de arbeidsmarkt Weet u al iets voor Moeder? Er is keus te over in jp| blijvende cadeaus dtó™" van PHILIPS bqM| Puls tot |pns Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN in Venray gedurende april Pindakaas 10 cent goedkoper VRIJDAG 12 MEI 1967 No. 19 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS It DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (builen Venroy 2.—) De Venrayse arbeidsmarkt blijkt in april, volgens de gegevens van het Gewestelijk Arbeidsbureau Ven ray, voor wat het rayon Venray be treft, nog altijd een vrij pessimis tisch beeld te geven. Het aantal werkloze mannen is sinds maart slechts met 15 gezakt en gekomen van 320 op 305. In april zijn welis waar 99 nieuwe werklozen inge schreven en 114 aan werk geholpen kunnen worden, maar al met al is het werklozencijfer dus maar 15 ge zakt. Van deze 305 mannelijke werk lozen zijn er 146 bouwvakkers, waarvan 20 jonger dan 19 jaar. Ein de maart was het aantal werkloze bouwvakkers 176, waarvan 25 jon ger dan 19 jaar. Hier zijn dus 30 bouwvakkers weer aan het werk ge- kunnen, een getal, dat veel te laag ligt t.o.v. andere jaren als juist in de maand april het grootste tekort was aan bouwvakkers. Er wordt dus kennelijk te weinig gebouwd in Venray, waarbij we verder mogen bedenken dat grotere bouwwerken als het medisch centrum in Huize St. Anna, de uitbreiding van de Zuivelfabriek en de nieuwbouw van Rank. Xerox aflopende bouwwerken zijn, in die zin, dat deze gereed ko men of gereed zijn. Daar staan geen andere projecten tegenover als de nieuwbouw van het Servatius zwem bad. Wegenbouw en gewone bouw kan in Venray dus nog rustig een opkikkert je hebben en men dit der halve met spanning uit naar het be gin van de bejaardencentrum, het nieuwe lyceum en het ziekenhuis. Gebleken is wel dat de Duitsland- pendel iets oploopt, maar hier wor den grotere eisen gesteld t.a.v. de aan te nemen vakman, terwijl ook de reisvergoedingen niet zo groot meer zijn, als men wel gewend is. Is in de bouwsector de stemming dus vrij mineur (speciaal in de we genbouw) in de metaalsector is hij opgewekter. Rank Xerox hoopt me dio mei te kunnen starten met het nieuwe revisieoentrum, waarin thans de machines geplaatst worden en hebben dan een kleine honderd mannen nodig. Ook Inalfa's order portefeuilles blijkt groot en stevig genoeg om nog mensen aan te kun nen trekken, zodat de vraag wel ge- ONGELUKKEN TIJDENS WEEKEND In de Gasstraat lette de bestuur der van de personenauto, M. uit Rheinberg, niet voldoende op toen hij achteruit zette en botste daar door tegen de wagen van zijn land genoot B. uit Aken. Het bleef bij materiële schade. Op de Maasheseweg werd de stilstaande auto van J. L. uit Ven ray van achter aangereden door de bestuurder van de personenauto v. L. uit Venray. Onoplettendheid werd als oorzaak aangemerkt. De schade bleef ook hier materieel. Op de Horsterweg te Castenray kon de bestuurder van de Duitse auto L. uit Rheidt zijn wagen niet tijdig tot stilstand brengen en botste achter tegen de voorgesorteerd staande luxe auto van J. uit Cas tenray. Behoorlijke materiële scha de. In de Gasstraat vloog de perso nenauto bestuurd door de 20-jarige P. L. uit Leunen door een verkeerde manoeuvre uit de bocht en tegen een langs de weg staande boom. De wa gen werd zwaar beschadigd terwijl de 20-jarige bestuurder, evenals zijn evenoude dorpsgenoot G. H., lichte ontvellingen opliepen. MOTOR SLIPTE 2 gewonden Maandagavond omstreeks 9 uur slipte de motorrijder A. v. H. uit Venray op de Langeweg te Venray en sloeg over de kop. De bestuur der moest met een zware hersen schudding naar het ziekenhuis wor den vervoerd, terwijl de duopassa gier de Venrayer J. D. met een sleu telbeenfractuur eveneens naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. BRAND TE VENRAY Donderdagmiddag omstreeks 2 uur werd de Venrayse Vrijwillige Brandweer gealarmeerd voor een begin van brand in en nabij het na tuurreservaat te Castenray. Dankzij inzet van vrijwilligers en het snel aanwezig zijn van de brandweer met groot materieel en het aanwezige water kon uitbreiding worden voor komen. Ook de gunstige windrich ting was voor de brandweermannen een welkome hulo. Een groot areaal riet en struikge was, was echter een zwart geblaker de vlakte. De schade kon beperkt blijven. Omtrent de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. steld mag worden of omscholing voor sommige mensen geen betere mogelijkheden zou geven. Voor wat de vrouwen betreft is merkbaar dat Fr. Beeren N.V. in de maand april de poorten definitief gesloten heeft. Stonden in maart 11 dames als werkloos geboekt, einde april waren het er 42. Toen de Beeren N.V. failliet ging werkten op het Venrayse bedrijf 104 dames en 17 mannen. Op de ont slagdatum was dat aantal geslonken tot 85 dames en 17 mannen. 19 had den dus elders al een nieuwe plaats gezocht. Van deze 85 kwamen er 17 uit Deurne, die aldaar op het arbeids bureau staan ingeschreven en 4 uit Overloon, die thuis horen onder het arbeidsbureau Cuyk. Van de resterende Venrayse meis jes zijn er thans 22 geplaatst, waar bij het nog wel eens moeilijkheden geeft, als deze meisjes gelijkwaardig werk wordt aangeboden buiten Ven ray. Verschillende doen dit niet, maar verspelen daarmede ook hun recht op uitkeringen. Het is te ho pen dat de firma Eisbouts, die al 2 weken geleden voornemens was het gebouw en de machines van de N.V. Beeren hier over te nemen, spoed achter dat voornemen zet. Het ligt namelijk in de lijn van de verwach tingen, dat dit nieuwe bedrijf zo'n 80 meisjes gebruiken kan. Maar nogmaals, deze firma schijnt eerst in Weert de zaak aan het draaien te willen hebben, voordat ze naar Ven ray komt om dit bedrijf weer in werking te stellen. Al met al geven bovenstaande cij fers toch wel enige reden voor ver ontrusting. Kon men aanvankelijk nog denken aan bepaalde seizoens elementen in de werklozencijfers, in april zijn deze elementen toch wel te verwaarlozen. En dan is een to taal cijfer van 362 werklozen in ons goede Venray toch wel een beetje te veel van het goede, temeer waar het aantal aanvragen ook duidelijk terugloopt. Een teken aan de wand, waar we niet achteloos aan voorbij mogen en kunnen gaan. NIEUWE KONING Tijdens het traditionele koning- schieten van het schuttersgilde St. Anna nabij Café De Oude Barrier aan de Maasheseweg gelukte het Th. Daemen met het 92e schot de vogel omlaag te halen en hiermede het koningschap te verwerven. Dit ko ningschap werd op traditionele wijze uitgeroepen. VERDIEPINGSDAG Venrays bejaarden en gepensio neerden houden op 23 mei een ver diepingsdag in het psychiatrisch zie kenhuis St. Anna. Inleider en ge spreksleider zal een pater van Ma- riannhill zijn. AANBESTEDING RAADHUIS VIERLINGSBEEK Door de dienst gemeentewerken Land van Cuyk werd aanbesteed de verbouwing van het gemeentehuis aan het Vrijthof te Vierlingsbeek. Hoogste inschrijver was de fa. P. Koenen uit Holthees met 393.000,-, Bouwbedrijf Gebr. Peeters Boxmeer 386.000,-; Aannemersbedrijf Aker boom Venray 378.000,Laagste inschrijver Th. Simons en Zn. Vier lingsbeek 375.800.-. De gunning zal spoedig volgen. Als 't brood 1 cent goedkoper wordt juichen we. EDAH-ZieZo verlaagt met dubbeltjes. Zestig belangrijke artikelen zijn in één klap drastisch in prijs verlaagd. Reden tot juichen? Veel méér: reden om bij EDAH-ZieZo te kopen. Nu meteen! Hier enkele voorbeelden: Kasteel margarine 250 gr. van^W naar 38 Edel plan- tenmargarine 250 gr. van ^tfnaar 39 EDAH ZieZo pruimen/sinas jam van 7^ naar 69 Rol Prince Four- ré vanille of chocolade van naar 79 3/4 Fles appelsap van frÜ naar 57 Slop de duurte. ilSlap door de voordeeldeur bij EDAH-ZieZo. „Denmenhier de pelisierech- ter. Den, dat is de grotste schurk, den onder de zon löpt.En prie mend wees de beklaagde, zoals de kleine getergde man, in de officiële titelatuur van de rechtbank heet, naar de getuige. En de politierech ter wist na deze priemende woorden niet hoe gauw hij maar olie op de golven zou gooien, want het staat 'n beetje gek als staande een rechts geding alweer een nieuw rechtsge ding geboren worden. En beledigend waren die woorden, dat moest zelfs een leek op rechts-gebied toegeven. Wat was nu de aanleiding van dit drama, dat voor de politierechter thans zijn einde moest vinden. De beklaagde had ergens achteraf een stukje grond liggen, dat ingeslo ten geweest was door een flinke, dikke haag. De getuige had daar naast een stukje grond liggen, maar vond het knippen en dat onderhou den van de scheidingshaag ettelijke keren per jaar nog al een droeve ge schiedenis, afgezien van het feit dat diezelfde haag zijn sla niet ten goe de kwam omdat ze zoals hij dan zei teveel zon wegnam. Getuige en verdachte hebben elkaar zondags eens na de mis getroffen bij het zondagse borreltje en toen heeft ge tuige voorgesteld de haag te verwij deren en daar iets anders voor neer te zetten. „Wagge doet, kan me nie schille, aster mer en goej afschei ding kumt en 't meej gen geld kost." Dat was indertijd het bescheid van de thans verdachte meneer geweest, die zich toen heel schappelijk ge toond had en met belangstelling toe keek hoe de getuige van nu inder tijd de zware haag sloopte, daarvoor nette paaltjes in de grond sloeg en er draad tussen trok. Maar toen die operatie achter de rug was, toen vond hij het toch wel een bar kale boel en hij wist getuige er van te overtuigen, dat dat toch zijn bedoe ling niet geweest was. Daar moest iets anders komen, niet zo'n open en blote draad en wat paaltjes. Ge tuige was wel pijnlijk getroffen, dat beklaagde zich wat distancieerde van zijn eerst zo lieflijk aanbod, maar plantte terwille van de lieve vrede er wat kerstdennen, die toen goedkoop waren en de kaalheid in de loop der jaren zouden doen ver dwijnen. De dennetjes groeiden rustig tus sen beider percelen, al miste getui ge zo nu en dan een boompje, dat volgens beklaagde overleden was. De dennetjes werden groter en groter en het eigenaardige natuurevene ment deed zich voor dat getuige ze nimmer hoefde te dunnen. Ze had den de ruimte of kregen die door een of ander natuurwonder. En zo kwam dan de afgelopen kersttijd, de tijd van vrede op aarde en de mensen van goede wil. Dan kom je niet zoveel op die achteraf percelen, want sla doet het goed in de sneeuw en bloemkool ook al niet. Maar ge tuige had een angstig voorgevoel, want zijn bloedeigen dennen hadden intussen de aanminnige leeftijd en grootte verworven, dat ze in niet te grote kamers prachtig konden fun geren als kerstboom. En gezien de PEEL EN MAAS UW KRANT wonderbaarlijke boom-vermindering vreesde hij met grote vreze dat dat wonder juist rond de kerstdagen misschien bovenaardse maten aan zou gaan nemen. Daarom sloop hij op een winterse morgen naar zijn dennetjes en schilderde er met blau we verf een blauw bandje rond hun stammetjes. Na het kerstdiner van afgelopen kerstmis ging getuige een wandelingetje maken ten behoeve zijner spijsvertering, die echter een duchtige knauw kreeg toen hij zijn dennenhaag ging bewonderen. Het wonder was wederom gebeurd en verschillende open plekken in de rij getuigden van verloren gegane den nen. Op die heilige kerstavond is hij pimpelpaars van woede en kou politiewaarts getogen en heeft zijn naaste mede-grondbezitter aangeklaagd als dief van ettelijke dennen. En de politie, heilige avond of niet, kon naar verdachtes adres gaan en naar die van zijn intussen getrouwde kinderen en aanverwan te families. En in vijf, zes huiska mers stond de kerstboom te pinke len in het electrische kaars(?)licht met een blauw geschilderd bandje om zijn stam. Met de kerstvrede in die gezinnen was het gebeurd. Een barse politieman vroeg hoe ze aan dat boompje kwamen en het ant woord was, dat vader hiervoor vriendelijk en gratis cadeau voor niks gezorgd had. En vader zelf kronkelde zich wel in alle mogelijke bochten, heette het liegen en bedrie gen, maar kon maar niet verklaren hoe dat blauwe bandje rond die kerstboom was gekomen. En terwijl over de radio nogmaals klonk van de herderkes bij nachte, werd toen allerminst dergelijke taal gespro ken. Integendeel, de vrede was ver, ver zoek, tot de politie er een einde aan maakte en vader als steler en heler opschreef in het beruchte blauwe boekje. En zo stonden buurman en buur man naast elkaar. Nu niet geschei den door denneboompjes. De stieke me kerstbomengapper wilde niet toe geven, had nu intussen hele verha len verzonnen over dat blauwe bandje, waarvan zelfs een klein kind niets zou geloven en begon maar te schelden toen hij het niet kon win nen. De politierechter, we zeiden het hierboven al, sprong er maar haas tig tussen, om redenen voornoemd. Het werden 5 x 25,en een week voorwaardelijk om tenminste de nog overgebleven dennen in de toe komst te redden. Men zegt dat het stukje grond nu te koop is, want de nog overgeble ven dennen schijnen op de beklaag de te werken als een rode lap op 'n stier. En zou hij zich vandaag of morgen vergeten, dan is er die week voorwaardelijk. Ze drinken zondags ook geen bor reltje meer smaken, die oude buren. Men zegt dat de beklaagde van de blauwe knoop is gewordenVan wege het blauw en zo

Peel en Maas | 1967 | | pagina 17