwerken te gen vaste prijzen in geheel Neder land te monteren. Dit bedrijf, N.V. Bouwcombinatie Nederland, bouwt met eigen montageploegen, terwijl dit bedrijf ook gebruik kan maken van de diensten als plaatselijke aan nemers. Deze samenwerking tussen ont werper, industrie en monteerder, na overleg met het Instituut voor Land- bouwbedrijfsgebouwen te Wagenin gen, garandeert een snelle levering van een goed systeembouwerk tegen een gunstige, vaste prijs in geheel Nederland. In Liempde zijn de prototypen van de ontworpen uitgevoerde en gemonteerde stallen te zien geweest. Gezien de reacties was men over het algemeen zeer goed te spreken over de kwaliteiten hiervan en vol lof over de aandacht, die is besteed aan de inrichting van deze stallen, waar in met name veel zorg is besteed aan goede isolatie en ventilatie. SUCCES? Het is natuurlijk nog te kort na deze landbouwtentoonstelling om te kunnen zeggen of het nieuwe bouw type een groot succes is. Maar gezien het succes van de reeds eerder in samenwerking met het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebouwen te Wageningen ontworpen runderstal, de zgn. ILB-stal, gelooft de heer van Enckevort beslist ook in het succes van deze nieuwe montage-stal, die hij een verbeterde uitgave noemt van de ILB-stal. „Alleen hoop ik, dat het zuiden van ons land daar van ook eens wat meer profiteert. De zuidelijke provincies hebben be slist een achterstand tegenover de rest van Nederland op dit gebied..." De verschillende gespreksgroepen op het Desselke gaan onverdroten voort met de bespreking en de uit werking van het rapport dat de Stichting Opbouw- en Vormings werk Noordelijk Limburg over de wensen en verlangens, die leven in deze nieuwe Venrayse wijk, heeft uitgebracht. Als een van de eerste tastbare re sultaten zal wel uit de bus komen een aktiecomité om het grote ter rein aan de St. Ursulastraat te be houden als speelterrein voor de jeugd van deze wijk. Dit terrein, dat o.m. in het verleden al eens ge bruikt is voor de viering van het Oranjefeest (kinderspelen) heeft in het plan Desselke de bestemming voor bebouwing. Maar intussen heeft de jeugd er dusdanig vertier op gevonden, dat de buurtbewoners het niet graag als speelterrein mis sen willen en dientengevolge hebben de verschillende gespreksgroepen reeds afgevaardigden beschikbaar gesteld voor een aktiecomité, met bovengenoemd doel. Het bleek verder uit genoemde vergaderingen dat velen uit deze buurt niet op de hoogte zijn dat als apotheek Cals gesloten is, dr. Ver- cauteren zijn huisapotheek open stelt. De wens naar een tweede apo theek, die mede door deze onbe kendheid was ingegeven, is daardoor zij het gedeeltelijk al in ver vulling gegaan. Ook werd de klacht besproken, dat bus en trein veel te ver van deze wijk liggen. Of er een stadsdienst zal komen, die deze klachten op zal kunnen heffen, is iets, dat vooral van de financiële oplossing af zal hangen. Voor uw rijbewijs naar Leunseweg 47a Tel. 2471 Venray Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd lijk de oprichting hiervan worden gestimuleerd, voor de jeugd van 14 tot 16 en van 16 tot 25 jaar. Een commissie van voorbereiding werd uit de fractievoorzitters sa mengesteld. Hoewel aan deze jeugd gemeenteraad nog schoonheidsfout jes kleven geloven wij wel dat bur gemeester drs. Dittrich op de goede weg is met het eerder genomen be sluit. Belangstelling van de zijde der jeugd voor deze zittingen was in elk geval ook te Geysteren aanwezig. Over de uitgaansmogelijkheden is men over het algemeen in deze wijk goed tevreden, alleen t.a.v. de dans gelegenheid werd een kritisch geluid hoorbaar. Men zou graag zien dat de aktiviteiten, die b.v. Oostrum op dit terrein laat zien, ook in Venray een kans krijgen. Vooh onderling solidariteitswerk, als bejaardenhulp, baby-sit, onder linge gezinshulp en het zgn. welfare- werk is er plaats en ruimte genoeg op het Desselke, het is alleen maar een kwestie van vrijwillige hulp krachten. Men wil toch komen tot een soort aktiecomité dat de mogelijkheden eens bekijkt en vrijwillige hulp krachten voor wat in feite de oude „burenhulp" is, aantrekt. De moge lijkheden voor eigen buurtaktivitei- ten als kienavonden, balavonden e.d. acht men niet zo groot. Er zijn te weinig organisatoren en te weinig deelnemers. Meer kon takt met de geestelijk heid, die beloofd heeft dat er dit jaar in ieder geval bij iedereen een huisbezoek zal worden afgelegd, wordt over het algemeen op prijs gesteld. Dit meer kontakt kon mis schien ook zijn nut hebben t.a.v. de gezinsbijdragen. WETHOUDER G. SCHOLS VIERDE ZILVEREN HUWELIJKSFEEST Schier onafgebroken was de stroom van personen welke wethou der Schols en echtgenote kwamen feliciteren in zaal Manders, ter ge legenheid van hun zilveren huwe- lijkstfeest. De zaal was herschapen in een ware bloementuin en de vele cadeaux waren ontelbaar. Naast de H.E.H. Deken A. Loonen welke met de geestelijkheid van Venray acte de presence kwam ge ven, kwam ook burgemeester mr. Custers met de wethouders van Dijck en Fr. Janssen, de voltallige raad der gemeente, vertegenwoordi gers van het openbare, sociale en maatschappelijk leven, de industrie en de handel gelukwensen aanbie den. Vertegenwoordigers van Huize Servatius met overste Br. Stoef aan het hoofd, waren natuurlijk ook aanwezig. MATER AMABILISSCHOOL VENRAY Op donderdag 25 mei is 's avonds om 8 uur een vergadering van de Klankenraad. Op maandag 29 mei is er eveneens in het clubhuis een groepsleidsters bijeenkomst van de le en 2e jaar groepen. Aanvang half acht. Het nieuwsblad „Klinkers" wordt wekelijks aan alle cursisten toege zonden.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 13