DE WASC0MAAT tot gpns puls Veilig Verkeer... Als U niet meer weet... VRIJ ZIJN in de zomer Poliiierechier MARTENS Ongelukken tijdens weekend televisie komt van VRIJDAG 28 APRIL 1967 No. 17 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buitan V.nroy Z— ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS- Wat er toch in moeder gevaren is, snapt geen mens uit het gezin. O zeker, ze is altijd aan de zuinige kant geweest, heeft altijd gepoetst, maar het bleef bij het redelijke. Nu is het echter zo ver gekomen, dat als ze het goed zou kunnen ver sieren geen mens meer in huis mocht komen. Een huis, dat glimt en blinkt van alle kanten, maar waarin het geen leven is, omdat er niets vuil gemaakt mag worden, je ternauwernood op de stoelen mag gaan zitten, gegeten wordt in de achterkeuken, omdat de keuken juist gepoetst is enz. enz. Moeder heeft de poetsziekte, luidde het vroeger al, maar nu is het echt een ziekte geworden, waaronder niet al leen de heer des huizes, maar het hele gezin te lijden heeft. Men heeft er onder elkaar al eens over ge praat, er zijn huilbuilen van moe ders kant het resultaat van geweest en het hielp twee, drie dagen, maar dan was het weer zover. Dan was er ruzie omdat iemand met zijn vuile schoenen over de glanzend gepoetste drempel was gelopen. Kortom, het is „ergens" te idioot om los te lopen en de jongelui gaan dan ook lopen. Het nette en keurige gezin van vroe ger wordt het huis uitgepoetst en er helpen geen lieve en geen harde woorden aan. Wat te doen Het was, wat men noemt, een keurig gezin. De man werkte hard en goed en zijn vrouw was zuinig en deed wat ze kon om haar gezin op tijd zijn natje en droogje te ge ven. De resultaten mocht men dan ook zien. De jongens, keurig in de kleding, volgden allemaal uitgebreid en hoger onderwijs en de meisjes hadden goede banen. Kortom een model-gezin, waarin men zich ook onder elkaar goed verstond. Maar dat is verleden tijd. Want op een ge geven ogenblik voelde zij zich niet goed, liep daar een paar dagen mee rond, want dat zou wel aan de ja ren liggen, maar toen er eindelijk een dokter aan te pas kwam, was het een paar weken later gebeurd. Moeder was niet meer Een van de meisjes heeft haar plaats in het huishouden ingenomen maar het is niet meer als vroeger. Want de harde werker van weleer heeft een en ander niet kunnen ver kroppen. Hij is al een paar maal laat thuis gekomen, onvast ter been en lallend. Er vliegen verwijten over 't feit dat de jongelui studeren en de ouders zich „kapot" kunnen werken. Er is geen land met vader te bezei len en het keurige gezin van vroe ger valt uiteen. De buurt en de straat weet verhalen te vertellen, die er niet om liegen Wat te doen. „Ik kleed me niet uit voor ik naar bed gaDat is het slagwoord van vader, die op zijn oude dag ge vraagd wordt orde op zaken te stel len. „Ik heb mij hele leven gewerkt om jullie allemaal goed onder de pannen te krijgen en zelf ook een goede oude dag te hebben en nu willen jullie ook nog gauw even de laatste rest hebben en van je vader een bedelaar makenaldus zijn betoog. Inderdaad heeft hij zijn kinderen „onder de pannen" gebracht en in derdaad heeft hij zijn hele leven VOEG JUIST IN Vrijwel alle autosnelwegen zijn voorrangswegen en het invoegen in het verkeer op deze wegen kan al leen geschieden vanaf een invoeg- strook (toerit) of vanaf een vlucht strook. Dat deze rijtechnische han deling door de stijgende verkeersin tensiteit en de hogere gemiddelde snelheid steeds meer moeilijkheden gaat opleveren, zal iedere automo bilist duidelijk zijn. Uit ongevalsana lyses van de politie is gebleek dat in 6,2van alle ongevallen op auto snelwegen onjuist invoegen de oor zaak is. Gezien de ernst van de on gevallen (2.862 in 1966, waarbij 84 doden en 434 zwaar gewonden vie len) is deze fout in de actie „Zwarte Zes" opgenomen. Daarom enige nuttige wenken: Draag zorg voor een goed uit zicht rondom het voertuig. Zorg dat binnen- en buitenspiegel goed gesteld staan en dat alle ra men doorzichtig zijn. Tracht op de invoegstrook en op de vluchtstrook de snelheid van uw auto zodanig op te voeren, dat deze aangepast is aan de snelheid van het verkeer op de hoofdrijbaan en voeg daarna in i zonder gevaar of hinder voor an dere weggebruikers te veroorza ken. Maak altijd snelheid op de in voegstrook, ook al bevindt er zich geen verkeer in uw onmid dellijke omgeving. Dit snelheid maken moet een gewoontehande ling worden. Overdrijf het snelheid maken niet. Haal via de invoegstrook of de vluchtstrook geen op de auto snelweg rijdende rechts in. voertuigen Rijdt men achter een ander voer tuig op de invoegstrook of de vluchtstrook, laat dan eerst de bestuurder van het voor u rij dende voertuig de rijbaan oprij den. Rijdt niet achter hem langs de rijbaan op. Rijdt de voorligger met een te lage snelheid de rijbaan van een autosnelweg op, volgt dit slechte voorbeeld dan niet, maar blijf op de invoegstrook of vluchtstrook rijden tot de snelheid voldoende is opgevoerd om veilig in te kunnen voegen. Verleen duidelijk zichtbaar voorrang. Wanneer er sprake is van een korte invoegstrook die niet gevolgd wordt door een vluchtstrook (zoals dit bijv. bij bruggen, viaducten e.d. voor komt), dan zal men veelal ge dwongen worden om te stoppen. Doe dit tijdig (aan het begin van de invoegstrook) en wacht dan het goede moment af tot de weg vrij is. Maak snelheid en voeg dan pas in! Indien auto's van politie en brandweer, ziekenauto's en mo torrijtuigen van hulpverlenings diensten, optische- (blauw zwaai licht) en geluidssignalen voeren, moet u deze voertuigen onder al le omstandigheden vrije door gang verlenen. Uw auto tijdig iets afremmen en uiterst rechts gaan rijden is meestal al vol doende om aan deze verplichting te voldoen. Via een wetenschappelijk onder zoek zal worden nagegaan in hoe verre het gedrag van de automobi list o.a. bij het invoegen tijdens en na de actie „Zwarte Zes" is gewij zigd. VEILIG DE AUTOSNELWEG OP! kan men dan nóg niet invoegen, rijdt dan verder door over de vluchtstrook, tot het wel kan 1 Is de invoegstrook te kort en ontbreekt de vluchtstrook dan moet u tijdig stoppen om met zoveel mogelijk snelheid te kunnen invoegen. daar hard voor gewerkt. Maar hij vergeet, dat andere tijden andere middelen vragen. Middelen, die hij heeft, maar niet wenst af te staan of te lenen, zodat zijn kinderen voor verbouwing, voor verbetering van bedrijf, voor uitbreiding naar elders moeten. Hij vergeet dat er financiële regelingen zijn te treffen, die hem allerminst tot bedelaar maken, maar zijn kinderen toch helpen kunnen. Dat alles is oorzaak, dat de kinderen vader en de vader de kinderen niet meer begrijpt. De een scheldt voor duitendief" en de ander voor „on dankbare vlegel" en dat beiden nu overhoop liggen. Wat te doen Wat te doen als U overhoop ligt met uw gezin of met U zelf De Maatschappelijk Werkers van het Centrum voor Maatschappelijk werk zijn steeds bereid ook deze problemen met U te bepraten! Er zal niet altijd en meteen een oplossing gevonden kunnen worden, maar wel kunnen zij samen met U wellicht helpen door raad te geven, door eens gewoon met U te praten, of U te bemiddelen bij andere in stellingen. Zij kunnen U misschien de weg wijzen die U zelf niet meer ziet. De Maatschappelijk werkers zijn te bereiken op hun kantoor Jan Hensenstraat 6a te Venray, telefoon 1666: Maandag van 912 uur; Woensdag van 912 uur; Vrijdag van 912 uur. Deze hulp geschiedt steeds onder geheimhouding en is geheel koste loos. Vrijdagavond omstreeks 6 uur had op de kruising Akkerweg-Land- weertweg een vrij ernstig verkeers ongeval plaats. Dr. O. uit Venray wilde met zijn personenauto van de Akkerweg de Landweertweg oprij den, juist op het moment dat de be stuurder van de bromfiets M. A. uit Merselo uit deze straat kwam. Het kwam tot een botsing. De bromfiets berijder kreeg een ernstige gecom pliceerde beenbreuk en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zijn verloofde H. L. moest met di verse verwondingen aan haar lin kerbeen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Bromfiets en auto werden beschadigd. —O— Op de Paardenkopweg was over een afstand van 50 meter de weg met mest en slijk bevuild waar door de bestuurster van de perso nenauto mevr. B. V. uit Ysselsteyn in een slip geraakte. Haar wagen kwam via een greppel in het bouw land tot stilstand, na eerst nog en kele malen over de kop te zijn ge slagen. Met een schouderfractuur moest de chaufeuse naar het zieken huis worden overgebracht. De wagen werd totaal vernield. Tegen de landbouwer H. J. A. uit Ysselsteyn werd proces-verbaal opgemaakt ter zake van het bevuilen van de open bare weg. Zaterdagmorgen omstreeks 8 u. reed de 13-jarige scholier B. op de Deurneseweg tegen de stilstaande auto van D. K. uit Schagen. De jon gen bekwam een ernstige hoofd wonde, maar kon na in het zieken huis verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. Om 10 uur was een onoplettend heid bij een inhaalmanoeuvre mevr. V. uit Venray noodlottig toen zij te gen de personenwagen van J. K. botste. De schade bleef beperkte tot materiële. —O— Om 6 uur slipt door de glad heid tengevolge van een sneeuwbui op de Stationsweg de bestelauto be stuurd door T. uit Venray en botste tegen een rechts van de weg staande lichtmast, welke afknapte. De be stelauto werd zwaar beschadigd, maar de bestuurder bekwam geen noemenswaardig letsel. Je kunt 't gelueve of nie, meheer de rechter, mer ik leej an 't minder- seksewaardigheidscomplex „Aan een wèt?" schrok de politie rechter. „Nou, een minderseksewaardig- heidsdinges. Dat zei miene meens zellef. Hij zei alt dattik me maar verbeeldde gen seksebom te zien enne dattik dat voor hum wel zie en dat dus mien seks niks minder wert is dan de seks van 'n ander meid." „Wil de verdachte misschien even nader toelichtenbegon de offi cier van justitie. „O, zeker wel meheer. Dat wil zo- veul zegge asdat ie heus niet naar de buurvrouw toe hoeft, omdat ie alt nog beej meej terecht kan. En as ik enne kier twiefelde zei ie wer, dat ik last haaj van mindere seks- waardigcomplot. Er klonk een onderdrukt gekniffel op uit de publieke tribune, want de flink van de tongriem gesneden da me die deze merkwaardige woorden uitsprak, had maar weinig weg van een dame, laat staan van een seks bom. Ze zou met haar spichtige hals, ingevallen wangen en stekende ogen achter veel te grote bril beter een anti-seksbom kunnen heten. Maar misschien achtte haar man het ge zicht minder belangrijk bij de jure ring van vrouwelijke capaciteiten. „Zo zo, en dat is dan de reden waarom u uw buurvrouw een aantal delen van een eetservies naar het hoofd meende te moeten werpen?" „Welnee, dat het den pelisieman gans verkierd begrepe! Ik gooide niks nor dat meens d'rre kop." „Hm, en die juskom dan en die diepe borden, die haar wel raakten en waarvan hier de resten nog zijn overgelegd?" En de rechter wees veelbetekenend op een veelheid van serviesgoed op de tafel voor hem. „Dat kwam alleen mar tegen d'r lijf an, omdat 't mens zelf in de weg stong. Zal ik u 's wat vertelle, me heer? Die stong te luustere an de achterdeur en net toen ik de toffel haaj afgeruumd en die dele vamme weggooiservies de deur uut kieper de, richting vullesbak, kwam zij d'r mit ien aanraking. Dan haaj ze ok mer nie vur de vullesbak motte staon om de luustervink te speule!" „Wilt u beweren, dat dit servies een wèggooi-servies was?" „Wis en drie, as zodanig heppik 't gekocht. Je heb weggooiblikkies en weggooiflessies en ik hep al geleze van weggooipanne. Vijfenveertig ct. meheer en kunde ze zó na 't braoje de keukeraam uutflikkere. Nou, en dit was mijn weggooiservies en dat meens sting op mien plaatsie achter mien keukedeur, precies in de weg naar de vullesbak. Kennik d'r wat an doen asse 'n ogie op miene meens het, dat ze uutgeraekend Üen de weg van me weggooiertjes sting?" In zijn requisitoir gewaagde de of ficier van een vernuftig betoog met kunstig geconstrueerde uitvluchtjes, waar de justitie echter niet in trap te, want dit servies was bepaaldelijk géén weggooiservies, zelfs niet al was het wel grotendeels weggegooid maar een normaal aardewerk huis- houdservies van normale prijs. En bovendien stond de buurvrouw blij kens de getuigenverklaringen niet op andermans terrein, dus zeker niet achter de keukendeur of voor de vuilsnisbak van verdachte, maar achter haar eigen ligustrumheg en waren deze serviesdelen in de tuin van deze buurvrouw aangetroffen. „Een paar scherven", interrum peerde de anti-seksbom „en as ge en servies wegdoet omdat 't nie mer bevelt, is en blieft 't en wegdoeser- vies, wat 't ok kost." De officier negeerde de opmerkin gen en sprak verder over de jaloe zie, die dames er toe kon drijven elkaar het licht in de ogen niet te gunnen, zodat ruzies als deze helaas vaker voorkomen, doch dat het niet te pas kwam een buurvrouw op ge voelige wijze aardewerk of porselein naar het hoofd te werpen, subsidiair afval in andermans tuin te werpen. Voorts wenste hij de praatjes van verdachte als evenzovele uitvluchten aan te merken en eiste hij een boete van vijftig gulden onvoorwaardelijk en daarnaast nog eens honderd gul den of een week hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Om te voorkomen dat zoiets nog eens zou gebeuren. „En as dat mens nog is miene meens verleije wil?" schoot de anti seksbom uit. „Dat kan ze niet", on derwees de rechter, nadat hij con form de eis gevonnist had. „U hebt immers zelf gezegd, dat u niks min- derseksewaardig bent?" Het zonnige zuiden heeft een on verwoestbare aantrekkingskracht op de koele noorderling. De boorden van de Middellandse Zee zijn gewel dig populair bij Nederlanders en bij voorbeeld hun buren, de Duitsers. Italië is lange tijd nummer een ge weest. De laatste jaren is een kente ring ten gunste van Spanje merk baar. Dat is niet zo vreemd; het is het goedkoopste vakantieland in Europa. Voor het eerst in lange tijd hebben dit jaar tweeduizend van de ruim zesduizend hotels of pensions in Spanje hun prijzen iets verhoogd. Maar desondanks is Spanje nog een stuk goedkoper gebleven dan bij voorbeeld Joegoslavië. De prijzen voor volledig pension (dus maaltij den inbegrepen) variëren in Spanje tussen de 7 en 10 gulden per per soon per dag (pensions) en tussen de 8 en 28 gulden pppd (hotels). Voor die 28 gulden verblijft U dan wel in een paleis. Voor dezelfde prijs moet men in andere landen met iets zeer eenvoudigs tevreden zijn. Spanje is een ideaal vakantieland. Met veel zon en vriendelijke, gast vrije mensen. Het wordt de laatste tijd ook gepropageerd als een fijn vakantieland voor kinderen. Dan hangt er echter wel veel af van de manier, waarop U naar Spanje reist. Wie kleine kinderen heeft, moet hun niet de marteling van de lan ge autoreis aandoen (minimaal twee dagen). Diverse maatschappijen ver zorgen tegen uitzonderlijk lage prijs vliegreizen naar Spanje. Voor kin deren een ware belevenis en uit komst. Het meest bezochte deel van Spanje is de Costa Brava, de kust strook tussen de Spaans-Franse grens en Barcelona. Wie zuidelijker wil gaan, moet in het hartje van de BLAUPtINKT PROVINCIALE ROODE KRUIS- WEDSTRIJDEN TE VENRAY In de werkplaats voor aangepaste arbeid aan de Maasheseweg hadden zaterdagmiddag voor de Limburgse afdelingen van het Roode Kruis de traditionele wedstrijden plaats voor de onderdelen EHBO. Op realistische wijze werden daar slacthoffers van een botsing tussen twee bromfietsers aan de colonnes getoond, die verbonden en vervoerd moesten worden. Het moet worden gezegd dat de jeugdige slachtoffers het erg goed deden, zij speelden het spel goed mee. De nationale commandant, gene raal Schoenmakers, was met de dis trictscommandant, de heer Romme uit Geleen, aanwezig en volgde de wedstrijden, die door de afdeling Venray o.l.v. dr. Hermans en de heer P. Rippe waren georganiseerd. De wedstrijdjury bestond o.l.v. dr. Lammeren. Na afloop van de wed strijden sprak de kringcommandant de heer Romme nog een woord van dank aan de deelnemers en geluk wens aan de winnaars. De uitslag van de wedstrijden: Helpers: 1. Herten-Roermond; 2. Venlo, 3. Horst, 4. Kessel, 5. Weert, 6. Maasbree, 7. Arcen 1 en 8. Arcen 2. Helpsters: 1. Geleen, 2. Herten Roermond; 3. Venray; 4. Venlo; 5. Horst, 6. Kessel. zomer rekenen op een drukkende hitte, op niet al te beste wegen en iets primitiever omstandigheden. De Costa Brava kent niet, zoals de Ri- vièra, een typische kustweg. Daar voor is de streek te afwisselend. Er zijn veel door rotsen omgeven baaien. Wie daar terecht komt, waant zich alleen op de wereld. Wie met kinderen de Costa Brava be zoekt, kan beter de gedeelten met zandstranden uitzoeken. Die zijn er in overvloed. Veelal komt men dan in de nabijheid van Barcelona te recht. Een stad met, ter afwisseling, een heerlijk werelds karakter. Brede boulevards (waar men koetsjes kan huren), drukke winkelstraten en ge zellige restaurants. Wie Spanje be zoekt, trekt natuurlijk één dag uit voor een grondige kennismaking met de echte Spaanse sherry. Er zijn indrukwekkend veel soorten. Men moet wel het goed Hollandse lied „Glaasje op, laat je rijden" in ge dachten houden. Portugal (twee en half maal de oppervlakte van Nederland, maar slechts negen en een half miljoen inwoners) is wat te ver om met de auto te bezoeken. Wie veel tijd heeft kan nog het best de boot nemen. De bootreis op zich is al een heerlijke vakantie. Portugal heeft twee forse steden: Lissabon (1,8 miljoen inwo ners) en Oporto. Voor de rest be staat het land uit een schitterend golvend landschap met rijke bossen en een zonnig klimaat, dat door de invloed van de Atlantische Oceaan niet te drukkend wordt. Een aantal bureaus organiseert tegen redelijke prijzen all-in vliegreizen naar Por tugal, die de moeite van het over wegen waard zijn. Een 15-daags verblijf in de fraaie kustplaats Es- toril komt inclusief retourvlucht op zeshonderd gulden. Erg luxueus is Praia da Rocha, een lieflijk bad plaatsje, dat niet ten onrechte het St. Tropez van Portugal heet. Maar een geheel verzorgde reis hier naar toe komt op meer dan dertienhon derd gulden te staan. En daar schrikken veel mensen voor terug. Italië is een land met veel moge lijkheden. Talrijke Nederlanders hebben hun hart aan Rome verpand (en talrijke schonen uit het Noorden hebben het hier verloren). Bergbe- stormers kunnen in de Dolomieten terecht. Liefhebbers van koele, hel blauwe meren worden enthousiast in de zuidelijke uitlopers van de Al pen. De grote drie zijn Comomeer, Lago Maggiore en Gardameer. De plaatsen rond deze meren zijn vol ledig op het toerisme ingesteld. Men zal er dan ook meer Duitsers en Ne derlanders ontmoeten dan Italianen. Er zijn mensen, die daarvan gewel dig veel houden. Liefhebbers van bijzonder fraaie steden met een schat aan historie en cultuur heb ben in Italië geweldig veel moge lijkheden. Een aantal plaatsen, die ze beslist niet mogen missen: Rome, Bologna, Florence (waar U nu zelf kunt zien welke schade de overstro mingen hebben toegebracht aan de monumenten), Pisa, Ravenna, Vene tië, Verona en Napels. Wie een bij zondere vakantie wil beleven en be langstelling heeft voor geschiedenis kan een tocht uitstippelen langs en kele van de honderden plaatsen, waar resten zijn te vinden van oude Romeinse en Griekse nederzettin gen. Men moet de overbekende cen tra, zoals Pompeie, overslaan en het juist zoeken in de nog niet toeris tisch geëxploiteerde, kleine plaatsen (voor inlichtingen: Nationaal Itali aans Verkeersbureau, Rokin 52, Am sterdam). Een mogelijkheid om met de auto het zonnige zuiden te bezoeken zon der zelf te rijden is de autoslaap- trein. De treinen vertrekken uit Am sterdam naar Milaan, Narbonne, Avignon, St. Raphaël en Biasca. De prijzen kunnen een bezwaar zijn als men met meer personen reist. (De charme van de auto is, dat men voor enkelvoudige kosten meer mensen kan vervoeren). Het vervoer van de auto zelf is relatief gezien niet duur. Een retourvervoer AmsterdamBi asca komt op rond driehonderd gul den. Voor vervoer naar en van Mi laan van een middenklas-auto vra gen de spoorwegen 355 gulden. Het is verplicht minstens veertien dagen voor de reis plaats te reserveren. De mogelijkheden van geheel ver zorgde bus- of vliegreizen naar Ita lië zijn vrijwel ontelbaar. Enkele prijzen: tien dagen Adriatische kust (treinreis) rond driehonderd gul den. Vijftien dagen Adriatische kust (vliegtuig) van 500 tot 600 gul den. Twee weken camping (zelf voor tent zorgen aan Gardameer (bus reis) 175 gulden. Henseniusplein 4 a nieuw tel. nr. 2607 De consumentenbond zegt l/L TT is voordeliger dan Automatisch thuis wassen Daarbij is uw was in plm.1 uur schoon en kasl droog - Geopend van smorgens 7 uur tot savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n m.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 13