particuliere woningbouw Te weinig ruimte(?) voor Ga jij ook mee Pinsterzondag Tentoonstelling mevr. Reuser- Groothuis PAARDENSPORT ia. MARTENS De propaganda als je het zo kunt noemen om te komen tot het bezit van een eigen huis is lange ttfd niet groot ge weest. Particuliere woningbouw werden zoveel angels en klem men in de weg gelegd dat de aspirant-bouwer het in de meeste gevallen maar af liet weten en de hem aangeboden woningwet woning maar aanvaardde. Voeg daarbij het feit dat in verschillen de uitbreidingsplannen met particuliere bouw geen of bijna geen rekening is gehouden en dientengevolge hiervoor geen bouwgrond is gereserveerd, dan was dit weer een belemmering te meer om te komen tot eigen huisbezit. Die mensen moesten maar proberen hier of daar een ander stuk bouwgrond te krijgen, waarbij niet gevraagd werd of zulks nog betaalbaar was. We hebben al eens meer betoogd, dat in Venrayse woningwetwoningen legio mensen wonen, die daar niet in thuis horen. Een deel daarvan heeft indertijd geprobeerd tot een eigen woning te komen, maar zo als hierboven reeds gezegd daar toe geen mogelijkheden gekregen. Ze zitten nu in een woningwetwo ning, gesubsidieerd door de over heid en betalen dientengevolge een vrij lage huur. Het geld, wat ze an ders bereid waren aan een eigen woning te spenderen, wordt nu aan andere dingen opgemaakt en het misschien verminderde woongenot hebben ze leren dragen, deels omdat het goed gemaakt wordt door de jaarlijkse vakantie, die men zich nu kan permitteren, deels door de eigen auto of allerlei electrische artikelen voor keuken en kamer. Wie de illusie koestert deze men sen nu nog te kunnen bewegen naar een andere duurdere (dikwijls wo ningwet) woning te verhuizen, die maakt zich illusies, die men dan wel versieren kan met subsidie te geven op verhuis- en anders kosten, maar die uiteindelijk niets anders zullen laten zien, dan dat de mensen blij ven wonen, waar ze thans wonen. Tot schade van degenen, die inder daad recht kunnen gelden op een goedkope woningwetwoning. VREEMD Het blijft intussen een vreemde zaak dat men in Horst, Deurne, Veg- hel (om ons bij enkele plaatsen te beperken) hele bungalowrijen ziet en bungalowparken, terwijl we in ons dierbaar Venray nu al zover zijn dat de Molenklef daartoe is aange wezen. Wanneer dat plan definitief zal worden uitgevoerd moeten we maar afwachten. Men mag dan in Venray misschien trots op het Bie- zenvenneke wijzen, maar het is niet iedereen gegeven 2 - 3 ha grond te kopen om dan een woning te bouden, die qua afmetingen en in houd ook een representatieve taak heeft. Venray mag trots zijn op het groot aantal woningwetwoningen dat hier na de bevrijding is ge bouwd, waardoor vele woningzoe kenden zijn geholpen. Maar het aantal particuliere woningen moet o.i. ten opzichte van andere plaat sen ver achter zijn. We hebben ge poogd daarvan percentage-cijfers te pakken te krijgen, maar dit is ons jammer genoeg niet gelukt. De be trokken gemeenten schijnen be zwaren tegen publikatie te hebben. Maar zelfs een leek kan zijen, dat in genoemde plaatsen en hun aantal is willekeurig uit te breiden meer particuliere huizen, al dan niet in bungalow-stijl, verwezenlijkt zijn dan hier. BEZWAAR Dat, menen wij, is een ernstig be zwaar in de door Venray gevoerde woningpolitiek. Men kan zich soms niet aan de indruk onttrekken, dat zelfs de particuliere woningen, die gebouwd zijn, soms alleen maar ge bouwd zijn om via deze nog te ko men tot een redelijke curve-prijs voor de woningwetbouw. Wat in houdt dat de bewoner van zulk een particulier huis nog eens extra heeft mogen betalen voor de toch al ge subsidieerde woningwetwoningen. We onderkennen graag, dat ook provincie en rijk de eigenbouw de nodige remmen heeft aangelegd en eerder belemmerend werkten als meegaand, maar t.o.v. andere plaat sen schijnen in Venray die remmen harder gewerkt te hebben. Een en ander is natuurlijk ver klaarbaar. Als men een uitbrei dingsplan ten lange leste klaar had en de gronden beschikbaar had, dan wilde men daar, ook al gezien het groot aantal woningzoekenden, zo snel en zo veel mogelijk woningen op hebben. Dan was er inderdaad maar een weg en dat is: woningwet- bouw. Nu dat is het dan ook geworden en die paar straten in de verschil lende Venrayse uitbreidingsplannen, die beschikbaar kwamen voor eigen particuliere bouw staan in geen re delijke vergelijking tot de woning wetwoningen. Het is wel opmerkelijk dat de mensen, die van deze wel heel be perkte mogelijkheden indertijd hebben geprofiteerd, op de lange termijn blijken voor te liggen. In de eerste plaats als gevolg van het groeiende gevoel van verant woordelijkheid. Ten tweede om dat de mobiliteit van bewoner van een eigen Jtuis groter is en ten slotte omdat hij reeds nu of op wat langere termijn nog financieel voordeliger uit is. DOE HET MAAR ZELF Men heeft de particuliere woning bouw inderdaad te dikwijls een par ticuliere aangelegenheid gelaten. De mensen moesten maar zien aan bouwgrond te komen, moesten maar zien zich door alle regels van het spel door te worstelen. Dat bouw grond in Venray intussen vrij kost baar is geworden en dikwijls niet te krijgen is, als door en via onteige ningen mag dan de ervaring zijn die de harde praktijk leerde, toch was dat in het verleden schijnbaar te weinig aanleiding om dan voor bouwgrond in uitbreidingsplannen voor deze categorie te zorgen. Men stelde ook dikwijls dat de be hoefte voor particuliere bouw niet zo hoog zou zijn, als wel eens ook van onze kant werd gesugge reerd. Inderdaad waren er geen be hoorlijke cijfers daaromtrent, maar de vraag mag gesteld worden of men wel eens in alle ernst gepoogd heeft die te verzamelen. Wij voor ons vin den het nog altijd een vreemd iets, dat een gemeente voor de oorlog het percentage van eigen huizen zo rond de 8590% van het totale woning- bezit lag, nu nog geen 30% meer haalt. En we vinden het helemaal niet vreemd, dat nu nu op dit mo ment de woningbouw stagneert een makelaarskantoor dat in Leunen en Oostrum woningen wil bouwen voor particulieren liefhebbers ge noeg krijgt. Liefhebbers, die nu wel een woning kunnen bekostigen en daar bereid zijn offers voor te bren gen. Grote offers, maar die uiteinde lijk, zoals de geschiedenis bewijst, in eigen plaats, voordeliger af zullen zijn. KEUZE-MOGELIJKHEDEN Want dat men zich geen illusies make, dat de huren van dit moment, dezelfde zullen zijn over 10-20 jaren. De huren zullen ook in ons land, ook in Venray, gaan naar een Euro pees peil. Huren van nu zullen prak tisch verdubbeld worden, naarmate Europa tot elkaar groeit. En de man die dan in een huurwoning zit, blijft huur betalen en geen steen wordt de zijne. De man, die in het verleden, maar ook nu bereid is offers te brengen, zijn vakantie een paar jaren uit te stellen, van een eigen auto af te zien de eerst komende jaren, zal dan aan het einde van de rit een bezit ach ter de hand hebben, waarvan de waarde mee gestegen is met het prijspeil en eventueel als oudedags voorziening uitstekend kan fun geren. Het is hierop dat we nog eens uit-' drukkelijk willen wijzen, nu via gemakkelijke spaarregelingen o.a. van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten regelingen getroffen worden, die ook de „gewone man" reeds lang voor zijn huwelijk gele genheid biedt te gaan sparen voor een eigen woning, waarbij voldoen de rekening gehouden kan worden met zijn financiële mogelijkheden nu en later. Maar hij moet dan keuze-mogelijk heid hebben. De keuze namelijk tus sen een eigen huis of een huurhuis, c.q. een woningwetwoning. Die keu ze kon hij in het verleden o.i. te weinig maken omdat er alleen maar woningwetwoningen aan de markt waren en dikwijls zelfs de grond ontbrak om te komen tot eigen bouw. In plan Veltum is nu ruimte ge schapen voor eigen bouw, in plan Molenklef kan men patio-woningen en bungalows gaan bouwen. We mo gen alleen maar hopen dat beide plannen snel verwezenlijkt kunnen worden en dat ook de eigen bouw wat meer geëntameerd wordt. Op deze dag, 14 mei, organiseren wij, de Pax Christigroep Noord- Limburg, een voettocht in de bossen van Geysteren. We vertrekken 's morgens om 9 uur vanuit het ge meenschapshuis in Oostrum. Onder weg zal er gesproken worden over de toekomst van ons gezin. Om vijf uur hopen we dan weer in Oostrum te zijn, waar de tocht zal worden besloten met een H. Mis. Dit is de derde voettocht die de Pax Christi werkgroep Noord-Lim burg organiseert. Het bestuur ver wacht voor deze tocht veel belang stelling, mede door het enthousias me over de beide voorafgaande. Alle jongeren tussen 17 en 30 jaar zijn van harte welkom en kunnen zich opgeven bij mej. M. Heidens, Overbroekseweg 6, Venray, tel. 04780-1903. De kosten bedragen 1.50 per persoon. Zaterdagmiddag werd in de foyer van Venrays schouwburg onder gro te belangstelling de daar tot 7 mei te bezichtigen t entoonstelling ge opend van werken van Mevr. M. Reuser-Groothuis. De heer Laurensse als voorzitter van de Stichting Cultureel Centrum kon vele gasten welkom heten, waaronder de H.E. Heer Deken Loo- nen, burgemeester mr. Custers en echtgenote, de burgemeester van St. Jansteen, wethouder Schols en an deren. Hij wees er op dat deze ten toonstelling de derde in successie is, sinds de ingebruikneming van de foyer. De inleider drs. H. Schellekens noemde het een goed ding dat naast de industriële en economische groei ook gedacht werd aan de culturele en sociale groei van Venray. Daar toe zijn reeds de nodige dingen ge beurd, als de oprichting van een bi bliotheek, van levensscholen, de bouw van een zwembad en van dit culturele centrum. Daarnaast staan nog andere plannen op dit terrein, als de bouw van een nieuw lyceum, van een bejaardencentrum en de oprichting van een muziekschool. Belangrijke dingen, want men moet niet vergeten dat de culturele sfeer steeds belangrijker gaat worden in deze tijd, dat alleen al in Venray meer dan 2000 jongeren- voortgezet onderwijs volgen en de vrije tijd om nieuwe en soms gedurfde experi menten vraagt. Vervolgens gaf hij een kort over zicht van leven en werken van Mevr. Reuser-Groothuis, waarvan ruim 60 tekeningen en enkele boet seerwerken de aandacht vragen van de bezoeker. Hij wees op enkele fa cetten van haar kunstenaarschap, maar benadrukte daarnaast dank baar de stimulansen, die zij weer anderen geeft creatief bezig te zijn. Ook burgemeester Custers was over dit laatste meer dan tevreden. ACHTERSTAND Hij wees er eerder op dat Venray nu een bepaalde achterstand schijn baar zeer snel in wil lopen. Dat me vrouw Reuser na haar omzwervin gen thans Venray als woonplaats gekozen heeft, verheugde hem, om dat de Peelgrond schijnbaar een vruchtbare bodem was voor haar kunstenaar-zijn, waarin een diepe eerbied voor het leven en een op merkelijke kijk op de dingen rond haar heen toch wel sterk tot uitdr.uk- kring komen. Hij wenste haar veel geluk met de pogingen, die worden ondernomen om van haar werken een serie tentoonstellingen te orga niseren in Noord Amerika. Terugkomend op de eveneens op deze tentoonstelling tentoongestelde boetseerwerken van leerlingen van mevr. Reuser, vroeg hij zich af of in Venray niet meer gebeuren kon op het terrein van de vrije expres sie. Hij dacht daarbij kennelijk aan een soort vrije akademie, in de kel ders van het gebied van het Cultu reel Centrum, waarin de creatieve en kunstzinnige waakzaamheid be vorderd kon worden. De belangstel ling daarvoor is in Venray aanwe zig, de mensen, die daar leiding kun nen geven evenzeer, de vraag is wie het initiatief zal nemen. En met deze opmerking verklaarde hij de ten toonstelling voor geopend, die gezien het groot aantal bezoekers en de ve le verkopen reeds nu al een succes is. Men kan de werken van mevr. Reuser nog bewonderen tot zondag 7 mei, op maandag t.m. vrijdag van 912 en van 25 uur. Zaterdags is de foyer gesloten, zondags is ze geopend van half 3 tot 4 uur. KAMPIOENSCHAPPEN SAMENGESTELDE WEDSTRIJDEN TE GEYSTEREN In de Geysterse bossen vonden on der grote belangstelling van vele prominente persoonlijkheden in de paardensport de samengestelde wed strijden plaats van de Nederlandse Katholieke Bond van Landelijke rij- verenigingen en het Nederlands kampioenschap terrein wedstrijden van de Nederlandse Hippische Sport bond. In de morgenuren werden de dres suur wedstrijden gehouden, waarbij het Frenken uit Maasbree gelukte het beste resultaat te halen, gevolgd door van de Wall uit Haren, Gronin gen. In de middag werd begonnen met de zware cross, bestaande uit een wegparcours, de eigenlijke cross en een 2 kilometer uitloop. Als beste werd Brugman sr. geklasseerd, ge volgd door Aerts uit Blitterswijck. Het laatste onderdeel was het springconcours en na afloop hiervan werden de punten van de drie on derdelen opgeteld. Men kreeg toen de de volgende einduitslag: Kam pioen H Brugman sh Almelo 398,30 pnt.; Resereve-kampioen F. Vren- ken, Maasbree 386,60 pnt.; 3 J. Bo- vee Meerlo 386.30 pnt.; 4. H. Aerts Blitterswijck 377,10 pnt.; 5. Th. Korsten, Grathem 374,40 pnt.; 6. L. Kessels, Baarlo 373,30 pnt.; 7 L. Steeghs, Helden 370,50 pnt., 8. P. Voskens Tilburg 364.10 pnt. De veterinaire dienst nam bij de paarden diverse proeven. De Roode Kruis-afdeling Venray was aanwe zig, maar behoefde geen eerste hulp te verlenen. De wedstrijden hadden een sportief en aangenaam verloop. LANDBOUWTELLING MEI 1967 De Directeur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatrege- len, tevens Provinciale Voedselcom- missaris voor Limburg, maakt be kend: dat de Landbouwtelling mei 1967 wordt gehouden van 1 mei tot en met 7 juni 1967. Aan elke telplichtige wordt door de districtsbureauhouder een op- roepformulier gezonden om op een zitdag te verschijnen voor het ver strekken van de gevraagde gegevens op het formulier van de landbouw telling mei 1967. Op het oproepingsformulier staan de voornaamste te verstrekken ge gevens vermeld, wejke reeds zoveel mogelijk dienen te zijn ingevuld, voordat men op de zitdag verschijnt. De gegevens dienen op de zitdag door het bedrijfshoofd zelf of na mens hem of haar door een daartoe schriftelqk door hem of haar ge machtigd meerderjarig persoon te worden opgegeven. Deze machtiging kan worden ingevuld en onderte?- kend op de achterzijde van het op roepingsformulier. De verplichting om de gevraagde gegevens voor deze landbouwtelling volledig en naar waarheid te ver strekken, berust op artikel 24 van de Landbouwwet. Doel van deze landbouwtelling is om ten behoeve van de Nederlandse landbouw (binnenlands gebruik en export) een zo volledig mogelijk overzicht te verkrijgen van de op pervlakte en het gebruik van de grond, de geteelde gewassen en de grootte van de veestapel. Ook dient een inzicht te worden verkregen in de arbeidskrachten voor land- en tuinbouwwerkzaamheden, de land en tuinbouwtrekkers en de appel- en perenrassen. Het behoeft geen betoog, dat voor land- en tuinbouw en veehouderij in het algemeen en voor elke land bouwer, tuinder en veehouder per soonlijk deze telling van groot be lang is. Mogen we daarom op alle tel- plichtigen een beroep doen om in deze hun volle medewerking te wil len verlenen. Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen. De Directeur, L. A. M. DE BEKKER. (Prov. Voedselcommissaris van Limburg). Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 MATER AMABILISSCHOOL VENRAY Het vaste lesprogramma van de le en 2e jaars cursisten loopt deze week ten einde. Het facultatieve derde jaar zet het programma voort tot eind juni. Dinsdagavond 25 april brachten de cursisten een bezoek aan het Dagblad voor Noord-Limburg. 2 mei is er een avond van het Verbond voor Veilig Verkeer uit Hilversum met als programma „Goed gastvrouw zijn voor Veilig Verkeer". In mei starte de hobbyclubs. Sport en toneel op maandag- en donder dagavond en handenarbeid op don derdagavond. 5 mei brengen docenten en be stuursleden een bezoek aan Cabaret Tingel Tangel in de schouwburg. De cursisten bezoeken 22 mei de operette „Die lustige Witwe" in de schouwburg. Voor het nieuwe facultatieve der de jaar gaven zich tot op heden 24 cursisten op. De diocesane M.A. sportdag wordt dit jaar in Venray georganiseerd en wel op zondag 25 juni.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 14